Hlavní stránka Hardware Monitory, LCD panely 20" LCD Neovo X-20AV - splněný sen?
20" LCD Neovo X-20AV - splněný sen?
autor: Kwolek Jirka , publikováno 4.3.2004
20
Představte si, že zrušíme omezení dané cenou - jaký TFT panel by Vám vyhovoval nejvíce? Už slyším jak říkáte: velký, tak asi 20", hlavně aby měl velké rozlišení, například 1600x1200, dále dobrý kontrast, něco nad 500:1 by asi stačilo, a také by to chtělo video vstup, obraz v obraze (PIP) by také nebyl špatný... Ale vážení! To je, jako byste vyjmenovávali technické parametry panelu Neovo X-20AV. Jaké by asi bylo splnit si sen? Nebo se v ráji objeví i stíny? Pojďme se na to podívat... {mospagebreak title=Jiný než byste čekali} 

Chtěl jsem napsat úvod ve stylu, jak rychle nám TFT panely padají z cenově nedostupných výšin na nižší a stále přijatelnější úroveň. Ale už letmý pohled do ceníku mě v tomto případě zarazil tak, že jsem upustil od dalšího rozvíjení této myšlenky. Je to jako bychom se nenápadně přesunuli z oddělení "normálních" televizí mezi plazmovky, chvíli jásali nad parametry, a teprve potom pohlédli na cenovku. I v tomto případě bude výsledek zkoumání číslovek stejný - i kdybychom hodně chtěli, budeme si muset na Neovo X-20AV nejspíše nechat zajít chuť. 40 000Kč bez DPH zmrazí úsměv i těm, kteří se v jiných případech tváří že "to pro ně není problém". Berme to tedy jako procházku Ženevským "LCD salonem": máme tady, zatím cenově nedostupného, reprezentanta vlastností po kterých ve skrytu duše téměř všichni toužíme.

Poznámka: Jen jsem chtěl dodat, že problémem, evidentně není úhlopříčka ale rozlišení. O pouhý palec (2.4cm) menší panel X-19AV, který má však rozlišení 1280x1024 (X-20AV 1600x1200), stojí necelou polovinu ceny testovaného panelu!

AG Neovo

Také úvodník pojednávající o tom, jaká firma Neovo vlastně je, už není zcela na místě - na českém trhu si už Neovo stačilo vybudovat pevnou pozici - částečně díky tomu, že ze svých výšin bylo schopné sestoupit k uživatelům a přinést jim cenově dostupné kvalitní modely, částečně díky... recenzím na PCtuningu ;-)

20\

X-20AV

Provedení testovaného panelu je pokračováním (podle mého názoru nepříliš praktické) původní "skleněné" řady. Vyzdvihovaným a zatracovaným prvkem je zde skleněný filtr pokrytý antireflexní vrstvou (podobnou můžete vidět i na některých brýlích) umístěný před vlastním panelem.

Pokud máte kolegyni s dlouhými nehty a neodbytnou potřebou na panelu něco stále ukazovat, budete konstruktéry velebit (kyš, kyš, ...dobře ti tak). Pokud chcete za každou cenu zapůsobit na své okolí, bude Neovo s keramickým espritem ve stylu hodinek RADO sbírat body také. V praxi to už nevypadá tak růžově: sklo, ač pokryté antiodleskovým filtrem, má tendenci působit jako zrcadlo. Pravda, nevidíte v něm přímo detaily ale jen kontury mezi světlým a tmavým pozadím, ale i tak je část optické pohody v háji.

20\
Už samotné nafocení panelu bylo těžkým oříškem - tolik retušování jsem už dlouho nedělal.

Jinak panel míří, jak jsem už naznačil výše, jednoznačně do exkluzivních vod. Modře opalizující sklo je doplněno ultra-tmavým rámem a šedým kovem. Dojem "nejsem žádné ořezávátko" uzavírá hmotnost celku: 10kg.

20\
skleněná plocha panel dokonale chrání, občas se v ní ale zračí světlé předměty z okolí

20\ 20\

rám panelu je kovový, zadní část panelu, stylizované víko je plastové

Vlastnosti panelu

Panel o viditelné úhlopříčce 20.1" je klasické koncepce: neumožňuje speciality jako otočení o 90o do polohy "nastojato" - u této velikosti není divu. Možné je však zavěšení X-20AV na zeď nebo pohyblivé rameno.

Stojan

Zadní část panelu řešena čistě a jednoduše. Kovový stojan, ač opticky vypadá malý, je nečekaně stabilní a robustní - těžiště je bezpečně umístěné mezi nožičkami. Samotný panel lze naklápět (u plochých panelů je naklápění poměrně důležité) v rozmezí 0-15°, při troše citu je to možné  zvládnout dokonce jednou rukou.

Kabeláž, vstupy

20\

Testovaný panel je vybaven celou baterií vstupů: k dispozici je digitální vstup DVI-D, analogový D-SUB (UXGA). Multimediální ambice panelu řady AV doplnují tři video vstupy: S-Video, kompozitní a v neposlední řadě také komponentový (pokud máte Progressive scan přehrávač DVD).

