Hlavní stránka Hardware Multimedia, zvuk, TV TV tuner na kabelu - Hercules Smart TV USB2
TV tuner na kabelu - Hercules Smart TV USB2
autor: Jahoda Radek , publikováno 29.11.2004
Hercules byl dříve znám především jako výrobce značkových grafických karet s čipy ATi. Tyto karty skončily v okamžiku, kdy se firma ATi dostala na výsluní a rozhodla se, že všem (a tedy i dříve exkluzivnímu Herculesu) začne měřit stejným metrem (jednalo se o ceny a dodávky čipů). Tehdy se vedlejší obor Herculesu, multimedia a zvuk, stal jeho stěžejní činnosti. Jedním ze zástupců této kategorie je i externí TV tuner pro rozhraní USB 2.0 s názvem Smart TV USB2. {mospagebreak title=Přístroj}

TV tuner na kabelu - Hercules Smart TV USB2

V úhledné krabici najdete úhledně zabalené vše, co potřebujete. Samozřejmě samotný TV přijímač, dálkový ovladač i s bateriemi, instalační CD, návod k použití v několika jazycích (dokonce by měl být k dispozici i v češtině) a sadu kabelů - kompositní a S-video pro video a USB kabel, obsahující i linku pro zvuk. Už z toho je zřejmé, že digitalizaci zvuku bude muset zajišťovat zvuková karta.

TV tuner na kabelu - Hercules Smart TV USB2

TV tuner na kabelu - Hercules Smart TV USB2

Přístroj je asi 18cm široký, 14 cm hluboký a 3cm vysoký, barvu má čistě bílou. V přední části jsou umístěny konektory pro připojení externích zdrojů signálů. Zprava jsou to vstup pro S-video (miniDIN), kompositní vstup a stereo audio vstup (vše cinche). Tmavě modré průhledné kolečko vedle nich skrývá detektor dálkového vysílače, úplně vlevo pak najdeme diodu, která svítí při provozu přijímače. Dioda je ale poměrně zapuštěná a je vidět pouze zepředu, na čelním panelu totiž pouze zelená krytka.

TV tuner na kabelu - Hercules Smart TV USB2

V zadní části se pak nachází anténní vstup, USB výstup a audio výstup. Napájení není potřeba, to zajišťuje USB připojení k počítači, proudová náročnost je 500mA.

TV tuner na kabelu - Hercules Smart TV USB2

Dálkový ovladač je přibližně stejně dlouhý jako je přístroj široký, drží se výborně v ruce, ale rozmístění kláves je poněkud nezvyklé. Číslice jsou totiž ve spodní části, v horní jsou pak málo používané funkce. Nejdůležitější tlačítka jsou ale uprostřed a dobře se ovládají. Chybí však tlačítka pro komfortnější ovládání přehrávání.

TV tuner na kabelu - Hercules Smart TV USB2
- pro zvětšení klikněte -

{mospagebreak title=Hardware}

Hercules se s návrhem desky příliš nepáral a vytvořil to nejjednodušší, co mohl. Všechny součástky jsou od Philipse. Tuner TCL2002-MB3 je osazen mixerem/syntetizerem TDA6503ATS, který je dvoukanálový, VHF rozsah běží až do 500MHz a UHF do 900MHz. Jako mezifrekvenční zesilovač, video a audio demodulátor je použit obvod TDA9801T, který podporuje všechny zvukové normy s frekvenční modulací. Není tedy žádný problém s B/G ani D/K normou, ale je pouze mono (Hercules ale dělá i stereo verzi s označením Smart TV USB2 stereo).

TV tuner na kabelu - Hercules Smart TV USB2

Digitalizaci video signálu zajišťuje hojně používaný obvod SAA7113H. Jde o přepínač vstupů, devítibitový převodník a multinormový dekodér (PAL, NTSC i SECAM), umožňuje i regulaci jasu, kontrastu a barev. Podporuje i zachycení dat ve VBI, to ale nepodporuje čip EM2820 od firmy EMPIA Technology, který zprostředkovává převod video dat na USB 2.0. Umí přenášet i audio data, která ale musí být zdigitalizována převodníkem, výrobce ale raději využil služeb zvukové karty. Video je již osmibitové a je jakýmsi způsobem komprimováno, ale kodek mi není známý, výrobce se zmiňuje pouze o "proprietary, high-quality compression, programmable compression rate". Tento obvod ještě provádí korekce obrazu, vylepšení ostrosti a změnu velikosti pro zachytávání, což reguluje datový tok. Celý systém je řízen jednočipovým mikrokontrolérem 87LPC762BD, který je kompatibilní s 80C51 s 2kB EPROM paměti. Stará se o řízení tuneru, převodníku i dekódování povelů dálkového ovladače.

