Hlavní stránka Hardware Disky /CD /DVD /BR Naučte ASUS DRW-1608P2 zapisovat DVD-RAM
Naučte ASUS DRW-1608P2 zapisovat DVD-RAM
autor: Lukáš Niederle , publikováno 21.12.2005
Seznam kapitol
1. DVD-RAM v praxi
2. Příloha: RPC1 a změna na Pioneer DVR-110
Naučte ASUS DRW-1608P2 zapisovat DVD-RAM

Pokud jste šťastnými majiteli této mechaniky a chybí vám podpora zápisu DVD-RAM, a nebo vám vadí pomalejší čtení tohoto formátu, mám pro vás dobrou zprávu. V dnešním článku si ukážeme, jak jednoduše lze tuto mechaniku modifikovat na vyspělejší kolegyni ASUS DRW-1608P2S, plus něco navíc.


Nejprve bych ve stručnosti připomněl v čem se DVD-RAM liší od ostatních formátů. DVD-RAM byl definován již v roce 1996 DVD fórem. Médium obsahuje stopy, které se dále dělí na sektory, tudíž se podobá více harddisku, nežli klasickému optickému médiu. Nesporná přednost tohoto formátu je, že uživatel s ním v praxi pracuje jako s kterýmkoliv jiným pevným diskem. Pokud pracujeme například pod Windows XP, jednoduše vložíme médium, během několika sekund jej naformátujeme a poté můžeme soubory na médium libovolně kopírovat, mazat přesouvat a to třeba prostřednictvím našeho oblíbeného Total Commandera.

ASUS DRW-1608P2 a ASUS DRW-1608P2S

Výňatek ze specifikace dle výrobce:

1608P2

  • Max. 16X DVD±R/ 8X DVD+RW/ 6X DVD-RW/ 8X DVD±R (DL)
  • Max. 40X CD-R/ 32X CD-RW
  • Max. 16X DVD-ROM/ 40X CD-ROM
  • Max: 2x DVD-RAM Read

1608P2S

  • Max. 16X DVD±R/ 8X DVD+RW/ 6X DVD-RW/ 8X DVD ± R (DL)
  • Max. 40X CD-R/ 32X CD-RW
  • Max. 16X DVD-ROM/ 40X CD-ROM
  • Max: 5X DVD-RAM Write/Read

Naučte ASUS DRW-1608P2 zapisovat DVD-RAM

Jak jste se již na pctuningu mohli dočíst, předchůdce této mechaniky DRW-1608P = Pioneer DVR-109. Podobná situace nastala i teď. Záhy poté co se na trhu DRW-1608P2 objevila, se přišlo na to, že se jedná vlastně o Pioneer DVR-110D. Bylo tedy jasné že DRW-1608P2 = Pioneer DVR-110D. Ovšem teprve až poté co přišla DRW-1608P2S (ono S právě označuje podporu zápisu DVD-RAM) vyšlo najevo že hardwarově:

 ASUS DRW-1608P2S = Pioneer DVR-110 = ASUS DRW-1608P2 = Pioneer DVR-110D

Máme tedy čtyři na první pohled různé mechaniky, ovšem ve skutečnosti se jedná o tentýž HW, čehož využijeme a "předěláme" DRW-1608P2 na DRW-1608P2S.

Sháníme potřebné nástroje

Nejprve vás musím upozornit, že autor ani redakce časopisu www.pctuning.cz nenese žádnou zodpovědnost za škody a poškození majetku a zdraví čtenářů, spojených s provozováním činností popsaných v tomto článku. Každý čtenář je zodpovědný sám za sebe a případné poškození komponent je v jeho vlastní režii.Výpadek napájení, špatné naflashování firmwaru a podobně může vést až ke zničení mechaniky! 

Co budeme potřebovat?

  • SW DVRupdate
  • firmware z Asus DRW-1608P2S

Existuje sice více nástrojů na změnu firmware, ale DVRupdate je uživatelsky přívětivý a svou úlohu splní. Aktuální verzi DVRupdate můžeme hledat např. na fóru cdfreaks.com a firmware z 1608P2S na oficiálních stránkách firmy Asus. Nebo si můžete balíček obsahující firmware v 1.37 a DVRupdate 1.0 stáhnout zde přímo od nás, abyste jej nemuseli hledat.

Než začneme flashovat můžeme si pomocí utility Nero InfoTool ověřit informace o naší mechanice. Okno Nero InfoTool  by mělo vypadat takto:

Naučte ASUS DRW-1608P2 zapisovat DVD-RAM

Prázdný čtvereček v oblasti Supported Write Features jasně říká, že naše mechanika DVD-RAM zapisovat neumí.

Flashujeme nový firmware

Pokud tedy máme vše potřebné, pustíme se do práce.

Spustíme DVRupdate,v kolonce Device zvolíme správnou mechaniku (pokud jich máme v PC více), do kolonek Kernel a Normal vybereme soubory budoucího firmwaru přesně tak, jak vidíme na obrázku.

Naučte ASUS DRW-1608P2 zapisovat DVD-RAM

Všechny zbytečně spuštěné programy pro jistotu ukončíme a stiskneme tlačítko Start. Dvířka mechaniky se otevřou. O průběhu flashování nás bude informovat text v oblasti Message log. Jakmile skončí aktualizace firmware, máme již plnohodnotnou DRW-1608P2S!

Nyní by nebylo od věci restartovat PC. Po restartu opět ověříme informace o naší mechanice pomocí Nero InfoTool. Tentokráte by okno Nero InfoTool  mělo vypadat takto:

Naučte ASUS DRW-1608P2 zapisovat DVD-RAM

Zapisujeme na DVD-RAM

Teď si již můžeme ověřit zápis na DVD-RAM přímo ve Windows XP. Médium vložíme do mechaniky a naformátujeme stejně jako disketu nebo pevný disk.

Naučte ASUS DRW-1608P2 zapisovat DVD-RAM

Poznámka: DVD-RAM disk můžeme naformátovat na jakýkoliv souborový systém, např. Linuxový Ext2FS, RaiserFS atd.Windows XP (ovladač) podporuje formátování DVD-RAM na souborový systém FAT32. Pokud bychom chtěli pod XP použít jiný souborový systém, museli bychom použit některý z jiných ovladačů, např. DVDForm, nebo třeba známý InCD. 

Jak jsem již zmiňoval výše, nyní s médiem pracujeme jako s kterýmkoliv jiným pevným diskem.

Naučte ASUS DRW-1608P2 zapisovat DVD-RAM

Rychlost čtení DVD-RAM

Rychlost čtení DVD-RAM se také zlepšila. Použito bylo médium DVD-RAM Verbatim 3x  :

Naučte ASUS DRW-1608P2 zapisovat DVD-RAM

V následující příloze se dočtete jak docílit toho, aby vaše mechanika byla RPC1 (region free), nebo, že ani změna ASUSe DRW-1608P2 na Pioneer DVR-110 není nemožná. 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
66 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 31.4Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.