Hlavní stránka Hardware Multimedia, zvuk, TV Úvaha: Kam zmizely kvalitní výukové programy?
Úvaha: Kam zmizely kvalitní výukové programy?
autor: Michal Rybka , publikováno 30.6.2013
Úvaha: Kam zmizely kvalitní výukové programy?

V 80. letech u nás vládly dva výrazné programy, které pomáhaly začátečníkům k výuce programování: KAREL, který dovoloval programovat robotka pochodujícího po šachovnici, a LOGO, ve kterém jste ovládali „želvičku“. Ve své době to byly výborné programy – a když to srovnám s dnešní nabídkou, jsou to stále hotové hvězdy.


Když procházím dnešní internet, nalézám unikátní sbírku pozoruhodných názorů, jak by měla vypadat moderní výuka. Znalosti jsou přežilé, rukama nikdo dělat nemusí, všechno outsourcujeme do Indie, v civilizovaném světě už nezbyla žádná práce – a tak podobně. Jsem hluboce přesvědčen o tom, že to jsou všechno nesmysly. Ano, v reálném světě nikdy nebudete potřebovat znalosti slovenských autorů národního obrození 19. století a obecně další moudra literární historie jsou světu celkem putna, kariéru na tom neuděláte, pokud nejste Martin C. Putna, a nebo se na to nebudete pokoušet v baru v pozdních hodinách balit připité intelektuálky.

Nicméně základní věci, jako znalosti jazyků, matematiky, logiky a statistiky se hodí vždy a za všech režimů. Přírodní vědy jsou obecně vhodnějším fundamentem vzdělání než ty společenské, protože se na ně většinou neaplikují ideologické filtry národovecké / socialistické / multikulturalistické a další. Dějiny se stále divoce mění, ale Pythagorova věta je Pythagorova věta a umět si spočítat úroky je dobré za každého režimu.

Úvaha: Kam zmizely kvalitní výukové programy?

Základy programování jsou podle mě vhodné pro každého, kdo projde střední školou. Ne, nemyslím tím získat schopnost sekat kód v některém moderním jazyku jako když bičem mrská, protože schopnost tvořit efektivně skutečné programy souvisí spíš se znalostmi systému, pro který píšete, než se samotným kódem. To je opravdu věc pro specialisty, kteří jsou setrvale „na hraně technologie“. Jde spíš o obecné pochopení, jak moderní technika funguje, schopnost popsat problém a navrhnout postup jeho řešení (čili analyzovat a algoritmizovat ho) a také získat představu o složitosti, neboli o tom, jak náročné je něco spočítat a jak to případně zjednodušit (pokud to jde zjednodušit).

Úvaha: Kam zmizely kvalitní výukové programy?

Praktické důsledky jsou jasné. Matematika, logika a algoritmizace jsou potřeba proto, abyste byli schopní efektivně analyzovat jakékoliv problémy. Řada osob humanitně vzdělaných cítí jakousi perverzní radost z toho, že se jim dařilo vyhýbat matematice, což je velice špatně. Každý nemusí být Gauss a plouti na oblacích vysoké matematické vědy, ale základní koncepty vám dovolují přistoupit k jakémukoliv problému s jistou představou, jak ho efektivně řešit a vyřešit. Ať už jde o to spočítat si, co si můžete dovolit koupit, v jakém pořadí máte dělat věci a nebo jak si zefektivnit práci. 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
123 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 58.3Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.