Hlavní stránka Hardware Klávesnice, myši, joy Test: 6x volanty pro PC (není volant, jako volant)
Test: 6x volanty pro PC (není volant, jako volant)
autor: Štěpánek Martin , publikováno 19.8.2003
Snad každý už hrál, s menším či větším úspěchem, počítačový simulátor aut. Tyto simulátory jsou již na velmi vysoké úrovni jak po stránce grafické, tak i po té fyzikální. Bohužel většina lidí stále zapomíná, že skutečné auto taky neřídí přes klávesnici a stejně tak je velmi obtížné, ne-li nemožné hrát současné počítačové simulátory aut bez správného volantu. Proto se dnes podíváme na volanty se kterými se setkáte nejčastěji a pokusíme se každému vybrat ten pravý. {mospagebreak title=Úvod}

Jak jsem se již snažil nastínit v úvodu, volant začíná být pomalu nutností. Opět mě v tom utvrdily nové hry, které pokračují v nastoleném trendu přibližování realitě. Například hry jako F1 2002, Grand Prix 4, Swedish Touring Car Championship nebo Colin McRae Rally jsou tomu jasným příkladem. I když Grand Prix 4 je hra starší, rozhodně svým ovládáním patří mezi lepší na trhu.

Dalším rozdílem mezi volantem a klávesnicí je absolutně jiný rozměr požitku ze hry. Zde budou možná někteří namítat, ale každý pořádný Driver mi dá jistě zapravdu. Není lepšího požitku než jezdit s formulí ve vysokých rychlostech a přitom každou zatáčku projíždět s počítačovou přesností... nebo projíždět zatáčky šotolinou dveřmi napřed s cukajícím volantem v ruce jako Ari Vatanen. Toto jsou věci, které s normální klávesnicí nikdy nezažijete.

Ale abych byl spravedlivý, jsou simulátory, pro které se volant vyloženě nehodí. Na hru jako třeba Driver bych volant například nikdy nepoužil. A jistě se najdou i další.

V současnosti se nevyplatí kupovat nic jiného než USB volant. To všechny testované volanty splňují, jen Thrustmaster Modena 360 se připojuje na USB, ale je možné využít i klasického Gameportu. Ten však moderní desky s integrovanou zvukovou kartu již nemají.

Co dělá volant dobrým volantem

Musíme si říct, co dělá volant dobrým. Potřeba je především velká přesnost a rychlá odezva. U volantu s Force Feedbackem pak musí být silná zpětná vazba. Aby jsme mohli rozlišit kvalitní volant od horšího, budeme rozlišovat i jednotlivé potenciometry. Ty totiž slouží jako mozky volantu. Většina volantů používá analogové, ale například Microsoft má digitální.

Důležitá je také pevnost celé konstrukce a její výdrž. K dostatečné výdrži je použito kuličkových ložisek a pevného bakelitu.

Volanty se dále dělí podle použitého systému přenosu vibrací z motorku na volant. U většiny je použito přímého přenosu pomocí ozubených kol. Ale najdou se i výjimky. Tou je na příklad Thrustmaster F1 Force Feedback, který využívá převodu síly pomocí ozubeného řemene.

Co se týká centrování, neměl jsem žádný problém. Všechny volanty jsou "samo-centrovací". Tedy po připojení stačí vytočit volant do krajních poloh a můžete bez jediného problému hrát.

Teď už myslím, že je největší čas podívat se na soutěžící. Sešli se nám zde zástupci tří nejznámějších firem. Jedná se o Thrustmaster (Guillemont), Microsoft a Logitech.

{mospagebreak title=Microsoft SideWinder FF, Thrustmaster F1 FF}

Microsoft SideWinder Force Feedback

Tento volant od firmy Microsoft patří mezi stálice na trhu. Volant dostanete zabalený ve velké krabici s popisem minimální konfigurace v několika jazycích. Dále je na krabici zobrazeno několik obrázků zachycujících volant.

Test: 6x volanty pro PC (není volant, jako volant)

Uvnitř krabice pak naleznete volant, pedály, manuál, CD s ovladači, napájecí trafo s kabely a USB kabel. Instalace volantu proběhla bez sebemenších problémů pod všemi systémy.

Test: 6x volanty pro PC (není volant, jako volant)

Zkoušel jsem Win2k, Win XP i Win 98SE. Pokud byste chtěli, je možné volant použít ještě s WinME. Bohužel pokud jste majitelem starší verze Windows, než jsem zde vypsal, máte smůlu. Ještě bych se rád pozastavil u WinXP. Zde je menší problém, jelikož pokud chcete nastavit sílu zpětné vazby, musíte mít nainstalovaný program SideWinder Game Controller Software 4.0 a ten právě pod zmiňovanými WinXP značně zlobil.

Test: 6x volanty pro PC (není volant, jako volant)

Na plastovém volantu najdete šest nastavitelných tlačítek a středové tlačítko pro zapnutí/vypnutí force feedbacku. Na zadní straně volantu pak jsou dvě umělohmotná tlačítka, které slouží k řazení. Především nižší tlačítka na přední straně se trochu obtížněji mačkají, především pokud volant držíte v poloze 2:45. Tlačítka k řazení jsou v porovnání s konkurencí trochu malé, ale dostatečně citlivé.

Během hraní mě volant mírně zklamal. Tedy přesněji mě zklamala síla odezvy. Vše ostatní bylo velmi dobré, i přesnost byla špičková. Ale ona síla zpětné vazby byla příliš slabá. Na vině je také asi pořadí, ve kterém jsem testoval. Ona sama pozice po Thrustmasteru F1 Force Feedback je velmi těžká. Během testování ve hře Grand Prix 4 se mi často stávalo, že jsem volant "přetáhl". Tím myslím, že i když na volant působila maximální síla, nebyl problém s ním otočit do proti pohybu. A to jsem měl sílu Force Feedbacku nastavenou na maximum. To se mi s výše zmiňovaným F1 volantem nikdy nestalo.

Test: 6x volanty pro PC (není volant, jako volant)

Pedály se řadí mezi standardní plastové. Jejich odpor při sešlapávání je dobře vyvážen, tedy ani příliš lehké ani příliš těžké. Bohužel se mi při některých náročnějších momentech na trati stávalo, že pedály odjely. Byl jsem proto donucen je zapřít menšími šroubky (máme parkety, takže to nebyl zas takový problém).

Test: 6x volanty pro PC (není volant, jako volant)

Avšak uchycení volantu od Microsoftu patří mezi nejlepší. Úchyt se skládá ze dvou částí, první je klasický šroubovitý úchyt. Za druhé máte k dispozici pákový rychlo-upínák, který se hodí pro časté oddělávání volantu ze stolu. Pokud jej použijete nemusíte pokaždé šroubovat.

Z této fotky si také všimněte nasměrování volantu. To je téměř vodorovné se stolem, proto pokud máte nižší stůl, mohl by tento volant činit problém.

Volant zapůjčila firma Mironet, cena testovaného volantu je 2132kč bez DPH.

Thrustmaster F1 Force Feedback

Test: 6x volanty pro PC (není volant, jako volant)

Stejně jako k ostatním volantům dostanete kabely potřebné k připojení k PC, CD s ovladači, manuál, pedály, volant a trafo. Vše je úhledně zabaleno.

Test: 6x volanty pro PC (není volant, jako volant)

I tento volant je určen pro novější operační systémy, jako Win98 SE, WinME, Win2k a WinXP.

Jak je už na první pohled jasné, tento volant patří mezi absolutní špičku na trhu. To také potvrdil během všech testů.

Test: 6x volanty pro PC (není volant, jako volant)

Jednoduše krasavec. Jediné co chybí k absolutní dokonalosti je malý LCD display, jako mají skutečné formule. Ale to je hledání chyb na něčem kde nejsou.

