Hlavní stránka Hardware Monitory, LCD panely LCD 17": LG L1710S - černá ovce rodiny?
LCD 17": LG L1710S - černá ovce rodiny?
autor: Kwolek Jirka , publikováno 13.4.2004
LCD 17
Po recenzi výborného plochého panelu LG 1720B jsme byli docela natěšeni i na levnějšího "LG bratrance", na 17" TFT panel L1710S. Jára Cimrman řekl okřídlenou větu, že "očekávání vždy následuje zklamání" a tento test jeho slova bohužel potvrdil. Z nadprůměrných obrazových výkonu 1720B /P jsme se při testování tohoto panelu rázem propadli do šedého průměru. Panel L1710S by asi dopadl zcela jinak, nebýt nečekaně špatných pozorovacích úhlů... {mospagebreak title=LG L1710S - parametry}

Výrobky firmy LG vždy patřily spíše k nadprůměru - příkladem nechť jsou veleúspěšné multiformátové vypalovačky DVDąRW /RAM, kvalitní mechaniky CD-RW nebo obrazovky typu Flatron. Firma LG vyniká nejen nadprůměrným designem ale i efektivním marketingem. Nechť mi obě firmy prominou, ale v tomto ohledu mi LG trochu připomíná Sony.

Součásti strategie LG je i zařazování levnějších výrobků ke známým produktovým řadám. Tak vznikla řada levných monitorů Flatron ez (které nemají s vnitřně plochými Flatrony nic společného), tak je tomu i v tomto případě - Flatron L1710S (neboť i tento panel nese označení Flatron) se s jinými výrobky LG spíše veze.

Nepředbíhejme však události a začněme od začátku - od designu:

LG L1710S - design

První věcí, která vás na většině panelů zaujme (nebo naopak nezaujme :) je jejich design. 1710S patří mezi typy které se pohybují na pomezí mezi konzervativním a odvážným moderním designem. Robustní stojan a tenký stříbrný rámeček jsou sázkou na jistotu, nikoho neurazí a líbí se téměř všem.

LCD 17\
LG i u tohoto panelu dodržuje jednotný vzhled,
i zde byla použita elegantní kombinace dvou barev - stříbrné a šedočerné.

Panel je mimořádně nenáročný na místo. Je kompaktní (stříbrný rámeček kolem TFT je velmi úzký, 2 - 3cm), stojan patří mezi nejlepší konstrukce jaké jsem kdy viděl.

LCD 17\

Pod panelem je, díky robustnímu stojanu který profilem připomíná otočenou sedmičku, nečekaně mnoho místa - na otočnou základnu (viz. dále) je možné odložit tužky případně kalkulačku. Dva klouby dovolují jistou míru výškového nastavení.

Masivní a těžká základna panelu trochu klame - záhy po instalaci zjistíte, že panelem lze velmi snadno otáčet. Na "vině" je  kruhové kluzné ložisko umístěné pod základnou - pokud se podíváte blíže zjistíte, že základna stojanu se nad stolem jakoby vznáší na gumovém kroužku.

LCD 17\

Zadní část panelu řešena čistě a elegantně. Jediným porušením čistých linii je čtvercová montážní plocha uprostřed panelu. Rozteč je podle standardu VESA (modul 100mm) a umožňuje instalaci panelu na otočné rameno či jeho zavěšení na stěnu.

LCD 17\

Model 1710S vstupů příliš "nepobral" (k dispozici je jen VGA D-SUB), přesto to není to hlavní, co bych panelu vytknul.

LCD 17\

Design panelu tedy, jak sami vidíte, patří mezi ty zdařilejší. Instalace a nastavení panelu je snadné, 1710S se spokojí s minimem prostoru. Potud tedy se v ráji neobjevuje žádný stín...

