Hlavní stránka Hardware Monitory, LCD panely 17" elegán s čtečkou paměť. karet: BenQ FP791
17" elegán s čtečkou paměť. karet: BenQ FP791
autor: Kwolek Jirka , publikováno 14.6.2004
17
Tento plochý panel by mohl ihned startovat v soutěži o nejzajímavější počítačový design. Dáša ihned po jeho vybavení prohlásila, že takový kousek by na svém stole rozhodně přivítala, typické pro ni bylo, že obraz ji v zásadě vůbec nezajímal. Ostatní se zase zahleděli do dokumentace: doba odezvy 16ms, jas 350 cd/m2, kontrast 450:1... to věru nevypadá zle. Pojďme tedy panel zapnout a zjistit jestli za sladkým designem a papírovými předpoklady vězí skutečné zlato. {mospagebreak title=BenQ - ben co?}

Za vznikem firmy BenQ stojí podobné důvody jaké vedly ke vzniku "nové" třídy procesorů AMD Sempron, kdy se firma AMD rozhodla ještě důrazněji oddělit procesory střední třídy od výkonných Athlonů. V případě BenQ byla matkou nové společnosti tchajwanská společnost Acer, která se rozhodla, že svou divizi počítačových komponent osamostatní a přejmenuje na něco co bude trochu znít jako anglické "thank you" (správná výslovnost by se měla blížit "benk-jú").

Krok to byl poněkud riskantní - decentní logo Acer na monitorech a optických mechanikách vystřídalo neznámé logo napsané tučným hranatým písmem...

17\

To hlavní však výrobkům BenQ zůstalo - vysoká kvalita a zajímavé nápady (jako v případě testovaného panelu). A jen díky tomu můžeme sledovat důkaz, že slavný název není pro tržní úspěch rozhodující. BenQ se u odběratelů zapsal tak dobře, že dnes dokonce vykračuje ze stínu původní společnosti - mimo tradiční TFT panely, projektory, skenery a optické mechaniky vyrábí také fotoaparáty, přehrávače mp3 a dokonce i mobilní telefony. Největším překvapením je asi výroba notebooků BenQ.

BenQ FP791

Pokud předchozí odstavec vyvolává dojem, že BenQ vybudoval velké impérium prakticky z nuly, pak to jistě neplatí o LCD panelech - tam se totiž určitě čerpalo z dlouholeté zkušenosti Aceru. V současné nabídce TFT panelů BenQ figuruje 22 typů - takovou šíři nabídky nemají ani mnohem více renomovaní výrobci.

Testovaný typ pak patří do řady "Jewel" (šperk), proč asi? :-)

17\

FP791

Mimo nadčasového designu přináší FP971 ještě několik dalších "vychytávek", mezi nejzajímavější patří výměnné moduly které je možné instalovat v zadní části panelu - i když dosud je k dispozici pouze čtečka paměťových karet nazvaná "Photo frame".

Je škoda, že se do panelu nepovedlo integrovat plnohodnotný TV tuner - ten je volitelný jako externí modul, i když musím uznat, že je asi nejhezčí z těch, které jsem viděl:

17\

Začněme však pěkně od začátku - od designu...

{mospagebreak title=BenQ FP791 - design}

První věcí, která vás na většině panelů zaujme (nebo naopak nezaujme :) je jejich design. Tento model patří mezi typy, které upoutají pozornost ihned - v dnešní kancelářské šedi působí jako sporťák na parkovišti před Tescem.

17\

Panel není záměrně vůbec malý a vypadá trochu jako avantgardní televize. Vlastní panel je zasazený do šedomodrého rámu, který se jakoby "vznáší" nad stříbrným "TV" tělem. Přesto že na povrchu nenajdete žádné šlechetné materiály, celek působí tak, že by panel klidně zapadl i do pracovny leckterého designéra.

Někomu stačí už ten vzhled (že, Dášo) - nemusí vidět obraz aby prohlásil, že právě to je to pravé.

Nám to ale nestačí a dále se podíváme i na technické parametry...

Základní technické parametry

rozměry obrazu úhlopříčka 17 palců (43.2 cm)
přirozené rozlišení SXGA 1280x1024
DP (pixel pitch) 0.264mm
počet barev 16.7 mil. (dihtering)
luminosita 400 cd/m²
kontrast 450:1
doba odezvy < 16 ms (5 rise / 11 ms fall)
pozorovací úhly (H / V): 140 / 140 stupňů
rozlišení a obnovovací frekvence
(* interpolováno)
*720 x 400 (DOS): 70 Hz
*640 x 480: 60 Hz, 72 Hz, 75 Hz,
*800 x 600: 60 Hz, 72 Hz, 75 Hz,
*1024 x 768: 60 Hz, 72 Hz, 75 Hz,
1280 x 1024: 60 Hz, 70 Hz, 75 Hz
pixel clock 135MHz (hor. 31 - 81kHz, vert. 56 - 76Hz)
vstupy VGA (analogový), DVI-D
audio 2x 2W, procesor SRS
odběr < 4W v klidovém stavu, typicky 30W
rozměry 451 x 443 x 192 mm
speciality volitelná čtečka karet CF, SD, MMC, SM
možnosti instalace volně stojící na stojanu (max. sklopení 5, 20o),
na kotvící systém podle standardu VESA,
možnost zavěšení na zeď (stojan je demontovatelný)
hmotnost 7.5kg

Je zajímavé, že se některé parametry panelu liší v závislosti od toho, díváte-li se na na různé lokální verze webových stránek Benq. Well Watsone, web, jak vidíte, snese všechno...

