Hlavní stránka Hardware Sítě a Internet Bezdrátová technologie Wi-Fi zbavená roušky tajemství
Bezdrátová technologie Wi-Fi zbavená roušky tajemství
autor: Kuchař Martin , publikováno 24.3.2005
Kdo z Vás ještě nezaslechl něco o bezdrátových sítích Wi-Fi a nebo o ně jinak nezavadil? Myslím, že v době moderní bezdrátové komunikace to je již velice zažitý pojem. Avšak ne každý rozumí této záležitosti tolik, aby byl schopen pochopit princip a co jednotlivé pojmy znamenají. Pojďme si tedy Wi-Fi trochu přiblížit a vysvětlit, jak to celé funguje a co vše ke spojení potřebujeme. {mospagebreak title=Popis vlastností a technologie}

Samotný pojem Wi-Fi (Wireless Fidelity) byl založen společností WECA (Wireless Ethernet Compatibility Alliance) a jedná se o bezdrátovou komunikaci v bezlicenčním nekoordinovaném pásmu o frekvenci 2,4GHz. Celé tyto sítě byly založeny na protokolu 802.11b jež označuje teoretickou rychlost komunikace 11Mbps.

Bezdrátová technologie Wi-Fi zbavená roušky tajemství

První byla však komunikace na základě rozprostřeného infračerveného paprsku DfIR (diffuse infrared). Bohužel rychlost byla pouze 2Mbit a možnost připojit se maximálně na vzdálenost jednoho metru byla také značně limitující. Tato technologie se tedy prakticky neujala (pouze jako doplňující například při spojení s mobilem či PDA).

Později přišly na trh dva produkty, jež pracovaly v pásmu 2,4GHz a již tomu tak zůstalo. Rychlost však byla pouze 2Mbit a tak se hned začalo pracovat na jejím navýšení. V roce 1999 konečně ve své práci postoupili a dali tak vzniknout protokolu 802.11b. Jak již většina z vás určitě ví, tak toto označení znamená, že se jedná o teoretickou rychlost 11Mbit a tento protokol se využívá dodnes.

Bezdrátová technologie Wi-Fi zbavená roušky tajemství
Jedna z prvních bezdrátových PCMCIA karet.

Nevýhodou však bylo, že zařízení pracující na základě tohoto protokolu spolu musely být kompatibilní a tudíž společnost WESA každému takovému udělila označení "bezdrátová věrnost" - Wireless Fidelity - Wi-Fi (organizace WECA se později přejmenovala na Wi-Fi Alliance).

V roce 2002 vznikl standard 802.11i, jež označoval bezdrátové sítě pracující na frekvenci 5GHz. Diky modulaci byla rychlost navýšena až na 54Mbit, avšak v Evropě není možné toto pásmo volně využívat. A tak vznikl standard 802.11g, kterým jsou označeny zařízení pracující v pásmu 2,4GHz, avšak rychlost mají rovnou technologii 5GHz - tudíž 54MBit. Nejpodstatnější výhodou je to, že 802.11g je zpětně kompatibilní s 802.11b a tudíž spolu dokáží navzájem komunikovat.

Wi-Fi je tedy bezdrátová síť, jež pro přenos dat využívá rádiového signálu na frekvenci 2,4GHz. Podstatnou výhodou je fakt, že toto pásmo je bezlicencové a tudíž není třeba žádat o povolení a veškeré komunikace je možné provádět zdarma bez jakékoliv registrace. Běžná anténa dokáže pokrýt opravdu velké území a tudíž poskytnout propojení velkému množství lidí.

V dnešní době se využívá několik standardů. První a již zmíněný je 802.11b, jež označuje rychlost 11Mbps. Postupem času se však vyvinul standard s označením 802.11g, který je již schopen pracovat rychlostí až 54Mbps. Je však třeba si uvědomit, že rychlost 11Mbit je pouze teoretická a v praxi se pohybuje kolem 5Mbit a u teoretické rychlosti 54Mbps v případě 802.11g je to reálně zhruba 12Mbit.

Díky velice snadné instalaci se dnes tyto sítě používají často také v podnicích, restauracích, letištích a podobně. Tím je v daném interiéru zajištěna možnost přenášet PC či notebook a při tom být neustále připojen a nemuset tahat nějakou kabeláž. Další možností využití je vytváření spojů v exteriéru. Například při spojování firemních poboček či pouze sesíťování několika PC za účelem vytvoření lokální sítě. Také se často využívá při poskytování internetu do domácností, neboť ISP pak pouze na klientském domě namontuje anténu směrem na svůj vysílač a tím je vše vyřešeno.

Masivnímu rozšíření těchto technologií přispívá především jejich poměrně nízká cena. V mnoha dnešních PC je již Wi-Fi samozřejmostí a nové notebooky jsou Wi-Fi adaptérem standardně vybaveny.

Je třeba si ale uvědomit, že v pásmu 2,4GHz nepracují pouze Wi-Fi. Tím, že je toto pásmo bezlicencové, provádí v něm komunikaci mnoho dalších zařízení. Ať už se jedná o Wi-Fi a nebo o Bluetooth, některé bezdrátové telefony či počítačové periferie.

Bezdrátová technologie Wi-Fi zbavená roušky tajemství

Tato všechna zařízení při své práci mohou využívat právě pásmo 2,4GHz.

Bohužel tím, že je toto pásmo zcela volné (jediná podmínka, jež Český telekomunikační úřad udává, je intenzita signálu maximálně 100mW), tak dochází k jeho přehlcení. V místech s velkou hustotou zalidnění je někdy již velice velký problém vůbec najít volné pásmo pro připojení.

Aby se zvýšila možnost zapojení několika nezávislých Wi-Fi sítí ve stejné lokalitě, vyhrazuje generální licence ČTÚ GL-12/R/2000 několik kanálů v rozmezí 2,412 - 2,484 GHz. Jak už možná někoho napadlo, tak kanály slouží právě k tomu, aby nedocházelo k tak silnému rušení mezi jednotlivými sítěmi. Pokud se ve stejné lokalitě nachází sítí několik, pak se jedna nastaví řekněme na kanál 1 a druhá síť může fungovat v kanálu 5. Tím je zajištěno to, že obě nepracují v naprosto totožném pásmu a tudíž není tak velké riziko rušení. Celkem máme 14 kanálů a jejich jednotlivé frekvence jsou uvedeny v tabulce. Avšak počet použitých kanálů se liší. Pro Ameriku a Kanadu je to 11 kanálů, pro Evropu 13 a pro Japonsko 14.

Kanál

Kmitočet (GHz)

1

2,412

2

2,417

3

2,422

4

2,427

5

2,432

6

2,437

7

2,442

8

2,447

9

2,452

10

2,457

11

2,462

12

2,467

13

2,472

14

2,484

 

Schéma bezdrátové sítě

Základním typem bezdrátových sítí je ad-hoc. Je vhodný pro několik počítačů - od dvou do pěti. Tento mód funguje jako obyčejná LAN síť. Každý počítač komunikuje s jiným na stejné úrovni - jako by si byli sobě rovni. Podstatnou výhodou tohoto typu je jeho rychlá instalace a velmi nízká cena. Umožňuje sdílení souborů a internetu, tisk přes síť a ostatní věci, které jsou běžné u klasických LAN sítí. Nevýhodou na druhou stranu je fakt, že všechna připojená zařízení musí mít v dosahu ty, s kterými chce komunikovat - každý musí vidět každého.

Druhým typem je mód infrastructure, kdy se klientské počítače připojují na server neboli Access Point (AP) a veškerou komunikaci provádí skrze něj. Hlavním rysem tohoto typu je to, že se všichni klienti nenapojují jeden na druhého ale přímo na AP, jež zajišťuje veškerou společnou komunikaci. Dnešní moderní AP většinou slouží také jako přemostění mezi LAN a WLAN a tudíž zajišťují připojení do internetu a umožňují sdílení linky.

 

Rozdělení hardware

Použití různých prvků sítě se liší podle aktuálních potřeb a nároků na síť kladených. Výhodou však je, že na trhu je sortiment Wi-Fi zařízení opravdu velmi široký a tak dokáže pokrýt většinu nároků. Tady si ukážeme různé druhy a typy hardware pro první obeznámení, přičemž celkový popis funkcí a vlastností je v následujících kapitolách.

Na prvním místě jsou karty typu PCI. Jsou to tedy Wi-Fi adaptéry, jež jsou montovány přímo do PCI slotu ve vašem PC. Tyto karty zpravidla obsahují malou anténku, kterou lze odšroubovat a připojit místo ní kteroukoliv jinou interní či externí anténu. Standardně dodávané antény většinou zvládnou pokrýt místnost v které se karta nachází, avšak pokud se chcete spojit na větší vzdálenost v exteriéru, tak je vhodné použít anténu dodatečnou. Největší výhodou je nízká cena těchto Wi-Fi adaptérů.

Bezdrátová technologie Wi-Fi zbavená roušky tajemství
Karta pro použití v PC - pro slot PCI.

Výrobci však nezaháleli a začali vyrábět i karty typu PCMCIA, jež jsou určeny pro použití v přenosných zařízeních jako jsou notebooky či PDA. Tyto karty jsou zhruba velikosti kreditní karty a často obsahují malou anténu. Mnoho nových notebooků má již WLAN zabudován přímo na základní desce a anténa je schována pod displejem či podobně.

Bezdrátová technologie Wi-Fi zbavená roušky tajemství
PCMCIA Wi-Fi karta.

Velmi levnou alternativou jsou Wi-Fi USB adaptéry. Ty se do PC zapojují pomocí USB kabelu, jež může mít délku i přes 5m a tudíž snadno dosáhnout na místo odkud je signál dostupný. Avšak jejich nevýhodou je to, že pracují v systémech Windows 98 a vyšších, takže majitelé starších systémů funkce těchto adaptérů nevyužijí. Na druhou stranu je ale potřeba zmínit jejich nespornou výhodu, což je jejich velikost. Tím je možné je mít neustále u sebe a na cestách je jen připojit k notebooku či podobně.

Bezdrátová technologie Wi-Fi zbavená roušky tajemství
Wi-Fi adaptér určený pro zapojení do USB. Všimněte si jeho velikosti - je jako klíčenka.

Nejdražší ale také svými možnostmi nejlepší jsou pak hardwarové access pointy (dále HWAP). Ty umožňují napojení jiných klientů či uživatelů. Můžeme skrze ně sdílet s ostatními připojení k internetu a podobně. K PC se připojují pomocí metalické sítě (klasický UTP kabel s RJ45 konektorem) a obsahují port pro připojení antény. Moderní HWAP obsahují několik RJ45 portů a tudíž dokáží plnit funkci mostu mezi PC spojenými kabeláží a PC napojenými skrze Wi-Fi.

Bezdrátová technologie Wi-Fi zbavená roušky tajemství
HWAP router firmy linksys.

Další velice podstatnou roli hrají antény. Nejčastěji se setkáte s klasickou směrovou anténou, jež vypadá jako síto z kovového drátu, které má uprostřed na tyčce ozařovač. Tato anténa je čistě směrová, což znamená, že vysílá a přijímá signál jen z jednoho bodu.

Bezdrátová technologie Wi-Fi zbavená roušky tajemství                     
Toto je směrová anténa se ziskem 15dB.

Někdy je však potřeba svým signálem pokrýt určité území a ne pouze provést spoj na určitou osobu. V takovémto případě nám poslouží antény sektorové či všesměrové. Tyto antény však zpravidla nedosahují takových zisků jako sítové antény.

Bezdrátová technologie Wi-Fi zbavená roušky tajemství
Sektorová anténa o zisku 18dB a ploše pokrytí 30 stupňů.

 

Bezdrátová technologie Wi-Fi zbavená roušky tajemství
Toto je všesměrová anténa.

Další velice často používanou anténou je YAGI. Je výhodná z hlediska poměru cena / výkon. Běžně se prodává se ziskem 15 - 17dB. Příliš se však nehodí na spoje na delší vzdálenost, avšak pro napojení na AP na kratší vzdálenost je bohatě dostačující.

Bezdrátová technologie Wi-Fi zbavená roušky tajemství

Je také však potřeba zmínit i nestandardní typy antén. Je možné si anténu vyrobit i sám a to za velmi nízký finanční obnos, který však také odpovídá výsledné kvalitě a tomu, co od takovéto antény můžeme očekávat. Nejčastěji se lze setkat s anténou vyrobenou z plechovky, avšak možnosti jsou daleko větší. Tyto "home-made" antény pak běžně dosahují zisku od 5 do 15dB .

 

Umístění a výběr Wi-Fi prvků

Před jakýmkoliv nákupem a zapojením Wi-Fi sítě je potřeba si důkladně promyslet, jaké nároky na ni budou kladeny a jaké na ni budeme mít požadavky. Také se výběr bude lišit, pokud se bude jednat o "indoor" či "outdoor" síť. Zpravidla je ale vždy vhodné používat dva výrobky stejné značky, neboť nemůže dojít k nekompatibilitě či jiným nešvarům.

Je také dobré uvážit, jak bude síť vypadat do budoucna. Zda se časem nepřipojí desítky dalších uživatelů a tudíž není třeba už rovnou zainvenstovat do kvalitnějších a výkonnějších zařízení.

Také je třeba si uvědomit, že každá bezdrátová síť v pásmu 2,4GHz je velice náchylná na rušení a jiné okolní vlivy jako déšť a podobně. Když uvážíme, že maximální legální intenzita antény je 0,1W tak je patrné, že takovéto antény zdaleka nedokáží konkurovat například sítím GSM apod. Také je třeba se snažit provést spoj co nejkratší vzdáleností, neboť právě s ní nepřímo úměrně klesá intenzita vysílaného signálu.

Především při zapojování sítě uvnitř budovy je potřeba vše důkladně promyslet, neboť právě v takovýchto podmínkách dochází k velmi silnému útlumu signálu. Betonové konstrukce, ocelové armatury, elektrické rozvody a podobné konstrukce jsou největšími nepřáteli Wi-Fi signálu. Ve volném prostoru a v přírodě je pak budování poněkud jiné. Je potřeba vhodně umístit anténu, nejlépe tak, aby měla přímý výhled na AP, dále zjistit zda není rušení jinými sítěmi a podobně. Bohužel v některých městech je již situace tak katastrofální, že pásmo 2,4GHz je natolik přehlcené, že nové spoje již vytvářet není možné.

Nejčastější příčiny rušení signálu:

 • betonové konstrukce a silné zdi
 • ocelové výztuže a armatury v konstrukcích
 • elektrické motory
 • Bluetooth a zařízení pracující v pásmu 2,4GHz
 • monitory
 • vysokonapěťové rozvody
 • mikrovlnné trouby
{mospagebreak title=Technické parametry a vysvětlení pojmů}

Nejdříve je třeba si uvědomit, že jakýkoli Wi-Fi prvek slouží zároveň jako přijímač i vysílač. Jeho parametry musí přesně odpovídat mezinárodně daným parametrům z nichž vychází i předpisy dané u nás. Nebudu se zmiňovat o parametrech jako jsou impendační přizpůsobení, koeficient odrazu a podobně, neboť není pravděpodobné, že někdo z čtenářů by začal vyvíjet antény sám a tudíž je potřeboval důkladně analyzovat a modelovat jejich diagramy.

