Hlavní stránka Hardware Sítě a Internet Linksys SpeedBooster - turbo pro WiFi síť
Linksys SpeedBooster - turbo pro WiFi síť
autor: Kuchař Martin , publikováno 17.3.2005
Společnost Linksys je v oblasti PC sítí velice známá. Její síťové prvky jsou používány po celém světě a jméno Linksys zaručuje vysokou kvalitu a spolehlivost. Před nedávnem vyšly do prodeje nové produkty WRT54GS a WMP54GS. Jsou to HW AP router a PCI WiFi karta, jež oproti svým předchůdcům slibují nárůst propustnosti až o 35%. Pojďme se tedy na technologii SpeedBooster podívat podrobněji a popsat si, jak funguje. {mospagebreak title=První seznámení}

Společnost Linksys představila nedávno novou řadu produktů. Jedná se o WRT54GS, což je HW AP router a WMP54GS, což je WLAN PCI karta. Obě tato zařízení typově vycházejí ze svých předchůdců a byla pouze přidána technologie SpeedBooster, jež podle výrobce slibuje nárůst propustnosti sítě až o 35% oproti klasické 802.11g síti. 

Linksys SpeedBooster - turbo pro WiFi síť

Podstatnou výhodou technologie SpeedBooster je fakt, že tato zařízení jsou plně kompatibilní s 802.11g, což znamená, že se není třeba obávat zpětné nekompatibility se staršími WLAN prvky, jež technologii SpeedBooster nemají.

Linksys SpeedBooster - turbo pro WiFi síť

Jak jsem se již zmínil, tak WRT54GS je HW AP a router. Kombinuje v sobě vlastně tři zařízení - je to WLAN AP 802.11g, dále má 4-port switch pro připojení uživatelů kabelem a nakonec také router, jenž se stará o sdílení konektivity do internetu apod. Podrobněji bude rozebrán v samostatné kapitole. Dalším zařízením je pak WMP54GS, což je klasická PCI WiFi karta standardu 802.11g - také bude podrobněji popsána ve své kapitole.

Linksys SpeedBooster - turbo pro WiFi síť

Linksys však není první kdo slibuje datovou propustnost až 125Mbps. S touto technologií jíž minulý rok přišly na trh společnosti Netgear a D-Link. Ty využívaly technologii Chanel Bonding, která umožňovala nárůst rychlosti až na 125Mbps u vybavených zařízení. U těchto firem se však urychlení značí pojmem Super G.

{mospagebreak title=Linksys WRT54GS}

Linksys SpeedBooster - turbo pro WiFi síť
Již zmíněná krabice.

Nyní se trochu podrobněji podíváme na toto HW AP. Linksys WRT54GS vychází modelově ze svého předchůdce WRT54G. Jak jsem již zmínil, tak v sobě kombinuje funkce bezdrátového Access Pointu pro bezdrátové připojení uživatelů ve standardech 802.11b a 802.11g. Dále pak 4-port 10/100 Mbps ethernet switch, jenž umožňuje připojit další uživatele či periferie skrze metalickou síť a nakonec router, jenž všechny funkce spojuje a ovládá, čímž umožňuje snadné sdílení internetové konektivity či přemostění metalické a bezdrátové sítě.

Linksys SpeedBooster - turbo pro WiFi síť
Pohled na WRT54GS - vypadá velice pěkně.

Technická specifikace:

Standardy IEEE  802.3 , IEEE  802.3u , IEEE  802.11g , IEEE 802.11b
Modulace DSSS
Výkon 15dBm (EIRP)
Rychlost 125; 54; 48; 36; 24; 18; 12; 11; 9; 6; 5,5; 2 a 1Mbps
Citlivost -80dBm
Kanály 11 Kanálů pro USA a Kanadu, 13 Kanálů pro Evropu
Porty čtyři 10/100 RJ-45 switched + jeden 10/100 RJ-45 WAN
Anténa 2x odpojitelná - reverzní TNC
Bezpečnost SPI Firewall, Internet Policy, Parental Control
WiFi bezpečnost TKIP, AES, 802.1x, WEP 128bit, MAC filtry
Rozměry (Š x V x H) 186 x 48 x 200 mm
Váha 482 g
Napájení 12V 1A DC

Celé zařízení je dodáváno v pěkné krabici spolu s DC adaptérem, instalačním CD, UTP kabelem a velice stručným základním manuálem. Samotné zařízení je pak provedeno v pěkné modro černé kombinaci.