Provedení

17\17\

Zadní část panelu je řešena čistě a elegantně. Jediným porušením čistých linii je čtvercová montážní plocha uprostřed panelu - ta odpovídá standardu VESA (FPMPMI 100mm) a umožňuje instalaci panelu na otočné rameno či jeho zavěšení na stěnu.

Stojan

Stojan, ač opticky vypadá malý, je dostatečně těžký a robustní - těžiště je bezpečně umístěné mezi gumovými nožičkami. Samotný panel lze naklápět při troše citu i jednou rukou.

Vstupy a kabeláž

17\
 audio vstup, napájení, VGA, DVI-D vstup

Docela dobrým nápadem je osazení panelu modulem USB čtečky paměťových karet - ten je umístěn ve zvláštní "šachtě" v horní části panelu. Vsadil bych se, že pro tento slot se původně plánovaly i jiné moduly, z praktických (čili cenových) důvodů z nich však sešlo... a to je trochu škoda.

17\

Ovládání a OSD

I zde platí, že pokud propojíte panel s počítačem digitálně (DVD-D, tento výstup má dnes více než 90% grafických karet) zmizí vám z menu spousta položek se kterými si nebudete už muset lámat hlavu (Auto Adjust, Phase, Pixel Clock...). Především díky tomu se o tlačítka příliš nemusíte zajímat.

17\
za ovládacím panelem vlevo se skrývá vstup na sluchátka

Na filozofii ovládání je si třeba chvíli zvykat. Pokud se to podaří, můžete vyvolat většinu potřebných funkcí (automatické nastavení obrazu, volba úrovně jasu, vyvolání menu, hlasitost, ztlumení) jedním tlačítkem - pokud se s ovládáním nesežijete občas možná vyvoláte funkci, kterou jste si nepřáli.

17\

Menu (i když ne-české, ale to jsem u TFT snad ještě neviděl) je poměrně rozsáhlé a umožňuje velmi precizní nastavení - není to však práce pro někoho, kdo nemá s plochými panely dostatek zkušenosti.

{mospagebreak title=BenQ FP791 - testovací obrazce} 

I když parametry patří mezi dnešní lepší standard, o skutečné kvalitě zobrazení nevypovídají příliš mnoho (je známo, že papír snese téměř vše - a někteří výrobci tohoto využívají poměrně často :-(

Nejdříve shrneme teorii a pak panel prověřme našimi redakčními testy.

TFT panely a jejich obraz

Mnoho lidí, kteří jsou při pohledu na obraz TFT panelů na první pohled okouzlení obrazem se zářivými barvami, výbornou ostrostí a dokonalou geometrii (zejména při předvádění šetřičem obrazovky s plovoucími rybičkami), netuší, že i tyto, na první pohled dokonalé panely mají své specifické problémy.

Doba odezvy - response time

Na rozdíl od monitoru, kde je náběh i zhasínání obrazových bodů zanedbatelné, je každá buňka LCD zatížená určitou "setrvačností" (response time). Není divu, vždyť fyzikálně se u TFT stále jedná o mechanické natáčení tekutých krystalů v elektrickém poli.

Dlouhá doba odezvy způsobuje rušivé mlžení a optický neklid na hranách a plochách pohybujících se části obrazu. Nevyhovující response time se projevuje rušivě zejména v těchto situacích: při převíjení dlouhého dokumentu, v dynamických video scénách nebo ve hrách (zde jsou kupodivu nejvíce postižené hry ze skrolujícím pozadím).

Dobu odezvy uvádíme v milisekundách, čím je menší, tím lépe (dnes by v žádném případě by neměla překračovat 35ms). Hodnotu response time můžeme ještě rozdělit na dvě části: na dobu potřebnou k rozsvícení bodu (tr, rise time) a na dobu potřebnou ke zhasnutí aktivního bodu (fall time).

Omezení pozorovacího úhlu

Tento jev je často považován za největší nevýhodu TFT panelů. Díky svému polarizačnímu charakteru dochází při pohledu na obraz panelu z boku (mimo rozsah stanovený pozorovacími úhly) k dramatické ztrátě jasu doprovázené zkreslením barev (v extrémním případě se obraz obrací až do negativu).

17\

17\

Pozor: Někteří výrobci, podle hesla, papír snese všechno - navíc v situaci kdy neexistuje jednoznačná metoda určování pozorovacích úhlů, uvádějí pozorovací úhly (i dobu odezvy - response time) o kterých by se, diplomaticky řečeno, "dalo s úspěchem pochybovat". Obecně platí, že uváděné hodnoty jsou pouze orientační.