Zisk antény

Celková intenzita vysílaného a přijímaného signálu je dána několika parametry. Největší vliv na kvalitu signálu má však anténa. Ta má za úkol převést elektro-magnetické vlnění z Wi-Fi adaptéru na elektro-magnetické vlnění šířené vzduchem. Celkově tedy schopnost kvalitně přenést signál a schopnost jej získat je dána ziskem antény. Zisk je vždy vztažen k referenční anténě, kterou zpravidla bývá izotropický zářič - udává se v dBi. Ten však sám osobě neexistuje - je to pouze matematický výpočet ideálního vyzáření signálu jedním bodem. Takováto anténa by vyzařovala ve všech směrech a tudíž jejím diagramem by byla koule. Avšak těžko se dá skutečná anténa porovnávat s něčím co existuje pouze ve výpočtech, takže se většinou antény porovnávají s půl vlnným dipólem, jehož zisk je 2,4dBi.

Zisk by se tedy dal charakterizovat jako poměr mezi intenzitou vyzařování v daném směru k intenzitě vyzařování, kterou bychom obdrželi, kdyby energie přijatá anténou byla vyzářena rovnoměrně do všech směrů.

Nejlépe bude vše vysvětlit na příkladu. Anténa, jež má zisk 3dBi, vyzařuje signál do 50% prostoru, což znamená, že na přijímači je generován signál 17dBm. Izotropní anténa by ale ke stejnému signálu potřebovala 20dBm. A právě výsledný rozdíl je samotný zisk antény.

Při výpočtech je také třeba vzít v úvahu směrovost. Je to vlastně poměr mezi výkonem vyzářeným do směru hlavního maxima vyzařování a jiným bodem, jenž může být zvolen kdekoliv jinde. Počítá se tedy tzv. předozadní poměr, předoboční poměr a také šířka svazku, jež je dána úhlem, o který se musí odchýlit místo měření od osy maxima vyzařování, aby došlo k poklesu signálu o 3dB.  Vše je lépe pochopitelné z následující tabulky.

Typ

Zisk (dBi)

Diagram vyzáření

Úhel

Omni

2

Bezdrátová technologie Wi-Fi zbavená roušky tajemství

60°

Omni

6

Bezdrátová technologie Wi-Fi zbavená roušky tajemství

10°

Uni

8,5

Bezdrátová technologie Wi-Fi zbavená roušky tajemství

37°

Uni

12

Bezdrátová technologie Wi-Fi zbavená roušky tajemství

11°

Uni

19

Bezdrátová technologie Wi-Fi zbavená roušky tajemství

7°

Uni

24

Bezdrátová technologie Wi-Fi zbavená roušky tajemství

3,7°

V praxi se zisk a směrovost ukazuje na vyzařovacích diagramech a to buď pro vertikální a nebo horizontální osu antény. Na následujících obrázcích si ukážeme právě takovéto diagramy jak vypadají na anténě tvořené čtyřmi dipóly před reflektorovou stěnou.
 

Bezdrátová technologie Wi-Fi zbavená roušky tajemství

Horizontální rovina - zisk je 14,2dB a předozadní poměr je 18,9dBi.

 

Bezdrátová technologie Wi-Fi zbavená roušky tajemství

Zde je diagram vertikální roviny. Dále je zobrazen úhel pro pokles -3dBi (106 stupňů).

 

Bezdrátová technologie Wi-Fi zbavená roušky tajemství
Avšak vše lze zobrazit i v 3D modelu.

Veškeré parametry antén je však potřeba navrhovat s ohledem na vlnovou délku v níž sítě Wi-Fi pracují. Je to přesně 12,3cm pro pásmo 2,4GHz a tak je vhodné vše navrhovat v tomto násobku. Například parabolická anténa s velmi slušným ziskem by měla například rozměr deseti vlnových délek - tudíž 1,2m. Avšak při pásmu 100MHz je vlnová délka kolem 3m a tudíž rozměry antén jsou ohromné. Z toho vyplývá, že čím menší vlnová délka signálu, tím menší anténa nám stačí k co největšímu zisku.

Polarizace

Polarizace nám udává rovinu, ve které se šíří rádiové vlny. Avšak ne vždy se jedná pouze o jednu rovinu. Polarizace může být dána několika rovinami, může být eliptická, cirkulární či smíšená. Avšak nejčastěji se používá právě polarizace vertikální.

Při připojení hraje polarizace velice velkou roli. Pokud by naše anténa měla jinou polarizaci, než je polarizace antény na AP, pak bychom signál nechytili s největší pravděpodobností žádný. Avšak polarizace se dá s výhodou využít tam, kde je potřeba signály od sebe oddělit například  v důsledku přehlcení kapacit apod. Tomuto se pak říká polarizační separace a její hodnota je přibližně 20 - 30 dB (to je hodnota, při které už separace použít nelze neboť signál je natolik silný, že se dokáže zachytit i na anténě s opačnou polarizací ).

Signál

Pro určení kvality signálu je především rozhodující poměr signál/šum. Šum je součet všech vnějších šumů a také šumu samotného Wi-Fi adaptéru.

Samotná hodnota intenzity signálu se udává v dBm. Pokud získáme hodnotu -70dBm a pozadí šumu je -90dBm, pak můžeme být spokojeni, neboť intenzita signálu je postačující. Síla signálu však může být až pod -30dBm a to je pak úroveň, jež je opravdu vynikající a je nepravděpodobné, že by komunikace byla nějak brzděna apod. Čím je hodnota nižší, tím je signál kvalitnější. Doporučená minimální úroveň signálu pro komunikaci je u 802.11b -80dBm a u 802.11g alespoň -70dBm.

Bezdrátová technologie Wi-Fi zbavená roušky tajemství
Dostupné sítě a kvalitu jejich signálu si nejlépe ověříme pomocí programu NetStumbler.
Můžeme zjistit na jakém kanále vysílá, jakou má kvalitu signálu a jak se jmenuje.

Všechny vlastnosti šumu a signálu jsou spojeny s citlivostí. Tento pojem udává, jaké minimální napětí musí být na anténě, aby přijímač na to vůbec reagoval. Je-li tedy citlivost přijímače 0,5mV pro poměr signál/šum 10dB, pak to znamená, že signál, který má méně než 10dB a je pod 0,5mV, je šum. Avšak pro naše účely bude dostačovat, když si uvědomíme, že šum je prostě něco, co nedokážeme ovlivnit a ani eliminovat a tudíž s tím prostě musíme počítat.

Pokrytí

Otázka pokrytí je vždy velice složitá. Bohužel nedokážeme provést samotné propojení tak, jak se to provádí v továrně v laboratorních podmínkách, a tak není vždy snadné jej přesně určit. Bohužel často dochází k různým odrazům, útlumům či refrakcím a difrakcím. Tyto jevy spolu většinou často souvisí a tudíž málokdy se stane, že by nastal pouze jeden či dokonce žádný. Tyto problémy vznikají nehomogenitou prostředí vzniklou například sněžením, deštěm apod.

Velký vliv na samotné šíření signálu má také terén. Různé překážky, kopce, údolí - to vše má na výsledné pokrytí nemalý vliv. Odrazy a jiné změny signálu způsobují totiž jejich posuny a hlavně změnu fáze, jež je velice nechtěná.

Bezdrátová technologie Wi-Fi zbavená roušky tajemství
Jeden ze způsobů, jak lze označit pokrytí nějakého území signálem.

Existují však programy, které na základě námi vložených parametrů dokáží vytvořit profil pokrytí, avšak vždy je třeba jej brát s jistou rezervou, neboť nikdy nemůže být příliš přesný.

Bezdrátová technologie Wi-Fi zbavená roušky tajemství
V CzFree se však většinou propojení a pokrytí znázorňuje takto.

Poměrně kvalitnější a přesnější způsob je empirická metoda, kdy se úroveň a kvalita signálu měří ručně vždy tam, kde je třeba (u klienta apod). Avšak ani zde nelze nic určit s velkou přesností. Situace se mění během dnů velice často, neboť obrovský rozmach technologie Wi-Fi způsobil, že nové AP a další klienti se připojují opravdu vysokým tempem. Tím pádem je možné, že kvalitně běžící spoj se může během vteřiny stát nepoužitelným.

Bezdrátová technologie Wi-Fi zbavená roušky tajemství
Jedna z možností jak zobrazit propojené body a uživatele je i pomocí ortografické mapy.

Šifrování

Možná že vás napadlo, že pokud signál letí vzduchem, tak zda jej někdo nedokáže také zachytit a později využít či zneužít. Ano toto je v bezdrátových sítích jedním z největších problémů. Proto už od počátku na to bylo myšleno a do každé karty byla integrována podpora WEP (Wireless Encryption Protocol) šifrování. Jelikož je ale tato problematika velice obsáhlá, nechám její bližší vysvětlení na samostatnou kapitolu, jež bude následovat dále.

{mospagebreak title=Pasivní hardware}

Již tedy víme, jak Wi-Fi pracuje, co pro svou funkci potřebuje apod. Nyní si podrobněji rozebereme její jednotlivé prvky a to jak aktivní (Wi-Fi adaptéry), tak i pasivní jako jsou kabely, konektory apod.

Kabely

Kabely o kterých se zde budu zmiňovat slouží pro spojení externí antény a Wi-Fi adaptéru. Vždy se jedná o kabel koaxiální, avšak jinak se parametry velice liší. Vyrábí se v tloušťkách od 4mm až po 10,8mm a z různých materiálů. Rozhodujícím prvkem je však především materiál, ze kterého je vyroben vnitřní prut v kabelu a také opletení, které by mělo být vždy z mědi. Dalším důležitým faktorem je útlum na metr (označuje kolik dB se ztratí při průchodu signálu 1m kabelu). Platí, že čím nižší hodnota, tím lépe. A také to, že čím je kabel užší, tím má zpravidla větší útlum. Proto je vhodné se snažit kabeláž mít dostatečně silnou a pokud možno co nejkratší.

Bezdrátová technologie Wi-Fi zbavená roušky tajemství

TypPrůměr

mm

Ohyb

mm

Impend.

ohmy

Zkrac.

činitel

Váha

100m

Kapacita

pF/m

Útlum v dB na 100m
50

MHz

100

MHz

150

MHz

450

MHz

1300

MHz

AIRCOM+10,855500,8015,0842,23,34,58,214,5
H2000 Flex10,350500,8314,0802,73,94,88,515,7
H5009,875500,8113,5822,94,15,29,317,0
RG213U10,3110500,6615,51014,46,27,914,827,5
RG58CU530500,664,010111,015,617,833,264,5

Tabulka srovnání vlastností různých běžně používaných koaxiálních kabelů.

Kabel byste měli vždy volit podle toho, jak a co připojujete. Pokud potřebujete silný signál a potřebujete mít kabel delší, je vhodné použít některý ze silnějších (např. H2000), neboť je v něm nízká hodnota útlumu signálu na metr. Pokud však máte anténu blízko Wi-Fi adaptéru a nechce se vám do zdi vrtat velké díry, pak stačí použít například kabel RG58CU. Když mluvím o krátké vzdálenosti, pak se jedná o 1 - 3m, pokud je delší, je vhodné použít kvalitní a silný kabel a pokud je vzdálenost nad 10m, pak je vhodné použít raději HWAP a umístit jej co nejblíže antény a s PC spojit pouze pomocí UTP kabelu, jež může být dlouhý až 100m.

Bezdrátová technologie Wi-Fi zbavená roušky tajemství

Pokud uvažujete o koupi, tak nejlepší a nejspolehlivější značka kabelů je Belden.

Konektory

Pokud máme kabel, je třeba jej ještě opatřit vhodnými konektory. To je ovšem velice nepříjemná záležitost a pokud s ní nemáte zkušenosti, doporučují tuto činnost přenechat odborníkovi. Bohužel na trhu se vyskytují konektory několika typů a tudíž je potřeba si předem zjistit, jaké budeme potřebovat - je také vhodné při pořizování uvažovat i s tloušťkou samotného kabelu, neboť použité konektory se pak liší.

Nejčastěji se dnes vyskytují konektory několika typů. Prvním a nejpoužívanějším je N konektor, jenž byl vyvinut v roce 1940 Paulem Neillem v Bellových laboratořích. Tento konektor je vhodný i pro venkovní prostředí a hodí se pro montáž na kabely tloušťky 4 - 11mm. Tyto konektory se na kabely přidělávají buď pájením a nebo krimpováním (nacvaknutí pomocí speciálních kleští). Častěji jsou však použité konektory pájecí.

Bezdrátová technologie Wi-Fi zbavená roušky tajemství
Foto N konektoru typu samec. (N male)

Bezdrátová technologie Wi-Fi zbavená roušky tajemství
Rozměrové parametry konektoru.

Pokud však chcete kabel hotový a nepotřebujete jej mít udělaný na zakázku, tak ve většině obchodů s Wi-Fi technikou mají tyto kabely v základních délkách k dostání.

Dalším velice často používaným konektorem je typ RSMA. Nejčastěji jej naleznete na Wi-Fi kartách a je určen výhradně pro vnitřní použití a pro montáž na tenké kabely. Tento konektor byl vyvinut americkou armádou pro vojenské využití v roce 1960. Má impendaci 50ohmů a vyhovuje až do 18GHz.

Bezdrátová technologie Wi-Fi zbavená roušky tajemství
Rozměrové parametry konektoru RSMA.

Bezdrátová technologie Wi-Fi zbavená roušky tajemství
Foto konektoru.

Poslední dobou se však častokrát na Wi-Fi zařízeních (především Linksys) vyskytuje konektor TNC. Svojí velikostí se řadí mezi N a RSMA. Bývá vyroben z poniklovaného kovu a vnitřní část je pozlacena.

Bezdrátová technologie Wi-Fi zbavená roušky tajemství

Rozebraný TNC konektor.

Bezdrátová technologie Wi-Fi zbavená roušky tajemství

Foto konektoru i s kabelem.

Antény

Správná volba antény je vždy velice podstatná. Situace je zcela jiná, zda se přes anténu napojuje jeden uživatel a nebo zda je potřeba, aby přes ní probíhala komunikace celého panelového domu. Pokud se jedná o AP, pak je třeba zvážit, jaké území je třeba pokrýt a podle toho zvolit anténu s vyzařovacím úhlem např. 60 stupňů a nebo 360 stupňů.

Antény bývají většinou opatřeny N konektorem, aby bylo možné si napojit kabel dle uvážení. Jsou určeny pro montáž na ocelovou konzolu a tudíž pokud ji chceme připevnit na fasádu, musíme použít redukční ocelový díl.

Bezdrátová technologie Wi-Fi zbavená roušky tajemství
Konzola určená pro montáž na fasádu či stěnu apod.

Směrové antény

Tyto antény jsou určeny výhradně pro spoj z jednoho bodu k AP a mají za úkol získat co největší signál z AP, avšak při přenosu dat co nejméně zatěžovat a pokrývat okolí. Nejčastějším typem v této sekci jsou antény síta.

Jsou vyrobena z ocelového plechu, jež je profilován do tvaru síta ohnutého do paraboly. Běžně mají zisk od 15 do 24dB a lze s nimi provést spoj až na vzdálenost několika kilometrů. Vyzařovací úhel se pohybuje v rozmezí od 8 do 15 stupňů a umožňují vertikální i horizontální polarizaci. Pří opačné polarizaci je však potřeba počítat s útlumem kolem -25dB.

