Hlavní stránka Hardware Monitory, LCD panely LG Flatron W2220P – e-IPS (ne)jen pro začínající grafiky
LG Flatron W2220P – e-IPS (ne)jen pro začínající grafiky
autor: Jan Černý , publikováno 9.6.2010
LG Flatron W2220P – e-IPS (ne)jen pro začínající grafiky

Položíme si pár lehkých otázek: Máte plné zuby těch překonaných TN panelů a rádi byste něco s věrnými barvami, vynikajícím kontrastem a téměř dokonalými pozorovacími úhly? Chcete pivot a otáčení kolem osy? Nevadí Vám spotřeba 50 W? LG nastupuje na trh s novou dvaadvacítkou, která má za cenu těsně pod 5 500 Kč rozhodně co nabídnout.


Technologie IPS je na světě více než 10 let a nebyl by rok, kdyby se neobjevila nějaká nová mutace nebo modifikace. Postupně jsme se mohli setkat s verzemi Super-IPS (S-IPS), Advanced Super-IPS (AS-IPS) až po nejnovější Horizontal-IPS (H-IPS, UH-IPS, H2-IPS), Performance-IPS (p-IPS) a Enhanced-IPS (e-IPS). A právě posledně jmenované technologii se budeme věnovat v dnešní recenzi.

LG Flatron W2220P – e-IPS (ne)jen pro začínající grafiky LG Flatron W2220P – e-IPS (ne)jen pro začínající grafiky LG Flatron W2220P – e-IPS (ne)jen pro začínající grafiky LG Flatron W2220P – e-IPS (ne)jen pro začínající grafiky
Je libo broskvičku, včeličku nebo máte raději jahodu?

In Plane Switching vyvíjelo původně Hitachi, ale v současné době již LCD panely nevyrábí. IPS funguje podobně jako TN technologie, rozdíl však spočívá v základním uspořádání, kdy jsou krystaly bez napětí vyrovnány do základní roviny a nepropouštějí světlo. Po zavedení napětí a jeho postupném zvyšování se molekuly plynule pootočí až o 90°. Díky tomu jsou oba stavy přesně definované. To přináší lepší barevnou věrnost a široký barevný gamut. Takto velký úhel otočení krystalů však sebou přináší delší dobu odezvy (5 ms papírově GtG neboli 8-12 ms reálně) a vyžaduje mnohem intenzivnější podsvícení (výjimkou není i více než 6 CCFL trubic) s čímž souvisí i vyšší spotřeba. Tento hendikep se povedlo částečně zmírnit u nových H2-IPS a e-IPS panelů, které mají pixely blíže u sebe. Asi nejznámějším zástupcem e-IPS panelů je Dell UltraSharp 2209WA, který během roku od uvedení posbíral mnoho prestižních ocenění. Jeho nevýhodou je oproti dnes testovanému panelu ze stáje LG vyšší cena způsobená tříletou zárukou s opravou na místě instalace.

LG Flatron W2220P – e-IPS (ne)jen pro začínající grafiky LG Flatron W2220P – e-IPS (ne)jen pro začínající grafiky LG Flatron W2220P – e-IPS (ne)jen pro začínající grafiky
LG Flatron W2220P – e-IPS (ne)jen pro začínající grafiky LG Flatron W2220P – e-IPS (ne)jen pro začínající grafiky

Panel si donesete domů ve standardní lepenkové krabici. Uvnitř je vše dobře zabalené a upevněné, aby nedošlo k náhodným pohybům uvnitř krabice a případnému poškození panelu nebo jeho příslušenství. Kromě standardní sady kabelů je uvnitř také instalační disk a záruční list pro autorizované servisní středisko.

LG Flatron W2220P – e-IPS (ne)jen pro začínající grafiky LG Flatron W2220P – e-IPS (ne)jen pro začínající grafiky LG Flatron W2220P – e-IPS (ne)jen pro začínající grafiky LG Flatron W2220P – e-IPS (ne)jen pro začínající grafiky LG Flatron W2220P – e-IPS (ne)jen pro začínající grafiky LG Flatron W2220P – e-IPS (ne)jen pro začínající grafiky LG Flatron W2220P – e-IPS (ne)jen pro začínající grafiky LG Flatron W2220P – e-IPS (ne)jen pro začínající grafiky

Při pohledu do ceníku technické vlastnosti panelu nevybočují příliš z řady: úhlopříčka 22" palců, rozlišení 1680×1050 pixelů, odezva 5 ms a tříletá záruka. Zkrátka a dobře nic, co by dnes nepatřilo k běžnému standardu a cena je srovnatelná s full HD 24" LCD panely. Chyba lávky, zkušenější čtenář si všimne pokročilých možností polohování a stále´oblíbenějšího HDMI vstupu ve verzi 1.3. Jak odhalila pozdější demontáž, uvnitř monitoru je stejný panel jako v oblíbeném Dell UltraSharp 2209WA ve kterém je zapojeno všech 12 podsvětlovacích CCFL trubic. To by se mělo na jedné straně kladně projevit v kvalitě podsvícení, na druhé straně v mírně vyšší spotřebě.

LG Flatron W2220P – e-IPS (ne)jen pro začínající grafiky

LG Flatron W2220P – e-IPS (ne)jen pro začínající grafiky 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
50 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 21Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.