TV tuner na kabelu - Hercules Smart TV USB2

TV tuner na kabelu - Hercules Smart TV USB2

Kvalita obrazu značně závisí na nastavené ostrosti. U vyšší ostrosti je obraz zrnitý, takže lepší výsledky dává menší nastavení, při nejnižším je pak ale obraz lehce rozmázlý. Chce to tedy najít určitý kompromis, jak se mi to podařilo posuďte sami na ukázce (bezztrátová komprese PNG, 720kB). Citlivost tuneru je dobrá, ale selektivita je poněkud horší (jako u všech tunerů Philips). U stanic na kanálech vedle sebe se tak projevuje vzájemné rušení projevující se mírnou zrnitostí (viz obrázek).

TV tuner na kabelu - Hercules Smart TV USB2

{mospagebreak title=Instalace a software}

Po připojení k počítači nám Windows nabídnou instalaci ovladačů. Po vložení CD se bez problému nainstalují a do Device manageru se přidá do kategorie Imaging devices položka Hercules Smart TV USB2. Výrobce se nezabýval vývojem vlastního software a použil známý PowerVCR II Standard od Cyberlink. Pro rozlišení od konkurence k němu ale dodává svůj vlastní skin.

Program je rozdělen do tří oken - Video display, PowerVCR II Panel a Master panel. Posledně jmenovaný obsahuje šest tlačítek pro přepínání módu programu. Od shora jsou to:

 • Live/Digital Recorder - normální mód pro sledování TV a nahrávání
 • Instant TV Replay - klasický timeshifting, pořad se nahrává na disk a zároveň přehrává, lze přehrávání zastavit i posouvat
 • PowerDVD - přehrávač DVD
 • File Player - přehrávač video souborů
 • Recording Sheduler - plánovač nahrávání
 • Video Trimmer - jednoduchý nástroj pro střih a spojování MPEG souborů
TV tuner na kabelu - Hercules Smart TV USB2 TV tuner na kabelu - Hercules Smart TV USB2

TV tuner na kabelu - Hercules Smart TV USB2

Všechna tři okna se chovají jako samostatné aplikace, mají tedy svojí ikonu ve spodním panelu Windows. To je také první nepříjemností při používání programu. Pokud je totiž schován pod jiná okna, tak k jeho zobrazení potřebujete klepnout na všechny ikonky. Není možné některá okna nepoužívat, lze je maximálně minimalizovat. Velikost okna s videem lze měnit ve dvou velikostech tlačítkem, nebo uchopit za pravý spodní roh. Okraj okna jinde uchopit nelze, navíc nelze zvolit stálý poměr stran (např. 4:3). Po vyvolání nastavení a jeho zavření (i pomocí Cancel) se vždy nastaví základní velikost, takže Vaše pracně nastavené okno je ztraceno...

Podívejme se na nastavení programu. Jako první nám program nabídne nastavení televizních stanic. Prohledávat lze podle přednastavených kanálů pro jednotlivé země nebo pro všechny kanály. Lze vybrat kanály pro kabelovku nebo vzduch. Vše proběhlo bez problémů a program našel všech 16 stanic. Každé stanici lze přiřadit jméno a pořadí v seznamu "Presets". Mezi stanicemi lze pak přepínat buď pomocí tohoto seznamu nebo pomocí čísla kanálu.

TV tuner na kabelu - Hercules Smart TV USB2

První záložka obsahuje volbu ovladače pro zachytávání. Lze použít jakýkoliv WDM ovladač (díky tomu, že jde o univerzální program), náš ovladač má název USB 2820 Video. Dále lze nastavit video systém pro tuner a externí vstupy zvlášť, ovladač zvukové karty a příslušné zvukové vstupy a výstupy.

TV tuner na kabelu - Hercules Smart TV USB2

Na druhé záložce je je nastavení jasu, kontrastu a barev...

TV tuner na kabelu - Hercules Smart TV USB2

Třetí záložka umožňuje vybrat a případně nastavit nebo vytvořit nové profily pro nahrávání. Zachytávat lze do DV pomocí enkoderu z DirectShow od Microsoftu nebo do MPEG. AVI, WMV ani jiné kontejnery nejsou podporovány. Upravit lze pouze MPEG profily, lze zvolit jen formát MPEG-1 nebo MPEG-2, velikost obrazu, bitrate (do 10000kb/s) a strukturu GOP. VBR enkódování není podporováno. Dále je zde možnost omezit čas nahrávání nebo zapnout filtry pro odstranění šumu. V předposlední záložce lze nastavit zachytávání snímků do schránky, na pozadí plochy nebo do souboru, který se autoindexuje, v poslední pak adresář pro uložení souboru pro timeshifting a minimální a maximální dobu buferu (10-100 minut).

