Hlavní stránka Hardware Monitory, LCD panely 17" LCD Neovo M-17 aneb nemusí být všechno stejné...
17" LCD Neovo M-17 aneb nemusí být všechno stejné...
autor: Kwolek Jirka , publikováno 23.2.2005
17
První co Vás po vybalení plochého LCD panelu AG Neovo M-17 napadne, je, že se rozhodně nebude jednat o další, pouze mírně modifikovaný, klasický panel na běžné "kuří nožce". Popravdě řečeno, tento model spíše připomíná hodně zvětšený stojánek na fotografii - nutno dodat, že za fasádou avantgardního hi-tech stojánku se skrývá plnokrevný 17" TFT panel, a že patří do multimediální řady se stereo reproduktory, výstupem na sluchátka a dvouportovým USB hubem... {mospagebreak title=AG Neovo M-17}

Výrobky firmy AG Neovo šly vždy tak trochu svou vlastní cestou. I když ve výrobním programu této firmy naleznete klasické LCD panely (typickým reprezentantem je řada "F"), navenek firmu reprezentující část výrobků směřovala často k netradičním, odvážným a avantgardním řešením - stačí připomenout pro Neovo typické panely ze skleněnou čelní plochou nebo modely s velmi vysokým rozlišením.

17\Nová řada M u AG Neova naštěstí nepatří mezi exkluzivní a drahé typy. Je označována jako multimediální a typickým reprezentantem je právě testovaný panel M-17. My jsme měli k dispozici černé provedení, navíc je dostupný i stříbrný model. Černý typ je, podle mého názoru, elegantnější, stříbrný zase působí lehčím dojmem.

Asi jste si už všimli, že základním designovým i funkčním prvkem řady M je masivní (7mm silný) poloprůhledný rámeček, který kolem panelu vytváří otočené písmeno L.

Poznámka: nafotit skleněné, zrcadlové a poloprůhledné předměty je vždy problém. My jsme zvolili bílé pozadí, rámeček proto na obrázcích vypadá jako bílý (místy dokonce trochu zaniká a vypadá to, že panel se vznáší) - ve skutečnosti je rámeček poloprůhledný, akrylový s matnou povrchovou úpravou.

17\

Základní technické parametry:

 • Typ displeje: TFT LCD
 • Úhlopříčka: 17"
 • Rozlišení: SXGA 1280x1024
 • Rozteč bodů: 0,264mm
 • Jas: 300 cd/m2 (typicky)
 • Kontrast: 400:1 (typicky)
 • Povrch: tvrzený (3H), antiodrazivý
 • Pozorovací úhly: 140° horizontálně, 130° vertikálně
 • Barev: 16,7 milionů
 • Horizontální frekvence: 30-80 kHz
 • Vertikální frekvence: 50-75 Hz
 • Max. frekvence pixelů: 135MHz
 • Životnost: 45.000 hodin (minimálně)
 • Vstupy: VGA (15-pin D-Sub) i DVI (29-pin DVI-D)
 • Reproduktory: 2x 2W
 • Audio I/O: 3,5mm jack line-in (vstup), 3,5mm výstup na sluchátka
 • USB hub: 2 porty (vyžaduje 1 upstream port)
 • Napájecí zdroj: externí
 • Naklonění: 5-20°
 • Montáž na zeď: VESA mount standard 75mm
 • Rozměry: 426 x 398 x 63 mm
 • Hmotnost: 5,0 kg
 • Bezpečnost: UL/CUL, TUV/GS, TCO 99, FCC, CE, BSMI, VCCI, ISO 13406-2, GOST
 • VESA DDC 1/2B, DPMS
 • Spotřeba: 50W max, 4W standby, 2W off

Výrobce dobu odezvy (response time) neuvádí, podle jiných zdrojů se jedná o 16ms panel.

