LCD všeuměl: AG Neovo F-317 |
autor: Kwolek Jirka , publikováno 13.1.2003 |
Firma AG Neovo, ač mnohým neznámá, přišla v minulosti v oblasti plochých panelů s několika zajímavými novinkami. Oživení způsobil například jejich, na tehdejší dobu designově nadčasový, elegantní grafitový plochý panel krytý antireflexním sklem. Minulý rok jsem měl možnost prohlédnout si i jejich 19" panel se skvělými parametry a rozlišením 1600x1200 - tehdy jsem opravdu litoval že cenově byl pro mě nedosažitelný.
Zdálo se, že AG Neovo se stane mezi plochými panely tím, čím je firma Loewe mezi televizory - firmou vyrábějící luxusní modely pro ty, kteří chtějí něco jiného, než mají ostatní.
O to větší překvapení mi připravili tímto modelem. Popravdě řečeno, jeho parametry mi na první pohled nepřipadaly nijak revoluční - mnohé zde už byly mockrát. Vše se však změnilo po zjištění, že cenově je tento panel spíše na úrovni... neznačkové konkurence.
F-317
Panel patří do řady "F-3xx" která je firmou AG Neovo označována jako "Value Plus". Tyto panely by si tedy měl moci dovolit každý a zároveň mají nabízet i něco navíc. Pokud si projdete parametry tohoto panelu zjistíte, že toho vskutku může nabídnout mnoho. Například samostatný video vstup umožňuje jeho proměnu, po připojení na videorekordér nebo externí TV tuner, na televizor, respektive video monitor (to po připojení kamery či herní konzoly). Nadstandardní je i, pokud ji srovnáme s jinými plochými panely, kvalita a zvukový projev integrovaných reproduktorů.
Začněme však od začátku - od designu:
{mospagebreak title=AG Neovo F-317 - design}První věcí, která vás na většině panelů zaujme (nebo naopak nezaujme :) je jejich design. Tento model patří mezi takové, které se líbí téměř všem - avantgardní, avšak kontroverzní design vyšších modelů se zde rozhodně nekoná.
Panel je mnohem širší než je obvyklé - to díky reproduktorovým blokům umístěným na jeho bocích. Panel zdobí elegantní kombinace dvou barev - grafitové a černé, přičemž černý je pouze rám kolem vlastního panelu.
Zadní část panelu řešena čistě a elegantně. Jediným porušením čistých linii je čtvercová montážní plocha uprostřed panelu - ta odpovídá standardu VESA (FPMPMI 100mm) a umožňuje instalaci panelu na otočné rameno či jeho zavěšení na stěnu.
Stojan
Stojan, ač opticky vypadá malý, je dostatečně těžký a robustní - těžiště je bezpečně umístěné mezi gumovými nožičkami. Samotný panel lze naklápět (u TFT je naklápění poměrně důležité), při troše citu i jednou rukou.
Vstupy a kabeláž
zleva: napájení, výstup na sluchátka, audio vstup, VGA, Video a S-Video vstup, kompozitní video signál.
Veškeré kabely lze vést pod odnímatelným krytem stojanu - nehrozí tedy přílišný kabelový guláš.
Ovládání
Na filozofii ovládání je si třeba chvíli zvykat. Pokud se to podaří, můžete vyvolat většinu potřebných funkcí (automatické nastavení obrazu, volba vstupu, vyvolání menu, hlasitost, mute) jedním tlačítkem - pokud se s ovládáním nesežijete, budete rozsáhlým menu poněkud bloudit a občas možná vyvoláte funkci, kterou jste si určitě nepřáli.
Menu (ne-české) je velmi rozsáhlé a umožňuje velmi precizní nastavení - není to však práce pro někoho, kdo nemá s plochými panely dostatek zkušenosti.
V další části se blíže podíváme na technické parametry.