Nehomogenita barev a nerovnoměrné prosvětlení panelu

Jistá mírná barevná nehomogenita (nejednorodost) je jednodušším panelům dokonce vlastní - souvisí totiž s dříve zmíněnými pozorovacími úhly (ty například způsobují, že některé světlé barvy mají v horní části panelu jinou sytost, či dokonce odstín, než v části dolní, kterou přirozeně pozorujeme pod jiným úhlem). Barevná nehomogenita není při běžné práci nijak zřetelná, avšak panely trpící tímto neduhem (téměř všechny starší a některé nejlevnější typy TFT panelů) se nehodí k editaci fotografii a grafiky.

Dalším problémem je nerovnoměrnost zadního osvětlení (back light). Ta se dokonce zesiluje po určité době provozu - takto postižený panel vypadá jako politý světlou kávou: některé části obrazu jsou mírně zašedlé (mají menší jas). Viníkem je prosvětlovací výbojka, která má, ve srovnání s monitorem, mnohem nižší životnost (cca 3-5 let svícení).

Pojďme se podívat jak se s těmito problémy "popere" náš testovací kousek.

Pozorovací úhly

Výrobce uvádí 140 stupňů v horizontální rovině a 140 stupňů ve vertikále - to jsou na dnešní dobu pouze průměrné parametry.

Podle našich kriterii je horizontální pozorovací úhel opravdu blízký uváděnému: cca 120-140o.

17\

17\

Testem si také ověříme, jak je na tom panel s vertikální rovinou. Zde snímáme dvě fotky se vzdálenosti 1.2m, přičemž jedna je snímána v ose panelu, druhá z bodu vyššího o 60cm (pod tím úhlem vidí obraz vidí člověk stojící za židlí "operátora").

17\

Obraz je při pohledu shora příliš světlý a ztrácí kontrast. Vertikální pozorovací úhel je maximálně 120o a BenQ si v tomto případě s hodnotou 140 stupňů příliš fandil.

A závěr? Panel nepatří mezi typy vhodné pro prezentaci - dobrý obraz vidí prakticky jen "operátor", osoby mimo pozorovací úhel vidí poněkud méně kvalitní obraz.

Barvy a stupně šedi

17\
detaily ve videu s Mickey Rourkem se ztrácejí v temnotách...

Pokud se na panel budete dívat kolmo, odměnou vám bude kvalitní obraz s prokreslenými stíny na tlačítkách a jemně odstupňovanými odstíny šedi...

17\

I když i tady platí, že tmavší odstíny jsou mírně "zkomprimované" - i tento panel, stejně jako většina TFT, se tedy nehodí na úpravu grafiky.

17\

Barevný terč ukazuje (i když to tady není vidět) že panel ma také mírné problémy s barevnými přechody - v obraze jsou vidět mírné stupně.

A závěr? BenQ FP791 není panelem, který by mohl zaujmout počítačové grafiky. Na druhou stranu je jasné, že cílovou skupinou budou spíše domácnosti a kanceláře. Nepříliš velké pozorovací úhly vám nedovolí prezentovat klientovi reklamní agentury finální verze připravených letáků (při pohledu mimo pozorovací úhel jsou barvy zkreslené) - u grafů v Excelu však určitě nezjistí žádný problém.

{mospagebreak title=Doba odezvy, praktické testy a závěr}

Pro měření jsme použili náš rychle se pohybující testovací obrazec (ten jsme exponovali jsme časem 1/60s, obnovovací kmitočet byl 75Hz).

17\

Výsledek odpovídá panelům s odezvou cca 20-25ms. I když výrobce uvádí 16ms, v našem testu jsme dosud v tomto ohledu žádnou revoluci při přechodu z 25 na dnešních běžných 16ms nepozorovali.

Počítačové hry a DVD

Chcete slyšet nejdříve dobrou, nebo špatnou zprávu? Ta špatná je, že na náročné hraní 3D deathmatchů (na hry jako je Counter Strike, Quake III, Unreal Tournament) nejsou vhodné prakticky žádné ploché panely.

Ta dobrá zpráva je, že hry se s FP791 hrát dají, jen ne na "sportovní" úrovni. Pohybující se obraz je dobrý, dá se hrát a většina amatérů ani nezjistí rozdíl. U Far Cry s FP791 nebudete bojovat s panelem (jak tomu může být u starých panelů s 35ms) ale s nepřítelem, Collin bude v podání BenQ stejně hratelný jako na monitoru a i Half Life 2 si jistě vychutnáte stejně jako majitel monitoru. Horší by to ale bylo v 3D turnaji - tam by vám mohly nějaké "fragy" skutečně uniknout.

Video a DVD

I když panel nabízí vysoký jas (350cd/m2) a poměrně dobrý kontrast (400:1) na "plazmové" podání videa rozhodně nemá. Je to panel a tak se chová jako... malá projekční televize. Pokud místnost alespoň trochu zatemníte a posadíte se přímo před panel, můžete se kochat poměrně kvalitním obrazem.