Ovládání

LCD 17\

Na filozofii ovládání je si třeba chvíli zvykat. Dobré je, že většinu potřebných funkcí (automatické nastavení obrazu, jas a kontrast) lze vyvolat jedním tlačítkem. Trochu lituji, že výrobce nepoužil změnu jasových profilů (Video, text, prezentace, noc...) jedním tlačítkem tak, jak to umí L1720.

V další části se blíže podíváme na technické parametry.

Základní technické parametry

rozměry obrazu úhlopříčka 17 palců (43.2 cm)
přirozené rozlišení SXGA 1280x1024
počet barev 16.7 mil.
luminosita 250 cd/m²
kontrast 400:1
doba odezvy < 16 ms
pozorovací úhly 1025 stupňů
rozlišení a obnovovací frekvence
(* interpolováno)
*720 x 400 (DOS): 70 Hz
*640 x 480: 60 Hz, 72 Hz, 75 Hz, 85 Hz
*800 x 600: 60 Hz, 72 Hz, 75 Hz, 85 Hz
*1024 x 768: 60 Hz, 72 Hz, 75 Hz, 85 Hz
1 280 x 1 024: 60 Hz, 70 Hz, 75 Hz
pixel clock 135MHz
vstupy VGA (analogový D-SUB),
audio -
odběr < 4W v klidovém stavu, typicky 45W
rozměry 393 x 425 x 222 mm (šíře panelu je 40 mm)
možnosti instalace volně stojící na stojanu (max. sklopení 20o),
na kotvící systém podle standardu VESA,
možnost zavěšení na zeď (stojan je demontovatelný)
hmotnost 6,3kg

Pokračování...

{mospagebreak title=LG L1710S - obraz}

I když parametry patří mezi dnešní "lepší standard", o skutečné kvalitě zobrazení nevypovídají příliš mnoho (je známo, že papír, web a .pdf snese téměř vše :)

Nejdříve shrneme teorii a pak panel prověřme našimi redakčními testy.

TFT panely a jejich obraz

Mnoho lidí, kteří jsou při pohledu na obraz TFT panelů na první pohled okouzlení obrazem se zářivými barvami, výbornou ostrostí a dokonalou geometrii (zejména při předvádění šetřičem obrazovky typu "akvárium"), netuší, že i tyto, na první pohled dokonalé panely mají své specifické problémy.

Doba odezvy - response time

Na rozdíl od monitoru, kde je náběh i zhasínání obrazových bodů zanedbatelné, je každá buňka LCD zatížená určitou "setrvačností" (response time). Není divu, vždyť fyzikálně se u TFT stále jedná o mechanické natáčení tekutých krystalů v elektrickém poli.

Dlouhá doba odezvy způsobuje rušivé mlžení a optický neklid na hranách a plochách pohybujících se části obrazu. Nevyhovující response time se projevuje rušivě zejména v těchto situacích: při převíjení dlouhého dokumentu, v dynamických video scénách nebo ve hrách (zde jsou ku podivu nejvíce postižené strategické a simulační hry ze skrolujícím pozadím).

Dobu odezvy uvádíme v milisekundách, čím je menší, tím lépe (dnes by již v žádném případě by neměla překračovat 30ms). Hodnotu response time můžeme ještě rozdělit na dvě části: na dobu potřebnou k rozsvícení bodu (tr, rise time) a na dobu potřebnou ke zhasnutí aktivního bodu (tf, fall time).

Omezení pozorovacího úhlu

Tento jev je často považován za největší nevýhodu TFT panelů. Díky svému polarizačnímu charakteru dochází při pohledu na obraz panelu z boku (mimo rozsah stanovený pozorovacími úhly) k dramatické ztrátě jasu doprovázené zkreslením barev (v extrémním případě se obraz obrací až do negativu).

LCD 17\

LCD 17\

Někteří výrobci, podle hesla, papír snese všechno - navíc v situaci kdy neexistuje jednoznačná metoda určování pozorovacích úhlů, uvádějí pozorovací úhly (i dobu odezvy - response time) o kterých by se, diplomaticky řečeno, "dalo s úspěchem pochybovat". Obecně platí, že uváděné hodnoty jsou pouze orientační.

