Hlavní stránka Hardware Monitory, LCD panely Premiéra: 19" TFT od TEACu - S1902D
Premiéra: 19" TFT od TEACu - S1902D
autor: Vávra Ivan , publikováno 22.1.2004
Seznam kapitol
1. Pozorovací úhly
Premiéra: 19

Teac a optické mechaniky, floppy disky i externí disky - to docela sedí, co však Teac a TFT monitory? Že vám to nic neříká? To se záhy nejspíše změní a první modely 17“ S1702D a 19“ S1902D nás o tom mají přesvědčit. My jsme k recenzi jsme získali 19" model - dostojí očekávaní která vyplývají z tak renomované značky? {mospagebreak title=Teac S1902D}

Premiéra: 19\

Na začátku by možná neškodilo pár postřehů o firmě Teac. Tato japonská firma vyrábí elektroniku pro profesionální a domácí použití již od roku 1953. Když někdo působí v elektronice 50 let, tak je jasné, že musel stát u zrodu celého oboru.

Premiéra: 19\
V roce 1957 vyprodukoval TEAC svůj první kotoučový magnetofon TD-102
a další audio lahůdky na sebe nenechaly dlouho čekat.

Premiéra: 19\
Digitální kazetový paměťový systém pochází z roku 1977 - i na něm je vidět
zájem Teacu o počítače a ukládání dat.

Postupem doby se Teac zaměřil na dvě oblasti - na široce pojaté, profi i amatérské audio (to nás teď bohužel nebude zajímat) a v počítačích na poměrně úzkou oblast "storage". Co se týče optických mechanik CD-ROM /RW, DVD-ROM udržuje si dnes Teac pozici v první světové trojce. Jistě také nebudete překvapení když nálepku Teac najdete na FDD mechanice nebo na externím disku ale na monitoru nebo na TFT panelu - to nikdy nebývalo. Tedy ne až do konce minulého roku. V listopadu 2003 se totiž TEAC rozhodl uplatnit své standardy i ve "vizuální" oblasti a otevřel novou "PC kapitolu" - představil první dva LCD TFT panely: 17“ S1702D a 19“ S1902D. Ten druhý se Vám pokusím alespoň trochu představit a uvidíme, jestli tento první krok Teacu stál za to.

19" tekutých krystalů - S1902D

Teac se i v případě krabic svých premiérových TFT panelů drží svého tradičního designu. Přes 19 palců "živé váhy" (u panelů se naštěstí měří viditelná úhlopříčka - velikost obrazu testovaného panelu se dá srovnat s 20"-21" monitory) je krabice snadno přenositelná.

Premiéra: 19\

Uvnitř krabice je skrytý stříbrno-černý krasavec (na fotografii vypadá jako běžná 17tka ale nenechejte se zmást).

Premiéra: 19\

Díky tomu že hloubka panelu není velká, nečiní si panel na prostor nijak velké nároky - na můj malý stůl se vešel docela dobře hned vedle mého klasického CRT monitoru, takže jsem nemusel dělat žádné prostorové úpravy.

Provedením je S1902D klasický TFT monitor vyšší třídy: je vybavený DVI / VGA vstupem, USB hubem, kvalitní plasty jsou černo-stříbrné, design je decentní (okraje jsou 20mm široké, podstavec má nápaditý design).

Mrkněme se na „takticko-technickᓠdata uváděná výrobcem:

Velikost obrazu 19" SXGA
Typ displeje Digitální Active Matrix TFT Sanyo
Efektivní plocha obrazu 376 x 301 mm
Pozorovací úhly (170° horizontálně ) (170° vertikálně)
Doba odezvy
<25 ms (16ms rise, 9ms fall)
    Jas 250 cd/m2
    Kontrast 700:1
Obrazová frekvence 135 MHz  

    Horizontální

 50 - 75 Hz

    Vertikální

VGA 24 - 80 kHz // DVI 30 – 80kHz
Nativní rozlišení 1280 x 1024 @ 60-75Hz
Doporučené rozlišení 1280 x 1024 @ 60Hz
Rozlišení
(monitor tato rozlišení interpoluje)
  720 x 400 @ 70 Hz
 640 x 480 @ 60/75/ Hz
 800 x 600 @ 56/60/72/75 Hz
  832 x 624 @ 75 Hz
 1024 x 768 @ 60/70/75 Hz
 1152 x 870 @ 75 Hz
Počet barev 16,7 milionů
Vstupní signál Analog port: (15pin D-Sub) RGB Compatible

Digital port: Single Link TMDS DVI

Další funkce OSD: Monitor Control, OSD Control,
Graphic Control, Misc. Control

Integrované audio 1W, TCO 99, USB hub

Hmotnost 7,5 kg
Spotřeba ON 45W, ON+USB 50W, OFF 5W
Rozměry W419 x H425 x D222 (podstavec)

OSD menu

Premiéra: 19\

 • Monitor Control: Auto adjust / Horizontal position / Vertical Position / Phase / Clock / Reset / Graph./ Text / Port Select / Exit
 • OSD Control: OSD Horizontal Position / OSD Vertical Position / OSD Timer / Exit
 • Graphic Control: Contrast / Brightnes / Color / R/G/B / Auto Level / Reset / Exit
 • Misc. Control: Language / Audio Volume / Information / Exit

Poznámka: v režimu DVI jsou některé funkce nastavení vypnuty, jelikož jsou řízeny automaticky.