Linksys SpeedBooster - turbo pro WiFi síť
Příslušenství jež získáte v krabici při koupi WRT54GS.

Na čelním panelu lze nalézt 8 LED. První svítí při připojení do el. sítě, další značí funkční DMZ, následuje WLAN dioda jež svítí při funkčním provozu problikává a při přenosu svítí. Další 4 diody značí zda je připojen kabel do jednotlivých portů ve switchi a poslední dioda ukazuje zda je do WAN portu přivedena konektivita.

Linksys SpeedBooster - turbo pro WiFi síť
Detailní pohled na čelní panel s indikačními LED.

Při pohledu zezadu uvidíme celkem 5 RJ-45 portů. Jeden slouží pro přivedení internetové konektivity (například kabelová televize, DSL...) a zbylé čtyři pak slouží jako klasický 4-port 10/100 switch. Na levé straně je malé tlačítko pro reset a na opačné straně zdířka pro napájecí konektor. Velice výrazné jsou pak dvě antény, jež lze vyměnit a napojit na ně libovolnou externí anténu. Konektor je reverzní TNC. Dodané antény jsou dipólové a mají zisk kolem 3dB.

Linksys SpeedBooster - turbo pro WiFi síť

Ovládací čip je založen na procesoru Broadcom BCM4712KPB o taktu 200MHz. Ethernet switch je pak ovládán čipem Broadcom BCM5325EKQM. Celkem má WRT54GS 32MB RAM paměti a pro flash dalších 8MB. Tyto čipy jsou dnes natolik rozšířené v mnoha WLAN prvcích, že se prakticky staly standardem.

Linksys SpeedBooster - turbo pro WiFi síť
- pro zvětšení klikněte -

Z hlediska nastavení má toto HWAP nespočet možností od těch velmi užitečných až po ty méně praktické. Hned na úvodní stránce web-managementu je potřeba vyplnit, jak je zařízení připojeno k internetu (DHCP, Static IP, PPPoE, PPTP, L2TP...) a v následném kroku určit, zda si připojení uživatelé budou muset nastavovat IP ručně a nebo zda to za ně bude obstarávat DHCP server, na kterém lze pak nastavit rozsahy IP, které mohou být přiděleny.

Linksys SpeedBooster - turbo pro WiFi síť
Základní obrazovka kterou uvidíte po přihlášení.

Pokud máme v plánu připojovat i uživatele přes WiFi (což je asi samozřejmostí), pak určitě každý ocení veliké možnosti zabezpečení, jež WRT54GS přináší. Od běžně používaných WEP 64 a 128bit klíčů až po WPA, TKIP a RADIUS. Ovládání je opět velice jednoduché a porozumí mu i nepříliš zkušený uživatel. Z dalších zabezpečovacích prvků ještě nesmím opomenout MAC filtering, jenž sleduje připojená zařízení a povolí pouze ty, která jsou v seznamu.

Linksys SpeedBooster - turbo pro WiFi síť
Nastavení parametrů WiFi.

Z dalších bezpečnostních prvků je potřeba také zmínit Firewall. Ten dokáže blokovat anonymní detekci sítě z internetu, blokování multicasttingu, filtrování NAT redirekce a především filtrování IDENT (port 113). Na další záložce pak můžeme povolovat či zakazovat propustnost pro VPN v protokolech IPSec, PPTP, L2TP.

Linksys SpeedBooster - turbo pro WiFi síť
Nastavení bezpečnostních prvků Firewall.