Bezdrátová technologie Wi-Fi zbavená roušky tajemství    Bezdrátová technologie Wi-Fi zbavená roušky tajemství
Ukázka antény typu síto.

Tyto antény bývají většinou opatřeny N konektorem aby bylo možné si napojit kabel dle uvážení. Jsou určeny pro montáž na ocelovou konzolu a tudíž pokud ji chceme připevnit na fasádu, musíme použít redukční ocelový díl.

Dalším typem jsou antény YAGI. Ty svým vzhledem připomínají klasické televizní antény. Jedná se vlastně o kovový profil, v kterém jsou v různých vzdálenost příčné kulatiny. Avšak jak by si někdo možná myslel, tak vzdálenost kulatin je přesně spočítána podle vlnové délky v pásmu 2,4GHz. Zisk těchto antén je běžně 15 nebo 17 dB.

Svými parametry však zdaleka nedosahuje kvalit sítových antén, avšak pro klienta na krátkou vzdálenost bohatě stačí. Tato anténa však většinou nemá konektor přímo na sobě, ale je opatřena pigtailem - (krátký kabel s konektorem na konci). Ten si však lze nechat upravit v obchodě v kterém se prodávají.

Sektorové antény

Tento druh antén je nejčastěji k vidění na AP, neboť pokrývá rozsáhlé území oproti směrové anténě. Zpravidla se jedná o vyzařovací úhel od 30 až do 120 stupňů. Avšak tím je pak také dán zisk antény, jenž se pohybuje zpravidla od 9 do 18dB. Umožňují jak vertikální tak horizontální polarizaci s odstupem -30dB a opět jsou opatřeny N konektorem s odporem 50ohmů.

Jak jsem již řekl, tak se hodí pro použití tam, kde nám obyčejný směrový spoj nestačí, neboť potřebujeme signálem pokrýt určitou lokalitu vcelku.

Bezdrátová technologie Wi-Fi zbavená roušky tajemství

Anténa o zisku 12dB a úhlem 60 stupňů.

Jejich provedení je poměrně diskrétní a rozhodně tolik nebijí do oka jako antény sítového provedení. Zadní díl je opatřen šrouby pro uchycení konzoly a přední část je zakryta UV odolným plastem.

 

Bezdrátová technologie Wi-Fi zbavená roušky tajemství

9-ti dB anténa.

 

Všesměrové antény

Jak již možná mnoho z vás napadlo, tak tyto antény jsou určeny pro pokrytí 360 stupňů. Jejich zisk se pohybuje od několika dB až po 18dB u nejsilnějších a nejdražších modelů. Tento typ antén je nejčastěji k vidění právě na AP, kde je široké a volné okolí a tudíž možnost, že se klienti budou chtít napojit z mnoha stran.

Bezdrátová technologie Wi-Fi zbavená roušky tajemstvíBezdrátová technologie Wi-Fi zbavená roušky tajemství

Sektorové antény jsou svým vzhledem nejméně nápadné.

{mospagebreak title=Aktivní hardware}

Nyní se podíváme na Wi-Fi prvky, jež mají na starost samotné vysílání a přijímání signálu - tudíž Wi-Fi adaptéry. Rozebereme si jejich jednotlivé vlastnosti, klady a zápory a ukážeme si kdy který použít a proč.

PCI

Tyto adaptéry se nejčastěji používají při připojení v budově a nebo pokud máme PC poblíž externí antény. Vzdálenost samotné antény po Wi-Fi adaptér by totiž měla být pokud možno co nejkratší, neboť právě v koaxiálním kabelu dochází k velkému útlumu a ztrátě signálu. Jejich nedostatkem je, že nedokáží pracovat v režimu AP (až na několik výjimek a nebo při použití systému LINUX).

Bezdrátová technologie Wi-Fi zbavená roušky tajemství

Tyto karty se jednoduše zasunou do volného slotu PCI a po instalaci driverů jsou zcela připravené k provozu. U většiny karet je však třeba zjistit, zda pro svou funkci potřebují PCI 2.2, neboť pokud by byla karta s takovým požadavkem dána do staršího typu sběrnice PCI, nemusela by fungovat.

Nejčastěji jsou vybaveny RSMA konektorem pro připojení externí antény. V balení je také většinou přibalená malá anténka, jež svými parametry a ziskem kolem 3dB vyhovuje připojení v jedné místnosti či bytě.

Bezdrátová technologie Wi-Fi zbavená roušky tajemství

Je potřeba také zvážit, zda si koupit kartu vyhovující 802.11b a nebo 802.11g. Avšak v dnešní době je cenový rozdíl prakticky zanedbatelný a tudíž by volba měla padnout na 802.11g, neboť vyšší přenosová rychlost není nikdy na škodu. Při volbě karty standardu G je potřeba uvažovat s lepší úrovní signálu - ta je dána přibližně na  -70dBm, zatímco u standardu B postačuje -85dBm.

Bezdrátová technologie Wi-Fi zbavená roušky tajemství

Karty svým rozsahem musí pokrývat 2,4 - 2,4835 GHz, aby byly schopny pracovat na všech kanálech. Dokáží pracovat s nejčastěji se vyskytujícími protokoly jako TCP/IP, IPX a NetBEUI.

Nároky na HW vybavení počítače bývají na dnešní dobu středně náročné. Je doporučeno mít procesor 500MHz a 128MB-RAM operační paměti pro zaručení spolehlivé funkčnosti. Jednotlivé karty se však svými detailními parametry mnohdy liší.

PCMCIA

Nyní bude řeč o kartách určených do slotu PCMCIA, jenž se nachází v noteboocích a některých PDA zařízeních. Svými parametry se rovnají kartám do PCI, avšak svými rozměry jsou sotva poloviční.

Bezdrátová technologie Wi-Fi zbavená roušky tajemství

Zpravidla mají přímo na svém konci připevněnou malou anténu s níž je možné získat při přímé viditelnosti signál až na 700m v závislosti na externím rušení, překážkách apod. Tyto antény mají vyzařovací výkon zhruba 15dB v závislosti na jednotlivých modelech. Bohužel jen na málo kartách se nachází i konektor pro připojení externí antény v případě potřeby.

Bezdrátová technologie Wi-Fi zbavená roušky tajemství

V dnešní době je však už možno i sehnat karty, jež podporují režim AP např. ASUS Wl-107b. Což může být pro mnoho uživatelů velice přínosné. Rychlostní parametry jsou opět stejné jako u PCI a tudíž je možné si koupit kartu jak 802.11b tak i 802.11g.

Hardwarové nároky u těchto adaptérů již nejsou natolik vysoké jako u PCI karet - běžně se pohybují kolem 200MHz a 64MB-RAM.

USB

Na trhu je Wi-Fi zařízení určených pro připojení do USB jako máku. Mnohdy jsou tyto adaptéry přidávány k základním deskám apod. Jejich široké nasazení je však vhodné pouze při připojení v bytě či firmě a nebo na velmi malou vzdálenost pokud se jedná o exteriér.

Bezdrátová technologie Wi-Fi zbavená roušky tajemství
Klíčenková verze USB Wi-Fi adaptéru.

Rychlosti jsou opět 11 či 54 Mbps, avšak zisk těchto adaptérů bývá přímo úměrný jejich velikosti a možnostem. Běžně se pohybuje v rozmezí od 3dB u malých "klíčenek" do 15dB u velkých USB prvků, které jsou tak velké, že již musí stát někde poblíž na stole apod. S těmito adaptéry je běžně možné se spojit na 10 - 100m v budově a 30 - 300m mimo budovu. Ovšem vždy záleží na rušení a okolních vlivech.

Bezdrátová technologie Wi-Fi zbavená roušky tajemství
Již trochu větší USB klient.

Neopomenutelnou výhodou však je to, že i přes to, že nejsou integrovány v PC, není třeba je externě napájet. Potřebný proud získávají skrze napájení přes USB. To umožňuje jejich velkou flexibilitu a použití i v externích podmínkách, například při práci s notebookem či PDA.

Bezdrátová technologie Wi-Fi zbavená roušky tajemství
Největší zařízení již opravdu zaberou nějaké místo.

 

Hardwarové Access Pointy

Tyto zařízení mají jednu nespornou výhodu a to, že nemusí být napojeny do PC ani USB kabelem ani zapojeny do žádné sběrnice, avšak postačí je pouze s PC spojit klasickým síťovým kabelem UTP, což umožňuje mít je vzdáleny až 100m od uživatelského PC (100m je limitní délka pro UTP kabel).

Bezdrátová technologie Wi-Fi zbavená roušky tajemství

Další neopomenutelnou výhodou je jejich jednoduché nastavování. Uživatel se pomocí internetového prohlížeče připojí na HWAP a po zadání jména a hesla již veškeré vlastnosti ovládá z pohodlí svého bytu. To umožňuje veliké možnosti, neboť v případě potřeby je možné provést opravu či změnit konfiguraci z kteréhokoli místa sítě.

Bezdrátová technologie Wi-Fi zbavená roušky tajemství

U moderních HWAP je možné nastavovat přidělování IP adres pomocí DHCP, sdílet internetovou konektivitu mezi všechny připojené uživatele apod.

Je však potřeba rozdělit tyto produkty na klasické HWAP, kdy pouze funguje jako Access Point a umožňuje propojit několik PC skrze bezdrátovou technologii, nebo na HWAP routery, jež umožňují výše zmíněné funkce jako například sdílení internetu. Ceny routerů jsou však zpravidla vyšší.

Bezdrátová technologie Wi-Fi zbavená roušky tajemství

Jelikož jsou HWAP určeny jako přístupové body do sítí, je potřeba nějakým způsobem zaručit, že se budou připojovat opravdu jen ti uživatelé, které chceme. K tomu nám slouží několik funkcí, jež jsou různě spolehlivé, avšak při jejich šikovné kombinaci lze dosáhnout opravdu vysoké hranice bezpečnosti. Mezi základní vlastnosti patří WEP šifrování, tabulka povolených IP a MAC adres apod. Veškeré tyto bezpečnostní vlastnosti jsou rozebrány v samostatné kapitole.

Pro připojení externí antény je k dispozici buď RSMA konektor a nebo u u několika málo je i TNC (především linksys).

Bezdrátová technologie Wi-Fi zbavená roušky tajemství

U moderních HWAP routerů je možné nastavovat přidělování IP adres pomocí DHCP, sdílet internetovou konektivitu mezi všechny připojené uživatele, chránit vnitřní síť pomocí NAT firewallů, vybírat nejdostupnější AP apod. Výhodou také je, že mnohdy obsahují několik ethernet portů pro připojení PC i skrze UTP - plní funkcí switch.

Při použití jednoho HWAP routeru a dostupnosti ADSL můžeme router umístit do pokoje, zapojit do něj ADSL modem, do dalších portů své PC a nakonec napojit i například kamaráda přes ulici skrze Wi-Fi. Samozřejmě že internet bude sdílený pro všechny.

Bezdrátová technologie Wi-Fi zbavená roušky tajemství
Názorné schéma možností u HWAP routeru.

 

{mospagebreak title=Bezpečnost}

Jak by se dalo očekávat, tak bezpečnost Wi-Fi sítí není ani zdaleka tak vysoká jako u normální metalické sítě. Určitě vás někdy napadlo, že když signál putuje vzduchem, tak zda jej někdo nedokáže odchytit. Nebo třeba také využít vaše AP pro neoprávněný přístup k internetu nebo u firem k odcizení diskrétních dat. Z těchto důvodů se už od počátku začaly do Wi-Fi zařízení zabudovávat různé obranné mechanismy, jejichž kvalita byla a je na různé úrovni.

SSID: (Service Set ID) - Označuje se jím název Access Pointu. Pokud jej tedy pojmenujeme například Ap_PcTuning.NET, tak právě pod tímto názvem jej uvidí všichni klienti, jež budou scanovat dostupné sítě. SSID je tedy logický identifikátor dané bezdrátové podsítě. Může být manuálně nakonfigurován na stanici, nebo dokáže informaci o něm přístupový bod pravidelně vysílat, či může být vysílání SSID vypnuto a klient se na něj sám dotáže (probe).

WEP: Už od protokolu 802.11b byl volitelně integrován do všech Wi-Fi zařízení. Poskytuje alespoň minimální úroveň zabezpečení, avšak je velice překvapivé, že i v dnešní době se najde opravdu hodně sítí, které nejsou zabezpečeny ani tímto základním faktorem. Pracuje na symetrickém principu, kdy se pro šifrování i dešifrování používá stejný klíč o různé délce - minimálně však 40-bitů. WEP však neověřuje uživatele samotného, ale pouze fyzickou adresu (MAC) jeho síťové karty.

Později byl tento klíč obohacen o 24-bitový, pravidelně se měnící vektor. Tím je pak zaručeno, že šifra se sama obměňuje s každým paketem zaslaným do sítě. Celkově je tedy na úrovni 64-bitů. V dnešní době se však již používá zabezpečení na úrovni 128-bitů, kdy samotný klíč má hodnotu 104-bitů a měnící se vektor pak 24. 

Bohužel však WEP není příliš kvalitní způsob ochrany, ale jako prvotní bod posloužit může. Tento klíč je možno prolomit a to buď krádeží HW a nebo pomocí odposlechu například notebookem vybaveným příslušným softwarem.

Avšak vždy se doporučuje zapnout WEP šifrování a to na nejvyšší možnou úroveň. Získáte tím alespoň nějaký malý stupeň zabezpečení a alespoň pár lidem zabráníte v přístupu.

802.1x: Velmi brzo si výrobci a i samotní uživatelé začali uvědomovat veliké nedostatky, které jim protokol WEP přinášel. Začalo se tedy pracovat na nové normě, jež měla umožnit lepší úroveň přihlašování uživatelů na základě šifrování a distribuci klíčů. Vznikl tedy protokol EAP (Extensible Authentication Protocol), jež blokuje přístup k síti neoprávněným uživatelům. Samotné ověřování pak provádí systém RADIUS, jenž identifikuje uživatele podle seznamu povolených klientů a těm také povolí přístup k samotné síti.

Podstatnou výhodou je také dynamičnost šifrovacích klíčů TKIP (Temporal Key Integrity Protocol), jež jsou známy vždy jen stanici, ke které se uživatel připojuje a po odhlášení se mažou. Avšak ani toto opatření nezabránilo v průniku. I při této metodě ochrany existují způsoby průlomu hesla.

802.11i: Pro získáni co největší možné hodnoty obrany byla časem zavedena nová robustnější norma. Nejjednodušším přechodem bylo navržení WPA protokolu, jenž nepotřeboval žádné HW úpravy stávajících Wi-Fi zařízení, ale stačilo pouze změnit software či firmware. Ten odstranil zásadní nedostatky protokolu WEP a umožnil autentizaci na základě 802.1x (čili využití EAP a TKIP). Později však byl proveden upgrade i HW vybavení a tudíž přišly protokoly CCMP - tato zkratka označuje spojení dalších protokolů Counter Cipher block chaining Message authentication code Protocol - jež zaručuje silnější šifrování díky využití AES (Advanced Encryption Standart) právě v režimu CCM (tento režim kombinuje režim CTR Counter Mode pro utajení a CBC-MAC pro ověření autentizace a integrity).

