Hlavní stránka Hardware Multimedia, zvuk, TV Úvaha: Jak nám operátoři přibili cloud zpátky k zemi
Úvaha: Jak nám operátoři přibili cloud zpátky k zemi
autor: Michal Rybka , publikováno 24.8.2012
Úvaha: Jak nám operátoři přibili cloud zpátky k zemi

Všichni ví, že se na nás valí technologická změna tak obrovská, že ji lze přirovnat snad jen k příchodu PC – náhrada klasických počítačů chytrými telefony. Prodávají se po desítkách milionů, táhnou růst objemu trhu s elektronikou. Výrobci se dělí na ty, kteří je mají, a zbytek, co pláče nad ztrátami a doufá v lepší zítřky.


Smartphony mění úplně celou podobu trhu s elektronikou. Přestávají se prodávat dedikované herní handheldy, jejichž reklamy se ještě před pár lety telefonům vysmívaly a ukazovaly, že handheldy mají „ty pravé hry“, zatímco na telefonu si zahrajete maximálně Tetris. Pro řadu lidí představuje smartphone hlavní kanál pro přístup na internet a vím o lidech, pro které je to kanál jediný. Mobilní verze webů začínají nabývat na stále větší důležitosti, protože i když máte opravdu hodně velký telefon s opravdu velmi jemným rozlišením obrazu, tak na tom klasickou webovou stránku budete číst setsakra blbě. Mění se i podoba internetové žurnalistiky, protože texty pro mobilní verze webů musí být kratší, kompaktnější a hutnější.

Úvaha: Jak nám operátoři přibili cloud zpátky k zemi

Příchod smartphonů a tabletů rozbil legendu o mobilním fachmanovi, tom pilném a pracovitém dříči, který při cestě vlakem rube v AutoCADu a o dovolené kutí kód na svém laptopu. Takoví lidé sice opravdu existují, ale většina mobilních uživatelů data spíš konzumuje, takže jim zhola nevadí, že jejich prohlížedlo na multimediální zábavu nedovoluje příliš produktivní práci. Ukazuje se, že prohlížení internetu, mailu, sociálních sítí, videa a her většině lidí stačí, přičemž to, co je opravdu důležité, je nízká hmotnost zařízení, rychlá reakční doba a výdrž na baterie. (To pro dezorientované, kteří stále nechápou, k čemu užitečnému je smartphone a nebo tablet.)

Dopad mobilní revoluce je obrovský a sahá daleko za dnes již poměrně úsměvná tvrzení „smartphone notebook nenahradí“. Takový Asus si kupříkladu myslí, že vhodně uzpůsobený telefon, který zadokováním proměníte na tablet a nebo rovnou na netbook, stačí vlastně úplně na všechno. Nahrazuje čím dál tím víc věcí: Zásadním způsobem přispěl k propadu prodejů handheldových konzolí 3DS a PS Vita, protože nemá smysl nosit s sebou specializované zařízení jen na hraní. Pořádně utáhly smyčku kolem krku kompaktním foťákům a levným videokamerám, které přežívají jenom díky opravdu miniaturním cenám.

Úvaha: Jak nám operátoři přibili cloud zpátky k zemi

Je to naprosto logické – telefon všude nosíte s sebou a trvale tak máte i foťák / kameru, která je v něm zabudovaná. Kvalitní foťák s sebou nosíte jenom tehdy, když opravdu plánujete fotit, čímž mizí prostor pro digitální kompakt, který není až o tolik kvalitnější než mobilní kamera. 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
235 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 114.3Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.