Základní technické parametry
rozměry obrazu | úhlopříčka 17 palců (43.2 cm) |
přirozené rozlišení | SXGA 1280x1024 |
počet barev | 16.7 mil. |
luminosita | 250 cd/m2 |
kontrast | 400:1 |
doba odezvy | < 35 ms (15 rise / 25 ms fall) |
pozorovací úhly | (H / V): 140 / 125 stupňů |
rozlišení a obnovovací frekvence (* interpolováno) |
*720 x 400 (DOS): 70 Hz *640 x 480: 60 Hz, 72 Hz, 75 Hz, 85 Hz *800 x 600: 60 Hz, 72 Hz, 75 Hz, 85 Hz *1024 x 768: 60 Hz, 72 Hz, 75 Hz, 85 Hz 1 280 x 1 024: 60 Hz, 70 Hz, 75 Hz |
pixel clock | 140MHz |
vstupy | VGA (analogový), video: S-Video, Composite (NTSC, PAL, SECAM) (pro herní konzoly, videorekordéry a kamery) |
audio | 2x 2W, procesor SRS (3D, WOW, TRUBASS) |
odběr | < 5W v klidovém stavu, typicky 48W |
rozměry | 474 x 408 x 187 mm (šíře panelu je 40 mm) |
možnosti instalace | volně stojící na stojanu (max. sklopení 20o), na kotvící systém podle standardu VESA, možnost zavěšení na zeď (stojan je demontovatelný) |
hmotnost | 5kg |
Pokračování...
{mospagebreak title=AG Neovo F-317 - obraz}I když parametry patří mezi poněkud lepší standard, o skutečné kvalitě zobrazení nevypovídají příliš mnoho (je známo, že papír snese téměř vše - a někteří čínští výrobci toho principu využívají poměrně často :-(
Nejdříve shrneme teorii a pak panel prověřme našimi redakčními testy.
TFT panely a jejich obraz
Mnoho lidí, kteří jsou při pohledu na obraz TFT panelů na první pohled okouzlení obrazem se zářivými barvami, výbornou ostrostí a dokonalou geometrii (zejména při předvádění šetřičem obrazovky typu "akvárium"), netuší, že i tyto, na první pohled dokonalé panely mají své specifické problémy.
Doba odezvy - response timeNa rozdíl od monitoru, kde je náběh i zhasínání obrazových bodů zanedbatelné, je každá buňka LCD zatížená určitou "setrvačností" (response time). Není divu, vždyť fyzikálně se u TFT stále jedná o mechanické natáčení tekutých krystalů v elektrickém poli. Dlouhá doba odezvy způsobuje rušivé mlžení a optický neklid na hranách a plochách pohybujících se části obrazu. Nevyhovující response time se projevuje rušivě zejména v těchto situacích: při převíjení dlouhého dokumentu, v dynamických video scénách nebo ve hrách (zde jsou ku podivu nejvíce postižené hry ze skrolujícím pozadím). Dobu odezvy uvádíme v milisekundách, čím je menší, tím lépe (dnes by již v žádném případě by neměla překračovat 35ms). Hodnotu response time můžeme ještě rozdělit na dvě části: na dobu potřebnou k rozsvícení bodu (tr, rise time) a na dobu potřebnou ke zhasnutí aktivního bodu (fall time). Omezení pozorovacího úhluTento jev je často považován za největší nevýhodu TFT panelů. Díky svému polarizačnímu charakteru dochází při pohledu na obraz panelu z boku (mimo rozsah stanovený pozorovacími úhly) k dramatické ztrátě jasu doprovázené zkreslením barev (v extrémním případě se obraz obrací až do negativu). Pozor: Někteří výrobci, podle hesla, papír snese všechno - navíc v situaci kdy neexistuje jednoznačná metoda určování pozorovacích úhlů, uvádějí pozorovací úhly (i dobu odezvy - response time) o kterých by se, diplomaticky řečeno, "dalo s úspěchem pochybovat". Obecně platí, že uváděné hodnoty jsou pouze orientační. Nehomogenita barev a nerovnoměrné prosvětlení paneluJistá mírná barevná nehomogenita (nejednorodost) je jednodušším panelům dokonce vlastní - souvisí totiž s dříve zmíněnými pozorovacími úhly (ty například způsobují, že některé světlé barvy mají v horní části panelu jinou sytost, či dokonce odstín, než v části dolní, kterou přirozeně pozorujeme pod jiným úhlem). Barevná nehomogenita není při běžné práci nijak zřetelná, avšak panely trpící tímto neduhem (téměř všechny starší a některé nejlevnější typy TFT panelů) se nehodí k editaci fotografii a grafiky. Dalším problémem je nerovnoměrnost zadního osvětlení (back light). Ta se dokonce zesiluje po určité době provozu - takto postižený panel vypadá jako politý světlou kávou: některé části obrazu jsou mírně zašedlé (mají menší jas). Viníkem je prosvětlovací výbojka, která má, ve srovnání s monitorem, mnohem nižší životnost (cca 3-5 let svícení). |
Pojďme se podívat jak se s těmito problémy "popere" náš testovací kousek.