TV tuner na kabelu - Hercules Smart TV USB2

TV tuner na kabelu - Hercules Smart TV USB2

TV tuner na kabelu - Hercules Smart TV USB2

Plánovač umožňuje vložit libovolný počet úloh. Jejich provádění kontroluje PowerVCR II Agent, který sám spustí PowerVCR o nastavený čas před začátkem nahrávání (nazývají to Wake Up System, až si člověk myslí, že dokáže probudit počítač v nastavenou dobu, což samozřejmě není pravda).

TV tuner na kabelu - Hercules Smart TV USB2

Video je v okně zobrazováno pouze v rozlišení 640x480. Vychází to z NTSC, zřejmě autoři zapomněli, že existuje i zbytek světa, kde se používají jiné systémy. Také zachytávání snímků je v tomto rozlišení. Obraz je zbaven prokládání, takže na monitoru není zřejmé typické rozřádkování obrazu. Zatížení procesoru je asi 30% na Athlonu XP 2800+. Při nahrávání se zobrazuje video v nastaveném rozlišení pro zachytávání. Na panelu jsou kromě času, jména souboru a profilu i informace o velikosti zachyceného souboru a zbylém místu na disku.

Nahrávání do MPEGu je na softwarový enkodér poměrně kvalitní, ale nahrává pouze prokládaně po deinterlace. Dosahuje těchto průměrných hodnot kvantizace při zapnutém filtru Intelligent noise removal:

 • MPEG-1 VCD 352x288 1152 - průměrně 5,65/maximálně 7,36
 • MPEG-2 720x576 4000kb/s - 4,92/6,27
 • MPEG-2 720x576 6000kb/s - 2,54/4,49
 • MPEG-2 720x576 8000kb/s - 2,34/3,27
 • MPEG-2 720x576 10000kb/s - 1,71/2,38

Kvantizace - míra redukce bitů při diskrétní kosínové transformaci používající se při kompresi videa (MPEG). Každý makroblok 8x8 je převeden pomocí DCT a je oříznut o příslušný počet bitů - kvantizační měřítko. Lze ho považovat za jeden z ukazatelů kvality videa, který říká míru koskatění, možný rozsah je 1 až 64, kde 1 je nejlepší.

Tyto hodnoty jsou pouze orientační a samozřejmě kolísají podle typu videa. Jsou velice nízké, což je jeden z ukazatelů poměrně slušné kvality. Je toho dosaženo především díky filtru pro odstranění šumu. I bitrate 4000kb/s je použitelný, i když se již na něm projevují typické artefakty komprese - koskatění, které je ale stále použitelné (o řád lepší než kvalita vysílání hudební stanice Óčko). Při 6000kb/s je zhoršení kvality z normální vzdálenosti nepozorovatelné. V záznamu je ale znát vyhlazení obrazu a snížení ostrosti. S vypnutým filtrem pak dosahuje takovýchto hodnot:
 • MPEG-1 VCD 352x288 1152 - průměrně 10,53/maximálně 12,48
 • MPEG-2 720x576 4000kb/s - 6,64/8,35
 • MPEG-2 720x576 6000kb/s - 4,64/5,39
 • MPEG-2 720x576 8000kb/s - 3,61/4,68
 • MPEG-2 720x576 10000kb/s - 2,31/2,93
Došlo ke zhoršení odpovídající bitratu o 2000kb/s. Ostrost je ale dobrá a při vyšším bitrate je kvalita výborná.

Přehrávač souborů nabízí sice přehrávání pouze WMV formátu (proč zrovna tento?), ale pokud si necháte vypsat všechny soubory vepsáním *.* místo názvu souboru, tak přehraje všechny soubory přehratelné přes DirectShow, tedy včetně AVI.

