Hlavní stránka Hardware Sítě a Internet MSI Star Hub BTHUB - nabídka zní: USB 2.0, Bluetooth
MSI Star Hub BTHUB - nabídka zní: USB 2.0, Bluetooth
autor: Kuchař Martin , publikováno 21.2.2005
Pokud trpíte zoufalým nedostatkem volných USB portů a máte zájem připojovat PC periferie (a nejen je) bezdrátově, pak je MSI Star Hub BTHUB pro vás to pravé ořechové. Jak již možná někteří z vás tuší, tak se jedná o 3-port USB 2.0 HUB a zároveň Bluetooth adaptér, jež umožňuje připojení až 7 dalších periferií. S tímto adaptérem už opravdu nebudete muset přemýšlet kam novou periferii připojit. {mospagebreak title=První seznámení}

V dnešní době, kdy je k PC potřeba připojit nespočetně mnoho různých zařízení od digitálních fotoaparátů, mp3 přehrávačů, web kamer, flash disků, tiskáren, scannerů až po méně obvyklé jako externí zvukové karty nastává někdy problém s volnými porty. Pokud máte moderní základní desku, pak pravděpodobně nedostatkem USB portů netrpíte, ale mohla by vás zaujmout možnost připojit si veškerá zařízení bezdrátovou technologií Bluetooth a tím se zbavit neustálých problémů při hledání správného kabelu apod.

MSI Star Hub BTHUB - nabídka zní: USB 2.0, Bluetooth
Schéma připojení periferií na MSI Star Hub BTHUB.

MSI Star Hub BTHUB je tří-portový USB 2.0 HUB s Bluetooth rozhraním pro připojení bezdrátových periferií. Na první pohled jistě zaujme svým vzhledem, jenž připomíná malou hvězdu a také výrazně modře blikající indikační LED uprostřed. USB porty jsou rozmístěny na třech stranách, takže je k nim dobrý přístup a umožní připojit i vetší zařízení bez toho, aniž by tím byl omezen přístup k portům zbývajícím. Na integrovaný Bluetooth adaptér je pak možno napojit až 7 dalších periferií od tiskáren až pod bezdrátové headsety.

Popis a obsah balení:

V malé krabici naleznete samotný Star Hub, CD s potřebnými ovladači a vícejazyčný manuál. Krabice je poměrně malá a na zadní straně ukazuje možnosti připojení periferií a popisuje technické vlastnosti.

MSI Star Hub BTHUB - nabídka zní: USB 2.0, Bluetooth

Při pohledu na HUB jistě mnoho uživatelů zaujme jeho moderní vzhled. Černé provedení je opravdu zdařilé a modře blikající indikační LED je také vhodně zvolená. Dioda bliká podle aktuálního vytížení. V klidovém stavu blikne jednou za 3 vteřiny a při vysokém zatížení prakticky svítí.

MSI Star Hub BTHUB - nabídka zní: USB 2.0, Bluetooth
- pro zvětšení klikněte -

Výhodou jsou zajisté také malé rozměry HUBu - ve vrcholech pouze 7,3 cm, což je podle mého velice příjemné. Nemusíte se totiž bát, že by vám na stole někde překážel.

MSI Star Hub BTHUB - nabídka zní: USB 2.0, Bluetooth

Manuál a CD:

Přiložený manuál je vícejazyčný (konkrétně obsahuje 16 jazyků). Jeho provedení je však velice stručné a obsahuje pouze základní informace o tom, jak zařízení zapojit. V případě problémů je zbytečné hledat v něm nějaké základní postupy řešení. Nebylo by na škodu, kdyby v něm byly popsány například i základní postupy připojení některých Bluetooth zařízení. Mnoho uživatelů s touto technologii určitě nemá doposud zkušenosti.

CD je provedeno v mini formátu (o průměru 8 cm). Na něm naleznete instalační soubor a dále kompletní anglický manuál, jenž je velice podrobný a neznalého uživatele dobře seznámí s postupy připojování různých periferií.

