Hlavní stránka Hardware Multimedia, zvuk, TV 8V audio: Hercules Fortissimo III 7.1
8V audio: Hercules Fortissimo III 7.1
autor: HADiCE , publikováno 12.11.2002
8V audio: Hercules Fortissimo III 7.1
Doplněné informace o Dolby Digital EX. I přesto, že je dnes integrovaná zvuková karta samozřejmostí každého PC, vyhledávají někteří uživatelé alternativní adaptéry poskytující lepší zvuk, nebo podporu více kanálů pro DVD filmy a hry. Jak je na tom jedna z prvních karet v dostupné cenové kategorii podporující 7.1 a Dolby Digital EX od firmy Hercules se dozvíte z této stručné recenze. {mospagebreak title=Výbava karty}

Jiří Kwolek: Kompletní srovnání zvukových kvalit této karty čekejte až ve velkém srovnávacím testu zvukových karet, který chystáme na podzim 2004.

Hardware

8V audio: Hercules Fortissimo III 7.1

V elegantní krabici (co jak co, ale ty Hercules umí :) naleznete po rozbalení PCI kartu tmavě modré barvy. Zadní panel karty vypadá téměř jako zásobník pistole - je osazený celkem šesti 3,5" stereo konektory. Čtyři slouží jako analogové stereo výstupy: zeleným pro čelní pár, černým pro zadní pár, oranžový sdílí centrální kanál (centr) + subwoofer a poslední, žlutý je pro dodatečný pár reproduktorů (tedy pro 7 a 8 reproduktor). Analogové vstupy jsou klasické: pro mikrofon a linkový (např. pro rádio).

8V audio: Hercules Fortissimo III 7.1

Jediným externím digitálním komunikačním můstkem Fortissima III je digitální optický výstup. Ten se hodí například pro připojení Minidisků (ten majitelé integrovaných zvukovek postrádají nejvíce), digitálních reprobeden či receiveru. Game/MIDI port pro připojení MIDI či joysticku je vyveden na samostatné záslepce, na kartu se totiž nevešel.

Interní konektory na kartě použijete nejčastěji pro propojení s CD/DVD mechanikou. Vstupy CD-IN má karta celkem dva a oba jsou ošetřeny proti nežádoucímu rušení a šumu, takže přehrávání CD je i v analogovém režimu čisté.  Další analogové zařízení můžete propojit pomocí konektoru AUX IN (např. modem).

Digitální vstup S/PDIF je na kartě jen jeden, což je docela škoda, neboť se jedná o ideální způsob připojení CD/DVD mechanik. Při tomto propojení se ušetří jeden proces převedení na analogový signál a zpět na digitální.

Chip, chip, chip...

Karta je řízena DSP čipem značky Cirrus Logic SoundFusion  (CS4624-CQ), který zvládá 64 hardwarových hlasů (softwarový počet není omezen). Výstupní (D/A) převodníky jsou 20-bitové, vstupní (A/D) 18-bitové s maximální vzorkovací frekvencí 48kHz. Odstup signál/šum není v technických specifikacích uveden.

Poznámka: Systémové požadavky jsou: Intel Pentium II nebo AMD K6 s 64MB RAM - pokud budete kartu pořizovat do nové sestavy, nevidím zde problém :-)

Software a manuály

Ovladače jsou dodávány pro operační systémy Windows 98SE, ME, 2000 a XP jejich instalace probíhá bez problémů. Na stejném CD je také balík software:

 • Power DVD Pro EX 6.1 & 7.1 (pokročilý softwarový přehrávač DVD s DD EX)
 • Yamaha XG Player (přehrávač MIDI, WAV, MP3, AVI, MPG, Audio CD ...)
 • Hercules MediaStation II (další přehrávač)
 • Acid Xpress (software pro tvorbu vícestopé hudby)

Součástí je vícejazyčný manuál v papírové podobě i v souboru PDF na CD, ale češtinu nenajdete ani v jednom z nich.

Kompatibilita

Karta si poradí s (audio kompatibilita):

 • Microsoft DirectSound a DirectMusic
 • Dolby Surround
 • Dolby Digital
 • Dolby Digital EX.

