Hlavní stránka Hardware Monitory, LCD panely 3x LCD: technologie TN, S-IPS a MVA v praxi
3x LCD: technologie TN, S-IPS a MVA v praxi
autor: Kwolek Jirka , publikováno 13.6.2005
3x LCD: technologie TN, S-IPS a MVA v praxi
V dřívějších článcích jsme se buďto věnovali obecné technologii plochých panelů, nebo jsme podrobně rozebírali praxi, ale vždy jen jeden konkrétní panel. Dnes se zkusíme podívat na situaci, kdy panely rozdílných obrazových technologií postavíme k sobě, ať předvedou, jak zvládají naše testovací úkoly. Pokud si myslíte, že všechny ploché panely jsou stejné, tak podobný test Vás přesvědčí, že ve skutečností jsou docela rozdílné.. {mospagebreak title=Tři matadoři: TN, S-IPS a MVA}
Při testech konkrétního LCD panelu si testující dříve či později začne klást otázky, na které v daný okamžik stěží hledá odpovědi: Líbí se mi tento obraz více, než u panelu který jsem testoval minulý měsíc? Má lepší podání barev než LCD co mám doma? Je ve hrách lepší panel technologie TN s odezvou 12ms, nebo S-IPS se 16ms? Teorie vám obvykle moc nepomůže, katalogovým hodnotám se také nedá příliš věřit. Pokud nemáte přímé srovnání, můžete odpovědi na podobné otázky, jednou přesněji, jindy méně přesně, jen odhadovat. Pokud ale kolem sebe postavíte dva nebo tři rozdílné kousky - navíc je zapojíte tak, že zobrazují totéž, zjistíte i jemné rozdíly, které jinak dokonce stěží vyčtete i ze soustavy přesných měření.

Poznámka: podrobný rozbor jednotlivých technologii plochých panelů, jejich klady a zápory rozebíral už dříve náš rozsáhlý článek: Průvodce plochými panely: TN, IPS, MVA, který je lepší?

Není nad praxi...

Minulý víkend jsme do redakce zapůjčili tři reprezentanty nejčastěji používaných technologii: TN, S-IPS a MVA na komplexní testovací session - to co jsme zjistili, je předmětem právě tohoto článku.

3x LCD: technologie TN, S-IPS a MVA v praxi

V tomto přehledu nebudeme rozebírat vzhled ani provedení jednotlivých panelů - to může posoudit každý sám - panel nakonec nemusí být dokonce ani zapnutý. Zaměříme se na obraz a problémy s ním spojené.

Panely které se účastnily testu

Pohled na technické parametry, ukazuje, že každý panel exceluje v něčem jiném.

 Fujitsu-Siemens P19-2LG Flatron L1915SNEC 1970NX
Velikost úhlopříčky19"19"19"
Typ LCD matriceS-PVA, 8-bit, ADCCTN+film, 8-bit, overdriveS-IPS
Pozorovací úhly178° V / 178° H160° V / 160° H176° V / 176° H
Doba odezvy13ms (8ms GtoG)12ms25ms (13/12ms)
Jas280 cd/m2250 cd/m2250 cd/m2
Kontrast1000:1500:1500:1
Obrazová frekvence82kHz H /76Hz V83kHz H /75Hz V82kHz H /75Hz V
Nativní rozlišení1280x10241280x10241280x1024
VstupyDVD-D, D-SUBD-SUBDVD-D, D-SUB

TN+film (Twisted Nematic)

3x LCD: technologie TN, S-IPS a MVA v praxi

Nejrychlejším panelem v našem přehledu, alespoň podle dokumentace, je 12ms LG L1915. Tento model je primárně zaměřen na domácí a herní použití. Patří mezi nejprodávanější 19" LCD a využívá panel na bázi nejběžnější technologie TN+film (více o ni zde). Panel patří mezi cenově přístupné modely, na Internetu se jeho cena pohybuje kolem 9 500Kč (vč. DPH).

Jak poznáte panely TN v ceníku?

Upřímně řečeno... nijak, výrobci této kategorii v parametrech připisují vlastností, které TN panely zatím nemají a ani nikdy neměly. Vodítkem by mohla být nižší cena a krátká doba odezvy (u některých modelů 12, ale 8ms a 4ms). Pokud je výrobce férový, neuvádí pozorovací překračující 160° V / 160° H.

S-IPS (In-Plane Switching)

3x LCD: technologie TN, S-IPS a MVA v praxi

Pokud jste profesionál kterému záleží na maximálně věrném podání barev, případně výsledky své grafické tvorby prezentujete ostatním, asi budete chtít vsadit na technologii S-IPS (popis je zde). V našem přehledu ji reprezentoval dříve testovaný panel panel NEC 1970NX. Cenová úroveň panelů S-IPS je obecně vysoká, testovaný model patří cenou překračující 15 000Kč mezi typické reprezentanty této skupiny. Obraz je skvělý, na druhou stranu papírových 25ms by mohlo odradit potenciální hráče...

Jak poznáte panely S-IPS?

U těchto panelů jsou často uváděné úhly blížící se 180° (zde 176° V / 176° H), zatímco kontrast zůstává na úrovni panelů TN (tedy kolem 500:1). Panely S-IPS nikdy nebudou patřit mezi rychlé typy, doba odezvy se pohybuje kolem hodnoty 20-25ms.