Volant je sice plastový, ale dobře imituje karbon. Celý design dobře dokreslují hliníkové páčky. Pro dobré držení je použita guma.

Na volantu je celkem osm tlačítek, jeden 4-směrný ovladač a tlačítko zapínající extra tuhost (značené N). Na zadní straně jsou 4 páčky. Spodní ve většině her slouží jako ovládání plynu. Ale tuto možnost jsem využil snad jen když jsem si posunoval pedály, tedy téměř nikdy. Dále na zadní straně jsou páčky pro řazení. Zde bych rád ocenil kvalitní hliníkové provedení a hlavně jejich propojení. Díky tomu můžete řadit jednou rukou nahoru i dolů.

Rád bych se ještě vrátil k tlačítku N, pro extra tuhost. Tato volba je velmi dobrá pro hru Colin McRae3, kde se na asfaltu hrálo se všemi ostatními volanty špatně. Tento volant byl jediný, který poskytoval silnou odezvu ve všech hrách.

Test: 6x volanty pro PC (není volant, jako volant)

Po rozdělání volantu jsem byl velmi překvapen. Když zvážím jaké podával tento volant výkon a jak silnou měl odezvu, je až zarážející, že za vším stojí tento malý motorek a trocha elektroniky. Především v porovnání s předchozími volanty v testu je tento uvnitř opravdu prázdný. Ale jak jsem v testu poznal, vůbec to není špatně.

Dokladem, že se malý motorek při své prácí zapotí bylo i teplo, které se linulo z žebrování na plastovém krytu.

Test: 6x volanty pro PC (není volant, jako volant)

Uchycení volantu je kvalitní. Sice nemá rychloupínání jako Sidewinder, ale zase má přísavky, které volantu zabraňují jakémukoliv pohybu. Dále máte na výběr dva šrouby pomocí kterých můžete volant pevně přidělat ke stolu. A to je také potřeba při síle odezvy, který tento volant má.

Test: 6x volanty pro PC (není volant, jako volant)

Nešetřilo se ani na pedálech, které krásně podtrhují celý můj dojem z volantu. Na pedály a pod nohou je použit hliník. Síla, kterou pedály kladou odpor je téměř stejná pro všechny modely Thrustmaster.

Volant zapůjčila firma SWS, cena testovaného modelu činí 4910kč bez DPH.

{mospagebreak title=Thurstmaster FF GT, Logitech Formula Force GT}

Thrustmaster Force Feedback GT

Test: 6x volanty pro PC (není volant, jako volant)

Už snad ani nemá cenu popisovat co naleznete v krabici, protože je obsah u všech Thrustmasterů stejný, jediná odlišnost je v manuálu.

Test: 6x volanty pro PC (není volant, jako volant)

Na CD naleznete program se jménem Thrustmapper, který má několik předdefinovaných profilů pro většinu běžných her. V základní nabídce je na výběr mezi leteckým simulátorem, autami a Quake (tuto volbu považuji za více než zvláštní). V další nabidce jsou pak profily pro jednotlivé hry, bohužel Colina 3 zde nenajdete.

Test: 6x volanty pro PC (není volant, jako volant)

Na přední straně volantu jsou pouze dvě tlačítka a dva kolíčkové ovladače. Na zadní straně pak jsou klasické řadící páčky. Během hraní můžete využít buď těchto páček nebo řadící páky vedle volantu.

Uchycení volantu ke stolu je na stejném principu jako u dražšího bratříčka, tedy pomocí středového šroubu.

Test: 6x volanty pro PC (není volant, jako volant)

Zde je trochu lepší pohled na volant z boku

Pedály mě u tohoto modelu mírně zklamaly, sice jsou velmi tuhé, což se mi líbí, bohužel však jejich konstrukce není tak dobrá jako u konkurenčních modelů.

Volant svým ovládáním patří ke středu z testovaným modelů. Je lepší než Logitech Formula Force GP, ale na MOMO nebo F1 Force Feedbaack svým ovládáním nemá. Volant do ruky padne celkem dobře, převážně díky pogumované rukojeti. Dojem jistě zvyšuje mohutnost celé konstrukce. Volant se choval velmi dobře při hraní rally her, kde byla zpětná vazba dobrá a silná, ale při hraní Formule 1 již volant postrádal dostatečnou přesnost.

Na spodní straně je guma, která by měla zabraňovat odjíždění, avšak při agresivním hraní nemá šanci pedály udržet. Na pohled by se mohly pedály zdát ubohé, ale při hraní patří k těm lepším. Dobrou vlastností je velký rozsah.

Test: 6x volanty pro PC (není volant, jako volant)

Zde je již pohled na vnitřek volantu. Force Feedback se na volant přenáší pomocí ozubených kol, které jsou uchyceny pomocí železné podložky. Celý systém působí velmi masivně a odolně. Ale co mě zarazila je elektronika. Té je ve zde asi nejvíc ze všech testovaných modelů.

Test: 6x volanty pro PC (není volant, jako volant)

Volant byl zapůjčen firmou SWS, jeho cena je 2860kč bez DPH.

Logitech Formula Force GP

Tento volant mám velmi dobře otestovaný, jedná se totiž o můj vlastní. Proto ani nemám fotografii krabice (ta už je dávno někde ve sběrně). Zatím s nim hraji už přes rok a bez problémů.

Test: 6x volanty pro PC (není volant, jako volant)

Na klasickém instalačním CD najdete vše potřebné. Tedy ovládače a software, který umožňuje další nastavení funkcí. Vhodné je také dodat, že Windows najdou volant bez problému, ale dokud nenainstalujete ovladače z CD nefunguje Force Feedback.

Test: 6x volanty pro PC (není volant, jako volant)

Klasický plastový volant je v inkriminovaných místech potažen gumou, která zlepšuje držení. Menší vadou na kráse tohoto volantu je malý počet tlačítek. To je poněkud na škodu, protože málokdo má během hry čas ještě lovit další klávesy.

Ale umístění kláves je nelogické. Během hraní se na tlačítka špatně dosahuje.

Test: 6x volanty pro PC (není volant, jako volant)

Na první pohled by se mohlo zdát uchycení dostatečné, bohužel ale není. Když hraji musím asi každou půl hodinu až hodinu volant dotahovat. Přitom by stačila dvojice přísavek, jako mají některé konkurenční volanty, a pogumované packy. Ty plastové po stole kloužou.

Co se týká ovládání, je to přesně za co si zaplatíte. Nemůžete od tohoto volantu očekávat žádné zázraky. Ale pro příležitostně hráče, kteří nepožadují maximální přesnost a špičkovou odezvu, může být i tento volant dobrou volbou.

Test: 6x volanty pro PC (není volant, jako volant)

Force Feedback u tohoto volantu je jeden z nejjednodušších, ale nemůžu říct nejhorších. K přenosu slouží pouze dvě ozubená kola.

Test: 6x volanty pro PC (není volant, jako volant)

Kamenem úrazu jsou však pedály. Ty jako jedny z mála na spodní straně nemají ani gumu ani přísavky. To vede k velmi častému odjíždění. A ono lovení pedálu pod stolem zrovna v době když zajíždíte nejlepší kolo v F1 2002 je opravdu na infarkt.

Cena volantu je 2050kč bez DPH.

{mospagebreak title=Logitech MOMO Force, Thrustmaster 360 Modena}

Logitech MOMO Force

Volant MOMO od firmy Logitech patří spolu s F1 Force Feedback od firmy Thrustmaster k absolutní špičce. Řízení s nim navozuje pocit blaha.