MSI Star Hub BTHUB - nabídka zní: USB 2.0, Bluetooth
Hlavní obrazovka výběrového menu na CD.

 

{mospagebreak title=Technické parametry}

USB:
 
Max. přenosová rychlost  480 Mb/s
Porty pro upload  jeden s napevno přidělaným kabelem
Porty pro download  3 porty
USB standard  2.0 zpětně kompatibilní s 1.1
   
BLUETOOTH :  
Bluetooth standard  1.1 a 1.2
Frekvenční rozsah  2,4 - 2,4835 GHz 23 kanálů
Citlivost  -82 dBm (Max.)
Dosah  10m v budově,  30 m na volném prostranství
Propustnost  Asymetricky 721kbps / 57,5kbps a Symetricky 432kbps/ 432kbps
Max. počet zařízení  7
   
OBECNĚ:  
Provozní napětí  5V z USB portu
Zatížení  high power port: 500mA, low power port: 100mA
Rozměry  73,5 x 73,5 x 21,5 mm
Váha  69 g

Zařízení vyhovuje standardu USB 2.0, což je velice přínosné zejména tehdy, pokud na něj budete napojovat nové flash disky, externí HDD či optické mechaniky, jež s tímto standardem pracují. Pokud však připojíte zařízení starší (USB 1.1), pak se nemusíte ničeho obávat, neboť MSI Star Hub BTHUB je zpětně plně kompatibilní. Pro srovnání USB 2.0 má přenosovou rychlost 480 Mb/s zatímco USB 1.1 bylo navrženo pro přenosové rychlosti 12 Mb/s.

MSI Star Hub BTHUB - nabídka zní: USB 2.0, Bluetooth

Integrovaný Bluetooth adaptér umožňuje napojit dalších 7 periferií. Použití dvou standardů opět zajišťuje nejvyšší možnou kompatibilitu. Maximální přenosová rychlost je 721 kbps.

Podporované konektivity jsou: Piconet Point-to-Point, Piconet Point-to-Multipoint, Scatternet Connect.

A profily pak: Generic Access Profile, Service Discovery Profile, Dial-Up Networking Profile, Fax Profile, Generic Object Exchange Profile, File Transfer Profile, Object Push Profile, Synchronization Profile, Personal Area Network Profile, Hard Cable replacement Profile, Human Interface Device Profile, Audio Gateway Profile, Headset Profile.

Tím je zajištěná maximální kompatibilita se všemi možnými periferiemi. Skrze tento adaptér pak lze přistupovat k vytáčeným sítím, k místním sítím LAN, lze přenášet soubory, zvuk, obraz... možností je nespočet.

MSI Star Hub BTHUB - nabídka zní: USB 2.0, Bluetooth
- pro zvětšení klikněte -

Uvnitř adaptéru se nachází pouze několik součástek a jeden řídící čip, jenž ovládá přenos USB a slouží také jako vysílací jednotka pro Bluetooth. Oproti starším MSI HUBům je v místě čtvrtého portu právě řídicí čip Bluetooth. 

MSI Star Hub BTHUB - nabídka zní: USB 2.0, Bluetooth
- pro zvětšení klikněte -

Možná je ale škoda že provedení ovládací elektroniky je právě na úkor jednoho USB portu.

{mospagebreak title=Software}

Po připojení BTHUBu do volného USB portu je potřeba vložit instalační CD a spustit instalaci. Po restartu PC je již vše připraveno k okamžitému použití.

Veškeré vlastnosti Bluetooth adaptéru, správu připojených zařízení a ostatní funkce se ovládají přes program BlueSoleil.

 MSI Star Hub BTHUB - nabídka zní: USB 2.0, Bluetooth
Takto vypadá program BlueSoleil pokud není připojeno žádné zařízení.

Tento program dokáže velice kvalitně a přehledně monitorovat veškeré Bluetooth zařízení, jež jsou v dosahu. Také nám ukazuje, jaké služby můžeme s tímto zařízením využívat - ať už bezdrátové připojení k internetu, přenos souborů a nebo vzdálený tisk.