Poslední dvojice konektorů je věnovaná audiu - jeden "jack" je vstupní, ten druhý je výstupem pro externí reproduktory. Uvnitř panelu je integrovaný audioprocesor SRS Wow - konstruktérům bylo nejspíše zřejmé, že integrované reproduktory by tento panel nebyly schopné vynést do stejných výšin jako úhlopříčka a rozlišení.

Poslední "kapsou" za víčkem je prostor pro instalaci volitelného TV tuneru (jeho cena nepřekračuje 3 000Kč bez DPH).

{mospagebreak title=Ovládání} 

Ovládání je nečekaně bohaté a propracované. Trochu to odpovídá bohatosti nastavení u 20" monitorů. Horizontálně orientované menu samotné patří mezi přehlednější:

20\

Část zásluhy na vysokém počtu "hejblátek" v menu mají funkce spojené s PIP (obrazem v obraze):

20\

Dobré je i to, že se nezapomnělo na rychlou volbu (bez stisknutí tlačítka MENU) k funkcím "Auto adjust", mute a k přepínání vstupů / PIP.

20\ 20\

Poslední vychytávkou je dálkový ovladač - plně jej využijete asi jen tehdy, osadíte-li volitelný TV tuner.

20\

Nastavení ostrosti obrazu

Tato funkce menu mě velmi překvapila - představte si nečekaně "analogově působící" nastavení ostrosti obrazu (takový "Sharpen/Blur" Photoshopu). Kupodivu nastavení tohoto "filtru" je možné i tehdy kdy je panel připojen digitálním vstupem DVI.

Podívejte se na funkci SHARPNESS sami:

20\
zaostření detailů vytváří známý světlý rámeček kolem tmavých písmen

20\

20\
všimněte si textu menu - ten je vždy ostrý

V praxi není důvod opouštět neutrální hodnotu 50. Proč konstruktéři tuto funkci zařadili můžeme jen spekulovat. Máte nějaký nápad? (Kvůli prezentacím to není - tam spíše využijete velké písmo než zaostření detailů)

{mospagebreak title=Kvalita obrazu - úhly} 

Podívejme se na základní technické parametry jak je uvádí výrobce:

rozměr obrazu 20.1"
panel TFT Active Matrix LCD, skleněný filtr NeoV
pixel pitch  0.255 x 0.255 mm
jas  250 cd/m2
kontrast  600:1
response time  25ms (15/10)
úhly pohledu  Horizontal: 170o, Vertical: 170o
frekvence zobrazování  Horizontal: 30K - 80KHz, Vertical: 55 - 75Hz
pixel frequency  135MHz
   
max. rozlišení 1600 x 1200 při 75Hz
doporučené rozlišení 1600 x 1200 při 70Hz
počet barev 16.7 mln.
vstup  Analog RGB (0.7Vp-p), DVI-D, S-Video, Comp. video
spotřeba  55W (maximum)
Plug & Play 

DDC1/2B

   
OSD funkce Brightness, Contrast, Focus, Clock, H/V Position, Auto-Center, Language, DOS Mode, C1(7300), C2(8300), Recall, Exit, RGB
jazyk. verze  English, French, German, Spanish, Italian (čeština chybí)
   
rozměry monitor: 499 x 454 x 180mm
hmotnost  10.1kg Netto
12kg Gross

Papírově to tedy vypadá na lepší průměr - jedinou výjimkou je response time 25ms. Otázkou je, jsou-li uváděné parametry pravdivé nebo se jedná o zbožné přání výrobce...

První dojmy

První dojmy v testech TFT panelů obvykle neuvádím - dnes však udělám výjimku. Panel je natolik jiný, že vyžaduje specifický komentář.

20\

Velikost - mohlo by se zdát, že obrovská úhlopříčka je jednoznačně skvělá (ráj), přesto se zde, podle mého názoru, objevují i některé stíny. Velikost plochy vyvolává np. mírný "syndrom diváka tenisu": pokud je panel tak, jak jste byli zvykli mít 17", budete muset trochu pohnout hlavou, budete-li chtít přenést zrak na protější roh obrazovky. Tím chci jen ilustrovat, že 20" obrazu trochu překračuje běžné zorné pole.

Panel jsem nepoužíval příliš dlouho - stále jsem se na něm poněkud "ztrácel". Na menší ploše najdete potřebnou ikonu v cukuletu, zde jsem musel občas zapnout i druhou hemisféru - nic pro ikonové "bordeláře". Na druhou stranu - na plochu se vejde, pokud si uděláte v oknech řád a systém, obrovská spousta detailů...

Rozlišení  - posuďte sami o kolik je 1600x1200 větší od vašeho běžného rozlišení (nápověda: velikost odpovídá čtyřem monitorům 800x600):

20\

Velikost úhlopříčky v kombinaci s rozlišením 1600x1200 působí dojmem, že cílem této "dvacítky" bylo především zvětšit plochu klasické 17" TFT (a to je jen dobře). Velikost obrazových bodů mi připadá jako optimální a panel netrpí syndromem "velké mřížky" tak, jak je tomu u 19" s rozlišením 1028x1024.