Audio

U plochých panelů se o audiu většinou říká jen to jestli tam je, nebo není - nikdo si od integrovaných reproduktorů příliš neslibuje.

V našem případě kvalita zvuku odpovídá, a řekněme si rovnou že překvapivě, střední kategorii PC bedniček (nejedná se tedy rozhodně o typické "telefony") - zvuk po drobné ekvalizaci dokáže být překvapivě hlasitý a nezkreslený. Další výhodou je umístění reproduktorů tak, že vytváří poměrně široké zvukové pole. To se projevuje nečekaně dobrou lokalizací zvuku ve hrách i u přehrávání videa.

Zvláštní pozornost si zaslouží integrovaný zvukový procesor SRS. Nabízí režimy: 3D, Trubass a WOW (volba Bypass procesor vypíná). Režim WOW (vyvinutý pro notebooky) umožňuje i malým reproduktorům (zde 2x 3W) dát ze sebe překvapivě mnoho.

Pokud neplánujete velmi kvalitní zvukový systém (s tím nemůže žádný panel zvukově konkurovat), je pravděpodobné, že s tímto panelem staré "bedýnky" zůstanou na skříni - nebo ještě lépe, použijete je jako zadní v čtyřkanálové konfiguraci.

Benq FP 791 - závěr

17\

Klady:

  • elegantní design,
  • digitální vstup DVD-D,
  • bohaté možnosti individuálního nastavení (3 profily),
  • zvukový procesor SRS, integrované audio

Zápory:

  • panelu by slušely poněkud lepší parametry obrazu, zejména lepší pozorovací úhly,
  • integrované audio

Pokud chcete své, i oči svých přátel a známých potěšit zajímavým a neotřelým designem, pokud se vám hodí integrovaná čtečka paměťových karet a počítáte s digitálním vstupem DVI (a při tom nepracujete s počítačovou grafikou), může být Benq FP 791 pro vás ideální volbou.

P.S. Hráči by se mohli případně poohlédnout po typu FP783 s rychlejší odezvou (12ms) a vyšším kontrastem (500:1) - zkusíme si tento panel vyžádat do testu.

