LCD 17": LG L1710S - černá ovce rodiny? |
autor: Kwolek Jirka , publikováno 13.4.2004 |
Výrobky firmy LG vždy patřily spíše k nadprůměru - příkladem nechť jsou veleúspěšné multiformátové vypalovačky DVDąRW /RAM, kvalitní mechaniky CD-RW nebo obrazovky typu Flatron. Firma LG vyniká nejen nadprůměrným designem ale i efektivním marketingem. Nechť mi obě firmy prominou, ale v tomto ohledu mi LG trochu připomíná Sony.
Součásti strategie LG je i zařazování levnějších výrobků ke známým produktovým řadám. Tak vznikla řada levných monitorů Flatron ez (které nemají s vnitřně plochými Flatrony nic společného), tak je tomu i v tomto případě - Flatron L1710S (neboť i tento panel nese označení Flatron) se s jinými výrobky LG spíše veze.
Nepředbíhejme však události a začněme od začátku - od designu:
LG L1710S - design
První věcí, která vás na většině panelů zaujme (nebo naopak nezaujme :) je jejich design. 1710S patří mezi typy které se pohybují na pomezí mezi konzervativním a odvážným moderním designem. Robustní stojan a tenký stříbrný rámeček jsou sázkou na jistotu, nikoho neurazí a líbí se téměř všem.
LG i u tohoto panelu dodržuje jednotný vzhled,
i zde byla použita elegantní kombinace dvou barev - stříbrné a šedočerné.
Panel je mimořádně nenáročný na místo. Je kompaktní (stříbrný rámeček kolem TFT je velmi úzký, 2 - 3cm), stojan patří mezi nejlepší konstrukce jaké jsem kdy viděl.
Pod panelem je, díky robustnímu stojanu který profilem připomíná otočenou sedmičku, nečekaně mnoho místa - na otočnou základnu (viz. dále) je možné odložit tužky případně kalkulačku. Dva klouby dovolují jistou míru výškového nastavení.
Masivní a těžká základna panelu trochu klame - záhy po instalaci zjistíte, že panelem lze velmi snadno otáčet. Na "vině" je kruhové kluzné ložisko umístěné pod základnou - pokud se podíváte blíže zjistíte, že základna stojanu se nad stolem jakoby vznáší na gumovém kroužku.
Zadní část panelu řešena čistě a elegantně. Jediným porušením čistých linii je čtvercová montážní plocha uprostřed panelu. Rozteč je podle standardu VESA (modul 100mm) a umožňuje instalaci panelu na otočné rameno či jeho zavěšení na stěnu.
Model 1710S vstupů příliš "nepobral" (k dispozici je jen VGA D-SUB), přesto to není to hlavní, co bych panelu vytknul.
Design panelu tedy, jak sami vidíte, patří mezi ty zdařilejší. Instalace a nastavení panelu je snadné, 1710S se spokojí s minimem prostoru. Potud tedy se v ráji neobjevuje žádný stín...
Ovládání
Na filozofii ovládání je si třeba chvíli zvykat. Dobré je, že většinu potřebných funkcí (automatické nastavení obrazu, jas a kontrast) lze vyvolat jedním tlačítkem. Trochu lituji, že výrobce nepoužil změnu jasových profilů (Video, text, prezentace, noc...) jedním tlačítkem tak, jak to umí L1720.
V další části se blíže podíváme na technické parametry.
Základní technické parametry
rozměry obrazu | úhlopříčka 17 palců (43.2 cm) |
přirozené rozlišení | SXGA 1280x1024 |
počet barev | 16.7 mil. |
luminosita | 250 cd/m² |
kontrast | 400:1 |
doba odezvy | < 16 ms |
pozorovací úhly | 1025 stupňů |
rozlišení a obnovovací frekvence (* interpolováno) |
*720 x 400 (DOS): 70 Hz *640 x 480: 60 Hz, 72 Hz, 75 Hz, 85 Hz *800 x 600: 60 Hz, 72 Hz, 75 Hz, 85 Hz *1024 x 768: 60 Hz, 72 Hz, 75 Hz, 85 Hz 1 280 x 1 024: 60 Hz, 70 Hz, 75 Hz |
pixel clock | 135MHz |
vstupy | VGA (analogový D-SUB), |
audio | - |
odběr | < 4W v klidovém stavu, typicky 45W |
rozměry | 393 x 425 x 222 mm (šíře panelu je 40 mm) |
možnosti instalace | volně stojící na stojanu (max. sklopení 20o), na kotvící systém podle standardu VESA, možnost zavěšení na zeď (stojan je demontovatelný) |
hmotnost | 6,3kg |
Pokračování...
{mospagebreak title=LG L1710S - obraz}I když parametry patří mezi dnešní "lepší standard", o skutečné kvalitě zobrazení nevypovídají příliš mnoho (je známo, že papír, web a .pdf snese téměř vše :)
Nejdříve shrneme teorii a pak panel prověřme našimi redakčními testy.
