Hlavní stránka Hardware Monitory, LCD panely BenQ FP92W - klasických 19 palců s poměrem 16:10
BenQ FP92W - klasických 19 palců s poměrem 16:10
autor: Kuchař Martin , publikováno 14.3.2007

Dnešní recenzi si doplníme řadu posledních testů, ve kterých jsme se orientovali na menší LCD. Po tomto článku se již po delším čase podíváme na poněkud jinou kategorii. Abychom ale příliš neodbíhali od tohoto článku, pojďme se nyní blíže podívat na parametry LCD BenQ FP92Wa, který se svými kvalitami a cenou řadí spíše na low-end pole.


Po rozbalení krabice a samotném vytáhnutím celého LCD ihned zjistíte, že máte tu čest, se standardním 19'' kouskem s poměrem stran 16:10. Celkové provedení odpovídá levnějšímu segmentu - obyčejné plasty, žádné designové specialitky, jednoduchý podstavec - to vše je jasnou známkou dané třídy.

BenQ FP92W - klasických 19 palců s poměrem 16:10
Zcela standardní a zažitý design, bez jakýchkoliv zásadních inovací.

Čtenáři jistě také tuší, že danému segmentu odpovídá i barevné provedení - černá barva spolu se stříbrnou je v této oblasti více než tradiční a i v dnešní době moderního designu se jí výrobci stále drží. Relativně tlustý rámeček okolo samotného displeje panelu určitě nesluší - působí příliš mohutně což v kontrastu s relativně malou zobrazovací plochou není příliš žádaným efektem.

BenQ FP92W - klasických 19 palců s poměrem 16:10
Čelní pohled potvrzuje předešlá slova.

Z předního pohledu opět vidíme, že panel je opravdu vyroben v tradičním provedení - barevná kombinace a samotný tvar je opravdu klasický. Jedinou zajímavostí je absence ovládacích tlačítek - ty jsou vyvedeny na levé boční hraně.

Je jasné, že v této cenové relaci nemůžeme hledat příliš propracovaný podstavec, který by nám umožňoval provádět s celým displejem akrobatické kousky. Z následujících fotografií můžeme jasně vidět, že je tomu opravdu tak - výrobce nám dává k dispozici pouze možnost změny náklonu a to ještě ve velmi omezeném rozsahu - přední náklon je opravdu velmi slabý.

BenQ FP92W - klasických 19 palců s poměrem 16:10BenQ FP92W - klasických 19 palců s poměrem 16:10

Pro běžnou práci je náklon vzad jistě postačující avšak v opačném směru je situace o poznání horší. Uživatel je totiž nucen mít naprosto ideální pracoviště, jinak je nucen se na displej dívat z nepřirozeného úhlu.

Všechny funkce displeje ovládáme sadou tlačítek, která jsou poněkud netradičně umístěna na levém boku panelu. Bohužel toto řešení není příliš chvályhodné neboť uživatel je nucen si panel pootočit a nebo se složitě naklánět. Hezky z pohodlí křesla prostě vše pohodlně nenastavíte. Netradiční je také počet tlačítek - kromě klasických sad jako je On/Off a pohybové tlačítka jsou zde i takové, které například vybírají zobrazovaný vstup apod.

BenQ FP92W - klasických 19 palců s poměrem 16:10
Detailní pohled na sadu ovládacích tlačítek.

Stejně tak, jako v předešlých částech seznamovací kapitoly, ani zde nemůžeme očekávat nějaké zázraky. Vidíme klasický D-Sub a DVI pro přivedení analogového či digitálního signálu. Jakékoliv další porty v podobě S-Video, 3,5mm jack či USB bohužel zcela chybí.

BenQ FP92W - klasických 19 palců s poměrem 16:10

 

BenQ FP92W

úhlopříčka19" s poměrem 16:10
LCD matrice TN glare-type
pozorovací úhly150° / 140°
doba odezvy5 ms
jas300 cd/m2
kontrast700 : 1
obrazová frekvence31 - 81 kHz horizontální , 50 - 76 Hz vertikální
nativní rozlišení1440 x 900
počet barev16,2 mil
vstupyD-SUB, DVI
PIVOTne
seřízení výškyne
audione
montážní bodyVESA 100mm
hmotnost4,7
záruka24 měsíců
USB HUBne
specialityne
Cena bez DPH6 000 bez DPH


 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
130 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 63.4Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.