MVA, PVA (Multi-domain Vertical Alignment)

3x LCD: technologie TN, S-IPS a MVA v praxi

Technologii, která v poslední době si dělá nárok na titul "univerzální LCD" je skupina označována jako MVA / PVA. Panely vynikají vysokým kontrastem (dříve 700:1, nyní až 1000:1) a širokými pozorovacími úhly (zde 178° V / 178° H). Popis této dynamicky se rozvíjející technologie je zde. Reprezentantem je cenově docela přijatelný model Fujitsu-Siemens ScenicView P19-2 za cenu nepřekračující 13 000Kč (včetně DPH). Je vybavený moderním panelem S-PVA.

Jak poznáte panely PVA / MVA?

I u panelů PVA jsou často uváděné úhly blížící se 180° (zde 178° V / 178° H), ty se ale snoubí s vysokým kontrastem (často dosahujícím 800:1 až 1000:1). Doba odezvy se v poslední době zlepšuje a dosahuje (papírově) hodnot 16, 13 ale i 8ms.

{mospagebreak title=Měření (metodika), jas a kontrast}
Základem testování byl dlouhý stůl a dva počítače pohánějící souběžně všechny testované "LCD stroje" (jeden počítač obsluhoval dva panely, další PC pak poslední panel). V průběhu herních testů jsme vždy používali stejný počítač (a také stejný výstup), pokud jsme porovnávali dva panely, vždy byly připojené ke stejnému počítači a pracovaly v režimu klonování (grafická karta GeForce 6600GT byla vybavena výstupy D-SUB i DVI-D). Střídali jsme digitální i analogové propojení, pouze u LG jsme používali pouze přopojení D-SUB.

Panely byly před testem resetovány a nastaveny na výchozí hodnoty. Použili jsme barevné profily dodané výrobci a pokud bylo třeba doladili jsme mírně, podle kontrolních obrazců, jas, kontrast a případně i úroveň černé. Nepoužívali jsme žádný ze speciálních továrních profilů jako jsou "Video", "Game", "Night", "Photos" apod.

3x LCD: technologie TN, S-IPS a MVA v praxi

Měření probíhalo převážně v noci, naše postřehy (dvě osoby) jsme zaznamenávali do bloku, poté následovalo fotografování obrazu digitální zrcadlovkou Olympus E1, a to vždy za stejných expozičních podmínek. Vyžívali jsme i údaje změřené optickou sondou a těmi dnes začneme.

Měření optickou sondou

3x LCD: technologie TN, S-IPS a MVA v praxi

Na začátku jsme ve zcela zatemněné místnosti provedli měření úrovně jasu při zobrazení černé a bílé plochy (hodnoty jsou v Luxech).

 FSC P19-2LG L1915SNEC 1970NX
technologieS-PVATNS-IPS
bílá338214338
černá1,32,253,90
kontrast260:195:187:1
Všimněte si, že jas je u PVA a S-IPS vyšší (cca 330lx) než u panelu typu TN (220lx) - panely TN propouštějí světlo, pokud není na buňky LC není přivedené žádné napětí. Obecně platí, že světelná propustnost panelu TN není ani v otevřeném stavu příliš vysoká.

Mnohem zajímavěji dopadla černá barva (ideálně bychom měli naměřit 0lx) - zde byl nejhorší, s hodnotou 3,9lx panel typu S-IPS. Není divu, přepínaní v ploše vyžaduje složitější strukturu elektrod, kolem kterých proniká část světla i ve vypnutém (zatemnělém) stavu. Co to znamená, vysvětlíme dále.

Kontrast v praxi

Pokud sledujete zahraniční weby tak vás ani nepřekvapí, že reálné hodnoty kontrastu neodpovídají tabulkovým výsledkům. Podobná čísla můžete vidět i jinde - zčásti je to dáno čidlem, které měří větší plochu (a nikoliv jen jeden bod v zapnutém a vypnutém stavu), zčásti je to dáno tím, že hodnoty uváděné výrobci nevycházejí z běžného nastavení panelu - v laboratoři se používají jiné měřící režimy které dané buňky vedou do extremních stavů. Můžeme však říci, že jsme změřili asi 1/4 toho, co uvádějí výrobci.

Vítězem je panel S-PVA, u nás má reálných 260:1, v papírech 1000:1. Musím však podotknout, že honba za vysokým kontrastem je zbytečná - někteří výrobci díky ní jen zvyšují jas panelu (a panel pak zcela neergonomicky často velmi rušivě září). V praxi je důležitější úroveň bílé a zejména podání (a sytost) černé barvy (viz. dále).

{mospagebreak title=Není černá jako černá...} 
První reálný snímek předvádí, jak se panely vypořádají ze zobrazením homogenní černé plochy. Přesto, že by v tmavé místnosti měla v této situaci zářit jen myš, bylo možné dlouhým časem exponovat tuto fotografii (realita není pochopitelně tak dramatická, dlouhá expozice situaci poněkud vyhrotila):

3x LCD: technologie TN, S-IPS a MVA v praxi
LG L1915S (TN+film) , NEC 1970NX (S-IPS), FSC P19-2 (S-PVA)

Zde je vidět, že černá plocha panelu S-IPS (panel uprostřed) je ve zcela zatemněné místnosti nejenom poměrně světlá (cca 4 lx, černá barva pak působí tmavě-šedým dojmem), ale i to, že ve velkých černých plochách se u tohoto panelu objevují nepěkné "duchy".

