Rychlost a kvalita: 17" LCD panel Samsung 710T |
autor: Petr Válek , publikováno 10.3.2005 |
Firma Samsung je kvalitou svých monitorů známá široko daleko, ať už šlo o monitory CRT nebo od nástupu plochých panelů o monitory LCD. Její jméno zaslechla široká veřejnost také z trhu se spotřební elektronikou, jdou jí i mobilní telefony, digitální fotoaparáty a další. Dnes však budeme pitvat možnosti a kvalitu jednoho z LCD monitorů, modelu 710T.
Jak vybrat ideální LCD?
Hledání ideálního LCD panelu pro běžného uživatele je přes velký výběr poněkud obtížným oříškem. Základním parametrem, pro který je třeba se rozhodnout je úhlopříčka. Velkým nedostatkem, kterým trpí každý ze starší generace CRT monitorů je viditelná úhlopříčka. Jednoduše řečeno jde o to že pokud si koupíte CRTčko s úhlopříčkou 17", díky technologii výroby se oněch 17 palců nedočkáte. Vaše viditelná úhlopříčka bude mírně nad hranicí 16".
Tento problém naštěstí u LCD monitorů odpadá, dá se říci, že koupí LCD panelu s úhlopříčkou 17" dostanete téměř úhlopříčku rovnající se viditelné úhlopříčce 19" CRT monitoru.
Další jeden z nejdůležitějších parametrů je doba odezvy. Pokud si pořídíte panel s vyšší dobou odezvy, můžete být velice zklamáni. Při sledování filmů nebo hraní her totiž může docházet k laicky řečeno duchování. Jde o to, že princip zobrazování u LCD je jiný než u CRT monitorů. V jednoduchosti se to dá vysvětlit tak, že mezi rozsvícením a zhasnutím jednotlivého tekutého krystalu proběhne jistá doba, které se říká response time, tedy doba odezvy označovaná v milisekundách. Někdy se dokonce uvádějí oba časy pro rozsvícení (rise) a zhasnutí (fall) pixelu, součet je však určující.
Technologie výroby však pokročily a tyto doby se dramaticky snížily. Pokud tedy chcete monitor na hraní, rozhodně nekupujte nic s dobou odezvy 16ms a větší, v ideálním případě doporučuji 12ms a méně (v ideálním případě zkontrolujte googlem zda nenaleznete recenzi LCD panelu, o kterém uvažujete! A to proto, že výrobci si mnohdy na parametrech rádi přidávají).
V neposlední řadě je třeba se zaměřit na jas a kontrast. Hodnoty nad 500:1 v případě kontrastu a jasu nad 300cd/m2 se dají považovat za optimální. Čím vyšší však budou tyto hodnoty, tím lépe.
Důležitým faktorem jsou také úhly pohledu. Opět díky použité technologii při pohledu ze stran na obrazovku dochází k výrazné ztrátě jasu a zkreslení barev (v extremních případech obraz přechází do negativu). Ideální hodnoty úhly pohledu by se měly pohybovat okolo 130-140° jak horizontálně tak vertikálně.
U některých starších panelů díky špatným úhlům pohledu docházelo dokonce ke zkreslení barev při pohledu na střed LCD. Jistá mírná barevná nehomogenita (nejednorodost) je jednodušším panelům dokonce vlastní - souvisí totiž s dříve zmíněnými pozorovacími úhly (ty například způsobují, že některé světlé barvy mají v horní části panelu jinou sytost, nebo dokonce odstín, než v části dolní, kterou pozorujeme pod jiným úhlem).
Barevná nehomogenita není při běžné práci nijak zřetelná, avšak panely trpící tímto neduhem (téměř všechny starší a některé nejlevnější typy TFT panelů) se příliš nehodí k editaci fotografii a grafiky. Dalším problémem je nerovnoměrnost zadního osvětlení (back light). Ta se dokonce zesiluje po určité době provozu - takto postižený panel vypadá jako politý světlou kávou: některé části obrazu jsou mírně zašedlé (mají menší jas). Viníkem je prosvětlovací výbojka, která má, ve srovnání s monitorem, mnohem nižší životnost (cca 3-5 let svícení).
