Hlavní stránka Hardware Sítě a Internet ASUS WL530G - AP akorát tak do kapsy
ASUS WL530G - AP akorát tak do kapsy
autor: Kuchař Martin , publikováno 6.5.2005
ASUS WL530G - AP akorát tak do kapsy
ASUS WL530G je velice nekonvenční HWAP. Velikost tří krabiček od zápalek a hmotnost asi jako běžný mobilní telefon umožňuje bezproblémové přenášení například i v kapse vašeho kabátu. Nyní již opravdu není problém vytvořit si WiFi síť kdekoliv je zrovna třeba. Říkáte si, že velikost mohla být snížena pouze na úkor některých funkcí? Nyní si tedy ukážeme jak tomu ve skutečnosti je. {mospagebreak title=První seznámení}

ASUS si dal s tímto AP opravdu velice záležet. Na první pohled každého jistě zaujme jeho elegantní černo stříbrné provedení. Především ale zaujme jeho velikost kterou jsem v nadpisu přirovnával ke třem krabičkám od zápalek. Opravdu je tomu tak. Přitom zůstaly zachovány veškeré vlastnosti jeho předchůdce WL500G - čili 4x 10/100 Ethernet port + 1x 10/100 WAN port pro přivedení konektivity.

ASUS WL530G - AP akorát tak do kapsy
Krabice s HWAP, anténou, manuálem a CD.

U ASUSu myslí samozřejmě také na bezpečnostní prvky jež jsou u WiFi sítí nezbytné. Od samozřejmých jako jsou WEP 64 128bit přes WPA-PSK, TKIP až po WPA-PSK2  kdy už je však potřeba provést upgrade firmware na nejnovější dostupnou verzi.

Mezi další užitečné funkce patří Children Protection. Je to nástroj, jež umožňuje blokovat URL adresy na základě zadaných klíčových slov, frází apod. Tím je pak vytvořen alespoň základní faktor pro ochranu mladistvých před nechtěnými vlivy internetu jako jsou erotika, násilí, rasismus atd.

ASUS WL530G - AP akorát tak do kapsy
Velice čisté a estetické provedení.

Určitě také ocení možnost automatického přepínání mezi módem AP a módem Router. Samozřejmostí je také DHCP server,  příjemný a jednoduchý Web-Management atd.

Popis a obsah balení

Krabice je vyrobena velice kvalitně, vše je v ní přehledně uloženo a opětovné složení není vůbec složité. Na obalu pak naleznete popis základních vlastností a získaná ocenění kterým se výrobku dostalo.

V krabici naleznete samotné AP, externí anténu, napájecí adaptér, CD s ovládači a manuál. Velice příjemným doplňkem oproti konkurenčním produktům jsou různé násady na adaptér, jež umožňují použití prakticky po celém světě.

ASUS WL530G - AP akorát tak do kapsy
Obsah balení. Všimněte si vpravo nahoře kolik násad je na napájecí adaptér.

Jakmile krabici otevřete, pak budete jistě velice mile překvapeni samotným HWAP. Jak již jsem se zmínil, tak jeho velikost se opravdu blíží velikosti tří krabiček od zápalek. To umožňuje že AP si pohodlně vezmete do kapsy a na cestách se můžete připojit k bezdrátovým sítím či u známého pokrýt signálem jeho byt.

ASUS WL530G - AP akorát tak do kapsy
ASUS WL530G ze zadní í strany.

Manuál je bohužel pouze v angličtině, ale za to je jeho obsah velice rozsáhlý a obsahuje podrobný návod jak AP zprovoznit ve všech možných módech a jak jej připojit například k lince ADSL apod.

CD obsahuje manuál v elektronické podobě ve formátu .pdf (Acrobat Reader) a také utilitu Device Discovery, jež slouží pro vyhledání všech připojených HWAP jež jsou v síti dostupné. Po kliknutí na vyhledané AP se pak automaticky přepnete do jeho web managementu a tak není nutné si pamatovat jednotlivé IP (pokud by bylo na AP nastaveno ať si získává IP z DHCP serveru bylo by pak pamatování prakticky nemožné).

