Hlavní stránka Hardware Multimedia, zvuk, TV Úvaha: Před 200 lety zapomněli, co je to kolečko. A my?
Úvaha: Před 200 lety zapomněli, co je to kolečko. A my?
autor: Michal Rybka , publikováno 22.11.2013
Úvaha: Před 200 lety zapomněli, co je to kolečko. A my?

Nedávno jsem měl zajímavý rozhovor o počítačové historii se skepticky naladěným člověkem. Říkal, že zabývat se historií technologií je zbytečné, protože kdyby nějakou technologii neobjevil jeden vynálezce, přišel by s ní jiný. Podle něj je příchod jakékoli technologie v podstatě nutností. Proč je mimo?


Když se podíváte na historii vývoje počítačů z delšího hlediska, ne tedy pouze v době „po revoluci malých systémů“, která nastala v sedmdesátých letech, je celkem jasné, že v ní dominuje jen několik málo lidí, kteří v podstatě počítačové technologie vytvořili. 

Úvaha: Před 200 lety zapomněli, co je to kolečko. A my?

Skutečných vizionářů, kteří si vzali do ruky brk a nebo vozkovou destičku a snili o složitých strojích, je v dějinách skutečně málo. Jen takový malý přehled:

•    „Ten týpek, co vymyslel abakus“ – Tedy kalkulačku, na kterou vám stačí destička a kamínky. Bohužel nevíme, kdo to byl.

•     Archimedes – Absolutní génius, který vymyslel všechno možné, od prvního analogového astronomického počítače po základy integrálního počtu (což se nám posléze podařilo zapomenout).

•    Héron Alexandrijský – Chlápek s přezdívkou „Mechanikos“, který vytvořil první parní stroj a spoustu automatů včetně prvních prodejních automatů na mince.

•    Muhammad ibn Musa al-Khwarizmi – Perský matematik, který přišel s konceptem návodu na počítání matematických problémů, po něm později pojmenovaném „algoritmus“.

•    John Napier – Matematik, který přišel s myšlenkou, jak převést násobení a dělení na sčítání a odčítání, což by si každý měl pamatovat ze střední školy! :-) Koncept zjednodušování algoritmů do podoby, kterou umí počítače řešit rychle, je základem dnešní algoritmizace.

•    Wilhelm Schickard – Autor prakticky použitelné mechanické kalkulačky, která uměla sčítat a odčítat, později byl tento koncept vylepšen Blaisem Pascalem.

•    Basile Bouchon – Vynálezce, který přišel s myšlenkou „programování“ tkalcovského stavu pomocí děrovaného papíru, což vedlo později k děrným štítkům, jež nám vydržely do doby celkem nedávné.

•    Charles Xavier Thomas – Autor první komerčně úspěšné mechanické kalkulačky.

•    Charles Babbage – Autor myšlenky plně programovatelného mechanického počítače.

•    Augusta Ada King, hraběnka z Lovelace – Autorka prvního počítačového programu v dějinách a počítačová vizionářka.

Úvaha: Před 200 lety zapomněli, co je to kolečko. A my? Úvaha: Před 200 lety zapomněli, co je to kolečko. A my?

Tak. A pak už jsme ve dvacátém století, kde se technologie rozjíždí nejprve pomalu a potom stále rychleji a rychleji. 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
239 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 109.9Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.