Všechny bezpečnostní prvky tedy dohromady tvoří velice robustní nástroj na ochranu vaší sítě před útoky z internetu nebo přímo z lokální sítě.

Web-management umožňuje také velice kvalitní monitoring celé sítě. Veškeré záznamy může ukládat do log souborů z nichž lze následně spolehlivě vyčíst potřebné informace o dění v síti. Velice pohodlně se také nahrává nový firmware - slouží k tomu funkce přímo v ovládacím menu.

Podstatným nedostatkem se ale stává absence regulace výstupního výkonu, což je podle generální licence max. 100mW. Při použití v exteriéru je pak potřeba vhodně zvolit anténu, aby tyto hodnoty nebyly překročeny.

Největší výhodou tohoto HWAP je však možnost změny a úpravy jeho firmware. Například firma Sveasoft vydala velice kvalitní firmware, který je založen na linuxu, avšak při instalaci jej není potřeba složitě kompilovat - stačí pouze nahrát přes web-management, který je pak rozšířen o řadu užitečných funkcí. Především pak získáte možnost omezit rychlost připojení k internetu pro jednotlivé porty, čili se pak již nebudete o jedno pásmo s dalšími klienty přetahovat, ale každý bude mít vyhrazené své pásmo. Existuje však celá řada různých úprav, které dokáží nastavovat šířku pásma například i pomocí Wondershaper+iproute2.

Kompletní rozbor možných úprav firmware však není v rozmezí tohoto článku a ani jeho hlavním cílem.

{mospagebreak title=Linksys WMP54GS}

Toto je PCI WLAN adaptér, který podporuje technologii SpeedBooster stejně jako WRT54GS. Modelově opět vychází ze svého předchůdce WMP54G s nímž má společné prakticky všechny vlastnosti.

Linksys SpeedBooster - turbo pro WiFi síť
Balení WMP54GS.

V balení je dodáván spolu s instalačním CD, manuálem a malou dipólovou anténou. Ta ale po připojení ke kartě docela nepříjemně zavazí při zapojování jiných kabelů vzadu na PC.

Linksys SpeedBooster - turbo pro WiFi síť
PCI karta, anténa a CD s drivery a ovládacím softwarem.

Technické specifikace:

Operační systémy Windows 98SE, Me, 2000, XP
Modulace 802.11b - CCK, DQPSK, DBPSK draft 802.11g – OFDM
Výkon 15dBm (EIRP)
Rychlost 125; 54; 48; 36; 24; 18; 12; 11; 9; 6; 5,5; 2 a 1Mbps
Citlivost -80dBm
Kanály 11 Kanálu pro USA a Kanadu, 13 Kanálu pro Evropu
Anténa 1x odpojitelná - RSMA
WiFi bezpečnost WPA a WEP

Vlastnosti karty se nikterak neliší od ostatních PCI 802.11g karet. Jediný rozdíl je v použití technologie SpeedBooster.

Linksys SpeedBooster - turbo pro WiFi síť
Detailní pohled na WMP54GS.

Dodaný ovládací software působí vzhledově velice příjemně a jeho obsluha je velice snadná. Spíše ale něž funkci ovládací plní tento program funkci monitoringu, kdy velice přesně a spolehlivě monitoruje dostupné sítě, ukazuje na jakém pracují kanálu, zda vyžadují šifrování apod.

Linksys SpeedBooster - turbo pro WiFi síť
Úvodní obrazovka - připojení k síti a internetu je aktivní. Dole je vidět síla signálu a kvalita linky.

V dolní části programu jsou dva sloupce, jenž ukazují sílu signálu a úroveň kvality linky. Toto měření sice není příliš přesné a průkazné, avšak jako přibližné informace bohatě postačuje.

Linksys SpeedBooster - turbo pro WiFi síť
Zde vidíme dostupné bezdrátové sítě a jejich základní parametry jako SSID, kanál, sílu signálu...

