Hlavní stránka Hardware Multimedia, zvuk, TV Redstar RS-502 5.1 set - levné kino z počítače
Redstar RS-502 5.1 set - levné kino z počítače
autor: Kyselý Lukáš , publikováno 7.1.2007
Seznam kapitol
1. Redstar RS-502 5.1 set - levné kino z počítače
2. Satelity - vytváříme prostor
3. Subwoofer - basa tvrdí muziku
4. Závěr a hodnocení
Redstar RS-502 5.1 set - levné kino z počítače

Dnes se podíváme zoubek relativně atraktivnímu setu 5.1 reprosoustav společnosti Redstar pro nenáročné využití u počítačových her a filmů. Prostorový zvuk je dneska velice komerčně úspěšný a zatlačuje klasické stereo do pozadí. Většina uživatelů právě proto volí podobné sety reproduktorů pro ozvučení svého počítače.


Dnes se podíváme zoubek relativně atraktivnímu setu 5.1 reprosoustav společnosti Redstar pro nenáročné využití u počítačových her a filmů. Tuto sestavu se pořídí nejspíše zastánci prostorového zvuku u her a ti, kteří na svém počítači sledují DVD s kódovaným 5.1 zvukem AC3 Dolby Digital. Pro případného zájemce o tyto reproduktory je velmi důležité si uvědomit, že sledování filmů s 5.1 zvukem se týká pouze a jen filmů na DVD a velmi ojediněle jiných formátů (např. DivX video je v naprosté většině doprovázeno 2 kanálovým zvukem, takže k využití všech reproduktorů k prostorovému zvuku nedojde a to si je velmi dobré předem rozmyslet).

Jako další podstatnou věc pro využití všech setů 5.1 je dobré zmínit i zvukovou kartu s analogovým výstupem ve formátu 5.1 (většinou 3x jack 3.5mm). Samotné karta pokud má analogový výstup samozřejmě disponuje i dekodérem prostorového zvuku (AC3 - DD), takže je poměrně zbytečné zjišťovat přítomnost obou těchto skutečností.

Poznámka: Pozor na častý problém, kdy si uživatel pořídí kvalitní zvukovou kartu, kde deklarován výstup 5.1, ovšem pouze v digitální podobě přes optický nebo koaxiální kabel. Pak s hrůzou zjišťuje, že oněch 6 kanálů nikde nezapojí. Existují samozřejmě sety reproduktorů s vestavěným dekodérem prostorového zvuku, ale to se tyká především vyšších cenových hladin.

Redstar RS-502 5.1 set - levné kino z počítače

Testovaný set má poměrně solidní rozměry všech  svých součástí a rovněž překvapí váha při stěhovaní z auta domů nebo naopak. Deklarovaný výkon 190W RMS je sice pěkný (špičkový výkon nejspíše pozměnil šotek:), ale pravdou je, že bez značného zkreslení využijete sotva třetinu deklarovaného výkonu, což je ovšem typické pro všechny reproduktorové systémy k počítači snad ve všech cenových kategoriích.

Celá sestava byla napojena na zvukovou kartu Creative X-Fi a vypnuty byly veškerá zvuková "udělátka" pro umělé rozšíření prostoru či "čištění" zvuku.  Soustavy tak budou mít dost prostoru, aby ukázaly, co umí nebo neumí.

Redstar RS-502 5.1 set - levné kino z počítače 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
225 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 94.9Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.