 • Ovládání: 5 tlačítek, 2x Function, 2x Adjust, Power indikován LED diodou.
 • Vstupy: DVI, VGA Analog, Audio jack, Power 230V (trafo je vestavěné v monitoru)
{mospagebreak title=Popis panelu}

Design

Jak je patrno z obrázků monitor má poměrně úzké 20mm okraje. Působí to velmi elegantně, ale hlavně monitor zabere méně místa na pracovní ploše. Pod částí displeje je černý pás, ve kterém jsou umístěny reproduktory o výkonu 1W a ovládací tlačítka OSD a ON/OFF. Podstavec má oválný tvar základny, na přední straně s výřezem. Monitor je proveden v poměrně opatrném hranatém stylu a jeho vzhledu prostě není co vytknout.

Premiéra: 19\

Zezadu je to však docela normální LCDčko jako většina ostatních ...

Premiéra: 19\

Ergonomie

Monitor nelze otočit na výšku (pivot), takže nemůžete využít otočení o 90° pro zpracování dlouhých textů atd. - u tak velké úhlopříčky to není ale na škodu. Horizontální sklápění je možné v rozmezí –3° až +20° (monitor lze nicméně sklopit úplně na plocho do tzv. přepravní polohy). Monitor je vybavený standardními otvory pro montáž tzv. VESA ukotvení.

Premiéra: 19\

"Maskování" kabeláže není zrovna vyřešeno ideálně - DVI je černý kabel s bílými koncovkami a VGA zase s modrými (tohle tedy mohl výrobce doladit a přibalit vše v černé barvě). Naštěstí za tak velkým panelem a širokým stojanem není kabeláž zepředu vůbec vidět. Docela jinak to však vypadá zezadu, v prestižní kanceláři někde na volně přístupném místě to u odborníků může budit úsměv – ale nechci být zase nějak přecitlivělý, je to maličkost.

Premiéra: 19\

Zdroj je umístěný v panelu - toto řešení má své výhody i nevýhody: kabel je poněkud silnější, na druhou stranu nehrozí že ztratíte při stěhování zdroj ani to, že do něho budete pod stolem stále kopat.

Ovládání OSD

Premiéra: 19\

Tak tady jsem se opravdu zapotil. Ach jo, kláves je málo, v různých režimech zobrazení OSD mají různou funkci. Ani několikadenní používání mi v tom jasno neudělalo. Ještě štěstí, že panel je možné připojit přes DVI - tím odpadne podstatná část seřizování a do menu se dlouhou dobu nepodíváte.

Premiéra: 19\

Premiéra: 19\

Audio

Monitor je propojen se zvukovkou klasickým audio kabelem opatřeným jack koncovkami - je však pouze 1m dlouhý, což považuji za hodně málo.

Ani u tohoto modelu se nekonají žádné zázraky - zvuk integrovaných reproduktorů je slabý, vlastně použitelný pouze pro interpretaci systémových zvuků. Regulace hlasitosti je skryta pod tlačítky OSD. Abyste věděli jak zvuk regulovat, musíte prostě kouknout do manuálu, kde je popsáno, že je to pod tlačítky „adjust“ a potom si to pamatovat. Více by se mi líbil vestavěný potenciometr někde v boční, nebo zadní části monitoru, ale to je věc vkusu.

USB hub

Na zadní straně panelu je ještě umístěn USB hub, který se dnes hojně integruje do monitorů LCD i CRT vyšších tříd. K tomu není co dodat - kdo ho nepotřebuje, tomu nebude nijak vadit, ostatní jej ocení. USB kabel (naštěstí černé barvy) je součástí výbavy.

{mospagebreak title=Testy a závěr}

Premiéra: 19\

Nejdříve je nutné říci, že rozlišení panelu je, i přes 19" úhlopříčku, "sedmnáctkových" 1280x1024. To je pro takovou plochu docela málo (hustota obrazových bodů je v tomto případě nižší a odpovídá kancelářským LCD 15").