20\

Velká plocha nejspíše bude požehnáním pro ty kteří potřebují mít spoustu informací stále "po ruce" - pro burzovní analytiky, ekonomy, programátory, konstruktéry... Panel by mohl být alternativou k 21" hi-end monitorům.

Pozorovací úhly

20\

Podle očekávaní se zázraky ale ani zklamání nekonají. Panel se drží standardu 160V / 160H - klidně jej můžete použít při prezentaci nebo v průběhu konzultací se zákazníkem.

20\

Tento záběr ukazuje, že důležitý parametr - vertikální pozorovací úhel (tento obraz je vidět tehdy, kouká-li se někdo na panel shora) - je u tohoto panelu také zcela v pořádku. Obraz není výrazně zašedlý, téměř vůbec se nemění ani odstín jednotlivých barev (zde je indikátorem duhový terčík dole + šedé plochy oken).

Pohled z boku:

20\

Výsledek je i v horizontální ose velmi dobrý - panel nebude tedy příliš náročný na to, abyste se museli na něj museli dívat kolmo. V pravé části je vidět další "stín v ráji" - skleněný filtr vás při pohledu z boku občas obšťastní nějakým tím odleskem.

{mospagebreak title=Doba odezvy a závěr} 

Response time

Jednoduchou pomůckou, jak zjistit je-li doba odezvy dobrá nebo ne, je plynulé skrolování textu, či ještě lépe tabulky v Excelu. Pokud v jeho průběhu nevidíte hranice buněk a černý text se hodně "rozmázává", je doba odezvy panelu cca 50ms.

Pro přesnější posouzení jsme použili záběr na náš testovací pohybující se obrazec (refresh 75Hz, exponovali jsme s časem 1/60s).

20\

Výsledek skutečně odpovídá panelům s odezvou cca 25ms až 35ms. Panel tedy, stejně jako ostatní velké panely, nepatří k žádným rychlíkům. Zajímavé je, že stín na hranách pohybujícího se obrazce je výrazně červený.

Odstíny šedi

20\

V šedé stupnici problémy nejsou. Dokonce i tmavé odstíny jsou plynule odstupňované.

Závěr

Je vidět, že zásada "dávejte pozor na to, co si přejete, mohlo by se vám to splnit" platí tak trochu i tady. Panel je jako vysněný ideál - velká úhlopříčka, velké rozlišení, ochranný skleněný filtr... V praxi však zjistíte, že veškeré vymodlené vlastnosti (rozměry, rozlišení, exkluzivní provedení, vysoká odolnost povrchu) mají své vlastní mínusy.

Nechci abyste nabyli dojmu, že Neovo X-20VA není dobrým panelem - to bezesporu je, je dokonce takový, jaký bychom si "na nečisto" asi každý přáli. Problém je v tom, že občas méně může znamenat i více. Asi je vidět, že do tohoto panelu jsem se prostě nezamiloval (je to podobné jako bych se vracel z prvního rande s hezkou holkou. Bylo to príma, láska se však nekoná) - v případě Neova bych osobně volil něco méně "extra" - například takový F-417 nabízí za svou cenu mnohem více "výkonu".

Panel zapůjčila firma LEVI, které tímto děkujeme.

