Hlavní stránka Hardware Skříně, zdroje, chladiče AC Accelero Twin Turbo PRO — tichý vždy a všude
AC Accelero Twin Turbo PRO — tichý vždy a všude
autor: Tomáš Šulc , publikováno 25.1.2010
AC Accelero Twin Turbo PRO — tichý vždy a všude

Když se řekne Arctic Cooling, většina z vás si nejspíš jako první věc představí chladič Accelero S1/S2. Ten se stal téměř legendou a neznám téměř nikoho, kdo by jej někdy nevlastnil. Doba však pokročila a po prvním nástupci v podobě Accelero Twin Turbo přichází Arctic Cooling s vylepšenou verzí PRO, na kterou se dnes zaměříme.


AC Accelero Twin Turbo PRO — tichý vždy a všude

Ačkoliv se vám to nemusí zdát, čas letí opravdu rychle a jsou to již téměř tři roky od chvíle, co společnost Arctic Cooling představila chladič grafických karet Accelero S1/S2 (lišily se pouze v typu spony a tím i kompatibilitě s GK té doby), který se stal legendou a jedním z nejúspěšnějších chladičů grafických karet všech dob. Úspěch Accelera S1/S2 byl vážně fenomenální, chladič se prodává dodnes a téměř z každé recenze si chladič odnesl doporučení a ocenění. Doba však pokročila a ačkoliv i dnes spousta nadšenců staré Accelera upravuje, aby je bylo možné osadil i na nové karty, bylo na čase uvést nástupce legendy. Mimochodem i samotný výrobce uvedl druhou revizi tohoto chladiče, takže na spoustu karet i dnešní doby jej osadíte bez problémů.

AC Accelero Twin Turbo PRO — tichý vždy a všude

Nástupcem se stal chladič Accelero Twin Turbo, který na trh přišel v polovině roku 2008. Modernizovaná verze se kromě samozřejmosti, kterou je kompatibilita s nejnovějšími GK té doby lišila třeba tím, že k chladiči jste ihned dostali i dvojici ventilátorů, kterou jste k Acceleru S1/S2 museli kupovat.  Stejně tak se mírně změnila konstrukce chladiče, který nezabíral tak velkou plochu a spíše mírně narostl do výšky.

AC Accelero Twin Turbo PRO — tichý vždy a všude

Před koncem minulého roku pak společnost Arctic Cooling uvedla nástupce modelu Twin Turbo, který se jmenuje jednoduše Twin Turbo PRO. Konstrukce chladiče zůstala zachována, výrazně se však zvětšily jeho rozměry, aby bylo možné uchladit i grafické karty dnešní doby. Kupříkladu hmotnost vzrostla z 350 na 446 gramů  a na výšku už chladič nemá lehce přes tři, ale pět centimetrů. Zvětšily se také ventilátory, které nemají průměr 80, ale 92 mm, díky čemuž mají při rychlosti 200 otáček za minutu průtok vzduchu 54 místo původních 40 CFM (kubických stop za minutu). Výrobce udává, že chladič je díky tomu schopen uchladit 120 Wattů odpadního tepla, což ale v dnešní době není zas tak mnoho a třeba na karty z řady GeForce GTX chladič ve 3D sílu nemá. 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
52 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 22.8Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.