Zvukovým "3D enginem" je poměrně solidní a výrobci zvukovek oblíbený systém Sensaura 3D positional audio (kompatibilita pro hry):

 • Microsoft DirectSound 3D
 • EAX 1.0
 • EAX 2.0
 • A3D 1.0 (Aureal 3D)
 • I3DL2
 • MacroFX
 • MultiDrive
 • ZoomFX
 • EnvironmentFX.
{mospagebreak title=Připojování a konfigurace}

Připojování příslušenství

3,5" konektory jsou odlišeny barevně, což sice není tak efektní jako pozlacení u některých konkurenčních karet, ale zato je zapojování mnohem přehlednější.

Ideální reprosoustava pro tuto kartu je samozřejmě systém 7.1 (Creative Labs již chystá odpovídající sadu). V praxi ale bude často karta pracovat pouze s reproduktory 5.1 - pak můžete "zbylý" konektor pro 7 a 8 kanál využít jako sluchátkový (mezi reproduktory a sluchátky je možné přepínat softwarově - bez pracného přepojování kabelů).

8V audio: Hercules Fortissimo III 7.1
příklad zapojení příslušenství - podle manuálu

Pokud čtete o zvukových systémech 7.1 poprvé, možná Vám není zcela jasné, kam přesně se reproduktory umisťují. Správně by měly být 3 čelní reproduktory v jedné úrovni s hlavou posluchače a prostorové (zadní a boční) o něco výše. Subwoofer se jako obvykle doporučuje umístit do rohu místnosti.

8V audio: Hercules Fortissimo III 7.1
Takto vypadá doporučená konfigurace zvukového pole 5.1
- např. pro reprodukci Dolby Digital 5.1 (AC-3)


8V audio: Hercules Fortissimo III 7.1

Rozmístění reproduktorů pro pole 7.1, zadní efektové reproduktory hrají mono.

 

Vývoj zvukových systémů v PC

V době stereo systémů (které můžeme označit jako 2.0) byly reproduktory umístěny vlevo a vpravo ve stejné vzdálenosti od posluchače. Veškerý zvuk pocházel jen z oblasti před posluchačem a prostorový zvuk téměř neexistoval (kromě emulace typu HRTF). Proto přibyly další dva zadní reproduktory které dokázaly zvuk "umísťovat" v ideálním případě odkudkoliv. Jenže právě v ideálním případě, kdy posluchač seděl přesně uprostřed kružince, na které byly umístěny reproduktory. Při vychýlení posluchače ze středu kružnice do strany pak zvuk nebyl slyšet od monitoru, ale z prostoru vedle něj. Tento nedostatek byl odstraněn s příchodem pátého reproduktoru umísťovaného nad střed obrazovky (při přehrávání DVD slouží např. pro dialogy).

Zatím jsme neuvažovali subwoofer. Ten je vždy jeden, protože přehrává nejnižší slyšitelné kmitočty, které lidské vnímání nedokáže lokalizovat. V případě 2.1 a 4.1 reproduktorů byl zvuk pro subwoofer filtrován ze dvou resp. všech čtyř kanálů. Až u 5.1 systémů je kanál pro subwoofer definován přímo v přehrávaném zdroji (Dolby DIGITAL, DTS).
Při přehrávání jiných zdrojů (i her) jsou kmitočty pro subwoofer opět jen filtrovány ze všech kanálů.

Co jo to Dolby Digital Ex:

Dolby Digital Ex (vyvinutý se studiem Lucasfilm THX) rozšiřuje zvukové pole tím, že do pásma surround reproduktorů kóduje jeden zadní kanál navíc, a to maticovou metodou - tedy podobně jak tomu bylo u stereosignálu s dodatečným analogovým "zadním" kanálem ProLogic. Výhodou je to, že datový záznam je stále jen 5.1 a že dodatečná informace nevyžaduje další "stream" - také kompatibilita s 5.1 je zajištěna (stejně tak, jak je možno Dolby ProLogic na kazetách VHS poslouchat jako stereo).

Jelikož se jedná o kanál mono, můžeme spíše mluvit o zvuku 6.1:

 • přední: 1 2
 • boční: 3 4
 • střed: 5
 • zadni: 6 6
 • + subwoofer

(... stejně jako starý systém Dolby ProLogic bychom mohli označit za 3.1)

Konfigurace zvukového pole

Přes ikonu v systray se dostanete k přehlednému ovládacímu panelu, který umožňuje nastavit mimo jiné typ připojených reproduktorů (7.1, 5.1, 4.1 atd...) a také hlasitost každého reproduktoru zvlášť. Tato funkce se mi při testech jevila mnohem užitečnější než prostorové vyvážení, které můžete nalézt u jiných karet.

