Smart TV on Screen: televize pro každý monitor |
autor: Kwolek Jirka , publikováno 5.6.2003 |
Dnes se tedy blíže podíváme na externí TV box od firmy Hercules - Smart TV on Screen. Co si můžeme představit pod pojmem "externí TV box"? Malou krabičku se samostatným TV tunerem, lze připojit externě k počítači (přesněji řečeno, připojuje se mezi počítač a monitor), ta však není na jeho chodu vůbec závislá. Pro konverzi zařízení na plnohodnotnou televizi je nutný pouze monitor - případně plochý LCD panel.
Celý "fígl" spočívá v tom, že TV tuner "vysílá" televizní a video-obraz ve formě standardního signálu VGA (zde v rozlišení 800x600 nebo 1024x768) zatímco pro signál z počítače je boxík v zásadě průchozí.
TV a... HerculesPopravdě řečeno, box Smart TV on Screen není jediným řešením televizního "problému" od Herculesu. K dispozici je i klasické řešení - interní televizní karta Smart TV (což není zase tak zajímavé) ale dokonce i satelitní řešení. Smart TV Satellite je plnohodnotným (vč. řízení LNB) digitálním interním satelitním TV i Radio tunerem (DVB) vybaveným tzv. Common Interface (DVB EN50221) pro dekódovací moduly CAM. Bližším zkoumáním jsem zjistil, že karty Herculesu patří do oblíbené řady DVB karet kompatibilních například s kartami DST-C1 od firmy TwinHan. |
Smart TV on Screen - copak si to nesu domů
nálepka PAL BG / DK naznačuje, že s našim signálem si boxík bude rozumět
ooops... haló, nevidím žádné CD!
Připomíná vám to něco...
No, ano - box "chytré TV" poněkud připomíná malý telefonní záznamník. Přejemným zjištěním je, že v krabici je obsažen i nezbytná TV rekvizita - dálkové ovládání.
Vzhledem k tomu, že dálkové ovládaní si rádo (a často :) hraje na schovávanou, ocenil jsem, že u Herculesu nepodcenili "ruční ovládání". Velet můžete pomoci deseti tlačítek - jedním stiskem změníte kanál, přepnete na počítač nebo ztlumíte hlasitost.
...k dispozici je i dodatečný videosignál - pokud máte kartu s ViVo můžete tedy grabovat TV program,
výstup lze využít i pro připojeni dataprojektoru
V zadní části boxu jsou umístěné důležité vstupy a výstupy - jejich připojení je dětsky snadné...
Na boční stěně boxu jsou umístěné dodatečné vstupy pro připojení externího videosignálu. Připojit zde můžete například kameru, stolní DVD či herní konzolu (a využít tak box jako konvertor konzole - monitor). I zde platí, že pro využití těchto funkci nemusíte mít zapnutý počítač.
Instalace
Díky tomu, že konverze TV signálu probíhá pouze hardwarově uvnitř boxu odpadají obvykle problémy spojené se softwarovou instalací TV tuneru (ne vždy bývá bezproblémová), v tomto případě vyloženě platí... Microsoftí "plug & play" (tedy připoj a hrej).
To, že TV tuner je externí, má své výhody, ale nevýhody. Tuner snadno nainstalujete (nezabere vám to více než 5 minut), ale díky "externosti" ztrácíte možnost jakkoliv nahrávat / grabovat video na disk - přesněji řečeno grabovat TV signál můžete pouze přes případný video-vstup grafické karty.
{mospagebreak title=Funkce TV boxu a závěr}TV box funguje, jak jsem už řekl dříve, jako průchozí. VGA signál z grafické karty je veden do tuneru (při přepnutí do TV režimu se signál z počítače odpojí) a až poté do monitoru. Tuner je třeba ještě napojit na reproduktory a na zvukovou kartu (i zde působí jako průchozí člen).
Ze zkušenosti vím, že problematickým místem této konstrukce je dodatečná kabeláž mezi monitorem a počítačem. Při vysokých frekvencích a vysokém rozlišení je jakýkoliv prvek vložený do obrazové cesty rušivý. Obrazová frekvence přece může překročit i stovky MHz.
Proto jsme pečlivě sledovali kvalitu signálu jdoucího přes tuner a srovnávali ji s přímým propojením. Zdá se, že u rozlišeni 1024x768 nelze pozorovat ztrátu kvality signálu, při 1152x864 je při 90 a 100Hz na 19" monitoru patrné mírná ztráta ostrosti. Rozlišení 1280x1024 a 1600x1200 jsou již tímto jevem výrazně postižené.
