Hlavní stránka Hardware Sítě a Internet Jak uspořádat LAN Party
Jak uspořádat LAN Party
autor: Oreški Pavel , publikováno 16.11.2004
Člověk je tvor společenský a ani počítačový hráč není výjimkou. Každého jednou omrzí masakrovat boty v Unreal Tournamentu, anihilovat nájezdy přitroublých počítačem řízených tančíků v Command and Conquer, či závodit se svým časem v Need for Speed. A právě v tu chvíli nastává čas uspořádat svoji vlastní LAN PARTY! {mospagebreak title=Zázemí, Hardware}

Malý průvodce nelehkou cestou vedoucí k úspěšnému zvládnutí Lan Party.

Můj první článek pro PCtuning bude takovým malým návodem, jak překonat všechny nástrahy a nebezpečenství se síťovým kláním spojeným. Ono zdánlivě nejde o nic složitého, ale je dobré si uvědomit pár základních pravidel, abyste nedopadli jako skupinka pařanů v jednom z vydání PC Šťourala. Nebudu popisovat, jak uspořádat megalomanskou akci desítek či stovek hráčů, ale menší kamarádskou přestřelku od 2 do cca 20 - 30 lidí.

Zázemí

Než se pustím do popisu hardware a software záludností, chtěl bych upozornit, že kromě úspěšného nainstalování síťových karet a jejich kooperace, je stejně důležitá příprava akce. Zaprvé je nutné vybrat vhodný prostor. Zohlednit se musí zejména velikost prostor vs. počet hráčů. Chcete-li si zafragovat pouze s jedním až čtyřmi kamarády, bohatě vám postačí vlastní pokojík. Pro 10 - 15 lidí je nejvhodnější menší chatka, sklep nebo pronajatý sál v místní restauraci. Nejde jen o to, abyste při hraní nebyli namačkáni jako sardinky, ale musíte si uvědomit, že deset lidí už je slušný zástup, kteří může svými výkřiky štvát nejen rodiče, ale i sousedy. Navíc často se klání protáhnou do ranních hodin a neustále někdo chodí na záchod, cigaretu nebo se jen provětrat na balkon. V podstatě se dá LAN Party přirovnat k oslavě narozenin, kterou nebudete svolávat, když rodiče nebo přítelkyně spí ve vedlejší místnosti.

Pokud jste tím šťastlivcem, který všechny své známé vítá ve vlastním bytě, musíte myslet i na spoustu dalších věcí - dostatek wc papíru, košů, skleniček, určitě se hodí rychlovarná konvice a podobné věci. Dále si před začátkem party dohodněte, zda budete od každého chtít peníze za režii (tj. elektřinu, vodu, teplo, úklid). Ono 15 počítačů už něco sežere a navíc pár stovek je pro rodiče dobrý argument, aby vám podobnou akci povolili. V naší skupině je nepsané pravidlo, že 100,- Kč za víkend od každého je adekvátní částka pro majitele objektu.

Tak a nakonec je dobré se dopředu domluvit, jaké hry budete hrát a jaká pravidla budete dodržovat (např. sdílet/nesdílet data, kdy akce začne a skončí). Není nic více frustrujícího, než když máte všechno zapojené a najednou zjistíte, že každý chce hrát jinou pařbu a nakonec se rozdělíte do malých skupinek hrajících všechno možné. Dále je dobré dohodnout, kdo všechno to železo přiveze a odveze, zjistěte zda je v objektu dostatek zásuvek a obvodů, aby všechny ty počítače dokázali utáhnout. Maximálně bych doporučil deset počítačů do jednoho obvodu (tj. do zásuvek hlídaných jedním jističem), ideálně pak pět. Nezapomeňte ještě každému připomenout, aby si vzal vlastní prodlužovák nebo rozdvojku a hlavně aby doma nic nezapomněl. Také je dobré si dopředu vyjasnit, kolik lidí a v jakých podmínkách může na místě přespat.

Hardware

Počítače můžete do sítě zapojit principiálně dvěma způsoby. Buď použijete hub/switch nebo starší metodu koaxiálních kabelů a takzvaných terminátorů a téček.

Jak uspořádat LAN Party

Když jsem s LAN party začínal, vždy jsme se zapojovali sériově pomocí koaxiálů. Rozhodně tuhle metodu nepoužívejte, jednak jsou potřeba starší síťové karty, které mají kromě RJ 45 konektoru i BNC (vypadá jako anténa), pak výše zmíněné T rozdvojky a k ukončení terminátory. Za druhé je síť velmi nestabilní, stačí aby vypadla jedna stanice nebo byl jeden kabel poničený, což se stává poměrně často a celá síť je neprůchodná. Potom musíte zdlouhavě u všech zapojených stanic hledat příčinu problému. Další nevýhodou je, že sdílíte v podstatě jeden kabel tj. jedno pásmo, což má za následek větší prodlevy a pomalejší rychlost - úměrně závislé na počtu počítačů. Fuj!

Naproti tomu zapojení pomocí hubu/switche je naprosto komfortní. K tomu potřebujete následující hardware: síťové karty, switch/hub, síťové kabely. V případě, že se sejdete jen dva, stačí křížený síťový kabel.

Menší síť se dá provozovat na třech rychlostech - 10/100/1000 Mb. Lze říci, že pro hraní osmi lidí dostačuje 10 Mb. Ovšem to jen za předpokladu, že budou hrát stejnou hru a navíc, ne něco na síť tak náročného jako je C&C: Generals. Na nějaké sdílení souborů při 10 Mb sítí rovnou zapomeňte, to už je rychlejší vymontovat harddisk a zapojit ho fyzicky k jinému počítači. Rozhodně doporučuji 100 Mb, rozdíl v pořizovací ceně jak karet, tak hubu/switche je pár kaček a užitná hodnota mnohem vyšší. Také si dejte pozor, zda máte všichni karty stejně rychlé. Komunikace probíhá rychlostí rovnající se rychlosti nejpomalejší zapojené síťové karty. To znamená, že i kdyby všichni měli 100 Mb síťovky a jen jeden 10 Mb, data by nesvištěla, ale loudala by se právě 10 Mb rychlostí (red. to platí v případě hubu, switche dokážou síť rozdělit na různě rychlé části). V podstatě jde o to, jaký hardware máte k dispozici. Jak jsem řekl, pokud budete celou dobu hrát CS nebo Quake, 10 Mb stačí.