Pozorovací úhly
Výrobce uvádí (v dokumentu: neovo_f315_f317.pdf) 140 stupňů v horizontální rovině a 125 stupňů ve vertikále - to jsou na dnešní dobu průměrné parametry.
Poznámka: Na některých webech jsem narazil na hodnoty pozorovacích úhlů tohoto panelu 160 / 160 nebo dokonce 170(H) / 170(V) - to však rozhodně neodpovídá pravdě. I když lze obraz z tohoto úhlu skutečně pozorovat, dochází zde k takové ztrátě kontrastu, že o kvalitním obraze nelze rozhodně mluvit.
Podle našich kriterii je horizontální pozorovací úhel blízký uváděnému: cca 120-140o.
Testem si také ověříme, jak je na tom panel s vertikální rovinou. Zde snímáme dvě fotky se vzdálenosti 1.2m, přičemž jedna je snímána v ose panelu, druhá z bodu vyššího o 60cm (pod tím úhlem vidí obraz vidí člověk stojící za židlí "operátora").
Poznámka: Poměrně nekontrastní obrázky jsou výsledkem záměrné podexpozice snímků (kvůli odhalení případných barevných posunů ve světlých odstínech) - ve skutečnosti je obraz jasný a kontrastní.
Panel se chová dobře - u levných panelů splývají jednotlivé odstíny šedi (na ploše, buttonech a posuvnících) často do jediného odstínu nebo se již dokonce převracejí i do negativu (světlejší odstíny jsou tmavší a naopak), případně mění barvu - například na světle fialovou.
Rovnoměrnost podsvětlení
Testujeme na jednolité ploše, jinak poměrně problematické světle růžové barvy.
Panel zde nemá žádné problémy - nejsou vidět ani mapy, ani razantní změny barvy či jasu.
stejně jako u ostatních panelů jsou tmavší odstíny mírně "zkomprimované" ...
Response time
Zde jsme použili náš rychle se pohybující testovací obrazec (ten jsme exponovali jsme časem 1/60s, obnovovací kmitočet byl 75Hz).
Výsledek odpovídá panelům s odezvou cca 35ms. To odpovídá (nebo je mírně lepší) od součtu hodnot uváděných výrobcem (rise + fall) 15 + 25ms. 35ms je dnes hodnotou (naštěstí) zcela běžnou - na rozdíl od dřívějších typických (a tragicky pomalých) 50ms.
Vadné pixely
Testovaný panel nevykazoval žádné pixelové vady.
{mospagebreak title=Něco navíc + ...závěr}Video
Jak jsme již uvedli dříve, umí Neovo F317 zobrazovat i videosignál. Zde jsou k dispozici dva režimy - celoobrazovkový a PIP (Picture In Picture - obraz v obraze).