 
Komentáře k článku
RSS
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
14.6.2004 09:18:22   0.0.0.xxx 1615
Vzhledove me tento panel teda vubec nezaujal.. Je takovy moc robustni,a ze ma i repracky je spis na obtiz nez prakticka vec.Dalsi velkou nevyhodu vidim v pozorovacich uhlech,140/120 je teda hodne nic moc.Nove modely od Samsungu maji 175/175 ,doba odezvy bud 16ms nebo 12ms podle typu,kontrast 700:1 ,proste samsung Rulezz :-)
14.6.2004 10:37:36   0.0.0.xxx 1616
? ? ?
14.6.2004 10:57:14   0.0.0.xxx 1514
...zaujala mě ta vaše špatná zpráva - že na rychlé 3d hry (ut, quake apod.) nejsou vhodné žádné LCD panely. Nesouhlasím s tím. Mám Viewsonic vp171b (16ms) a hraju na něm dost ut2004 a chrochtám blahem. obraz je krystalicky čistý, klidný, rychle se vykreslující, mnohdy hraju dlouho do noci a když od toho vstávám, neslzí mi oči, nepociťuji žádné druhy unavy, jako tomu bylo u CRT monitoru, který jsem měl před tím (nebyla to šunka). takže říkám ne a ještě jednou ne. LCD panely JSOU vhodné na hraní her. A zdravím všechny, co vahají koupit LCD i na hry.
14.6.2004 11:03:29   0.0.0.xxx 1313
Ta te nemusi zajimat, ocividne mas tak 12 let a nemas na nej
14.6.2004 11:23:16   0.0.0.xxx 1416
No tak cena je asi 13400 bez DPH ale myslím si že ten FP783 je podstatně lepší i vzhledově a stojí 13500 bez DPH.
14.6.2004 11:53:06   0.0.0.xxx 1616
A dalsi gamer co si koupil LCD a pekne ho nasralo ze se s tim neda hrat...tak to ted vsem doporucuje Neves nam tu buliky na nos. LCD na hrani FPS her NENI a jeste dlouho nebude. O tom ze je to lepsi na oci apod. to uz davno vime...na hrani ale jeste dlouhou dobu bude CRT jedina rozumna zalezitost.
14.6.2004 12:10:34   0.0.0.xxx 1616
...neviš co píšeš tdgssdfg! Sám si nasraný, že na lcd nemáš a jenom drtíš po nocích diskuze, kde tobě podobní si připrcávají v této kravině, že na hry LCD není. Je mi tě líto tdgssdfg....
14.6.2004 12:11:02   0.0.0.xxx 1515
co sa na to pozret z druhej strany , ze si nomzes kupit LCD za 20tis tak tu vsetkym vesas na nos ze len CRT ))
14.6.2004 12:58:04   0.0.0.xxx 1615
zkousel sem hrat na lcd s 16ms CS-ko a samozrejme to nema na crt... este nevim jak sou na tom s 12ms
takove lcd se hodi tak do kanclu na cteni textu, pak na hrani Colina a treba na Dooma, ale kdyz du v csku a otacim se kolem sebe, tak nake postavicky velke par pixelu se v tom obraze ztrati, jak je to mazle..
14.6.2004 13:02:23   0.0.0.xxx 1617
Na špičkové hraní LCD dnes bohužel stále není. Prubírským kamenem je například stále hraný Quake III. Mimo doby odezvy je tady stále obnovovací frekvence - ty by měla být min. 100Hz - nejedná se tady o dojem plynulého pohybu (stačí těch 60Hz) ale o to, že při vysokých frekvencích se vykresli více "fází" pohybu. Představte si, že se ve hře otočíte za dobu např. 1/10s (to je obvyklé) - u 100Hz uvidíte 10 fázi pohybu, při 60Hz jen 6...
14.6.2004 13:08:02   0.0.0.xxx 1716
...mozna zalezi na značce lcd. ja hraju fakt dost vydatne ut2004 (taky 3d) a mnoho situaci ve hre je hodne zběsilých a je to nadhera. Nerozumim tomu, co je to "mazle". nekecám!, nestálo by mi zato se tu s někým hádat, měl jsem jen potřebu ragovat na tu "špatnou zprávu" v recenzi.
S lcd jsem velice spokojeny a za crt bych uz nikdy nemenil. další věc co hraju je painkiller, je to pastva pro oči se vším všudy....
oči mám vpořádku a na monitory jsem kritik (dělám v dtp)
14.6.2004 14:07:47   0.0.0.xxx 1516
UT2004 si nezahrajes na LCD tak jako na klacickym monitoru, je to proste znat, nestiha. A to ze ti to pripada lepsi nez na CRT znaci ze nehrajes moc dobre, na LCD muze hrat jedine camper a ti vetsinou prohravaji, pokud se zacnes hejbat a hopsat ala Quake tak LCD nestiha, a obraz se maze i na Samsungu s odezvou 12ms ;D rozbehni se vyskoc otoc se a vypal za sebe svestku(raketu) netrefis ani hov**
14.6.2004 14:14:48   0.0.0.xxx 1416