20\

 
Komentáře k článku
RSS
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
4.3.2004 06:24:43   0.0.0.xxx 44
A vo necem takovym si musim cist u stry 15" AOCcka ketry umi maximale 800x600x75Hz fuj
Delaj se i naky panely s vysokym rozlisenim treba jako sou v noutbukach treba taky ty 15" co maj 1600x1000 nebo kolik maj (ty sirokouhly)
4.3.2004 06:39:27   0.0.0.xxx 64
Zajímavý panel, ale fakt cenově nedostupný..a ten response time - nepoužitelný pro hry apod. skoro..neví někdo o dobrém panelu na hry, filmy za rozumnou cenu? (17`,19`)
4.3.2004 06:54:47   0.0.0.xxx 45
Někdo se tu ptal na nějaký super panel pro všechno, vážení dávám k sestavám EIZO a vřele doporučuju ! Tedka naposledy to byl EIZO FlexScan L767-K a je to BOMBA!! Fantastické barvy (Marine Aquaiurm 2.0 nemá chybu), pohled i z hodně velkého úhlu (vertikal i horizontal) naprosto super a nakonec NFS Underground naprosto bez problémů. Ještě jsem slyšel o nejvyšších modelech 19" od Sony též vesměs kladné dojmy, ale osobně jsem se snimi ještě nesetkal. No a ta novinka EIZO L795 je ještě o špetku lepší (cca 30000 bez DPH). Já osobně bych si raději koupil EIZO L885 :-) než tohle NEOVO X-20AV.
4.3.2004 07:22:15   0.0.0.xxx 56
K čemu tenhle panel v praxi využít?
Nedá se na něm hrát hry, dívat na filmy.
Pokud slouží účelově na 2D grafiku, tak ano. Ale lidi chtěj v dnešní době univerzální display a ne jen na něco.
Ani velká úhlopříčka ani rozlišení, tento panel "nezachrání"
4.3.2004 07:31:48   0.0.0.xxx 66
Diky za recenzi. Posledni dobou se poohlizim po nejakem schopnem LCD panelu s vetsi uhloprickou(mam 21 CRT). 19LCDcka sou o nicem...mizerny rozliseni, response time a mrizka...nevim co tim vyrobci LCD sleduji, ale takovyhle shit bych v zivote nekoupil. Ale svita nadeje...vcera sem zahlidl LCD EIZO 20" L885-K a ty parametry vypovidaji, ze uz by to mohlo byt na neco pouzitelne. Obzvlaste me oslovila
doba odezvy 10/10ms coz je v tehle tride -velke panely- neco nevydaneho. Standartne byva realna odezva neco kolem 50ms. Cena sice neni nejmensi, ale za kvalitu se holt musi platit odjakziva. Pokud ma nekdo konkretne s timto typem zkusenost tak at neco napise sem do fora.
4.3.2004 07:37:13   0.0.0.xxx 66
ja jsem velmi spokojen s mym 18" LCD SONY X-82
jakykoliv CRT bych uz nikdy nechtel.
4.3.2004 07:53:27   0.0.0.xxx 64
minulej týden jsem si koupil LG L1720B, byla tu na něj nedávno recenze .... je úplně super, doporučuju ... už jsem s ním abslovoval i LAN party, úplná spokojenost
4.3.2004 07:53:52   0.0.0.xxx 46
V recenzich LCD se zapomina na jednu dulezitou vec, i kdyby LCD umelo treba 100 trilionu barev, tak stoji za CENZURA jestlize umi najednou zobrazit pouze neco pres 200 000, jak je dnes modou. Samozrejme, ze vyrobci se pysni 16,7 mil. barev, ale sehnat LCD, ktery umi soucasne zobrazit vsech 16,7 mil. je nekdy tezky orisek. Na tento parametr by jste se meli priste zamerit. To jsou pak ty nadavky lidi, ze to ma nejaky divny barvy. Pritom o moc drazsi nejsou a v nazvu se lisi monitory treba jen jednim cislem a z rady napr. 3 modelu to umi jen jeden...
4.3.2004 07:58:13   0.0.0.xxx 65
Pokud to ma opravdu divny barvy, tak bych se nedivil, kdyby to umelo naraz zobrazit pouze cca 270 000 barev ze 16,7 milionu, no za 40000 to je pak ostuda... Panove z pctuningu pleas overujte si priste tuto vec a napiste ji do recenze. To je jak testovat diesel a nezminit se, ze pumpa se po 100 km posere aze to zere 1 l oleje na 100 km...
4.3.2004 08:28:06   0.0.0.xxx 56
Nemaj to tam treba kvuli televizi? Aby nebyly videt jednotlive pixely?
Peca - testovat vhodnost na hry pomoci NFS Underground neni IMHO nejstatsnejsi reseni - vzdyt ta hra sama umoznuje zapnout dodatecny rozmazavani obrazu. Lepsi je to testovat treba otacenim na miste v nejakym FPS.

4.3.2004 08:35:07   0.0.0.xxx 65
podla jednoduchej matematiky mas pri rozliseni 1600x1200 na obrazovke 1,9 miliona bodov. Ako tam napraces sucasne vsetkych 16 mil. farieb ???
4.3.2004 08:52:27   0.0.0.xxx 56
Mam 21" ale jedu "jenom" v 1280 x 1024 i když nonitor zvládne i 1600 x 1200 při 104 Hz.
Jednoduše proto, že Woknovský programy jsou z 90-ti % optimalizovaný na 1024 x 768. U některejch se ve vyšším rozlišení totálně rozhodí menu, ikonky jsou titěrný a zvetšit nejdou. Jediný co jde zvětšit je písmo v menu....
4.3.2004 09:03:57   0.0.0.xxx 65
nevíte někdo, kde sehnat 17" s 1152x864. Mám špatné oči a 1280x1024 je pro mně moc drobné.
4.3.2004 09:12:06   0.0.0.xxx 56
Evidentne jsi nepochopil o cem mluvim.
Zjednodusim to tedy, mas monitor, kterej umi zobrazit nekolik milionu barev, ale naraz umi zobrazit jen 10 barev z tech 17 milionu, barvy pak budou vypadat asi jako na ZX spectru, i kdyz to neni presne, protoze monitor bude barvy napr na fotkach interpolovat. Na fotce bude treba 2,5 milionu barev, ale on umi naraz udelat jen 270 000. Takze bude interpolovat a blizke barvy nahradi jednou. Krasne by to bylo videt napr. na jemnych prechodech fotky oblohy, mraku apod. Vysledkem je barevne podani k zbliti a nadavani na LCD co se tyce barev, pritom v ty samy rade koupis napr. monitor o 700 KC drazsi, kterej umi naraz zobrazit cely barevny spektrum a fotky a barvy vubec na nem budou parada. To vis, ze timhle se vyrobci moc nechlubej... Uz je to jasne nebo se tady mam jeste vykakat.
4.3.2004 09:14:20   0.0.0.xxx 66
Co k tomu rict nice, ale reknu vam ze asi na LCD na kterem delam to nema SONY 22" obraz 16:9 je pravda ze stoji nejakych 60 000 v prepoctu,ale pokud to mohu porovnat s kolegou ktery ma 20" siemense tak nebe a dudy. Tak zdar ale ocenil bych spise recenze vice dostupnych monitoru.
4.3.2004 09:16:06   0.0.0.xxx 65
To cislo kolem 270 000 je fakt, to jsem si nevycucal z prstu, hodne LCD ma takhle zprznenej rozsah soucasne zobrazitelnych barev...
4.3.2004 09:20:24   0.0.0.xxx 55
Tak se omlouvam je to 23"..odkaz zde http://www.sonystyle.com/is-bin/INTERS HOP.enfinity/eCS/Store/en/-/USD/SY_DisplayProductInformation-Start;sid=LT0WlqzDGMgWpeyF2WUcnePMJApwDh_g9X8=?CategoryName=cpu_Displays_FlatPanelLCD s&ProductSKU=SDMP232W%2fB&Dept=cpu