Hned po spuštění Windows, pokud budete mít panel tak blízko jak jste byli zvyklí u monitoru, si všimnete viditelné struktury obrazových bodů která vás upozorní na to, že se díváte z malé vzdálenosti. Nezbývá tedy než odsunout panel o něco dále, což také předjímá optimální použití panelu při případných prezentacích. U panelu o této úhlopříčce bych rád viděl np. rozlišení SXGA 1400x1050 (takové rozlišení mají dnes špičkové 15" TFT u notebooků!) nebo ještě lépe 1600x1200.

Analog nebo DVI?

Monitor jsem testoval v obou režimech připojení, analogovém VGA i digitálním DVI. Jediné rozdíly, které jsem zaznamenal jsou tyto: Při analogovém připojení nelze použít vyšší horizontální frekvenci, než 60Hz, jinak je obraz viditelně neklidný (tady hraje roli pochopitelně i grafická karta). Při DVI není rozdíl mezi frekvencemi téměř patrný, přesto doporučuji vždy 60Hz, obraz se mi zdá nejlepší.

Premiéra: 19\

Předem se omlouvám za kvalitu fotografií, bohužel moc se nepovedly, tak snad jen ilustračně - originální testovací obrázek PCTuningu. Ve skutečnosti je podání barev v tmavé oblasti lepší, než vyjadřuje fotografie.

Kvalita obrazu

Kvalita obrazu je vynikající (pominu-li nepříjemný "mřížkový efekt" popisovaný výše). Vysoký jas a zejména kontrast (výrobce uvádí špičkových 700:1) způsobují že panel až září - i tyto vlastnosti oceníte zejména při prezentacích. Při běžné práci, uvážím-li, že sedím sotva půl metru před obrazovkou, není vůbec na škodu přednastavené hodnoty jasu snížit. Večer, kdy poklesne intenzita okolního světla je ztlumení jasu prakticky nutností.

Premiéra: 19\
Barevné přechody jsou čisté  a plynulé i zde dávám jedničku

Barvy jsou čisté a přesné, přechody plynulé - zdá se, že elektronika zvládá řízení barev na jedničku (počet barev které jsou dnešní panely schopné zobrazit je 10x nižší než uváděných 16.7 mil., výsledné barvy se dnes běžně získávají rychlým přepínáním několika polotónů - to dřívější panely často nezvládaly a výsledkem byly mírně schodovité barevné přechody).

Poznámka: Na čím dál kvalitnější podání barev si už u kvalitnějších TFT panelů začínám pomalu zvykat. Tento trend jistě vítají nejenom běžní uživatelé ale především grafici (v tomto oboru je nestavení nízkého jasu prakticky nutností - v opačném případě jsou barvy příliš zářivé).

Premiéra: 19\

DVI nastaví základní parametry samo, takže odpadá práce s laděním, přesto je zde možnost doladit si vyvážení barev podle vlastních požadavků.

Stupnice šedi

Zobrazení tmavých ploch a hladkost přechodů do šedé je velmi dobrá. Už od 3% jasu jednotlivá pole velmi dobře čitelná.

Premiéra: 19\

Geometrie obrazu je pochopitelně přesná - u panelů se to běžná věc. Testoval jsem monitor i při práci s programem MicroStation a neměl jsem nejmenší námitky.

Premiéra: 19\

Response Time

Doba odezvy - response time

Na rozdíl od monitoru, kde je náběh i zhasínání obrazových bodů zanedbatelný, je každá buňka LCD zatížená určitou "setrvačností" (response time). Není divu, vždyť fyzikálně se u TFT stále jedná o mechanické natáčení tekutých krystalů v elektrickém poli.

Dlouhá doba odezvy způsobuje rušivé mlžení a optický neklid na hranách a plochách pohybujících se části obrazu. Nevyhovující response time se projevuje rušivě zejména v těchto situacích: při převíjení (skrolování) dlouhého dokumentu, v dynamických video scénách nebo ve hrách (zde jsou překvapivě nejvíce postižené hry ze skrolujícím pozadím - Warcraft, SimCity, Diablo...).

Dobu odezvy uvádíme v milisekundách, čím je menší, tím lépe (dnes by již v žádném případě by neměla překračovat 35ms). Hodnotu response time můžeme ještě rozdělit na dvě části: na dobu potřebnou k rozsvícení bodu (Tr, rise time) a na dobu potřebnou ke zhasnutí aktivního bodu (fall time).

Omezení pozorovacího úhlu

Tento jev je často považován za největší nevýhodu TFT panelů. Díky svému polarizačnímu charakteru dochází při pohledu na obraz panelu z boku (mimo rozsah stanovený pozorovacími úhly) k dramatické ztrátě jasu doprovázené zkreslením barev (v extrémním případě se obraz obrací až do negativu).

