Hlavní stránka Hardware Skříně, zdroje, chladiče Enermax Revolution 85+ 1250W – etalon kvalitních PC zdrojů
Enermax Revolution 85+ 1250W – etalon kvalitních PC zdrojů
autor: Z. Obermaier , publikováno 10.8.2011
Enermax Revolution 85+ 1250W – etalon kvalitních PC zdrojů

Dnes se vrátíme k testování počítačových zdrojů. Jako ochutnávku všech budoucích recenzí vám představíme sice starší, přesto stále hodně zajímavý 1250W zdroj od Enermaxu. Tento první test nám poslouží jako „pilotní“ díl, od kterého se ve všech dalších testech odrazíme a se kterým budeme srovnávat v první vlně testů.


Před několika dny jsme oznámili, že se na PCTuningu opět pustíme do testování počítačových zdrojů. Náš první „osvětovo-informativní“ článek vám měl opět přiblížit všechna důležitá fakta, co se zdrojů obecně týkají, a hlavně jsme v něm nabídli inovovanou metodiku měření. Dnešním testem pak plníme slib a uvádíme první recenzi zdroje v kompletní metodice. Jistě, nebude to ještě úplně stoprocentně naše, jelikož měřící přístroj Neutron dorazí až za několik týdnů. Výrobce přijal naší objednávku, jelikož jsme ale až čtvrtí v pořadí, musíme si zhruba dva měsíce počkat. Zatím je dodací lhůta stanovena na druhou polovinu září tohoto roku.

Pokud jste v tuto chvíli zklamaní, že měření z Neutronu tentokrát neuvidíte, tak tomu tak není. Výrobce Ilya totiž tento zdroj v Neutronu otestoval a naše pilotní recenze bude tedy kompletní. S laskavým svolením autora smíme naměřené hodnoty použít a doplnit jimi naše vlastní měření z druhé poloviny praktického testu. I když tedy zatím Neutron není fyzicky v redakci, o měření z něj nepřijdete. K tomuto kroku jsem přistoupili po zralé úvaze, kdy jsme měli dvě možnosti. První byla počkat až do září a uvést první recenzi až s vlastním měřením. My zvolili druhou možnost, změřit vše co půjde sami, jen použít již hotová měření z Neutronu naměřená výrobcem.

Chtěli jsme vám zkrátka nabídnout recenzi v rozsahu, v jakém je budete na našich stránkách nacházet i v budoucnosti. Už u druhého testu zdroje (Antec 1200W) bude vše naměřeno přímo námi. Mějte tedy na paměti, že tento první článek je opravdu „pilotním“ dílem, kde si chceme vyzkoušet jak na to a hlavně jak naší kompletní metodiku přijmete vy, čtenáři. Jelikož nás váš názor zajímá, nechali jsme si do dalšího testu dost velkou časovou rezervu pro provedení případných změn v metodice, oprav, chyb a nedodělků. Právě proto čekáme na vaše názory a ohlasy. Neváhejte tedy a svůj názor nám sdělte v komentářích.

Enermax Revolution 85+ (1250W)

Enermax Revolution 85+ 1250W – etalon kvalitních PC zdrojů

Jako první zdroj jsem vybrali produkt společnosti Enermax. Výběr prvního adepta byl v podstatě jednoduchý. První impuls je skutečnost, že tento zdroj mám a používám jej v testovacích počítačích a u přetaktování. Ze zkušeností vím, že jde o opravdu luxusní kousek hardware a nejednou mne už vytáhl při taktování grafik pod kapalným dusíkem z nesnází, kdy jiné zdroje odmítaly pracovat a dodávat energii, jež GeForce GTX 580 na 1500 MHz potřebuje. Potvrzením výběru pak byl fakt, že mám kompletní výsledky tohoto zdroje z Neutronu, takže jsem je mohl v této recenzi použít.