:-))
4.3.2004 09:22:04   0.0.0.xxx 66
Já byl vždycky konzervativec :-), ale spíš, než tahle módní kreace se mi líbí F-419. Jednoduché, elegantní, 19" a celkem rychlé. A oproti F-417, kterou zmiňoval Jirka v článku, má i DVI-D vstup, což je pro mně podmínkou...
4.3.2004 10:02:25   0.0.0.xxx 56
viem presne, o co ti ide, viem ze LCD nezobrazia tolko farieb ako CRT, ale zaujala ma veta:
"... ale sehnat LCD, ktery umi soucasne zobrazit vsech 16,7 mil. je nekdy tezky orisek."
ani na CRT nezobrazis "soucasne vsech 16,7 mil." farieb.
4.3.2004 10:43:59   0.0.0.xxx 66
No v praci jsem videl v kancelarich asi 10 EIZO panelu (15 a 17 ruzne typy) a vsechny nechutne ducharily i pri skrolovani v Exploreru - ohavny opravdu ohavny response time. Cili na tom bych si asi nezahral, nic pro me. Sle barvy tech rychlych taky nic moc, tady EIZO vede. Ja zatim zustanu (mozna ne dlouho - uz se tesim na panel co udela oboje tak jak chci) u Trinitronu.
4.3.2004 12:17:36   0.0.0.xxx 65
Tak takový jsem ještě neviděl prodávat ani vyrábět, ale třeba ACER dělá širokoúhlou 17" 16:9, která má 1280*768 a má tak větší rozteč bodů(0,289 oproti 0,264), což je téměř jako u devatenáctek.
4.3.2004 12:32:21   0.0.0.xxx 56
Mám Neovo F-419, ale co se týče doby odezvy (dle parametru 15/10) je to fakt bída (dost duchuje), ale ostatní parametry jsou velice dobré. F-417 je o něco rychlejší 10/10ms.
4.3.2004 12:52:11   0.0.0.xxx 65
Na 21" Nec MultiSync FE1250+ při 100Hz. S velikostí písma, ikon nemám problém, horší je jaxi psal ta rozhozená menu. Ale velikost plochy do dotatečně vyváží.
4.3.2004 12:53:45   0.0.0.xxx 56
To snad umi kazdej ne? Mam tu starickej CTX a ten to umi, vedle je nejaka prisera Dell a i tam to je..
4.3.2004 12:59:58   0.0.0.xxx 65
Taky jsem mel drive trochu strach, ze mi pismo v 1280x1024 bude na 17"LCD pripadat mrnave oproti 1152x854, ktere jsem drive pouzival na 19"CRT. Ale diky tomu, ze obraz je na LCD ostrejsi, tak s tim zadny problem neni. Ale oci mam dobre, zatim
4.3.2004 13:43:27   0.0.0.xxx 66
Stále se tady objevuje, že tento panel je nevhodný pro hry a sledování filmů. To tak úplně není pravda - pravdou je, že odezva je pouze průměrná, ale takovou má většina dnešních panelů (včetně mnoha značkových i těch které bývají označované jako 16ms). 25ms prakticky nevadí při pozorování filmů a i hry se dají hrát - pokud bychom nasadili absolutní kritéria, neprošlo by žádné TFT.
4.3.2004 13:57:01   0.0.0.xxx 56
Nebojte se, věci si ověřujeme. Současný barevný management panelů je poněkud složitou záležitostí. Pravdou je, že dynamika barev TFT panelů je nižší než umoznuje plná hloubka RGB. Dnes tuto věc běžně řeší speciální barevný management. Moderní panely speciálně moderují jednotlivé body a jsou schopné zobrazit plný rozsah barev. Zjednodušeně - pokud nelze zobrazit v červené složce index 172, zobrazují se střídavě sousední hodnoty 171 a 173 které jsou opticky tak blízké, že tento fakt ani nepostřehneme (výskedkem je pak požadovaných 172).
4.3.2004 13:59:57   0.0.0.xxx 65
a co tohle panove a damy?
http://www-132.ibm.com/webapp/wcs/stores/servlet/ProductDisplay?catalogId=-840&langId=-1&partNumber=9503DG5&storeId=1

hlavne to rozliseni je ultimatni, ale musite mit grafiku ktera to zvladne, se dvema DVI vystupy )
na tom se dela jedna radost - obrovska plocha, barvy verne, obraz ostry.. i na filmy se na tom da koukat docela dobre. jestli chcete hodim vam sem odkaz na fotky jak to vypada v chodu
PS: cenu vam radsi rikat nebudu, nebo se o vas budou pokouset mdloby
4.3.2004 14:05:34   0.0.0.xxx 66
Hmm jenze 1600 krat 1200 je 1 920 000 tak by me zajimalo kde tam chces zobrazit tech 16.7 milionu barev? Ze by si ten panel pricucal tech 15 milionu pixelu z prilehle zdi? ;-)