Premiéra: 19\

Premiéra: 19\

Pozor: Někteří výrobci, podle hesla, papír snese všechno - navíc v situaci kdy neexistuje jednoznačná metoda určování pozorovacích úhlů, uvádějí pozorovací úhly (i dobu odezvy - response time) o kterých by se, diplomaticky řečeno, "dalo s úspěchem pochybovat". Obecně platí, že uváděné hodnoty jsou pouze orientační.

Co se týče doby odezvy - tady mě panel příliš nepotěšil. I zde se potvrdilo to, co jsem u velkých LCD panelů vysledoval dříve - doba odezvy (response time) velikánů je vyšší než u mnohých 17" modelů.

Premiéra: 19\

Poznámka: Fotografie zobrazuje typicky dvě "fáze" pohybu (dvě exponované pozice) - více "kopii", nebo rozmazané duchy by neměly být vidět. Záběr ukazuje, že testovaný panel má čas odezvy přibližně 30-35ms (jsou vidět dva stíny - druhý, bílý, je vidět zejména v nápisu "Black").

Podle našeho názoru výrobcem uvedená 25ms je příliš optimistická. Osobně ji odhaduji na cca 35ms (výsledky jsou nezávisle od připojení - mlžení ve velmi dynamických scénách nastává jak u VGA tak i v případě propojení DVI).

Např. v 3DMarku 2001 je truck v prvním testu viditelně rozmazaný a čím rychleji sebou hází, tím hůře. Dynamická hra Quake III Arena se vůbec nedá hrát. Zkoušel jsem deathmatch po síti, ale nešlo to. Scéna i pohybující se spoluhráči jsou tak neostří, že přesné zaměření ke střelbě bylo téměř nemožné. Vyzkoušel jsem klidnější hru, Unreal 2, kde vlastně v poklidu procházíte různé lokace a sem tam s někým zabojujete. Tam už to bylo podstatně lepší, jelikož styl hry je mnohem pomalejší. Pochopitelně hry - pokud je to možné - musíte hrát hru v nativním rozlišení 1280x1024. Pokud zvolíte nižší, obraz je opět viditelně horší.

Jistě se zeptáte na filmy - vyzkoušel jsem celkem tři akční tituly a docela to šlo (filmy obecně nemění scénu tak dynamicky jako počítačové hry). Odezva se neprojevila tak markantně jako při hraní rychlých her.

V tomto testu monitor obstál průměrně, na běžné aplikace včetně inženýrství je dobrý, při sledování filmů poslouží taktéž, avšak s počítačovými si vyloženě nerozumí.


Zde nemá monitor žádné záporné body. Pozorovací úhly odpovídají cca uvedeným hodnotám 170° oboustranně.

Premiéra: 19\ Premiéra: 19\

Dobré úhly znovu nahrávají prezentačnímu použití tohoto panelu - budete mít jistotu že pozorovatelé stojící mimo osu panelu neuvidí zkreslený a málo kontrastní obraz.

Vadné pixely

Testovaný panel nevykazoval žádné pixelové vady.

Zhodnocení a závěr

Co říci tedy závěrem? Zkusím to shrnout do jednotlivých bodů a oznámkovat.

hodnocení

hodnocení (max. 5)

obraz - barvy, stupně šedi:

4

obraz - pozorovací úhly:

4

obraz - doba odezvy:

2

Obraz – vadné pixely:

5

kvalita provedení:

4

cena / výkon:

3

výbava:

4

design:

4

CELKEM

3.75 (velmi dobrý)

Pro:

 • velká obrazovka umožňující pohodlnou profesionální práci
 • kvalitní zobrazování
 • vysoký kontrastní poměr 700:1
 • integrované audio

Proti:

 • doba odezvy nepoužitelná pro hraní her
 • slabé integrované audio :-)
 • pouze rozlišení 1280x1024 (chtělo by to vyšší)
 • poněkud vyšší cena

Cena se k 15.1.2004 pohybovala na 24-25 000Kč vč. DPH (v závislosti na prodejci).

Možná jste si všimli, že dílčí závěry z testů tohoto panelu směřují k jednomu vyústění: pokud hodláte výsledky své práce ukazovat jiným, předvádět je nebo prezentovat zákazníkům nebo širšímu auditoriu, je tento panel tím pravým. V tomto případe nevadí poněkud vyšší doba odezvy a naopak, bodují vlastnosti jako vysoký kontrast 700:1 nebo dobré pozorovací úhly. Je evidentní, že právě zde bylo těžiště optimalizací (prakticky neexistují panely které jsou vynikající ve všech ohledech, některá vlastnost se často obětuje na úkor jiných - zde to poněkud "odnesla" doba odezvy). Pokud se na tento panel budete dívat pod tímto úhlem, budete nadmíru spokojeni, pokud jste očekávali "herní stroj" - nebudete nad ním jásat.

