Hlavní stránka Hardware Multimedia, zvuk, TV Úvaha: Proč jsou vlastně staří ajťáci konzervativní
Úvaha: Proč jsou vlastně staří ajťáci konzervativní
autor: Michal Rybka , publikováno 11.1.2013
Úvaha: Proč jsou vlastně staří ajťáci konzervativní

Jsou? A pokud ano, tak co tím sledují... Bojí se nových technologií? Vysmáté mládí v ničem nevidí problém a hned se nadchne pro každou novinku, ti starší ale zpravidla ke všemu přistupují s despektem. Zkusili jsme se mrknout do obou táborů a zhodnotit, jaký přístup je pro IT život (a hlavně jeho vývoj) lepší.


Mezi komentáři mě zaujal ten, který mě obvinil z přehnaného konzervatismu. Poté, co jsem dva roky hlásal nástup tabletů a byl proto obviňován z fantazírování, mě to rozesmálo. Obecná poučka říká, že zastarávání znalostí v moderních technologiích je takové, že za deset let je polovina znalostí nepoužitelných. S nástupem IT se proces ještě o něco zrychlil, a to tak, že pokud aktivně neděláte na nejmodernějších technologiích, dá se říci, že jste mimo. Pokud děláte v IT, v podstatě vám nezbývá, než se průběžně učit to, co právě potřebujete.

Úvaha: Proč jsou vlastně staří ajťáci konzervativní

Do jisté míry není podstatné to, co jste dělali v minulosti, ale zda se dokážete rychle učit. Pod pojmem „rychle“ se nemyslí, že si dokážete do hlavy nasoukat knihu v rekordní rychlosti, ale to, že se v duchu tezí Tima Ferrise umíte učit s respektem k Paretovu pravidlu: Naučíte se 20 % znalostí, které pokrývají 80 % toho, co budete potřebovat – a ve zbývajících 80 % znalostí budete vyhledávat podle toho, co zrovna potřebujete.

V IT v podstatě potřebujete znát naprosté fundamenty, jako je matematika, algoritmy a složitost, případně ergonomie a slaboproud. Tyhle věci se vám budou hodit celoživotně. Ještě by se daly identifikovat nějaké „napůl užitečné“ znalosti, jako je historie počítačových technologií, architektura operačních systémů, počítačová terminologie a návrh software s pomocí nějakých CASE nástrojů, nicméně tyhle věci už podléhají změnám (tyto znalosti ztrácí hodnotu po 15–20 letech).

Úvaha: Proč jsou vlastně staří ajťáci konzervativní

Paradoxně nejrychleji hodnotu ztrácí znalosti, které vypadají v životopisech nejlépe: Ovládání aplikací, znalosti programovacích jazyků, zkušenosti s administrováním konkrétních systémů a podobně. Tyhle znalosti budou do deseti let v podstatě bezcenné a ilustrují pouze to, že jejich nositel byl ochoten v jisté fázi svého života věnovat úsilí na to, aby je poznal. 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
285 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 132.9Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.