Test: 6x volanty pro PC (není volant, jako volant)

Už při zasednutí k tomuto volantu si každý musí připadat jako v kokpitu závodního vozu. Kůže, kterou je volant potažený padne skvěle do ruky. K dobrému pocitu ze hry je volant vybaven 6 programovatelnými tlačítky na přední straně. Na straně zadní pak jsou železná tlačítka k řazení.

Volant je velmi precizní a přesný, jen mi chybí stejná síla zpětné vazby jako má F1 Force Feedback od firmy Thrustmaster. Celkově vzato, volant rozhodně nezklamal ani v rally ani při hraní Live for Speed nebo Grand Prix 4. Bohužel do kvalit F1 Force Feedback mi stále něco málo chybí.

Test: 6x volanty pro PC (není volant, jako volant)

Zatímco potenciometr je stejný jako v konkurenčních modelech, ozubení je naprosto jiné. Hlavně je hermeticky uzavřené a využívá dvojitých kuličkových ložisek.

Test: 6x volanty pro PC (není volant, jako volant)

Zatím co na volant jsem pěl chválu, pedály již nejsou tak super truper. Menší vadou na kráse je příliš malý zdvih, který sice někomu může vyhovovat, ale vyžaduje opravdu velmi, velmi citlivou nohu. Ale na pohled tyto pedály jsou i lepší než u F1 od Thrustmaster.

Cena testovaného volantu činí 3415kč bez DPH.

Thrustmaster 360 Modena

Test: 6x volanty pro PC (není volant, jako volant)

Ač to možná na první pohled není vidět, jedná se o volant bez Force Feedbacku. Proto i když je k volantu dodávané instalační CD, volant funguje i bez něj, jen nebudete moc využít dalších možností nastavení.

Test: 6x volanty pro PC (není volant, jako volant)

Zde je manuál, který zachycuje jednoduchou instalaci. Na výběr máte možnost připojení na USB port nebo Gameport. Vše se řeší pouze jinou koncovkou. Také je vhodné zmínit, že se jedná o jediný volant, který je možné používat i pod systémem Windows 95.

Test: 6x volanty pro PC (není volant, jako volant)

Na přední straně volantu jsou dvě obyčejná tlačítka, jeden 8-směrný joystick a 4-směrná kolébka, která může sloužit místo 4 tlačítek. Jinak volant je v ruce příjemný, jen možná trochu tenký.

Při hraní mě vadily tenké plastové řadící páčky, působily na mě příliš křehkým dojmem. Jinak volant byl dostatečně přesný pro hraní všech her. Dokonce bych jej přesností zařadil hned za F1 Force Feedback nebo MOMO.

Test: 6x volanty pro PC (není volant, jako volant)

Absence Force Feedbacku umožnila zmenšit celou konstrukci. Díky tomu se jedná o nejmenší volant v testu, který jednoduše uklidíte do skříně aby nezavázel. Volant se ke stolu přidělává velmi podobně jako ostatní Thrustmastery, tedy pomocí šroubu. Zde to však dělalo občas problémy, protože volant po delším hraní začal odjíždět a bylo nutné jej dotahovat.

Test: 6x volanty pro PC (není volant, jako volant)

Odpor volantu je tvořen gumovým lanem, které silně připomíná "pavouk", kterým se připevňují věci ke střešním nosičům na autě. Díky němu volant klade odpor v závislosti na vychýlení. Bez Force Feedbacku také odpadla nutnost elektroniky uvnitř volantu. Volant mi po rozdělání silně připomínal pouze kus vylisovaného plastu. Ale hlavní úlohu i tak plnil dobře, řízení.

Test: 6x volanty pro PC (není volant, jako volant)

Pedály mi svou konstrukcí příliš nevyhovovaly. Pro pouze mírné sešlápnutí pedálu plynu bylo nutné mít příliš ohnutou nohu v kotníku a delší hraní Formule 1 2002, kde je potřeba jemný plyn, bylo méně příjemné.

Cena: 1613kč bez DPH.

{mospagebreak title=Závěr}

Závěr je celkem jednoznačný. Pokud si chcete udělat radost, volte jednoznačně Thrustmaster F1 Force Feedback. Tento volant je absolutní špička mezi všemi, ovládání je přesné, zpětná vazba silná a celkově i vzhledem na mě velmi zapůsobil. Ale musíte být připraveni za tuto kvalitu taky zaplatit. V závěsu se pohybuje Logitech MOMO, který mírně zaostává ve zpětné vazbě. Ta nedosahuje takové síly.

Další seřazení je již celkem jasné, Microsoft SideWinder Force Feedback a spolu s ním je na stejné úrovni Thrustmaster Force Feedback GT. Na konci startovního pole se pohybuje Logitech Formula Force GP. Ale i tak je lepší tento volant než půl hodina hraní na klávesnici.

Zvláštní kapitolou pak je jediný volant v testu, který je bez force feedbacku, Thrustmaster Modena 360. Ovládání volantu je sice přesné, ale k dokonalému zážitku ze hry mi chyběl právě FF.

 
Komentáře k článku
RSS
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
19.8.2003 12:59:22   0.0.0.xxx 45
Dekuji autorovi za pomoc pri vyberu volantu :-))
19.8.2003 14:21:08   0.0.0.xxx 44
Mam WinXP a SideWinder Game Controller Software 4.0 jede zcela bez problemu. Co se tyka sily odezvy, slaba mi rozhodne neprijde - netvrsim ze ji ostatni nemaj silnejsi, proste mi prijde naprosto dostacujici. Kdyz hraju GP4, tak mam silu FF asi na 80% a rekl bych ze je to akorat. A pretazeni volantu - to si myslite ze se Vam to v realu nepovede? Je snad jasny ze ten volant musi jit pretahnout.
19.8.2003 14:28:23   0.0.0.xxx 67
Zajimalo by me, proc ma tolik lidi neustale problemy s podminovacim zpusobem (a shodou podmetu s prisudkem - ale toho jsem si v clanku nevsim - precet jsem 3 vety). ) Je to tak slozity? Nepochopitelny?
19.8.2003 14:51:13   0.0.0.xxx 44
Jsem rad, ze ti to funguje jak ma.
A co se tyka slabe sily, me to docela vadi. Volant nesmi byt tak slabej. Ja chapu, ze z tveho pohledu to neni poznat, ale kdyby sis zahral nejdriv na Thrustmasteru F1 a pak s tim Microsoftem, pochopil bys o cem mluvim.
19.8.2003 15:08:54   0.0.0.xxx 44
Je fakt ze to je asi subjektivni. Znam cloveka, kterej si naopak pochvaloval FF u Microsoftu, ze to neni takova sila jako u MOMO Force. Jeste jedna vec - treba u GP4 zavisi taky dost na nastaveni LSZ - low sensitive zone, kdyz das treba min nez 10% a FF naplno, tak mi to prijde fakt dost silny. Ono taky jet treba 4 hodiny v kuse je i s timhle "slabym" FF docela makacka ;-)
19.8.2003 15:29:52   0.0.0.xxx 44
Jasan, je to subjektivni, ale aspon ted vite jaky volant je silny a jaky slaby.
U GP4 mam nastaveny LSZ na plyn a brzdu 5% a na steering 0%.
19.8.2003 16:15:36   0.0.0.xxx 44
Mam dotaz k uchycovacim mechanismum (predevsim u vsech Thrustmaster):
Jak vysoky ten mechanismus? Lze ho sundat?
Ptam se proto, protoze mam (a jiste nejsem jediny) pod deskou stolu takovy vysouvaci suplik na klavesnici (nevim jak to popsat, ale je to klasika u kancelarskych PC stolu) a tak mam pod deskou jen cca 15cm mista. Takze pokud je ten mechanismus moc vysoky a nejde odejmout, tak si o volantech Thrustmaster mohu nechat zdat. :-(
Zatim mam starou Dexxu a uchyceni na stul nepouzivam (z vyse uvedeneho duvodu), ale volant ma "zarazku" a prisavky, takze to nevadi.

