Hlavní stránka Hardware Multimedia, zvuk, TV GoPro versus ostatní: Kdo od koho kopíruje?
GoPro versus ostatní: Kdo od koho kopíruje?
autor: Michal Rybka , publikováno 9.7.2016
GoPro versus ostatní: Kdo od koho kopíruje?

GoPro má problém. Vytvořilo segment akčních kamer a výrazně v něm uspělo – vždyť jejich mounty pro akční kamery jsou po čtvrtpalcovém šroubovém závitu asi nejstandardnější a nejkompatibilnější. Jejich úspěch ale přitáhl pozornost konkurence, která srazila cenu a začala GoPro vytěsňovat z trhu.


GoPro patří mezi firmy, které rozhodně přinesly přelomovou technologii. Kde by bez GoPro byly různé Fail Blogy, kde by byly fantastické kanály, které ukazují povedené i nepovedené sportovní akce a vůbec divoké a šílené věci? Legendární je například záznam ze srážky dvou malých sportovních letadel, které se dostaly do kolize při parašutistické akci, ale i další podobná videa. „First person“ zážitek je autentický, divoký a někdy docela děsivý.

Ceny akcií GoPro se propadly z maxima téměř 87 USD, které dosáhly v říjnu 2014, na současných ani ne 11 USD. V únoru GoPro ohlásilo výsledky, které byly horší než očekávání analytiků, což akcionáře rozhodně nepotěšilo. Často se udává, že problémy způsobil komplikovaný software pro komunikaci kamer s mobily a složitý videoeditační software, ale pravdou je, že se už před rokem s konkurencí roztrhl pytel. V dubnu 2016 GoPro najalo Dannyho Costera, bývalého designéra Apple, aby pro GoPro vytvořil nejen nový design, ale celkovou vizi kombinující software i hardware. Nejsem si jistý, zda zrovna tenhle tah GoPro zachrání.

A to nám to tak pěkně začalo: V roce 2002 přišel Nick Woodman, sám nadšený surfař, s myšlenkou udělat tak malou kameru, že by se dala připevnit na tělo anebo na prkno. Uvědomil si totiž, že většina záběrů surfingu je dělaná z kamer na pobřeží a zcela tak chybí pohled přímo z akce. Aby bylo možné točit akci přímo na prkně, bylo nutné udělat kameru velmi malou, vodotěsnou a nějak ji bezpečně upevnit.

Prvním produktem byl vodotěsný foťák Hero Camera, který se připevnil na zápěstí a ještě využíval 35 mm film s maximálně 24 snímky. YouTube nám zachoval fantastické video, kde Woodman osobně představuje kameru, jejíž ergonomie nám dnes přijde asi poněkud bizarní. Nutno podotknout, že šlo o zařízení opravdu levné s cenou 21,50 USD, případně s množstevní slevou za 17,73 USD. Ano, první GoPro bylo opravdu levné a je dost možná problém, že právě na tohle firma s časem jaksi pozapomněla. 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
73 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 31.7Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.