Další parametry, které je třeba před koupí zvážit je možnost natočení monitoru na výšku pivot (hodí se pro práci s dokumenty aj.), komfort obsluhy a také zda je možno panel připojit jak pomocí klasického D-Sub konektoru, tak i pomocí DVI-D. Starší D-Sub je propojením analogovým, které je závislé na grafické kartě, což znamená, že starší karty mohou díky nekvalitním filtrům obraz LCD panelu poněkud poškodit. Naopak připojení pomocí DVI-D je digitální a díky tomu odpadá problém s kvalitou obrazu. Toto propojení (mají ho dnes takřka všechny prodávané grafické karty) je rozhodně šťastnějším řešením než připojení analogové, obraz je pak o mnoho ostřejší a také subjektivně mírně rychlejší.
Design je už záležitosti čistě věcí každého z uživatelů a proto bych se v něm nepitval. Pojďme se podívat raději na parametry dnes testovaného panelu.
Klady LCD monitorů, které nemohu nezmínit, je také menší energetická náročnost, menší váha, rozměry a hlavně v porovnání s monitory CRT zdravotní nezávadnost. Přejděme ale už k panelu samotnému.
Samsung 710T - parametry
Jde o panel s úhlopříčkou 17", který se nabízí v několika klonech, kdy je třeba si dát pozor na písmenko za číslem modelu. Jde o následující modely:
- model 710N - odezva 12ms, D-sub
- model 710V - odezva 16ms, D-sub
- model 710M - odezva 25ms, D-sub, repro a mikrofon
- model 710T - odezva 12ms, D-Sub/DVI, pivot
- model 710TM - odezva 12ms, D-sub/DVI, pivot, repro a mikrofon
Jak vidíte číslo modelu není až tak určující a je třeba si opravdu pohlídat, co opravdu kupujete.
Velikost obrazu |
17 palců |
Typ displeje | a-si TFT/TN |
Velikost obr.bodu | 0,264 mm |
Pozorovací úhly | 160°/160° |
Doba odezvy | 12ms |
Jas | 300cd/m2 |
Kontrast | 600:1 |
Obrazová frekvence | |
Horizontální |
30-81kHz (analog), 30-63kHz (digital) |
Vertikální |
56-75Hz |
Doporučené rozlišení | 1280x1024 |
Počet barev | 16,2 miliónu |
Vstupy | D-Sub (analog), DVI-D (digital) |
Spotřeba | 34 W |
Rozměry | 371 x 406 x 190 mm |
Váha | 6,3 kg |
Záruka | 36 měsíců |
Speciality | Pivot, VESA, MagicTune & MagicBright, TCO´99 |
Konzervativní elegán, klikněte pro zvětšení
Monitor je vyroben v kombinaci černého a stříbrného plastu. jeho design sice nepatří mezi špičkové, je spíše jednoduchý a střízlivý. Rozhodně však neurazí. V balení kromě monitoru naleznete kabely na propojení jak pomocí D-sub konektorů tak i pro DVI a navíc CD s programy PivotPro (ovládá natáčení obrazu při natočení panelu), Natural Color (pro nastavení obrazu) a jako poslední je ve vybavení firemní utilita MagicTune, která pomůže s komplexním nastavením monitoru bez nutnosti ovládat panel pomocí tlačítek.
Monitor se dokonce prodává i v černé barvě, takže si na své přijdou i milovníci této barvy. Monitor je ve stříbrném provedení posazen na kulatou nohu, kterou lze snadno pootočit až o 360°. Můžeme se však setkat s nohou jako je na obrázku v provedení v černé barvě viz. níže, kde bohužel odpadá jednoduché natáčení panelu.
Černé provedení modelu 710T
Okolo samotné obrazovky je stříbrný rámeček, který panelu sedí. Ovládací prvky jsou umístěny vpravo na spodku panelu spolu s diodou LED. K ovládání slouží celkově 6 tlačítek.
Tlačítkem Menu se dostaneme na přesné nastavení jednotlivých záložek jako je jas či kontrast, barvy, obraz, nastavení OSD (ve výběru jazyka samozřejmě chybí čeština), přepínání vstupů, které lze nastavit tak aby reagovalo buď automaticky nebo manuálně a jako poslední položka menu je zobrazení informace o momentálním nastavení panelu.
Dalšími tlačítky pak nastavujeme předvolby funkce MagicBright ( 3 plus jedna uživatelská), nastavení jasu, tlačítko výběru zdroje signálu, automatické nastavení obrazu, které ale funguje pouze při připojení na analogový zdroj a pak vypínací tlačítko.
Další vypínací tlačítko lze nalézt dokonce i na zadní straně panelu. Zadní strana je z černého plastu, přičemž nožka zůstává stříbrná. Celý monitor je možno natáčet na výšku a můžeme využít i montáž na stěnu pomocí VESA.