Ale vim jak to myslis, vetsina LCD neumi v pixelech VEDLE SEBE zobrazit naprosto rozdilne barvy, ty muzou byt treba az o pixel nebo tri a ty pixely mezi nima maji prechodne barvy.

BTW. Ten panel designove vypada uplne strasne.
4.3.2004 14:12:37   0.0.0.xxx 66
proc redakce odstranila muj prispevek ktery kritizoval kvalitu (spis nekvalitu) toho lcd ?????? moc bych se nedivil, kdyby tento prispevek melo levi koupene jako reklamu, a kriticke prispevky nechalo filtrovat

teda to jsem si nemyslel, ze pct je takovy shit, ze se uchyluji i k tomuto
4.3.2004 15:14:20   0.0.0.xxx 66
No nevim 1152x854 je tak akourat na moji 15" teda to je muj nazor Klidne si pouzivejte 800x600 na 21" to je peknej humus uz ste to negdo zkousel :-)
4.3.2004 15:14:41   0.0.0.xxx 55
ja na svem IBM P260 se muzu smat. haha . ted se prodavaj za 10000 2-3 roky stare a tu kvalitu co dostanete mnam mnam nejaky lcd pod 50k muze se jit klouzat ovsem jako image dobre no ale u me zas cuci co to mam za krawu
4.3.2004 15:32:14   0.0.0.xxx 66
Podívej se na test L885 na tomshardware, uvidíš opravdu něco nevÝdaného. Nic proti Eizu, sám jedno vlastním a tenhle panel vypadá podle parametrů jako sen, odezvu 10/10 ale pravděpodobně nemá.
4.3.2004 15:58:12   0.0.0.xxx 55
ted sedim u tohodle lcd ve skole - staticky obraz je celkem v pohode, ale jakmile s necim pohnu, tak srollovana cast ztmavne (zmeni kurevsky barvu) - mys ma treba barvu pozadi pri hybani.. toto se deje prakticky na vsech dnesich lcdckach..
staticky obraz je naprosto stabilni - ANO, ale pokud se neco hybe, tak to poblikava (dovedu si predstavit neco jako 30Hz CRT).. kdo ma kvalitni monitor a nema problemy s mistem, tak at u nej zustane - klasicke CRT je dnes stale to nejlepsi.. jen by platil za neco co je "v mode"

kvalitni LCD si dovedu predstavit az bude schopne zmenit cerny pixel na bily behem 10ms..
4.3.2004 19:40:06   0.0.0.xxx 66
Ahoj. Chtěl jsem se někoho zeptat, jestli je na kvalitě obrazu poznat, zda-li je LCD připojené přes DVI, nebo klasickým analogem. Chci si totiž koupit Lg, který nemá DVI. Dík moc
5.3.2004 09:52:53   0.0.0.xxx 56
s tim, ze 19ky jsou smejdy - jo kdyz dobre vidis tak ti 17ka 1280x1024 nevadi, ale jsou lidi kterym to uz proste vadi a potrebovali by tak tu 18,1 nebo 19

jinak 19" ma upradvu dost zrejmou mrizku, ale me osobne to vubec nevadi (mam 17" RoverScan (Rusko-Cinska technika)

skoda ze vyrobci opustili 18,1" nebyla tam este videt mrizka a uz to bylo prijemne velky
5.3.2004 11:19:03   0.0.0.xxx 65
Jak u ktereho. Setkal jsem se treba s LCDckem, co melo nekvalitni kabel a melo tak treba v analogu viditelne duchy, myslim ze se muze zlepsit podani stinu a svetel, ale ze bych se na to nejak zameroval, nechci kecat. Kdyz to ma DVI, tak ho pouziju. Myslim ze dost zalezi na kvalite autodetekce. Kazdopadne idealni vysledek (ze tam rozdil neni), pochopitelne vsude nedosahnete. Chce to se primo na ten vas panel podivat
Mne se na DVI libi i fce, nejde jen o kvalitu. Treba ze na grafice muzete nastavit, jestli se nizsi rozliseni na vyssi interpoluje, nebo mate cerne okraje, neni treba ne vzdy perfektni autodetekce pri zmene rozliseni (abych si musel u nekterych her pak hrat s fazi a nevimcim jeste), pokud se nemylim tak podpora vsech rozliseni (nektere analogy treba vubec nezobrazi treba 1152x864), nenastavuje se refresh...
Proste modernejsi
5.3.2004 12:53:27   0.0.0.xxx 66
hry se opravdu "dají" hrát ale je to asi něco jako "minimální HW konfigurace" na krabici tý hry. Když si člověk pak sedne před CRT tak se nestačí divit jak ta gamesa lítá, jak je barevná a že ten motion-blur tam v ty hře vlastně neni