I když jsem 17" (S1702D) neviděl, pro osobní použití bych vsadil spíše na tento typ (rozlišení je identické jako u svého 19" brášky).

Za zapůjčení děkujeme firmě ATComputers
Premiéra: 19\ 
Komentáře k článku
RSS
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
22.1.2004 11:13:54   0.0.0.xxx 55
Krásnej. Škoda tý odezvy. TEAC je moje oblíbená firma. Zrecenzujete i tu 17"? Ta by už mohla bejt na hry dobrá, ne?

Jo a mám eště jednu otázku. Kolik procent her má 1280*1024? Co sem tak poslední dobou koukal, zdá se mi, že je to tak půl na půl...
22.1.2004 11:23:40   0.0.0.xxx 65
Dalsi obycejny smejd s mizernou odezvou, ale hlavne ze zabaleny ve slusivem kabatku. Silne mi pripomina predrazene LCD panely Eizo, kde vyrobce taky uvadi 25ms, ale kde bych skutecnou odezvu tipl tak na 50ms a vic... 25k, pche... :-( A ty reci v zaveru, ze u LCD je nutno optimalizovat nektere vlastnosti na ukor jinych ? Na to jim kaslu. Bud za ty penize dokazou vyrobit LCD pouzitelne ve vsech smerech nebo at se vrati ke svym mechanikam, salati.
22.1.2004 11:26:03   0.0.0.xxx 56
konecne po dlouuuuuuuuuuuhe dobe recenze o necem aktualnim a zajimavem. Ale chce to, aby jste delali recenze LCD monitoru
daleko casteji!!!! A zkuste i neco vetsiho nez jen 19 palcu.
22.1.2004 11:29:02   0.0.0.xxx 66
kazda jedna hra, ktora nie je primarne vyvijana pre urcite rozlisenie (najme napr iso3d hry, rpg, pripadne strategie),
ma moznost zvolit si rozlisenie 1280x1024.
22.1.2004 11:34:32   0.0.0.xxx 66
ten panel vypada hezky, ale musim souhlasit s autorem 1280x1024 na 19" panel?? To snad vyrobce nemuze myslet ani vazne (bohuzel evidentne mysli :-( To je rozliseni tak na 17" Dulezita je zobrazena informace, ne jakou plochu to zabere :-/ Tomuhle by vazne sluselo tak 1600x1200. Za tu cenu je to pak jen predrazene, je lepsi jit do rychlejsi a levnejsi 17tky, stejne na ni diky rozliseni bude videt uplne to stejne
22.1.2004 11:50:23   0.0.0.xxx 56
Je hezky ze vyrobce doporucuje tolik a tolik. Stejne je blbost aby kazdej bod ukazoval svuj vlastni bod. Dyt se s tim obrazem da hejbat jako ho rozsirovat a tak ruzne. Jinak musim rict ze sam mam LCD 17 a je celkem jedno u hrach jaky rozliseni tam je snazim se davat to doporuceny, ale neni to uplne moc nutny. Mozna se to min rozmazava pri tom vyzsim rozl. No snad vsechno co sem chtel rict ;)
22.1.2004 12:17:35   0.0.0.xxx 66
Popravdě řečeno ani klasické monitory nejsou dokonalé. U TFT stále platí, že na nějakou vlastnost se trochu obětuje na úkor jiných. Například jinak výborné herní LCD panely Herculesu zobrazují hůře polotóny v tmavých částech obrazu (tím poněkud trpí podání barev) - na druhou stranu nepřesné barvy se při běžném používání dají skousnout (u editace fotek může být problém). Pravdou však je, že tento Teac není "all-round carver" :-) ale spíše určitá "speciálka".
22.1.2004 13:15:51   0.0.0.xxx 66
Zdarek
Teda za tu cenu me toto LCD nenadchlo. Pokud ale shanite 19" monitor stejnych parametru, muzu jedine doporucit Neovo F-419. Vim ze Neovo neni zadna super znacka, ale za 18000 nabidne podle me nejlepsi pomer cena-vykon mezi 19kami. Koupil jsem si ho pred dvema mesicema, a krome maleho rozliseni (jako v tomto pripade 1280x1024) jsem zadny jiny problem neobjevil. Sneslo by asi i 1600x1200. A vlastne ani to jako problem moc nepocituji - napr pri otevrenem excelu je jeho prehlednost excelentni. Hry? Bez chybicky. Od QuakeIIIA pres Vitcong, ze starsich HL bez problemu. Koneckoncu tady mate link na recenzi http://www.svethardware.cz/art.jsp?doc=B568F5F5E6580FE7C1256DE800574EF4