Možná si řeknete, jak takový panel (S-IPS) může být vůbec doporučovan pro profesionální grafické práce... Je to jednoduché, předpokládá se, že s panelem se pracuje při určité úrovni okolního osvětlení - nejnáročnější pracoviště mají okolní osvětlení dokonce kalibrované (zářivky s konstantním jasem a chromatičnosti). Grafici si tedy pomohou okolním osvětlením (duchy se pak rychle "umravní"), problém by u S-IPS mohl nastat při sledování videa (tmavé hry) v naprosté tmě.

Poněkud lepší byl (s 2.3lx) panel typu TN (LG L1915S) a exceloval S-PVA (FSC P19-2), u kterého ve dne nelze zjistit, jestli zobrazuje černou plochu, nebo jestli je vypnutý...

Poznámka: bílá barva nám už nepřinesla žádné větší problémy - žádné duchy se tentokrát nekonaly.

Poznatek číslo 1: Technologie S-PVA nabízí nejlepší podání černé barvy a nejvyšší kontrast, S-IPS má s velmi tmavými odstíny mírné problémy (ty však zmizí při okolním osvětlení).

Podání černé při pohledu z boku...

Možná jste slyšeli o tom, že při pohledu z boku jsou na panelech S-IPS vidět odstíny modré barvy. Panely jsme tehdy nafotili z boku:

3x LCD: technologie TN, S-IPS a MVA v praxi
LG L1915S (TN+film) , NEC 1970NX (S-IPS), FSC P19-2 (S-PVA)

I toto tvrzení je pravdivé, S-IPS se v černých plochách při bočním pohledu skutečně jeví jako namodralý (opakuji, v reálu to není tak dramatické). Kontrast, a to je důležitější, je ale v pořádku...

Všimněte si na tomto záběru také panelu TN (ten nejvíce vzadu) - ten rapidně ztrácí kontrast a je na tom s podáním černé barvy nejhůře. O sledování "film noir" z bočního pohledu nemůže být v zatemněné místnosti ani řeči.

Poznatek číslo 2: S-IPS se při bočním pohledu jeví ve tmavých oblastech jako mírně namodralý. Panely typu TN při pohledu z boku ztrácejí rychle kontrast (obraz ztrácí úroveň černé i sytost).

Tímto oslím můstkem se dostáváme k problematice pozorovacích úhlů...

{mospagebreak title=Pozorovací úhly a podání barev} 
Vzhledem k charakteru polarizovaného světla a rozdílným optickým vlastnostem vrstvy tekutých krystalů (které jsou závislé na úhlu pohledu) je do celého systému LCD panelů zanesený problém pozorovacích úhlů. Jas daného bodu pak závisí i na tom, pod jakým úhlem jej budeme pozorovat - jestli kolmo nebo ze strany. Ve výsledku obraz při bočním pohledu ztrácí sytost a kontrast.

Měření potvrzují, že změnou úhlu pohledu mění daný bod na panelu úroveň svého jasu nerovnoměrně. Panely typu TN se navíc chovají jinak ve vertikální a jinak v horizontální rovině:

3x LCD: technologie TN, S-IPS a MVA v praxi

Graf vlevo ukazuje, že v nejhorším případě může dojít u panelů TN při velkých úhlech pohledu dokonce v některých tónech k částečné inverzi obrazu (v oblasti kde se jasové křivky protínají - to u moderních panelu dnes prakticky nestává).

Nejépe jsou na tom panely IPS. Gradační křivky jsou rovné a jas daného bodu při změně úhlu pohledu klesá rovnoměrně - přesně tak, jak se zmenšuje zobrazovaná plocha.

3x LCD: technologie TN, S-IPS a MVA v praxi

Panely MVA jsou někde uprostřed mezi TN a S-IPS...

3x LCD: technologie TN, S-IPS a MVA v praxi

Dříve než se podíváme na pozorovací úhly, mohli bychom se podívat na podání barev...

Podání barev, barevná fotografie

I když fotoaparát není stejně citlivý jako lidské oko, některé rozdíly jsou patrné i na náhledových fotografiích. Poznámka: tmavší rohy obrazu jsou zaviněné tzv. vinětací objektivu při zcela otevřené cloně.

3x LCD: technologie TN, S-IPS a MVA v praxi
FSC P19-2 (S-PVA)

FSC P19-2 (PVA) podává barvy velmi neutrálně, řekl bych že až trochu "ploše". Na druhou stranu zde není žádný pokus barvy "vylepšovat".

3x LCD: technologie TN, S-IPS a MVA v praxi
NEC 1970NX (S-IPS)

Panel S-IPS podává barvy nejživěji a s překvapivou dynamikou. Není vidět žádné problémy (ani s podáním černé).

3x LCD: technologie TN, S-IPS a MVA v praxi
LG L1915S (TN+film)

8 bitový panel TN (8bitů na každou barvu RGB) je poněkud kontrastnější, tento kontrast však ubírá barvám na detailech - zejména v tmavší části barevného spektra (stíny jsou výrazně plošší).

Poznatek číslo 3: Obraz panelů typu TN je na první pohled v pořádku, porovnáte-li jej se S-IPS zjistíte, že je poněkud plošší s menším množstvím detailu v tmavých i světlých částech. Panely MVA dávají obraz velmi neutrální, s poněkud nižší saturací (nasycením barev).

V další části se podíváme na stejný obrazec focený pod různými úhly.

{mospagebreak title=Pozorovací úhly} 
Nejdříve se podíváme na horizontální rovinu. První, větší záběr je focený vždy pod úhlem 45° (odklon od kolmice, pásmo 90°), druhý pak pod úhlem 60° (pásmo 120°). Jak uvidíte sami, není to až tak optimistické...