Diky za zpravu,
Duncan
19.8.2003 16:20:56   0.0.0.xxx 54
Mam volant od MS a zda se mi dost hlucny. V prevodech jsou male vule, ktere pri zapnutem FF zpusobuji docela neprijemne klapani. Jak jsou na tom ostatni volanty v testu? Diky.
19.8.2003 16:38:40   0.0.0.xxx 44
mam 360Modenu - je tam šroub s rychloupinakem kterej přitahuje takovou dvounožku, dá se to klidně celé odšroubovat ale pak volant nedrží na stole protože nemá přísavky, celej ten mechanismus má odhadem tak 10cm klidně to dnes doma přeměřím a zítra se můžu ozvat. Jednou sem měl ten volant u kamoše kterej má psací stůl s přihrádkou a vpohodě se to tam vlezlo.
19.8.2003 18:47:35   0.0.0.xxx 45
Jsem překvapen hodnocením FF síly volantu SideWinder, už ho mám dost dlouho a můžu vás ujistit síla volantu ve všech simulátorech aut je dost velká, osobně snižuji na 50% původní. K čemu u moderních aut se prát doma s volantem, třeba tuhle sem měl pučenou Ladu Nivu auto který se vyrábí několik let. Žádný velký praní s volantem se nekonalo možná nastavím sílu na 30% bude akorát. Jinak perfektní chovaní je Live for Speed všem doporučuju tenhle vynikající simulátor aut aspoň vyzkoušet.
19.8.2003 20:28:03   0.0.0.xxx 44
Premeroval jsem Thrustmaster F1 FF a jeho uchyceni ma asi 13cm, cili by se vam mel na stul bez problemu vejit
19.8.2003 20:32:48   0.0.0.xxx 44
Me osobne to dost vadilo. Nejvice pri hrani Colina 3, kde jsou velmi caste otresy. Silu jsem mel nastavenou na 100% a ve hre bak na maximum, ale mel jsem pocit, ze problemem je motorek, ktery byl prilis slaby. Ze zacatku trhnuti jsem mel vzdy pocit, ze je to OK, ale jakmile jsem jen trochu zabral, mohl jsem s volantem tocit jak jsem chtel.
A LFS hraji a dost casto. Sice mam jen demo, ale mam uz asi 560 bodu.
19.8.2003 23:26:30   0.0.0.xxx 44
Ja tak trochu nechapu hodnoceni zpusobem pretahnu/nepretahnu.
Ja blahovy jsem si vzdycky myslel ze si clovek kupuje volant s FF kvuli realistickemu pocitu "jako ve skutecnosti" a ve skutecnosti se rozhodne nemuse stat ze by clovek "nepretahl volant". Mozna pan Stepanek jezdi v realu pouze oktavkou ktera ma pokazeny posilovac rizeni a volant o prumeru 10cm. V takovem pripade verim ze kdyz do neceho najede nebo kdyz chce otocit volantem kdyz auto stoji ze mu to vazne nejde :-)
Ja jsem osobne nenatrefil na hru ktera by vyuzila 100% sily volantu protoze mam zkusenosti (sice male ale mam) se sportovni jizdou a muzu vsechny ubezpecit ze vsichni konstrukteri se snazi aby se ty pocity kvuli kterych si kupujeme FF volanty (ale i vsechno ostatni s odezvou) co nejvic minializovaly takze uz ted vedsina lidi (na koho asi tak narazim :-) ) hraje hry ktere jsou "skutecnejsi nez skutecnost" .
Pokud ma nekdo zajem o co nejsilenejsi odezvu tak neni problem za par drobnych "poupravit" jakykoli volant s FF ( u joysticku to jde taky ale o dost hur) a potom muzete bavit kamarady scenkou pri ktere si pripevnite lepici paskou ruce k volantu a pri prvnim narazu vam to zlomi/vykloubi zapesti a nebo pri mene kvalitnim volantu urvete volant od zakladny :-)
S toho vseho vyplyva otazka k diskuzi: maji FF periferie symulovat co nejverneji skutecnost (za predpokladu ze je hra dostatecne skutecna nebo se tak da nastavit) nebo jde o to aby to s clovekem cloumalo jako splaseny byk a clovk mel zazitek z " pretahovani" a ne ze "skutecne jizdy" ?
19.8.2003 23:27:24   0.0.0.xxx 44
...
S toho vseho vyplyva otazka k diskuzi: maji FF periferie symulovat co nejverneji skutecnost (za predpokladu ze je hra dostatecne skutecna nebo se tak da nastavit) nebo jde o to aby to s clovekem cloumalo jako splaseny byk a clovk mel zazitek z " pretahovani" a ne ze "skutecne jizdy" ?

.
20.8.2003 06:29:10   0.0.0.xxx 45
Volanty firmy Thrustmaster mají ještě jednu velkou nevýhodu. A to je znak Ferrari ........ brrr .. :o)))
20.8.2003 07:27:22   0.0.0.xxx 44
Zajímala by mě přesnost digitálních potenciometrů u Microsoftu,protože analogový potenciometry "blbnou u všech joysticků co jsem měl" začnou brzo blbnout.
20.8.2003 07:40:19   0.0.0.xxx 44
Asi jako u všech digitálních věcí. Analog je přesnější, citlivější, ale prostě se jednou ošoupe a je potřeba ho vyčistit, nebo vyměnit. Digitál bude sloužit co elektronika bude živa. Nepočítám rozdrcení na padrť, to nepřežije ani jeden :-)) Osobně bych šel do analogu, s tím že mu jednou za čas dopřeju údržbu.
20.8.2003 08:15:14   0.0.0.xxx 44
Tipuji, že jste zkoušel FF od Microsoftu na Windows XP. Mám totiž MS FF již delší dobu a vím, o jakém přetahování mluvíte. Problém je, že toto dělá pouze na Windows XP a je to problém ovladačů. V poslední době moc automobilové simulátory nehraju, tak nemám žádné řešení. Pamatuju si ale, že na Win 98Se to fungovalo bez problémů, síla jako hrom, lineárně se zvyšující s úhlem otočení. Po přechodu na WinXP jde skutečně volant přetáhnout, chvilku jede lehce atp.