Celoobrazovkový režim
Monitor v tomto režimu může posloužit stejně dobře videokameře, videorekordéru i herní konzole.
Pokud je vstupní signál kvalitní (např. DVD), je i výsledný obraz vynikající. Horší je to ze signálem analogovým (z analogové videokamery, externího tuneru či videorekordéru) - panel ukazuje obraz takový, jaký skutečně je (tedy špatným, alespoň co se týče PC měřítek). Obvyklý šum opticky zmizí až při pohledu z větší dálky (asi 1,5 - 2m). Odezva panelu nemá na kvalitu zobrazení videosignálu větší vliv.
Tento režim nemá samozřejmě nic společného z "počítačovým" přehráváním Divx, XviD či DVD, kde je kvalita obrazu dána np. i postprocessingem - a je tedy lepší..
PIP - obraz v obraze
V obraze lze aktivovat malé video-okénko o rozměru 1/2 PAL. Pozici okénka lze upravovat, jeho velikost je však fixní.
Obraz se v tomto režimu subjektivně jeví jako mnohem lepší, neboť se v něm pixely nijak nezvětšují a případný šum tak snadno zaniká. Režim PIP funguje čistě hardwarově - nezáleží zde tedy ani na operačním systému ani na ovládačích. Dokážu si představit v tomto okénku také např. náhled bezpečnostní kamery atd...
Audio
O plochých panelů se o audiu většinou říká pouze to... že tam je nebo není. U testovaného panelu by byla škoda, kdybychom se o jeho zvukových schopnostech nezmínili. Kvalita zvuku odpovídá překvapivě střední kategorii PC bedniček (nejedná se rozhodně o typické "telefony") - zvuk dokáže být překvapivě hlasitý a nezkreslený. Další výhodou je umístění reproduktorů tak, že vytváří poměrně věrné zvukové pole. To se projevuje nečekaně dobrou lokalizací zvuku ve hrách i u přehrávání videa.
Zvláštní pozornost si zaslouží integrovaný zvukový procesor SRS. Nabízí režimy: 3D, Trubass a WOW (volba Bypass procesor vypíná). Režim WOW (vyvinutý pro notebooky) umožňuje i malým reproduktorům (zde 2x 2W) dát ze sebe překvapivě mnoho.
Pokud neplánujete velmi kvalitní zvukový systém (s tím nemůže žádný panel zvukově konkurovat), je pravděpodobné, že s tímto panelem staré "bedýnky" zůstanou na skříni - nebo ještě lépe, použijete jako zadní v čtyřkanálové konfiguraci.
Závěr
Klady:
- elegantní design,
- video / S-Video vstup, PIP (obraz v obraze),
- bohaté možnosti individuálního nastavení,
- kvalitní zvuk, zvukový procesor SRS,
- příjemná cena (od 17 - 18 000 bez DPH - 13.1.2003),
Zápory:
- panelu by slušely poněkud lepší parametry obrazu
(np. úhly 160H /160V při response time do 25ms) - pak by byl doslova neporazitelný
Pokud přihlédnu k ceně stávají se mé námitky menší a menší. A pro produkty, které nabízejí dobrý poměr cena / výkon máme naše stříbrné ovenění: PCtuning Silver Award :-)
Leden 2003
TFT panel AG Neovo F317
Panel k testu dodala firma LEVI International.
Jiří Kwolek
Redakce si vyhrazuje právo odstranit neslušné a nevhodné příspěvky. Případné vyhrady na diskuze(zavináč)pctuning.cz
Ale bez ohladu na to ci ide o 35 alebo 40ms, je to priserne vela. Tym je tento panel degradovany skor na kancelarske pouzitie, nez na nejake univerzalnejsie domace nasadenie...