MSI Star Hub BTHUB - nabídka zní: USB 2.0, Bluetooth
Pokud připojíme nějaké zařízení, tak se nám zobrazí jeho typ.
Všimněte si také, že v horní části jsou zvýrazněny možné služby (Připojen je telefon Siemens S65).

Jakmile začneme provádět jakoukoli komunikaci mezi adaptérem a připojeným zařízením, v programu se to zobrazí. Při přenášení souborů vidíme aktuální rychlost a průběh v %.

MSI Star Hub BTHUB - nabídka zní: USB 2.0, Bluetooth
Nyní dochází k přenosu soborů z PC do telefonu skrze BTHUB.
Všimněte si, že od telefonu je naznačena tenká čára, jež má představovat probíhající přenos.

Z dalších funkcí tohoto programu je potřeba zmínit vyhledávání dostupných zařízení. To můžeme provádět buď zadáním adresy zařízení, či na základě vyhledávání názvu zařízení. Můžeme také vybírat v historii již jednou připojených periferií a tím si hledání zjednodušit.

MSI Star Hub BTHUB - nabídka zní: USB 2.0, Bluetooth
Okno vyhledávání dostupných Bluetooth zařízení.

Další neopomenutelnou funkcí je nastavování bezpečnosti. Jak už tomu u bezdrátových sítí bývá, je potřeba dbát na vysokou bezpečnost právě z důvodu bezdrátové komunikace. Tu lze totiž snadno odposlouchávat, či jinak monitorovat. K tomu máme na výběr několik stupňů zabezpečení:

Nízká úroveň
- je možnost, kdy není potřeba vyplňovat žádné heslo při připojení zařízení.
Střední úroveň - na zařízení jež připojujeme musíme zadat heslo stejně jako v prog. BlueSoleil
Vysoká úroveň - heslo je vyžadováno při každém pokusu o napojení a provedení komunikace či výměnu dat.

MSI Star Hub BTHUB - nabídka zní: USB 2.0, Bluetooth
Okno nastavení bezpečnostní úrovně.

 

{mospagebreak title=Testy a závěr}

MSI Star Hub BTHUB byl postupně testován s několika USB periferiemi. Vždy byly použity všechny tři porty zároveň, aby byl vytížen na maximální možnou úroveň. Později se k USB periferiím přidal ještě Bluetooth telefon Siemens S65.

Nejdříve jsem se snažil maximálně vytížit zařízení kopírováním souborů přes všechny tři porty. Při kopírování byl použit 12 MB soubor a měřil jsem čas za jak dlouho bude zkopírován. Z těchto údajů se pak vypočítala průměrná přenosová rychlost. Při měření všech zároveň byl zaznamenán čas, za jak dlouho skončilo kopírování u posledního zařízení.
 

Zařízení Čas Rychlost
USB 1.1 flash disk 30s 0,4 MBps
USB 2.0 flash disk 6s 2 MBps
USB 2.0 digitální foťák 10s 1,2 MBps
Všechny tři zároveň 35s 0,34 MBps

Při testech vyplynulo, že při kopírování na USB flash disky je počáteční rychlost velmi nízká. Snažil jsem se zjistit zda při kopírování větších souborů rychlost nenarůstá. Zkopíroval jsme tedy postupně 10, 20, 40, 80 a 100MB soubory na disk. Výsledek však ukázal, že průměrná rychlost zápisu se pohybuje v rozmezí 1,3 - 1,5 MBps což není zrovna moc oslnivé.

Posledním testem USB rozhraní bylo vytížení co největším počtem USB periferíí. Přímo v HUBu byly zapojeny dva flash disky a další USB 2.0 HUB. V tom pak další USB 1.1 HUB, web kamera, optický myš a digitální fotoaparát. To znamená celkem 7 zařízení připojených na BTHUBu. I po zatížení při kopírování se všechny periferie chovaly korektně a stabilně.