TFT panely a jejich obraz
Mnoho lidí, kteří jsou při pohledu na obraz TFT panelů na první pohled okouzlení obrazem se zářivými barvami, výbornou ostrostí a dokonalou geometrii (zejména při předvádění šetřičem obrazovky typu "akvárium"), netuší, že i tyto, na první pohled dokonalé panely mají své specifické problémy.
Doba odezvy - response timeNa rozdíl od monitoru, kde je náběh i zhasínání obrazových bodů zanedbatelné, je každá buňka LCD zatížená určitou "setrvačností" (response time). Není divu, vždyť fyzikálně se u TFT stále jedná o mechanické natáčení tekutých krystalů v elektrickém poli. Dlouhá doba odezvy způsobuje rušivé mlžení a optický neklid na hranách a plochách pohybujících se části obrazu. Nevyhovující response time se projevuje rušivě zejména v těchto situacích: při převíjení dlouhého dokumentu, v dynamických video scénách nebo ve hrách (zde jsou ku podivu nejvíce postižené strategické a simulační hry ze skrolujícím pozadím). Dobu odezvy uvádíme v milisekundách, čím je menší, tím lépe (dnes by již v žádném případě by neměla překračovat 30ms). Hodnotu response time můžeme ještě rozdělit na dvě části: na dobu potřebnou k rozsvícení bodu (tr, rise time) a na dobu potřebnou ke zhasnutí aktivního bodu (tf, fall time). Omezení pozorovacího úhluTento jev je často považován za největší nevýhodu TFT panelů. Díky svému polarizačnímu charakteru dochází při pohledu na obraz panelu z boku (mimo rozsah stanovený pozorovacími úhly) k dramatické ztrátě jasu doprovázené zkreslením barev (v extrémním případě se obraz obrací až do negativu). Někteří výrobci, podle hesla, papír snese všechno - navíc v situaci kdy neexistuje jednoznačná metoda určování pozorovacích úhlů, uvádějí pozorovací úhly (i dobu odezvy - response time) o kterých by se, diplomaticky řečeno, "dalo s úspěchem pochybovat". Obecně platí, že uváděné hodnoty jsou pouze orientační. Nehomogenita barev a nerovnoměrné prosvětlení paneluJistá mírná barevná nehomogenita (nejednorodost) je jednodušším panelům dokonce vlastní - souvisí totiž s dříve zmíněnými pozorovacími úhly (ty například způsobují, že některé světlé barvy mají v horní části panelu jinou sytost, či dokonce odstín, než v části dolní, kterou přirozeně pozorujeme pod jiným úhlem). Barevná nehomogenita není při běžné práci nijak zřetelná, avšak panely trpící tímto neduhem (téměř všechny starší a některé nejlevnější typy TFT panelů) se nehodí k editaci fotografii a grafiky. Dalším problémem je nerovnoměrnost zadního osvětlení (back light). Tato nedokonalost se dokonce zesiluje po určité době provozu - takto postižený panel vypadá jako politý světlou kávou: některé části obrazu jsou mírně zašedlé (mají menší jas). Viníkem je prosvětlovací výbojka, která má, ve srovnání s monitorem, mnohem nižší životnost (cca 3-5 let svícení). |
Pojďme se podívat jak se s těmito problémy "popere" náš testovací kousek.
Kámen úrazu 1710S - pozorovací úhly
Na Internetu se uvádí hodnoty: 140 stupňů v horizontální rovině a 110 stupňů ve vertikále - to jsou na dnešní dobu průměrné parametry.
Podle našich kriterii to s pozorovacími úhly vypadá poněkud hůře. Zatímco horizontální hodnota přibližně odpovídá (je cca 120-140o), ve vertikální rovině úhly stěží překračují 90o (+/- 45o).
horizontální rovina je poměrně v pořádku...
základní, kolmý záběr
Jak testujemeKontrolním snímkem ověřujeme, jak je na tom panel s vertikální rovinou. Snímáme dva záběry ze vzdálenosti 1.2m, přičemž první (základní) je snímán v ose panelu a druhý z bodu vyššího o 60cm (přibližně pod tím úhlem vidí panel člověk stojící za židlí "operátora"). |
Vertikální rovina nevypadá příliš dobře - jednotlivé odstíny šedi (na ploše, buttonech a posuvnících) splývají při pohledu shora do jediného odstínu. Horší však je, že barvy mění svůj jas i odstín - všimněte si np. čtverečků (jeden je modrý a druhý růžový) a porovnejte je se základním záběrem.
Pro jistotu jsem nafotil i náš testovací obrazec "duha" na kterém lze snadno zjistit vliv místa pozorování na změnu jasu a odstínu barev.
Obrazec si můžete stáhnout zde - sami si ověřte, jak se chová vaše LCD.
