Hlavní stránka Hardware Skříně, zdroje, chladiče Accelero XTREME 4870X2 - Ochlaďte duální Radeon
Accelero XTREME 4870X2 - Ochlaďte duální Radeon
autor: Z. Obermaier , publikováno 29.7.2009
Accelero XTREME 4870X2 - Ochlaďte duální Radeon

Není to tak dávno, kdy jsme vám přinesli test chladiče AC Xtreme GTX280 určený pro GeForce GTX 200. V testu dokázal chladič ochladit jádro v zátěži pod 50 stupňů, což ho řadí mezi nejúčinnější vzduchové chlazení pro GPU. Dnes se podíváme na ten samý chladič určený pro duální Radeon HD 4870X2, zopakuje se i tentokrát skvělý výsledek?


Accelero XTREME 4870X2 - Ochlaďte duální Radeon

Společnost Arctic Cooling není nutné v naší zemi představovat, každý se jistě s nějakým produktem této firmy setkal. Portfolio výrobků je doslova obrovské, ať už jde o chladiče procesorů zdroje, ventilátory a mnoho dalšího. Většinu produktů této společnosti ponechme dnes stranou. Pro nás pamětníky, mají obzvlášť dobré jméno chladiče grafických karet. Ty se často objevují i jako oficiální chladiče na kartách různých výrobců, v tomto směru je Arctic Cooling jeden z nejvýznamnějších dodavatelů nestandardního chlazení.

Accelero XTREME 4870X2 - Ochlaďte duální Radeon

I když se to na úvod recenze chladiče grafiky mnoho nehodí, musím se hned na začátku zamyslet, zdali měnit či neměnit stávající chlazení Radeonu HD 4870 X2. Fakt, že je Radeon HD 4870X2 jedna z nejžhavějších grafik na trhu, je nepopiratelný. Z pohledu všech současných High-End karet je ale jeho koncept nejlepší. Téměř všechno teplo je totiž u této karty vyfukováno ven ze skříně, a uvnitř zůstane jen nějaké zbytkové ze zadního plechu karty. Toto extrémní množství horkého vzduchu vám sice pohodlně vytopí pokoj, uvnitř počítače bude ale klima přijatelné.

S touto dobrou vlastností chladiče souvisí ale několik negativ. První je hlučnost chlazení, která je v zátěži vysoká a bezpečně o kartě budete vědět. V druhém případě jde o vysoké teploty jader karty, kde hlavně jádro blíže výfuku z karty, bude hodně žhavé. V horkých letních dnech může dokonce dojít k přehřátí karty a nestabilitě (týká se všech duálních karet). Vlastnosti stávajícího chlazení lze tedy krátce shrnout takto: Vysoká účinnost, chladič kartu uchladí téměř za všech podmínek, většina tepla je vyfukována ven ze skříně, je ale hlučný a teploty karty jsou i v klidu vysoké.

Má tedy majitel karty přemýšlet o výměně, vyplatí se to? Pokud vám nevadí hlučnost chlazení a vyšší teploty (která ale jádra bez potíží snesou), myslím, že k výměně chladiče není důvod. Já bych jej určitě neměnil. Výměnou se totiž ztratí hlavní výhoda, jež je teplo vyfukované ze skříně. Dnes testovaný chladič totiž všechno teplo vrátí dovnitř počítače. Je tedy na vás osadit další ventilátory a zajistit extrémně dobrý tah skříní, a dostat horký vzduch ven. Jestli jste na tuto eventualitu připraveni, odmění vás chlazení skvělými teplotami, tichým chodem. Chladič Accelero Xtreme 4870X2 tedy smysl má, ovšem ne v málo větrané skříni. S lepšími teplotami jader, by se také mohlo zlepšit přetaktování, které se stávajícím chlazením není nijak valné. Zdali se tento předpoklad naplní zjistíme za chvilku, podívejme se nejprve na chladič jako takový. 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
58 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 21.8Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.