MSI Star Hub BTHUB - nabídka zní: USB 2.0, Bluetooth

V době testu jsem však měl k dispozici pouze jedno Bluetooth zařízení, takže jsem nemohl vyzkoušet jak se Star Hub BTHUB chová při plné zátěži. S telefonem Siemens S65 však pracoval velice spolehlivě a přenosové rychlost byly pěkné (bohužel omezeny kapacitou telefonu). Při kopírování souboru z PC do paměti telefonu skrze Bluetooth se průměrná rychlost pohybovala kolem 10kBps.  I na vzdálenost kolem 10m vše fungoval naprosto spolehlivě a přenosové rychlosti se neměnily.

Z testů vyplývá, že Star Hub BTHUB zvládá opravdu velké množství připojených periferií a nečiní mu to žádné potíže. Bohužel nebylo možné vyzkoušet pořádně Bluetooth rozhraní.

Závěr

MSI Star Hub BTHUB je velice vhodný a spolehlivý doplněk k PC pro všechny uživatele, kteří vlastní nespočet periferií a nemají je kam připojit. Určitě nebude kazit estetický dojem vašeho pracoviště - dokonce si myslím, že jej příjemně oživí. Provedení s modrou LEDkou je velice moderní a hezké. Jediné co bych snad vytknul je poměrně krátký kablík (délka 90cm), jenž je v mnoha případech velice limitujícím faktorem.

 

Závěrečné hodnocení

Klady Zápory
Design, malé rozměry Krátký připojovací kablík
Integrované Bluetooth Absence čtvrtého USB portu
Nízká cena v porovnání s odděleným USB HUBem a Bluetooth adaptérem  
Příjemné ovládání  
Napájení skrze USB  

Doporučená koncová cena: 900,- bez DPH (Levi))

 

MSI Star Hub nám zapůjčila firma Levi, které tímto děkujeme

MSI Star Hub BTHUB - nabídka zní: USB 2.0, Bluetooth

 
Komentáře k článku
RSS
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
21.2.2005 08:17:19   0.0.0.xxx 5664
Nema nekdo potuchy, jak by se to chovalo pod linuxem?? USB HUB by asi byl v pohode, ale jak je to se softem pro BT???
21.2.2005 09:16:06   0.0.0.xxx 6968
to by mně také zajímalo. Už by se na pctuningu taky mohli orientovat dál než jen na WXP
21.2.2005 09:57:54   0.0.0.xxx 6568
Z popisku chipu nejde nic precist. Vzhledem k tomu ze to vypada na nejaky proprietarni jednocip bych pod linuxem nedaval sanci.
Ohledne Bluetooth funguji v linuxu pouze dva typy chipu. Jeden je CSR - Cambridge Silicon Radio ktery se montuje do vetsiny USB Donglu a modifikovana low power verze do embedded devicu a pak jeste jeden na kterej si ted zrovna nevzpomenu;) CSR chip je hodne rozsireny. Odhaduji tak 60%. Ma take upgradovatelny firmware.
21.2.2005 10:50:44   0.0.0.xxx 7069
Je tam ,Na zvetsenym obrazku je videt ze tam je kompletni tistak z usb bluetooth donglu a je tam i prazdne misto po usb konektoru, oznaceni tistaku MS6970 takze to je to co se samostatne prodava jako Btoes, pokud na linuxu bude chodit on, tak tohle taky.
21.2.2005 13:27:52   0.0.0.xxx 6769
chodilo by to pod Win98SE?
21.2.2005 17:03:42   0.0.0.xxx 6869
v místním krámě maj tohle v akci, za necelých 880 včetně dph, když jsem tam volal, doběhli pro něj, rozbalili a přečetli mi, že CD obsahuje i drivery pro Win98SE.. bomba..
21.2.2005 19:45:59   0.0.0.xxx 6868
Tak jsem zapatral na webu Broadcomu a je to on(meho srdce sampion). CSR based. Naka inovovana verze.

A podle http://www.holtmann.org/linux/bluetooth/devices.html je taky working.

