Hlavní stránka Hardware Multimedia, zvuk, TV Asus NAS-M25 – vůbec první úložiště od Asusu
Asus NAS-M25 – vůbec první úložiště od Asusu
autor: Radek Kejduš , publikováno 1.9.2011
Asus NAS-M25 – vůbec první úložiště od Asusu

Do stojatých vod síťových úložišť vplul nový silný hráč. Společnost Asus představila pro český trh svůj první a rovnou dvoudiskový NAS s označením NAS-M25. Dokázal Asus přijít s vlastním kvalitním řešením, jako se mu to poslední dobou daří třeba s tablety, nebo jde o pomalý kus hardwaru, který pro něj vyrobil nějaký OEM výrobce?


Asus hned svým prvním NASem ukazuje, že by se segmentu nejlevnějších pomalých úložišť nejraději vyhnul. Pěkné bílé šasi totiž ukrývá procesor na frekvenci 1,2 GHz spolu s 512 MB DDR2 paměti. Cena dvě stovky nad 4 000 Kč není úplně nejnižší, protože za nějakou tu stokorunu navíc si můžete pořídit nedávno testovaný QNAP TS-212 ohodnocený zlatou hvězdou. Takže se Asus bude muset snažit, aby svým produktem zabodoval v těžké konkurenci.

Asus NAS-M25 – vůbec první úložiště od Asusu

NAS-M25 má duální firmware, tedy dva paměťové čipy, což jistě znáte ze základních desek. Ani při aktualizaci systému by se tedy nic pokazit nemělo. Zároveň to značí, že systém není uložen na pevných discích, ale přímo na NASu. Trendem je spíše opak, a to hlavně kvůli paměťové náročnosti. Systém od Asusu se tedy musel vejít do 128 MB paměti flash, a bude tedy patřit mezi ty jednodušší.

Asus NAS-M25 – vůbec první úložiště od Asusu

Výrobce se na krabici chlubí jen deset sekund trvající zálohou systému, přátelskou administrací a virtuální DVD mechanikou. Další novinkou by mělo být přehrávání multimédií přes Flash i přes HTML.

Konstrukce

Asus NAS-M25 – vůbec první úložiště od Asusu 

Asus NAS-M25 – vůbec první úložiště od Asusu  Asus NAS-M25 – vůbec první úložiště od Asusu  Asus NAS-M25 – vůbec první úložiště od Asusu  Asus NAS-M25 – vůbec první úložiště od Asusu 

NAS je vyroben z jediného kusu plastu, chtělo by se parafrázovat Steva Jobse. Šasi je skutečně tvořeno z jediného kusu, pouze přední dvířka jsou samostatná a po jejich vyklopení můžete vložit pevné disky do šachty. Instalace je bezšroubková, disky drží pevně a pro jejich snadné vysunutí najdete v příslušenství plastové držáky. Celý proces by byl i sympatický, kdyby se při odemykání zámku dvířek nemusel celý těžký server nadzdvihávat.

Na přední ani na zadní straně NASu není k vidění nic nového, jsou zde klasicky tři USB porty a jeden gigabitový port LAN. Indikační diody jsou schované, efektně prosvětlují bílý plast a informují o činnosti disků. V případě pole RAID1 tedy bliká všechno.

Asus NAS-M25 – vůbec první úložiště od Asusu  
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
27 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 9.5Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.