Nehomogenita barev a nerovnoměrné prosvětlení panelu

Jistá mírná barevná nehomogenita (nejednorodost) je jednodušším panelům dokonce vlastní - souvisí totiž s dříve zmíněnými pozorovacími úhly (ty například způsobují, že některé světlé barvy mají v horní části panelu jinou sytost, či dokonce odstín, než v části dolní, kterou přirozeně pozorujeme pod jiným úhlem). Barevná nehomogenita není při běžné práci nijak zřetelná, avšak panely trpící tímto neduhem (téměř všechny starší a některé nejlevnější typy TFT panelů) se nehodí k editaci fotografii a grafiky.

Dalším problémem je nerovnoměrnost zadního osvětlení (back light). Tato nedokonalost se dokonce zesiluje po určité době provozu - takto postižený panel vypadá jako politý světlou kávou: některé části obrazu jsou mírně zašedlé (mají menší jas). Viníkem je prosvětlovací výbojka, která má, ve srovnání s monitorem, mnohem nižší životnost (cca 3-5 let svícení).

Pojďme se podívat jak se s těmito problémy "popere" náš testovací kousek.

Kámen úrazu 1710S - pozorovací úhly

Na Internetu se uvádí hodnoty: 140 stupňů v horizontální rovině a 110 stupňů ve vertikále - to jsou na dnešní dobu průměrné parametry.

Podle našich kriterii to s pozorovacími úhly vypadá poněkud hůře. Zatímco horizontální hodnota přibližně odpovídá (je cca 120-140o), ve vertikální rovině úhly stěží překračují 90o (+/- 45o).

LCD 17\
horizontální rovina je poměrně v pořádku...

LCD 17\
základní, kolmý záběr

Jak testujeme

Kontrolním snímkem ověřujeme, jak je na tom panel s vertikální rovinou. Snímáme dva záběry ze vzdálenosti 1.2m, přičemž první (základní) je snímán v ose panelu a druhý z bodu vyššího o 60cm (přibližně pod tím úhlem vidí panel člověk stojící za židlí "operátora").

LCD 17\

Vertikální rovina nevypadá příliš dobře - jednotlivé odstíny šedi (na ploše, buttonech a posuvnících) splývají při pohledu shora do jediného odstínu. Horší však je, že barvy mění svůj jas i odstín - všimněte si np. čtverečků (jeden je modrý a druhý růžový) a porovnejte je se základním záběrem.

Pro jistotu jsem nafotil i náš testovací obrazec "duha" na kterém lze snadno zjistit vliv místa pozorování na změnu jasu a odstínu barev.

Obrazec si můžete stáhnout zde - sami si ověřte, jak se chová vaše LCD.

LCD 17\

LCD 17\

Testovaný panel nelze v žádném případě použit k editaci grafiky. Brání tomu především horizontální pozorovací úhel - při pohledu mimo osu se mění odstín barev a snižuje se jejich kontrast.

Testovací obrazec

Pokud se na panel budete dívat kolmo, zjistíte, že L1710S nemá s podáním barev žádné problémy - přechody jsou plynulé, nejsou vidět mapy, tmavé i světlé odstíny jsou rovnoměrné.

LCD 17\
stejně jako u ostatních panelů jsou tmavší odstíny mírně "zkomprimované" ...

Response time

Zde jsme použili náš rychle se pohybující testovací obrazec (ten jsme exponovali jsme časem 1/60s, obnovovací kmitočet byl 75Hz).

LCD 17\

Výsledek odpovídá panelům s odezvou cca 20-25ms. I zde si výrobce poněkud přisadil - podobně jako většina výrobců kteří deklarují 16ms. V tomto ohledu však nevidím žádný problém.

Vadné pixely

Testovaný panel nevykazoval žádné pixelové vady.