Linksys SpeedBooster - turbo pro WiFi síť
Statistiky připojení k síti.

 

{mospagebreak title=Technologie SpeedBooster}

Linksys dokázal zrychlit WiFi přenos až na 125Mbps a to bez použití nestandardních technologií. Podle výrobce má technologie SpeedBooster urychlit přenos v síti 802.11g při použití produktů této řady až o 35% a při použití jiných produktů z řady 802.11g až o 20%. Společnost Linksys se tímto tahem snaží udržet krok s konkurenčními firmami D-Link a Netgear jež uvolnily urychlující technologie Super G již v minulém roce.

Narozdíl od D-Link a Netgear nevyužívá Linksys techniky zvané Channel Bonding, což je právě u dvou zmíněných společností základním prvkem celé akcelerace přenosu. Channel Bonding pracuje na základě spřažení šestého, půlky prvního a půlky jedenáctého kanálu. To zapříčiňuje veliké zarušení všech okolních sítí, jež pracují ve zmíněných kanálech. Při testech, které prováděla společnost The Tolly Group, vyplynulo, že pokud jsou v blízkosti Super G a klasická 802.11g, tak pak sice síť Super G dokáže přenést až 48,5Mbps ale na úkor 802.11g, jež má pouhých 1,4Mbps. Z toho je jasné že tento směr asi do budoucna opravdu přijatelný není a WiFi Aliance jej za standard určitě neprohlásí.

Linksys se tedy vydal zcela jinou cestou kdy pro zvýšení rychlosti využívají několik technik jež jsou založeny na přijatých standardech. Ovládacím prvkem je pak čip společnosti Broadcom s názvem Afterburner jež vychází ze staršího modelu Express.

Samotná akcelerace probíhá díky redukci informací jež jsou odesílány společně s každým paketem. Při normální komunikaci je pásmo využito zhruba z 80% samotnými datovými pakety a zbylých 20% zůstává pro nutné řídící informace. Čip Afterburner však dokáže zredukovat hlavičky paketů o více než 50% a především je dokáže řetězit, což ve výsledku znamená, že pro pět paketů se odesílá pouze jedna hlavička.

Linksys SpeedBooster - turbo pro WiFi síť
Nahoře je ukázka jak probíhá přenos v klasických sítích (každý paket má hlavičku).
Dole pak SpeedBooster, kdy má pět paketů hlavičku společnou.

Nespornou výhodou SpeedBooster technologie je její plná zpětná kompatibilita se všemi sítěmi standardu 802.11b a 802.11g. Linksys dokonce dokázal při použití nové technologie dodržet i základní podmínky, jež jsou kladeny na 802.11g - 11kanálů a max 20MHz.

{mospagebreak title=Testy}

Na první pohled vypadá technologie SpeedBooster velice slibně. Nyní si ukážeme jak to celé pracuje v reálu a jakých rychlostí se dá běžně při použití v budově dosáhnout.

Testovány byly proti sobě dva výše popsané produkty a následně pro lepší představu byl použit WRT54GS proti normální 802.11g WiFi kartě do USB. Operační systém je WinXP. Vzdálenost obou zařízení je 5m a jsou použity pouze dodávané dipólové antény. Pro testování propustnosti sítě byl použit program IPERF, který dokáže velice spolehlivě a kvalitně zjistit maximální propustnost. Nastaveno bylo 10s vytížení linky při použití deseti threadů (současné připojení na deseti portech).

V prvním testu je v AP i v PCI kartě nastavena rychlost sítě na auto, čili režim SpeedBooster je aktivní u obou zařízení. Kvalita linky byla na 91% a síla signálu -42dBm. Výsledky byly více než hezké, možná až dokonce překvapivé. Pro znalejší uživatele přikládám print-screen výsledku z IPERF. Výsledek tohoto testu byl 37,5Mbps což je na akcelerovanou WiFi síť bez použití Channel Bonding více než krásný výsledek. Později jsem zkoušel vytížit linku opět pomocí deseti threadů ale ne pouze na 10s ale na minutu, avšak výsledky byly prakticky shodné.