Stránky výrobce: http://www.agneovo.cz

{mospagebreak title=Design a ovládání}

M-17 vychází vstříc těm, kteří preferují něco netradičního. Už samotný panel vypadá docela dobře a průhledný rámeček všemu dodává punc odvážného designu (ve stylu italské designerské školy).

17\

Stojan

Nejkontroverznější části celé konstrukce je stojánek - přesněji řečeno neexistence obvyklé kuří nožky na které stojí většina klasických konstrukcí. Panel prakticky totiž leží na spodní hraně a opírá se o výklopnou masivní kovovou nohu - je téměř vyloučené posunout ho výše (tak jak to dovolují teleskopické nožky) nebo panel sklopit do zcela kolmé polohy (radikální sklopení dozadu je u M17 naopak možné).

17\17\

Nejmenší úhel sklopení je 5° (odklon od vertikály), maximem je 20°

17\
Kloub zodpovědný za naklápění zadní nožky je vybaven robustní pojistkou (viz. vpravo) která zabraňuje sklopení...

Jistá omezení, které sebou přináší koncepce "rámeček na fotografie", v praxi příliš nevadí - i když klasická koncepce "na nožce" umožňuje kolmé ustavení panelu, prakticky všichni uživatelé mají panel sklopený tak, aby byl kolmo k rovině pohledu - a stejně lze nastavit i M-17. Ve finále pak spíše vadí poněkud méně pohodlné otáčení panelu (panel stojí na čtyřech gumových nožkách, přičemž přední jsou z průhledné "gumy").

Ovládání

17\

Čelu vévodí velký čtyřsměrný ovladač s kruhovým tlačítkem uprostřed. Tlačítka (nebo chodem spíše klávesy) přímého přístupu k důležitým funkcím jakou je volba profilu (Smart avMODE) a automatického nastavení obrazu (AUTO) jsou zapuštěné do pravé části průhledného rámečku. Malou vychytávkou je podsvětlení bočních kláves modrými LED.

Hlavní kruhové tlačítko slouží k zapnutí a vypnutí panelu (dlouhý stisk), ale také k vyvolání menu. Menu má trochu netypické uspořádání: šipky nahoru / dolu volí funkci (jas, kontrast, nastavení barev...), směr doprava / doleva mění její parametry.

17\

I tento panel je vybaven užitečnými profily nastavení - k dispozici je šest režimu avMODE: den - text, video, hry; noc - text, video, hra. Pokud se změní okolní světelné podmínky (den -> noc) nebo charakter aplikace (text -> video) stačí jen bočním tlačítkem nalistovat odpovídající profil (profily se liší jasem a kontrastem obrazu - ten je u videa a her vyšší).

Vychytávka: Funkce iRelax vám v nastavených intervalech připomene, že byste měli na chvilku vypnout a uvolnit se.

Přípojné body

Tak jako většina kvalitnějších plochých panelů je i Neovo M-17 vybaveno jak analogovým (VGA/D-SUB) tak i digitálním vstupem (DVI) signálu. I zde platí, že pokud je vaše grafická karta vybavena digitálním výstupem DVI, měli byste použít právě tento způsob propojení (odpadá pak nestavení při změně rozlišení apod.).

17\

Milým překvapením bylo zjištění, že výrobce standardně dodává veškeré kabely (tedy VGA, DVI, audiokabel i USB).

17\
napájecí zdroj je externí...

USB hub a audio

Pokud často používáte USB zařízení (přenosné / flash disky, mp3 playery nebo fotoaparáty), jistě oceníte dvouportový USB hub díky kterému se už nemusíte shýbat pod stůl a šmátrat vzadu na počítači po USB portech.

17\

Neovo neuvádí kompatibilitu s USB 2.0 - já jsem však problémy s rychlým přenosem dat neměl (je však možné, že v této věci záleží i na počítači).