Závěr

Klady:

  • elegantní design,
  • uchycení VESA,
  • praktický stojan.

Zápory:

  • malý vertikální pozorovací úhel

Nepíše se mi to snadno, ale tento panel bych rozhodně nedoporučil tam, kde je vysoká pravděpodobnost, že se na panel budete často dívat jinak než kolmo (zejména shora). Pro sekretářku nebo účetní je v Flatron L1710S pořádku, grafik však rozhodně nebude nadšený. Panel také není vhodný pro prezentace.

Obecně bych doporučil abyste se raději poohlédli po dražším modelu LG 1720B/ P - mnohem kvalitnější obraz za to rozhodně stojí - i když musím uznat, že podobnými nectnostmi trpí i mnohé panely jiných renomovaných firem (teď mě napadá pouze Benq).

Jiří Kwolek

 
Komentáře k článku
RSS
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
13.4.2004 18:50:07   0.0.0.xxx 68
Jo ale jinak to LGcko vypada velku v poho...
13.4.2004 20:23:26   0.0.0.xxx 68
1720P by sice byl lepší kup, ale v Proce tvrdili že se k nám nedováží a 1720B nemá DVI stejně jako recenzovaný 1710S, takže jediná 17" od LG s DVI co se dá koupit je 1710B, má nejspíš stejnej displej protože zobrazovací úhly nejsou taky nic moc, ale jinak má za ty prachy nádhernej obraz.
13.4.2004 20:49:27   0.0.0.xxx 78
Bud jak uz je pozdeji večer tak to nevidim ) nebo tam ten odkaz na nej chybi. Jinak horsi pozorovaci uhly jsou napr. i na Aceru 1721 co mam ted doma, ale neni to nic co by me trapilo.po par dnech uz jsem si toho ani nevsimal...
13.4.2004 21:20:01   0.0.0.xxx 87
njn...LCDcka si delaji s barvickama co chteji a at si kdo namlouva co chce, stejne je na praci s grafikou nutne koupit kvalitni CRT :o)
13.4.2004 22:28:50   0.0.0.xxx 86
Model 1720P se ocekava v druhe polovine dubna / zacatek kvetna.
13.4.2004 22:33:10   0.0.0.xxx 77
Z clanku byla citit urcita zaujatost autora proti tomuto monitoru a take me pripadalo jako kdyby to psal narychlo nekde ve vlaku. Jinak mam taky LCD LG (ale jiny, vetsi model) a jsem nadsen. Vybral jsem si ho mezi cca. 20LCD (15-19") a jasne vedl - samozrejme ze tam nebyly zadne IYAMY apod. - byl to normalni obchod.
14.4.2004 07:12:24   0.0.0.xxx 88
Když napíšeme že je něco super, tak to někteří ohodnotí jako reklamu, pokud nechválíme tak jsme hned zaujatí. My to ale máme jednodušší, píšeme podle svého nejlepšího vědomí a svědomí a je na vás, jestli to přijmete nebo ne. Jinak proti LG nic nemám, například zmíněný 1720 je i s VGA vstupem výborný kousek.