3x LCD: technologie TN, S-IPS a MVA v praxi 3x LCD: technologie TN, S-IPS a MVA v praxi
FSC P19-2 (S-PVA)

Panel FSC P19-2 (PVA) se při pohledu z boku statečně drží, nad 45° obraz začíná ztrácet hloubku a barevnou sytost (barvy jsou ploché)...

3x LCD: technologie TN, S-IPS a MVA v praxi 3x LCD: technologie TN, S-IPS a MVA v praxi
NEC 1970NX (S-IPS)

Panel S-IPS (v podání NEC 1970NX) je jedním slovem výborný - úhly jsou doslova omezené pouze výškou rámečku kolem panelu.

3x LCD: technologie TN, S-IPS a MVA v praxi 3x LCD: technologie TN, S-IPS a MVA v praxi
LG L1915S (TN+film)

Panel TN (LG L1915S): nepotěšil jste mě, ani já vás nepotěším... Kontrast je ještě v pořádku, obraz ale rychle žloutne a detaily jsou ty tam...

Vertikální rovina

Vertikální rovina focená pod úhlem 60° (pásmo 120°), ukazuje stejný efekt, jen prakticky "v bledě modrém". Výjimkou je panel TN (poslední), který při pohledu se shora se obrací do šedozelené barvy.

3x LCD: technologie TN, S-IPS a MVA v praxi
FSC P19-2 (S-PVA)

3x LCD: technologie TN, S-IPS a MVA v praxi
NEC 1970NX (S-IPS)

3x LCD: technologie TN, S-IPS a MVA v praxi
LG L1915S (TN+film)

Poznatek číslo 4: Pouze panel typu S-IPS vyšel z tohoto testu s čistým štítem. Ihned za tím je panel typu PVA - který sice bledne, nedochází ale u něho ke změně barevné tonality.

{mospagebreak title=Podaní barev - barevné přechody} 
Běžná fotografie vám neodhalí, jak panel zvládá renderování plynulých barevných přechodů. Stačí zobrazit barevné klíny a sledovat hladké přechody mezi jednotlivými barvami.

Fotografie nejsou po zmenšení schopné reprodukovat problémy s barevnými přechody. Zaměřím se na jejich popsání.

3x LCD: technologie TN, S-IPS a MVA v praxi
FSC P19-2 (S-PVA)

FSC P19-2 (PVA) je velmi dobrý. Přechody však nejsou zcela dokonalé - v přechodech můžete najít občas sotva zřetelné proužky. klín je ale neutrálně šedý.

3x LCD: technologie TN, S-IPS a MVA v praxi
NEC 1970NX (S-IPS)

U S-IPS jsem nenašel žádné problémy - obraz je referenční.

3x LCD: technologie TN, S-IPS a MVA v praxi
LG L1915S (TN+film)

8 bitový panel TN (8bitů na každou barvu RGB) trpí výraznějším proužkovým podáním, bohužel zjednodušený rendering barev způsobuje, že v některých částech obrazu vidíte jemné fialové nebo namodralé tóny.

Poznatek číslo 4: Podání barev panelů TN není zdaleka dokonalé. V praxi vám to ale nemusí příliš vadit.

{mospagebreak title=Kontrolní obrazec - barvy} 
Zde nás zajímala zejména tato oblast:

3x LCD: technologie TN, S-IPS a MVA v praxi

Pokud máte LCD panel nebo monitor, můžete si sami odhadnout kde ještě můžete vidět odstíny základních barev RGB.

Poznámka: tento obrazec jsem bohužel mírně podexponoval, výsledkem je šum v tmavých oblastech.

3x LCD: technologie TN, S-IPS a MVA v praxi
FSC P19-2 (S-PVA)

FSC P19-2 (PVA) poskytuje dobrou dynamiku a široký rozsah barev. Na stupnici šedé můžete rozlišit jas kolem 2-3%.

3x LCD: technologie TN, S-IPS a MVA v praxi
NEC 1970NX (S-IPS)

U S-IPS i tady exceluje. Podání nejtmavších tónů (limitně se blížících černé) je však mírně omezené.

3x LCD: technologie TN, S-IPS a MVA v praxi
LG L1915S (TN+film)

I obraz panelu TN je v praxi dobrý - rozdíly vyniknou až při přímém srovnání s jinými technologiemi - obraz je mírně tmavší a poněkud plošší v detailech. Rozdíly jsou však poměrně malé.

Poznatek číslo 5: V praxi nejsou rozdíly mezi panely tak velké - ve všech případech je obraz grafického rozhraní Windows přesný a plastický. V tomto ohledu se, oproti minulé generaci, všechny panely velmi zlepšily. Pokud máte panel z roku 2003 a dřívější, je načase abyste upgradovali - budete se divit, co dnešní panely dokáží...

{mospagebreak title=Reakční doba} 
Natáčení tekutých krystalů (LC) v elektrickém poli je fyzikální záležitosti. Celý proces pootočení molekuly vyžaduje jistý čas, trvá určitou dobu - i když se jedná o milisekundy. Molekuly mají svou (byť nepatrnou) hmotnost i setrvačnost a svou roli hraje také kapalné prostředí v kterém natáčení probíhá.

