Hlavní stránka Hardware Multimedia, zvuk, TV Ticho a klid nejen na cestách
Ticho a klid nejen na cestách
autor: Jindřich Pirner , publikováno 1.1.2009
Ticho a klid nejen na cestách

Sluchátka rušící okolní hluk se používají v dopravě, například v letadlech. Firmy Sennheiser a Creative tyto technologie nabízejí normálně ke koupi, takže se koukneme na tři exempláře luxusnějších sluchátek, které by měly zaručit klid a pohodu nejen na cestách. Dvoje jsou od Sennheiseru a jedny od Creative.


Dnešní trio sluchátek rušících okolní hluk má některé pojící znaky - všechna potřebují dvě AAA baterie,  všechna mají otočné náušníky a všechna mají u sebe pěkné brašničky. Koukneme se v testu hlavně na praktické využití sluchátek v terénu a kvalitu zvuku.

Ticho a klid nejen na cestáchTicho a klid nejen na cestáchTicho a klid nejen na cestách

Technologie potlačující hluk okolí nabízí příjemnou možnost, že v rušném prostředí nemusíte hudbu poslouchat tak nahlas, abyste jí slyšeli, přesto jí slyšíte skvěle. Sluchátka jsou tedy i víceméně zdravotně nezávadná (kromě Aurvana X-Fi) a díky potlačování okolního hluku a otočným náušníkům jsou vhodná i pro DJ's.

Nejlépe poslouží k vysvětlení této technologie NoiseGard od Sennheiseru. Princip spočívá v tom, že sluchátka mají v sobě speciální malé mikrofony, které nahrávají šum, hluk a ruch okolí a posílají tato "data" do zpracovacího modulu. Ten následně do původního zvukového signálu přidá anti-šum, což probíhá v řádech milisekund. Jde o fázově invertovaný původní šum, jenž má za úkol de-facto vymazat původní okolní šum. V praxi to funguje hodně dobře. Lépe to možná vysvětlí přeložený graf od Sennheiseru:

Ticho a klid nejen na cestách
Ticho a klid nejen na cestách
Ticho a klid nejen na cestách


 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
114 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 48.2Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.