Doporučuji vyzkoušet FF na Win98
20.8.2003 08:29:39   0.0.0.xxx 44
Kupil som si toto zelezo velmi kratko po tom, ako sa zacal vyrabat, cize je to peknych par rokov a o USB v tom case vedeli mozno v labakoch...
Prva vec co ma tesi, je ze na rozdiel od softov tejto spolocnosti je aj po rokoch plne funkcny a nejavi najmensie znamky opotrebenia a nepotrebuje ziadnu zaplatu . Keby tak ostali pri hardware...
Autor clanku ma velku pravdu s pedalmi, utekaju a utekaju a tekaju, netusite kolko dobrych casov a pozicii ma to stalo, kym sa na trhu neobjavili protismykove podlozky. Stacilo nalepit par cm po krajoch a je to ako prisrobovane.
Co sa tyka kvality, uz som cosi naznacil, ak si dobre spominam bol to rok 1997, ked som ho kupil a bez zavahania prezil aj otcove pokusy statneho 50tnika utrhnut ho aj so stolom. Jeho snahu zachytit smyk aj za cenu posunutia 15" monitoru som ohodnotil dozivotnou diskvalifikaciou a volantu som daval par minut zivota. Velky omyl, dokonca ani spodny uchyt nebol poskodeny.
Softwareove vybavenie bolo na svoju dobu mile pred konkurenciou a myslim, ze tak to bolo az do uvedenia XP. Nechapem, ako taka firma moze pokaslat odvadac svojho vlastneho produktu. Detekovat ho detekuje, ale oproti rozhraniu z 9x je to na zaplakanie. Dovtedy som nepoznal kalibraciu, vsetko islo samo. No a gol bol pristup MS. Jedina zmienka o gameportovej verzii bola na US stranke a napisali, ze XP built in driver sa im zda ok a dalsiu podporu nepredpokladaju. To je dalsi dovod na poslat lietadlo ) taky pristup je hodny socialistikej firmy.
Tato skutocnost nam gameportakom trochu pokazila zivot, ale da sa to zvladnut. Funkcnost nebola ovplyvnena.
No a teraz k testovaniu. CMR III je ta najhorsia mozna volba na testy. Ta hra je fajn, i ked ma dost daleko k chovaniu zavodaku, ci civilnejsej verzie. Specialne vsak FF na asfaltoch je mrtve a naopak sotolina je prestrelena. Toto je prva hra, kde som bol nuteny vypnut FF, ani nastavenie na najslabsiu uroven mi nevyhovovalo, velmi to spomalovalo a rusilo. Myslim mna, nie beh hry ;). Take Spain SS4 ci Fin SS1 s volantom na max force by som rad videl. Ak existuje este cosi silnejsie, clovek, co to hra a bude rychlejsi, je bud profesional v pretlacani rukou alebo Clark Kent )).
Mam za to, ze nazory userov o postacujucej sile su aj mojim nazorom. Ak chcem posilovat idem do posilovne a nie hram simulaciu. Samozrejme, ak niekto chce zazit ake je to ist RZ s vypadutym posilnovacom a preco jazdci po par km vyzeraju ako vymackany citron, moze si to skusit s tym nepretocitelnym monstrom na RC Extreme a po 15min RZ bude mat iste dost, alebo si dat do auta maly volant a lamelovy samosvor na predok a vypoji posilovac
Dost ma prekvapilo, ze sa nevenovala pozornost max otoceniu volantu. To uz dnes vsetky maju taky rajd, ze ho neseknete do krajnej polohy? Pred par rokmi to tak nebolo, skusal som nejake v obchode a rychle kontry mi zastavil volant neprijemnym zvukom.
Asi tolko k MS volantu, netvrdim, ze je naj, ale tak lahko ho clovek neznici. Ostatne vyrobky som v ruke nedrzal, nemozem sa k nim vyjadrit.
20.8.2003 08:30:42   0.0.0.xxx 54
Co este tak dodatocne otestovat tento volant. Osobne ho vlastnim a som s nim velmi spokojny, ale zaujimalo byu ma ako by v teste dopadol.

diky
20.8.2003 08:37:07   0.0.0.xxx 44
mam Microsofta a naprosto v pohode super, staci jak divej a solidni cena. Netvrdim ze je NEJ ale dostacuje i sila FF
doporucuju, nedavno ho meli na czechcomputer za 1990,- sDPH
20.8.2003 08:38:08   0.0.0.xxx 44
U Colina 3 je to ale myslim zalezitost spatne naprogramovane hry, je pravda ze tam na Microsoft FF Wheel FF skoro nefunguje, volant je uplne bez odporu, akorat s sebou obcas trochu skubne. Nevim jak je to na jinejch volantech, ale podle me je Colin 3 hodne spatnej. FF u Colina 2 je na druhou stranu asi uplne nejlepsi FF co jsem zatim zazil.
20.8.2003 08:46:34   0.0.0.xxx 44
je opravdu HODNE presnej, zaznamena sebemensi pohyb a ani malinko se nechveje. Obecne jsou Microsofti volanty brany jako nejpresnejsi vubec. Jejich nevyhoda je ale ta, ze uz se skoro nedaj sehnat, myslim ze je Microsoft prestal vyrabet.
20.8.2003 08:59:53   0.0.0.xxx 44
Ta velikost me zajima, jestli najdes cas a zmeris to, tak ti budu zavazan. Ja jsem zjistoval, ze v mem pripade tam mam prostor prave 10cm. A to je nic moc. :-(
20.8.2003 09:00:23   0.0.0.xxx 44
Co to meles?
20.8.2003 09:02:31   0.0.0.xxx 44
Diky, ja sjem taky premeroval a mam tam jen 10cm mista. :-(( Takze ted budu pro zmenu koumat, jestli bynesla cela ta deska posunout o 5cm dolu. :-) Co by clovek neudelal, pro dobrej volant. :-)
20.8.2003 09:04:14   0.0.0.xxx 54
Jde pouzit ten volant (F1 FF)i bez uchyceni pod stolem? Tj. ma nejake uchytky, nebo alespon profil, ktery ho zarazi o hranu stolu?
20.8.2003 09:12:00   0.0.0.xxx 44
Funguje porad bezchybne... Naproste stejna funkcnost jako po vybaleni z krabice a to u tak namahane vecicky je fakt s podivem. takze pochvala. ALE - nainstaloval jsem asi pred 1/4 rokem XP Proffesional a nepodarilo se mi uz rozchodit FF... Jak je to mozne? To Microsoft prestal na XP podporovat FF u jeho staryho volantu a bude ted podporovat uz jenoom ten USB volant? Uprimne Te prosim o radu, zda se Ti to podarilo zprovoznit. Dik moc a klidne se mi ozvi na maila. Mej se, Kuba
20.8.2003 09:20:42   0.0.0.xxx 44
Jaky volant doporucite F1 simulatorum? Mam na mysli hlavne GP4, F12002 a F1 Challenge 99-02?? Colin3 a jina rally jsou jedna vec, ale F1 simulatory druha a pro me dulezitejsi. :-)
20.8.2003 09:23:18   0.0.0.xxx 44
Velmi zvlastne, pravdaze som najskor skusil znasilnit sytem na ten soft ale neslo to. Potom som sa na to vykaslal a nastavil som game controller na MS FF a odvtedy ho sam detekuje, dokonca aj ked volant zapnem az po nabehnuty systemu. Len mu dam minutku casu a je tam.
Samotny FF aktivujem v nastaveniach hry a funguje.
20.8.2003 09:41:15   0.0.0.xxx 64
zalezi na tom kolik do toho chces dat penez, Microsoft je hodne levnej, jenom nevim jestli ho jeste nekde koupis. Jinak bych sel asi do Logitech MOMO Force.
20.8.2003 09:51:46   0.0.0.xxx 44
Testoval jsem pod Win 2000 a Win XP. Jeste jsem vyzkousel volant pod WEin 98SE, ale tam jsem prilis netestoval, slomi pouze o to jestli pod tim systemem funguje.

