Hlavní stránka Hardware Multimedia, zvuk, TV Leadtek WinFast TV USB II Deluxe
Leadtek WinFast TV USB II Deluxe
autor: Jahoda Radek , publikováno 19.4.2005
Seznam kapitol
1. Page #
2.  
3.  
Leadtek WinFast TV USB II Deluxe

Firma Leadtek se na oblast domácí zábavy vrhla s velkým nadšením. Výborně si vede při výrobě grafických karet a stejně úspěšná je i s TV kartami. V současné době pokrývají její TV karty široké spektrum trhu, od levných karet až po karty s hardwarovým enkodérem. Nezapomíná ani na externí karty a speciálně ani na externí karty pro majitele notebooků. Právě těm je určen WinFast TV USB II Deluxe, který není jen obyčejný TV tuner, ale i tříportový USB 2.0 Hub. {mospagebreak title=Vzhled a konektory}

Jak už je zvykem tohoto výrobce, vše je poctivě zabaleno ve slušivé krabici, která nikoho nenechá na pochybách, co se ukrývá uvnitř. Vše je úhledně uspořádáno do připravených přihrádek, takže uvnitř nic nekvedlá.

Leadtek WinFast TV USB II Deluxe

Nás bude ale více zajímat, co uvnitř najdeme - a není toho málo. Podíváme-li se na obrázek, malá bílá krabička je "náš" tuner, vlevo od něj najdeme napájecí zdroj, který má univerzální konektor pro zasunutí síťové zástrčky. Dodáván je ale jen náš český typ. Adapter ale podporuje síťové napětí 100-240V/50-60Hz, takže pokud se Vám povede sehnat příslušnou zástrčku, tak ho můžete použít kdekoliv. Pro připojení tuneru je přiložen USB kabel a audio kabel jack-jack, pro příjem rádia slouží teleskopická anténa, k ovládání pak miniaturní dálkový ovladač. Nezapomeňme ani na anglický a český manuál (ten s barevnými deskami) a tři CD se software a ovladači. Nakonec jsem si nechal praktickou brašnu, do které lze uložit tuner včetně ovladače a zdroje, vnitřní prostor je rozdělen přepážkou, pro ovladač se perfektně hodí malá kapsa, zavírání je na suchý zip.

Leadtek WinFast TV USB II Deluxe

Leadtek WinFast TV USB II Deluxe

Tuner je dost malý, jeho rozměry jsou přibližně 13x9.5x2.5cm. Kryt je vyroben z plastu bílé matné barvu, na které nejsou vidět otisky prstů, pouze ze tří stran, kde jsou konektory, je matně šedivý. Všechny rohy jsou zaoblené, strany konektorů se svažují mírně dovnitř.

Leadtek WinFast TV USB II Deluxe
- pro zvětšení klikněte -

Přední strana obsahuje pouze čidlo dálkového ovládaní.

Leadtek WinFast TV USB II Deluxe

Na zadní stěně je oranžové tlačítko pro zapnutí nebo vypnutí přístroje (resp. uvedení do pohotovostního stavu). Dále jsou zde anténní konektory jak pro TV, tak i pro rádio, úplně vlevo je malý USB konektor pro připojení k počítači.

Leadtek WinFast TV USB II Deluxe

Levá strana při pohledu zpředu obsahuje zprava oranžový indikátor zapnutí, který ale nakonec svítí modře, dále jeden USB port pro připojení jiných USB zařízení, audio výstup a vstup (2x jack 3.5mm) a napájecí konektor.

Leadtek WinFast TV USB II Deluxe

Pravá strana má identický indikátor zapnutí jako levá strana, dále další dva USB porty a video vstupy - kompositní cinch a S-video.

Leadtek WinFast TV USB II Deluxe

Popisy konektorů jsou umístěny nesmyslně zespodu, takže pokud se chcete ujistit, k čemu příslušný konektor je, musíte přístroj otočit. Toto řešení jsem viděl již u několika jiných zařízení a popravdě nechápu, co k němu výrobce vede. Nejen mně to připadá nesmyslné. Tuner stojí na čtyřech gumových nožkách, které výborně zabraňují klouzání po jakémkoliv povrchu. Zde se nachází také větrací otvory pro chlazení.