Audio

Nebudeme si nic nalhávat - audioschopnosti testovaného panelu odpovídají přesně použitým malým reproduktorům které jsou navíc skryté v těle panelu. Na filmy je to trochu slabé (zejména basy), na kancelář téměř výborné - panel hraje stále lépe než jakýkoliv notebook. Pokud chcete kvalitní audiopřednes, stačí do odpovídajícího konektoru zapojit kvalitnější sluchátka a je to (interní zesilovač téměř nešumí).

{mospagebreak title=Testy a závěr}

Podle parametrů, které uvádí výrobce, by měl panel dosahovat dobrých obrazových výsledků jak v době odezvy, parametrech jasu a kontrastu tak také v pozorovacích úhlech.

17\

Kvalita obrazu

Dříve bych se nad kvalitou obrazu rozplýval, dnes jen konstatuji, že je dobrá. Vývoj za poslední rok postoupil tak daleko, že rozdíl mezi nejlepším a nejhorším plochým panelem je mnohem menší než dříve (největší rozdíly jsou mezi současnou a minulou generací panelů - proto nedoporučujeme kupovat starší TFT panely).

Barevné podání

17\

Nejsilnější obrazovou stránkou tohoto panelu je kvalitní podání barev. I v tmavých částech obrazu (klín barev RBG) jsou základní odstíny stále dobře zřetelné (panel netrpí velkou strmostí v tmavých tónech). Problémem není ani pleťová barva, ani jemné rozlišení v odstínech šedi (různě šedé oblečení hocha, 3D tlačítka rozhraní windows).

Barevné přechody jsou plynulé bez barevných "schodů" a proužků. Celkové podání barev je neutrální bez snahy o vysoký barevný kontrast.

Stupnice šedi

Monitor zvládá stupnice šedi velice dobře, znatelné jsou už pásma o jasu 3 - 4%. V odstínech šedé také není patrné zabarvení některých proužků.

17\

Doba odezvy - response time

Podle některých webů se jedná o 16ms panel, tato hodnota dnes patří k lepšímu průměru. Naše měření tento fakt potvrzují - odhadujeme odezvu panelu na 16-20ms.

Poznámka: pohybující obrazce dnes už nefotíme (dříve bylo možné zachytit fotoaparátem mlžení panelů s dobou odezvy 25ms a vyšší).

17\

Tip PCtuningu: Animovaný gif je pro posouzení doby odezvy příliš pomalý (používáme flash) - některá problematická místa se u pomalých panelů na tomto obrazci i tak projevují.

Pozorovací úhly

Pozorovací úhly 140°H -130°V dnes patří také k průměru. Narozdíl od jiných výrobců zde Neovo neuvádí optimistických (a ve většině případů neodpovídajících) 160° - takže bych pozorovací úhly nepovažoval za handicap ale za solidní údaj.

17\

17\

Rovnoměrnost podsvětlení

Homogenita podsvětlení CCFL je v pořádku, mírná nerovnoměrnost je patrná v horní a spodní části obrazovky, což lze přičíst spíše vlivu pozorovacích úhlů. Neovo zde uvádí poměrně vysokou životnost 45.000 hodin (cca 5let). To ukazuje na to, že ani v této oblasti se vývoj nezastavil, dříve byla životnost výbojky typicky jen cca 3 roky (staré panely po překročení životnosti působí dojmem, jako by je někdo polil kávou)...

Vadné pixely

V době testu se na panelu neobjevily žádné vadné pixely.

Závěrečné hodnocení

17\

AG Neovo se nám v modelu M-17 snaží nabídnout poměrně solidní parametry, které navíc balí do mírně avantgardního kabátku. Popravdě řečeno, obdobné parametry naleznete i u jiných panelů (od AG Neovo ale i jiných výrobců) a tak základní rozhodnutí (koupit / nekoupit) bude závislé od toho, jak se vám designéři Neova strefili do vkusu - pokud se vám tento výrazný rámečkový design líbí (a oceníte USB hub a jednoduché stereo), pak není co řešit.