Právě pro tyto vysoké možnosti zabezpečení si získala norma 802.11i označení RSN (Robust Security Network) a dokáže zcela nahradit vlastnosti a schopnosti WEP klíčů.

MAC fiter: V 802.11i byla zavedena tato funkce, jež nám umožňuje povolit přístup pouze vybraným uživatelům na základě vypsání fyzické adresy jejich Wi-Fi zařízení. Ta je pro každé zařízení zcela jedinečná a tudíž umožní přesně vymezit okruh povolených uživatelů. Avšak i tato ochrana se dá prolomit a po získání adresy nějakého povoleného uživatele v síti se dá pomocí programů změnit již zadanou MAC adresu vaší Wi-Fi karty. Tato funkce není žádnou novinkou, avšak je to základní prvek ochrany a tudíž ji zde popisuji zvlášť.

VPN: Nejvyšší způsob zabezpečení přenášených dat je na základě VPN (Virtual Private Network). Je to spojení mezi dvěma body. Toto spojení je pak šifrováno pomocí vysoce spolehlivých algoritmů (například PPTP, CHAP...). Používá se především pro spojení dvou vzdálených sítí a nebo pro připojení uživatele k vzdálené sítí (například zaměstnanec z domova se napojuje k firemní síti). V obou případech se pak ale sítě chovají jako by byly fyzicky spojeny (zaměstnanec se stává součástí firemní sítě).

Základních deset bodů pro bezpečnost:

 1. V Access Pointu zaveďte tabulku povolených MAC adres
 2. Zapněte WEP na 128bitový klíč
 3. Pravidelně klíče WEP měňte
 4. Nepovolujte DHCP a adresy přidělujte ručně
 5. Pokud je to možné, nastavte také tabulku povolených IP adres
 6. Zakažte SSID Broadcast
 7. Znemožněte fyzický přístup uživatelů k AP
 8. Pravidelně kontroluje síť i logy z AP
 9. Omezte výkon tak, aby síť zbytečně nepřesahovala půdu vaší firmy
 10. Pokud chcete opravdu zajistit bezpečnost, používejte VPN

Bohužel jak už tomu u počítačových sítí bývá, tak nikdy nelze dosáhnout 100% ochrany. Vždy se dá nalézt způsob, jak ochranu prolomit a získat to, co je potřeba. Avšak čím větší ochranu máte, tím se snižuje počet potencionálních útoků a průlomů.

{mospagebreak title="Home-made" antény}

Pokud máte zájem s Wi-Fi experimentovat a nechce se vám utrácet za antény nebo si je nemáte možnost půjčit, pak vám možná zde uvedené návody přinesou mnoho cenného. Je však možné tyto antény využít i pro normální spoj, neboť často svými parametry pro normální použití bohatě dostačují.

Plechovka

Tato anténa je svou konstrukcí jedna z nejjednodušších. Postačí vám pouze plechovka vhodných rozměrů a příslušný N konektor (podle potřeby). Cena se pohybuje kolem 150Kč, což je více než příjemné. Průměr plechovky by měl být kolem 10cm - já jsem takovou plechovku našel ve Zverimexu (bylo v ní krmivo pro psy).

Bezdrátová technologie Wi-Fi zbavená roušky tajemství

Jednotlivé parametry plechovky je však vhodné spočítat na základě vlnové délky frekvenčního pásma. Na internetu je k tomu dokonce vhodný program, jenž po zadání všech potřebných parametrů spočítá vše za vás. Výpočet parametrů

Bezdrátová technologie Wi-Fi zbavená roušky tajemství

Po získání všech potřebných rozměrů a důkladném rozměření je potřeba do plechovky navrtat díru. Do té pak přiděláme příslušný N konektor (doporučují zvolit N konektor typu samice, jež je určen pro montáž do stěny) tak, aby jeho kolík vyčuhoval uvnitř plechovky přesně tolik, kolik nám vyšlo při výpočtu. Měl by být vyroben z mosazi, avšak může být i z mědi. Je ale potřeba, aby byl přesné délky, neboť pak dochází k útlumům signálu v důsledku špatné impedance.

Bezdrátová technologie Wi-Fi zbavená roušky tajemství
Pohled na plechovku ze strany konektoru - přichycení není sice zrovna ukázkové, ale je funkční :-)

Konektor je nejlepší přichytit malými šroubky - má na ně přímo dělané otvory, ale pak je také třeba vrtat do plechovky další čtyři malé dírky. Já jsem proto raději zvolil metodu přiletování. Vždy je třeba dbát na to, aby plechovka nepřišla do kontaktu s vnitřním hrotem - ty musí být od sebe odděleny.

Bezdrátová technologie Wi-Fi zbavená roušky tajemství
Pohled no vnitřku plechovky - povšimněte si mosazného hrotu.

Pokud uvažujete umístit plechovku někam ven, tak je ještě velice vhodné ji opatřit víčkem z plastu, jenž je odolný proti mikrovlnnému záření. Zabráníte tím vnikáni vody do plechovky a následnému namrzání (v zimě) a tím i možnému poškození či zničení samotné plechovky.

S takovouto anténou je možné provést spoj zhruba do 1km a se ziskem kolem 5dB, vyzařovací úhel bývá kolem 45 - 60 stupňů. Přesně se však parametry dají velice obtížně určit, neboť se liší kus od kusu. Plechovku je však možné ještě vylepšit o přidání trychtýře na její hrdlo. Pak se dá očekávat zisk až kolem 13dB, což už je velice slušné.

Bezdrátová technologie Wi-Fi zbavená roušky tajemství

BiQuad anténa

Tato anténa je provedením spíše o něco náročnější, avšak cenou výhodnější. Je tvořena dvěma smyčkami z měděného drátu a odrazovou plochou například z plechu.

Veškeré potřebné parametry jsou dobře patrné z následujícího obrázku. Veškeré parametry můžete samozřejmě libovolně upravovat a zkoušet, co to s výsledným signálem udělá, avšak podle těchto parametrů by měla anténa při správném zapojení fungovat.

Bezdrátová technologie Wi-Fi zbavená roušky tajemství

Smyčky není třeba ani dělat hranaté, anténa velmi dobře pracuje, i když jsou kruhové. Tato anténa se dá kvalitně využít na spoj až do vzdálenosti 1km se ziskem až 10dB. Jak tomu ale bylo u plechovky, i zde se parametry dají předem velice obtížně určit.

Pokud budete pátrat na internetu, tak naleznete spoustu užitečných návodů na výrobu mnoha užitečných zařízení pro využití v oblasti Wi-Fi technologie. Dokonce se dá vyrobit vlastnoručně i sektorová či všesměrová anténa - to ale není obsahem tohoto článku.

{mospagebreak title=Ukázky řešení spojů, Závěr}

Nyní si zde uvedeme několik standardních situací, jež při připojování přes Wi-Fi mohou nastat. Berte však tyto příklady spíše jako ukázky, neboť v praxi může různých situací nastat nespočet. Dalším faktorem jsou také různé individuální požadavky a také faktory jako rušení, stínění apod.
 

Spojení dvou uživatelů - vzdálenost do 500m

V takovémto případě bohatě poslouží funkce Ad-Hoc, kdy se uživatelé pouze napojují na sebe a tudíž není potřeba mít AP.

Z hlediska hardware bude postačovat zakoupit dvě obyčejné PCI karty (například OvisLink 802.11g Ti 8x) a PC mít umístěno někde poblíž okna a na to umístit dodané antény (pokud jsou s kablíkem) a nebo lepším řešením je zakoupit antény Yagi a provést spoj skrze ně. Pokud nemáte dostatečné finanční prostředky, můžete klidně i experimentovat s plechovkami či quad anténami.

Pokud se vám nechce utrácet ani za antény, zkuste šáhnout po některém USB klientovi (Edimax EW-7113UHG), jenž má kablík o délce, který vám umožní postavit jej například na okno apod.

Při zabezpečování sítě využijte minimálně WEP.

Přibližná cena spoje: 3000 - 4000
 


Dva uživatelé - sdílení internetu -vzdálenost do 500m:

Tato situace může nastat například když si chtějí dva kamarádi pořídit neomezený internet a sdílet jej mezi sebou.

Jeden uživatel si bude muset zakoupit HWAP router (Linksys WRTG54g), který má v sobě WLAN port pro přivedení internetové konektivity. Do tohoto portu se pak tedy zapojí kabel a do dalšího portu se zapojí kabel pro PC uživatele. Do portu pro anténu se zapojí anténa vhodného typu (pro tento spoj bude postačovat Yagi nebo například i plechovka). Pak už je postup stejný - druhý klient si může zvolit anténu a Wi-Fi adaptér, jenž mu bude vyhovovat a připojí se na AP u svého kolegy.  Je samozřejmě potřeba HWAP vhodně nakonfigurovat, avšak návody, jež jsou k těmto zařízením dodávané, vše vysvětlí a popíšou velice podrobně, takže není nikterak obtížné konfiguraci provést.

Zde je již vhodné zabezpečit síť více, neboť při nedostatečném zabezpečení by hrozilo, že vaší internetovou konektivitu bude sdílet i někdo cizí, což je samozřejmě nežádoucí. Využijte WEP, MAC filtru a IP přidělujte ručně nikoli pomocí DHCP.

Přibližná cena spoje: 4000 - 6000
 


Více uživatelů - sdílení internetu - vzdálenosti až na 2kmm

Nyní si již bude třeba rozmyslet, odkud se budou uživatelé připojovat, jakou anténu zvolit a kam ji umístit. Pokud jsou uživatelé všichni zhruba v jednom směru + - 30stupňů, pak bude ideální využít některé sektorové antény. Pokud jsou však uživatelé všelijak rozházení, pak bude nejspíše potřeba zvolit všesměrovou anténu.

Jinak je pak situace stejná jako v předchozím bodu. Anténu je však potřeba velmi vhodně umístit - tak aby všichni klienti signál chytali. Ostatní uživatelé si pak již HW zvolí podle svých možností - záleží však především na síle signálu a vzdálenosti. Při vzdálenosti pár set metrů bude klientovi stačit prakticky cokoliv, avšak pokud se bude napojovat ze vzdálenosti přes 1km, měl by použít kvalitní a výkonnou směrovou anténu - například síto 24dB.

Zabezpečení by mělo být na vysoké úrovni. Pokud je to možné, využijte WEP, MAC, tabulku povolených IP a nebo WPA.

Přibližná cena spoje pro 4 uživatele: 10000 - 15000
 


Spojení dvou firemních poboček - sdílení internetu - více než 3km

Zde je již situace zcela jiná, neboť se jedná například o spojení dvou firemních poboček a je potřeba zajistit vysokou spolehlivost a bezpečnost celého spoje. 

Bude potřeba na jedné straně vytvořit HWAP (linksys WRTG 54g) a pokud možno použít jedno neustále běžící PC jako router, v kterém se budou nastavovat firewall, přidělovat IP adresy, vytvářet VPN servery apod. Na druhé straně je opět vhodné použít HWAP v režimu klient. Jako antény by se měly na obou stranách použít síta 24dB (Andrew 24dB) a velmi dobře je zaměřit. Bohužel na takovouto vzdálenost již může nastat mnoho faktorů rušení a tudíž nemusí být možno spoj provést, avšak z praxe jsou známy velmi dobře funkční spoje i na podstatně větší vzdálenosti.

Z hlediska zabezpečení se doporučuje použít veškeré možné prostředky a pokud je to možno, tak využít i VPN, jež zajistí velice vysokou úroveň ochrany přenášených dat. Pokud to váš HW podporuje, zkuste využít i 802.11i a její WPA2.

Přibližná cena spoje: 12000 - 16000

 

Závěr

Jak jsem si tedy v tomto článku ukázali, tak technologie Wi-Fi je velice obsáhlá a náročná. Tento článek svým obsahem naznačil základní parametry a vysvětlil nejběžnější pojmy s kterými se můžete v této problematice setkat. Detailní popisování veškerých funkcí jednotlivých protokolů, parametrů a funkcí hardwaru je mimo rozsah toto článku.

Avšak je velice pravděpodobné, že budoucnost sítí a komunikací je právě v bezdrátových technologiích. Už nyní se experimentuje s Wi-Fi pracující teoretickou rychlostí 108Mbps a i z toho jde tedy vidět, že vývoj se rozhodně nezastavil.

Doufejme tedy, že v brzké době bude bezdrátový přístup k sítím ještě jednodušší, spolehlivější a především bezpečnější. Je však také potřeba myslet na kapacity, jež přenosové pásmo 2,4GHz má a kompletně jej nezahltit.

Snad vám tento článek tedy něco přinesl a této problematice už rozumíte více.

 
Komentáře k článku
RSS
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
24.1.2005 09:25:37   0.0.0.xxx 6267
Perfektni clanek, v posledni dobe PCtuning upada, ale vy jste ho zase trochu "pozvedl".Dekuji za clanek.
24.1.2005 09:41:21   0.0.0.xxx 7181
ADSL 1024 rulez
24.1.2005 09:59:18   0.0.0.xxx 7771
jdi si hrát s bábovičkama a nezacláněj, ne každej má bohatýho tatíka a může si dovolit platit litr měsíčně za net
24.1.2005 10:16:45   0.0.0.xxx 7372
Zdravím,
třikrát hurá Wi-Fi.
Mám net, jak jinak než přes Wi-Fi, 2Mbit.
Nechci se tím chlubit, ale musím, když to srovnám s "ADSL 1024 Rulez" od 645.
Agregace - co to je, a kolik pak je na ADSL, tak 20 nebo 50?

Článek super.
Obsáhlý, dobrý, good.