Možnost natáčení panelu přijde vhod při práci s dokumenty a dalšími programy. Jde o velice vítanou vlastnost, natočení panelu dosahuje 90°. Panel je však třeba před otočením zvednout na nožce povolením páčky a můžeme natáčet.
Detail kloubu, pomocí kterého se LCD natáčí spolu se čtyřmi šroubky pro připevnění na zeď.
Kromě natáčení se však panel dá ohýbat v rozmezí necelých cca. 30°. Přesnější představu o rozsahu získáte při pohledu na následující fotografie. Pomocí páčky na zadní straně nožky je možné nohu povysunout pro snadnější pootočení monitoru o 90°. Celkový zdvih nožky je o takřka 8 cm.
Krajní polohy v natočení obrazovky
Napájecí zdroj je umístěný v panelu, což považuji za šťastnější řešení, než u poněkud málo častého ale i tak výjimečně používaného externího zdroje. Připojovací místa jsou dostupná bez problémů a kabely je možno upevnit za záchytku, takže nepůsobí nijak rušivě.
Podle parametrů, které uvádí výrobce, by měl panel dosahovat dobrých obrazových výsledků jak v době odezvy, parametrech jasu a kontrastu, tak také v pozorovacích úhlech. Jak si ve skutečnosti vedl se teprve ukáže.
Připojit Analogem nebo DVI
Jak jste si jistě všimli ve specifikacích, je možné si vybrat, jak panel připojíte. Pro přesnější podání barev a celkově ostřejší obraz doporučuji rozhodně použít DVI. DVI si navíc nastaví základní parametry obrazu samo, je však možné je dále upravovat. Obraz je však velice solidní i při použití analogového připojení, je však velice závislé na kvalitě výstupních filtrů grafické karty.
Pozn.red.: Rád bych se omluvil za kvalitu fotografií, dnes se nám poněkud nepovedly, ve skutečnosti je obraz mnohem lepší.
Kvalita obrazu
Kvalita obrazu je velmi dobrá, ve své třídě dosahuje monitor opravdu dobrých výsledků, vše bylo testováno v rozlišení 1280x1024 při obrazové frekvenci 60Hz a připojení přes DVI. Solidní parametry jasu i kontrastu způsobují, že panel až září a hodnoty je třeba pro běžný provoz snížit i během dne, v noci kdy je intenzita okolního světla minimální je to pak nutné.
Barevné podání
Klikněte pro náhled v rozlišení 1280x1024, velikost 415kB
Výrobce uvádí, že panel je schopen zobrazit 16,2 milionu barev, ty se však nezobrazují každá zvlášť. Je to řešeno tak, že panely dnes zobrazují přibližně 10x méně barev než uváděných 16,2 milionů a výsledné barvy se získávají rychlým přepínáním několika polotónů. Panely staršího data výroby toto nezvládaly na výbornou a díky tomu byly mnohdy velice znatelné skokové barevné přechody. Dnes ale toto panely zvládají na výbornou, samotný Samsung si se sedmsetdesítkou tyto aspekty zvládl velice dobře. Není to na výbornou je to však slušné. Jedinou ostřejší výtku bych měl ke kvalitě zobrazení černé barvy, která se zobrazuje spíše jako velice tmavě šedá.
Stupnice šedi
Monitor zvládá stupnice šedi velice dobře, znatelné jsou už od 3% u horní řady, spodní řada je pak v pořádku.
Skutečnost je opět mírně lepší.
Doba odezvy
Samsung u tohoto modelu uvádí dobu odezvy 12ms (5 pro rozsvícení pixelu / 7 pak pro zhasnutí). I v tomto testu dopadl panel velice dobře, mohu prohlásit, že jde zatím o nejlepší hodnoty, s jakými jsem se u LCDčka setkal. Samozřejmě se již vyrábějí modely s nižší dobou odezvy, podle mého je však oněch 12ms železným základem pro každého, kdo používá svůj monitor pro zobrazování akčních záležitostí jako jsou hry a filmy. Nesetkal jsem se prakticky se žádnou hrou, která by dělal monitoru problémy. Podle vlastních měření se odezva pohybovala kolem udávaných 12ms, odhadem 12-13ms.
Pozn. red.: pohybující se obrazce už dnes nefotíme (v minulosti se daly zachytit fotoaparátem odezvy 25ms a vyšší)
Pozorovací úhly
Pozorovací úhly jsou přece jen mírně papírově přestřeleny, uváděných 160° vertikálně a 160° horizontálně je trochu víc, než panel ve skutečnosti zvládá. Barvy při pohledu z uvedených úhlů však neztrácejí až tolik, víc znatelné je to při pohledu ze shora, než z boku.