Barvu zvuku můžete změnit ekvalizérem s několika přednastavenými křivkami. Hardwarové efekty jako ozvěny apod. tato karta nemá, ale v této cenové kategorii to nevadí (navíc jejich nasazení při poslechu je velmi diskutabilní).
Frekvenční limit přesměrování na subwoofer (LFE) máme možnost nastavit volbou "small speakers". Volbu využijete, pokud máte reprosoustavu sestavenou z malých satelitů a subwooferu.

{mospagebreak title=Testy a závěr}

Testy byly prováděny na reproduktorech Creative Inspire 5300 (5.1), které jsme pro režim 7.1 doplnili stereo reproduktory stejných parametrů. Aby nedošlo ke zkreslení různou hlasitostí jednotlivých kanálů, nastavili jsme ji pomocí šumového signálu přehrávaného postupně ze všech reproduktorů.


Dolby Digital vs Dolby Digital EX


Nasazení dodatečných reproduktorů "ospravedlňuje" především (a dále uvidíte, že bohužel jen a pouze) existence standardu Dolby Digital EX. Při přehrávání DVD filmů obsahující tuto zvukovou stopu se počítá s reproduktory umístěnými po stranách místnosti a za posluchačem. Prostorové efekty pak dokážete lokalizovat přesněji a při správné konfiguraci zvukového pole je zvukový zážitek opět větší.

Problémem však je, že počet DVD titulů se stopou Dolby Digital EX je malý (na poslední chvíli: český "Pán prstenů" obsahuje mimo českého zvuku 5.1 i anglický zvuk ve formátu Dolby EX). DVD tituly vydané dříve než v roce 2002 a většina "běžných filmů" však záznam EX nemají - zvuk je většinou 5.1 (Dolby Digital AC-3) a zadní reproduktory jsou tedy "hluché".

Poznámka: Nepleťte si Dolby Digital EX se standardem DTS - ten pouze definuje zvuk o vyšší kvalitě (vyšší je i datový tok), než to dovoluje specifikace Dolby Digital.

8V audio: Hercules Fortissimo III 7.1
...jediný způsob jak "rozhýbat" 7. a 8. reproduktor

Dopněno: Po poslechu DVD "Pána prstenů" v konfiguraci 5.1 a 7.1 musím konstatovat, že dodatečné reproduktory dokážou zvukový obraz skutečně zpestřit (nutností je pečlivé rozmístění reproduktorů). Scénu boje s jeskynním obrem jsme si docela vychutnali - i když obecně lze říci, že přechod na 7.1 není rozhodně tak drastický (v kladném významu) jak skok z Dolby Pro Logic (upravené stereo) na Dolby Digital 5.1.


Přirovnal bych to k monitorům, kdy je přechod z 15" na 17" zásadním zlepšením, zatímco skok ze 17" na 19" je již docela nevelký. Jistě si sami odvodíte, že je výhodnější mít kvalitní reprosystém systém 5.1, nežli jakkoli kompromisní 7.1.


Herní efekty


Při posuzování zvukového výstupu 3D her je nutno si uvědomit, že matematické modely generování prostorového zvuku rozhraní DirectSound 3D generují zvuk zásadně jako čtyřkanálový - tedy 4.0. V této situaci by zbývající reproduktory měly tedy správně mlčet (stačí si projít diskuze na Internetu s nářky: "nehraje mi centr, pomozte" - to je však správné!).

8V audio: Hercules Fortissimo III 7.1
Pokud požadujete kompatibilitu s Dolby Digital (5.1, 6.1, 7.1) dejte "zadní" reproduktory na boky místnosti.

Pokud u her trváte na režimu 7.1 či 5.1, pak je zvuk pro zbývající reproduktory (střed / boční pár) dopočítáván z matice 4.0 ovladačem, bohužel výsledek není příliš oslňující. Hlavně u středového reproduktoru se zdálo, že přehrává všechny zvuky z levého a pravého kanálu (tedy že je tedy jakýmsi průměrem těchto kanálů). Mnohem lepšího výsledku bylo dosaženo při nastavení výstupu na 4.1, kdy je zvuk do prostoru umísťován tak, jak byl vygenerován zvukovým 3D enginem (subwoofer zde nečiní žádné problémy, neboť basy nejsou lokalizovatelné). Přínos systému 7.1 v herním nasazení je tedy prakticky téměř nulový (joro: leda že bychom měli exkluzivní herní místnost s reproduktory 7.1, LCD projektorem a plátnem 3x 2m).