Leadtek WinFast TV USB II Deluxe

Dálkový ovladač je tak trochu zvláštní, nebo řekněme netradiční. Vzhledem k určení přístroje přímo pro notebooky, kdy se počítá s častým přenášením, jsou ale jeho miniaturní rozměry 9x6x0.5cm adekvátní. Napájen je jednou litiovou baterií 3V typu CR2025, tzv. peckou o průměru 2cm.


Klávesnice ovladače je membránová, ke stisknutí je potřeba trochu více síly a přesně se strefovat na střed klávesy, lidé s většími prsty s tím mohou mít problémy, někdy je nutné stisknout klávesu vícekrát a mířit s ním směrem ke snímači. Obsaženy jsou pouze nejnutnější klávesy, které jsou nutné pro ovládání přiložené aplikace.

{mospagebreak title=Hardware}

Podívejme se nyní "pod pokličku". Sundáme-li horní kryt, upoutá nás především tuner, který zabírá hodně velkou část plošného spoje. Jde o typ od Philipse FM-1216ME/I. Jelikož jde o typ, který se používá na mnoha jiných kartách, tak lze očekávat podobné vlastnosti. Tím myslím jak jeho přednosti jako je dobrá citlivost, tak i nectnosti - horší kanálová strmost. Jedná se o rušení dvou kanálů vedle sebe, především pak toho na nižší frekvenci tím na vyšší frekvenci. Abych nebyl nařčen, že si vymýšlím), tak přikládám obrázek (ten levý - klepněte na zobrazení celého obrázku), jak se toto rušení projevuje. Konkrétně jde o stanici na frekvenci 140.25MHz, nad ní je stanice na 147.25MHz a nad ní ještě na 154.25MHz. Projevuje se to na první i druhé stejně, ta poslední je bez problémů. Jinak je ale obraz výborný, ostrý (ostrost lze regulovat) a bez rušení, viz druhý obrázek.

Leadtek WinFast TV USB II Deluxe Leadtek WinFast TV USB II Deluxe
- pro zvětšení klikněte -

Větší čip hned vedle tuneru je zvukový demodulátor TDA9874AH. Ten zvládne všechny světové normy zvuku, typ A2 pak i ve stereu a to jak B/G, tak i D/K, stejně tak samozřejmě i NICAM. BTSC je pak pouze mono. Hned vedle se nachází obvod EM2820 od eMPIA Technology. Jde o interface pro USB 2.0, po kterém posílá přijaté video a audio streamy.

Leadtek WinFast TV USB II Deluxe

Na této straně si ještě všimněte, jak jsou řešeny indikátory u USB portů. Zelená dioda nesvítí přímo, ale kolmo, její světlo je přenášeno oranžovým plastem ven.

Leadtek WinFast TV USB II Deluxe

Odkryjeme-li spodní stranu přístroje, uvidíme rozměrný kovový chladič téměř přes celou délku, který je ještě přikrytý plastovou krytkou. Chladič je přilepen na obvody pod ním a sundává se těžko, při troše opatrnosti a hlavně trpělivosti to ale jde. Výrobce musel osadit obě strany desky, aby mohl zmenšit rozměry přístroje na přijatelnou mez, vhodnou pro časté přenášení spolu s notebookem. Škoda jen, že se mu nepodařilo využít pouze napájení z USB, pak by to bylo ideální.

Leadtek WinFast TV USB II Deluxe

Pod chladičem objevíme konečně digitalizační čip videa (velký obvod uprostřed desky). Je jím opět SAA7114 od Philipse, známý devítibitový převodník, často používaný v různých externích zařízeních k počítačům nebo i samostatných přístrojích. O digitalizaci zvuku se stará dvoukanálový dvacetibitový AC´´´´97 kodek EMP202 od eMPIA Technology. Na obrázku je to ten malý obvod nahoře. Vpravo dole se nachází USB 2.0 hub D720110 od NECa. Zvládne čtyři USB porty, z čehož jeden je využit pro přenos videa a zbylé tři jsou vyvedeny na vnější konektory.

Leadtek WinFast TV USB II Deluxe 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
Jeden čtenář navrhl autorovi prémii: 0.5Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.