Linksys SpeedBooster - turbo pro WiFi síť
Print-screen z testu IPERF.

Následoval test WRT54GS proti 802.11g USB kartě. Z výsledků je vidět, že Linksys opravdu dokázal zrychlit přenos i v běžné 802.11g sítí při použití zařízení bez SpeedBoosteru. IPERF naměřil 19,4Mbps což je opět velice pěkné.

Linksys SpeedBooster - turbo pro WiFi síť
Opět print-screen výsledku testování.

Nakonec jsem otestoval jak probíhá přenos souborů přes FTP. Zvolil jsem dva testy, kdy v jednom jsem přenášel 800MB soubor a v druhém 1013 souborů o celkové velikosti 4GB. Tuto metodu jsem zvolil z toho důvodu, neboť přenos se chová zcela jinak, pokud se kopíruje jen jeden soubor a nebo je to velké množství malých souborů. Jak test dopadl je ukázáno v následující tabulce.

Tabulka je udělána tak, že ve sloupcích jsou dva typy testu (800MB soubor a 4GB souborů) a hned za nimi vždy následuje průměrná rychlost, která byla v testu dosažena.
 

Zařízení 800MB Rychlost 4GB Rychlost
WRT54GS + WMP54GS 223s 3,59MBps 1700s 2,35MBps
WRT54GS + USB 54G 407s 1,97MBps 2237s 1,8MBps

Z výsledků je vidět, že při kopírování přes FTP není linka vytížena natolik jako při testu pomocí programu IPERF. Také v druhé části není rozdíl natolik vysoký neboť při kopírováni natolik malých souborů nemůže rychlost vyskočit na vyšší hodnotu než při kopírování jednoho velkého souboru.

Pokud bych měl tedy porovnat celkové zrychlení, jež SpeedBooster přináší oproti klasickým 802.11g sítím bez jakékoli akcelerace, pak by se dalo opravdu hovořit minimálně o udávaných 35%. V běžně používaných 802.11g sítích je možné dosáhnout přenosových rychlostí kolem 16Mbps a při vynikajících podmínkách pak až 18Mbps (to je však spíše výjimkou).

Pokud bychom tedy kopírovali jeden 100MB soubor v klasické 802.11g síti a potom v 802.11g se SpeedBoosterem, tak rozdíl by činil něco kolem 30s, což není zanedbatelné.

{mospagebreak title=Závěr}

Technologie SpeedBooster se tedy ukázala jako více než zajímavá. Pro domácí použití a v malých podnikových sítích je určitě velice vhodným řešením neboť ziskem vyšší rychlosti je možno napojit více uživatelů či klientu při zachování rozumných rychlostí pro každého z nich.

Linksys SpeedBooster - turbo pro WiFi síť

Z testů je více než patrné, že SpeedBooster pracuje opravdu tak, jak výrobce slibuje - možná že i slibovaných 35% předčil. Při porovnání s předchůdcem WRT54G nemohu než konstatovat, že Linksys udělal velice velký krok kupředu a získá si mnoho nových spokojených zákazníků.

Linksys SpeedBooster - turbo pro WiFi síť

Pokud tedy chcete doma vybudovat malou WiFi síť pro propojení několika PC a sdílení internetu apod. pak uvažte, zda se nevyplatí si něco málo připlatit a získat tím velice rychlé a spolehlivé komponenty.

