Hlavní stránka Hardware Multimedia, zvuk, TV Velký test šesti USB TV tunerů do tisíce korun
Velký test šesti USB TV tunerů do tisíce korun
autor: Filip Eckstein , publikováno 17.8.2009
Velký test šesti USB TV tunerů do tisíce korun

V prvním díle našeho testu se podíváme na šest levnějších USB TV tunerů s příjmem digitálního signálu (DVB-T). Kromě testování kvality příjmu a dodávaných aplikací se budeme věnovat i těm nejdůležitějším zásadám, které bychom měli při koupi dodržovat. Uvnitř článku návod na zprovoznění DVB-T v Linuxu.


Druhou část testu s tunery nad 1000Kč najdete zde.

Miniaturních USB TV tunerů dnes v obchodech naleznete skutečně požehnané množství, zvláště pak těch, u nichž výrobci uvádějí naprosto totožné vlastnosti a rozdílu se lze dohledat pouze na cenovkách. Ano, je skutečně velmi složité se v něčem takovém vyznat, proto jsem se rozhodl vybrat 11 zástupců z různých cenových kategorií a vzájemně jejich kvality porovnat.
V prvním díle našeho článku se mrkneme šest kousků cenově se pohybujících do jednoho tisíce Kč.
 

Velký test šesti USB TV tunerů do tisíce korun
 


Jednat se bude konkrétně o tyto modely:
 

model
 
cena
 
ASUS My Cinema U3100 Mini
 
950,- Kč
 
Leadtek WinFast Gold
 
725,- Kč
 
AVerTV Volar Black HD
 
922,- Kč
 
Emtec S801HD Mini USB TV TUNER
 
760,- Kč
 
Sweex DVB-T QuickStick USB
 
790,- Kč
 
Genius TVGo DVB-TO2PRO
 
792,- Kč
 


Jak sami můžete z výše uvedeného seznamu vidět, cenově se všechny zmíněné modely příliš neliší. V praxi je však realita trochu jiná...
 

Stálá expanze digitálního vysílání

Stále více prosazované reklamní kampaně nás stále více a častěji nabádají k časnému přechodu na digitální vysílání. Opozdilce, kterří vše nachávají víceméně na poslední chvílí, tak varují před přicházející "analogovou tmou". Ačkoliv je pravda, že v některých regionech už skutečně některé televize analogově nevysílají (nové kanály vůbec), stále tu jsou společnosti, které vyčkávají do chvíle, kdy lidí s analogovým příjmem bude už jen opravdové minimum. Je však stále nutné myslet na budoucnost, a to platí i při koupi nového externího TV tuneru...
 

Velký test šesti USB TV tunerů do tisíce korun

Na co si dát při koupi pozor

Ještě před tím, než budeme USB TV tuner kupovat, je třeba si položit několik zcela základních otázek.
1) Je v mé lokalitě dostupné digitální vysílání?
Pravděpdoobně asi vůbec ta nejdůležitější otázka. Pokud doma již nějaký digitální dekodér máte, jste z Prahy a okolí nebo si o dostupnosti opravdu přesvědčeni, pak není co řešit. Avšak v případě, že si nejste jistí, doporučuji dostupnost digitálního vysílání ve vaší lokalitě zkontrolovat na této webové adrese http://www.digitalnitelevize.cz/.

2) Kde budu externí TV tuner používat?
    Při koupi tuneru je toto velmi důležitý faktor. Věřte nebo ne, ale existují i modely, které není možné připojit na externí anténu klasickým koaxiálním kabelem. Odkázání jste tedy pouze na mini anténku dodanou výrobcem. Ohlídejte si to, pokud tuner nebudete používat jen na cestách, ale i doma, může se možnost připojení na velkou domovní anténu skutečně velmi hodit.

3) Na jakém OS tuner hodlám provozovat?
    I zde je nutné kapku popřemýšlet. Pokud patříte mezi uživatele Windows, pak je vše jasné, podporu řešit nemusíte. Avšak v případě, že jste linuxák nebo snad uživatel Mac OS X, raději si před samotnou koupí zkontrolujte, zda-li tuner na vašem operačním systému rozchodíte.
 

Velký test šesti USB TV tunerů do tisíce korun
 

4) Chci jen digitální příjem nebo navíc i analog?
    Kupovat v dnešní době pouze analogový přijímač je v první řadě hloupé a v druhé pravděpodobně  nemožné. Jednak se ve většině ČR plánuje přechod na digitální vysílání a navíc byste podobný tuner na tuzemském trhu asi jen velmi těžko sháněli - drtivá většina z nich jsou totiž DVB-T. Pokud ale opravdu k něčemu potřebujete analog - například k příjmu signálu z vaší venkovní kamery nebo častým cestám do zemí bez digitálního vysílání - pak určitě sáhnětě po koupi hybridního tuneru, který dekóduje jak digitální, tak analogový příjem.
5) A co dálkové ovládání? Potřebuji ho?
    Ano, i toto je hledisko, které je potřeba zhodnotit. Některé modely totiž dálkové ovládání nemají. Je to víceméně na vás, zda-li si za takový model připlatít nebo si vystačíte pouze s myší a klávesnicí.
 

Metodika testování

V případě vizuálního testování pochopitelně nejsou zaručeny žádné exaktní výsledky. Kvalitu obrazu budete moci porovnat hned ze dvou materiálů, a to z videa a fotografie. Video (které mimo jiné natočíl přímo přiložený software) vám pomůže srovnat plynulost, kvalitu a výskyt artefaktů, přičemž podrobná fotografie (velmi vysoké rozlišení) vám poslouží jako podkladný materiál k analýze kvality vykreslení dekódovaného obrazu.
Mimo samotného přehrávání hodíme očko i na přiložený software, který vám přiblížím bohatou sadou snímků přímo z jeho užívání. Kromě toho nesmí chybět ani klasická kritika provedení, příslušenství a cenového zařazení modelu. Dost už ale povídání, pojďme se s jednotlivými adepty testu seznámit trochu blíže...
 

  • Přiložený software není rozhodující faktorem kvality TV tuneru, vždy je možné použít alternativní
  • Kvalita signálu závisí především na lokalitě a prostředí, v budovách bývá signál z malé anténky obvykle velmi nekvalitní, a to s mnohými artefakty


 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
114 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 53.8Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.