Při běžném používání však nebudete koukat na monitor z úhlů větších, než panel zvládne s minimálním zkreslením.
Rovnoměrnost podsvícení
Rovnoměrnost podsvícení je v pořádku, mírná nerovnoměrnost je patrná v horní a spodní části obrazovky, je to však něco, co nelze při běžném provozu jakkoli registrovat.
Klikněte pro obrázek v rozlišení 1280x1024.
Vadné pixely
V době testu se na panelu neobjevily žádné vadné pixely.
Závěrečné zhodnocení
Ideálním závěrem bude nejprve shrnutí jednotlivých dovedností monitoru do tabulky, kde je oznámkujeme jako ve škole. Design se v celkovém součtu hodnocení neobjevil proto, že jde o čistě subjektivní záležitost.
Pokud tedy chcete monitor s velice dobrými parametry, mohl by být právě Samsung SyncMaster 710T tou pravou volbou. Jeho obrazové kvality spolu s nízkou dobou odezvy patří mezi lepší v pestré nabídce TFT panelů na našem trhu. Stejně tak je výhodou možnost využít PIVOT pro pootočení panelu o 90° a možnost připojení jak pomocí DVI, tak i analogovou cestou pomocí D-sub. Monitor by měl uspokojit jak hráče, tak i grafiky a výborně se hodí do frekventovaných kanceláří. Celkové hodnocení podle všech kritérií najdete v tabulce. A mě nezbývá, než tento model doporučit.
V současné době se monitor prodává za cenu okolo 11.800,- Kč s DPH (4.3.2005).
Za zapůjčení monitoru děkujeme firmě Mironet
Redakce si vyhrazuje právo odstranit neslušné a nevhodné příspěvky. Případné vyhrady na diskuze(zavináč)pctuning.cz
Takže pro normálního uživatele to není rozhodující údaj.
Pokud je to už dlouho, tak problém je jinde - popisuje ho i kolega níže - máš moc vysoké rozlišení nebo malé LCD.
Zkus větší nebo si změn rozlišení.
Jiří
Jinak je to peknej clanek a dekuju autorovi, ze tu ta recenze je
V rachotě mam celkem slušnej flat 19" ViewSonic a doma 21" EIZO T-966. Ale LCD, kvůli kterýmu byl dal ty CRTy pryč, jsem ještě neviděl. ;-)
Zasadne NEBRAT ziadne LCD, kde neni pomer kontrast/jas aspon 2:1 (tento je na hranici, ma kontrast 600:1, a jas 300cd/m2). Pre toto LCD-cko by rozhodne kontrast 500:1 NEBOL optimalny! Ten pomer musi byt aspon 2:1, t.j. 600:300. Ak je nizsi, potom ma lcd problemy so zobrazovanim tmavych odtienov. Treba si totiz uvedomit, ze ten kontrast dosahuje pri udavanom jase, ale vacsinou jas treba stiahut na polovicu (aj menej), a to uz kontrast poklesne na povedzme 200:1 (kontrast je totiz od jasu zavisly, a to nelinearne). A to uz je dost znizene rozpatie medzi najsvetlejsou a najtmavsou zobrazenou farbou, takze hrozi "zlievanie" tmavych odtienov do jednofarebneho flaku. Kontrast:jas >= 2:1 je zelezne pravidlo...
To nemate poradnej fotak s rychlou zaverkou nebo co?
"...rozhodně nekupujte nic s dobou odezvy 16ms a menší, v ideálním případě doporučuji 12ms..." -> má tam být 16ms a větší!
Ještě si rejpnu do formulace: "u poněkud málo častého ale i tak výjimečně používaného externího zdroje" -> vyjímečné a málo časté mi po obsahové stránce připadá totožné (že byste potřebovali nahnat počet znaků?)
A úsměvná mi přišla i věta: "Podle vlastních měření se odezva pohybovala kolem udávaných 12ms, odhadem 12-13ms." -> Tak měřili jste to nebo odhadovali? Já bych si nezkoušel odhadnout rozdíly v řádu milisekund ani kdybych měl vedle sebe postavený dva monitory.
Jinak moc pěkná recenze.
na hry a filmy používám EIZO L568-K (papírově 25ms) a nějak jsem si nevšiml jediného problému. toho času za 15tis. vč. DPH , za ty 3 litry navíc máte lepší barvy, lepší úhly, lepší kontrast, 5 let záruku. no nevím, já v tom mám jasno.