Závěrečné hodnocení

Klady Zápory
Příjemný Web-management a snadné nastavení všech funkcí Cena oproti klasické 802.11g
Firmware postavený na Linuxu a možnosti jeho upgradu Pro někoho absence USB portu na WRT54GS
Dvě odpojitelné dipólové antény  
SpeedBooster  
Plná zpětná kompatibilita  
Urychlení bez použití Channel - Bonding  

Linksys WRT54GS - doporučená koncová cena: 2977,- bez DPH (Levi)
Linksys WMP54GS - doporučená koncová cena: 1963,- bez DPH (Levi)

Linksys WRT54GS a WMP54GS nám zapůjčila firma Levi, které tímto děkujeme

Linksys SpeedBooster - turbo pro WiFi síť

 
Komentáře k článku
RSS
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
17.3.2005 07:35:01   0.0.0.xxx 5570
Opravdová novinka! Ale Asus prodává 125Mbps už od začátku roku... Proč se raděj nevěnujete vaření, pane Kuchaři.
17.3.2005 08:48:27   0.0.0.xxx 7069
Novinka je všechno, co používá polovodiče :o)
17.3.2005 08:55:39   0.0.0.xxx 6770
US Robotics (3Com) ma 125Mbit/s uz od leta lonskeho roku. Si to kvuli tom kamos kupil za tezke prachy :-)
17.3.2005 10:33:50   0.0.0.xxx 67143
At si výrobci píšou kolik Mbps chteji, ale to je jen jejich teoreticka hodnota, ktera ma zvednout prodejnost, ale jinak je k nicemu. A ty ceny z LEVI, to je nadhera :-D
17.3.2005 10:47:00   0.0.0.xxx 6868
No o spolehlivosti bych mluvil, az to nekdo nasadi jako AP na pripojovani aspon 20 klientu. To se pak uvidi, jestli to pojede nebo ne. Jestli se to zasekava nebo ne atd.
17.3.2005 11:16:07   0.0.0.xxx 6867
Co dodat? Prectete si tenhle whitepaper http://www.usr.com/download/whitepapers/125mbps-wp.pdf
a bude vam to hodne pripominat SpeedBooster od LinkSys. Az na to, ze tam slibujou jenom 25% narust :-) No a jejich zarizeni to podporuji uz od cervna 2004 :-)
17.3.2005 12:35:33   0.0.0.xxx 6966
Škoda že tam nebylo více o citlivosti.
Málo kdo ví že není nejdůležitější vyzářený výkon ale i citlivost zařízení. A vysvětlení co to vlastně je -82dbm.

A kdyby někdo chtěl opravdu SUPER bezpečné zařízení tak ať se koukne na OVISLINK WMU9000VPN(jsou dvě verze, jedno s wifi a jedno bez). Má to nativní Qos, je to PPTP server a ostatní věci to má jako tahle mašinka. Snad jen že to má i 2xUSB2 porty s možností napojení webkamery s detekcí pohybu nebo připojení disku přes USB2.

Ovšem tohle má zase dvě antény.
Fakt pěkná krabička.
17.3.2005 14:23:27   0.0.0.xxx 6870
Rychlost je to pěkná, ale zajímalo by mě kolik by to dalo na větší vzdálenost než těch 5 metrů v testu a při rušení více wifi sítěmi.
17.3.2005 15:17:05   0.0.0.xxx 6769
Zdar,
tusim, ze jako uplne prvni prisel se 125mbps vyrobce Buffalo a to uz davno v lete 2004, takze tohle neni zadna novinka.
Takze i Bagr by se mohl venovat vareni...
17.3.2005 16:10:55   0.0.0.xxx 6869
To jak funguje SpeedBuster jste měli testovat v reálném prostředí.Neznám wifi síť, která operuje na 5m a hlavně pouze s jedním připojeným klientem.Test který uvádíte pro mě nemá žádný význam,takže technologie hezká a článek na prd.Sorry,ale je to tak!
17.3.2005 16:33:54   0.0.0.xxx 6967
No co jsem slyšel od lidí, kteří se baví zasíťováním celého jednoho města, tak mi potvrdili, že Gčková WiFi je v praxi téměř nepoužitelná a že to stejně jede na těch svejch 11Mb.
17.3.2005 16:47:03   0.0.0.xxx 6668
Nevíte někdo, jestli jde přidělat na stěnu? Jestli nemá v těch nožičkách nejaký zámky apod.?
17.3.2005 18:58:34   0.0.0.xxx 6770
No tak ty si z tých múdrejších.... Ja som na G-čkovej sieti, na ktorej je cca 10 klientov + nejaké tie AP pripojené vo WDS režime (ak vôbec vieš o čom je reč) a z drôtovej siete v pohode sťahujem 1.5MB/s, čo môžeš pri 11-kovej sieti len snívať, tam cez 500kB neprelezieš. A to nemám zďaleka ideálny signál a prípojnú rýchlosť mám fixne nastavenú na 18Mbit :-) Inak čo sa týka spoľahlivosti wifi - skúsenosti sú rôzne, na sieti je cez 80PC a cca 50% rôznych wifi produktov (aj B aj G) je u nás nepoužiteľných, po pripojení do siete do 5 minút vytuhnú...
17.3.2005 20:26:38   0.0.0.xxx 6971
s tim nemohu jinak nez souhlasit ... stavet wifi sit na 54Mbit G standartu je demence! a popravde sem to jeste nezazil.
18.3.2005 10:27:04   0.0.0.xxx 7168
Bud "samo robo", nebo si koupis drzak, ten prisroubujes a tohle do nej nacvaknes.

