Hlavní stránka Hardware Monitory, LCD panely BenQ FP241W - dalších 24 palců pro Vaše potěšení...
BenQ FP241W - dalších 24 palců pro Vaše potěšení...
autor: Kuchař Martin , publikováno 17.1.2007
BenQ FP241W - dalších 24 palců pro Vaše potěšení...

Dnešní recenzí pokračujeme v seriálu testů několika 24'' LCD. Tentokrát se podíváme na zoubek panelu, který dle papírových údajů rozhodně vpadá velice slibně a už prvotní "osahání" nám naznačilo, že opět budeme při testech asi velmi nadšení. Jak panel obstál si nyní ukážeme hezky podrobně.


Na poli 24'' LCD je situace velice vyrovnaná a rozhodně se zde nedají očekávat tak markantní rozdíly, jako je tomu například ve třídě panelů s úhlopříčkou 19''. Jak si brzy ukážeme, tak i dnes testovaný kousek obsahuje nespočet možností připojení video-signálu, nechybí USB-HUB a samozřejmě je vybaven velmi kvalitním podstavcem pro možnost přizpůsobení vzhledem k pracovišti.

BenQ FP241W - dalších 24 palců pro Vaše potěšení...
Zajímavě tvarovaný podstavec dodává tomuto LCD šmrnc. (Pro zvětšení klikněte)

Pokud se nyní podíváme na panel ze strany jeho vybavení, pak v součtu získáváme panel velmi podobný předchozímu testovanému (Fujitsu Siemens P24-1W). Nalezneme sice jisté odlišnosti ale v součtu se dá říci, že tam kde jeden panel oproti druhému ztrácí, tak vše následně dožene na jiné vlastnosti. Tento panel nemá reproduktory (jistě jste si všimli z úvodní fotografie), avšak disponuje funkcí PIVOT, která u takto velké plochy působí velmi zajímavě. Samozřejmě panel obsahuje možnost zobrazení obrazu v obrazu (PIP) a nechybí ani velmi široká sada vstupních konektorů.

BenQ FP241W - dalších 24 palců pro Vaše potěšení...
Čelní pohled ukazuje, že se jedná o opravdového elegána. (Pro zvětšení klikněte)

Panel je ještě o chlup nenápadnější, než porovnávaný Fujitsu Siemens. Především absence reproduktorů jej činí jaksi nevýrazným. K tomuto efektu přispívají i tlačítka pro ovládání panelu, která jsou netradičně umístěna na pravé straně. Jediným nápadným prvkem je již zmíněný podstavec, jehož prohnutí oživuje celkový dojem.

V úvodu jsme si zmínili, že je dobrým zvykem u takto velkých LCD pořádně promyslet koncepci podstavce, aby měl uživatel možnost si polohu zobrazovací plochy co nejvíce přizpůsobit ke své spokojenosti. Zde si potvrdíme, že výrobce ani v této kategorii nezklamal očekávání a poskytl nám relativně širokou škálu polohování.

BenQ FP241W - dalších 24 palců pro Vaše potěšení...
Panel vysunutý do horní limitní polohy.

Velmi oceňujeme slušný rozsah v oblasti změny výšky LCD - opravdu se již nemusíte bát, že byste celý displej měli v nepříjemné poloze neboť velmi široký rozsah změny Vám umožní si jeho polohu maximálně přizpůsobit.

Možnosti naklápění jsou zde zcela standardní - ve směru vpřed je možné LCD naklopit o 5° a směrem vzad pak o 20°, což je na dnešní dobu hodnota zcela standardní. Vše je ale lehce vynahrazeno možností panel otáčet kolem svislé osy v rozmezí -45° až 45°. Tento pohyb je navíc prováděn v místě spoje stojanu s displejem a ne v samotném podstavci.


BenQ FP241W - dalších 24 palců pro Vaše potěšení...BenQ FP241W - dalších 24 palců pro Vaše potěšení...
Rozsah náklonu není převratný, ale pro většinu uživatelů postačující.

Nakonec jsme si nechali funkci PIVOT, která může být zajímavým doplňkem například při psaní velmi rozsáhlých textů - takto vysoká obrazovka totiž umožní zobrazit prakticky několik kompletních stran hezky pod sebou a tudíž není třeba neustále přechmatávat na kolečko na myši. Navíc otočení do PIVOTu je otázkou několika málo vteřin.

BenQ FP241W - dalších 24 palců pro Vaše potěšení...
Uznejte sami, že takto vysokou obrazovku na stole nemáte.

Pro ovládání funkcí panelu slouží sada tlačítek, které jsou netradičně umístěny podél pravé boční strany - toto řešení je ve většině případů nepraktické, neboť jste nuceni si panel pootočit a nebo se složitě naklápět vždy, když si chcete například jen snížit úroveň jasu. Počítáme, že většina uživatelů si polohu jen tak nezapamatuje a nebude je schopna ovládat po hmatu - za celou dobu testů jsme si na toto provedení příliš nezvykli.

BenQ FP241W - dalších 24 palců pro Vaše potěšení...
Tlačítka jsou umístěna opravdu netradičně.

Pro přivedení signálu zde máme velmi širokou škálu možností. Kromě klasických DVI a D-Sub nám výrobce přidal S-Video, kompozit a nečekaně i HDMI (High Definition Multimedia Interface) vstup. Především poslední vstup velmi vítáme, neboť právě v tomto rozhraní se rodí jeden z nových standardů pro přenos HD audia a videa v jednom vodiči. Samozřejmě nechybí ani 4-port USB 2.0 HUB (3 porty), kdy jeden je umístěn na horní hraně panelu - ideální pro okamžité připojení Web-kamery. Další dva pak lemují levou hranu.

BenQ FP241W - dalších 24 palců pro Vaše potěšení...
Tolik konektorů se opravdu často nevidí. (Pro zvětšení klikněte)

Posledním obrázkem je fotografie dvou USB portů, které jsou šikovně vyvedeny na levou stranu panelu, kde jsou snadno dostupné - přímo se nabízí například pro rychlé připojení digitálního fotoaparátu nebo flash-disku.

BenQ FP241W - dalších 24 palců pro Vaše potěšení...
Chytře umístěné USB porty.
 

BenQ FP241W

úhlopříčka24" (61cm) s poměrem 16:10
LCD matrice S-PVA 8bit
pozorovací úhly178°/178°
doba odezvy16ms černá-černá (8ms grey to grey)
jas500 cd/m2
kontrast1000 : 1
obrazová frekvence30 - 81 kHz horizontální , 50 - 76 Hz vertikální
nativní rozlišení1920 x 1200
počet barev16,7 mil
vstupyDVI-I, D-SUB, S-Video, Composit, HDMI
USB HUBano 3 porty 2.0
PIVOTano
seřízení výškyano o 15cm
audione
montážní bodyVESA 100mm
hmotnost10,6 kg
záruka24 měsíců
specialityvstupní porty HDMI, usb na horní hraně
Cena bez DPH25 000,- Kč


 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
140 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 65.2Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.