{mospagebreak title=Alternativní software, Závěr}

K ovládání karty je možné použít i jiný software. Ovladače jsou totiž standardní WDM, které se v DirectShow hlásí pod těmito filtry:

 • USB 2820 Video
 • USB 2820 TVTuner
 • USB 2820 TVAudio
 • USB 2820 Crossbar
Video filtr pro zachytávání má pouze jeden capture výstup, takže problém mohou mít aplikace, které vyžadují preview pin. Zkoušel jsem AMCap, iuVCR a ATV2000, všechny fungují bez problémů. Kvalita obrazu je dokonce lepší než v PowerVCR, protože v nich lze zvolit náhled až do rozlišení 720x576, takže je obraz ostřejší. V ATV2000 lze zapnout i deinterlace filtr. Našel jsem ale jednu chybu v ovladačích, která se ale možná bude projevovat jen na kartách Matrox. Při nastaveném rozlišení na 720x576 a připojení výstupu přímo na video renderer nebo overlay mixer povolí ovladače zobrazení v rozlišení 736x576 (které je dělitelné 32, což právě Matrox vyžaduje) a ořezem na 720x576, dále se ale chovají stejně jako při normálním rozlišení 720x576. Dojde tak k posunutí obrazu na každé řádce o těch zbylých 16 bodů a obraz je nepoužitelný. Pokud zapojíte mezi ještě nějaký filtr (např. DivXG400), tak tento problém není. Projevuje se to právě ve výše popsaných programech, pokud nějaký filtr nevložíte (nebo se nevloží sám automaticky, což např. DivXG400 dělá).

Závěr

Hercules si nedělal s vývojem tohoto zařízení příliš velké starosti. Jednoduše aplikoval základní katalogové zapojení příslušných čipů, spojil vše do jednoduchého, ale funkčního celku a přidal k tomu již hotový software od třetího výrobce. Vyhnul se tak problémům s chybami, které sužují konkurenci, jež se vydala svou vlastní cestou.

TV tuner na kabelu - Hercules Smart TV USB2

Zařízení ničím výjimečným nevynikne, zvuk vedený do zvukové karty je dnes již také přežitek, software je občas trochu neohrabaný, ale vzhledem k určení pro domácí použití bez větších nároků určitě postačující. Příjemné je napájení po USB (500mA) - odpadá tak případný externí zdroj, což je výhodou zejména pro notebooky.

Poznámka: Smart TV USB2 můžete využít i k digitalizaci signálu z videa nebo analogové kamery. My sami jsme využívali screenshoty TV výstupu testovaných přehrávačů DVD a multimediálních center (foceni TV je docela problém).

Pokud tedy chcete vybavit svůj počítač či notebook externím tunerem kvůli sledování a nahrávání TV, přičemž neplánujete se blíže věnovat střihu, tak si s čistým svědomím klidně Smart TV USB2 pořiďte. Pokud požadujete stereo, je k dispozici i stereo verze. Funkční je i alternativní software, což bude určitě vyhovovat především zasvěcenějším uživatelům.

 
Komentáře k článku
RSS
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
29.11.2004 08:03:30   0.0.0.xxx 1816
"Hercules je legendárním výrobcem grafických čipů"
29.11.2004 08:05:31   0.0.0.xxx 1616
fuj uz jen ten program na to Blee
29.11.2004 09:48:24   0.0.0.xxx 1615
Vyhnul se tak problémům s chybami, které Zužují konkurenci, jež se vydala svou vlastní cestou.
29.11.2004 10:27:46   0.0.0.xxx 1615
Pan autor asi zaspal dobu,nebo nesledoval dění v oblasti HW,jinak by věděl že Herkules již žádné grafické karty nevyrábí(ani na bázy čipů jiných výrobců)!Viz hned první odstavec.
29.11.2004 13:47:25   0.0.0.xxx 1514
to že "USB kabel, obsahuje i linku pro zvuk." podle me vůbec neznamená "že digitalizaci zvuku bude muset zajišťovat zvuková karta". Naopak u externího zařízení bych skoro počítal s tím že bude sám hardwarově digitalizovat i audio.
Netvrdím, že tahle krabice AD převodník pro zvuk má nebo nemá (nevím to), ale rozhodně se to nedá jednoznačně usoudit podle přítomnosti audio výstupu.
Moje interní TV karta (WinFast TV2000 Expert) má taky audio výstup na desce, ten se dá připojit na AUX vstup zvukovky a taky vim, že k digitalizaci zvuku dochází na oné TV kartě.

BTW: zařízení bez AD převodníku pro audio (tj. s nutností samplovat na zvukovce) bych radši ani nekupoval, zvlášť pokud chci to video následně upravovat (stříhat a spojovat více souborů), protože tý práce, co je kolem synchronizace zvuku s obrazem.. to je skoro na mašli.
29.11.2004 14:01:38   0.0.0.xxx 1414
To je sice pravda, ale u USB zařízení bych to předpokládal, jinak tento tuner zvuk nedigitalizuje a také není nikde psáno, že pokud by digitalizoval, tak k rozsynchronizování zvuku nedojde, opak je spíše pravdou... bohužel
29.11.2004 15:22:04   0.0.0.xxx 1513
herkules vyrabal graficke cipy v 80 rokoch. vysoke rozlisenie, ale malo farieb, dost sa to rozsirilo.(tusim iba 2 :-) )

ti dnesny mladi uz akosi stracaju prehlad.
29.11.2004 15:27:31   0.0.0.xxx 1414
myslite ze bude dobre faxcit aj ked mam na NTB USB2 iba cez pcmcia kartu ?