Jinak uhly, kontrasty, barvy, cerna vse super. A to ma oproti 568 kontrast jen 500:1 (558 ma 1000:1), jinak to ma mit shodne parametry.
"The 710T also has the same high-quality pixel interpolation we'd noticed with the previous generation of Samsung monitors. The control electronics do their job well. Changing from the 1024 x 768 native resolution was no problem. At 800 x 600 it wasn't quite as good, but it's better than the competition."
Blizsie info o tomto lcd najdes tu:
http://graphics.tomshardware.com/display/20041123/17_lcd-17.html
Samozřejmě jsou zákazníci, kteří požadují kratší dobu odezvy ...
Mate nekdo skusenosti s LCD panely (Notebooky jsou trochu o necem jinem, ty bych do toho nepocital.) starsimi jak tri-ctyri roky?
Take je skoda, ze se autor nezameril na vyzkouseni jinych rozliseni nez nativniho. To je velmi dulezita vec ne kazdy LCD se s tim vyrovna alespon pouzitelne a take ne s kazdym rozlisenim.
i na NB kde mam 14" 1400*1050 se to lehce rozmazne
tohle je pekna kravina. JInak ten monitor nema cernou a slusny uhly na paci je nevyhovujici. Teda pokud nejste pripoutan na luzku a od krku dolu se nemuzete pohnout. Odezvu ma ale sqvelou na hry to je velmi dobra volba a horsi uhly se na lanparty hodej ;)
zkusil jsi sedět přes 24h práce u crt na100hz a pak jsi neměl jediný problém s ostřením,citlovostí a bolením očí?
Zhoršil? Máš teď místo 1 dioptrie, 2? Závisí to na mnoha dalších faktorech,třeba okolní osvětlení, nastavení panelu.
Takže přestaň mlžit.Každý kdo má zasebou dny práce u průměrného CRT a má možnost srovnat s prací u LCD (nemyslím rozlišením malých 15ek), tak zvolí LCD.
na panelu se rychlou volbou daji menit profily jasu/kon. takze ve dne jednit kliknutim tam vrazim jasnejsi. s tim duchovanim to je taky v pohode. ale urcite si zapnete cleartype a spuste si online wizarda na vyladeni parametru cleartype. dokud neni zaply, tak cerny text mirne tucni (NEmaze!).
DVI jasna volba. nic nerusi signal, coz takova zarovka u kabelu velmi dobre zvladne. a obcas mam pripojeny 2PC na tenhle panel a tlacitkem mezi nima prepinam, super vec.
uz bych nikdy nesel zpet na crt. a mam jediny duvod: spotreba a zdravotni bezpecnost. zdar
Odozva nejakych 50ms, 2 vadne body.
Mám vlastnú skúsenosť s prechodom z CRT na LCD, konkrétne v práci som mal CRT 15" Phlips (neviem aké číslo) viem, že dal 1024x768 85Hz, mal som Vážne problémy s očami (neskutočne ma pálili) u očného som bol ako doma ... na moju otázku, že do kedy si bude kvapkať do očí rôzne druhy protizápalových kvapiek (už ma to nebavilo po prvom polroku) mi p. doktorka povedala, že to už stále ... tak ďakujem ... až zhruba pred rokom mi vymenili comp a dali HP s LCD 15", a čo že sa nestalo, ani som si nevšimol, kvapky ešte nepoužité (viac balení) mám doma a u očného som už viac ako rok nebol ... klop, klop, klop ...
Moje rada preto znie LCD na veky vekov, a nikdy inak ... Len neviem, čo robí ten Relisys TE786 CRT na mojom stole ... asi preto že dá 1024x768 100 hz ...
P.S. Mal som tiež problém s prechodom z CRT na LCD, chvíľu to trvalo, než som si zvykol ... dokonca neviem, či nepomohlo vypnúť ClearType ...
uvazuju o koupi tohoto monitoru. Mel jsem moznost si to pujcit od kamose na vyzkouseni, tak to testuju.
Jde mi hlavne o rychlost. Zkousel jsem Counter-strike. Kde jde hlavne o rychly pohyb a jsem celkem zklamany. Pri trochu rychlejsim pohybu mysi je to dost rozmazane. Muzu mit neco blbe nastavene, nebo to proste tak je a nic se s tim neda delat? Myslel jsem, ze 12ms uz je na hry v pohode...