Poznámka: Na zvuk 7.1 se chystá i slavná firma Creative Labs s Audigy II. I když si jistě připraví nějaké to demo, které ukáže režim 7.1 ve skvělém světle, bude jistě zápasit s podobnými problémy. Jsem si téměř jist, že i v tomto případě je u her konfigurace 7.1 prakticky zbytečná.

Stejný způsob nastavení bych doporučil i pro jakkoliv náročnější přehrávání hudby, tedy 2.1.

Závěr


Vzhledem k zajímavým výsledkům při přehrávání DVD filmů bych Fortissimo III doporučil zejména těm, kteří se zaměřují právě na DVD. Dnes už je totiž jasné, že se standard Dolby Digital EX uchytil a že počet takto ozvučených titulů bude stále stoupat. Pokud si navíc dají práci se správnou konfigurací zvukového pole 7.1 odměnou jim bude o stupínek lepší zvukový zážitek. Příjemným doplňkem karty je i digitální optický výstup - ten ocení, jak jsem už řekl, zejména majitelé Minidisků. Dnes se však tyto výstupy vyskytují i na integrovaných zvukovkách, takže žádný převrat se zde nekoná.

I pokud jste občasnými hráči her, karta vám bude stačit. Náročnějším "pařanům" bych doporučil zvážit stále široce podporovanou (a klidně i levnější variantu) karty Sound Blaster Audigy, která přes výstup "jen" 5.1 nabízí lepší zpracování zvuků ve hrách a navíc má více hardwarových efektů a ekvalizérů a v neposlední řadě také kvalitnější převodníky.

Pro:


 • možnost přehrávání DVD se zvukem Dolby Digital EX,

 • dosud první komerční karta s výstupem 7.1,

 • solidní podpora na internetu.

Proti:


 • použitý čip nepatří mezi špičku - jedná se o komerční typ,

 • relativně vysoká cena - cca 1590Kč bez DPH,

 • systém 7.1 nepřináší v herním nasazení žádnou výhodu,

 • počet digitálních vstupů a výstupů je nízký (1+1SPDIF), výstup je pouze optický,

Na závěr je nutno si uvědomit, že vícekanálové zvukové karty nemají opodstatnění, pokud k nim nepořídíte odpovídající reprosoustavu. Tu musíte navíc odpovídajícím způsobem rozmístit (tedy ne "naaranžovat" k monitoru). Máte-li tedy na stole malé stereo bedýnky, vězte, že integrovaný kodek vám bohatě stačí.

www.hercules.com

 
Komentáře k článku
RSS
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
12.11.2002 07:31:31   0.0.0.xxx 2118
Jenom malou opravu nebo doplneni. Dolby Digital Ex, stejne jako DTS-ES, jsou systemy 6.1, ktere se od 5.1 odlisuji zadnim stredovym reproduktorem.
System 7.1 pak ma zapojeni takove, jak se uvadi v clanku, ale neni to DD-Ex.

PS: Jinak jsem rad, ze se PC Tuning opet rozjel a doufam, ze euforie z rozjezdu nevyprcha.
12.11.2002 15:59:37   0.0.0.xxx 1921
viz. článek
12.11.2002 19:23:14   0.0.0.xxx 1921
Měl bych takový dotaz trochu mimo-nejsou tu někde emaily autorů, nebo něco, jak by se s nimi dalo spojit-rád bych se na něco zeptal přímo jich.
12.11.2002 20:09:25   0.0.0.xxx 2221
bijecek@volny.cz
nebo... zkuste i muj mail: kwolek@pctuning.cz
13.11.2002 20:46:38   0.0.0.xxx 4087
Tusite, jak to vypada s podporou karty pod Linuxem? Muj SB Live! je podporovan velmi dobre...

Redakce si vyhrazuje právo odstranit neslušné a nevhodné příspěvky. Případné vyhrady na diskuze(zavináč)pctuning.cz

0 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 0Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.