Síťové karty

Dnes už má každá novější základní deska integrovanou síťovou kartu, většinou 10/100 Mb, což znamená, že se síťovými kartami by neměl být problém. Pokud na své desce síťovku nemáte, budete si ji muset koupit. Sehnat se dá za 300 až 500,- Kč. Kartu zasunete do PCI slotu a v balení pravděpodobně naleznete i ovladače. Většina karet má bezproblémovou instalaci, ale může se stát, že Windows kartu nedetekují. V tom případě zkontrolujte, zda je karta správně zasunutá, případně ji přendejte do jiného slotu. S integrovanými síťovkami problémy nebývají, maximálně si musíte stáhnout nové ovladače z internetu. Je-li to možné, je vhodné, aby si svou síťovou kartu každý nainstaloval doma, ušetříte tím čas a nervy.

Hub/Switch

Jde o krabičku, která tok dat směřuje do správných počítačů. Obě zařízení dělají stejnou službu, ale každý trochu jinak.

Hub posílá jednoduše všechna data všem portům a až jednotlivé síťové karty rozhodnou, zda danou informaci potřebují či nikoliv. Naproti tomu switch tuto úlohu přebírá, tedy informace posílá pouze do toho portu, pro nějž jsou určeny. Z toho vyplývá, že Switch pracuje mnohem efektivněji. Například když kopírujete velké soubory mezi dvěma počítači, v případě zapojení hubu se zahltí celá síť, což pocítí všichni připojení. Naproti tomu, používáte-li switch, budou zatíženy jen dva zúčastněné body. Dále je dobré si všimnout jestli je hub/switch Half Duplex nebo Full Duplex. Jestliže je Full Duplex, znamená, že je schopen v jeden moment přijímat i odesílat rychlostí 100 Mb. Half Duplex znamená, že je schopen odesílat i přijímat v jeden moment přesně polovinu.

Stejně jako záleží na rychlostech jednotlivých síťových karet, záleží i na rychlosti Hubu/Switche. Z vlastní zkušenosti mohu říci, že rychlost 100 Mb switch je dostačující. Můžete současně pařit různé hry i stahovat data. 1 Gb switch už je hodně drahá záležitost a investujte do něj jen v případě, že máte přebytek peněz. Ale opět záleží na tom, co máte k dispozici. Když máte 100 Mb hub, rozhodně nemusíte unáhleně kupovat switch. Ceny hubů jsou závislé na počtu portů a mohou stát několik set, ale i tisíc korun.

Kabely

Posledním nezbytným vybavením jsou kabely. Ty jsou naštěstí stejné pro všechny rychlosti a jediným důležitým ukazatelem je jejich délka. Je potřeba si změřit, jak dlouhé kabely budete potřebovat. Myslete na to, že se všechny sbíhají do jednoho bodu. Desetimetrový kabel byste měli pořídit do 150,- Kč.

Jak uspořádat LAN Party

Samozřejmě lze koupit kabel a koncovky zvlášť, ale zase tolik neušetříte, pro všechny případy na obrázku si prohlédněte, jak kabely správně spojit. K výrobě kabelu budete potřebovat samozřejmě koncovky, standardní síťový kabel ORY 5 a speciální kleště „zacvakávačky“. Jediný problém může být, že některé kabely mají jiné barvy, nicméně záleží na to, jak jednotlivé vodiče fyzicky zapojíte. Také doporučuji mít alespoň dva kabely navíc. Občas některý zkrátka doslouží (stačí si nevšimnout a sednout si na něj židlí) a když nemáte náhradu, místo hraní budete zkoumat, kde je kabel přerušený a opravovat.

V případě, že chcete spojit pouze dva počítače, budete potřebovat tzv. křížený kabel. Ten se dá opět rovnou koupit nebo vyrobit z klasického, stačí trocha zručnosti, nůž a lepící páska, případně pájka. Kabel přeřízněte, a odstraňte cca 1 cm vnějšího šedého obalu tak, aby vám zbyl dostatečný prostor pro manipulaci se samotnými drátky.

Jak uspořádat LAN Party

U každého odstraňte kousek izolace a spojte dle obrázku barevné vodiče. To znamená, že červený spojíte se zeleným a bílo-červený s bílo-zeleným, ostatní vodiče přepojovat nemusíte. Pak stačí drátky zase zaizolovat a křížený kabel je hotov. Mnohem elegantnější způsob je vyrobit si křížený kabel od začátku. Postup je úplně stejný, jako u nekříženého kabelu, jen musíte na jednom konci do konektoru barevně odlišené drátky v jiném pořadí. Pro všechny, kdo si nechtějí zbytečně přidělávat práci doporučuji kabely jednoduše zakoupit.

Jak uspořádat LAN Party

{mospagebreak title=Software, Závěr}

Sesíťování

Počítače máte připravené, kabely ze síťových karet spojené s hubem/switchem a teď už zbývá jen správně nastavit síť. Pokud všechny počítače běží na Windows XP, je instalace automatická. Poté, co vše zapnete, měli by si WinXP s nastavením poradit sami. To platí hlavně o nastavení sítě pro hraní. Jestliže máte potřebu sdílet data, například aby si všichni od vás mohli stáhnout nejnovější patch, budete pravděpodobně muset ještě trochu nastavovat. Obrázky použité níže jsou z WinXP, ale podobná menu jsou ve všech systémech od Win98 výše, takže byste se rozhodně neměli ztratit. Postup pro propojení dvou počítačů pomocí kříženého kabelu i sesíťování přes hub je stejný.