Anténa je určena pro připojení do konektoru R-SMA. Nevýhodou je, že neobsahuje žádný kloub a tudíž může být pouze v kolmé poloze vůči konektoru.

{mospagebreak title=Technické parametry}
WAN port

RJ 45 10/100 BaseT

LAN port4x RJ45 10/100 BaseT
ProtokolyTCP/IP, DHCP server a Klient, PPPoE, PPTP, NAT, ICMP, UDP,
ManagementVzdálená administrace, firmware restore, vyhledání zařízení (pomocí utility), save/restore, update přes web management
Frekvence2.4 - 2.5 GHz
Přenosové rychlosti802.11g: 6, 9, 12, 18, 24, 36, 48, 54Mbps
802.11b: 1, 2, 5.5, 11Mbps
Bezpečnost64/128-bit WEP, WPA-PSK , TKIP,
po upgrade firmwaru WPA-PSK2
DosahUvnitř 40 m, venku (přímý výhled) 100 m at 11Mbps
Uvnitř 25 m, venku (přímý výhled) 60 m at 54Mbps
Vysílací výkon12 ~ 15 dBm
NapájeníAC přívod 100V - 240V (50 - 60 Hz), DC vývod 5V 2A
Velikost129mm(Délka)  44mm(Šířka)  29mm(Výška)

Z funkčního hlediska je AP zcela standardní. Podpora provozních protokolů je zcela běžná - pro Ethernet jsou to TCP/IP, DHCP server a Klient, PPPoE, PPTP, NAT, ICMP, UDP a pro routing pak NAT (one to many). 

Při pohledu ze zadní strany uvidíme čtyři RJ45 konektory pro připojení uživatelů přes metalickou síť v rychlostech 10 a 100 Mbps. Velice šikovně jsou provedeny indikační LED pro tyto porty - prakticky stejné jako na integrovaných síťových kartách na základních deskách. Při připojení kabelu se rozsvítí zelená LED a při aktivitě problikává žlutá.  Na levé straně je R-SMA konektor pro připojení externí antény a na protější pravé straně se nachází tlačítko RESET. Na boční straně lze pak najít ještě jeden RJ45 port jež slouží jako vstupní zdířka pro přivedení WAN konektivity.

ASUS WL530G - AP akorát tak do kapsy
Pohled na na zadní stranu ASUS WL530G.

Z hlediska bezpečnosti je ASUS WL530G vybaven také velice bohatě. Toto AP vlastní ACL (access control list), jež zakazuje přístup nepovoleným uživatelům k sdílenému broadband internetu. Samozřejmostí je WEP (wired equivalent privacy) a také WPA -PSK (Wi-Fi-Protected Access-Preshared Keys) a TKIP (Temporal Key Integrity Protocol). Z dalších funkcí je také třeba zmínit NAT firewall a SPI. 

Velice užitečnou funkcí je automatické přepínání mezi funkcí AP a funkcí Routeru. ASUS WL530G monitoruje WAN (wide area network) a v případě že není připojen nastaví se do módu AP a pokud je na WAN portu konektivita, pak se přepne do režimu Router aby bylo možné tuto konektivitu sdílet mezi všechny připojené uživatele. Pro ovládání těchto funkcí je také samozřejmě možné využít pohodlného ovládání přes Web Management.

{mospagebreak title=Web Management}

Web management celého zařízení je proveden poměrně kvalitně a přehledně. Uživatelé, jež se již s nějakým ASUS zařízením setkali si jistě vzpomenou. Funkce jsou roztřízeny do kapitol Wireless, IP Config, NAT setting, Internet Firewall a dále pak dvě kapitoly pro monitorování dění v sítí (logování) a také pro obnovování továrního nastavení, nahrávání nových firmware apod.

ASUS WL530G - AP akorát tak do kapsy
Úvodní obrazovka - máte možnost využít i funkce Quick Setup.