realne cez tuto kartu s mojim mp3 prehravacom dosahujem 5-9 MB/s pricom na desktope (p4/i865) 8-15 MB/s

preto sa to bojim kupit, neviem ci to bude stihat
29.11.2004 17:35:22   0.0.0.xxx 1514

funguje se zminenou krabickou software Dscaler (http://www.dscaler.org)?rekl">www.dscaler.org)?rekl bych ze je to absolutne super program a hlavne umi desitky variant na tema odstraneni rakdovani, coz jak vidim tenhle soft moc neumi.


zdar

29.11.2004 18:36:11   0.0.0.xxx 1516
Docela napadne podobny tuner od firmy ST Lab na http://www.sunsway.com.hk/, u nas to prodava napr. www.all-electronics.cz. Zajimalo by me, jaky je mezi nimi rozdil.
30.11.2004 11:54:08   0.0.0.xxx 1515
je to celkem ubohy, ale to zda bych si to koupil nebo ne by asi zalezelo hodne na cene. Ta zde ovsem neni uvedena...
30.11.2004 12:59:32   0.0.0.xxx 1414
Jaká je kvalita pro převod A-D?Hledám něco levného a externího na zálohu starých pásek z HI8 kamery(moje dig.kamera nemá analog.vstup)Nebo máte někdo zkušenost s něčím vhodnějším?
1.12.2004 06:52:52   0.0.0.xxx 1413
Zase hračka pro děti...už mě to nebaví nic too neumí co se týče kvality,jen ta koncepce je dobrá ale v době satelitní bedny,DivX o ničem..
1.12.2004 08:54:08   0.0.0.xxx 1514
USB radice, ktere jsou uvnitr PC na motherboardu jsou pripojene k hlavni sbernici prakticky stejnym zpusobem jako pres rozhrani PCMCIA, to na to nema vubec vliv.
Je treba vedet, ze na USB se datove prenosy deli do ruznych skupin podle charakteru prenasenych dat a tebou zminovana komunikace s mp3 prehravacem je (s nejvetsi pravdepodobnosti) brana jako tzv. "bulk data" tj. data, ktera je potreba prenest spravne, ale ktera nejsou casove kriticka - naopak data z grabberu casove kriticka jsou (museji prijit ve spravnou chvili), ale neni u nich kriticka spolehlivost prenosu (aspon ne tolik jako u jinych), takze data z grabberu maji pred "bulk daty" prednost...
Navic u mp3 prehravace (a vubec vsech zarizeni s FLASH pameti) hraje vetsi roli rychlost I/O teto FLASH pameti a ta je dnes bezne okolo 5-7MBps (samozr. muze byt i rychlejsi - zalezi na cene), takze kapacitiy kanalu dle standardu USB2 se tady stejne nevyuzije..
Proste a jednoduse: v USB pripojeni bych zadny problem nevidel.
2.12.2004 14:45:05   0.0.0.xxx 1514
je to diskovy prehravac, a fakt je priemerna rychlost prenosu asi polovicna na ntb ako na desktope. kedisy mali pcmcia karty obmedzenie 5 MB/s ale to boli asi 16 bit, tieto 32 bit neviem ake maju obmedzenie, mozno ako PCI, to by bolo super potom.
lenze si to nemyslim, kedze predpokladam je sucasne pcmcia je vylepsene 16 bit stare pcmcia.
(notebook to urcite stiha, je to ath xp 2800+ a 512 mb ram, takze ziadny p133 ktory by take cosi nezvladol)
7.12.2004 23:29:33   0.0.0.xxx 1414
koukám, že autor koukal na noc s andělam - depešáci
14.12.2004 18:42:44   0.0.0.xxx 1313
Potřeboval bych vědět jak dlouhe sou kabvely přiložene ke kartě jak USB tak Audio
23.12.2004 20:26:30   0.0.0.xxx 1416
kolik stojí?
21.2.2005 13:48:54   0.0.0.xxx 1616
Mam dotaz - pofachci mi to bezproblemov aj na Notebooku bez USB 2.0?? Lebo som pocul ze to moze robit problemy....

Redakce si vyhrazuje právo odstranit neslušné a nevhodné příspěvky. Případné vyhrady na diskuze(zavináč)pctuning.cz

0 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 0Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.