Hlavní stránka Hardware Multimedia, zvuk, TV Tipy pro výběr sluchátek k PC - pro hráče i fajnšmekry
Tipy pro výběr sluchátek k PC - pro hráče i fajnšmekry
autor: Michal Učeň , publikováno 18.1.2006
Seznam kapitol
1. Pro běžného uživatele
2. Pro hráče
3. Pro náročné
4. Cenové srovnání
Tipy pro výběr sluchátek k PC - pro hráče i fajnšmekry

Sluchátka jsou jednou z běžných periferií, které používá téměř každý uživatel. V poslední době se setkáváme se stále více typy od běžných špuntů přes kombinace s mikrofonem až po několika kanálová sluchátka imitující prostorový zvuk. Pokud právě uvažujete o koupi některých z nich, můžete se nechat inspirovat naším přehledem a tipy ze současné nabídky.


Špunty

Špuntová sluchátka se používají především u přenosných zařízení, je ale spousta uživatelů, kteří je kombinují s počítačem, ať už z důvodu snadného přenášení nebo toho, že nechtějí mít více sluchátek pro každé zařízení. Pomineme klasická "noname" sluchátka a podíváme se trošku do vyšších kruhů. Jednou z kvalitních značek je jistě Sennheiser a v této kategorii ho reprezentuje produkt MX 350 (odkaz na stránky výrobce). Zaručená kvalita zvuku a dobré zpracování jsou hlavními přívlastky produktů od Sennheiseru a pravděpodobně tomu nebude jinak ani tady. Udávaný kmitočtový rozsah 18 - 21000 Hz je víc než dobrý, vadit může kratší kabel délky 1 metr, který se hodí spíše k notebooku. Cena sluchátek je snesitelných 310 Kč s DPH .

Tipy pro výběr sluchátek k PC - pro hráče i fajnšmekry
Sennheiser MX 350

Levnější variantou od americké značky KOSS s opěvovanou doživotní zárukou je typ P/4 (odkaz na stránky výrobce) s frekvenčním rozsahem 70 - 20000 Hz. Délka kabelu je jen o čtvrt metru delší, přesto je cena 200 Kč s DPH  za sluchátka vzhledem k výrobci relativně nízká. Asi nejlevnější značková sluchátka vyrábí firma Genius. Za cenu 137 Kč s DPH nabízí model HP-02V (odkaz na stránky výrobce) dálkové ovládání hlasitosti na kabelu dlouhém 1,2 metru a frekvenční rozsah 50 - 10000 Hz.

Tipy pro výběr sluchátek k PC - pro hráče i fajnšmekry
KOSS P/4

Modelů a značek samozřejmě existuje velké množství, ať už těch známých nebo neznámých, poměrem cena/výkon se mi jeví nejlepší zmíněné Sennheiser MX350. Z kategorie luxusních kousků zmiňme třeba KOSS Spark Plug (odkaz na stránky výrobce), který má speciální pěnové špunty, které se zmáčknou a po zastrčení do ucha sami roztáhnou, což napomáhá utěsnění od hluku v okolí. Frekvenční rozsah je výborných 10 - 20000 Hz, 1,25 metru dlouhý kabel zakončuje zlacený jack. Cena tohoto modelu je už pro běžného uživatele nepřijatelných 910 Kč s DPH .

Tipy pro výběr sluchátek k PC - pro hráče i fajnšmekry
KOSS Spark Plug s typickými pěnovými špunty, které zaplní zvukovod a zlepšují tak poslech

Špuntová sluchátka k počítači už na první pohled nepatří, ale mohou se hodit třeba k notebookům a některým uživatelům vyhovují.

Za uši

Před pár lety se začaly vyrábět ve velkém sluchátka se spojnicí za hlavou. Celý mechanizmus drží pomocí úchytů na uších, což někomu nevyhovuje, ale někdo si zase tuto kombinaci mobility a potencionální kvality nemůže vynachválit. Dost často se v kombinaci s počítačem používají pro komunikaci a tak často nechybí jednoduchý mikrofon. Modelů těchto sluchátek je na trhu velké množství a dělí se většinou na typ se špuntovými sluchátky a normálními náušníky, kteé kryjí téměř celé ucho. Velmi levné Genius HS-02N (odkaz na stránky výrobce) s cenou kolem 200 Kč s DPH se ve své době staly hitem a navazují na ně i další série. Mikrofon není příliš kvalitní, stejně tak poslech ale na komunikaci stačí a navíc vás nebude díky nízké ceně tak mrzet, že po nějaké době přestanou fungovat. V podstatě se jedná o spotřební materiál a rozhodně se nemohou zvukovou kvalitou rovnat např. modelu KOSS KSC/7 (odkaz na stránky výrobce), který je sice oražen cenovkou 500 Kč s DPH a nemá mikrofon, ale poslech patří už mezi ty kvalitnější.