Na úvodní obrazovce si můžete vybrat z několika nejčastěji používaných funkcí. Začátečníci především ocení funkce Quick Setup, kdy veškeré funkce potřebné pro chod své sítě nastaví pomocí průvodce.

ASUS WL530G - AP akorát tak do kapsy
Základní obrazovka pro nastavování Wireless funkcí.

Pod záložkou Wireless se skrývají veškeré ovládací funkce pro bezdrátovou část přístroje. Od SSID přes kanál až po úroveň zabezpečení WEP či WPA. V podzáložkách pak můžeme nastavovat MAC filter a jednotlivé MAC adresy buď povolovat nebo zakazovat.

ASUS WL530G - AP akorát tak do kapsy
Další obrazovka - tentokrát pro nastavení připojení k internetu.

Většina uživatelů však nejspíše ocení možnost sdílení internetové konektivity mezi všechny připojené uživatele. Vybíráme si zda máme od providera přidělenou statickou IP, IP dle DHCP či se připojujeme skrze PPPoE nebo PPTP. Při výčtu těchto možností je prakticky nemožné že by byl uživatel k internetu připojen jinou technologii než AP podporuje.

ASUS WL530G - AP akorát tak do kapsy
Ovládání Firewall.

Velice užitečnou funkcí je také zabudovaný SPI Firewall. V základním menu můžeme pouze firewall vypnout či povolit a nastavit zda je možné ovládat funkce samotného AP i z WAN. V dalších záložkách pak můžeme filtrovat specifické pakety, povolovat či zakazovat jednotlivé porty a dokonce provádět filtrování URL adres na základě klíčových slov.

Po funkční stránce je tedy ASUS WL530G velice solidně vybaven. Především URL filter dokáže být velmi užitečný především pokud chceme ochránit určitou skupinu uživatelů před nechtěnými vlivy internetu apod.

{mospagebreak title=Testy a závěr}

AP jsem testoval proti WiFi 802.11G PCI kartě. Vzdálenost byla zhruba 15m přes dvě zdi v rámci jednoho bytu. Na obou kartách byly použity sériové antény. Jako testovací nástroj opět velice dobře posloužil již známý program IPERF. Tentokrát jsem se ale snažil vytížit spoj na maximální hodnotu po dobu jedné hodiny čímž se zjistí zda AP netrpí výpadky při dlouhodobém vytížení. Parametr IPERF tedy byl -P 10 -t 3600 (10 threadů po dobu 3600 s). Ve stejnou dobu kdy probíhalo vytížení pomocí IPERF jsem ještě spustil příkaz PING s parametrem -t (ping co jednou sekundu po neomezenou dobu).

Výsledek byl více než překvapivý. Za jednu hodinu zvládlo AP přenést 9,49GB což značí rychlost 22,7Mbit/s. Ping se při tomto vytížení pohyboval v mezích od 50 - 70ms (při nulové zátěži byl ping 1 - 2 ms). Když vezmeme v úvahu že vzdálenost byla na budovu již poměrně solidní a nebyl to přímý spoj, nýbrž přes dvě zdi, pak je tato hodnota velice příjemná. Síla signálu se pohybovala od 35 - 40 dBm (měřeno programem Network Stumbler).

ASUS WL530G - AP akorát tak do kapsy
Graf srovnání ostatních nedávno testovaných produktů.

ASUS WL530G - AP akorát tak do kapsy
Výsledná hodnota 22,7Mbps je velice pěkná.

Z testu je vidět, že ASUS dokáže pracovat i ve velice slušných rychlostech. Ve srovnání s Linksys WRT54GS a Netgear WG302 sice takových kvalit nedosahuje ale je třeba také myslet na to, že Linksys používá technologii SpeedBooster a NetGear Super-G. Pokud bychom tedy porovnali pouze AP jež pracují v standardním režimu 802.11G, pak je ASUS WL530G velice rychlý a kvalitní.