Jak uspořádat LAN Party
- pro zvětšení klikněte -

V ovládacích panelech vyberte položku "Síťová připojení" a dále "Průvodce instalací sítě".

Jak uspořádat LAN Party

Po upozornění, že musíte nainstalovat vše, o čem jsem psal výše, klepněte na tlačítko "Další", objeví se seznam síťových adaptérů. Zvolte ten, k němuž je připojen kabel. V dalším okně máte možnost zvolit ze tří možností: Je-li váš počítač připojen k internetu, budete-li se připojovat k internetu pomocí jiného počítače v síti nebo zda síť se k internetu připojovat nebude vůbec (tzn. "Jiný způsob připojení").

Jak uspořádat LAN Party

Jak uspořádat LAN Party

Pokud vám není popis jasný, můžete kliknout na nápovědu a objeví se schématické obrázky. Na podobné otázky se vás ptá i další menu. Jen v případě, že Lan party pořádáte u někoho, kdo má rychlé připojení k internetu, zvolte v obou případech jiné než dvě poslední volby.

Jak uspořádat LAN Party

V dalším okně zadejte popis a název počítače, tzn. jakým jménem bude označen váš stroj v síti.

Jak uspořádat LAN Party

A konečně se dostáváme k tomu nejdůležitějšímu z celého průvodce nastavení sítě a tím je "Název pracovní skupiny". Skupiny si pro jednoduchost lze představit jako adresáře, v nichž se nacházejí všichni uživatelé, kteří se k dané skupině hlásí. Problém je ten, že pokud má polovina z vás jako skupinu třeba panelák a druhá polovina se jmenuje třeba trotlik, nebudou všechny počítače při sdílení souboru ve stejném "adresáři" (skupině) a vy tak budete muset zdlouhavě hledat, v jaké skupině je ten jouzek, od něhož si mám stáhnou patch na právě hranou střílečku. Nejjednodušší je domluvit se na standardně nastaveném názvu "Doma" (nebo kterémkoliv jiném).

Jak uspořádat LAN Party

Na další obrazovce je dotaz, zda má být nastaveno sdílení souborů a tiskáren. Zde doporučuji nastavit na Ano, protože většinou sdílení využijete. Následující okno nabízí shrnutí všeho, co jste doposud zadali a po jeho potvrzení tlačítkem "Další" se provede samotné přihlášení do sítě. V předposledním okně si vyberete, zda chcete vytvořit disketu, či CD, které umožní spustit stejného průvodce i na počítačích, které nejsou vybaveny systémem WinXP. Následují již jen upozornění na rizika spojená se sdílením souborů a nastavení sítě je hotové

To se ovšem týká pouze ideálního případu, kdy všichni uživatelé mají nainstalovány WinXP, což rozhodně nebývá pravidlem. A přestože vám bude většina her po této jednoduché proceduře fungovat, jsou i takové, které k přihlášení do hry potřebují znát přesné ip adresy počítačů (např. hry od EA). Proto je více než dobré nastavit si ještě ručně IP adresy a masku podsítě. U počítačů s různými operačními systémy jde navíc o nutnost, protože například Win98 zkrátka bez zadaných adres počítač s WinXP nenaleznou.

Jak uspořádat LAN Party

Poklepnete-li ve složce "Síťová připojení" na položku "Připojení k místní síti", otevře se vám následující okno.

Jak uspořádat LAN Party

V něm jsou zajímavé dvě volby a to "Sdílení souborů a tiskáren" a "Protokol sítě TCP/IP". K čemu Sdílení souborů a tiskáren slouží asi chápete, ale v některých případech je nutné sdílení souborů dočasně přerušit. Například, pokud hrajete real time strategii, je docela nepříjemné, když v ten samý moment od vás sosá polovina aktérů LAN Party. V tom případě stačí odznačit tohle políčko a nikdo už k vám "šahat" nebude.

Jak uspořádat LAN Party

K nastavení IP adres a masky označte řádku "Protokol sítě TCP/IP" a klepněte na "Vlastnosti". Nás zajímá volba "Použít následující adresu IP". Adresa i maska podsítě se skládá ze čtyř trojmístných číslic. Na dalším obrázku se podívejte se, jak je běžně nastavena.

Jak uspořádat LAN Party

Maska podsítě ve tvaru 255.255.255.0 znamená, že první tři číslice z IP adresy jsou určeny k identifikaci podsítě, což jsou v našem případě všichni připojení a poslední trojčíslí identifikuje daný počítač v síti. Hodnoty uvádějte v rozpětí 1 - 254 (na obrázku č. 1). Nejpřehlednější je přiřadit počítači takové číslo, které odpovídá portu na hubu/switchi, do něhož je zapojen.

Nastavení adresářů, které chcete sdílet je velmi jednoduché, stačí otevřít třeba průzkumník a pravým tlačítkem kliknout na adresář určený ke sdílení. Objeví se známé rolovací menu, kde je i položka "Sdílení" (samozřejmě v případě, že máte sdílení jako takové zapnuté v nastavení sítě).

Jak uspořádat LAN Party

Když položku sdílení vyberete, objeví se menu, kde máte na výběr zda adresář nesdílet vůbec, nebo jen pro čtení, nebo pro čtení i zápis. Nejrozumnější je zadat sdílení adresáře jen pro čtení, protože pak máte jistotu, že vám z vašeho hdd nikdo nic nesmaže.

Závěr

Nastavením všeho výše uvedeného by měla být síť připravena k bezproblémovému provozu, přesto je spousta záludností, na které můžete narazit a proto vám ještě poradím pár triků, jak se pokusit donutit síť spolupracovat.

