Hlavní stránka Hardware Skříně, zdroje, chladiče FractalDesign DefineXL – ušito horkou jehlou
FractalDesign DefineXL – ušito horkou jehlou
autor: Jan Štěpánek , publikováno 7.6.2011
FractalDesign DefineXL – ušito horkou jehlou

Na první pohled stejný design, ale vnitřní konstrukce zcela jiná. Když jsme testovali menší model Define R3, pěli jsme chválu snad na každou podstatnou část a promyšlené detaily. FractalDesign na trh ale dodává také větší case typu bigtower, kterou si otestujeme dnes. Naše nadšení ale výrazně opadlo, kam se poděla švédská preciznost?


Když před časem FractalDesign začínal a představil světu svůj model DefineR2, troufám si říci, že byla většina uživatelů, jež se o počítače zajímá podrobněji, šokována tím, co je možné vyrobit a hlavně za jakou cenu. Cena tohoto modelu se totiž už od začátku držela takřka na stejné hladině, tedy kolem 2500 Kč. Mimo velmi kvalitního zpracování a promyšleného interiéru nabídla i zajímavý, ale jednoduchý design, který sebou pravděpodobně Švédové nosí od odvětví k odvětví.

FractalDesign DefineXL – ušito horkou jehlou

Dnes patří FractalDesign k uznávané špičce mezi výrobci počítačových skříní, což je velmi patrné. Nemá už totiž v nabídce pouze jediný model, nýbrž v současnosti si můžete vybrat mezi čtveřicí různých modelů, které jsou navíc ještě dále odděleny velikostí nebo barvou. Já pevně věřím, že se nám brzy podaří k testu získat poměrně zajímavou novinku s označením Arc, nicméně dnes tu máme k testu největší case, jenž FractalDesign svým zákazníkům nabízí. DefineXL.

FractalDesign DefineXL – ušito horkou jehlou

Právě označení XL naznačuje, že půjde o rozměrnější kousek. Výrobce jej řadí již mezi bigtowery a upřímně docela chápu proč, rozhodně se totiž jedná o největšího zástupce této firmy.

Pokud se podíváme na design, tak ten je v podstatě přes kopírák převzatý od menšího, ale staršího kolegy, tedy modelu R2 / R3, proto si asi mnoho z vás řekne, proč vlastně tento model „znovu“ testujeme. Ale ono, jak se říká – zdání klame. I když z venku možná vypadá model XL dosti podobně, tak interiér je zpracovaný dost odlišně a nemluvím teď jen o velikosti. Nepatrně se změnilo i airflow, takže jistě nebudu jediným zvědavcem, kterého bude zajímat, zdali je toto řešení lepší nebo horší.

FractalDesign DefineXL – ušito horkou jehlou

Jelikož je ale design vlastně totožný, nebude tato recenze zase tak rozsáhlá, jako předchozí. Nyní již nebudu zdržovat, pojďme se podívat na tabulku se specifikací, která hlavně co se týče rozměrů, jistě zaujme:

FractalDesign DefineXL – ušito horkou jehlou

Oproti černočerné R3, kterou jsme měli v testu k dispozici, dorazila DefineXL v elegantnější verzi TitaniumGrey, i když mě osobně oslovila hlavně bílá verze. Upřímně si ale myslím, že pouhá změna hliníkového čela nestačí, určitě bych ocenil, kdyby se jiný odstín projevil i v ostatních částech case, minimálně snad na bočnicích.

FractalDesign DefineXL – ušito horkou jehlou

Úctyhodné jsou určitě i rozměry, i když v segmentu bigtowerů jsme na takových standardních číslech, člověk si jen za poslední roky od těchto obrů nějak odvykl. Na stůl se vám tak dostane case o šířce 232 mm, výšce 560 mm a délce ještě o dva milimetry větší, tedy 562 mm. Ruku v ruce s těmito rozměry a použitým materiálem, kterým je 0,8mm ocelový plech, jde i hmotnost – ta se ustálila těsně pod 18 kg, což je na holou case bez komponent opravdu hodně. Na LANparty to asi příliš nebude.

Díky větší výšce samozřejmě vznikl také prostor pro více šachet, takže XL nabídne čtveřici 5,25" pozic, kdy jedna z nich je stále kombinovaná s externí 3,5" pozicí. Bigtowery jsou dnes ale hlavně o pozicích na disky a těch má DefineXL opravdu požehnaně. K dispozici jsou totiž celkem tři koše o kapacitě celkem deset 2,5" / 3,5" disků.

FractalDesign DefineXL – ušito horkou jehlou

Zásadní změny dostálo i chlazení, protože menší verze disponovaly pouze dvojicí předinstalovaných 120mm ventilátorů. Tento „drobek“ nabízí hned dva 140mm kousky a ještě jeden 180mm, i přesto ale ještě zůstávají volné pozice. O tom ale později, pojďme se podívat na balení. 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
35 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 17.5Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.