Poznámka: doporučená cena panelu (23.2.2005) není vysoká: 7 615Kč bez 19% DPH (9 062Kč včetně DPH).

Hodnocení max 5
Barevné podání 4
Stupnice šedi 4
Doba odezvy 3
Pozorovací úhly 3
Vadné pixely 5
Kvalita provedení 4
Cena / výkon 3
Výbava 3.5
Design 4
Celkem 3.8

Panel Neovo M-17 zapůjčila firma LEVI International a.s.

17\

 
Komentáře k článku
RSS
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
23.2.2005 14:19:03   0.0.0.xxx 2927
Cena by nebola? Aspon orientacna. Vyzera yaujimavo. Mne sa do vkusu trafili. Otazka je ci sa nan nov naoyaj daju hrat hry.
23.2.2005 14:45:51   0.0.0.xxx 2727
Zjistil jsem to a nejde to moc přes 9000Kč včetně DPH. Což je docela fajn (přesněji řečeno neplatíte příplatek "za design" ani "za značku")...
23.2.2005 14:49:00   0.0.0.xxx 2826
Ja je prodavam za 7970 CZK bez DPH. A hry se hrat daji.
23.2.2005 15:08:18   0.0.0.xxx 2627
podle me moc ucelovy design
viz prava strana s relativne tlustym okrajem

F-417 mi prijde vkusnejsi a hlavne se daji dat dve vedle sebe
dejte tyhle dva vedle sebe... stribrna / cerna L / P
divne

Neovo je dobra company, F417 mam dve a obe zobrazuji hodne dobre
23.2.2005 15:25:33   0.0.0.xxx 2725
A to jako že to žere 2W když je to vypnutý?
23.2.2005 18:39:01   0.0.0.xxx 2728
To protoze jsi vedle toho nepostavil zadny lepsi, ja vedle 417 postavil L568 a rozdil me malem vyrazil dech :-D ale musim uznat, ze kdyz ho mam v praci samotny, tak me prijde opravdu super. Proste, kdyz oko nema srovnani.. Na druhou stranu, za ty penize co stoji, je vazne super volba. Ted jsme jich do firmy kupovali zase nekolik, pri cene 6000 bez DPH neni moc co resit
23.2.2005 19:43:27   0.0.0.xxx 2828

Docela mě překvapilo že starší generace LCD má životnost kolem 3 let, myslel jsem že je to víc :-/ , už abych se pomalu začal shánět po novým .


