Hlavní stránka Hardware Skříně, zdroje, chladiče Výměna pasty u grafické karty - má smysl?
Výměna pasty u grafické karty - má smysl?
autor: Tomáš Šulc , publikováno 15.4.2009
Výměna pasty u grafické karty - má smysl?

Grafické karty se v poslední době stávají asi nejhlučnější částí počítače. Přeci jenom uchladit monstrum, které vyzáří často i hodně přes 100W ve formě tepla není žádná sranda. Výrobci osazují karty stále většími a obludnějšími chladiči, ovšem občas zapomenou nebo podcení zásadní drobnosti, jako je třeba přenos tepla od čipů k heatsinku. Vyplatí se proto měnit teplovodivou pastu za kvalitnější?


Výměna pasty u grafické karty - má smysl?

Pokud jste někdy sundávali chladič třeba z dva roky staré grafické karty, často se setkáte s tím, že pod ním najdete totálně zaschlou teplovodivou pastu, která už ztratila část svých vodivých vlastností. Dále také většina výrobců pastou zbytečně plýtvá a používají ty nejlevnější teplovodivé materiály. To může mít za důsledek, že po několika letech používání má grafický čip třeba i o 20 °C vyšší teplotu.

Výměna pasty u grafické karty - má smysl?

Při přemýšlení o námětu dalšího článku mě proto napadlo se na toto téma podívat trochu podrobněji. Nešel jsem tedy až do takového extrému, abych z nejzapadlejších koutů skříní tahal staré AGP karty, ale podíval jsem se na vliv výměny pasty u karet novějších. Konkrétně jsem vzal necelý rok starý Radeon HD 4870, GeForce GTX 260 a GeForce 9600 GT a pak ještě dva roky starou Radeon HD 3850.

Výměna pasty u grafické karty - má smysl?

Pastu jsem nijak speciálně nevybíral, pouze jsem nechtěl použít nejlevnější silikon za pár šupů, který je do roka jako kámen a teplo odmítá vodit. Nakonec jsem zvolil pastu poměrně oblíbenou a prodávanou Noctua NT-H1. Jde o vcelku běžnou pastu, jejíž složení výrobce neupřesňuje a balení na obrázku (1,4 ml) se v obchodech prodává okolo 150 korun. 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
217 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 106.9Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.