Reakční dobu (dobu odezvy, response time) dělíme na dvě části:

  • dobu náběhu - tr - rise time (doba, kdy se zhasnutý bod rozsvítí),
  • a dobu vypnutí - tf - fall time (fall je anglické slovo pro "spadnout").
Čím sou obě fáze (v praxi se sčítají) kratší, tím rychleji panel reaguje na rychlé změny obrazu. Reakční doba by přestala být problémem, pokud by klesla na úroveň kolem 4ms. V ostatních případech je možné zaznamenat jisté mlžení obrazu.

Základní údaj (podle ISO) uvádí, čas potřebný pro plné zhasnutí a rozsvícení bodu (přechod černá-bílá-černá) a povoleným pásmem tolerance 5%. Celý problém je však mnohem složitější - v praxi má panel celou matici hodnot "tr" a "tf", a to v závislosti na tom, ze kterého odstínu daná buňka startuje a na kterém odstínu má cílově skončit.

3x LCD: technologie TN, S-IPS a MVA v praxi

Může se stát, že transformace mezi odstínem č. 192 na odstín č. 64 panelu potrvá 40ms. Tady je problém, který se občas nazývá "Grey-to grey" (GtoG) response time. Aby buňky LC nebyly tak líné, často se jejich změna urychluje. Můžeme říci, že většina panelů má elektroniku (lepší nebo horší), která se pokouší buňky "popohnat".

Urychléné buňky

3x LCD: technologie TN, S-IPS a MVA v praxi

Nápad je jednoduchý - pokud se k přepnutí barevného bodu používá například napětí 1V po dobu řekněme 10ms, proč bychom nemohli zkusit přivést 1.5 nebo 2V, ale po kratší dobu, například 5ms. Panel jako takový se v tomto případě nemění, jiná je jenom elektronika která na jednotlivé pixely působí, a to tak, aby změna stavu (přesněji otočení molekul LC působením elektrického pole) byla elektronicky urychlena.

Reakční doba v praxi

Používali jsme testovací program PixPerAn využívající grafické rozhraní Windows, můžete si jej stáhnout i u nás (zde, 68kB, formát .rar). Program dokáže zobrazit celou řadu pohybujících se obrazců...

3x LCD: technologie TN, S-IPS a MVA v praxi

Výsledný dojem nelze už dnes zachytit fotoaparátem (aparát může zachytit dvě fáze pohybu a není jasné, jedná-li se o zpoždění nebo "řádný" náběh nového frame) proto přinášíme jen ilustrační fotografii:

3x LCD: technologie TN, S-IPS a MVA v praxi

Response time - teoretické testy

Už u prvních testů s pomocí PixPerAn bylo vidět, že nejhůře je na tom panel s matricí S-IPS, na druhou stranu výsledky nebyly tak špatné, jak by rozdíl "papírových" reakčních dob napovídal:

  • TN+film, LG L1915S: 12ms,
  • PVA, FSC P19-2: 13ms, Grey-to-Grey - 8ms,
  • S-IPS, NEC 1970NX: 25ms,.
Rozhodně se nejednalo o dvounásobnou reakční dobu - pomocí testů (spíše velmi přísných - viz. výsledky) odhadujeme tyto reakční doby na:

  • TN+film, LG L1915S: tr 12ms, tf 8ms (20ms),
  • PVA, FSC P19-2: tr 12ms, tf 12ms (24ms),
  • S-IPS, NEC 1970NX: tr 12ms, tf 14ms (26ms).
Přes nejhorší výkon S-IPS, nedopadl tento test vůbec špatně, měli jsme dojem, že je téměř stejně dobrý jako zcela nový "urychlený" panel S-PVA.

Pokud máte dojem, že správné by bylo reakční dobu přesně změřit, máte pravdu jenom z části. Správně by bylo potřeba vytvořit podobnou matici (úrovně jasu vs. reakční doba), jaká je uvedena výše, a to je v běžných podmínkách prakticky nemožné. V této situaci je přímé porovnání více než dostačené (koneckonců kvalita zvuku španělské kytary se také neměří).

Práce ve Windows

Dnešní panely vyhoví většině kancelářských úloh a žádné problémy s pomalou odezvou (rozmazávaní textu, kurzoru nebo tabulek) při běžné práci nezaznamenáte. S panely které byly dříve označované jako 25ms nebo 30ms (ve skutečnosti se jednalo o odezvu cca 50ms) jste mohli žasnout proč nelze přečíst hodnoty v Excelu, když tabulkou skrolujete.

Hry

Nejdříve musíme upozornit na to, že není hra jako hra - pro 95% her není doba odezvy moderních TFT panelů žádným problémem (včetně Doom III, Half Life 2, The Chronicles of Riddick). Ostatních 5% her jsou akce, kde dochází k rychlému otáčení hráče kolem osy, k rychlým pohybům a skokům - například Unreal Tournament 2004. Také hráči Counter Stricke ploché panely nevyhledávají - pohybová optická nejistota znesnadňuje na pixel přesné míření.

Poznámka: Ukázky jsou ze hry Doom III, popis patří Unreal Tournament 2004:

3x LCD: technologie TN, S-IPS a MVA v praxi
FSC P19-2 (S-PVA)

FSC P19-2 (S-PVA) poskytuje dobrou dynamiku obrazu a dodatečná akcelerace (proto slibovaných 8ms při přechodu "G-to-G") panelu v rychlých scénách vyloženě pomáhá - předchozí generace panelů MVA a PVA se na hry vůbec nehodila (uvádělo se 25ms, ale jednalo se spíše o 30-40ms panely).