Na úvod několik faktů. Tato řada Revolution 85+ je dnes už v podstatě na konci své existence. Byla uvedena na konci roku 2008 v podobě čtyř zdrojů o výkonu 850, 950, 1050 a 1250 W. Ve své době šlo o jedny z nejlepších a nejvýkonnějších zdrojů vůbec. U nás se začaly prodávat na začátku roku 2009. Dnes je ale již výrobce nahrazuje novou sérií MaxRevo. I přesto se ale řada Revolution 85+ ještě do důchodu nechystá. V této době výrobce vydává v této sérii dva nové produkty s výkonem 920 a 1020 W. Tyto zdroje a jejich společný návrh jsou tedy stále aktuální.

Jelikož všichni víme, že Enermax je prémiová značka, ceny této řady nejsou a nebyly nikdy nízké. Nejlevnější model 850 W, jež jsme testovali zde, vyšel tehdy na 7000 Kč s DPH. Námi testovaný model s výkonem 1250 W byl opatřen cenovkou téměř 10 000 Kč s DPH. Dnes je situace jiná, cena klesla (na stále vysokých) 7000 Kč s DPH. Jde o drahý zdroj, jež je ale stále na špici, a jen málokterý produkt se mohl po dobu jeho existence postavit po jeho boku. Pojďme se tedy na zdroj podívat zblízka...

Enermax Revolution 85+ 1250W – etalon kvalitních PC zdrojů

Zdroj samotný je celkem malý a proti starším zdrojům podobných výkonu je minimálně o čtvrtinu menší. Jak uvidíte v příštím testu, není to ale nic proti zdroji Antec, který je doslova „prcek“. Zdroj je vybaven pouze jedním ventilátorem a zadní strana je perforovaná. Ukazuji vám ji ale také kvůli LED diodě vedle vypínače. Ta signalizuje stav zdroje a jaké může mít stavy si povíme už za chvilku.

Enermax Revolution 85+ 1250W – etalon kvalitních PC zdrojů

Jako u celé řady Revolution 85+ i zde jsou použity modulární kabely s odpojitelnými konektory. Jak uvidíte v další kapitole, kabelů je opravdu požehnaně. Mezi neodpojitelné (pevné) patří standardní 24 pin, 4+4 pinový +12V, 8 pin +12V a dva (8) PCI-E konektory. Připojovacích konektorů pro grafické karty je čtveřice a ostatních je šest. Co a kam můžete připojit vám také ukáže obrázek dále v příští kapitole.

Enermax Revolution 85+ 1250W – etalon kvalitních PC zdrojů Enermax Revolution 85+ 1250W – etalon kvalitních PC zdrojů

Enermax Revolution 85+ 1250W – etalon kvalitních PC zdrojů Enermax Revolution 85+ 1250W – etalon kvalitních PC zdrojů

Zdroj si můžete dále prohlédnout na několika dalších fotografiích, obecně na něm ale není zvenku nic extra zajímavého. Pro zvětšení fotografií na ně klikněte.

Základní parametry

Enermax Revolution 85+ 1250W – etalon kvalitních PC zdrojů

Jak už jsem řekl před chvilkou, společnost Enermax vyrábí řadu Revolution 85+ od 850 W po 1250 W. Náš testovaný model má výstupní výkon 1250 W (ERV1250EGT) a disponuje šesticí +12V větví. Každá tahle větev je schopna dodávat proud o hodnotě 30 A, přičemž kombinovaný výstupní výkon všech +12V větví nesmí překročit 1248 W (104 A). Zde vidím největší výhodu tohoto a podobných zdrojů. Časem se prokázalo, že jedna silná 12V větev je mnohem výhodnější než několik samostatných větví. Kromě jiného, zdroj takto snese mnohem vyšší zátěž a při extrémním taktování nenasytných grafik budete výrobce za tuto skutečnost opravdu velebit. U podobně řešených zdrojů lze totiž do grafik pustit i víc než plných 104 A (12 V), aniž by sepnula ochrana. 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
42 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 17Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.