P.S. a ty fotografie jsem taky dělal ve vlaku?
14.4.2004 07:13:27   0.0.0.xxx 78
Testovací obrázek je už doplněný (link http://www.pctuning.cz/ilustrace/joro/F1710_duha.jpg)... Doporučuji ho uložit a prohlížet v režimu "full screen", například ACDsee.
14.4.2004 07:47:52   0.0.0.xxx 87
No - je taky třeba se dívat na to, co onen človíček, který tady mává zaujatostí má na stole. Obecně každý má na stole největší pecku a vše ostatní je shit )) Podle mě to byla docela vyvážená recenze s upozorněním na nesrovnalosti, které některému nemusí vadit a někoho pěkně namíchnou. A že neexistují LCD pro grafiky ??? A co takovéhle EIZO ??? Pořád nic? Jules: Pokud do problematiky nevidíš tak raději neplácej a běž si podávat příspěvky třeba někam do politických komentářů - akorát nás ostatní bavíte ))
14.4.2004 07:58:55   0.0.0.xxx 77
EIZO... coool... ale sakra drahe ;-)
iiyama a NEC riesi kazdy problem... aspon pre socku ako som ja
14.4.2004 08:30:28   0.0.0.xxx 88
Eizo zase tak extremne drahe neni - uz jsou pryc ty doby, kdy Eizo bylo 2x drazsi nez prumerny monitor. Peknou 17" dneska koupite za 20 000, jine prumerne 17" s DVI stoji tak 15-16 000
14.4.2004 08:36:30   0.0.0.xxx 77
Pro grafiky (krom rozliseni) by stacil i tenhle. V quarku (i v dalsich lamacich softech - a i v corelu :-) se stejne dela s nahledama. Kdyz se necha scanovat obrazek, je to prace scaneristy, aby zodpovidal za svou praci a u digifota se stejne foti do rgb a rad bych videl grafika, ktery kdyz prevadi rgb do cmyku v photoshopu ma jine nez defaultni prevodni krivky...
On takovy 20-inch apple cinema display z hlediska barevne vernosti taky nic moc.
14.4.2004 10:01:40   0.0.0.xxx 88
Ja jsem si ho pred mesicem vybral a jsem spokojenej. Mam ho pro domaci pouziti a to je v poho. Jediny co je blby, ma vadnej 1 pixel, cervene zari Udaje o reklamacich se tezko shanej, nekde na netu jsem objevil, ze berou reklamace od 2 pixelu..
14.4.2004 12:06:12   0.0.0.xxx 77
...poho na iiyame 431S na mna tiez jeden mrka ))
14.4.2004 12:18:35   0.0.0.xxx 77
...jednu připomínku na pana Kwolka: Zkuste se nejdřív mrknout do slovníku na význam slova filozofie, než vypustíte takovou perlu jako "filozofii ovládání". Připomnělo mi to starý vtip o paní, která si v masně chtěla koupit diakritické párky, ale bohužel je monumentálně neměli ;o)
14.4.2004 16:04:15   0.0.0.xxx 87
to joro:
tim bylo mysleno ze recenze je dle meho dost kratka treba o te ADIne jste se rozepsali vice. PS: Jinak je pro vas problem psat ve vlaku a fotky poridit pozdeji ?

Taky bych nevycital nepritomnost DVI, je to blbost kdyz mam dva nebo vice modelu lisici se prave temito vstupy. To bych mohl v testu nejakeho automobilu napsat ze je chyba ze se jedna o sedan a pak v testu kombiku napsat ze chyba je ze to neni sedan.

Taky hodotit to zda vam na test poslali kus s vadnimi pixely nebo bez ???? to snad nemyslite vazne

to honzeek:
Psal jsem snad neco cim bych vam dal zaminku k tomu aby jste hodnotil me technicke znalosti ? Nevsiml jsem si.

Naznacil jsem ze mam nejvetsi pecku na stole? Nebo to bylo na jora ??

Jinak pokud se bavime o grafice tak bud delate grafiku tak ze je vam v podstate skoro jedno jake LCD/CRT mate na stole nebo nebo tak ze vam nepomuze ani EIZO a podobne. Bohuzel je to tak, zatim....
14.4.2004 16:46:25   0.0.0.xxx 97
LCD L1715s jsem koupil v listipadu roku 2003 za 13500 kc.
Jsem s nim naprosto spokojeny pro me ja dulezite divat se
na pc 4-6 hodin denne v kuse a nemuset si kapat kapky do oci
Pred tim jsem mel Crt takovou klasiku a po dvou hodinach to
bylo k nevydrzeni.
14.4.2004 20:52:20   0.0.0.xxx 77
kupovalo se 15ks LG 1710S a 15ks LG 1720B a ani jeden z nich nema vydny pixel

jediny co je mozna horsi nez je udano v hodnotach od vyrobce je pozorovaci uhel, vertikalni, ale pokud dela na pc jeden clovek a nikdo mu nekouka prez rameno, nevidim na nem jedinou vadu ... spokojenost
15.4.2004 07:44:23   0.0.0.xxx 78
tak to by som chcel, ale ten jeden pixel urcite neprejde reklamaciou...