3x LCD: technologie TN, S-IPS a MVA v praxi
NEC 1970NX (S-IPS)

Panel S-IPS mírně překvapil - pomineme-li jistou nejistotu a neostrost která byla k vidění jen u velmi rychlých her, je tento panel překvapivě bezproblémový. Obraz navíc mírně vylepší přepnutí do kontrastnějšího režimu Video. Na druhou stranu jsme ocenili jsme živé a kontrastní barvy - Far Cry v maximální kvalitě bylo pastvou pro oči.

3x LCD: technologie TN, S-IPS a MVA v praxi
LG L1915S (TN+film)

Urychleny panel TN (12ms LG L1915S) se jevil jako nejlepší - rozdíl byl však malý a měli jsme dojem, že ani zde nebudou profesionální hráči jásat. Trochu nám vadilo poněkud tmavší podání obrazu - viz. obrázek: Doom III byl v tomto podání ještě o trochu temnější než obvykle a nepomohlo ani seřizování obrazu.

Poznatek číslo 6: Moderní panely už s 3D hrami nebojují tak, jak tomu bylo dříve - použitelné byly v zásadě všechny tři modely. Jako nejrychlejší se jevil panel typu TN a v těsném závěsu následoval S-PVA a inovovaný S-IPS. Rychlé hry (s rychlým během, častým skákáním a otáčením) ale byly trochu problém - všechny panely v některých situacích neposkytovaly nejostřejší obraz a žádná technologie to těm jiným "nenandala".

 
Komentáře k článku
RSS
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
13.6.2005 12:27:29   0.0.0.xxx 4854
jen velice nerad otravuju s OT, ale tohle je noční můra každého češtináře :o) "Poněkud lepší byl (s 2.3lx) panel typu TN (LG L1915S) a exceloval S-PVA (FSC P19-2), kdy ve dne nezjistíle, je-li zobrazuje-li panel černou plochu, nebo jestli je vypnutý..."
13.6.2005 13:23:52   0.0.0.xxx 4338
takze PVA za 13 000 a za 2 roky abyjsme upgradovali - "budete se divit, co dnešní panely dokáží..."
zlaty CRT .... za ty penize muze mit clovek 3 obyc 19" ky...

no flame
25.4.2006 08:33:03   83.208.91.xxx 2020
Coz je sice fakt, ale ty tri devatenactky zaberou celkem dost prostoru. Coz se pri setreni mistem celkem nehodi .)
13.6.2005 13:25:27   0.0.0.xxx 4439
Česká jazyk těžká jazyk:-) Už je to v pořádku.
13.6.2005 13:33:17   0.0.0.xxx 4342
za ty penize muzete mit JEDNU prijatelnou 19"
13.6.2005 14:20:15   0.0.0.xxx 4542
Mam ADI A715 a tam se uvadi, ze je to A-Si TFT ... ?!
13.6.2005 14:37:50   0.0.0.xxx 4547
A tá spotreba, o 100W na hodinu viacej? Mne ide pc 12 hodín denne (niektorým non-stop) - to je 1,2kW naviac od LCD denne, ročne v sk (pri 6sk za kW) - 2650 Sk/rok naviac no a krát tri 19" CRT - slušné .
No videl som už pár nový typov 19" CRT - no moj starý monitor (samsung 957df - ešte za 15000sk) ich aj teraz po troch rokoch prekoná. Tak ako ide dole cena musí isť aj kvalita.
13.6.2005 14:39:05   0.0.0.xxx 4442
- teraz už ale idem na Viewsonic vp191s
13.6.2005 14:43:41   0.0.0.xxx 4341
Tak to podsvietenie je podľa obrázku ako zachytávate čiernu obrazovku maximálne na prd. Veď tam krížom-krážom sú tie sveteľné lúče! Asi je to daň za super cenu
10.8.2005 23:06:30   217.115.66.xxx 4339
Pozor, tie luce su u NECu nie u FSC
13.6.2005 15:03:57   0.0.0.xxx 4339
mala chybicka, je to counter strike ne counter stricke
13.6.2005 16:42:24   0.0.0.xxx 4142
Koukal jsem na stupnici sedi a zadny rozdil jsem v nich nevidel, coz me prekvapovalo do doby nez jsem okno prehodil s meho LG 1730 na 17" CRT sony... ach docela jsem se pobavil, chtelo to video, bavil by se kazdy...
13.6.2005 17:17:20   0.0.0.xxx 4141
Dobry clanek,
myslim ze vsichni muzem podekovat p. Kwolkovi diky kteremu FSC P19-2 a i 20" varianta nejsou v CR k sehani )

