Hlavní stránka Hardware Klávesnice, myši, joy Velký test skleněných a kovových podložek
Velký test skleněných a kovových podložek
autor: Michal Mitrega , publikováno 12.12.2005
Velký test skleněných a kovových podložek

Nemáte pořádnou podložku nebo chcete vědět, která je nejlepší? Tímto dílem začíná velký, tří dílný seriál o profesionálních podložkách. V prvním díle se zaměříme na skleněné a kovové podložky. Kov a sklo se vždy setkávají s velkými emocemi, ať už těmi kladnými nebo zápornými. V oboru najdeme mnoho zastánců a odpůrců těchto podložek. Pojďme se tedy podívat jak to s nimi doopravdy vypadá.


Balení

Velký test skleněných a kovových podložek

Obal na podložku mě spíše zklamal. Na LAN party se s ním určitě neukážete, jinak by jste odešli s ostudou. Je to obyčejný plast vylisovaný podle tvaru podložky. Ta do něj sice dobře zapadne (a opravdu ztuha se vyndává), ale obal je příliš velký a nevzhledný pro nošení na veřejnosti. Za tu cenu zde výrobce opravdu hodně ušetřil. Kromě samotné podložky najdete v balení i eXactRest, což je gelový polštářek před podložku. Naštěstí se dá zakoupit podložka i gelový polštářek zvlášť.

Velký test skleněných a kovových podložek
plastové balení podložky

Design a specifikace

Velký test skleněných a kovových podložek

Tato podložka je netradičně vyrobena z hliníku, na kterém je přilepen speciální povrch z jemného plastu. Je oboustranná. Z jedné strany je povrch Control, který je pomalejší a hodí se pro přesnější a pečlivější práci všech kdo pracují s počítačovou grafikou. Z druhé je verze Speed, která je o poznání rychlejší a podložku přefrčíte z jednoho konce na druhý opravdu rychle. V pravém dolním rohu najdete celkem efektní logo Razeru. Samotná podložka má opravdu vydařený design, který má ovšem k praktičnosti opravdu daleko. Rozměry jsou 265 x 330 mm, což je tak akorát. Design podložky ale hernímu použití příliš nepřeje. Na bocích je místo protažení nelogicky zúžena a tak se vám často stane, že narazíte na levý nebo pravý okraj podložky.

Ke gelovému polštářku eXactRestu je doslova přilepen gumový protiskluzový potah, který dáte pod podložku a ta se ani nehne. I na samotné podložce jsou gumové nožičky, ale pokud ji plánujete používat samostatně, tak musím říct, že ani gumové nožičky příliš nepomáhají a podložka se celkem solidně hýbe po stole při větších manévrech.

Velký test skleněných a kovových podložek
eXactMat + eXactRest

Velký test skleněných a kovových podložek
Speed strana

Ergonomie

Velký test skleněných a kovových podložek

Výška podložky není příliš skvělá. Samotná podložka je vysoká 2.5mm, což v porovnání s ostatními není mnoho. Ergonomii pro běžnou práci přispívá především gelový polštářek. Velice dobrý je u něj paměťový efekt. Vaše zápěstí se na něj prostě otiskne a pak nějakou dobu trvá, než se navrátí do normálu (někdy i celou věčnost, myšleno doslova). Výhoda je, že zápěstí pořád netlačí nahoru, vysoko nad plochu podložky. Trochu horší už je při herním použití. Profesionální hráči mi jistě dají za pravdu, že si prostě nesmí dovolit mít jakkoliv fixované zápěstí a loket. Zafixované zápěstí hodně snižuje právě přesnost, takže pokud rádi hrajete FPS hry s nízkou sensitivitou, tak doporučuji nekupovat si eXactRest. Pokud podložku používáte bez gelového polštářku, tak celkem slušně studí, až jsem byl překvapený jak moc narozdíl od mé podložky Icemat. Naštěstí opravdu dobře vede teplo a tak se po chvíli velice dobře přizpůsobí vaší tělesné teplotě.

Velký test skleněných a kovových podložek
gelový polštářek eXactRest

Velký test skleněných a kovových podložek
protiskluzová plocha

Klouzavost

Velký test skleněných a kovových podložek

I bez skatezů klouže Speed a dokonce i Control strana opravdu perfektně. Klouzání je opravdu rychlé a bez zádrhelů. Výhoda je, že se podložka téměř nemusí udržovat. Jen tak se na ní nečistoty nezachytí. Problém ale bude hlavně s uplatněním. Pokud se totiž více sklouznete, tak narazíte na nedostatečnou šířku podložky. Výška je totiž opravdu přehnaná, ale s šířkou se chlapci z Razeru moc nepochlapili, takže bych tuhle podložku rozhodně nedoporučil pro hráče s nízskou a střední sensitivitou, mohli by velice snadno sjet na stůl. To je velice nepříjemné, mě samostnému se to s touto podložkou podařilo několikrát.

Velký test skleněných a kovových podložek
jak to vypadá na stole...

Cena (orientační): 1200 Kč (s eXactRest) a 900 Kč (bez eXactRest)
Oficiální stránky: Razer Zone 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
188 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 75.6Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.