asi netreba nakupovat vo velkosklade...
15.4.2004 10:06:59   0.0.0.xxx 88
takovych nesvaru je kolem spousta - a nanejvis se pak dozvis, ze nejsi dost cool, ze jsi zpatecnik, kdyz po nich chces psat trochu s prehledem veci. co uz ale...
15.4.2004 16:31:10   0.0.0.xxx 68
osobne mam radeji, kdyz jsou zobrazovaci uhly co nejmensi, to pro me byla vzdycky prednost displeju - mam lepsi pocit, kdyz mi na monitor nikdo necumi
16.4.2004 07:58:52   0.0.0.xxx 78
Schválně jsem si to LCD půjčil a můžu říct, že pozorovací úhly nejsou špatné. Sice při pohledu shora barvy "blednou", ale není to nic tragického... Pravdu má autor s odezvou monitoru - je podobná jako u dalších monitorů, které mám k porovnání - a ty mají papírově 25ms.
19.4.2004 12:39:10   0.0.0.xxx 77
cauky,
muzete nekdo tak nejak popsat rozdil mezi zapojenim LCD pres analog a digital? spis ohledne kvality obrazu a vyhod DVI oproti VGA...ted koukam do 17 ADI nevimkolik pripojenou pres DVI a do 15 pres VGA a zase tak supr rozdil to neni :-( diky

kuba
21.4.2004 14:36:00   0.0.0.xxx 86
Asi jsem si vybral špatnej kousek: Po cca deseti dnech používání se na LCD objevila závada, kdy pruh o šířce dvou pixelů ukazoval v určitých barvách barvu buď jinou nebo jiného odstínu. Tato závada byla patrná zejména u filmů a fotografií. Po lehkém dohadování jsem ho u DATARTU vyreklamoval. Zobrazovací úhly mi přišly OK, ale spíš mi nevyhovovala lehce nestejnoměrná světelnost displeje.
23.4.2004 12:17:09   0.0.0.xxx 88
V práci jsem dostal nový LG Flatron L1710S. Vše v recenzi v podstatě odpovídá mému názoru na tento monitor. Mám ale jeden podstatný problém při čtení textu. Písmena jsou taková rozmazaná, neostrá v porovnání s L1710B. Má někdo stejný problém třeba i s jiným typem monitoru? Jaké navrhujete řešení?
28.4.2004 13:58:11   0.0.0.xxx 77
odpoved zdenkovi: mam 1710B, provozuji pres DVi. Neostra pismena mohou byt zpusobena:
a) pouzitim jineho nez nativniho (1280x1024px) rozliseni
b) nekvalitou vystupu graficke karty. Mam nejaky klon
radeona, s DVI a analog vystupem. Analogovy vystup
na teto karte je velmi nekvalitni, zatimco DVI vystup,
i kdyz k nemu pripojim analogovy monitor pres dvi > analog redukci, tak ma vystup dobry. Doporucuji vyzkouset, pokud mate na karte analog a dvi vystup a ve vasem pripade LCD monitor jen s analogovym vstupem, tak zkuste jet pres ten dvi s redukci na analog. Me to pomohlo (i kdyz to nepotrebuji, protoze mam 1710b a tak jedu dvi > dvi a obraz je vyborny.

Redakce si vyhrazuje právo odstranit neslušné a nevhodné příspěvky. Případné vyhrady na diskuze(zavináč)pctuning.cz

0 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 0Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.