Chybové hlášení, sítí nelze procházet nebo nikoho v síti nevidíte - tak nejprve byste měli zkontrolovat všechny důležité věci, od propojení kabelu mezi vámi a hubem - což je pravděpodobně nejčastější důvod. Není se čemu divit v té změti kabelů, občas někdo o jeden zakopne a trochu ho ze zdířky povytáhne. Dále zkontrolujte jestli je hub/switch zapnutý (i to se stává). Pak ještě jednou prověřte, zda máte stejné nastavení IP adresy, masky podsítě a pracovní skupiny jako všichni ostatní, vyjma poslední číslice ip adresy samozřejmě. Pokud ani to nepomůže, zkuste se nejprve jako uživatel odhlásit z Windows a znovu se přihlásit s tím, že síť nebude vidět hned, ale až po určité době. Někdy není nadarmo vyzkoušet i pevný restart. Když ani to nepomůže, vyměňte síťový kabel, dále pak zkuste nejprve přeinstalovat ovladače a posléze vyměnit síťovou kartu, pokud ji máte v PCI slotu. Pokud ani to nezabírá, jdete do kytek nebo zkuste přeinstalovat Windows. Z mé zkušenosti vyplývá, že když se vás sejde 12, občas to přeinstalováním Windows alespoň u jednoho skončí.

To je pro dnešek všechno. Je nasnadě, že síť můžete propojit i bez pomocí drátů, například technologií WiFi nebo přes speciální adaptéry, které zapojíte do elektrické sítě. Ty jsou ale stále oproti klasické kabeláži dost drahé a proto si o nich povíme něco jindy.

 
Komentáře k článku
RSS
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
16.11.2004 04:58:51   0.0.0.xxx 2435
no nevim, jestli je toto zrovna optimalni metoda sdileni souboru. takove ftp je mnohem bezpecnejsi.

jo a take neni od veci napsat, ze upska alespon malinka je take dost casto potrebna. mnohokrat se stane, ze je potreba prepojit kabel nebo proste zapojeni na zasuvku nevydrzi...
16.11.2004 07:25:41   0.0.0.xxx 3031
Souhlasim s tou UPSkou, ale kdo realne takovou ma doma. Bezny normalni hrac ji nema (tedy mezi temi vsemi lidmi co znam nevim o nekom, kdo pouziva UPS). Mozna pripada v uvahu si pujcit z prace na vikend, pokud mate tu moznost. Z mych vlastnich zkusenostech staci pohlidat pocet pripojenych PC do jedne zasuvky a funguje to bezproblemu.
16.11.2004 07:26:40   0.0.0.xxx 3032
Upska neni potreba, sdileni souboru pres FTP taky ne kdyz to nemaj zavirovany. A idealni je jeste poradny pripojeni do internetu tak zhruba 10mbit a lan stejne rychlou aby lidem bylo stejne jedno odkud stahujou :o))
16.11.2004 07:27:05   0.0.0.xxx 2931
souhlasim, staci jedno dobre nakonfigurovane ftp na celou sit a je po problemech se sdilenim
16.11.2004 07:51:03   0.0.0.xxx 3034
cituji "Komunikace probíhá rychlostí rovnající se rychlosti nejpomalejší zapojené síťové karty."
není tomu tak, pokud je centrální prvek switch, pak Ti co mají 100Mbps karty mezi sebou komunikují na těchto rychlostech nezávisle na počtu 10Mbps karet připojených do switche
proto také pokud hra funguje tak, že jeden počítač hru jakoby založí a ostatní se k němu připojí, pak hru musí zakládat 100Mbps síťovka
16.11.2004 07:56:32   0.0.0.xxx 3130
Onehdá jsem neměl peníze na konektor. Tak jsem vzal pajku (150 W kulmu), trochu cínu, ňákou tu kalafunu a napájel dráty přímo na síťovku. Funguje to mnohem lépe než s konektory, protože tam není žádný přechodový odpor. A zjistil jsem, že stačí pouze polovina drátů...
16.11.2004 07:59:32   0.0.0.xxx 3230
HUB je ve své podstatě vždy half-duplexní, switch zase dneska neseženete jiný než full-duplexní. Full-duplex je rychlost 100mbps v jednom směru, tzn 200mbps dohromady. Další důvod pro switche a proti koaxu a proti wifi je v tom, že eliminujete efekt kolizí, kvůli kterému může reálné zatížení dosáhnout jen zlomku teoretického.