Takze zarucuju ze v linuxu to rozchodit pujde stejne hladce jako kazdy jiny bt dongle.
23.2.2005 21:05:18   0.0.0.xxx 14669
Nema nekdo zkusenost jestli Star Hub komunikuje s Nokii3650 u WinXP?
24.2.2005 15:25:27   0.0.0.xxx 7071
Pozor, nechodi s NOKIA PC SUITE softwarem.
28.2.2005 09:22:33   0.0.0.xxx 7069
Podle mě by USB2.0 nělo protáhnout až 60MB/s. Ale autor článku změřil přenosovou rychlost 1,3 - 1,5 MBps. Jenom blázen nebo uplná lama může napsat že " ... USB 2.0, což je velice přínosné zejména tehdy, pokud na něj budete napojovat nové flash disky, externí HDD či optické mechaniky, jež s tímto standardem pracují. ", protože připojit vysokorychlostní zařízení přez takhle nízkou rychlost je sebevražda. Už se vidím jak degraduji můj flashdisk který kopíruje asi 6/14 MB za sekundu - to asi ne.

Tím se celý článek stává tak nějak směšným. No jo když dnes píše každý kdo udrží pero a moč.
28.2.2005 14:58:36   0.0.0.xxx 87100
PC tuning je skutečně poslední dobou (několik měsíců) čím dál větší odpad.
Co dodat ke cabmanovi? Fakt je že si asi můj externí disk k takovédlemu šmejdu z důvodu rychlosti nepřipojim a to autor čánku zapoměl uvést jako - a to je zásadní problém
28.2.2005 15:01:58   0.0.0.xxx 6968
... tak si to řešte tam.
Bohužel PC TUNING přestává být o všem.
28.2.2005 15:13:33   0.0.0.xxx 6970
,,PC tuning je skutečně poslední dobou (několik měsíců) čím dál větší odpad. "

opet jsem se po dlouhe dobe zasmal - dekuji za pobaveni :-)
4.3.2005 16:30:17   0.0.0.xxx 7170
chodí bych rekl,ale jenom s nekteryma founama
11.3.2005 12:50:22   0.0.0.xxx 7369
Po skvělé recenzi jsem si Star HUB objednal. Je to opravdu moc pěkný, ale má to jeden háček nebo spíš hák :-( nefunguje mi Nokií 6230, teda spíš v programu Nokia PC Suite. Neporadí někdo co mám rozšlapat, jestl Star HUB nebo 6230 :-(
13.3.2005 11:26:09   0.0.0.xxx 7168
Prosim mohl by mi nekdo pomoci,koupil jsem si tento usb rozbočovač ale nedostal jsem k němu toto cd s ovladačema...a moc bych je potřeboval sehnat,nevite prosim vas nekdo kde bych je mohl sehnat?? ..předem děkuji.... Pavel
16.3.2005 09:37:36   0.0.0.xxx 6667
... ale na druhou stranu je dobré, že se sám sobě dokážete zasmát! Sebekritika je ve Vašem případě na místě a když nic jinýho ...
16.3.2005 12:01:18   0.0.0.xxx 7170
Nokia 6230 mi chodí s NB HP přes bt ale přes MSI star hub nikoli, jenže Sony T630 přes něj chodí, takže jsem po zkouškách došel zk závěru , že Star nemá podporu pro Nokii 6230 a zatím jsem nesehnal nový ovladač . . . .
12.4.2005 23:47:21   0.0.0.xxx 6968
Koupil jsem si to. Nema to MS6970, ale MS6871.
Pod nejnovejsimi jadry to chodi, pod ostatnimi ne.
14.10.2005 19:02:03   84.16.108.xxx 7071
Prodám USB HUB MSI StarHub 101 - 4 portový.Svítí efektně modře, cena 199,- více info. na starhub.kvalitne.cz

Redakce si vyhrazuje právo odstranit neslušné a nevhodné příspěvky. Případné vyhrady na diskuze(zavináč)pctuning.cz

0 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 0Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.