 

Závěr

ASUS WL530G je velice podařeným produktem. Pokud vezmeme v úvahu jeho velikost a na druhou stranu jeho možnosti a funkce, pak získáváme velice kvalitní a mobilní zařízení jež bohatě oceníte na cestách a při různých jiných potřebách vytváření bezdrátových sítí.

Z hlediska zabezpečení a celkového provozu sítě nelze nic vytknout. Při testech jsem se nesetkal s jakýmikoliv potížemi.

ASUS WL530G - AP akorát tak do kapsy

Pokud k celkovému výčtu vlastností ještě připočteme velice stylový a moderní design, pak nezbývá než toto HWAP ohodnotit na výbornou a vřele jej doporučit pro nasazení ať už doma tak i pro exteriér.

 

Závěrečné hodnocení

KladyZápory
+ velice pěkný vzhled- nutnost upgradovat firmware pro
  WPA-PSK2
+ malé rozměry- absence českého manuálu
+ bohaté funkce včetně firewall a URL
   filtru
 
+ násady na napájecí adaptér 
+ vysoké přenosové rychlosti při
   běžném nasazení
 
 

ASUS WL530G - AP zapůjčila firma Asus, které tímto děkujeme

 
Komentáře k článku
RSS
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
6.5.2005 00:38:19   0.0.0.xxx 69278
Rozbalit komentářPříspěvek byl automaticky zabalen pro velké množství negativních hlasů.
6.5.2005 06:03:50   0.0.0.xxx 23874
Jo jo pěkná recenze ale chybí tam ta cena :-))) to hlavní podle kterého se většina bude rozhodovat.
6.5.2005 07:24:29   0.0.0.xxx 7676
Cena - Produktu?
6.5.2005 07:43:58   0.0.0.xxx 7872
Srovnani s Asus WL500G neni presne, v clanku se uvadi: "Přitom zůstaly zachovány veškeré vlastnosti jeho předchůdce WL500G - čili 4x 10/100 Ethernet port + 1x 10/100 WAN port pro přivedení konektivity." Autor jaksi pozapomel, ze Asus WL500G (i B) ma USB a LPT, coz WL530 nema.
A dale pouzit termin "nasady" misto redukce mi taky pripada trochu nestastny.
6.5.2005 09:08:27   0.0.0.xxx 7977
Promiňte, ale dodnes jsem přesně nepochopil význam sítí WAN. Můžete mi někdo ve stručnosti popsat co si pod tímto heslem představit? - jestli to také zahrnuje připojení k internetu atd. Díky
6.5.2005 09:30:49   0.0.0.xxx 7875
asi 2550 s DPH http://asus.inshop.cz/inshop/scripts/detail.asp?ItemID=472&Level=210
6.5.2005 09:40:26   0.0.0.xxx 7976
WAN (Wide Area Network) je predevsim pro privedeni internetu. Napriklad z ADSL modemu s Etherneto rozhranim, kabloveho modemu apod...

snad to jako vysvetleni staci
6.5.2005 10:04:49   0.0.0.xxx 8176
Nevite nekdo jestli muze fungovat i jako WIFI Klient, WL-500g po upgrade firmware to umoznuje.