Tom
24.1.2005 10:34:07   0.0.0.xxx 7572
omfg neni na babovicky trochu zima? DD
24.1.2005 10:36:13   0.0.0.xxx 7574
presne tak, hura hura za 256k sdilenou datove omezenou linku :-/
24.1.2005 10:46:41   0.0.0.xxx 7373
myslim že pro autora toho duchaplnýho komentáře to vyjde nastejno ) než se probere, bude už na bábovičky dost teplo...
24.1.2005 10:52:21   0.0.0.xxx 7573
Dikec za clanek. Du do wi-fi.
24.1.2005 10:55:49   0.0.0.xxx 7273
...nechcem Ti kazit radost, ale mas ten 2Mbit len pre seba?! Neviem ci by si zvladil zaplatit taku linku, ak nie si teda provider. A ak si, tak to nemas len pre seba ;-)
24.1.2005 11:32:54   0.0.0.xxx 7472
Velice pekny a vystizny clanek, ktery zacatecnikovi dost osvetli, bez zbytecnosti! Kdyz jsem pred 2. roky zacinal informaci bylo poskrovnu, nastesti to zachranil zahranicni web. ADSL je o nicem, degradace prilis rychla, garantovano nic, limit 3G > smesny. "Profi ADSL" jsou zase drahe jako prase. Urob si sam nejlepsi cesta, sam sedim na 2/2Mbitu bez agregace a neni to v praci, popravde je to uz uplne jedno.. casem se clovek na ten net podiva jen na tech par veci co ho doopravdy zajimaji a na to staci s prehledem i 64.
24.1.2005 11:39:07   0.0.0.xxx 7472
Nevíte co má vyšší spotřebu? karta PCMCIA Wi-FI nebo Wi-Fi adaptér přes USB? (Přibližně o kolik mW)

24.1.2005 11:46:12   0.0.0.xxx 7273
Super článek, jen jednu výtku bych měl:
Možná su lama, že nevím o čem píšu, ale zdá se mi, že ta tabulka útlumu na kabeláži je pro nás praktiky nepoužitelná. Jako, obsah tabulky je poučný. Akorát tam chybí tam pásmo 2.4 GHz. To by šlo dopočítat obyčejnou trojčlenkou, jen si nejsem jistý, zda by takový výpočet byl správně.
24.1.2005 11:50:18   0.0.0.xxx 7372
maly priklad pro majitele 24dBi anten:
Vykonovy limit je 100 mW EIRP. Vykon WiFi karty 15 dBm + zisk anteny 24 dBi = vyzareny vykon 39 dBm, to je asi 7940 mW. Takze vykon je asi 80x vyssi nez je limit. A pak v tom pasmu nema byt ruseni jako krava.
24.1.2005 12:33:33   0.0.0.xxx 7373
zapomínáš na útlumy kabelů... a podobných věcí... máš počítač v přízemí... anténu na střeše mezi tím - 25 M kabelu a rázem je to všecko v normě.
24.1.2005 12:35:47   0.0.0.xxx 7172
...ze jim to nema kdo zakazat ...jasne,ze CTU muze,ale bez podani zadosti nebo ceho se urednici sami od sebe na misto stejne nedostavi ...ve wifi sitich gentlemanstvi neexistuje a kazdej se snazi prebouchat toho druhyho,tudiz pak vznika obrovsky ruseni pro vsechny a nikdo nema nic
24.1.2005 12:39:28   0.0.0.xxx 7474
no ale pokud by mel kabel dlouhy 24m tak by signal asi nemel vubec zadny - v takovem pripade by mel z PC tahnuty normalni UTP do HWAP a z toho treba jen 3m koaxu...

jen tak pro upresneni - v UTP k utlumum signalu nedochazi stejne jako v koaxu... ;-)
24.1.2005 12:42:40   0.0.0.xxx 7573
no to neni zcela presne ze bez podani stiznosti se nic nepodnika - v mnoha mestech jiz probehly akce kdy CTU jezdil po meste a meril uroven signalu a pri zjisteni prekroceni limitu zacal patrat po tom, ci je dane AP a nasledne udeloval pokuty...
a to ze ve wifi sitich neexistuje gentlemanstvi taky neni czela presne - spravci AP se mezi sebou casto domlouvaji na jaky kanal svou sit umisti a jakym smerem a v jakem vykonu budou vysilat - prave proto aby se navzajem nerusili...
24.1.2005 12:59:07   0.0.0.xxx 7372
Jen bych chtel uz nevim po kolikate rict neco ohledne koax. kabelu(a anten) na 2.4Ghz (WiFi). My mame asi 11AP(xi626), vsude home made anteny (4sestry,plechovky s trychtyrem,omni) a jsou propojeny beznym 75R TV kabelem CB50F(C) pripadne CB100F(C). Cena kabelu se pohybuje od 4-5Kc/m pri 100m, utlum je asi 0.35dB/m a impedance 75R nevadi(0.2dB/na prechodu 50/75R). Delka techto kabelu se pohybuje bezne kolem 10m(i 20m).Jako pigtaily z RSMA pouzivame RG58 a na druhe strane klasicke satelitni F-konektory (i za 2.5,-/ks) oproti N-kum za 65,-. Vse funguje naprosto spolehlive, i na vzdalenosti kolem 2km; klienti (asi 80) se tez pripojuji pres tyto kabely a doma vyrabene anteny. Hlavni linka je v soucasnoti 1.5Mbit a opravdu jede az 180kB - v obou smerech (pro pana ADSL ;), za 350,-/mes.
Takze pouzivani drahych Beldenu H155 s utlumem 0.55dB/m nebo naprosto neohybnych a extra drahych RLF10, ci H1000 apod. povazuji prinejmensim za plytvani penezmi (o vrtani 12mm der skrz okna apod. nemluve). Ten prinos za to (cena,pracnost) proste nestoji.
24.1.2005 13:04:38   0.0.0.xxx 7271
a co pak stema pokutama delal dal? sli na sparavu te Wifiny?
24.1.2005 13:07:37   0.0.0.xxx 7374
no tohle je sice mozne pri prenosu malych objemu dat... pokud vsak zacnete spoj opravdu vytezovat tak pak teprve poznate rozdil mezi vasim TV koax a kvalitnim Belden kabelem... opravdu vyrobci tyto konektory a kable nevyrabeji jen tak ze srandy - tyto veci maji sve opodstatneni... a docela bych chtel videt napriklad p2P spoj na 5km s pouzitim vasich 10m kabelu + koncovek pro satelity + plechovky s trychtyrem...

je pravda ze pro potreby normalniho klienta ktery si jen tak sem tam brouzda to staci avsak pro potreby firmy, ktere jde o nejakou jistotu funkcnosti a spolehlivosti je to reseni vskutku smesne...

a taky by bylo zajimave se kouknout jak je to pak s limity dane CTU ;-)
24.1.2005 13:45:15   0.0.0.xxx 7273
to jsem zapomnel, ale stejne kdyz budes mit 25m s utlumem 30dB/100m tak to da utlum 7,5dB takze vykon je 39-7,5=31,5dBm coz je skoro 1,5W takze to je stejne dost prepaleny
24.1.2005 14:13:20   0.0.0.xxx 7372
Prosim poradte mi: Mam domu zavedenou ADSL a pichlou do Asus modemu.Koupil jsem si PDA s wifi a chci se zeptat jak na sdileni internetu z PC.Staci koupit obycejnou PCI wifi kartu a pak se propojit ad-hoc?Bude to sdileni internetu pres pci kartu fungovat?Nebo je k tomu potreba externi wifi AP router?Dik za odpovedi.
24.1.2005 14:22:36   0.0.0.xxx 7373
Je nějak možné spojit wi-fi přez kopec vdálenost vzdušnou čarou by to bylo asi 2-3km.
24.1.2005 14:27:50   0.0.0.xxx 7374
no nejpohodlnejsi reseni je to pomoci toho routeru - do nej jen zapojit ADSL nastavis si pridelovani ip a NAT apod podle potreby a pak uz se jen napojujes...

kdyz by si to chtel skrze PC tak by to taky slo ale to PC by muselo byt zapnute vzdy kdyz by si chtel napojit PDA - kdyzto pri pouziti toho HWAP routeru by byly na sobe nezavisle...
24.1.2005 14:34:20   0.0.0.xxx 7673
Dobry den!
Clanek urcite patri mezi ty zajimavejsi. Autor evidentne vi, o cem pise a to se v dnesni dobe ceni :-) Jednu vytku mam, pan Kuchar evidentne nema psani clanku zcela zazite a ja uz pri slove "avsak" mlatim hlavou do stolu. Ted ale z jineho soudku. Ziji v Brne, nedavno jsem zmenil byt, mel jsem pocit, ze kdyz budu relativne v centru, nebude problem s pripojenim na net, ale ouvej. Kabel ani omylem, to musite zit v kralikarnach na kraji mesta a po zdlouhavem hledani nejakeho Wi-Fi reseni jsem se ozval par sitim v okoli, o nichz jsem se dozvedel, jenze ani neodepsaly. Asi jedine reseni bude Eurotel, ale za velke penize nic moc pripojeni... Trosku je to v Brne na prd, snad se vse brzy zlepsi.
Zdravim!
24.1.2005 14:43:22   0.0.0.xxx 7374
Těžce pochybuju o útlumu TV koaxu 0,35dB/m při 2,4GHz, spíš to bude při frekvenci televize a ta je znatelně menší). Nechtěl bych se zabývat wifi spojema ve vaší blízkosti - musí tam být pěkně rušno :-)
24.1.2005 15:02:49   0.0.0.xxx 7473
Jak moc presne lze antenou smerovat signal?Mam na mysli asi toto: Kdyz jsem treba 500m daleko je moznost, aby signal z meho AP byl u prijemce zachytitelny treba jen v 3x3m ctverci? Dik.
24.1.2005 15:44:20   0.0.0.xxx 7372
Je ale spousta lidí kteří maji HWAP v módu klient přímo na 24 dBi anténě. Tj. do antény všeho všudy 40 cm kabelu. To se pak vesele září na desítky kilometrů.
24.1.2005 15:47:53   0.0.0.xxx 7275
No samozrejme TV koax neni jeden jako druhej, bavime se o CB100/50 (viz. http://www.anten.cz/Kat_MC/Kat_mc07.pdf ); proste je to tak, verte si cemu chcete. Takze za tim,ze Belden H155 je za ty penize kabel na prd,si trvam. A i kdyz nasi WiFi sit mame na venkove, kde neni zaruseno (a nikoho ani rusit nemuzeme), tak rozhodne limity dodrzujeme, protoze nase nejziskovejsi antena ma kolem 17dB (uzce smerova) a je na ni asi 15m kabelu.A nase vsesmerky maji 8dB + 15db karta - ztraty.Takze o nas nemejte strach. Obcas me udivuje, jak komercni firmy ve mestech nasazuji 24dB sita... To je spise k zamysleni.
24.1.2005 15:49:03   0.0.0.xxx 7274
Tady hodne zalezi na kabelu, pokud bych nebyl primo vlastnikem alespon CLinetAP, kde by mi tohle vyresil ethernet kabel, tak bych pri takove delce kabelu doporucil kabel Belden H1000, tam je utlum 0,22dB/m, tak si zpocitejte, kolik to dela na 24m. Pri silne antene a primou viditelnosti bude signal 100pro.
24.1.2005 15:56:30   0.0.0.xxx 7575
Pochybovat muzete, je to jen vase neznalost.
CB50 ma pri 2000Mhz utlum 0,33dB/1m viz. http://www.anten.cz/Kat_MC/Kat_mc07.pdf
pripadne H125ka pri 2150Mhz - 0,31dB/m , 2400 - 0,335 db/m http://tipasadova.opanet.cz/eshop/index.php?xxmode=productdetai l&product_id=633
24.1.2005 16:11:10   0.0.0.xxx 7375
"Jejich nedostatkem je, že nedokáží pracovat v režimu AP (až na několik výjimek a nebo při použití systému LINUX)."
nevite ktera karta pro WIN v AP rezimu umi pracovat??
24.1.2005 16:20:40   0.0.0.xxx 7473
Aspon se naucte kotovat
24.1.2005 16:25:03   0.0.0.xxx 7375
Ta "historicka" Orinoco WaveLan to umi..
24.1.2005 17:16:03   0.0.0.xxx 7272
Nerad kritizuju a doplňuju, ale:
Co se týká home-made antén: pokud se budete chtít někdo plechovkou připojit k jinému než vlastnímu AP, tak to nepůjde. Nikdo vás nenechá, protože plechovka velmi zarušuje své okolí. Je to prostě dobytčárna. Drobné přehmaty typu definice 5ghz (není specifikováno jestli 5,3 nebo 5,8 -oboje je u ČTÚ bráno jinak) nekomentuju. Je dobré poradit se s ISP a nebo někoho z czfree. Hlavně ne nějakého "známého", který to má doma
24.1.2005 18:12:16   0.0.0.xxx 7273
co takhle 'Wifi tajemstvi zbavena' nebo 'Wifi nuked'
24.1.2005 19:34:22   0.0.0.xxx 7274
Hledám nějakého hodného člověka, kt. poradí s instalací wifi (nejlépe zadarmo) v OV Mariánských horách. Dík (ValTom@post.cz)
24.1.2005 19:49:15   0.0.0.xxx 7372
No umi to valna vetsina Wi-Fi integrovanych na MB od ASUSU.. u samostatnych adapteru je to spis vyjimka...
24.1.2005 20:41:13   0.0.0.xxx 7472
2,4GHz se siri v primce ... a jelikoz je to jen 100mW tak i jakakoli sebemensi prekazka je problem...
24.1.2005 20:48:23   0.0.0.xxx 7173
Supr clanek a chtel bych se zeptat jestli budou dlasi o wi-fi sitich pokracovat napr. nejake Tipy&triky?!A jeste bych mel dotaz jestli kdyz v tom programu Stumbleru namerim hodnotu Signal+ 79 jestli je to dostacujici nebo je lepsi koupit kvalitnejsi antenu(doposud mam typ yagi). Diky
24.1.2005 20:55:46   0.0.0.xxx 7374
Chci zridit inet za pomoci AP propojeni v baraku ... je to obdelnikovej barak a 4 patra (8 bytu)... steny jsou tenci (barak ma asi zelezobetonovy nosny sloupy)....
Co byste mi poradili ... dat antenu ven? Kam? Kolik?
Net mi privedou vzduchem ... takze asi na pudu ... ale svedu pomoci LAN kamkoli ...
Dik moc za help ...
24.1.2005 21:10:06   0.0.0.xxx 7572
dobry clanok...pekne...
24.1.2005 21:38:02   0.0.0.xxx 7271
Zdravim vsechny wickare.
K tem sitovkam apmod zvladne treba sitarna gigabyte.
Neprijdou vam ty ceny vytvoreni spoju velice drahe dat 2000-4000 za spojeni 2 useru je nejak moc ne? Ja delal spoj pro 1hlavni a 3 se na nej pripojuji a cena vsech 4 sitaren nebyla ani 2000 a anteny sem si udelal doma na kolene. Zisk je kolem 18db. Tak co resit. Mam v planu si koupit nejake ap co rikate na znacku edimax? Jsou to dobre ap?? Diky za odpovedi
24.1.2005 22:32:23   0.0.0.xxx 7374
Nerikam, ze vam to ted takhle nemuze fungovat. Ale home made anteny uz z principu nemohou byt presne, budto zari kam nemaji, staci polarizaci nebo nejsou dobre prizpusobene frekvenci. kabely a 50R konektory nejsou dobre na wifi, neni to jen o tom, ze na prechodu 50/75 je +0,2dBm utlum, ale na kazdem takovem prechodu cast zpet odrazene vlny interferuje s opacnou vlnou a proto pak neni vyzarovany signal "cisty". Spolu s tou home made antenou (samozrejme zalezi na kvalite a typu) muzete mit kvalitu takoveho spoje mozna na 40% oproti prizpusobenym overenym komponentum, ktere vyzari vse tak, jak vyzarit maji. Pokud vase sit neni v zarusenem prostredi, vubec to nemusite poznat - jenom chipset a predzesilovac karty vice prace s rekonstrukci signalu.
A temi home made antenami se ani nechlubte. Uz "jen" tim jsou vase vysilaci sestavy z pohledu CTU nelegalni.
25.1.2005 05:40:20   0.0.0.xxx 7673
se nedivím, že je pásmo zahlceno, když se vyzívá ať si každý postaví anténu sám
by se měly používat pouze kvalitní směrové antény a ne tyto hrůzy
takhle si to každý "zbastlí" na koleně a když mu to nejede, tak prostě přidá na výkonu a tím do poměrně širokého úhlu vyzařuje pěkně děsy a vesele si ruší okolí