Ještě.. pro deset lidí bych už doporučil nějaký DHCP server a postup jak ho nastavit. Mám takový mlhavý dojem, že při zapnutém "Sdílení připojení k internetu" ho windows udělají potichu automaticky a nemusí (a nedá) se nic nastavovat.
16.11.2004 08:13:30   0.0.0.xxx 2932
Musim konstatovat ze jsme na tech uvadenych 10mb sitovkach taky onehda generals parili, a slo to, ale pak kdyz si chtel nekdo od nekoho neco sosnout tak uz to bylo horsi, takze opravdu ty 100mbit jsou dobrym doporucenim, 1Gb tam je to uz celkem slozite mam ji sice na desce ale Switch mam jen 100:-( ale bude lepsi, i kdyz zase kamosi maj jen 100 sitovky, tak alespon bude kazdej moc sosat plnou parou svoji sitovky :-)))) Jinak nevim jak zatezuje sit Q, ale parime UTcko04 a to si taky neco zblazne ale beha na 100v pohode Caute
16.11.2004 08:17:21   0.0.0.xxx 3130
Poradam party od roku 95 a rozhodne nedoporucuju pouzivat MS sdileni (nebo jak se ten jejich s**t jmenuje). Jak uz tu nekdo podotknul, ftp je daleko efektivnejsi metoda. V pouzivani aktivnich prvku mate taky peknej hokej.
Na problemy s elek. doporucuju povinne LCD
P.S. Znam spoustu lidi co vozi UPS
16.11.2004 08:19:14   0.0.0.xxx 3031
To mas spravny pocit, ale me by spis zajimalo, jak ho zapnout samostatne. Nejak jsem na to nikdy neprisel. Nemate nekdo radu jak ho spustit, bez sdileneho pripojeni? Jinak na sdileni souboru pouzivame DC++ to je dle meho nazoru uplne nejlepsi varianta. Pokud se ale lidi mezi sebou neznaji, tak jedine FTPS.
16.11.2004 08:27:11   0.0.0.xxx 3130
Takze prvni co je dobry dneska udelat sehnat vsechny dulezity zaplaty pro Widle XP pze kdyz sme zacli sitovat a nakej vul tam pritahnul worma co restartuje PC tak vam reknu ze to byla docela sila to vsechno odstranit. Samozrejme u me problem nebyl :-) Jinak dneska asi nema cenu nic jinyho nez Switch kterej stoji do 1500,- a karta stoji snad do 200,- maximalne a vsechno ostatni nema smysl rychlost a k tomu wifi bych se raci ani nevyjadroval. Nejdulezitejsi veci je mit misto na HDD to je vetsinou ten nejvetsi problem u vsech :-). No jinak to celkem slo. Vetsinou je nejtezsi se na necem domluvit at mi nekdo rekne jak se tohle da resit :-) jo a dobry je odpojit Inet pze se najdou jedinci co pak nedelaj nic jinyho.
16.11.2004 08:44:33   0.0.0.xxx 3030
Tak sem hod obrazek, ten zazrak bych chtel videt.
16.11.2004 08:49:24   0.0.0.xxx 3233
zajiste ti to funguje .. priste to zkus treba vlastne vubec nepajet .. ono to staci prilepit vodivym sekundakem ..
Lidi zacnete, prosim, pouzivat mozek!!!
16.11.2004 09:12:39   0.0.0.xxx 2928
přesně tak, my nejvíc času trávíme dohadováním co se bude hrát a kdo ským (ono je blbý když se hraje třeba 9 vs 1) a přemlouváním at se už přestanou stahovat péčka a jde se hrát...
16.11.2004 09:57:25   0.0.0.xxx 3131
staci, staci... Presne do doby, nez se rozhodnes pro gigabit. Nech si draty v zaloze....
16.11.2004 10:25:06   0.0.0.xxx 3127
No ono obecne na 100Mbit ethernet nepotrebujes vic jak 2 pary, tudiz by ti fungoval do urcite miry i obyc kablik jen se 2 pary v koncovce, to pajeni na to nema vliv... BTW, jak jsi poznal, ze to funguje "mnohem lepe" nez s konektory, to jsi to meril merakem? Jaky tam mas utlum, preslech atp? ;)
16.11.2004 10:54:48   0.0.0.xxx 3131
Jen bych jeste doplnil pro ty kdo se rozhodnou poradat LP poprve,at si VSICHNI vezmou sluchatka.Nejni nic horsiho nez jeden moula s chrcicimi repracky no-name. Pak je take dobre zajistit okna proti svetlu a na noc se kazdemu hraci hodi mala lampicka ke kompu.
16.11.2004 11:55:47   0.0.0.xxx 3128
Organizujeme místní Lanpárty už skoro rok. a nakonec jsem byl nucen udělat stránky, kde se zájemci přihlásí na danný termín. domlouvat to po telefonu je příšerný. takhle alespoň víme, kdo a kolik lidí pojede...
více na WWW.FRAG-NET.COM
16.11.2004 11:57:05   0.0.0.xxx 3230
Chybí tady jedna důležitá poznámka - na FTP serveru i klientovi se dá nastavit maximální rychlost uploadu / downloadu a pak není problém přes víkend sosnout i 10GB a zároveň pařit třeba i vice her zarověň.
Nás býva tak 20 - 30, a tak dycky hraje jedna skupina např. NS (http://www.natural-selection.org/ - doporučuju nic lepšího snad není) a druhá CS / DoD / CoD atd.
Dobré je taky poučít vyhrazený PC a tam pustit dedicated server.