23.2.2005 19:44:23   0.0.0.xxx 2625
na tomto obrazku http://www.pctuning.cz/ilustrace2/joro/m17_obr1b.jpg (ten testovaci odfoteny z predu) je zelene pozadie tmavsie v hornej casti ako v dolnej. je to normalne?
23.2.2005 19:53:52   0.0.0.xxx 2826
Tak jsem se zase uklidnil, autor je asi trochu mimo mísu, neovo je super a už i můj starý F-317 má 50.000 hodin
23.2.2005 21:07:00   0.0.0.xxx 2628
Podle meho nazoru, by dnesni LCD meli oproti klasickym CRT mit i tu vyhodu, ze budou spotrebovavat o mnoho mensi energii...ale jaxem se docetl u tohoto typu tak se spotreba bohybuje okolo 79W ... podle meho nazoru je to hodne vysoka hodnota ... takze ikdyz se prodava za peknou cenu, tak bych radeji zvolil jiny, casem se to prece vyplati ...
23.2.2005 21:36:39   0.0.0.xxx 2828
Testik neni spatny,ale co mi chybi v technickych parametrech je doba odezvy .. to se mi zda jako dosti nutny parametr pro koupi noveho monitoru!
Jinak pozorovaci uhel 140/130 .. dost bida. Mam se stejnym uhlem zkusenost a jen nemuzu doporucit koupi .. ted mam 170/170 a je to uplne neco jineho!!
ale cena se mi nezda byt spatna .. ani dobra na to ze tendle monitor toho fakt moc neda
24.2.2005 07:30:09   0.0.0.xxx 2627
Nejsem mimo mísu :-) S tou životností je to tak - problémem není to, žeby podsvětlení po této době přestalo fungovat, jen se (zkuste 100% bílou plochu) v ploše objevují stále výraznější stíny, fleky a "duchy"...
24.2.2005 07:36:50   0.0.0.xxx 2828
Opravdu siroké pozorovací úhly měly vzdy panely typu IPS nebo MVA ty ale jsou pomalé a tak se téměř nepouživají. Dnešní TN + film jsou podstatně zdokonalené ale hodnotu 170/170 si můžete zařadit mezi zbožná přání výrobce. Už jsem řekl, že většina panelů 160/160 má spíše 140/130 a některé uvádějící 140/130 jsou ještě horší. Hodnota Neova je férová a zcela odpovídající dnešnímu průměru...
24.2.2005 09:04:03   0.0.0.xxx 2828
Hmmm a co cas od casu ten panel otrit od prachu a otisku prstu? :-)
24.2.2005 09:34:16   0.0.0.xxx 2827
Buď se zase zvedlo DPH nebo to někdo neumí spočítat
A nebo se prostě přepsal a má tam být 7 615,- bez DPH.
24.2.2005 09:37:52   0.0.0.xxx 2828
Zkuste se podívat na HP 1955 ;-) Je to teda 19 palců, ale 176/176, 16ms, 1000:1 ...
24.2.2005 09:39:40   0.0.0.xxx 2828
Pepo, copak jsi tu poprvé? Na takové drobnosti už sis mohl dávno zvyknout :-)
24.2.2005 09:47:45   0.0.0.xxx 2827
6615 Kč bez DPH je totiž jejich nákup a 9062 Kč s DPH je opravdu doporučená koncovka. Zajímavá kombinace :-)
24.2.2005 12:07:21   0.0.0.xxx 2828
ikdyz je zabaleny v krabici tak neustale odebira 2w. Jde to z uctu toho kdo plati za mistnost ve ktere je.
24.2.2005 15:13:55   0.0.0.xxx 9428
mam doma F419 cerno/stribrny a je opravdu hodne dobrej muzu vrele doporucit hlavne vynikajici barvy a podani cerne barvy tam nema konkurenci
24.2.2005 15:50:11   0.0.0.xxx 2828
Asi měsíc a půl sem se rozhodoval jaké LCD koupit a postupně jsem se dostal od 17" Samsunga 710T přes další 19" LCD Neovo E19, HP1955 (těch 16ms bude šmé, je to totiž MVA panel a navíc jsem na cizích fórech četl hodně příspěvků popisujících podivné chování při přehrávání filmů. Myslím tím artefakty, takže to mě odradilo.), pak jsem objevil Hyundai L90D+ u kterého jsem už byl rozhodnutý ho koupit, ale prozměnu u nás není k dostání a navíc jsem se dozvěděl o Viewsonic VX912, na který jsem četl samé kladné ohlasy na diskuzních fórech, tak jsem nakonec ojednal ho. Zítra mi má přijít, tak jsem zvědav. Mimochodem přecházím z 17" CRT ADI E55, který mám už asi 6 možná i 7 let.