už tak je kanálu málo! myslim, že podobné děsy nejsou zapotřebí, nejsme už v době komunismu, kdy opravdu nic!!! nešlo sehnat a bastlení tedy byla naprostá nutnost (pro fotoodpor jsem musel jet do Prahy a to jsem z Třince (50km východně od Ostravy))

takovej humus to opravdu nemáte na normální pořádnou anténu? se na to raději vykašlete
25.1.2005 05:50:09   0.0.0.xxx 7172
vadí i jen jeden strom v cestě natož kopec LOL
takhle to opravdu nepůjde
WiFi musí mít naprosto přímou viditelnost bez jakýchkoliv překážek! stačí větev stromu a je to nanic
25.1.2005 05:53:40   0.0.0.xxx 7272
si to spočítej s úhlu antény, ale bude to minimálně řádově víc
co takhle zkusit optické pojítko, to má paprsek tenčí (zvláště laser)?
25.1.2005 06:21:59   0.0.0.xxx 7273
Vedia to vsetky karty s chipom RTL8180L.
25.1.2005 08:01:06   0.0.0.xxx 7473
No kolik si myslite, ze na vedeni karta-antena mame konektoru ? 10 ? Jsou tam max. 2(spolu s RSMA na karte). Co se tyce vyzarovani anten, nerikam,ze ho presne znam, ale na anteny mam presnou sablonu,takze kazda je stejna a vyzarovani by melo vypadat jako je tady http://strizkov.wz.cz/4sestry/. A dosazeni odstupu prumerne kolem -70dBm napovazuji za spatne.
(Jinak tu mam referencni sito California 21dB s 15m RLF10 a xi626, takze dobre vim, jak na tom jsou vyrabene anteny, (resp. celky s 75R kabely apod.) a tudiz, co si muzu dovolit)
25.1.2005 08:10:53   0.0.0.xxx 7373
Kdyz vite co delate (a jak to delate) tak nemusite mit obavy. A ono jestli da klient za antenu 200,- anebo 2000,- je vcelku rozdil. A zisk techto anten je max. 12dB spolu s 15dB na karte = 27dB - 7dB [12m koaxu CB50 + pigtail] = 20dB.
Takze nehazejte vsechny do jednoho pytle. To samy muzu rict o magorech s "profi" 24dB sity a 5m "proxi" H155ky. Je to daleko horsi, i kdyz jsou dost smerove.
25.1.2005 08:21:12   0.0.0.xxx 7672
ale u homemade anteny i kdyz ji delate podle nejake sablony a ,,vite" co delate tak nikdy nemate stejne parametry a vlastnosti - proste plechovka apod. vzdy vyzaruje signal i tam kam by vubec nemela a ten signal rozhodne neni nikterak cisty a kvalitni... jako je pravda ze jsou lidi kteri absolutne nereguluji ale to je otazka zcela jina...
25.1.2005 08:57:27   0.0.0.xxx 7274
Mám plechovku a vykon nastaven na minimu. Chytam net z neziskové sitě a signal mam tak sily 5. Bohuzel, prekrývá mě asi 10 AP komercni inetove site(i stejne kanaly - proste likvidace), které jsou na urovni 100. A to maji vysílače mnohem dál. A pak kdo tady ruší. Někdo by jim měl změřit intenzitu, tohle není normální. Kazdy si dela co chce(včetně mě):-). Jsou plechovky fakt tak na nic? Nebo si to tady jen někdo vymyslel a nemá to podložené důkazy:-(.
25.1.2005 09:03:47   0.0.0.xxx 7373
jak je pravda ze plechovka je velice levna a funkcni alternativa ale je taky pravda, ze zasvinuje okoli nezadoucim signalem...
pokud je u tebe opravdu situace tak zavazna a vis jiste ze ty komercni site prekracuji limity a tebe tim rusi, pak muzes podat stiznost na CTU (kdyz to podlozis nejakym slusnym merenim tak je pravdepodobne ze se tim budou zabyvat) no a pokud jde o komercni sit, tak tam jde snadno dohledat majitel a provozovatel daneho AP a tim padem je mozne ho pokutovat
25.1.2005 09:50:57   0.0.0.xxx 7273
to si snad delate prdel ne? Jooo pro bezpecnost je to fajn(asi tak jako rada pro zlodeje...do banky jedine s kuklou), jenze v dobe kdyz jsou plne obsazeny pasma je tohle na zabiti. Si to predstavte...si takhle uz pul roku vysilam na nejakem kanalu, prijde blbecek s nejlevnejsim radiem(bez regulace vykonu) nasadi na to 24 antenu(nebo plechovku, ktera zasere jeste okolni tri kanaly) a nasere se mi do kanalu...co s tim mam pak jako delat, kdyz nevim o koho de? Preladit tezko, kdyz ostatni kanaly jsou plny...

JA DOPORUCUJI SSID BROADCAST POVOLIT - aspon ve vetsich mestech
25.1.2005 11:07:49   0.0.0.xxx 7274
U nas je konec sveta mame 12tis.obyvatel a chteji tu poskytovatele za neomezenou SDÍLENOU 256kbit linku 5900Kc!!! ( http://www.xaz.cz/inet/cenik.htm )Co je to za bordel?Uplne me to vytaci...Nevim jak to jinak vyresit!!!Poradimi nekdo?!
25.1.2005 11:22:39   0.0.0.xxx 7574
a jak zajistíš stálou kvalitu u těch tvých plechovek?
něco jako normy ISO ti asi nic neříkají...
Jak víš, že nevyrobíš plechovku, která bude hotová rušička?!
to bys musel každou vyrobenou plechovku proměřovat a to ty rozhodně dělat nebudeš, protože by se ti to nevyplatilo a jen měřáky by stály několik set tisíc!
koupené antény naproti tomu garantují parametry, na které se dá spolehnout, ale tvoje plechovka bude každá naprosto jiná (i kdybys používal stejný "materiál"), uvědom si to, to není sranda
navíc 2000 není žádná převratná částka, na které by se muselo šetřit! dohromady se provádí celá instalace kolem 6000, takže to nehraje roli.
takhle to opravdu nejde, musí se dodržovat určité postupy a tyhle plechovky patří spíš jako kuriozity mezi "paketovou poštu" posílanou holuby, tohle není sranda, je třeba dodržovat standardy a zákony! co se tak asi stane, kdyby do toho třeba bouchl blesk a nebo by to zapříčinilo požár?!! pochybuji, že máš 205ku na stavění těch antén (kdybys měl, tak se tak nemůžeš chovat) garantuji ti, že by ses pěkně zapotil při mastné pokutě, která by tě mohla stát část majetku a nebo i basu
ČSN normy a zavedené postupy, tady nejsou pro srandu králíkům, mají nás a naše zákazniky chránit proti poškození a mají zavést určitý řád, který opravdu má smysl!
25.1.2005 11:30:42   0.0.0.xxx 7474
Na to aby mel nekdo 2mbit jen pro sebe nemusi bejt ISP. Pokud by to financoval sam tak musi bejt spise slusne vydelavajici. Jo mimochodem co takhle kabelovka nedava "2Mbit" ??? A jen pro jednoho ???
25.1.2005 12:29:41   0.0.0.xxx 7374
"To samy muzu rict o magorech s "profi" 24dB sity a 5m "proxi" H155ky."
to je jiná věc, by se to mělo měřit a postihovat, tady jde o to, že takovéhle bastlení na střechy ani do profi oblasti prostě nepatří, je to nebezpečné
25.1.2005 13:20:44   0.0.0.xxx 7474
Díky za výborný článek, osvětlilo mi to některé černé díry ve vědomostech okolo této problematiky, opravdu pěkné.
25.1.2005 14:31:03   0.0.0.xxx 7475
Jakým způsobem plechovka(s kornoutkem) ruší signál? Jak to může rušit víc než jakákoliv všesměrovka?Jsem poněkud nechápavý a holá fakta přijímám nerad:-(. Vypíchnětě nějaký fyzikální jev, www apod. Děkuji. Že ruším okolí to mě v návodu neřekli...
25.1.2005 14:58:52   0.0.0.xxx 7474
No mam v ceste prave ted 2 pekne zasnezene vzrostle stromy (jeden z nich -smrk- primo kmen, 19m kabel H1000, 626, antena sektorovka no a signal nic moc teda, ale jede to. Musel jsem jen natvrdo dat tx na 2Mbit, protoze to litalo nahoru dolu. Na dsl.cz to namerilo ted 2Mbit..., ale jinak tak kolem 1Mbit. Ten kopec, jedine jstli tam ma nahore nekdo barak a udelat prenos pres nej.
25.1.2005 16:47:04   0.0.0.xxx 7473
Tak za prve, anteny, na ktere mam sablonu je quadroquad a ne plechovka(tu klientum opravdu nedavame). Za druhe cena kompletni instalace je u nas 2500,- (oproti 6000,- je to trosku mene).A za posledni nemam rad lidi, ktery z principu zavrhuji vse, co oni neznaji nebo nikde(y) nevideli a nezkousely. A nevidim duvod, proc, kdyz neprekracuju vykon. limity bych mel mit obavy z ČSN norem, kdyz vysilam ve volnem pasmu.To co mi vysi za oknem či na mem komine je jen a jen moje vec.
25.1.2005 17:14:11   0.0.0.xxx 7174
jak provozujete vlastní síť, tak to ještě jde, ale jak se jedná o Internet a je třeba omezeno natvrdo na 128Kb, tak to přes strom nejde

přes kopec: jenže kopec není trojúhelník a tak kdoví jestli bude ten bod nahoře vidět z obou stran...
25.1.2005 17:26:33   0.0.0.xxx 7374
1) je jedno co máte jde o to, že antény co se prodávají mají přesně dané a garantované parametry, což vy u těch svých dělaných na koleně nemůžete zaručit, a z toho plyne, že nemůžete zaručit ani výkon, který z toho leze ven ani úhel kam to jde, takže nevíte jestli rušíte a ani nevíte co rušíte (nemusíte, ale můžete a o to jde), normální je vycházet z určitých parametrů a pak se dá k něčemu dopočítat a stanovit výkony atd... tohle vy ale nemůžete, takže si teď jen můžete vduchu říkat, že nerušíte ale rozhodně to nemůžete garantovat jako s normálními anténami

3k, nebo 6k je jedno, a když vezmu, že za 3k je homemadae neschválený zkušebnou, který je tudíž nelegální, je volba jasná...

"To co mi vysi za oknem či na mem komine je jen a jen moje vec."
samozřejmě si můžete doma dělat co chcete ale u bezdrátových sítí aby to byla jen vaše věc byste musel zajisti, aby žádný! signál nepřesáhl váš pozemek a to prostě nejde! a už vůbec ne s takovýmito ""anténami"". Takže to není jen vaše věc!

"ktery z principu zavrhuji vse"
bastlím už asi 18 let, takže tohle zavrhnutí rozhodně není jen z neznalosti, nebo z jiného malicherného důvodu, vycházím ze svých zkušeností... pokud si doma uděláte elektriku a zabijete se tím, je to vaše věc, ale jakmile byste ohrožoval svoji instalací sousedy a nebo vysílal do eteru přes podobnou šílenost, kde nemůžete naprosto garantovat ani jeden parametr, už to vaše věc není! a opět opakuji je to nejen trestné ale i postižitelné a mohl byste mít problémy
25.1.2005 17:27:59   0.0.0.xxx 7473
..jo treba si zridit linku ADSL a podelit se s kamarady pres WiFi.

Co pouzit misto draheho LINKSYSe WRT54G, Wireless AP, switch, router, 802.11g -treba- 3COM OFFICECONNECT ADSL WIRELESS 11G FIREWALL ROUTER nebo neco poradte pro 5 lidi na vesnici. dik !!!!!!!!!!
25.1.2005 17:35:41   0.0.0.xxx 7474
Kriste pane, je to volne pasmo, a kdyz nevysilam vice jak 100mW tak je to jen a jen moje vec, sakra.Co se furt ohanite nakou (ne)legalnosti ?? Vzdyt je to nesmysl.A jestli Vam je jedno jestli 3kkc nebo 6kkc, tak lidem u nas tedy ne.
No lidi jako vy jsou proste lamy, vic uz se k tomu nebudu vyjadrovat :/
25.1.2005 17:36:04   0.0.0.xxx 7372
... parametr, už to vaše věc není

však dřív či později pochopíte sám ;), že za těch pár ušetřených stovek/tisíc vzniklé problémy prostě nestojí...
25.1.2005 17:45:42   0.0.0.xxx 7374
Tak nejak... Ja mam z hubu vedenej asi 5m UTP a z APcka (pod strechou) asi 1m koaxu...
25.1.2005 17:59:06   0.0.0.xxx 7373
Ten router nie je az tak drahy, ked si pozries co ponuka tak je to spickove zariadenie. Len by som rad vedel, kolko Mbit je maximalny prenos medzi LAN a WAN. Mne to dava cca 30Mbit/s, LAN segment ide pekne na 100Mbit. Wi-fi realne do 2,2 MB/s. Preco tu ludia pletiete DSL, wi-fi by som na inet nechcel nikdy pouzit, niet co porovnavat.
25.1.2005 18:07:34   0.0.0.xxx 7373
no nevim nevim - nechci vas nijak urazet ale nevim kdo je LAMA kdyz pouziva jen homemade anteny a misto standartnich WiFi kabelaze a konektoru veci, jez se bezne pouziovaji v TV technice...