Krome toho by se nekteri lide do krve hadali, ze 25FPS = plynula hra, protoze pry lidske oko neni schopne vic zaznamenat. Takovym expertum bych doporucoval navstevu ocniho lekare, pripadne sebrani ridicaku, jelikoz jejich instinkty zrejme odpovidaji postrehu opile zizaly...
14.6.2004 14:23:27   0.0.0.xxx 1717
...rozdil mezi mnou a tebou je, ze ty po lcd jen slintas a o ut jsi cet jen negde v recenzi, kdezto ja ut na lcd normalne hraji a je mi dobre jako nikdy. campovani neznam, pouc me prosim
14.6.2004 15:12:43   0.0.0.xxx 1616
Pubertalni reci o slintani tvym argumentum moc vahy nepridaji. Vogo na rozdil od tebe zrejme docela dobre vi, o cem pise a pochybuju, ze by mel potrebu slintat po nejakem umazanem 17" prditku kvuli hrani akcnich games. Jestli tobe je "u toho dobre jako nikdy", tak to mas latku polozenou dost nizko - tvoje skoda. Me je zase dobre u meho 22" CRT :-D. Kdyz jak pises delas DTP - to sis nevsiml, jak maji LCD osizene barvy, jak jim chybi cerna a jak se meni barevne podani obrazu, kdyz pohnes hlavou ? Dost mozna si pletes DTP s webovou grafikou. PS: Pri kempovani se schovavas nekde za rohem nebo za prekazkou a jenom obcas vykouknes, pricemz to vetsinou koupis od ostatnich do kebule. Kdyz uz umis spustit UT, doporucuju obcas zkusit multiplayer.
14.6.2004 15:16:58   0.0.0.xxx 1616
LOL. uvazovat s pouzitim TFT LCD panelu na grafiku je chore...
14.6.2004 15:17:15   0.0.0.xxx 1617
Nedávno jsem se bavil s představiteli ACER ČR a ti mi tvrdili, že to že Benq je jeden výrobce s Acerem je nesmysl a že je to normální konkurence. Kdysi dávno spolu něco společného měli, ale to už je dávno pryč.
14.6.2004 15:18:54   0.0.0.xxx 1716
Nemate nekdo informace o LCD panelu s podsvicenim s bilymi LED? Existuje takovy?
P.S. Takovy panel by byl vecny (LED se nevysviti)...
14.6.2004 15:21:14   0.0.0.xxx 1715
o vysce polozene latky se prosim radeji nebavme, vidim kolem sebe spousty chudaku s vytrestenyma ocima kteri hrajou hry na monitorech sampo, aoc apod o zivot.
dtp delam 11 let na crt monitoru nokia. lcd jsem si koupil domu na kancelar, web a hry. a ut hraju jen na netu, to nekdo hraje i jinak?
...
14.6.2004 16:04:27   0.0.0.xxx 1716
... ale ne hned taky se na nej tesim
14.6.2004 18:24:31   0.0.0.xxx 1516
Na to si budes musiet pockat aspon 100rokov
14.6.2004 18:40:51   0.0.0.xxx 1717
má někdo LCD iiyama 431 zapojené přez DVI-I a hraje Battlefield potřebuji poradit jaké dát ovladače aby menu hry nabídlo 1280*1024
14.6.2004 19:31:44   0.0.0.xxx 1716
Já jsem netvrdil, že ty firmy jedou dnes spolu jedná ruka... právě naopak - dnes BenQ dělá i notesy a Acer zase ploché panely. Takže i z toho je vidět, že jedou každý "po svém". Jo a to dávno je cca 2.5 roků... :-))
14.6.2004 19:59:07   0.0.0.xxx 1516
Presne tak, vystihls to geniálně
15.6.2004 00:17:39   0.0.0.xxx 1617
Nedavno som hral na kamosovom novom samsungu 17(174t?) quake 3 a bolo to na hranici unosnosti pre prechadzku po levely. O nejakej hardcore akcii nemoze byt ani reci LCD je dobre jedine ked chodite iba smerom dopredu(snad nejake auticka) a vobec sa neotacate. A farby? To je smutny pohlad. Cierna ma od ciernej daleko ako mars od jupiteru a ostatne farby o plnom spektre tiez mozu iba snivat. Musim uznat ze obraz je krasne ostry a cely panel vyzeral velmi imidzovo ale vo photoshope by som si pripadal ako s jednym okom. Este to potrva kym sa budem zbavovat svojej 22" crt.
15.6.2004 00:56:39   0.0.0.xxx 1717
Mám taky LCD s 12ms odezvou a CS hraji skoro denně a mohu jen doporučit. Na lankách paříme BF VIetnam,DC, CS,DOD a jiné a až tam poznali ostatní jak na tom LCD je a nestačili se divit jak je to plynulé.
15.6.2004 10:05:02   0.0.0.xxx 1717
jen tak mezi náma, když už je to taková pastva pro oči, co máš za sestavu?
15.6.2004 10:48:27   0.0.0.xxx 1617
k cemu na tech sotva 25fps co ten LCD vyplivne mu v UT2004 staci i ATi Radeon 9000.

