Hlavní stránka Hardware Sítě a Internet Technologie přenosu dat přes optická vlákna
Technologie přenosu dat přes optická vlákna
autor: Plexo , publikováno 22.1.2008
Technologie přenosu dat přes optická vlákna

Kdo potřebuje rychlou, spolehlivou a trvanlivou komunikační infrastrukturu, měl by volit hlavně optické sítě. Kvality optického přenosu sice něco stojí, ale vyšší počáteční náklady se v dlouhodobém měřítku vyruší úsporou provozních nákladů. Navíc optická infrastruktura umožní nejen podporu současných služeb, ale vyhoví i datově náročným službám nové generace (jako "video na přání" apod.). V dnešním článku se zaměříme na základy optické infrastruktury.


Media konvertory - nejjednodušší způsob

Media konvertory patří mezi aktivní prvky, které mění typ signálu - tzv. „převodníky médií“, kde je signál převeden na jiný typ signálu, aniž by se datově změnil. Ve většině případů se tedy jedná o převodníky kde vstupem/výstupem je optické vlákno ať již singlemode, multimode a výstupem/vstupem je 1000/100/10 Mbps ethernet se standardním konektorem RJ45 připojitelným na UTP/STP metalickou kabeláž.

Media konvertory jsou typu PnP a ihned po zapojení bez dalších konfigurace mění typ signálu.

Jako gigabitové převodníky lze použít TP-LINK MC200CM pro multimode vlákna nebo MC210CS pro singlemode vlákna. 100Mbitové varianty TP-LINK media konvertorů jsou typy MC100CM pro multimode vlákna a TR-962D pro singlemode vlákna.

Technologie přenosu dat přes optická vlákna
Pokud nevyužíváte WDM budete muset vést optiku v párech (příjem + vysílání).

WDM převodníky jsou proti sobě v páru, kde jeden vysílá na vlnové délce 1310nm a přijímá na 1550nm a druhý vysílá na 1550nm a přijímá na 1310nm.

Příkladem jsou gigabitové převodníky: TP-LINK MC-212CS  a MC211CS.

Technologie přenosu dat přes optická vlákna

Zajímavým řešením je bezesporu také WDM bridge media konvertor, například TR-966D, který je možné zařadit na trasu optického vlákna a vytvořit odbočku na UTP kabel.

Technologie přenosu dat přes optická vlákna

MiniGBIC moduly

Tyto zásuvné moduly se používají jako upgrade např. do některých průmyslových ethernetových switchů. Lze tak přímo propojit switch pomocí patch cord kabelu s optickou vanou bez použití media konvertoru.

Pozor: rozměry a komunikace MiniGBIC modulů jsou sice standardizované, ale pro zajištění bezproblémové kompatibility je nutné používat MiniGBIC moduly stejné značky jako switche.

Technologie přenosu dat přes optická vlákna

P.S. Tak jako media konvertory i Mini GBIC jsou rozdělené dle používaných vláken na singlemode (jednovidové) a multimode (vícevidové).

Vedle těchto aktivních prvků lze ještě hovořit o tzv. čistě optických prvcích, kde je celý přenos a zpracování signálu prováděno optickou cestou.



 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
640 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 315.2Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.