Pane Kwolek nebo kdokoli kdo mate tento panel, jak moc se zahriva ??
13.6.2005 17:36:32   0.0.0.xxx 4243
neviete niekto kde sa da ten FS zohnat?
28.9.2005 09:28:21   213.226.249.xxx 4243
http://www.mironet.cz/DetailPage.asp?DPG=43992
13.6.2005 17:50:21   0.0.0.xxx 4842
TN, S-IPS a MVA?
Kdyz se tam uvadi A-Si TFT.
13.6.2005 18:16:54   0.0.0.xxx 4342
http://www.cybex.cz/Produkt.aspx?Shortcut=FAS-202987
13.6.2005 18:37:38   0.0.0.xxx 4342
"Tak ako ide dole cena musí isť aj kvalita."
to je to o cem pisu, za 13k se vic jak jedno slusne crt poridit neda
ale lcd taky neni zadny zazrak, je to krok spatnym smerem, bohuzel uz se do nej narvalo tolik penez ze se proste musi naklady vratit, takze nezbyva nez cekat na oled...
13.6.2005 18:47:53   0.0.0.xxx 4142
odfot svoj VS a hod fotku, ty na kazdej diskusii sa utvrdzujes v tom,ze si kupil drahsi a lepsi VS...nikto sa s tebou pritom nehada...mam FSC uz skoro 3 tyzdne a fakt som si naprd podsvietenie nevsimol a to sedim pri nom 10hod denne, akurat nestudujem v noci tmave plochy na fullscreene aby som onanoval nad tym ako dobre som kupil-pretoze podla tych fotiek ciernych obrazoviek je IPS vhodny do srotu :-)
13.6.2005 18:59:47   0.0.0.xxx 4343
Bohužel, a-si je typ použité technologie při výrobě interních tranzistorů. Panel může bát TN nebp PVA...
13.6.2005 19:48:29   0.0.0.xxx 4342
Horní hrana trochu topí - tak asi 45C... Mimochodem chystají inovovaný P19-4!
10.8.2005 23:18:03   217.115.66.xxx 4242
Nechystame
13.6.2005 20:19:09   0.0.0.xxx 3841
mas o nom aj nejake info?? co tam bude lepsie?

inak dik za link
13.6.2005 21:17:31   0.0.0.xxx 4342
Tak bohužial, ak ty tam nevidíš tie svetelné lúče krížom obrazu tak len to nechceš vidieť (tak ako autor článku). A keď to je chyba iba foťáku, tak to tam nak nedajú, alebo aspoň tam nak nepíšu, že S-ips má duchy v obraze. No, ale treba uznať, že keď nato onanuješ tak asi riť-paľovú vidíš.

PS: ja som neposudzoval FS všeobecne každý kus!!! len neobjektývne posudzovanie autora článku.
13.6.2005 21:29:14   0.0.0.xxx 4343
Opravdu se oba bavite o FS P19-2? Uz jsem sice videl stejnolitejsi plochu (treba to TNko nevypada spatne, az na to, ze tak nejak neni cerne), ale "luce krizom krazom" si predstavuji trosku jinak. Osobne tam s trochou snahy vidim jeden pruh zleva zdola doprava nahoru, ale to je IMHO celkem zanedbatelne (a v porovnani s tim zbesilym S-IPS je to dokonalost sama).
13.6.2005 21:53:50   0.0.0.xxx 4042
Neví někdo jak je to s těma který maji podsvícení LED diodama. Myslim že to byly nějaký NECky. Co takhle hodit nějakej test i přes to že cena bude drobet vyšší. (Máte pravdu kvalita CRT šla do ...)
13.6.2005 22:53:49   0.0.0.xxx 4141
http://www.megaobchod.cz/department.php?departmentId=107
14.6.2005 00:40:07   0.0.0.xxx 4242
on nerozumie pojmu expozicny cas a mysli si, ze existuje LCD s tak dokonalym podsvietenim, ze pri exponovani plochy LCD casom 2-4 sekundy v tme dostane vyslednu fotku s homogennou plochou :-)
14.6.2005 06:15:32   0.0.0.xxx 4343
Nespletl sis to s c19-4 ?
Popripade napis pls ten link.
14.6.2005 08:54:52   0.0.0.xxx 4142
V jakémkoli e-shopu s monitory Fujitsu-Siemens. Třeba i tady: http://shop.pctuning.cz/
14.6.2005 09:02:58   0.0.0.xxx 4442
,Pokud vím tak žádný P19-4 neexistuje, na internetu se o tom nikde nic nepíše. Předchůdce P19-2 je B19-2 a né něco jako P19-1 takže žádný P19-4 nebude.
10.8.2005 23:15:37   217.115.66.xxx 4243
Predchodca P19-2 bol skutocne P19-1.
B19-2 je nastupca B19-1.
A nastupca P19-2 bude P19-3, ten je vsak zatial iba na papiery a vo velmi hrubych crtach. Podotykam, ze som priamo u zdroja.
14.6.2005 09:19:44   0.0.0.xxx 4343
Aby som ti vyvrátil slová stačí pozrieť si stránku FS.
B19-2 je bisnis line a P19-2 je premium line a predchodca P19-2 je P19-1. Neviem kde si bral tie svoje údaje, ale stačí občas pozreť stránku výrobcu . Ale napr. o C19-4 som počul.
14.6.2005 09:32:59   0.0.0.xxx 4042
Kde jsi vzal o 100W navic ? Udavana Typicka spotreba 19" CRT je 90-120W. U 19" LCD byva udavano 30-50W. I pokud jede PC nonstop, tak nikde neni psano, ze musi jet nonstop i monitor. Takze rozdil ve spotrebe u bezneho uzivatele nejspis nedosahne ani 1000Kc/rok.
14.6.2005 12:18:05   0.0.0.xxx 4340
za ty penize nemuzete mit ani jednu laserovou operaci oka ;)

Oci jsou na 1. miste ty za 2roky menit nebudete.
14.6.2005 12:29:48   0.0.0.xxx 4240
chtel bych poprosit redakci aby se pokusila sehnat viewsonica a porovnat to s P19-2. To ze PVA/MVA rulezz uz asi vsichni vedej takze ted jeste kterej.

