Hlavní stránka Hardware Klávesnice, myši, joy Test pěti cenově dostupných vertikálních myší
Test pěti cenově dostupných vertikálních myší
autor: Ivana Preclíková , publikováno 9.8.2018
Test pěti cenově dostupných vertikálních myší

Hardwaroví výrobci se pustili do boje s bolestmi zápěstí způsobenými nadměrným užíváním klasických počítačových myší, které nejsou k lidské ruce při dlouhodobém používání příliš šetrné. Výsledkem jsou vertikální myši, jejichž pět více či méně zvláštních variant jsme otestovali hlavně z pohledu ergonomie a kvality ovládání.


Lidstvo se se syndromem karpálního tunelu potýká již čtvrtou dekádu od nástupu domácích osobních počítačů IBM a Apple. V tehdejších dobách tato neodmyslitelná periferie počítačů začala ničit zápěstí převážně nadšencům a ajťákům. Z hlediska ergonomie první modely myší také nikterak nevynikaly, měly jednoduše pouze plnit svůj účel.

Test pěti cenově dostupných vertikálních myší

By Emilio J. Rodríguez Posada - Own work, CC BY-SA 3.0, Link

Za posledních třicet let počítačové myši prošly výraznou evolucí. Jejich pohyb přestala snímat kulička, která se často zanášela prachem, dostaly postranní tlačítka i skrolovací kolečko, některé modely na úkor přesnosti přišly i o připojovací kabel. Se vzrůstající popularitou počítačových her začali výrobci řešit i ergonomii herních myší, které jsou sice k pracovním nástrojům hráčů šetrnější, ale pořád to není ono.

Test pěti cenově dostupných vertikálních myší

By Swtpc6800 en:User:Swtpc6800 Michael Holley - Own work, Public Domain, Link

V současné době si neumí život bez počítačů představit nikdo z nás. Jejich kořeny prorostly jednadvacátým stoletím a staly se neodmyslitelnou součástí lidstva. Většina z nás používá počítače každý den několik hodin, ať už pro zábavu nebo pracovní účely.

A protože bolavých zápěstí bylo už dost, začaly se objevovat myši, které vypadají fakt divně, ale našim rukám uleví. Větší výběr je ale až v posledních letech. Mohlo by se tak zdát, že jsou vetikální myši novinkou, ale není tomu tak. První si patentoval Jackem Lo už v roce 1994. Microsoft a ostatní společnosti o toto řešení tehdy zájem nejevily, jelikož nevěřily tomu, že by měly nějaké výhody (aby pak Microsoft v roce 2006 představil svou Natural Wireless Mouse 6000). Příběh vynálezu vertikálních myší najdete na stránkách Evoluent.

Většina testovaných kousků, které vám dnes představím, vypadá jako klasická myš, je však mnohem vyšší a mohutnější. Do testu nám však zabloudila také páková kuriozita od 3M připomínající herní retro periferii. Dost bylo úvodu, přejdeme k věci.

Test pěti cenově dostupných vertikálních myší 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
41 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 18.1Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.