A muj nazor na vysledek testu se nemeni, a chapu, ze majitele Microsoftiho SideWinderu se tady budou ozyvat, ale me ten volant nepresvedcil, obzvlaste, kdyz jsem testoval i Thrustmaster F1 a MOMO.
Pokud je zde nekdo Brnak, rad mu svuj nazor vysvedlim osobne a muze si vyzkouset i ostatni volanty, aby videl o cem mluvim.
20.8.2003 12:12:01   0.0.0.xxx 44
Když máš vysunovací šuplík pro klávesnicí, proč ho při hraní jednoduše nevyndáš? Nevěřím, že by to nešlo nějak ošéfovat. Klávesnici prdneš někde, kde je místo a je to? Některý lidi asi neradí řeší problémy, chápu.
20.8.2003 14:15:10   0.0.0.xxx 44
Tak se tak divam a zjistuji ze Thrusmaster prejmenoval Ferrari Force Feedback na Force Feedback GT a dal k tomu horsi pedaly. Jinak asi jeden z nejlepsich testu na volanty co jsem zatim videl. Mam svuj Ferrari FF asi dva roky a naprosta spokojenost.Sice nedosahuji super casu, coz ale neni volantem, spis levejma rukama.
20.8.2003 14:25:46   0.0.0.xxx 44
Mam Thrustmaster (Guillemot) GT a cely ten mechanismus pro uchyceni ke stolu jde odmontovat. Volant ma "zarazku" (dost velkou), takze neujizdi a navic ma prisavky, takze s tim nemam nejmensi problem.
20.8.2003 14:33:14   0.0.0.xxx 54
Panove mel bych na Vas dotaz.
Nemuze nekdo sehnat ozubeny reminek do volantu Guillemot Force Feedback Racing Wheel (vypada jako GT od Thrustmaperu, ale nema FF reseny ozubenymi koly ale reminky). Jde konkretne o typ 175MXL, takze kdyby se nekomu doma valel rozbity volant s timhle reminkem, dost bych to ocenil. Piste kdyztak na mail, prosim. Diky. Petr.
20.8.2003 17:43:03   0.0.0.xxx 44
Má to fakt těch 10cm, ale při upínání pomocí rychloupínáku se páčka vysune na cca 13cm, ale to by šlo obejit tim že bys to jen zašrouboval, jo a ten upínák je skoro uplně nakraji stolu takže jestli tu spodní desku máš třeba o něco víc vzadu než horní tak ti to tam pujde v pohodě.
Ještě se na to jednou podivam a přesně přeměřím.
Zkus se podivat přimo na trustmaster http://europe.thrustmaster.com/products/dsp_fam.php
20.8.2003 22:03:07   0.0.0.xxx 44
tak se divam ze Petr nam tu ted nazorne predvedl nevyhodu reseni prevodu pres reminky :-) nevim jak se kdo z vas vyzna v motorkach ale jak rika klasik "kardan je kardan". Kouknete se nekdy na retez na motorce, to uz si nezaslouzi ani stejne jmeno jako ta divna vec co je na kole jak je to odolne a pevne ale presto se casem natahne. na volant samozrejme nepusobi takova sila ale rekl bych ze se zakonite musi casem menit vlastosti tech reminku a to nemluvim o nahodnem poskozeni kdyz se v tom nekdo stoura.

Umelohmotne kolecka ,pokud jsou dobre udelane, jsou v podstate nesmrtelne.

.

20.8.2003 22:26:08   0.0.0.xxx 44
tak som len tak kukal po nete a zistil som, ze v CR sa predava volant firmou X-tech /vlastne 3 volanty/ a za velmi priaznive ceny. chcel by som vediet, ci s nimi ma niekto skusenosti a ake.... a mozno by to fakt stalo za dodatocne otestovanie aj inych volantov....predsa len ide o najdrahsi herny ovladac k PC a vtedy je kazda rada vzacna a "draha"
21.8.2003 10:23:12   0.0.0.xxx 44
to mas sice pravdu, zivotnost muze byt mensi, ale zase pozitek z FF je uplne jiinej. U ozubenych kol jsou ty razy strasne ostre, kdezto s reminkem jsou blize realite
21.8.2003 13:33:48   0.0.0.xxx 44
Zdravim, zkuste se prosim obratit na ceske zastoupeni firmy Guillemot (pod kterou take znacka Thrustmaster patri) snad vam pomohou.
Kontakt je :
Guillemot s.r.o.
Štefánikova 21
Praha 5
tel. +420 251 510 018
fax +420 251 512 069
email: info@guillemot.cz

Preji hezky den
Jaroslav Sykorovsky
SWS a.s.
22.8.2003 20:22:10   0.0.0.xxx 44
Potřeboval bych pomoct. Dneska jsem dostal tento volant a některé hry mi běží bez force feedbecku a u některých se mi to zdá dost nerealistické. Mám Windows XP Proffesional a další 2 herní zařízení Sidewinder jsou nainstalované(jo a software k volantu taky). NFS3 nejede Force Feedback vůbec a v Rallisport Challange je to dost divné. Neví někdo co je s tím. Mám USB verzi. Předem dík za radu
23.8.2003 00:04:01   0.0.0.xxx 44
no asi pred 2 rokama sem dostal thrustmaster 360modena pro na vanoce (je to ten samy co v testu, ale ma navic radici paku) ......oproti stare dexxe uplne super, jenze po par dnech hrani se brzdovy pedal zacal kyvat zleva doprava a pak prestal uplne fungovat....reklamace.....po par tydnech prisel novy volant, rozbalim, odzkousim a zda se mi ze radici paka je nejaka "vyviklana", jakoby zlomena...opet reklamace, uznali ze pry to bylo opravdu zlomene vevnitr....po dalsich nekolika tydnech znovu prisel novy model, opet vyviklana radicka.....reklamaci neuznali, pry ze to tak je spravne ...ukazali mi i ve skladu kdyz rozbalili nejake dalsi kusy ze to delaji vsechny (coz nejak nechapu, uplne ten prvni to nedelal 100% ......ze by zacli potom delat takove divne kusy?) no nic tak sem si ho odvezl domu a zvykl si na to....samozrejme asi po pul roce uz pedaly fungovaly jakz takz (brzda nebrzdila naplno, plyn se chvel +/- 10% atd)....nakonec opet prestala fungovat brzda, volant uz byl ze zaruky venku,tak sem ho rozebral a myslel sem ze je spatny potak, tak sem ho zmeril, byl ok, takze sem prepajel kontakty, nic, znova,nic,znova,nic,znova a bylo to ok ;) ......takhle sem to pajel asi tak 1x za 2 tydny...joooo a taky mi tam porad praskaly pruziny, coz me sralo mnohem vic....dycky sem musel koupit nejakou podobnou pruzinu a specialne ji ohnout, zkratit, vrazit ji tam atd......pak to zase prasklo a prestalo fungovat, tak sem se nasral a koupil si MS FF ...prvnich par dnu ok, jenze pak najednou zaclo neco praskat v plynu, ale vzdy po chvili to zase prestalo..asi tak prvnich 5 minut co hraju to dela, pak to prestane......nevim co to je?? a taky kdyz hraju delsi dobu (cca 60 minut) tak zacne vrzat brzdovy pedal.......
uvidim, zatim ho mam asi 2 mesice......
23.8.2003 15:25:12   0.0.0.xxx 44
Tak stým NFS3 nic nenaděláš podle mě je nefunkčnost způsobená změnou portu gameport za USB s kterým starý hry počítají jedině Microsoft může pomoc napsáním regulérních ovladačů pro XP.
23.8.2003 17:03:01   0.0.0.xxx 44
Ale USB gamepad jede perfektně...
23.8.2003 19:11:30   0.0.0.xxx 54
Hmm. Napadlo me, jestli mi nekdo neporadi. Chtel bych pedaly. Jenom pedaly – chci je pro ovladani smerovky v leteckych simulatorech (twist u joysticku me neuspokojuje :-)). Prodavaji se nekde samostatne? A co kdybych koupil pedaly od nekoho, kdo si znicil volant – pujde mi to nainstalovat a fungovat bez volatnu?
23.8.2003 23:21:14   0.0.0.xxx 44
Ten prvni volant je v tom pripade pekny smejd a proste si mel smulu, alespon ostatni vi co nekupovat.
Jinac "praskani v plynu" je pomerne siroky pojem respektive jsem s toho nepochopil co to vlastne dela, zkus to popsat trosku podrobneji. Pokud jde o vrzajici pedaly tak s toho si nic nedelej, pri intenzivnejsim pouzivani to dela drtiva vedsina pedalu a je to proste konstrukci ze se tam nekde soupou dva plastove dily o sebe. Moje pedaly to delaji taky a to v podstate hned po koupi (=par dnu) ale zatim snad vsechny pedaly na kterych jsem kde hral vrzaly nebo vydavaly nejake zvuky pokud nebyly fungl nove. Ono prece jenom za ty penize se clovek dokonale konstrukce nedocka :-)
.
23.8.2003 23:30:09   0.0.0.xxx 44
zacnu odzadu: nezdy se mi pravdepodobne ze by nejake pedaly fungovaly bez volantu respektive povazuju za nemozne ze by nekdo delal takovy volant ( samozrejme nasi mili sikmooci kamaradi vyrabi kde co a taky menuzu vedet vsechno takze mozna ...). ja jsem se s tim nikdy nesetkal ani jsem o tom neslysel.