Skoda ze nepisete i v ENG(co o tom zauvazovat a sehnat prekladatele) specialne recenze 191 vs p19-2 by vam slusne zvedla pristupnost soude dle diskusi o techto LCD co jsou po celem svete.
14.6.2005 14:17:49   0.0.0.xxx 4043
Je fakt, ze precist si to po sobe by neuskodilo... dneska docela extrem preklepe
14.6.2005 14:24:05   0.0.0.xxx 4343
..pravda ...zkus tim expozicnim casem vyfotit nocni oblohu... a uvidis jak je tma relativni pojem...
14.6.2005 18:18:29   0.0.0.xxx 4342
Tu P19-1 jsem nějak přehlídl, vypadá poněkud jinak.
14.6.2005 18:44:11   0.0.0.xxx 4042
mám lama dotaz jak použít ten tester na odezvu? A nevíte jak je to s realnou odezvou u Samsungu T710 a Benq FP937+ ?
16.6.2005 19:32:51   0.0.0.xxx 4243
Chcem dobry 19palc LCD
rozmyslal som o FS P19-2, ale 24ms je trosku vela...
mas pravdu ostava len VIEWSONIC FP-191s
maju ho na alzasoft.sk, za nejakych 19 800.
Mas iny zdroj? lepsi?
garantuju mrtve pixely alebo subbpixely?
diky za skoru odpoved
som z KE.
som registrovany aj na hej.sk, cybex.cz........fakt neviem???
17.6.2005 11:46:59   0.0.0.xxx 4342
zlate CRT
17.6.2005 15:23:22   0.0.0.xxx 4241
Nadhera, presna takove by tu mely byt . Libi se mi vase znalost problematiky a objektivita (treba test dlouhou expozici), na kterou se vetsina podobnych magazinu nezmuze a konci u opisovani tiskovych zprav.
Diky vasi rade clanku o LCD konecne vim ze jich jsou ruzne druhy a jak se lisi, coz je informace kterou se treba v obchodech nedozvite. Jeste jednou diky ).
Tesim se na dalsi
18.6.2005 10:34:52   0.0.0.xxx 4239
Bohužel v obchodě většinou ani nevědí ,jakou technologií je ten který panel vyroben...
18.6.2005 21:22:04   0.0.0.xxx 4342
to koukam jaky je rozdil mezi LCD, teda to aby clovek koupil dobre, musi prostudovat spousty parametru a technologii, diky za to
19.6.2005 12:48:57   0.0.0.xxx 4243
co hovorite na http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=31266 ?Realnu odozvu ma 10 ms
26.6.2005 12:47:03   0.0.0.xxx 4343
to bych řek, když jsem pojišťovací hodnota toho LCD s LED byla 8000 EURO
10.7.2005 19:53:36   62.129.60.xxx 4239
Chtěl jsem se zeptat,jestli FS P17-2 je stejně tak dobrý jako jeho 19' bratříček(P19-2).
Děkuji.
10.8.2005 23:21:53   217.115.66.xxx 4040
Je to rovakay panel S-PVA, takze ano.
15.8.2005 11:31:36   84.47.111.xxx 4043
Mám 17 palcový Lcd panel Benq FP767-12 a pri natívnom rozlišení 1280*1024 sú položky na obrazovke strašne malé pri normálnom dpi-96.Ako to mám nastaviť aby to bolo normálne..???????
16.9.2005 01:12:03   195.92.168.xxx 4347
ikdyž jsi se splet diskusí ..., taxi prosimě zmenši rozlšení, když na to nevidíš...
8.1.2006 16:40:17   213.151.84.xxx 5752
Na poli IT se jiz pohybuji nejaky patek. Videl jsem dost monitoru, jak klasicke vakuove technologie a LCD technologie a sam za sebe musim rict, ze jsem se, krome nekolika LCD televizoru znacky PHILIPS a SHARP (cena od 30.000,Kc vyse), nesetkal s LCD technologii, ktera by byla v necem lepsi jak klasicke CRT. Samozrejme nemluvim o nejakem vyzarovani, ktere skodi na oci. Pocinaje barevnym spektrem, hloubkou, teplotou barev, vernosti barev a predevsim ghostingem, kterym trpi 80% soucasne vyrabenych LCD panelu, nejsem presvedcen o kvalitach a nejsem ochoten platit tolik penez za neco, co mne neuspokojuje.Urcite se ted najde spousta uzivatelu LCD panelu, kteri se mnou ted budou hrube nesouhlasit a zatracovat mne do horoucich pekel, ale ruku na srdce. Kdo z Nas ma doma jeste stale CRT a uziva si kvalitni obraz ve filmech ve hrach a pri prohlizeni fotografii ci obrazku?
26.3.2006 21:35:09   82.99.131.xxx 3033
Zrovna mesic po zaruce mi odesla SONY 19ka CRT ... Za opravu chteji 3800, tak sem se koukal na ceny LCD 17tek .. kolem 8000Kc ... Nevim do ceho ma smysl investovat jestli do opravy nebo do noveho LCD ... V praci mam LCD a oci me z toho bolej stejne snad i min nez z CRT.. Je mi zas skoda vyhazovat monitor za kterej sem pred 3 rokama daval 15000
26.3.2006 21:37:01   82.99.131.xxx 3435
OPRAVA:
V praci mam LCD a oci me z toho bolej stejne nebo i vic nez z toho CRT..

Redakce si vyhrazuje právo odstranit neslušné a nevhodné příspěvky. Případné vyhrady na diskuze(zavináč)pctuning.cz

10 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 5Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.