LCD + hry je fakt neco hroznyho a na text to je taky k nicemu zkuste si zascrollovat svetlym textem na bilym pozadi. Je to fakt radost na programovani fakt cool no. Jeste ze se daj sehnat levne 21" trinitrony.
15.6.2004 11:24:25   0.0.0.xxx 1616
...dik :o) uz mi to pripadalo, ze hraju na lcd snad sam...
15.6.2004 12:13:59   0.0.0.xxx 1717
Je v ČR nějaký výhradní servis pro BenQ nebo je jich více?
15.6.2004 13:46:37   0.0.0.xxx 1717
Ne nehraješ.... Právě jsem si přečetl tuhle naprosto trapnou diskusi LCD vs CRT ve hrách... Sám hraji na panelu Acer AL1721 což je jeden z těch zdařilejších UT, UT2003 a UT2004 a NIKDY se již nehci vrátit k CRT. Na LCD si to zapařím s nádhernou pohyblivostí a bez nějakých stínů, duchů nebo čehožetokýhočerta jakých efektů... Pravda, jedno LCD co jsem tu měl na test, nějaký LG duchy dělalo a fest. Jinak nechápu všechny ty blbečky co si myslí že CRT je jediná spásná volba pro FPS hry....
15.6.2004 14:08:55   0.0.0.xxx 1515
...nechtěl jsem v této debilní diskuzi už pokračovat, po tom, co se tu kdosi ptal "a na na jake sestave, že to hraju", ale neda mi to, když vidim, ze nejsem exot. Jsem rad, ze to nekdo napise za me: "BEZ NEJAKYCH DUCHU, NEBO ČEHOŽETOKÝHOČERTA!!!!!!!!!!!!!!" Obraz je dokonaly a "odezva" (achjo, ocem se tu musim bavit) je normalni, lcd reaguje perfektne. Zdravim šťastné majitele kvalitnich LCD!
15.6.2004 17:20:14   0.0.0.xxx 1515
LCD neni na rychly 3D akce,tak z toho nemam vubec radost,pac u me tenhle herni zanr prevazuje,chtel jsem
si koupit LCD Samsunga 172X nebo BenQ FP783,,tak nevim nevim. UTcko i Q3A hraju si myslim na docela slusny urovni a
nechci ve svych kvalitach polevovat kvuli LCD,ale zase nechci abych mel po par hodinach hrani UT rudy oci a bolavou hlavu jako ted na 17'SONY CRT. Tak fakt nevim co mam koupit,zda LCD vyse nebo nejaky CRT 19',,existuje vubec nejaky CRT,z kteryho by me po x hodinach hrani nebolela hlava a netrpeli oci? Taky by muselo to CRT mit mensi hloubku,aby se mi veslo na stul,existuje vubec nejaky..??
15.6.2004 18:41:34   0.0.0.xxx 1616
Osobne mam starsi 19" ADI E66 a i po 12 hodinach hrani oci neboli. Chce to proste zkouset... (Zkousel sem hodne monitoru :-) Druhej monitor mam LCD 17" Fujitsu Siemens 14ms a z toho oci boli jenom v noci, jelikoz nejde ztmavit.... :-( 14ms staci na cokoli... podle myho nazoru...
16.6.2004 06:42:22   0.0.0.xxx 1616
Budeme si holt muset počkat na panely se skutečnou dobou odezvy 10 ms :-)
16.6.2004 11:21:48   0.0.0.xxx 1716
1000 ms (jedna sekunda) / 25ms = 40 fps
16.6.2004 11:33:59   0.0.0.xxx 1517
Hodnotu response time můžeme ještě rozdělit na dvě části: na dobu potřebnou k rozsvícení bodu (tr, rise time) a na dobu potřebnou ke zhasnutí aktivního bodu (fall time).
-------
Viz můj příspěvek na www.zive.cz/mod_consultancy
o LCD a problémech.