F.
16.11.2004 12:26:57   0.0.0.xxx 2828
hehe, neni treba, pokud mas ioFTPD a 3com sitovku, tak si 10MB/s ani nevsimnes
16.11.2004 14:08:32   0.0.0.xxx 3130
Je tady pekne popsano, co a jak ohledne PC ale rekl bych, ze se tady zapomina na Napajeni. Ono to totiz neni zadna legrace. Poradame Lanky tak 4x do roka v hospodskem sale, kterych je okolo CB nastesti dostatek a Strazkovice nam vyhovuji. Jde o to ze kazdy PC ma svuj odber a neni to zadna legrace, chtelo by se to nejak rozepsat o spotrebe a odberu PC. A taky rychlovarna konvice a tak podobne. Vse co ma odber i ty switche neco sezerou. Jinak takovyto clanek se mi sem nejak nehodi. na www.lanparty.cz je to popsano uz nejaky patek.
16.11.2004 14:44:17   0.0.0.xxx 2929
speciální kleště „zacvakávačky“ ?!!!! Co to je sakra za blábol?! Odjakživa jsou to krimpovací kleště!
16.11.2004 15:52:19   0.0.0.xxx 3030
no co se te 1Gbit site tyce tak je skoro nerealne ji na LAN party rozjet - uz vidim jak si kazdy kvuli jedne akci koupi 1Gbit sitovku - ale neni na skodo mit switche, ktere maji jeden 1Gbit port a na ten napojit treba dalsi switch a nebo do nej pichnout comp, ktery tu Gbit sitovku ma a na nem pak hry rozjizdet a nebo jej mit jako dedicated...
na kopirovani plne souhlasim s FTP - da se nastvait spousta veci takze se to omezi treba na 100kbit a pak se da kopcit ale zaroven to neprehlcuje sit pri hrani...
sitove kabely se nevypolaci nijak strihat, delit, pajet a tak nebot pak rapidne klesa kvalita signalu a hlavne mozna delka pouziti... 4pary se pouzivaji z toho duvodu, nebot kazdy je torchu jinak vinuty a tim jinak odolny vuci NF ruseni... kdyz to nejede po dvou parech, tak se muzou zkusit pouzit jine... nebo se taky ty nevyuzite vodice daji pouzit k napajeni switche apod (napr kdyz neni mozne k nemu dotahnout 220V) ale to na LAN party vetsinou nehrozi... :-)
16.11.2004 16:57:25   0.0.0.xxx 3028
propojil jsem 4 pocitace pomoci rj45 bez hubu nebo switchu
16.11.2004 18:15:06   0.0.0.xxx 3030
Kdo a kde hraje na lankach NS ? Rad bych na nejakou lanku s NS zajel, ale vetsina lidi to vubec nezna :-(
16.11.2004 18:57:27   0.0.0.xxx 2929
ja tak zapojil 3 PC meli sme malou lanku ve 3 lidech v jdnom PC yli 3 sitovky a v ostatnich 2 po jedne. ten kterej mel tri byl pripojenej k netu ... a prubezne sel net na jednou z tech dvou PC nejak se me to nepodarilo rozchodit ale uz vim asi cim to bylo
16.11.2004 19:03:56   0.0.0.xxx 3030
me windows xp nebere dve site.proste fachci jeden nebo druhej...to me docela nas ***** jelikoz mam 8x sitovek hodne kabelu ale prachy za nejakej sfic uz davat nebudu !!..
16.11.2004 21:18:50   0.0.0.xxx 2929
to s tím switchem je tam taky psaný, stačí pořádně číst
16.11.2004 21:32:29   0.0.0.xxx 2929
Taky je potřeba silný železo, alespoň P4 4 GHz a 2 GB RAM - doporučuju něco z WWW.KUKU.CZ. A moňák 21" - nejlíp LCD
16.11.2004 21:59:06   0.0.0.xxx 3029
Mam takovy pocit, ze autor clanku je vice paran nez technik (s pracovnim postupem "nejede-urezat").
1. draty kupujeme nebo vyrabime - nerezeme (a nepajime primo do sitovky, jak tu kdosi psal). Nebylo by od veci zminit, ze existuji i nejake kategorie tech dratu, max. delka apod.
2. sit doma nebo na chate neni stavena na 20 "zhavicich jednotek". UPS je dobra, prepetova ochrana je minimum. A i ty prodluzky maji taky nejaky odpor.
3. 30xRJ45 switch stoji minimalne 4000,-, hub je samozrejme levnejsi. V nekterych pripadech bude vyhovovat i router/switch.
4. half-duplex a full-duplex se lisi ve vice detailech; half-duplex umoznuje v jednom okamziku pouze komunikaci v jednom smeru.
5. DHCP a FTP je elegantnejsi reseni (jak uz nekdo podotknul).
6. Kdyz hapruje sit ve Windowsech (a Linuxu jede ), tak staci odebrat TCP/IP protokol, restartovat a znovu nainstalovat TCP/IP (tato technika se osvedcila uz na W9
7. Pokud nechcete stravit hodiny hledanim a zapojovanim, presne si urcete, co kdo ma mit rozchozene a nainstalovane. A rozhodne si nezapomente nektera dulezita cedecka doma .
8. Nepoustejte na svuj pocitac nikoho, kdo tvrdi, "ze to zna" "ze to umi" "ze to spravi" a "ze tomu rozumi". Vetsinou to jeste vic pokazi.
9. Sluchatka jsou nutnost. A pokud mate dve mistnosti pro dva tymy, tak je to jeste vetsi krutarna...
10. Premira zirani na blikajici monitor skodi zdravi, davejte si po 2 hodinach alespon 10 minut pauzu!
16.11.2004 22:32:13   0.0.0.xxx 3030

Hezky den vsem.


No s politovanim musim rici, ze uroven clanku je podle meho nazoru dosti nizka, na drivejsimi clanky nasazenou latku.


1) Cena 1Gbps dnes uz zdaleka neni vysoka, karty kolem 500,- a switch rekneme v radu nekolika malo tisic. Nicmene to neni takovy problem, spousta desek ma dnes dokonce Gbit kartu integrovanou. Problem je ovsem v tom, ze vetsina z nich a samozrejme vsechny bezne karty jsou pripojeny pres PCI a dosahne se tedy vetsi rychlosti nez 100Mbit, ale ne Gbit. Presto neni tvrzeni, ze " Gb switch už je hodně drahá záležitost" uz dnes neni tak uplne pravda.


sitovka NIC Repotec (PCI, 1000Base-T, 32bit, Realtek) cca 450,- vc. DPH


2) Chybi mi tu vice popsany rozdil mezi Switchem a Hubem, vcetne informace, ze dnesni switche jsou vetsinou schopny pracovat FullDuplex, kdezto Huby byly dosti casti Half. Navic veta "Half Duplex znamená, že je schopen odesílat i přijímat v jeden moment přesně polovinu" take neni (jak uz nekdo vyse spravne napsal) uplne pravdiva. Rychlost na Half Duplexu totiz je casto velmi degradovana kolizemi, ktere se na FullDuplexu temer nevyskytuji, a tak je casto na daleko nizsi urovni nez 1/2 FullDuplex.


