Hlavní stránka Hardware Disky /CD /DVD /BR Plextor M9Pe 1 TB – výkonná konkurence pro SSD od Samsung
Plextor M9Pe 1 TB – výkonná konkurence pro SSD od Samsung
autor: Z. Obermaier , publikováno 12.3.2018
Plextor M9Pe 1 TB – výkonná konkurence pro SSD od Samsung

Nejvýkonnější SSD disky jsou už několik let doménou Intelu a Samsungu, nikdo jiný na jejich úroveň dosud nedosáhl. Jejich nové rychlé disky pro M.2 s podporou nemají valnou konkurenci. To se ale může změnit, nový disk Plextor s řadičem Marvell a 3D čipy Toshiba nabízí podobný výkon, ale také srovnatelnou cenu.


Plextor M9Pe 1 TB

Posledních deset let byl lídrem v oblasti výkonných SSD disků Intel. Je až k nevíře, že legendární pevný disk Intel X25-M jsme recenzovali před deseti lety, ale je to tak. Já tento disk mám stále v sestavě na testování CPU, a stále bezvadně funguje!

Za oněch deset let, jsme se posunuli v několika směrech. Zaprvé narostla kapacita, klesla cena za GB a razantně se zvýšil výkon disků. Po nějakém čase přibyl Intelu zdatný konkurent – Samsung. Ten jej dokonce i výkonově překonal, i když v tuto chvíli se disky Intel opět vrací s řadou Optane na vrchol. Zcela jednoznačné vítězství to ale zatím není, Intel Optane nedokáže zatím disky Samsung porazit ve všech testech, v těch nejdůležitějších jej ale překonává s přehledem.

Plextor M9Pe 1 TB – výkonná konkurence pro SSD od Samsung

Disk Plextor M9PeGn (základní verze)

Samsung svou odpověď na Intel Optane zatím odkládá, i když novou řadu „980“ už oznámil a samply disků běhají po světě. Zdali stihne ještě jarní uvedení, nebo si počkáme do léta, je zatím ve hvězdách. Letos ale zcela jistě bude. Mezitím se ale narodila nová konkurence, kterou v podstatě nikdo nečekal. Spojením 3D NAND čipů Toshiba a loňského NVMe řadiče Marvell totiž vznikla platforma, která má na to, aby Samsung a jeho nejvýkonnější disky pokořila, nebo se na ně alespoň dotáhla. My dnes otestujeme první disk, který je na tomto základu postaven.

Plextor M9Pe 1 TB – výkonná konkurence pro SSD od Samsung

Disk Plextor M9PeG (verze s chladičem)

V zásadě nejde o nějak zvláštní kombinaci čipů a řadiče, jelikož podobný disk už jsem testoval. V testu WD Black jsme viděli podobnou konfiguraci. Tento disk používá stejný řadič, a také 3D NAND čipy. Ovšem nikoliv od Toshiba, ale své vlastní - SanDisk. Disk WD Black není žádný výkonový přeborník, skončil hluboko pod všemi disky Samsung, i těmi starými několik let. Výkon zkrátka odpovídá nízké ceně disku. Dnes testovaný disk bude výrazně rychlejší. V prvé řadě využívá čtyři kanály řadiče; místo dvou čipů nese čtyři připojené přes čtyři kanály. To samo o sobě navýší výkon téměř dvojnásobně, ovšem také naroste cena. Pokud mají čipy Toshiba také vyšší výkon, můžeme naměřit opravdu pěkné výsledky.

Plextor M9Pe 1 TB – výkonná konkurence pro SSD od Samsung

Disk Plextor M9PeY s chladičem a redukcí do PCIe slotu

Disky s tímto řadičem mají ještě jednu zajímavost. Výrobce Marvell jej totiž dodává jen jako holý čip bez software. Pokud na něm tedy chce nějaký výrobce postavit disk, musí si firmware vyrobit sám, neexistuje nějaký základní. To omezuje možnosti menších firem si ho koupit, jelikož ti většinou nemají vývojové oddělení firmwaru. Dá se tedy říci, že s touto konfigurací disků se setkáme jen u větších výrobců s určitým zázemím. V tuto chvíli tento řadič používají opravdu asi jen WD (SanDisk) a Plextor, nikdo jiný. To může znamenat, že SSD s tímto výkonem od jiného, menšího a levnějšího výrobce zatím nekoupíte. Plextor M9Pe bude tedy na trhu jedinou významnou konkurencí špičkovým diskům Samsung.

Plextor M9Pe 1 TB – výkonná konkurence pro SSD od Samsung

Disk je prodáván ve třech variantách. Všechny používají stený základ, tedy „tu zelenou“ verzi. Disk se zatím v ČR neprodává, ceny jsou tedy orientačně vypočítané z dolarové ceny.

Disk bez chladiče by měl mít cenu kolem 11 500 Kč s daní za 1 TB. Formát M.2 s malým černým chlazením by měl být o 600 Kč dražší. Kompletní balení včetně HHHL (PCIe karta) by mělo být o tisíc korun dražší. Tedy někde kolem 12 500 Kč s daní. Samsung 960 Pro 1 TB se prodává za 17 000 Kč. Jistá úspora zde tedy je, proti řadě Evo je ale cena srovnatelná. Podívejme se na srovnání technických parametrů s konkurencí:

Plextor M9Pe 1 TB – výkonná konkurence pro SSD od Samsung

Pokud srovnáme papírové parametry disku Plextor, jsou špičkové. Čtení 3,2 GB/s a zápis 2,1 GB/s je někde mezi disky Samsung 960 Pro a Evo. Také IOPs a výdrž je hodně podobná. Když k tomu připočteme také pětiletou záruku a zajímavou cenu, dostaly nejvýkonnější Samsungy opravdu soupeře. Zatím sice jen na papíře, ale testy už za okamžik ukáží, zdali také v praxi. 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
22 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 7.8Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.