Hlavní stránka Hardware Monitory, LCD panely Revoluce herních monitorů: Asus MG279Q - 144Hz IPS
Revoluce herních monitorů: Asus MG279Q - 144Hz IPS
autor: Pavel Urbánek , publikováno 12.8.2015
Revoluce herních monitorů: Asus MG279Q - 144Hz IPS

Snem většiny hráčů je kromě vysokých fps také rychlý monitor, s kvalitním a ostrým obrazem a minimálním lagem. To vše nový Asus MG279Q slibuje ve formě 144Hz panelu s rozlišením 1440p. K tomu všemu jde o IPS! A co víc, podporuje FreeSync! Říkáte dokonalý monitor? Podívejte se na to, jak si opravdu vede.


Boj na poli grafických karet v poslední době vygradoval a byli jsme svědky uvedení novinek, které mění směr vývoje. Kupříkladu takové paměti HBM – nejvýkonnější grafika najednou nemusí mít 30 a více centimetrů, ale prakticky stačí polovina. I když na sebe strhly pozornost grafické karty, dějí se velké věci i na druhé straně kabelu: přichází monitory, jejichž specifikace se blíží dokonalosti. Takový nový monitor je teď možná lepší investicí než nová grafická karta. Nebo ne?

Revoluce herních monitorů: Asus MG279Q - 144Hz IPS

Dnes se podíváme na novinku z dílny Asusu, highendový herní panel MG279Q. Už název někomu může připomenout loni testovaný PG278Q. Šlo o snad první komerčně dostupný panel s rozlišením 2560 × 1440 a 144 Hz. Bohužel ale na TN panelu, což odradilo řadu zájemců. A zde právě nastupuje nový MG279Q. Opět na vysokém rozlišení 1440p, opět na velmi plynulých 144 Hz a tentokráte už i s technologií IPS!

Revoluce herních monitorů: Asus MG279Q - 144Hz IPS

Co víc si přát? Adaptivní vertikální synchronizaci. A i na tu došlo! Starší PG278Q byl kromě své inovativnosti ve velkém rozlišení vybaven i technologií G-Sync od Nvidie. Mnoho novot a technologií se podepsalo na ceně, která atakovala 20 tisíc. U MG279Q výrobce sáhl po AMD variaci na adaptivní synchronizaci známou jako FreeSync – to by mohlo cenu trochu srazit, a taky se zdá, že to tak opravdu je. Cena začíná na 16 tisících, což není málo, ale na druhou stranu jde přece o IPS panel. 

Takže pro majitele Radeonů, kteří se navíc řadí mezi hráče (koneckonců, kdo má drahé GPU a není hráč? i když výjimky by se našly), by tento monitor měl navozovat stav nirvány. Říkáme že měl, je zde nějaký ten háček? Uvedení tohoto monitoru bylo spojeno s trochou kontroverze – první recenzované panely nepodporovaly 144 Hz a FreeSync byl omezen na rozsah 35 až 90 Hz. Na to, jak to je ve skutečnosti, a co dostanete, když si pořídíte tuto novinku se podíváme v následujících kapitolách.



 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
45 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 20.1Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.