3) Jak uz psalo vyse mnoho lidi, nekdy se hodi vyuzit i jine metody sdileni souboru, nez MS, tedy nejlepe ftp. Jinak omezit rychlost stahovani ale neni vysadou jenom ftp, kazdy na svem compu muze vyuzit nejakych utilit, treba Netlimiteru ci dalsich, ktere to umi, at uz pouzivaji traffic-shapingu ci CARu.


4) Dalsi blamaz: "Posledním nezbytným vybavením jsou kabely. Ty jsou naštěstí stejné pro všechny rychlosti ..."


Naopak pro ruzne rychlosti jsou potreba kabely ruzne. Treba ze 10/100 ethernet potrebuje pouze 2 pary TP kabelu, treba dle normy CAT-5 (10Mbit i starsi, ale ty se dnez jiz neprodavaji), Gbit ethernet potrebuje jiz plne obsazeni vsech 4 paru a kabel minimalne CAT-5e, na delsi vzdalenosti ale CAT-6. Take neni nikde zdurazneno, ze kabel by mel byt zasadne TP - Twisted pair - kroucena dvoulinka, neboli kabel, ve kterem jsou jednotlive pary doslova zakrouceny, kvuli stineni. Rovny nekrouceny kabel totiz na vetsich vzdalenostech muze jiz delat problem.


5) Neco o napajeni a potreby jeho zdroje nejak diverzifikovat jste take mohli napsat. Uz jsem zazil na Lan-Party doslova horici koncovku v prodluzce.


No jen dozfam, ze pristi clanek bude opet trochu dukladnejsi a ne s tolika polopravdami.


DikyMaarty


switch SWITCH Planet GSD-800 (8x1000Base-T) cca 4700,- vc. DPH

16.11.2004 22:53:42   0.0.0.xxx 3029
Je toreticka propustnost PCI sbernice a proto by comp, ktery slouzi jako server nemel byt rozhodne kompem, na kterem bude nekdo jeste hrat. :o)
17.11.2004 10:10:41   0.0.0.xxx 3031
http://wolferine.net/temp/zasuvka.jpg
17.11.2004 11:16:15   0.0.0.xxx 2929
Jen bych dodal šestý bod k Maartyho příspěvku. Patchcordy to jest kabely Switch-PC v žádném případě nedělat z Drátu!!! ale vždy jen z licny pří připojení většího množství takových ptachcordů to dokáže slušně degradovat rychlosti celé sítě.
17.11.2004 19:42:09   0.0.0.xxx 2930
To s těma zásuvkama není zas až tak žhavý, na jedné z našich pravidelných mikro lanek jsme měli v jedné zásuvce 3 kompy včetně kámošových monstrózních home-made repráků a jelo to v pohodě do té doby, než jsme k tomu nepřipojili ještě přímotop :o)

Jinak mě jakožto člověku, zmožňujícímu domácí kamarádské lanparty o třech až čtyřech strojích (v našem případě až šestidenní), tento článek docela líbil. Hlavně mi osvětlil pár věcí, ve kterých jsem neměl zrovna moc jasno...
17.11.2004 21:58:07   0.0.0.xxx 2929
www.mikulcice.cz/lanparty :-)

ať to vidíte názorně.)
17.11.2004 22:55:55   0.0.0.xxx 2929
Když jsem pořádání našich LANpárty začali koncipovat trošku ve věčím 30-40PC. Tak jsme zašali věčinu PC napájet přimo s 380V:-) A to tak že jsem udělali třifáfovou rozdrojku o 230V s 380V na jednu větev jde v pohodě připojit 10PC.A nemáte problém z 15A jističi (to by spíš zdořel ten kabel).

Už jsem taky viděl jak kamošovi správně zafungovala přepěťová ochrana když jsem mu nají připojil dalších 10PC:-) Krásně se rožhavila a dala se i tročku formavat. Naštěstí když vyztydla tak fungoval dál.-)
18.11.2004 06:25:35   0.0.0.xxx 2928
Tohle se jen tak nevidí. Pokud můžeš, tak mi pls ošli foto, zakládám si sbírku.
18.11.2004 06:28:36   0.0.0.xxx 3030
Ne že by si koupili za 50 korun novej kříženej kabel, oni ho prosě v půlce rozříznou... Todle snad ani amatára nenapadne... Ale furt lepší než to pájet do síťovky ..
A bude hůř ...
18.11.2004 06:38:08   0.0.0.xxx 2929
Sem rád že se tady vyjádřil další člověk se znalostma. Díky vám, zachránili ste mě před šíenstvím (o pájení drátů do síťovky sem začínal mít oční můry)
18.11.2004 07:12:14   0.0.0.xxx 2929
V ostravě. Ve třiceti lidech je to takový kombat extrémní řežbou. Samozřejmě klasické NS je lepší tak 8-12 marines vs. 8 - 10 khara
18.11.2004 07:17:23   0.0.0.xxx 2828
věci postavené na HL a třeba i takové CoD zvládne klidně i D850 / 256 RAM / G2 MX. Jde ti sice v male rozlišení ale jede. Ostatně, lidi už pomalu začinaj kupovat novejší věci (Batrona 2500+ atp.)
18.11.2004 15:15:34   0.0.0.xxx 3031
A nebo proč vůbec řezat dvojlinku, když mám doma plně zapojený scart? Kabel jak kabel, ne??? No to je síla....
18.11.2004 15:48:57   0.0.0.xxx 2929
Tak to je pekna lamerina
18.11.2004 19:31:37   0.0.0.xxx 3031
je vidět, že někteří nemáte o techničině ani šajn, o teoretických znalostech ani nemluvím...
ještě že je tu pár rozumných lidí, kteří to tu celkem slůšně poopravili...