Tipy pro výběr sluchátek k PC - pro hráče i fajnšmekry
KOSS KSC/7

Konkurenční Sennheiser má v této kategorii hned několik výrobků s různou kvalitou a cenou. Z těch velmi kvalitních zmiňme třeba PMX 200 (odkaz na stránky výrobce), která si žádají už hezkou sumičku 1605 Kč s DPH. Pro uživatele s požadavky na mikrofon je tu od stejného výrobce třeba PC 140 (odkaz na stránky výrobce) za cenu 1403 Kč s DPH a jejich ekvivalent PC 145 (odkaz na stránky výrobce) s integrovanou zvukovou kartou a připojením přes USB za cenu 3318 Kč s DPH. Mikrofon je kvalitní a často jsou tato sluchátka k vidění i u hráčů.

Tipy pro výběr sluchátek k PC - pro hráče i fajnšmekry
Sennheiser PMX 200

Další z levných variant je výrobek od Creativu s podtitulkem HQ-140 (odkaz na stránky výrobce). Za cenu 463 Kč s DPH nabízí nízkou hmotnost 56 gramů, rozsah 20 - 20000 Hz a 1,2 dlouhý kabel.

Tipy pro výběr sluchátek k PC - pro hráče i fajnšmekry
Creative Backphones HQ-140

Pokud vám tento tvar vyhovuje, nemáte proč váhat. Snadné přenášení a relativně kvalitní zvuk díky větším náušníkům(oproti špuntům) jsou hlavními aspekty, proč zvolit právě tento typ.

Klasická

Klasická sluchátka jsou asi nejoblíbenějším typem k používání v kombinaci s počítačem. Pohodlné nošení a spojnice přes hlavu je komfortní a větší náušníky zajišťují pohodlné používání i při delší době. V tomto případě je nutné klást důraz především na kvalitu zvuku, délku kabelu a pohodlné nošení.

Jedním z levnějších kousků je třeba MAXXTRO AP-880 Profi s cenou 474 Kč s DPH. Jedná se o běžná sluchátka s průměrnými vlastnostmi, hodí se zejména k běžnému poslechu i pro příležitostné hráče. Sennheiser v této třídě má zástupců hodně, jmenujme třeba Sennheiser HD 201 za 665 Kč s DPH nebo Sennheiser PX 100 za 1 188 Kč s DPH.

Tipy pro výběr sluchátek k PC - pro hráče i fajnšmekry
Sennheiser HD 201

S relativně dostupnou variantou přichází i Creative a jeho HQ-1300 s cenou 712 Kč s DPH. Mají pozlacené konektory, kmitočtový rozsah 20 - 20000 Hz a ovládání hlasitosti na kabelu.

Tipy pro výběr sluchátek k PC - pro hráče i fajnšmekry
Creative a jeho HQ-1300

S kvalitními modely s doživotní zárukou se chválí také KOSS, ať už je to UR/29 s cenou 1 426 Kč s DPH nebo oblíbená KOSS PORTA/PRO za  2140 Kč s DPH, která často vidíme i v kombinaci s osobními přehrávači.

Tipy pro výběr sluchátek k PC - pro hráče i fajnšmekry
KOSS PORTA/PRO

V podstatě těch klasických sluchátek je velké množství a setkáte se s nimi i v běžných obchodech pod různými značkami. Při nákupu byste se měli zkusit jak vám sedí a také trošku posoudit kvalitu zvuku.

Bezdrátová

Bezdrátové technologie se stále rozvíjí a tak není problém mít bezdrátovou myš, klávesnici ale i sluchátka. Umožňují tak poslech při pohybu po místností a tak můžete věnovat i jiným činnostem než sezení při počítače, ze kterého je pouze audiosignál vysílán(samozřejmě je lze použít i s hifi nebo jinými přehrávači).

Příkladem bezdrátového rádiového spojení je Sennheiser RS 110, kde se o vysílání a signálu stará základna. Sluchátka jsou napájeny dvěmi AAA bateriemi a jejich výdrž je kolem 24 hodin poslechu. Udávaný dosah je kolem 100 metrů, ale musíte počítat že v budovách a při slabších bateriích to bude výrazně méně. Jistě vás také zajímá hmotnost, která se bez baterií pohybuje kolem 230 gramů, což je velmi slušné. O kvalitě zvuku vás Sennheiser jistě už přesvědčil a tak vás nepřekvapí ani dobrý rozsah 22 - 19500 Hz a citlivost 106 dB. Cena setu je 2 497 Kč s DPH.

Tipy pro výběr sluchátek k PC - pro hráče i fajnšmekry
Sennheiser RS 110

Příkladem sluchátek za uši je zajímavý produkt od Logitechu. Narozdíl od kategorie herních sluchátek se v tomto případě Logitech trefil. Wireless Headphone for MP3 za 2 735 Kč s DPH je určen na poslech hudby přes zařízení připojené pomocí Bluetooth, dosah je klasických 10 metrů a využití je pestré - od osobních přehrávačůaž po počítač. Do zařízení se jednoduše zapojí bluetooth adaptér přes 3,5 mm jack. Na sluchátkách je také regulace hlasitosti a tlačítko s funkcí Mute.

Tipy pro výběr sluchátek k PC - pro hráče i fajnšmekry
Logitech Wireless Headphone for MP3 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
196 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 55.6Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.