Jde o to ze pokud pouzivate homemade anteny (na ktere na 100% nemate certifikat) tak to trestne je - pokud se ale mylim a certifikat mate pak PARDON ;-)
25.1.2005 21:11:17   0.0.0.xxx 7474
ježiši, vy jste snad vážně tupý
u vašich "antén" nemůžete vědět, jaký mají zisk (nemáte certifikát, negarantujete stejnou kvalitu a parametry u každé "antény", ani to neměříte) A TUDÍŽ ANI NEMŮŽETE VĚDĚT KOLIK VYSÍLÁTE mW DO ÉTERU, CHÁPETE??? A NEBO VÁ TO MÁM POSLAT PŘÍSLUŠNÝ STÁTNÍ ORGÁN PÍSEMNĚ?!
25.1.2005 21:16:19   0.0.0.xxx 7674
ten kretén to prostě nechápe a nechce si to ani vystvětlit, no však mu to dojde po příslušné pokutě... nedivil bych se kdyby přišel i o živnost (pokud nějakou má, rozhodně v elektro ne, to by nemohl být takovej pablb)
25.1.2005 21:16:24   0.0.0.xxx 7473
Pro delsi spoje pouzivam Belden H125 s medenym stinenim a opletenim, impedance 75 ohm, utlum na 2,4 GHz okolo 0,33dB/m. Je sice 7 mm a tudiz chce pouzit N-konektory sroubovaci na 5 mm kabely a prevrtat koncovky 7 mm vrtakem. Je to alternativa k H1000. (nez 20 m H1000, tak uz je pomalu lepsi pouzit HW AP ...)
Na kratsi spoje je optimalni H121, ktery je 5 mm a tudiz jde nacpat do "maleho" N-ka i do RSMA primo - bez "kutilstvi". Je ohebnejsi, ale ma vyssi utlum - okolo 0,42 dB/m. Nicmene to je porad mene nez H155, ktera ma utlum okolo 0,5 dB/m a je pekelne draha - i kdyz ma predepsanych 50 ohmu.
25.1.2005 22:19:44   0.0.0.xxx 7473
Tedy z výše napsaného mimo jiné vyplynulo:
1.Používat neschválenou anténu je protizákonné. Neznalost neomlouvá.
2.Interference které vznikají třeba odrazem od vlnité plechové střechy jsou zanedbatelné a vůbec neruší(mimochodem i každá zeď trochu odráží).
3.Interference v plechovce, pancake aj. jsou to, co ruší Vaše sítě.
4. Kde není žalobce, není soudce.
5. V Praze to musí bý asi pořádně husté co? Opravdu se nedivím že pár z Vás je tak radikálních - plechovkářům trest nejvyšší!
6. Mimochodem v dnešní době je veřejným ohrožením úplně všechno: Nebuďme tak paranoidní - dopadneme jako v USA :-)).
7. Jsem docela zoufalý z toho, že někomu škodím. Externality suxx.
8. Bod jedna je páka - zkusím tam dát teda všesměrovku - atestovanou, bezchybnou, na nějvětší povolený výkon. Stačit to jistě bude. Bude to zákonné a tedy lepší než nějaké homemade směrování signálu.
9. Amatérské výrobce vyzývám, aby dávali na své stránky varování, že používáním homemade antén se provozovatel dostává do konfliktu se zákonem. Opravdu jsem to nevěděl(bez ironie).
10. Asi se půjdu udat na policii dřív než to udělá někdo za mě. Brácha je schopný všeho. Sranda to není.
26.1.2005 15:01:14   0.0.0.xxx 7272
Diskuze o legalnosti toho ci onoho je velmi poucna a rozhodne zajimava. Nejzajimavejsi je rozhodne pomerne odvazna myslenka, ze profi antena je jaksi lightnig proof a pokud ji namontuji na kus klacku a zapichnu do drevene strechy a ta pak shori diky blesku je to ok. Faktem je, ze "profi anteny" maji "certifikat" tim padem pokud se chci vyhnout pripadnym problemum vyuzivam jich. O tom, ze homemade anteny zarusuji prostredi tak, ze diky tomu neomohou osatani "zasadovi a profi" fungovat by se nechalo dlouho diskutovat. Dle mych zkusenosti je to samozrejme uplna kravina. Problem je v tom ze lide jedou co to da v nicem jinem. Ani zavedeni provideri se s tim nemazou a kdyz chytate na 25 km jejich 60 paraboly tak je to skutecne kumst. Vsesmerovka profi nebo vyrobena zari stejne cca vsude , takze rozdil je opet 0, jen na to holt neni stempl. Zamorovani prostoru podle vlastnictvi uz je trosku silnejsi kafe, doufam ze tyhe zku2#%*Y$%#(ny moresy z USA se zde moc sirit nebudou. Tak panove, hodne zdaru a malo packetlossu
26.1.2005 17:40:59   0.0.0.xxx 6971
No jiste.Je to spis v lidech a jejich soudnosti a ohleduplnosti.Stejne tak muze rusit profi provider jako nekdo z trychtyrem na 500m.Zdar a ciste nebe
26.1.2005 18:25:33   0.0.0.xxx 7071
Proc si asi myslis, ze plechovky neprodavaji v obchodech? Hmm ... Protoze jakmile si to udelas doma vysila to buch vi co .. a to ze ti to vysila 2,4GHz a chytis nejaky AP je jen nahoda..
Easy ..
26.1.2005 18:46:41   0.0.0.xxx 7274
Chello plus - rychlost 4Mbit/s rulez
26.1.2005 19:26:06   0.0.0.xxx 7373
"holá fakta přijímám nerad"
tak nežádej o fyzikální vysvětlení, když nepřijímáš fakta
přečti si 3* tuto diskusi a pokud se nad tím aspoň trochu zamyslíš, tak to musíš pochopit, pokud ne, tak mi je tě upřímně líto (a ještě víc lidí v tvém okolí)
26.1.2005 19:48:04   0.0.0.xxx 7273
hezky clanek, autor hodne pouzival prstoklad CTRL+C a CTRL+V ;)
26.1.2005 22:13:21   0.0.0.xxx 7273
je to realizovatelne?jake anteny?
27.1.2005 07:06:03   0.0.0.xxx 7473
Je. Viz http://strizkov.wz.cz/dosah/. Ale pozor na limity CTU !
27.1.2005 07:14:02   0.0.0.xxx 7374
Pokud hledas odpovedi na tyto fundamentalni otazky nelze nez doporucit www.zcfree.net doufam ze je to tato odresa nebo forum na www.overclocking.cz. Teoreticky je mozne velmi jednoduse pres logaritmus spocitat predpokladany utlum na trase a dle toho navrhnout co a kam s tim. Spoj na 3km je bezproblemova zalezitost, zalezi ovsem na podminkach ve kterych ho chces realizovat. Pokud to bude nejaka velka metropole jako je Praha, Brno, Plzen tak budes mit smulu pokud budes dbat na zarizeni CTU a dodrzis vyzarovany vykon. Osobne bych spis doporucil Atheros na 5Gb a pockat na schvaleni 5,4 na 1 W. Pokud jsi nekde, kde siti je poskrovnu tak muzes spoj poridit pomerne levne treba yaginami nebo trychtyrovimi pixlami - levnejsi varianta. V nezarusenem prostredi mam ozkouseno ze 2 slusne udelane pixly nasmerovane dobre na sebe si hrave poradi s 2km.
27.1.2005 11:13:05   0.0.0.xxx 7274
Som sa xel spytat ze ake mate pingy na servery alebo este lepsie v napr. CS alebo CSS. Ja mam dost mizerne pingy asi 120-150 a ovela viac.Provider mi tvrdi ze to je Wifi ze co cakam. Ale dost tomu vyjadreniu nexapem pretoze ak pingujem AP tak mam asi 1-3ms. a ked hram napr. cs po wlan tak 3-7ms.
Ja som od AP 3km cez 2.4 11MBps a od AP je spoj asi 17Km cez 5GHz. Skor si myslim ze xyba bude v tom spoji alebo v slabom vykone DNS. Pingy sa roznia min 46 ale dakedy sa stane ze max je aj 2500ms. Skuste mi vysvetlit kde moze byt xyba. Vdaka.
27.1.2005 12:48:03   0.0.0.xxx 7373
Muze mi nekdo napsat software, kterygeneruje ty pekny grafy efektivity tech anten? Dikes.

Jo a pro PCTuning - dejte si do kupy ten prispevkovy system. Nektere prohlizece to ne uplne dokonale berou.
27.1.2005 23:52:38   0.0.0.xxx 7474
Kvalita anteny je bohuzel vetsinou dana i jeji cenou, pokud si uvedomite jake prostredky musi vynalozit renomovany vyrobce do vyvoje a vyroby pak se neni cemu divit, stejne je to i s konektory.Pokud nekdo pouziva konektor typu F, ktery je urcen pro vnitrni pouziti, jako venkovni tak jak to asi muze dopadnout...
Voda v konektoru a kabelu je bezva vec-dekuji nechci.
Nekvalitnim antenim svodem sice tlumite vystupni vykon ale zaroven zbytecne zatlumujete prijmaci cast.
Kabel H1000 a konektory N jsou sice drazsi, ale usetri vam spoustu problemu, navic je instalujete jenom jednou...
A na zaver prosba omezte pouziti home made anten, pri sebevetsi peclivosti nejste schopni vyrobit kvalitni antenu, ktera bude mit planovane parametry (zisk, vyzarovaci uhel, PSW ...)
28.1.2005 11:17:21   0.0.0.xxx 7473
O kabelecha konektorech by se nechalo hovorit dlouze a dlouze. Beldeny od H155-1000 jsou takova zlata stredni cesta, je to pomerne drahe, ale funguje to dobre a parametry kabel drzi dobre. N konektory to je dalsi vec... ono totiz neni Nko jako Nko a cena se lisi nekdy i v 10.kach kc. Instalace a zatkani neni o konektorech, ale o tom jak dobre je prace odvedena. A na zaver... kouknete sem http://www.i4shop.net/cz/iObchod/Catalog.asp?ca=1610&it=8928 tohle je "profi" antena sito par sroubu a pixla na konci, takze tolik k profi.
28.1.2005 15:13:20   0.0.0.xxx 7472
Ono je to dost o cene. Tahle antena stoji polovinu z toho co jiny a funguje bezvadne. Ne vsichni si chteji doma vyrabet anteny.
28.1.2005 21:58:01   0.0.0.xxx 7173
Měl bych několik poznámek k anténám. Mosaz je jako materiál absolutně nevhodná. V zimě podléhá degradaci. Navíc má mizerné VF vlastnosti. Materiál aktivních prvků antény je kritický a nelze jej měnit, stejně jako průměr či délka.
Předtím, než se pustíte do výroby si uvědomte, s jakou přesností jste schopni pracovat. Rozměry by měly být dodrženy v toleranci několika procent. Spočítejte si, kolik to činí na 2,4 GHz...
Dvojitý quad má zisk 8dB proti dipólu, pokud je dobře vyroben. Vzdálenost zářiče od reflektoru je lambda/8. Obvod každého čtverce je 1 lambda. Na drátu nesmí být izolace. Prvek musí být rovnoběžný s reflektorem a mechanicky stabilní. Dosáhne se toho tím, že nejvzdálenější konce se spojí rozpěrkami s reflektorem. Rozpěrky by měly být nevodivé (teflon, laminát), v nouzi lze použít i měděný drát, který na jednom konci připájíme na quad a na druhém na reflektor. Rovnoběžnost se nastaví prohýbáním drátu směrem ven. Reflektor je výhodnější obdélníkový, vyrábím ho z plechu, u kterého okraje ohnu v úhlu 45 stupňů dopředu a tím ho zpevním. Rohy je vhodné proletovat a vytvořit tak vaničku. Rozměry reflektoru nejsou kritické, jen mají dostatečně přesahovat zářič. Upevňovací prvky musí být mimo zářič, aby neovlivňovaly impedanci. Napájecí konektor typu N montuji přímo do reflektoru doprostřed pod zářič, aby přívod k zářiči vycházel krátký. Žíla koaxu má být na co nejkratším úseku zbavena opletení. Opletení rozplést do min. 3 "copánků" a připájet na konektor, v nouzi přímo na reflektor. Velmi obtížné je zaizolovat koax dostatečně proti vlhkosti, dělává se to včelím voskem; různé pěny mají nedefinované vf vlastnosti a můžou způsobit zkrat. Použití nesymetrického přívodu způsobuje "šilhání" antény, anténu je nutno směrovat kousek stranou.
28.1.2005 22:19:04   0.0.0.xxx 7373
Doporučuji používat konektory, které jsou určeny přímo pro příslušný koax. Pouze ty zaručí nízké ztráty a odolnost proti povětrnosti. Výtečné pro koaxy Belden jsou CABELCON, ty se nemusejí pájet, vhodné pro práci na střeše. Občas se vyskytují i levnější pájecí, daly se sehnat i za 175,- Běžné lisované poniklované konektory řádově za 50-70 Kč jsou nepoužitelné. U každého slušného konektoru je návod na montáž. Vřele doporučuji se jím řídit. U pájecích konektorů nedoporučuji používat pájecí kapaliny, některé jsou vodivé a většinou po krátké době strávené na povětří způsobí korozi spoje a okolí. Konektory je třeba důkladně utáhnout, slouží k tomu plošky na klíč, které na nich jsou vyfrézovány. Používejte plochý klíč, ne sykovky. Konektory N jsou sice vodotěsné, ale přesto doporučuji vše důkladně zaizolovat samovulkanizační páskou.
28.1.2005 22:36:16   0.0.0.xxx 7272
Hmmm. A zkoušel jsi to celé přeměřit? Nedefinovaná impedance plechovek, k tomu 75ohmový koax a F-konektory, celé napájené 50ohmovým AP..... Brekeke. Na přijímací straně je to poměrně jedno, ale konec vysílače je stavěn na 50 ohmů reálných a tomu odpovídají i výstupní filtry. Pokud celý systém rozladíš, tak začne vysílač vyzařovat různé parazitní frekvence a začneš rušit.
29.1.2005 13:55:03   0.0.0.xxx 7172
Zdravim, ty kabely nereste. Berte to tak, ze to lidi pouzivaj a chodi to. Je to prasarna, ale co nadelate. Osobne bych takoveho cloveka s takovou antenou ci kabelem nepustil do site. Jinak zajimavy odkaz je: http://www.simandl.cz/stranky/czfreenet/konektory/konektory.htm
29.1.2005 14:15:43   0.0.0.xxx 7171
Opticke pojitka? Proc ne? Jeste vystrcit z okna reprobedny a bude z toho celkem slusna street party.
Co se tyce WiFi, tak tam ty 3x3m jsou, pokud jsem to spavne pochopil, celkem nerealny (mozne to je, ale chce to udelat mereni). Je treba vzit v uvahu i tzv, fresnelovu zonu, o ktere se autor clanku nezminil. Hodne jednoduse receno, u WiFi spoje je potreba mit urcitou primou viditelnost, definovanou onou fresnelovou zonou(nejaky ten stomek v ceste vetsinou neni problem). Jinak 500 m je v pohode na temer vsechny nezbastleny anteny. Ty zbastleny silenosti jsou jen na kratke vzdalenosti, pac kvalita provedeni, nepresahuje chut kosteleckych parku. Mrknete se sem http://www.qsl.net/ok1cfp/lincal.htm je to site, kde je mozne si fresnelovu zonu spocitat.
30.1.2005 16:14:31   0.0.0.xxx 7374
jen upresneni nesiri se v primce ale porad se vlni jenze staci prekazka vetsi nez 10cm a je po signalu
30.1.2005 20:57:30   0.0.0.xxx 7574
Jaromire, prectete si nejaka fakta o trychtyrich v VF technice, napr. zde http://strizkov.wz.cz/trychtyre/
31.1.2005 04:07:54   0.0.0.xxx 7374
XORe, díky za odkaz. Jsem si to podrobne precetl a musim rict, ze jsou anteny typu plechovka s trychtyrem opravdu z hlediska parametru povedene. To ale nic nemeni na tom, co si myslim o podobne amaterske tvorbe... Jednoduse receno myslim, ze bodobne bastleni melo smysl kdysi za komunismu, kdy se staveli zesilovace v cene 10k (dnesni prepoctena cena +-50.000 - 60.000) protoze proste nesly na nasem trhu sehnat! Pokud si navic clovek postavil takovy zesilovac a provozoval ho na nejake produkci, tak tim vetsinou nikoho neohrozoval, coz se ovsem neda rict o tech vasich antenach, sice neohrozujete vyzicky ale muzete rusit... Kdyz si to kazdy zbastli na kolene, tak proste vysledek neni rozhodne zarucen a kdo vi co se stane, a ze to par borcu SE ZKUSENOSTMA!!! postavilo presne podle parametru a odmerilo, naprosto nic neznamena. me nejde o tyhle borce, kterych je v republice maximalne par desitek! me jde o ten zbytek, co si to doma bude lepit na kolene a kdovi co to pak bude delat! tedy abych dokoncil myslenku, v teto dobe, kdyz cena "bastleneho" produktu je priblizne 17% prumerneho hrubeho platu v nasi republice, to proste pozbyva smyslu! a navic, oproti zminenemu zesilovaci, kdy clovek nic krome svoji mistnosti neovlivnoval, tady tento vytvor primo ovlivnuje siroke okoli v rozsahu nekolika set az tisic metru, coz si je treba uvedomit!!! ja bych se nenastval, kdyby ty anteny delali Amateri, kteri jsou opravdu znali a kteri svou "profesi" ovladaji (a samozrejme kdyby to provozovali v omezene mire), ale jak pak tady ctu, ze tim nekdo (s velice arogantnim vystupovanim, coz je znamka, ze to neni rozhodne profik ani zkuseny amater) s temito antenami zasitoval cele mesto a nebo mensi obec a ze si ani nekoupi kvalitni kabel a vede to k tomu koaxem, tam musim proste protestovat!!! mej se a dik za odkaz, jeste jednou nejde mi o ty anteny (ty jsou super) ale o ty lidi, co je delaji
31.1.2005 04:11:44   0.0.0.xxx 7571
... dokonceni
a vede to k tomu koaxem, tam musim proste protestovat!!! mej se a dik za odkaz, jeste jednou nejde mi o ty anteny (ty jsou super) ale o ty lidi, co je delaji
31.1.2005 04:12:43   0.0.0.xxx 7273
a vede to k tomu koaxem, tam musim proste protestovat!!! mej se a dik za odkaz, jeste jednou nejde mi o ty anteny (ty jsou super) ale o ty lidi, co je delaji
31.1.2005 20:41:37   0.0.0.xxx 7271
Zdar, jsem v tomhle oboru lama tak potrebuju poradit chci domu wifi a rozhoduju se mezi 64kb/s agrgace 1:2 za naky 400kc 128kb/s s agregaci 1:3 za 600 kc a 256kb/s s agregaci 1:5 za 550 kc.Je to datove neomezeno, prej to jenom nejak hlida server, aby to pasmo bylo spravedlive rozdeleno.Co byste brali.Jde mi o pomer vykon cena.Predem dik.Pepe
31.1.2005 21:11:57   0.0.0.xxx 7274
Zdarec,potřeboval bych poradit.Chceme si pořídit wi-fi síť na paření her a stahování dat.Jsme tři, jeden kamoš bydlí přes ulici druhej přes ulici a asi tak 80 m.odemě co by jsme potřebovali a nakolik by to přišlo.Moc dik.J.J.
1.2.2005 06:42:09   0.0.0.xxx 7273
Pokud nemáš tranzistor v koncovém stupni zatížený správnou zátěží, tak začne generovat harmonické, nakmitávat, či se úplně rozkmitá. Toto spektrum anténa vyzáří a zarušíš tím okolí. Špatně vyrobená anténa, nemusí to být jen plechovka, nepředstavuje správnou zátěž. Je to už jasné?
1.2.2005 17:28:02   0.0.0.xxx 7071
Nekde jsem cetl takove ty narazky, ze kdyz wifista X a wifista Y ponekud "presmazi signal." aby jim to dobre frcelo, tak beda holubu, ktery se dostane mezi tyto dve anteny, neb to bude fungovat jako mikrovlnka.