proboha lidi, co furt řešíte peníze, když máte prachy na new nadupaný pc, to už nemáte každý pár stovek na kabel, siťovku a switch

jinak, článek oničem, jak můžeš amatérovi radit, jak řezat kabel a křížit ho, když ani neví jak funguje, bože fakt síla...(malá rada, to že to funguje neznamená že je to správně)

ty speciální kleště zacvakávačky - to je taky dost cool :-))), to jsem snad ještě neslyšel :-))) hehe

lidi přemýšlejte...zdar
18.11.2004 23:14:08   0.0.0.xxx 2930
nevim jak vy, ale ja kupuju 100Mb sitovky max za 135Kč - jedou bez problemu a jako standardky postacuji - k tomu 8x Switvh za 650,- a je udelano ....
19.11.2004 14:08:53   0.0.0.xxx 3030
cauky,

dneska se uz prodavaj switche/routery, ktery si sami dokazou rozpoznat, jak je kablik zapojenej (jako krizenej, ci ne...), takze to strihani kabelu uprostred odpada :-) nezkousel nekdo vytvorit sit z TP, aby byla zapojena jako s BNC (myslim tim dve sitovky v jednom kompu a neuzavrenej kruh...)?
21.11.2004 07:51:06   0.0.0.xxx 2830
jo jsem reglej a stránky sleduju pravidelně, ještě se někdy domluvíme přesněji
Jinak k článku: nevím jestli jsem se nepřehlédl, ale možná že by neškodilo napsat co vzít sebou, tím myslím přesný seznam na co nezapomenout, bylo by to přehlednější
21.11.2004 16:44:59   0.0.0.xxx 3031
Rozepisovat jak se nastavuje IP adresa pro toho kdo ma delat lanku --- trosku zcestne ne? Pokud nekdo chce delat lanku, a nevi jak nastavit IP, tak staci napsat ad ji neporada ;)))
22.11.2004 06:38:11   0.0.0.xxx 2929
od te doby co ubehla moje prvni lan ubehlo hodne roku ted mam za sebou asi 11.a zjistil jsem ,ze nejdulezitejsi je mit lidi,co hraji skoro vse.zazil jsem lan i s tema co hraji jen jeden typ hry a to je nuda.taky misto konani je hodne dulezite,hlavne kvuli hluku a prostoru.s tim byl asi vzdy problem.....tento clanek jsem necetl,ale verim,ze a switchi a podobnych blbustkach spojeny o siti vim dostatek...kdyztak kuknete na moje stranky,ktere jsou zamereny na fotky mych lanek... http://veger.wz.cz

p34c3
22.11.2004 09:46:07   0.0.0.xxx 2929
Musim se priznat, ze podobny clanek bych na pctuningu vubec necekal, ale prekvapilo me to. A kdyz uz to tady je, tak toho hned vyuziju. Sme takova mensi paranska (tak 8 - 10 lidi) skupinka z Prahy - konkretne z Prahy 9, ale to neni dulezity, par lidi jezdi treba ze Strasnic nebo z Proseka.
A poradame LAN party tak jednou za mesic ci dva. A prostory mame tak pro 15 +/-, takze kdyztak se ozvete a muzem se dohodnout.

mathrim@seznam.cz
22.11.2004 09:49:46   0.0.0.xxx 2928
Jinak behame na 10/100 Mb switchi a lidi jsou rozdeleny do dvou mistnosti uplne na druhym konci rodinyho domu, takze se komunikuje po siti, vysilackama, mobilem nebo jak kdo snese :-)
MM
24.11.2004 20:33:37   0.0.0.xxx 2929
No ja nevim, přes scart sem to ještě neviděl.. Jaký tam je rušení?
28.11.2004 12:42:52   0.0.0.xxx 2929
Proc z toho delat vedu? V dnesni dobe umi i sekretarka sesitovat pocitace...a navic vzdy se najde jeden, ktery to vse nastavi a obehne,,zkusenost...

1) takze zjisti kolik bude PC a tim si spocitat potrebnej
jistic ,, nebo dva okruhy
2) 100Mbit/s staci uplne v pohode, vyhazovat penize
za 1G je zbytecne (kor kdyz pouzivate jen protokol TCP/IP a vypnete MS sdileni)
3) chce to spusta jidla a piti...
4) rozhodne by mela byt samodrejmost vybrat penize
za elek. en. a prostory...
29.11.2004 15:33:26   0.0.0.xxx 3030
trošku bych tě poopravil, ohledně krouceného páru v utp není kroucená kuli stínění ale pro minimalizaci elektromagnetické indukce a následné tvorbě přeslechů to je UTP a pak je STP což je stíněné utp a zapojovat zásuvku typu stp je celkem brutus..
11.12.2004 08:43:47   0.0.0.xxx 2828
Ked si na chate a do najblizsieho mesta to mas 10km a nemas so sebou krimpovacie klieste, tak co ti ine ostava?
30.12.2004 14:17:10   0.0.0.xxx 3030
Nevim co je to TP a BNC, ale spojil jsem tri pocitace bez routeru, kde v jednom byly 2 sitovky v sitovym mustku a kazda spojena s jednim kompem, jestli myslis tohle.
4.1.2005 04:12:16   0.0.0.xxx 3531
nevím kde jsi kupoval ten SWITCH:-( Edimax ES-5800P, Switch, 8xGE, 4K MAC, 437, 5Kb
Parametry a specifikace:
Standardy: IEEE-802.3, IEEE-802.3u, IEEE-802.3ab
Porty: 8 portů RJ-45 s rychlostí 10/100/1000 Mbit/s, full/half duplex, auto-negotiation
MAC adresy: 4 K
Vyrovnávací paměť: 437,5 KB
Řízení toku: Auto-MDI/MDI-X
Rozměry: 30 x 187 x 100 mm
cca,-3271vc.DPH

Redakce si vyhrazuje právo odstranit neslušné a nevhodné příspěvky. Případné vyhrady na diskuze(zavináč)pctuning.cz

Jeden čtenář navrhl autorovi prémii: 0.5Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.