Krt
P.S. Fakt nejsem dealer Neova.....
22.1.2004 13:17:01   0.0.0.xxx 66
A nechystate se recenzovat treba 19" LCD od Samsungu?
22.1.2004 13:37:58   0.0.0.xxx 66
... a taky ho muzu doporucit. za ty prachy je to bomba.
22.1.2004 14:37:39   0.0.0.xxx 66
u fotografie pozorovacich uhlu mne prekvapil cerny ramecek okolo. Pritom zde uvadeny model ma ramecek stribrny(sedy?). Jedna se o fotomontaz?
22.1.2004 15:12:38   0.0.0.xxx 66
mam ho taky je fakt super!! NFS7(underground) ktery ted hraju neni ani trochu maznute a to tam jezdite fakt rychle... jinak by me zajimalo jak je to s tou obnovovaci frekvenci... mam ho pres RefreshFix danej trvale na 75hz ale jak tady pisou v recenzi je mozne ze 60hz je lepsi?? poradite mi s timhle? diky moc.. (jo a jas mam na 24 ze 100)
22.1.2004 15:36:08   0.0.0.xxx 66
"Nevyhovující response time se projevuje rušivě zejména v těchto situacích: při převíjení (skrolování) dlouhého dokumentu, v dynamických video scénách nebo ve hrách (zde jsou překvapivě nejvíce postižené hry ze skrolujícím pozadím - Warcraft, SimCity, Diablo...)." co je na tom prekvapiveho? ) imho to delaji vsechny LCD
22.1.2004 15:40:10   0.0.0.xxx 66
Jo skoda odezvy, jenomze takto svym vyrobkum fandi vsichni vyrobci takze necekej ze to je nekde lepsi, zazraky se nekonaji.
22.1.2004 16:52:54   0.0.0.xxx 66
A jak se dá to rozlišení nastavit? Hodně her nabízí 1024x768, pak 1280x960 a potom už rovnou 1600x1200. ?
22.1.2004 17:02:43   0.0.0.xxx 66
Takovej SM 192B, nebo raději 193T, by mě zajímal :-)
23.1.2004 07:01:10   0.0.0.xxx 66
Obraz se fotí prakticky ve tmě a rámeček pochopitelně nesvítí :-)
23.1.2004 07:07:35   0.0.0.xxx 66
Docela jsem se nasmál té větě s obnovovací frekvenci a rychlou jízdou v NFS-U. Nejedná se pochopitelně o rychlost pohybu v 3D světě vpřed. Problémy se právě u her typu NFS moc neprojevují a když jo tak nevadí (samo NFS-U má funkci blur). U 3D stříleček je to zřetelnější (zkuste obrazem "švenkovat" - stát a myší pohybovat nepříliš rychle doprava a doleva) a nejhorší to je u jemného skrolování (po jednom, dvou px). Na tom si většinou vylámou zuby i ti nejlepší (nemluvě o obecně pomalých 19-kách).
23.1.2004 07:22:37   0.0.0.xxx 66
Takové příspěvky (to je šmejd, já mám ale lepší) mě opravdu štvou. Jsou totiž psány lidmi kteří pochopitelně testovaný panel neviděli ale jsou velmi chytří a rozhodně ví, co je lepší. Já jsem testoval Neovo K-19 (nyní je v nabídce F-419) a i u toho panelu jsem zjistil že uvádějí spíše zbožné přání než realitu. Vzhledem k větší ploše buněk jsou velké panely s malým rozlišením VŽDY pomalejší než ekvivalentní 17ky (světe div se ale i tekuté krystaly mají svou setrvačnost - tím větší čím větší je buňka, proto i pomalost 15" LCD).
Prosím váženou porotu, aby produktové tipy tohoto typu nebrala jako směrodatné. P.S. Klidně se na toto Novo podíváme - ale 19 LCD s 1280x1024 jsou spíše záležitostí marketingu než potřeb uživatelů.
23.1.2004 07:42:17   0.0.0.xxx 66
Chcete věte jak na tom je daný panel s dobou odezvy? Zkuste tento malý test: 1. otevřete si tabulku v excelu, zmenšete ji do menšího okna (přes 1/3 obrazovky), do několika buněk napište zelený červený a modrý text. Okno chytněte za horní lištu a velmi pomalu jim kroužete po obrazovce (musíte mít zapnuto zobrazování obsahu okna při pohybu). 2. u tohoto článku chytněte posuvník vpravo a pomalu skrolujte nahoru a dolů (po pixelech).
23.1.2004 08:16:31   0.0.0.xxx 66
Mas pravdu v tom ze jsem ten testovany monitor nevidel. Cetl jsem recenzi, a v ty jasne stoji, ze se na hry nechyta. Uvedom si, ze ja tady pisu o monitoru za .... (Ehm, nechavam ti cas na aby sis ten zacatek nejak predzvejkal..).......(jeste moment, vim jsi pomalejsi).......... 18 000,- Kc, slovy osmnact tisic korun. To je celkem o 6000 mene nez testovany. Je to jeden z nejlevnejsich panelu mezi 19", takze pochopitelne podle toho podava vykon. Doufam ze je to srozumitelne.
Takze jde o to, ze Neovo ti nabidne minimalne to co Teac, plus hry na nem hrat jdou!!! Nepis jako clovek, ktery testovany panel nevidel, ale je VELMI, VELMI CHYTRY. Pokud se ti to nezda, precti si recenzi na kterou jsem dal link, protoze chapu ze jenom muj dobry pocit na to napsat, ze je neco dobry nestaci. Popr. muzes udelat recenzi na Neovo (o cemz ted celkem pochybuji - preci se nebudes ted blamazovat...) Chapu, ze jsi odbornik, presto prosim prestan delat vlny, a tvarit se pri tom jako osvoboditel.
Krt
P.S. Stejne si mysli, ze te nejvic dozralo to, ze je tam link na jiny WEB s podobnou tematikou. Muzu te ale uklidnit - PCTuning je rozhodne o pet trid vys.
23.1.2004 09:10:35   0.0.0.xxx 66
Moje rec. V dobe kdy 15" notebooky maji bezne 1400x1050 je totalni blbost mit na 19" rozliseni 1280x1024. Je to mrhani mistem. Kdyby to melo 1600x1200 tak je to optimalni, mozna by to sneslo i vice.
23.1.2004 11:34:19   0.0.0.xxx 66
Ano, nekde nahore jsem psal, ze je to smejd. Ale ne z duvodu, ze mam doma lepsi (mam obyc. 19CRT), ale z duvodu, ze uz delsi dobu shanim nejake pouzitelne 19LCD. To co vyrobci s touhle uhloprickou nabizi, kolik za ty smejdy chteji a jak lzou pri udavani parametru me uz vazne leze krkem, tak to prosim neber osobne...
23.1.2004 12:13:34   0.0.0.xxx 76
Zrovna dneska jsem narazil na první hru, která mi nechce nabídnout rozlišení 1280x1024 - je to HD2. Jinak zatím všude to fungovalo...
23.1.2004 13:25:11   0.0.0.xxx 66
Uvažuji o koupi panelu asi 17" a docela by mě zajímalo, jak vypadá obraz pokud se nastaví nějaké NEnativní rozlišení s poměrem stran 4/3 (=prakticky všechna kromě 1280*1024).
Panel obraz zdeformuje (počemž zrovna netoužím) nebo pouze nevyužije část pixelů (udělá černý pás nahoře a dole).