Testovaný panel nelze v žádném případě použit k editaci grafiky. Brání tomu především horizontální pozorovací úhel - při pohledu mimo osu se mění odstín barev a snižuje se jejich kontrast.
Testovací obrazec
Pokud se na panel budete dívat kolmo, zjistíte, že L1710S nemá s podáním barev žádné problémy - přechody jsou plynulé, nejsou vidět mapy, tmavé i světlé odstíny jsou rovnoměrné.
stejně jako u ostatních panelů jsou tmavší odstíny mírně "zkomprimované" ...
Response time
Zde jsme použili náš rychle se pohybující testovací obrazec (ten jsme exponovali jsme časem 1/60s, obnovovací kmitočet byl 75Hz).
Výsledek odpovídá panelům s odezvou cca 20-25ms. I zde si výrobce poněkud přisadil - podobně jako většina výrobců kteří deklarují 16ms. V tomto ohledu však nevidím žádný problém.
Vadné pixely
Testovaný panel nevykazoval žádné pixelové vady.
Závěr
Klady:
- elegantní design,
- uchycení VESA,
- praktický stojan.
Zápory:
- malý vertikální pozorovací úhel
Nepíše se mi to snadno, ale tento panel bych rozhodně nedoporučil tam, kde je vysoká pravděpodobnost, že se na panel budete často dívat jinak než kolmo (zejména shora). Pro sekretářku nebo účetní je v Flatron L1710S pořádku, grafik však rozhodně nebude nadšený. Panel také není vhodný pro prezentace.
Obecně bych doporučil abyste se raději poohlédli po dražším modelu LG 1720B/ P - mnohem kvalitnější obraz za to rozhodně stojí - i když musím uznat, že podobnými nectnostmi trpí i mnohé panely jiných renomovaných firem (teď mě napadá pouze Benq).
Jiří Kwolek
Redakce si vyhrazuje právo odstranit neslušné a nevhodné příspěvky. Případné vyhrady na diskuze(zavináč)pctuning.cz
P.S. a ty fotografie jsem taky dělal ve vlaku?
iiyama a NEC riesi kazdy problem... aspon pre socku ako som ja
On takovy 20-inch apple cinema display z hlediska barevne vernosti taky nic moc.
tim bylo mysleno ze recenze je dle meho dost kratka treba o te ADIne jste se rozepsali vice. PS: Jinak je pro vas problem psat ve vlaku a fotky poridit pozdeji ?
Taky bych nevycital nepritomnost DVI, je to blbost kdyz mam dva nebo vice modelu lisici se prave temito vstupy. To bych mohl v testu nejakeho automobilu napsat ze je chyba ze se jedna o sedan a pak v testu kombiku napsat ze chyba je ze to neni sedan.
Taky hodotit to zda vam na test poslali kus s vadnimi pixely nebo bez ???? to snad nemyslite vazne
to honzeek:
Psal jsem snad neco cim bych vam dal zaminku k tomu aby jste hodnotil me technicke znalosti ? Nevsiml jsem si.
Naznacil jsem ze mam nejvetsi pecku na stole? Nebo to bylo na jora ??
Jinak pokud se bavime o grafice tak bud delate grafiku tak ze je vam v podstate skoro jedno jake LCD/CRT mate na stole nebo nebo tak ze vam nepomuze ani EIZO a podobne. Bohuzel je to tak, zatim....
Jsem s nim naprosto spokojeny pro me ja dulezite divat se
na pc 4-6 hodin denne v kuse a nemuset si kapat kapky do oci
Pred tim jsem mel Crt takovou klasiku a po dvou hodinach to
bylo k nevydrzeni.
jediny co je mozna horsi nez je udano v hodnotach od vyrobce je pozorovaci uhel, vertikalni, ale pokud dela na pc jeden clovek a nikdo mu nekouka prez rameno, nevidim na nem jedinou vadu ... spokojenost
asi netreba nakupovat vo velkosklade...
muzete nekdo tak nejak popsat rozdil mezi zapojenim LCD pres analog a digital? spis ohledne kvality obrazu a vyhod DVI oproti VGA...ted koukam do 17 ADI nevimkolik pripojenou pres DVI a do 15 pres VGA a zase tak supr rozdil to neni :-( diky
kuba
a) pouzitim jineho nez nativniho (1280x1024px) rozliseni
b) nekvalitou vystupu graficke karty. Mam nejaky klon
radeona, s DVI a analog vystupem. Analogovy vystup
na teto karte je velmi nekvalitni, zatimco DVI vystup,
i kdyz k nemu pripojim analogovy monitor pres dvi > analog redukci, tak ma vystup dobry. Doporucuji vyzkouset, pokud mate na karte analog a dvi vystup a ve vasem pripade LCD monitor jen s analogovym vstupem, tak zkuste jet pres ten dvi s redukci na analog. Me to pomohlo (i kdyz to nepotrebuji, protoze mam 1710b a tak jedu dvi > dvi a obraz je vyborny.