25ms je znatelných i při sledování TV.
5.3.2004 12:59:48   0.0.0.xxx 66
na 2D grafiku? ))))))))))))))

ani nehodou!

na programování? )))))))))))))) díky nechci zkuste si scrollovat v codu. Ja se na 16ms ztracel a při šedym textu na bílym pozadí to bylo uplně nanic.
5.3.2004 13:03:56   0.0.0.xxx 56
používaj nějakej system zlepšení barevný hlouhky ten panel jsem viděl je to už opravdu třída bohužel odezva je někde okolo 50ms!!!!!!!!!!!!!!!

podle mě to funguje stejně jako 16ms LCD stálým přepínánim barev vznikají mezitony a tim se dosahuje vyšší hloubky (že by konečně true-color?) Barevně to je fakt super ale duchy to ma jako blázen a nedá se to vypnout myslim že na TH to taky píšou maj tam něco jako DVD,GAMES - 1/10.
5.3.2004 16:18:56   0.0.0.xxx 65
máš pravdu kupovat dneska LCD je pekne na CENZURA hlavne pokud paříš a čučíš na filmy tak zlatý CRT. (P.S. vivat EIZO T966 :-))
7.3.2004 11:01:59   0.0.0.xxx 56
Zraky taky nemam zrovna sokoli a proto jsem se 17" LCD bal. Mam doma notebook s 13.3" LCD a rozliseni 1204x768, ktery ma velikost bodu totoznou jakou 17" LCD, tedy 0.264. Je pravda ze LCD je podstatne ostrejsi a lip se to cte, takze to neni tak kriticke, ale stejne jsem chtel radej neco vetsiho. Preci jen to neni zrovna lacina zalezitost. Sahl jsem po 19" LCD Neovo F-419. Stalo mirne pres 19kKc a jsem s nim naprosto spokojen, muzu jen doporucit. Snad leda pokud hrajes hry, tak by Ti ta odezva mohla trochu vadit. Je udavana jako 25ms a krapet se uz to rozmazava.
7.3.2004 14:02:43   0.0.0.xxx 65
...odpoved je jednoducha: na CAD aplikace
...za tenhle kousek ti jiste bude kdejaky stavar/stojar, ktery sedi denne deset hodin pred poblikavajicim CRTeckem libat nohy - rozliseni, velikost, technologie a konstrukce tento panel k tomuto ucelo primo predurcuji