Druha vec jsou samostatne pedaly, u tech jsem si na 99% jisty ze to existovalo/existuje. Pred nejakou dobou (tak 2 roky ??) jsem to videl v nejakem katalogu ale vzhledem k ubjehnuvsi dobe uz si nemuzu vzpomenout kde. Zkus prohledat stranky nadsencu do leteckych simulatoru (spis nez ceske tak zahranicni, tam o tom sezenes info s vedsi pravdepodobnosti). Pokud na to nekde natrefim tak ti dam vedet ale pohledej to , pravdepodobnost ze s vzpomnu kde jsem to videl je asi stejna jako ze jsem vyhral ve sportce tu rekordni vyhru ;-)
.
24.8.2003 10:58:52   0.0.0.xxx 44
Zkus se podivat na tento volant, pokud mne paměť neklame tak volant se připojuje do pedálů a až ty se připojují do PC (bohužel přes gameport), takže by to mělo fungovat i samostatně, ale radši si to prověř na 100% to tvrdit nemužu.
24.8.2003 11:04:17   0.0.0.xxx 44
Hold ma někdo smulu, nebo seš na to moc velkej ras.
Já mám Modenu bez řadičky už 2 roky a všechno funguje na 100% kromě pravé plynové páčky pod volantem - ta strašně skáče, asi kvuli tomu že sem ji nikdy nepoužival :-)
Jo a na pedalech mi nic nevrže.
24.8.2003 22:18:52   0.0.0.xxx 44
No to ze jdou pripojit samotne neznamena ze budou fungovat. Problem neni ani tak v pripojeni (to by se dalo udelat snad u vsech pedalu) ale v tom ze k fungovani potrebujes ovladace. tam by to chtelo asi napsat rovnou fungl nove protoze ty stare tesko vydychaji te by mely prijimat cast prikazu od pedalu a cast od joysticku. Predstav si jaky ovladaci prvek by si vybiral v nastaveni toho simulatoru.
.
25.8.2003 08:37:01   0.0.0.xxx 44
Bacha na to... Tyhle extra levne volanty obvykle nemaji ForceFeedback, ale jen vibrace a to je DOST podstatny rozdil pro pozitek pri hrani. Osobne bych sel do Thrustmasteru, popr. do Microsoftu, i kdyz jsem nekde slysel, ze MS s vyrobou hernich ovladacu pry konci???
25.8.2003 08:39:58   0.0.0.xxx 44
Zkousel jsem to pres USB a i kdyz jsem nemel volant MS, jelo to perfektne, dokonce bych rekl ze FF byl nejlepsi ze vsech her co jsem zkousel (testovano pod Win98SE i WinXP). Jediny problem muze byt v ovladacich, jak volantu tak USB.
25.8.2003 08:45:19   0.0.0.xxx 44
Pedaly se pripojuji do volantu a ten pak do PC, cili samostatne to nejde. Ale myslim ze samostatne pedaly dodava prave Thrustmaster, zkus se poptat u Guillemotu. www.guillemot.cz
25.8.2003 10:23:15   0.0.0.xxx 44
koupil jsem si microsofta FF wheel a u F1-2002 mi nejde force feedback. jak se force pouští? nemyslím tím na volantu :-)
kde se dají sehnat další schémata pro různé hry co nejsou na instalašním CD. jako např F1-2002
déky
26.8.2003 17:39:41   0.0.0.xxx 44
Nemate nekdo zkusenosti s volantem od Saiteku? Jaky jsou????Dik za radu vsem. CAU
28.8.2003 09:51:59   0.0.0.xxx 54
Zdravim,
mam Saitek R80 (asi nejlevnejsi...) a nechodí to pod winXP, takze jenom kvuli volantu mam dualboot... Ale jinak jsem spokojenej, za 11stovek co bys nechtel.
28.8.2003 17:56:08   0.0.0.xxx 44
nemate nekdo nahodou saitek r220 nebo r440.Slysel jsem,ze jsou nic moc.Prosim nekoho o zkusenost.Dikas moc
1.9.2003 16:37:12   0.0.0.xxx 44
Tak nevím, realita.... Zkuste si někdy najet opravdovým autem na obrubník, stačí tak 20 km/h. Kola jenom lehce natočit, aby jste najížděli v malém úhlu. Zámává to volantem (potažmo vámi a celým autem) velmi ostře. S realitou bych se přimlouval za kolečka.
P.S. Pokud to někdo bude vážně zkoušet , tak ať se rozloučí s poklicema.....
2.9.2003 22:03:18   0.0.0.xxx 54
Mam volant Ultimate per4mer FF ver.300, je připojen na COM. Odezva, provedení volantu i pedalů je víborné, ale dodávané ovladače jsou pro WIN98. Modifikaci pro WIN2K jsem nenašel. Nevlastní te náhodou někdo ovl. pro W2k? Nebo nedokázali byste modifikovat ovl. pro 98 (poskytnu je - cca 300kB, 6 soub.)
7.9.2003 22:41:26   0.0.0.xxx 44
Kde najít SideWinder Game Controller Software 4.0
na strankach microsoft jsem nasel jen ver. 3.1
napiste prosim link.
S pozdravem Žeryk
18.9.2003 20:04:50   0.0.0.xxx 44
Potřebuji radu od majitelů volantu s Force Feedbackem. Koupil jsem MOMO Force a při hraní jakékoliv hry mám nasledující problém. Automatické vyrovnání volantu na střed funguje, ale vibrace pusobí pouze ve středové poloze a čím víc zatáčím, tak tím rychleji přestávají pusobit a to tak, že volant je naprosto klidný a dá se zmáknout jednou rukou., ale jak jej pustím, tak zas ve středové poloze vesele vybruje (a je to docela hlučné). Tak se chci zeptat, jestli je to normální i u ostatních volantů popř.jak teno nedostatek odstranit (mám Win.XP) Díky.
19.9.2003 15:56:26   0.0.0.xxx 44
Hmmm, mám ho asi týden a teď o víkendu se teprve budu moct v něm pořádně pošťourat. Zkusím, jestl mi to dělá taky co tobě a (snad :-) dám vědět. Kdyžtak se mi mailem připomeň. Jinak, jak slyším, asi budu upalovat pro Colina 3. Mám dvojku a feedback je super. Mám na trojku demo, ale FF nemaká.
19.11.2003 12:16:38   0.0.0.xxx 44
super !!!! len neviem, ci take nieco dostanem aj na Sk a za aku cenu ? Zatial som natrafil len na "slabsie" a starsie modely
4.12.2003 09:19:28   0.0.0.xxx 44
Vlastním volant ACT-LABS Force RS, který se připojuje k PC přes sériový port COM1. Nedávno jsem si nainstaloval Windows XP a volant nelze rozjet. Na domovských stránkách firmy www.act-labs.com/ jsou nové ovladače, ale také jsem se tam dočetl, že volant jede pod Win XP jen ve verzi s USB zapojením. Také tam nabízí celé trafo s USB konektorem, které se nejspíš dá vyměnit místo starého. To je mně docela k ničemu, protože to stojí dost peněz (50 USD) a tady to stejně neseženu. V katalozích jsem se dočetl, že existuje redukce z COM1 na USB za přibližně 800 Kč, což také není málo, ale pokud bych věděl, že to bude fungovat, tak si to objednám. Prosím vás o radu, zda by tato redukce fungovala či nikoli. Předem děkuji za odpověď.
6.12.2003 18:05:16   0.0.0.xxx 34
no toto
http://www.pctuning.cz/ilustrace/stepanek/volanty/MOMO_vnitrek.jpg

a toto
http://www.tomshardware.com/consumer/20020524/images/momoaxe.jpg

mi nedava valku doveru v tuto recenziu, ked pouzivaju fotky ktore su prebrane od niekadial