Jak jsou velky rizika, ze se to nepodepise na lidskem zdravi? (neco v tom stylu pan Novak, jehoz barak se nachazel tesne vedle jednoho spoje, po x letech zemrel na raka?)
11.7.2005 22:47:26   147.229.204.xxx 7272
Ahoj.To by me taky zajimalo....Mam WiFi router v pokoji a nerad bych se po roce dozvedel ze mi zacina rust druha hlava nebo treti ruka...V malinkatem manualu u routeru nebylo nic napsane...zda skodi nebo ne...To bude zalezet urcite na vykonu vysilace....Mno neporadi nekdo?
4.2.2005 16:30:33   0.0.0.xxx 7172
Mikrovlna
4.2.2005 18:55:59   0.0.0.xxx 7371
Pust Netstumbler a hnedka vidis SSID A pokud se ti nelibi Netstumbler tak Kismet.

Koukal sem ze je to zmineno i v clanku (jen lehce) - SSID zjistis zaslanim Probe Request - AP odpovi Probe Response - coz je podobne Beaconu (ve kterem se to SSID normalne broadcastuje)
4.2.2005 19:21:57   0.0.0.xxx 7472
Uz docela dlouho se hrabu v bezpecnosti WiFi siti, a tak si dovolim poopravit par chybicek v kapitole o bezpecnosti

1) WEP
- byl je a bude vzdy minimalne 64b, inicializacni vektor tam byl od zacatku. Vlastni klice ("sdilene tajemstvi") je tedy bud 40b nebo 104 (nebo i vic, videl sem myslim i delsi WEP klice, ale nerozsirilo se to)
- od kdy WEP overuje MAC adresu ? WEP funguje na principu sdileneho tajemstvi (40b nebo 104b klic) a dalo by se rict ze overuje uzivatele (musi ziskat klic a zadat ho do driveru)
- "šifra se sama obměňuje s každým paketem zaslaným do sítě" - asi tim je mysleno, ze kazdy paket je zasifrovan - bohuzel neni - inicializacnich vektoru je malo a tak se pomerne brzo vycerpaji a pak se to zase zacne tocit znovu dokola

2) 802.1X
- "Začalo se tedy pracovat na nové normě, jež měla umožnit lepší úroveň přihlašování uživatelů na základě šifrování a distribuci klíčů" - tahle věta by možná chtěla předělat moc smysl nedava
- 802.1X nevzniklo kvuli WiFi, a je starsi nez wifi (nevim presne na roky, ale imho je) a jedna se o princip autentizace uzivatele temer kdekoliv (je hodne obecne)
- taktez EAP nevznikl kvuli WiFi, ale drive, ve WiFi byl pouze pouzit
- "systém RADIUS" je imho blbost, když už tak "RADIUS server", a ze identifikuje uzivatele podle seznamu povolenych klientu ? .. no dobra...

3) TKIP
- u 802.1X nema co delat, je to soucast WPA
- pro TKIP plati, ze pro kazdy packet je jiny klic - v tom je ta vyhoda. Relacni klice patri k 802.1X - obvykle se generuji na zaklade uspesne autentizace pomoci nektere z EAP metod
- je to vpodstate vylepseni WEPu - stale se pouzivan RC4 (afaik), ale pro kazdy packet se generuje novy klic

4) 802.11i (btw, 802.11i je "prodavano" jako WPA2)
- WPA je predzvest, ne cast 802.11i, pouziva se stejne autentizace, ale uplne jine sifrovani
- upgrade HW prisel prave kvuli tomu, aby zarizeni zvladala AES , ne obracene

5) MAC filter
- filtrovani MAC adres je stare jak Babylon a s 802.11i nema vubec nic spolecneho

6) VPN
- pokud se dobre pamatuju, tak CHAP je challenge-response protokol na overovani uzivatelu pomoci jmena/hesla, a ne tak uplne sifrovaci algoritmus...

Dotazy klidne zodpovim na mailu
Tak asi tak.
Clanek sem sice necet cely, ale asi nebude tak spatny, v diskuzi je i nekolik kladnych hodnoceni
6.2.2005 20:49:09   0.0.0.xxx 7170
můžete mi ukázat kde ČTÚ píše něco o schválených anténách pro pásmo 2,4? Docela by mě to zajímalo. Pokud vím musí být homologováno jen wi-fi zařízení (tím myslím hw ap, pci karta).
7.2.2005 07:04:19   0.0.0.xxx 7172
zákonem je omezen maximální vysílací výkon pro každou anténu a to stačí , protože u antén co si uděláte doma NEMÁTE ZARUČEN!!! jejich zisk a tudíž nevíte, kolik vyzáříte ven! a že nějaký profík udělal plechovku a změřil její výkon nic nezaručuje, protože ta vaše plechovka se nutně bude lišit (proto jsou tady ISO normy u normálních antén, aby byla zaručena kvalita a naprosto stejné parametry, pak stačí změřit jen několik antén ze série a je jasné, jaký mají zisk (a další parametry), vybyste ale museli měřit každou anténu a to jistě dělat nebudete, když nemáte peníze ani na profi anténu za 2k, těžko budete mít měřící zařízení za statisíce pro měření svých podomácku vyrobéných quadů a plechovek.)
7.2.2005 18:27:33   0.0.0.xxx 7172
CHci se zeptat nekoho fundovaneho,jak je to s tema prekazkama v ceste signalu. CHci se pripojit na jeden AP zhruba 300m ode me,bohuzel antenu muzu umistit jen na pudu (na strechu ani jinam ne),kde prima "viditelnost" moji smer.anteny na AP bude mit v ceste "jen" tu vrstvu strechy (cca 30cm- zadnej beton ani kov.konstrukce)- dreveny tramy,lepenka a kanadskej sindel,hrebiky. Zajimalo by me,jak velkej utlum signalu zde muzu cekat,bohuzel jinam antenu dat nemuzu. Ke kompu z pudy je to tak 8 metru.
10.2.2005 14:15:33   0.0.0.xxx 7273
tak to musis vyresit nak jinak, taky jsem to tak chtel udelat, antena parabola zisk asi 21db, strecha latky a tasky, a AP ode me asi 500m a signal nula, (dal jsem to ven a signal 25db), takze smula, kabel jsem mel dlouhej 30m H1000, utlum na nem 6,6db.
10.2.2005 16:38:48   0.0.0.xxx 7371
Diky za odp.,tak to jsem bohuzel tezce v riti,budu muset antenu dat na nakej stojan primo do pokoje a holt jediny co bude stat v ceste je okno a budu se muset pripojit na AP o 500m dal,z toho uz tuplem nemam radost:-(
12.2.2005 21:02:16   0.0.0.xxx 7273
Jaromíre, probuď se, žádné zkušebny antény nepřeměřují, každá je jiná, i cena, a pokud by je někdo zrecenzoval, nestačili bychom se divit co se soudruhům ma Taiwanu povedlo. Možná žes před 18 lety bastlil, dnes už ti jen hrabe.
Jen tak mimochodem, sám jesm 2 antény za cca 2000.- koupil, pak jednu udělal z víčka na ucpání komínu přeměřil, a zjistil, že jsem ušetřil 1950.-, ale o to nešlo, šlo o to, že jsem z toho měl radost,no a takoví jako ty mi ji kazí.
Kdyby nákodou chtěl opět něto vyrobit, třeba blikač, NEYAPOMEŇ NA ZKUŠEBNU!
12.2.2005 21:10:21   0.0.0.xxx 7273
Tvůj názor je blbej, nevíš o čem je život.
13.2.2005 07:25:39   0.0.0.xxx 7271
Tak mi řekni v čem je blbej ty chytráků. Je jednoduché říct, že je něco blbé. Chce to argumenty.
13.2.2005 07:33:25   0.0.0.xxx 7072
Ivane, když vezmu na jedné straně sériovou výrobu a na druhé straně ty vaše děsné plechovky, tak je jasné, komu se budou parametry kus od kusu lišit.
Zato vidím, že ty jsi naprosto psychicky v pořádku, když si nejseš schopnej ani koupit pořádnou anténu, která stojí pakatel a raději děláš podobné šílenosti.
Jinak jsem se hlavně nezastavoval nad tebou a ostatními, kteří vi, co dělají, ale právě nad lidmi, kteří tomu nerozumí a co potom postaví bude jistě pro okolí "velkým" přínosem.
13.2.2005 07:36:49   0.0.0.xxx 7170
... přínosem.
Jaromír
16.2.2005 09:57:51   0.0.0.xxx 7272
Jak velký zisk by měl být u všesměrové anatény, když chci pokrýt uzemí o průměru asi 1,5 km? Je to na vesnici, takže tam není žádný rušivý vliv. Předem děkuji za radu.
20.2.2005 21:31:08   0.0.0.xxx 7473
Jak to, ze se plechovky neprodavaji v obchodech?
A co je na http://www.dbsoft.cz/anteny.asp ? )
Jinak z vlastni zkusenosti, plechovka je pro klienta do 500m v pohode, a pokud se zreguluje vysilaci vykon, tak i vhodna antena pro nezarusene oblasti.
Porad mnohem lepsi, nez "profi" ISP, kteri napr. nahrazuji vsesmerovku nekolika 24dB Andrew sity, do nichz pousti maximum vykonu, co karta/AP umozni...
25.2.2005 08:39:53   0.0.0.xxx 7373
Jaromíre, skoro to vypadá že děláte do wifi v komerční oblasti :-))) ... pak Vaše rozhořčení chápu, "profi" antény se pak špatně prodávají :-)))
5.3.2005 23:35:53   0.0.0.xxx 7272
Dobrý den! Chtěl(i) bych(om) také postavit svou Wi-Fi síť (u Přelouče), ale nemám(e) žádné praktické zkušenosti! Potřeboval bych (pokud je to možné) informace o zařízení na Wi-Fi síť ve venkovním prostoru - MY: pro 15 až 25 uživatelů
- vzdálenost od AP 300 až 500 m možná až 800m, která bude připojena přes ADSL (1 Mb/sec.); event. by se mohla zvýšit rychlost, pokud by tato
nedostačovala (? - nemám s tím zkušenosti, sdělte, prosím!); potřeboval bych nějaký vzor celé sítě (AP - dobrý a výkonný vysílač + výkonná
anténa /uveďte prosím TYP antény nebo více typů a zda lze na AP připojit JEDNA anténa nebo VÍCE antén?/, přijímací moduly na USB 2.O
a na PCI do počítačů a PCMIA do notebooků - vše tedy s vyšší citlivostí - a zase opět vhodné přijímací antény s dobrým ziskem!) a
také ceny komponent této sestavy (event. odkaz, kde co mohu zakoupit!?) - JDE MI ALE I O KOMPATIBILITU a pak i o spolehlivost a také o dobrý výkon!!; chtěl jsem také spíš asi rychlejší síť .g - nebo by byla
lepší .b ?; sdělte, prosím - nemáme s tím zkušenosti; budeme stavět naši PRVNÍ Wi-Fi síť!!); zajímaly by mne i Vaše osobní zkušenosti se sítí a její stavbou a s jejím provozem; dovoluji na Vás obrátit a požádat Vás o radu a o pomoc (pokud si někdo najdete čas, budu moc rád!);
přeji Vám hezký den a předem Vám děkuji za odpověď;
s pozdravem Ing. Viktor ŠUSTR; e-mail: Ing.Viktor.Sustr@seznam.cz
29.3.2005 09:55:30   0.0.0.xxx 7371
Pro mně jako laika určitě dobrý článek. Ale proč autor uvádí útlumy kabelů v pásmech 50 MHz - 1300 MHz a ne pro pásma Wi-Fi?
30.3.2005 21:44:51   0.0.0.xxx 7075
Jestli máš mobil nebo satelit, tak si dej pozor na ptáka
a vejce))
13.7.2008 09:21:33   88.103.107.xxx 20
Kde jsou obrázky ?
I když je ten článek tři roky starý, tak je dobrý a užitečný.
20.7.2008 17:40:17   88.103.107.xxx 50
Haló, kde jsou ty obrázky ?

Redakce si vyhrazuje právo odstranit neslušné a nevhodné příspěvky. Případné vyhrady na diskuze(zavináč)pctuning.cz

0 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 0Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.