Poznámka: box musí být, pokud chcete pracovat s PC, stále zapnutý - přepínání vstupů mezi tunerem a PC je totiž elektronické. Pokud box vypnete, vidíte... nic.
Ovládání
Ovládání boxu dálkovým ovládáním s infračerveným přenosem signálu bylo - podle předpokladu - bezproblémové (menu na monitoru je více televizní než počítačové). Pokud zvládnete naladit TV, zvládnete Smart TV on Screen.
Co však nemohu příliš pochválit je umístění tlačítek na ovládači a jejich zbytečně vysoký počet - tlačítka jsou jedno jako druhé a nalezení požadované funkce vyžaduje rozsvícení světla. Také poměrně nízká citlivost na signály "dálkače" patří mezi smutně nechvalný počítačový průměr.
TV režim
I zde platí to co v případě samostatných televizních přijímačů - bez dobrého signálu (antény) není v oblastech se špatným příjmem na co koukat (citlivost použitého přijímače hodnotím jako "lepší průměr"). Po připojení na TV anténní rozvod se vše změní jako mávnutím kouzelné hůlky. I když jsem byl poměrně skeptický, jako dobré řešení se projevila i vnitřní pokojová anténa vybavená zesilovačem (cena cca 500Kč). Po půlhodině hledání jejího správného umístění jsem byl odměněn poměrně kvalitním příjmem. Kvalita obrazu byla velmi podobná kvalitě současných "TV Wonderů".
Kvůli rozdílným obnovovacím frekvencím a rozlišení, není možné sledovat TV, zatímco pracujete na počítači. TV tuner běží jedině ve Full Screen módu (vypne se signál z počítače a nahradí se televizním). Mezi televizním a "počítačovým" módem lze přepínat pomocí dálkového ovládání nebo tlačítka "Source" na TV boxu.
Prolog
Klady
Jak už bylo zmíněno: hlavními klady je snadná instalace, portabilita a nezávislost na PC (provoz TV je tedy absolutně tichý). Tuner pochopitelně nezabírá slot v počítači. Velkým kladem je i poněkud větší citlivost interního tuneru, než je běžné u levných PCI TV karet. TV box lze použít i jako konvertor pro připojení kamery nebo herní konzoly k monitoru. Alternativně lze pomocí něho přeměnit datový projektor na velkoplošnou televizi. Líbila se mi i možnost ovládat důležité funkce přímo tlačítky na TV boxu.
Zápory
Tím, že tuner je externí, prakticky ztrácíte možnost grabovat video. Nepříjemná je absence režimu PIP (obraz v obraze) - nemůžete při sledování televize pracovat či surfovat po Internetu. Box není také příliš vhodný pro majitele velkých monitorů - těm bych doporučil klasickou cestu - např. interní tuner Smart TV. Posledním záporem je cena - ta se pohybuje se kolem 3000 Kč bez DPH, takže tuner rozhodně není "za hubičku". Interní tuner, Hercules Smart TV, stojí pak necelé 2000Kč bez DPH.
Závěr
SmartTV on Screen nemusí nutně "chutnat" všem - najde uplatnění zejména tam, kde jsou požadovány TV funkce na monitoru, a ty mají být při tom nezávislé na počítači - v pracovnách a dětských pokojích (kde lze navíc využít možnost připojení herní konzoly na monitor). Dokážu si představit jeho nasazení i tam, kde je televizní signál určitým způsobem důležitý v určitou dobu (zpravodajství, pořady), zatímco v jinou dobu se pracuje na počítači. Zajímavou volbou může být i možnost proměny LCD panelu na elegantní plochou TV.
Redakce si vyhrazuje právo odstranit neslušné a nevhodné příspěvky. Případné vyhrady na diskuze(zavináč)pctuning.cz
tydle rychle recenze...
Chybi: Obnovovaci frekvecne zminenych rozliseni - viz. Uniako
Je moznost obn. frekvecne nastavit ?
Diky.
Jan
PS: pokud jsem nemel DVI neveril jsem, ale LCD bez pouziti DVI ztraci asi 1/2 krasy
PSS: je ale fakt ze untegrovat DVI do analog zarizeni by asi nebyla legrace