(a ak sa nejedna o PR foto Logitechu tak co napr. copyright)
20.2.2004 10:15:43   0.0.0.xxx 44
Potřebuju poradit s koupí volantu. Chci hrát Rally. Měl by mít řadičku a Force Feedback. Cena 2000Kč a víc.
Dík Vojta
17.4.2004 08:39:15   0.0.0.xxx 44
Mam Logitech Momo Force,kdyz dam FF na 150% tak si myslim ze odezva je velice silna, a navic oproti Thustmastru je tento volant z kovu a kuze! Neni to naky "plastak s gumou!"
19.6.2004 09:30:17   0.0.0.xxx 44
Bejt tebou tak si pořídim Logitech MOMO Racing cena kolem 3 900Kč.Mrkni na tenhle odkaz tam se dozvíš více! http://www.8ballshardware.com/articles/logitechmomo/page1.cfm
24.8.2004 13:49:30   0.0.0.xxx 63
Zdravim vsetkych. Chcel by som spytat co mi viete povedat na tento volant: Logitech formula force GP, lebo som nan nasiel len malo recenzii a v ziadnej z nich neexceloval. Je to vazne zly volant? Da sa v danej cenovej hladine kupit nieco vyrazne lepsie? Ako silny ma force feedback? Doteraz som este nepouzival volant, ale chcel by som to zmenit lebo rally a ine auta uz hram nejaku dobu a trosku si to spestrit. Vdaka za Vase reakcie. S pozdravom Martin
25.8.2004 14:17:23   0.0.0.xxx 45
Nevíte někdo se da sehnat schéma zapojení volantu?
11.9.2004 15:55:31   0.0.0.xxx 44
Zdravim, máte někdo zkušenosti s tímhle volantem co na něj říkáte, jak u něj funguje FF, vyplatí se ho kupovat? Díky
25.12.2004 05:56:57   0.0.0.xxx 44
Nevim proc tu pomlouvate Logitech Formula Force-pride mi lepsi nez ten od microsoftua stoji min a mimochodem 560 bodu v lfs nenio zadna slava. Dyz ses tak dobrej jezdec tak by me zajimalo tvoje PB v LFS(jesli vis co to znamena).
4.3.2005 09:38:09   0.0.0.xxx 65
Zdravim! S volantami mam tiez ake-take skusenosti - rok som mal Modenu360, teraz mam uz zhruba 2 roky Momo spominane v recenzii, kamarat ma vyse dva roky MS Sidewindera a druhy kamarat ma par mesiacov nove Momo Racing od Logitechu (model, ktory nahradil Momo z recenzie). Takze tu je par mojich postrehov...

MODENA 360 - mal som ju rok, potom som ju predal spolu s pocitacom. Pocas toho roku som ju bol 3x reklamovat(!). Nastastie to bolo v zahranici, takze som len doniesol krabicu s volantom, povedal som, ze je pokazeny a rovno mi dali novy volant (ani nenazreli do krabice, co som doniesol) ;-) Dvakrat odisiel brzdovy pedal - nevydrzala oska, ktora drzi packu pedalu a na jednej strane sa zlomila (alebo uvolnila) a pedal nesiel rovno, ale do strany, nedal sa stlacit uplne, mal problemy s vracanim sa... Uz si nepamatam, co presne sa pokazilo treti krat, ale bolo to tesne pred vyprsanim rocnej zaruky, este som sa ponahlal do obchodu, aby som to stihol v zaruke :-) Inak bol ten volant prijemny na drzanie a fakt velmi presny.

MOMO Z RECENZIE - velmi robustna konstrukcia (kov, koza), prijemne a presne ovladanie. Treba ho ale z casu na cas nakalibrovat. Specialne, ked zapnem pocitac, tak volant sa vycentruje a nie vzdy sa trafi do stredovej polohy. Pomaha, ked ho pred zapnutim rucne sam natocim na stred. Inak je velmi spolahlivy, podlozka pod nohy je dostatocne velka a ma jednu raritku - plosky pedalov su naklapacie (vystredene pruzinkami), takze sa prisposobia uhlu, pod ktorym na ne noha tlaci.

NOVE MOMO RACING - opat velmi robustna konstrukcia (i ked uz len cisty plast a guma). Ked si ho kamarat kupil, mal s nim hned velky problem - volant sa rozcentroval kludne aj uprostred hry. Rovinka - vsetko bolo v poriadku, zatacka, dalsia rovinka - a volant uz mal stred uplne mimo. Nedalo sa s tym hrat, tak ho siel vymenit a dalsi kus uz pracuje absolutne bez problemovo. Volant ma vyborne uchytenie, ked nozicky maju jeden diel, ktory sa moze, ale nemusi vyuzit a tym sa vie volant prisposobit hrubke dosky stola, pripadne priestoru pod nou.

MS SIDEWINDER - hoci volant neposobi extra robustnym dojmom, vydrzi skutocne vela. Pocul som nan vela kladnych referencii. Kamarat ho ma uz vyse dva roky a mechanicky problem nemal ziadny (nedavno som na nom opat hral a vsetko slape ako na novom kuse). Jediny problem je, ze volant obcas zabudne "vypnut" aktualny FF efekt. Napriklad narazite do zvodidla, volant sa rozdrnci a zostane drncat aj ked vycuvate a pokracujete dalej normalne po ceste. Pri dalsom naraze sa to "opravi". Nerobi to ale vzdy a je to mozno chyba ovladacov volantu.

ZHRNUTIE NA ZAVER
Nerozumiem celkom kriteriu sily FF, ktore bolo pouzite v recenzii. Osobne mavam FF zapnute tak na 30% a ani si nespominam na nikoho, o kom by som vedel, ze pravidelne hrava s FF na 100%. Inak, ovladace pre Logitech volanty maju moznost zapnut az 130% silu efektov, cize nieco ako "zosilovac" :-)
Mojou vseobecnou radou pre kupujucich je - nechajte si volant v predajni namontovat na stol, poriadne ho chytte oboma rukami, skuste ho zovret a trochu nim pomykat. Nikde by nemala byt ziadna vola, volant by vam nemal pod rukami uhybat. Pevnost konstrukcie je u takehoto vyrobku prvorada, pretoze ci chcete, ci nie, obcas sa stane, ze volantu date poriadne zabrat. A ked nie vy, tak trebars postarsi stryko, co k vam pride na navstevu a v zivote take nieco v ruke nedrzal ;-)
Podobne aj pedale - skuste ich rukou stlacit (silno) nie v priamom smere, ale trochu nabok. Nemali by sa vychylit.

Prajem vela prijemnych zazitkov na virtualnych cestach.

Lopak

Redakce si vyhrazuje právo odstranit neslušné a nevhodné příspěvky. Případné vyhrady na diskuze(zavináč)pctuning.cz

0 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 0Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.