Chápu, že dojde k interpolaci, to mě ale nezajímá, jde mi o to, zda-li se změní poměr stran, nikde jsem to nenašel.
Myslím, že se to hodí třeba pro hry....
23.1.2004 14:55:42   0.0.0.xxx 66
Ty vado tyhle problemy fakt nechapu ;)))) kupte si CRT a neres te ty body uz ;)
24.1.2004 03:38:21   0.0.0.xxx 66
Zdravím všechny
A kdomi co poví o LCD monitoru Sony HX 73S.Myslím žeje nejlepší LCD 17" coje na trhu cose týče parametru.S cenou jeto horší stojí 19700kč.
24.1.2004 08:24:29   0.0.0.xxx 66
Honzo, ty jsi ale Janek. Víš, vo čem je vůbec řeč? Víš, jaký výhody a nevýhody má LCD vs CRT? Předpokládám, že jo. Tak jak potom můžeš někomu, kdo chce LCD a ptá se na poměr stran, doporučovat, ať to neřeší a ať si koupí CRT? K čemu by mu bylo, když chce LCD? To tvoje "doporučení" je úplně k h..nu. Chápeš? :-)
25.1.2004 09:40:32   0.0.0.xxx 66
za 25 tisíc by to mělo umět všechno, zatim je to ve stádiu vývoje.
25.1.2004 19:05:52   0.0.0.xxx 66
Nema niekto skusenosti s touto 19-kou? Alebo skuste poradit nejaky dobry link s recenziou. Zatial najlepsi test, kde sa zialbohu tento model nenachahza bol na xbitlabs.com Do pozornosti davam tieto dva odkazy:
(1) http://www.xbitlabs.com/articles/other/display/response-3.html
(2) http://www.xbitlabs.com/articles/other/display/response-4.html
25.1.2004 19:07:40   0.0.0.xxx 66
Používám tento monitor asi 3 měsíce a rychlostí (pomalostí) odezvy jsem byl hodně zklamán. Tento monitor se na "doomovky" atp. vůbec nehodí!!! Nemá smysl psát další "subjektivní pocity". Stačí udělat např tento TEST. START-Spustit- napsat DXDIAG- záložka Zobrazení. Pokud bude mít rotující kostka "mázlé" rohy tak bych monitor na hry rozhodně nedoporučl! Kamarád má 17" Acer 16ms, kde ta kostka je už takřka ostrá. Měl jsem, ale jiné důvody proč jsem se pro F-419 rozhodl.
26.1.2004 02:21:43   0.0.0.xxx 66
Otevrete start/programy/prislusenstvi/ malovani
otevrete nejaky obrazek, vemte za horni listu programu a smrdlejte rychle oknem po plose, pripravte si ale predem sacky na zvraceni.
26.1.2004 02:27:06   0.0.0.xxx 66
Kdyz testujete LCD panel, udelejte prosim dig. fotakem snimek z uhlu ktery udava vyrobce at vime OVSEM S POSTUPNE NASTAVENYMI BARVAMI BILA, SEDA 50% (atd.), CERVENA, ZELENA, MODRA, PO CELE PLOSE, jinak je prd poznat.
26.1.2004 02:32:01   0.0.0.xxx 66
Taky cekam na nezkreslujici LCD placku ci na jine technologii postaveny plochy monitor, delam grafiku a prceni barev v uhlech, slow resp time a podobne mouchy nemuzu zkousnout.
26.1.2004 12:10:09   0.0.0.xxx 66
Nejdříve je nutné říci, že rozlišení panelu je, i přes 19" úhlopříčku, "sedmnáctkových" 1280x1024. To je pro takovou plochu docela málo (hustota obrazových bodů je v tomto případě nižší a odpovídá kancelářským LCD 15").