Len pre porovnanie, taky Prophetview 920DVi ma response time 25ms (5/20) a to je uz naozaj slusny univerzalny tft-panel, vhodny aj pre domace nasadenie (video, hry, atd). Pritom cenove je to ta ista kategoria, a dizajnovo minimalne zrovnatelny...
kto mi vie vystvetlit aky je rozdiel medzi DVI a analogovym vstupom na LCD! Ake su vyhody! Mam LCD s DVI aj Gr.kartu s DVI, ale DVI kabel nemam a stoji 1000,- !!! oplati sa kupit??! Je rozdiel v kvalite? Asi nie, lebo pixel je pixel a bud je zapnuty/vypnuty Nie?
Oplati sa ta investicia?
Dik moc
Technické parametry:
Aktivní TFT displej 1280x1024 bodů
Viditelná úhlopříčka: 17" (432mm)
Rozteč bodů. 0,264mm
Jas: 250cd/m2
Kontrastní poměr: 400:1
Odezva: 15 / 10 ms
Doporučené rozlišení: 1280x1024@60Hz
Horizontální frekvence: 30-80kHz
vertikální frekvence: 50-75Hz
šířka videopásma: 135MHz
viditelný úhel: +/-85 stupňů horizontálně i vertikálně
Vstup: RGB analog, 0.7 Vpp, S-Video, kompozitní, audio (3,5mm jack)
Zabudované stereo reproduktory: 2W
PnP VESA DDC1/2B
Rozměry: 474x408x187mm
hmotnost: 4,9kg
Spotřeba: 48W (On), 8W (Stand-by), 5W (Off)
OSD
TCO 99
No to až taká výhoda nieje, stačí mať procesor aspoň 600 MHz,
a vhodný prehrávač a môže sledovať externé video pri akejkolvek
práci.
PIP je pekná kravina, pred štyrmi rokmi som kupil televizu o 5 tisíc drahšiu ako model bez PIP, a PIP mi je na PI..
Kaslete na PIP a za usetrene prachy si kupte televizi do loznice/kuchyne/deckeho pokoje nebo treba na zachod tam to budete pouzivat rozhodne casteji
Ziadne defekty na obrazovke nie su !!! obraz je v pohode! preco niekde niekto nenapise clanok na to?
dik za odpoved ...
Pixely se u DVI musi stejne prepocitavat, nebot je zde bezne jina barevna hloubka 24bit proti 32 bitum (PC). Dalsim "problemem" je zde nutny barvovy management panelu nebot panely nezabrazuji odstiny linearne (jina gama krivka).
Obraz VGA tedy neni spatny - zejmena s kvalitni grafarnou.
Pravdou vsak je, ze DVI je obecne lepsi (na druhou stranu zese obcas nechce z nekterymi panely bezet)...
Email napsat, pokouším se o kontakt touto cestou.Předem děkuji za ochotu a těším se na další spolupráci!
S pozdravem !
Při použití DVI získáš několik výhod a to: věrné barvy (v rámci možností LCD prvku),odolnost vůči rušení, čistý obraz,mnohem plynulejší přechody... vlastně to má jen samé plusy akorát může nastat problém u některých VGA že se monitor zapne až při nabíhání windows ale to neni z mojí hlavy někde jsem to čet na foru takže nevim každopádně to tam končilo tak že upgrade Biosu toho VGAčka to vyřešil...
http://www.benq-eu.com/Products/LCD/index.cfm?product=182&page=specifications
Zajimal by me Vas nazor. Diky
Bohuzel se udaje na ruznych strankach po internetu pro tento panel dost lisi. Jsem z toho jelen, ale opticky bych se mozna nedivil ani tem 25ms ... ve srovnani s EIZEm se 40ms je to uplne o necem jinem.
http://www.neovo.de/produk/f317.htm#
Docela me prekvapuje jak se ted objevuji panely levnych znacek s 16 ms obrazovkami. Ten Benq zde jiz zmineny a nove Hitachi. Trochu me zarazi, ze to zatim nanabizi zadna renomovana firma. Nemel jste nekdo s temito panely zkusennost?? Jake jsou dojmy?