Jinak to ale vypada moc hezky
6.5.2005 11:03:35   0.0.0.xxx 78287
Rozbalit komentářPříspěvek byl automaticky zabalen pro velké množství negativních hlasů.
6.5.2005 12:59:37   0.0.0.xxx 7876
aj mna by to zaujimalo... 54mbit klienta by som potreboval ajja, na spojenie 2 sieti v 2 budovach. 11mbit je malo
6.5.2005 13:44:43   0.0.0.xxx 7775
A co protokol PPPoA, ktery je uzivan v Cesku pro ADSL?
Skoda, ze LAN neni 1Gb.
6.5.2005 14:30:17   0.0.0.xxx 7676
Jakej protokol to podporuje ti muze bejt jedno, jelikoz dnesni ADSL modemy obsahujou router a vytacej lajnu samy. Vubec to nepouzijes.
Kdo to mysli s WiFi vazne, necte recenze na PCtuningu ) nic podstatnyho se tu clovek nedozvi ))
6.5.2005 15:04:11   0.0.0.xxx 7674
WAN znamena Wide Area Network. Je pod tim zejmena chapano sit k propojeni vzdalenych pobocek jedne spolecnosti napr. mezi mesty. Bohuzel nespravne je tento termin i uzivan pro oznaceni bezdratove site spravne by to belo byt WLAN jako "Wireless LAN"
6.5.2005 19:58:55   0.0.0.xxx 8078
Na limity sere pes.
7.5.2005 09:47:59   0.0.0.xxx 7577
Každou další recenzí utvrzujete čtenáře v tom, že wi-fi na PCtuningu opravdu příliš nerozumíte. Dnes jste ještě kvůli tomu nasekal spoustu faktických chyb, které z recenze dělají shluk naprosto neužitečných písmen. Škoda.
7.5.2005 19:12:45   0.0.0.xxx 7778
Nebyla nahodou technologie WIFI puvodne urcena pro propojeni pocitace z tiskarnou?
8.5.2005 13:37:10   0.0.0.xxx 8075
PPPoA protokol mame jenom u nas v kocourkove, kde mame sto let stary ATM site. Dneska uz kazdej nova DSL pripojka je na PPPoE , ty lidi co jedou jeste pres PPPoA to budou casem menit tak ze podle telecomu koncem velkych prazdnin by mel jet uz kazdej pres PPPoE. S tim souvisi vystavba nove site a take priprava na poskytovani triple play.
8.5.2005 15:52:02   0.0.0.xxx 7975
jo no s 100mW se clovek neuzivi, kdyz vsichni kolem na to serou
9.5.2005 09:36:56   0.0.0.xxx 7974
Podle dokumentace k modemu je možne na WAN port pripojit i kabelovy modem.
Proc v clanku pisete jenom o DSL?
10.5.2005 07:42:03   0.0.0.xxx 7875
Zdar. Mám toto WL-530G, čekal jsem o něj více. Nemá regulaci výkonu, zatím není FRM pro režim klient, teď vyšel a funguje jen FRM pro WDS.
Jo a limity ČTU jsou běžně tímto úřadem měřeny, např. i v UL a stačí přesáhnout 10dbi a je to za 50.000,- jen to mrkne. Osobní zkušenost: co nejnižší výkon na spoji, který je ještě stable, znamená nejlepší přenosy.
10.5.2005 18:58:47   0.0.0.xxx 7976
WPA2 totiž spousta podobných zařízení podporuje třeba jen v jednom režimu většinou v režimu klient, zajímalo by mě jak je na tom tento model? A trochu mě štve, že to asi nepodporuje WDS. Je sice pravda, že WDS má víc nevýhod než výhod, ale já ho třeba k velké spokojenosti používám, protože 1Mb/s(internet) to při dvou AP stíhá v pohodě. Ale jinak bych si asi "vzal větší kapsu" a bral si na cestu WL-500g, protože stejně WL-530-ka je malá, ale ten adaptér je pomalu tak velkej jako AP, takže to chce dost velké kapsy.
12.5.2005 07:49:54   0.0.0.xxx 7878
zde - http://shop.kerner.cz/ovislinkwl1120ap-11mbps-apklientbridgerep eater-p-685.html

koupím za 1490 Ovise, který je dle mě lepší a hlavně o dost levnější. To že nemá 4 porty neva, když si ještě koupím switch, stejně ušetřím.
13.5.2005 09:31:26   0.0.0.xxx 7878
Tyhlety Ovisy mám a jsem spokojenej, ale to je jiná kategorie! Nemá router, je jenom "béčkovej" a jiný věci, ale zase má WDS. Srovnáváš nesrovnatelné!
21.8.2005 10:24:40   85.160.68.xxx 7974
Mrkni i na WL500g WL500gx Deluxe

Redakce si vyhrazuje právo odstranit neslušné a nevhodné příspěvky. Případné vyhrady na diskuze(zavináč)pctuning.cz

0 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 0Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.