na 17" je 1280x1024 moc, nedá se na to koukat. To bych si raději koupil 15" s 1024x768. Proč sakra někdo nedělá 17"ku s 1152x864. Pro lidi co mají horší zrak jsou současné 17"ky nepoužitelné. myslím že 1280x1024 je na 19"ku tak akorát.
26.1.2004 12:13:18   0.0.0.xxx 66
a už jsi něky před takovým panelem seděl, že tohle prohlašuješ. Zkus si někdy sednout před 15ku na noťasu s 1400x1050 a uvidíš, jak je to všechno titěrný. Pro lidi s horším zrakem je i 1280x1024 na 17ce na hov..
26.1.2004 14:13:23   0.0.0.xxx 66
Jiné rozlišení než 1280x1024 použiješ převážně jen u her a tam to nepoznáš. Obraz bude navýšku trochu protáhlý. A to o 1.067x.
27.1.2004 09:41:41   0.0.0.xxx 66
To teda sakra poznas, protoze vsechny kruhy budou ovaly a hlavne to bude interpolovat 968 na 1024 coz pak vypada pekne hnusne. A ne vsechny hry podporujou jiny rozliseni nez 4:3
27.1.2004 12:02:29   0.0.0.xxx 66
cus Ondro, (teda doufam ze si to ty z oc.cz :-), kdyz premyslim jak jsme si vzajemne dopomahali k monitoru, tak je mi hned veseleji. Me zazitky z panelu Neovo F-419 jsou takove, ze za ty prachy je paradni, sice odezva neni ´pro profi hrace, ale da se na to zvyknout a me treba vadila vzdy vice geometrie nez neostrost ( a ze jsem mel "kvalitnich" CRT hafo.)Jinak da se sehnat i za 15,2k bez dane tak se snazte!!
27.1.2004 14:10:12   0.0.0.xxx 66
No to je presne vec nazoru , ja na 19 CRT (Sony G420) provozuju 1600x1200) a doma na 21 CRT (Sony F520) jedu 1920x1440) , ale chapu lidi co to chtej pravej opak. me osobne prijde rozumne mit nejake LCD s 1600x1200 kde polovina je 800x600 a tudiz neinterpolovane rozliseni pouzitelne treba pro gamezniky.
28.1.2004 07:58:54   0.0.0.xxx 66
Díky za info...
28.1.2004 13:35:31   0.0.0.xxx 66
Chtel jsem si poridit LCD 19 '' a nikde jsem nemohl najit nejake solidni recenze , pro mne uz je pozde , uz jsem si poridil LCD 19 hp l1925 20ms 10/10 a jsem opravdu mile prekvapen. Je uplne super. A jinak recenze je to fajn, urcite to dalsim pomuze v rozhodovani.

Redakce si vyhrazuje právo odstranit neslušné a nevhodné příspěvky. Případné vyhrady na diskuze(zavináč)pctuning.cz

0 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 0Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.