BTW: Je to knicemu (to turbo a podobny kravoviny), aktualne mam problem rozchodit Gcko na 50m a to je signal vic nez dobrej (-70 az -60dB), citlivost pro max speed ma byt -65. At nastavim cokoli, proste to na me nejako prdi a vic nez 400 - 500kB z toho nejde vyzdimat (WRT54G v2).
18.3.2005 14:16:24   0.0.0.xxx 7068
Asus, jakožto jeden z nejprodávanějších v ČR mně napadl jako první, to že už byla tahle rychlost někdy dřív vím, ale nechtělo se mi po tom pátrat kdo první a kdy :-) Ovšem vaření bych se klidně věnoval, ale žena mně nepustí k plotně a tak mi nezbívá než sedět u PC s nohama na stole a psát tyhle bláboly :-))
18.3.2005 14:20:07   0.0.0.xxx 7069
To jsi toho asi ještě hodně nezažil :-) G síť se běžně používá a funguje. To že se jedná o teoretickou rychlost je bez debat, ale i ta reálná je stále nezanedbatelně vyšší než v případě b sítě.
18.3.2005 16:08:28   0.0.0.xxx 7069
tak alespon v tech blabolech nemusis urazet autora ktery u tohoto clanku ztravil rpi psani nekolik hodin. dekuji!!!!!!
18.3.2005 16:56:49   0.0.0.xxx 7072
Jen tak pro poradek upozornuji autora na to,ze prilozene anteny NEJSOU DIPOLY,ale klasicky 1/4vlnny nebo 1/2vlnny popr. 3/8 prut (pendrek,whip).Pouziva se take zataveny meandr s prizpusobenim v pate anteny.V kazdem pripade je to vsak UNIPOL popr. UNIPOL s protivahou (krabicka-zem tistaku),nikoliv DIPOL.
19.3.2005 23:02:44   0.0.0.xxx 6970
Snad jen upozornění pro Robila, že vlnová délka u 2,4GHz pásma je zhruba 12cm, takže ony pendreky téměř jistě nejsou ani jedním z případů, o kterých píše. O tom ostatně svědčí i dosahovaný zisk kolem 3dB (typicky).
20.3.2005 00:01:17   0.0.0.xxx 7068
Pokud jsem s članku pochopil tak autor nic neříká o venkovním
použití ke kterému ani tohle zařízení není primárně určeno.
Tohle zařízení je spíše určeno pro vykrytí vnitřních prostor
kde funguje v celku obstojně.