Hry hraj na kvalitnim CRTcku, filmy si radeji poustej na TV. Tenhle display urcite neni univerzalni a ani jeho cena neni univerzalni :o)
7.3.2004 14:44:22   0.0.0.xxx 56
Neni treba si nic nalhavat...LCD je dobre tak leda do kanclu na CAD aplikace, word, excel a browsovani internetem, jeho vyhodou je velikost, hmotnost, reprezentativnost a subjektivne me z nej mene boli oci nez z klasickeho CRTcka... nic vic a nic min od zadneho panelu nemuzete cekat. Doma bych ho pouzil jen nouzove, kdybych uz na stole facht nemel misto...v tomhle mi muze oponovat jen clovek co vyhodil penize a ted si nedokaze pripustit, ze udelal chybu.
-Na filmy je lepsi a levnejsi CRT a nebo rovnou TV ;o)
-Na hry jedine s CRT
-Na praci s grafikou jedine CRT!!!
Nejvice me vytaci oblibeny reklamni trik, prodejcu vypocetni techniky, s aqarkem plnym ruznobarevnych rybicek, ktere "uz-uz" chteji vyslpouchnout zevnitr panelu ven....ono barvicky jsou pekna vec, ale na pouzitelnou praci by taky ty barvicky musely byt verne.
pr.: chci si namichat barvu na fasadu domku v nejakem sw. na vizualizace, panel mam jak jen to nejlepe jde barevne kalibrovan. A stejne zobrazena barva na panelu vubec neodpovida skutecne barve ve vzorniku i kdyz na vedlejsim petletstaremtrikratopravovanemanazemspadlem CRTcku vse vypada jak ma. I kdyz se vam podari nakonec vse odladit, tak aby to lahodilo vasemu oku prijde chvile, kdy si vysledny render prohlednete na jinem zobrazovadle a ouha - rodinny dum vypada jako suche WC a bytovka jako vykriceny dum......fuj, never more!!!!
cili muj posledni zaver je:
-kdyz se chcete divat na aqarko, tak si radeji kupte to skutecne...set pro zacatecnika vas vyjde na 2000,- kc s dani
7.3.2004 15:58:03   0.0.0.xxx 66
Mno a ja na svem 21"dellu (trinitron FD=uplne plochy) pouzivam 1792*1344/85hz.1600*1200 sem pouzival na 19 a 20.s prechodem na 21 sem si dovolil rozliseni trochu zvetsit
proto bych nesel do lcd-nizke rozliseni....
8.3.2004 15:40:41   0.0.0.xxx 66
ano, mnohem lip se vozi na nejruznejsi LanParty nez nejaky vetsi monitor, ktery ve stejnem rozliseni nemusi byt tak dobry...a hry ? clovek to za chvili to rozmazavani absolutne prestane vnimat, pokud umi i neco jineho nez sniperovat...mam Acera 1721 s udavanou "16ms", a jediny problem je zatim pri 640*480*60Hz v Transport Tycoonu, pri vyssim rozliseni a frekvenci je to o necem jinem...
9.3.2004 18:36:33   0.0.0.xxx 65
Mam HP L1925 je super, na praci a na hrani her, pripojeny pres DVI na Hercules 9800pro , 19'' rozliseni 1280*1024 75 hz na karte mam zapnuto akorat wait for vertical retreace, hraju jak strilecky tak strategie a vse ok. AKorat filmy DIVX a tv si poustim vedle na normalnim monitoru ale DVD je z toho pekny. Ale taky jsem takhle kricel nez jsem si ho poridil.(ale chapu ze jedno lcd neni jako druhy a je treba vybirat) Nikdy bych se na praci a na hrani , nevracel k monitoru .Rad pracuju a hraju dlouho a nerad se budim s palicima ocima. Je to proste nebe a dudy. Pokud nekdo u pocitace travi 12 a vice hodin denne , nejen hranim her a cucenim na filmy je LCD jasna volba.
10.3.2004 17:43:39   0.0.0.xxx 56
Filmy jsou jedna z mala veci, u kterych je podle mych zkusenosti LCD jednoznacne spatna volba. Nepotrebujete vubec ostry obraz, zato maji LCD velice spatny kontrastni pomer. Proste kdyz se clovek diva vecer na nejaky tmavy film, dejme tomu horor a ma u toho zhasnuto (to je podstatne), tak cerna neni cerna, ale seda. Proste ta lampa to prosviti. Kdyz mate rozsviceno, tak to to svetlo zakryje, ale bez nej... hruza. A je to tak u vsech LCDcek.
10.3.2004 21:45:30   0.0.0.xxx 55
s ttdlx sem mel taky problem - jednoduchy reseni - hraj to ve vokne
10.3.2004 21:48:16   0.0.0.xxx 66
ja mam na stole vedle sebe lcd (sony x73) a crt (sony e230) a musim ritc ze lcd je daleko lepsi na vsechno, teda na filmy neni lepsi kdyz se na ne clovek diva zdalky (na to lcd samozrejme pod nakym normalnim uhlem ), ale kdyz se na ne divam zblizka tak mi lcd pride lepsi i na filmy
11.3.2004 10:19:01   0.0.0.xxx 66
Mno ja sem u pc dost hodne,mam crt, ale oci me teda neboli...hotl clovek nemsi mit shit crt ze?
11.3.2004 21:55:49   0.0.0.xxx 56
jak rikam:

-na normalni praci, kde nepotrebujete barevnou presnost, pouzivam rad LCD
-na hry je a vzdy bude LCD prilis pomale
-nu a na filmy je lepsi TV (napr. panasonic 70cm jde koupit za bratru 8000 s dani a nejaky lepsi 72cm tip rekneme za 14000)

tak co?
14.3.2004 10:37:10   0.0.0.xxx 55
ten 2.bod... s tim bych se nebyl tak jisty. vsechno se vyvyji
15.3.2004 21:43:07   0.0.0.xxx 56
Dneska uz bych LCD nemenil ani za nic ( teda pouze za vetsi LCD ;-). Maximalni ostrost a rychlost celkem v poho. Tesne po prechodu z CRT ( 19" Sony Trinitron ), jsem zasl nad ostrym obrazem, ale odsoudil jsem pomalou odezvu, treba v Quake3. Mam ADI A715 ( 17", 1280x1024, 16ms ) Na programovani ginalni zalezitost. Na hry nemam cas a tim je problem response time vyresen. Spatna barevnost ani pomalost mi ve Visual Studiu.NET 2003 nevadi. Scroll je po radcich v poho a plynuly je trochu mazly to je fakt. Jde ale jen o zvyk. Tento rok rozhodne sahnu po 20" LCD, alespon 16ms
28.3.2004 23:26:47   0.0.0.xxx 66
Pokud si koupite tak rok dva starou 21 ci 20 CRT , myslim ze udelate lip nez koupi tohoto predrazeneho kousku. Z tech CRT doporucuju hlavne EIZA DELLY COMPAQY , cena se da sehnat nekde kolem 5000 a mate fakt spicku. Jinak ja mam plochyho DELLA 21" z www.importer.cz za 4300 Kc a 100 proc. spokojenost. Jinak pokud touzite po LCD maji tam ted 18" za kolem 11.000 ci 15"za 5800. Ale dle me je CRT lepsi volba.
23.3.2005 12:13:15   0.0.0.xxx 65
ja mam LCD ag neovo a co se tyce hrani tak na nej proste nedam dopustit, hraje se mi na nem skvele, kdyz pak zasednu k CRT nevidim zadnou podstatnou zmenu ktera by ovlivnila muj vykon ve hre ani zazitek ze hry

Redakce si vyhrazuje právo odstranit neslušné a nevhodné příspěvky. Případné vyhrady na diskuze(zavináč)pctuning.cz

0 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 0Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.