Hlavní stránka Hardware Sítě a Internet Dokonalá bezdrátová budoucnost versus dnešní „wireless“
Dokonalá bezdrátová budoucnost versus dnešní „wireless“
autor: Michal Rybka , publikováno 24.4.2015
Dokonalá bezdrátová budoucnost versus dnešní „wireless“

Nedávno jsme popsali vizi notebooku budoucnosti: žádné díry, žádné dráty, žádné škvíry na špagáty. Bezdrátové nabíjení, komunikování, myšování, zvučení a videopřenášení. Vše dokonale bezkonektorové a prudce elegantní. Otázkou je, jak to v praxi bude fungovat, protože dnes to žádný extra skvost není.


Představte si tu nádheru – jste dokonale odpojeni, se svým notebookem s nekonečnou výdrží na baterii si můžete pohazovat v ruce a přesto vše jede plynule a bezproblémově. Jedna věc je ale teorie a druhá věc je praxe. To jistě zažil každý, kdo se kdy připletl k moderní prezentaci, jenž se posunula o obligátních 15–20 minut proto, že prezentátorovi něco nefungovalo, například mu nejelo video, neduněl mu zvuk anebo se pokus o bezdrátový přenos obrazu změnil v temné mlčení obrazovky doplněné lakonickým „No input signal“. Někdy prostě věci nefungují a pak se panika prezentátorova zvrhne na hledání adaptéru na starodávný VGA kabel a přehrávání audia přímo z notebookových chrastítek, protože to jinak nejde.

Přiznejme si to: VGA kabel byl a je jistota. Ne že by jiné technologie nefungovaly anebo neměly svoje kouzlo, ale když mají svůj den a přijde jejich oslí moment, kdy se s oroseným čelem pokoušíte objevit, proč zvuk nezvučí a video nevidí, jsou softwaru a konfigurace prosté kabely spásnou oázou.

Dokonalá bezdrátová budoucnost versus dnešní „wireless“

Když už nic jiného, máte po zapojení analogových kabelů jistotu, že se z nich obsah dere ven do zařízení, ke kterému jste je připojili a stačí si pohrát s nastavením vstupů obrazovky či projektoru. Jejich pozvolné nahrazování digitálními ekvivalenty, které způsobují, že se obrazovky a laptopy z nějakého důvodu občas nechtějí kamarádit, je tak pro konzervativního prezentéra znepokojující.

Příchod digitálních kabelů vnesl do prezentací jistý nádech dobrodružství, i když je nutné uznat, že dnes se už u takového HDMI obvykle zařízení dohodnou a něco zobrazí. Rozsah návodů typu „moje HDMI připojení nějak nefunguje, co dělat“ je přesto docela fascinující. Dříve byla běžná nižší kvalita kabelů, konektorů, firmware připojených zařízení a pochopitelně také HDCP, neboli zábavná technologická samostřelba do vlastní nohy pro potěchu autorskoprávních vlastníků.

Dokonalá bezdrátová budoucnost versus dnešní „wireless“ 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
137 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 61.3Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.