20.3.2005 17:58:57   0.0.0.xxx 6769
no prosimte a co ty urovne co potrebujes abys dosahl plne rychlosti ...
jako ja jedu wifinou na 6km a chcu videt jak by to zvladlo Gcko ... uz tak jedeme na 5,5-2Mbity a na obou stranach sou smerove 24dB anteny + plus par metru RG11 ...
Gcko je dobre akorat na doma/velmi kratke vzdalenosti rozhodne ne na pripojeni k internetu a slozitejsi site...
20.3.2005 19:15:08   0.0.0.xxx 6968
Chtel bych se zeptat na jakou vzdalenost se da provozovat G sit s timto AP a standartni PCI kartou. Jedna se mi o vnitrni prostor, vzdalenost asi 15m, v ceste jsou i zdi. Byla by sit dosazitelna i v patre pod (nebo nad) AP?
20.3.2005 21:56:21   0.0.0.xxx 6970
pravdepodobne ano typycky dosah pres prekazky je cca 10m takze muzes doufat ze boudou stacit anteny ale musis pocitat ze muze dojit k poklesu rychlosti zalezi taky na tom z ceho je stavba apod...
21.3.2005 00:45:36   0.0.0.xxx 6970
mam router msi rg54gs(shit) cez 3 panely cca -70dB - PCMCIA WIFI tez msi
21.3.2005 13:28:13   0.0.0.xxx 7070
ale co by nemal zmysel, ja pouzivam wrt54gs a wpc54gs v byte kvoli lan a dsl
22.3.2005 10:47:52   0.0.0.xxx 6869
Asi by nebylo odvěci doplnit s jakou úrovní signálu pracují jednotlivé rychlosti...
23.3.2005 06:48:28   0.0.0.xxx 6869
V podstatě souhlasím :-) G je velmi dobře použitelné pro menší vzdálenosti, na větší potřebuje velice výkonné antény. Nicméně vzhledem k tomu, že je možné rychlost snížit a že rozdíl cen mezi b a g je vcelku zanedbatelný (kromě některých modelů od Cisca) není moc důvod kupovat něco jiného než g.
23.3.2005 13:59:07   0.0.0.xxx 6970
Zdravim chtel sem se optat zdaly se da merit objem dat z internetu co chello zavedlo limit tak bych chtel mit kontrolu .Kdyz ano tak jak???
24.3.2005 10:59:22   0.0.0.xxx 14169
Jenže i ty bláboly jsou rozumnější než tenhle článek. A to jsem ho ani nečetl :-))
24.3.2005 11:34:57   0.0.0.xxx 7170
zkuste si ten vas posledni post po sobe precist - take se vam zda ze v nem neco nesedi? jak muzete totiz tvrdit ze jsou ty BLABOLY rozumnejsi nez neco co jste ani necetl :-D Nez priste zacnete nekoho bezduvodne napadat tak si clanek alespon prectete... je ale zajimave pozorovat ze vzdy se najde nekdo kdo si proste bezduvodne musi rypnout... no co se da delat - stouralove tu byli, jsou a budou...
6.4.2005 16:44:41   0.0.0.xxx 6968
já bych si opravdu do bytu nedal wifi místo fast ethernetu to opravdu ne.Myslím že WIFI je spíše k propojení počítačů v místech kde není kabeláž možná kvůli velkým vzdálenostem či finanční zátěži.Jsem v bezdrátové síti na 11Mbps a zkušenosti jsou takové že při pokusu o nasazení "rychlých" karet mezi AP místo stávajících 802.11b přišlo velké rozčarování.Rychlé karty na stejných vzdálenostech vůbec nepracovali.
22.4.2005 12:28:56   0.0.0.xxx 7069
nevyužívá se zde celá délka antény, ale pouze její koncová část a to pravděpodobně v délce 1/2 vlny, a údaj 3dB je asi míněný jako 3 dBi a naznačuje, že má 1,1x větší zisk k ref.půlvlnnému dipolu, což by mohlo odpovídat

Redakce si vyhrazuje právo odstranit neslušné a nevhodné příspěvky. Případné vyhrady na diskuze(zavináč)pctuning.cz

0 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 0Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.