Jinak ještě co se týká značky Neovo. Sice žádné LCD nevlastním, ale skládal jsem před rokem kompl známému a koupil k němu 17" Neovo a když ho viděl kámoš, tak si ho koupil taky a oba jsou s ním spokojení.
25.2.2005 07:51:56   0.0.0.xxx 2729
To bude podobnej ostris jako jsem koupil v Datartu(ta firma za to nemuze, ja jsem vul). Hezky nam poblikavaji carecky, tech par bodiku v rohu to je preci normalni. Jiste ale ne u tretiho kusu. A ze jas vybojky nejde ztlumit niz to je taky normalni. Jo a ze papundekl pres LCD obrazovku je az u vyssich trid no potes kokes.
Proste za 10000tis kvalitni LCD monitor neporidis.Musi se dat minimalne o pet tacku vic. Nastesti jsem tamten trikrat vyreklamoval a ted sedim u sveho stareho dobreho 17" EIZO. Obraz - kristal a cena darem;) Pravda, zere.
25.2.2005 09:47:08   0.0.0.xxx 2925
A že vypnutej počítač žere 20W ti nevadí?
25.2.2005 19:49:21   0.0.0.xxx 2827
ja mam doma jeden 15"LCD BenQ FP567s a meral som spotrebu el. energie wattmetrom a nameral som StandBy <3W power off <3W
v zapnutom stave dlhodobo okolo 20-25W
Potom mam este jeden 17" LCD Avixe a ten ma pri power off <3W pri standBy 5W a dlhodobo zapnuty 25W. Uvadzam <3W lebo wattmetter nemeral presnejsie pri takom nizkom odbere.
Takisto som meral napr. pocitac(zdroj) pokial je PC vypnuty(iba zdroj je v zasuvke) tak zdroj odobera 3W(zdroj 350W L&C z lacnej skrine )
A este odpoved na otazku ze preco odobera monitor prud aj ked je power-off : to je preto ze nie je tak celkom power-off Je tam totiz Impulzny zdroj a jeho jedna cast ktora zapina hlavnu je stale zapnuta takze to ma niaky odber, ale aj tak to je vyrazne menej ako pri klasickom transformatore (priklad: dobre spraveny impulzny zdroj ma v "vypnutom" stave odber do 3-5W zatial pri transormatore v beznom zosilovaci je to aj 10 a viac ) samozrejme aj impulzny zdroj moze mat velky odber pokial ho dobre nenavrhli. Bolo to sice trocha jednoduche ale ako priklad by to mohlo stacit. caute
26.2.2005 09:02:48   0.0.0.xxx 2892
Rozbalit komentářPříspěvek byl automaticky zabalen pro velké množství negativních hlasů.
27.2.2005 08:03:24   0.0.0.xxx 2828
Když jse tady debatuje kdo má jaký monitor doma, tak bych se chtěl zeptat ohledně mého Crt 19" Aoc. Kazím si hodně oči? Nebo je to v pořádku? Mám ho na rozlišení 1280x1024 pixelů 85 Hz.
27.2.2005 19:59:18   0.0.0.xxx 2727
Nikdo nema na moji radioaktivni 14ku :-) Staci 2 hodky a oci Vam tecou po tvari.... Prikon asi tak 1Kw, ale monitor zari asi jako hrbitovni svicka....
28.2.2005 08:51:36   0.0.0.xxx 2826
..dokud máš oči v pořádku. To už je lepší koupit si 17ku za pár stovek v bazaru..
28.2.2005 18:32:52   0.0.0.xxx 2828
Jak by se tenhle panel choval, kdyby se mu na oba vztupy posilal signal - kazdy jiny (z jineho pocitace)? Dalo by se mezi nimi prepinat?
28.2.2005 21:09:25   0.0.0.xxx 3028
Ted jsem to odzkousel. PC /1280x1024/je pripojene pres DVI, notebook /1024x768/pres analog. Normalne si to prepinas z menu. Po vypnuti a zapnuti si monitor pamatuje posledni vstup. Pokud aktivni vstup odpojis /vytahnes kabel/, automaticky se monitor prepne na druhy.
19.2.2006 17:45:25   84.42.252.xxx 1717
mam tenhle monitor a nemam tuseni do jake vysky ho mam povesit na zed...
19.2.2006 17:48:43   84.42.252.xxx 1718
mam tenhle monitor a nemam tuseni do jake vysky ho mam povesit na zed...

Redakce si vyhrazuje právo odstranit neslušné a nevhodné příspěvky. Případné vyhrady na diskuze(zavináč)pctuning.cz

0 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 0Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.