Pod pojmem TR a FT si každý výrobce představuje něco jiného. Pokud vezme ty správné hodnoty a třeba je nepočítá od nuly tak ejhle. Najednou je z monitoru 25ms model 16ms :o)

Kdo chce vědět víc, tak ať si přečte to na žive....
16.6.2004 12:43:58   0.0.0.xxx 1717
no jenomze ten novej BenQ FP783 by mel mit tech 12ms uz RT+FT dohromady...,jinak v clanku bylo receno,ze tento panel neni urcen moc pro edit.grafiky jako vetsina,..ponevadz chci krome hrani obcas editovat fotky z digitaku,nejaka rada ktery LCD se aspon trochu hodilo na editaci grafiky,..predpokladam EIZO,ale to zas vubec neni doporuc.na hry,hmm zase dilema,viz muj prispevek vyse.
16.6.2004 13:33:13   0.0.0.xxx 1717
...jestli přemýšlíš i o značce EIZO, bral bych na tvém místě EIZO FlexScan L550 (záruka 5 let). Má 16ms, je to nový model, má pár fines a 16ms na hraní bohatě stačí. Sám bych ho bral (mám "jen" :o) viewsonic vp171b).
16.6.2004 14:19:37   0.0.0.xxx 1717
Připojuju se - sice hraju už jen Vietcong a jen na 25ms monitoru, ale necítím se tím nijak diskriminovaný. Klidně pár céertékařů porazim - když bude přát štěstí. :-)
16.6.2004 21:52:21   0.0.0.xxx 1716
diky,juknu na nej, navic EIZO ma ted nekdy vydat novy modely 17&19'LCD,tak jsem na to zvedav,prej kontrast 1000:1
20.6.2004 10:51:42   0.0.0.xxx 1616
mam Eizo L557 a UT2003 chodi uplne v pohode !!!
22.6.2004 11:43:38   0.0.0.xxx 1516
jak tě můžou bolet u Sony CRT oči? já mám 19" Sony a otec si koupit 17" LCD a když jsem si ho půjčil na vyzkoušení, tak jsem se za hodinu vrátil zpět k "soňáči." bylo to přesně naopak - z LCD sice přímo nebolely oči, ale měl jsem celou dobu pocit, že "něco" není tak uplně v pořádku. do teď,když jsem nucen sedět u LCD,tak mi to vadí, i když samozřejmě z principu je mi jasný, že LCD by na oči mělo být výrazně lepší jak CRT.. ale u mě to tak není. jsem sám?
30.6.2004 14:45:25   0.0.0.xxx 1416
Někdo se zeptá na cenu a hned se na něj začne někdo vytahovat to je dobrý...tady to nechodí jako u vietnamců..což dizzi beze sporu je
7.7.2004 12:55:58   0.0.0.xxx 1616
Zvláštní já ho hraju na LCD naprosto v pohodě. Problém je jen v tom, že na LCD musíš hrát v nativním rozlišení (u 17" je to vetsinou 1280x1024) jinak LCD obraz prepocitava do jineho rozliseni a tak dochazi k mirnemu zpomaleni. Jinak k CRT bych se už nikdy nevrátil, jsem s LCD naprosto spokojení. Spíš mě štve, ta "nekvalita" některých originálních DVD.Na LCD je totiž vidět každej čtvereček v obraze.
7.7.2004 14:16:46   0.0.0.xxx 1616
Jde o zvyk, taky sem si prvních pár hodin na LCD nemoh zvyknout, ale teď už si nemám na co stěžovat
22.7.2004 18:57:08   0.0.0.xxx 1616
Přátelé, právě mi leží na stole výše zmíněné LCD - testuju ho na vhodnost pro své účely, než ho předám koncovému zákazníkovi. I když nepatří k těm levným, hry typu Return to Castle Wolfenstein zvládá dle mých nároků výtečně. Parametry a recenzi najdete např. zde: http://graphics.tomshardware.com/display/20040413/lcd-08.html
Mám k němu jedinou výhradu (ale to je slabina většiny LCD panelů): při práci mimo nativní rozlišení (zde 1280x1024) působí zobrazení některých prvků (fonty) poněkud nepřirozeně. A v 1280x1024 je u 17" LCD pro moje oči ledacos trošku malé (a všechno rozumně zvětšit nejde). Zkrátka a dobře, kdyby existovalo 19" LCD s nativním 1280x1024 a parametry Samsungu 172x, neváhal bych.
9.8.2004 11:29:16   0.0.0.xxx 1716
Takže BenQ 791 mám asi 5 mesiacov a nemôžem sa sťažovať. Hry hrávam iba občas a nepociťujem nejaký výraznejší rozdiel oproti CRTčku (nie som žiaden tzv. "profi" hráč).
Video je úplne v pohode.
Najviac mi asi prekáža, že má monitor tak vysoký jas a čierna nie je čierna. Ak upravujem foto na monitore doma (zväčša stmavujem) a potom pozerám foto na CRTčku, tak tam sú fotky až príliš tmavé.
Ako mínus bolo uvedené integrované audio. Na nenáročné počúvanie hudby pri písaní to bohato stačí a keď nie ste nároční, tak aj hrať sa s tým dá.
25.8.2004 12:17:19   0.0.0.xxx 1717
LCD a hry zatím nejdou moc dohromady, ale už se to lepší. Problém je i s věrností barev díky změně úhlu. Tam stále kvalitní CRT mají navrch, ale jinak musím uznat, že na kvalitním LCD prostě většina věcí jde dělat bez problémů a malá spotřeba, úspora místa, plochý obraz, malé zkreslení a k tomu dobrý jas a ostrost jsou jeho pozitiva, stejně jako digitální připojení ke grafice!
25.8.2004 12:17:27   0.0.0.xxx 1717
LCD a hry zatím nejdou moc dohromady, ale už se to lepší. Problém je i s věrností barev díky změně úhlu. Tam stále kvalitní CRT mají navrch, ale jinak musím uznat, že na kvalitním LCD prostě většina věcí jde dělat bez problémů a malá spotřeba, úspora místa, plochý obraz, malé zkreslení a k tomu dobrý jas a ostrost jsou jeho pozitiva, stejně jako digitální připojení ke grafice!
25.8.2004 12:17:35   0.0.0.xxx 1516
LCD a hry zatím nejdou moc dohromady, ale už se to lepší. Problém je i s věrností barev díky změně úhlu. Tam stále kvalitní CRT mají navrch, ale jinak musím uznat, že na kvalitním LCD prostě většina věcí jde dělat bez problémů a malá spotřeba, úspora místa, plochý obraz, malé zkreslení a k tomu dobrý jas a ostrost jsou jeho pozitiva, stejně jako digitální připojení ke grafice!
25.8.2004 12:20:21   0.0.0.xxx 1717
LCD na hry a grafiku zatím moc vhodný není, ale jinde už nalézá slušné uplatnění. Myslím si, že jeho výhoda je taky digitální připojení a tak ostrý a jasný obraz, pokud ovšem máte kvalitní kousek dobré značky.
31.8.2004 16:26:20   0.0.0.xxx 1617
Docela by mě zajímal ten LCD Samsung 172X - podle výrobce má 12 ms (5/7), což odpovídá obnovovací frekvenci 83,33 Hz. Papírově to vypadá na dnešní LCD poměry skvěle... nebude nějaká recenze?
1.10.2004 10:54:55   0.0.0.xxx 1616
Cekal jsem ze se tu neco dozvim o novem modelu od BENq, a hle pubertaci si tady vypravi ptakoviny, vy ste vsichni LAMY, vyjma poslednich x prispevku, ktery uz jsem necetl, protoze uz mi z toho bylo na nic.
Dete si hrat na pisek a rovnou se tam zahrabte, bude to asi tak stejne uzitecny jako ty vase kecy tady
8.10.2004 10:30:23   0.0.0.xxx 1616
Asi pred pul rokem jsem mel LCD horecku, tak jsem obesel par obchodu, abych videl na vlastni oci .. jaka je situace.
Eizo rozhodne nedoporucuju, protoze co jsem ja videl, tam melo nerovnomerny podsviceni displaye !? A bylo to videt i pro laika podle me.. . Co jsem videl, tak ten samsung 172x nebo jak, a Sony LCD jsou taky dost vydarene, doporucuju videt na vlastni bulvy ,-)
1.1.2005 18:06:58   0.0.0.xxx 1717
mám problém nastavit u rozlišení 1280x1024 víc jak 60Hz, nevíte co stím??

Redakce si vyhrazuje právo odstranit neslušné a nevhodné příspěvky. Případné vyhrady na diskuze(zavináč)pctuning.cz

0 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 0Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.