Vypalujeme - část první: volně šiřitelné programy |
autor: Dedek Jan , publikováno 1.2.2005 |
Protože samotné Windows XP obsahují rozhraní pro vypalování disků, tak se na jeho funkčnost a použitelnost podíváme hned na začátku.
Zápis
Po vložení prázdného disku CD nebo CD-RW (rozhraní Windows pro zápis nepodporuje DVD) se automaticky otevře okno s projektem, pokud ne tak stačí v průzkumníku otevřít složku mechaniky. Do otevřeného okna můžete začít přetahovat soubory k vypálení.
Soubor, který takto přetáhnete do kompilace, se zkopíruje do dočasné složky, takže zabere další místo na HDD a navíc bohužel nikde neuvidíte jaká velikost média ještě zbývá pro zaplnění CD-čka.
Po spuštění zápisu se průvodce zeptá na název kompilace,
vyplníte název a v dalším kroku má průvodce připraveny dva scénáře. Pokud velikost vypalovaných dat je menší než velikost CD pustí vás dál.
Pokud ne, sdělí vám o kolik dat jste překročili kapacitu média:
Rozhraní zápisu ve Windows funguje pouze jako multisession, tzn. že zapsaný disk není uzavřen, ani když na 700MB CD napálíte plnou kapacitu. Při menším objemu dat můžete v dalším kroku přidávat další soubory.
V podrobnostech vlevo dole vidíte kolik je ještě volného místa na disku
Mazání
Ve Windows XP můžete disk i vymazat, stačí v menu "Zápis na disk CD" kliknout na položku "Smazat tento disk CD-RW".
Všimněte si jedné věci, v průvodci vždy na poslední obrazovce operace se zobrazuje větička: Software pro práci s disky CD byl vyvinut v licenci firmy Roxio, Inc.
Nastavení
Při instalaci Windows je rozhraní IMAPI pro zápis na disk defaultně povoleno a služba se startuje automaticky. Ukážeme si jak ho vypnout a také jak vypnout službu, aby nezabírala místo v paměti.
Ve vlastnostech mechaniky, která umí zapisovat na CD/DVD je navíc záložka "Záznam". Na této záložce můžete provést základní nastavení rozhraní pro vypalování. Lze vybrat rychlost, odkládací disk a také lze zápis na disk zakázat. Zakázání zápisu se bát nemusíte, Nero nebo jiné vypalovací programy budou stále fungovat.
Jestliže zápis disku ve Windows XP nepoužíváte, tak je dobré rozhraní IMAPI úplně zakázat. V ovládacích panelech si otevřete Správu systému a vyberete položku Služby. Najdete si službu viz. obrázek výše a otevřete si její vlastnosti. Zde už můžete službu zakázat.
Shrnutí
Rozhraní Windows doporučuji používat opravdu ve velké nouzi, a jak to tak vypadá právě k tomu je určeno. Když už je na světě ten SP2, tak by si XP-čka zasloužily i podporu vypalování DVD, když podporu pro CD obsahují, ať tu nouzi máme v plné parádě :-)
Mínusy
- není vidět zaplnění disku
- vytváření dočasné složky
- zápis pouze multisession
- tvorba pouze datových CD
- prakticky žádné nastavení
Plusy
- integrace ve Windows
- vývoj pod licencí Roxio :-)
- lze ho vypnout (++ dvojité plus)
{mospagebreak title=CDBurnerXP Pro}
Tento program je dílem bratrů se jmény Stefan Haglund a Fredrik Haglund. Je určený pro základní operace se zapisovatelnými médii, jak CD tak i DVD. A co je na něm opravdu zajímavé je to, že je freeware.
Blíže se podíváme na verzi 3.0.116 (poslední veřejná, existuje ještě verze 3.5, která je neveřejná a je ve stádiu alfa), bohužel se mi nikde nepodařilo stáhnout češtinu. Pro starší dvojkové verze ale existuje, tak se dá předpokládat, že v budoucnu bude i pro verze začínající trojkou.
Features
Vypalování datových CD/DVD
- vypalování jakýchkoli dat na CD-R/CD-RW/DVD+R/DVD-R/DVD+RW/DVD-RW
- vypalování mp3 CD
- vypalování Video-DVD
- vytváření bootovacích disků
- automatická kontrola zapsaných dat
- odkudkoli intuitivní přetahování dat přímo na Drop-Box
- používání filtrů pro omezení výběru souborů
- ukládání kompilace
- vypalování on-the-fly s ochranou buffer-underrun
- import předchozích session a existující souborové struktury na CD/DVD
- rychlé a plné smazání disku
- získání informace o médiu a mechanice
- možný overburning
Vytváření Audio-CD
- vytváření Audio-CD z mp3, wav, ogg a wma
- přidávání jedné nebo více stop do existující kompilace bez jejich předcházející extrakce
- přehrávání stop interním přehrávačem
- podpora DAO
- import m3u playlistů
- integrovaný audio editor pro Win98SE a novější
Extrakce Audio-CD
- extrakce z Audio-CD do wav, mp3, wma a ogg
- stažení informací o albu z internetové databáze
- podpora jitter-korekce při extrakci z poškrábaných CD
ISO
- pálení ISO souborů na CD
- vytváření vlastních ISO
- převod *.bin a *.nrg na standardní *.ISO
Ostatní
- jednoduchý nástroj na vytváření obalů
- audio editor
- mp3 tag editor
- převaděč audio (wav-mp3)
- podpora IDE, USB, FireWire a SCSI, ASPI není potřeba
- více jazyčný interface
- online update
LOGO programu
Online HELP najdete na následující adrese: http://www.cdburnerxp.se/help/czech/
Nastavení programu, testované mechaniky a info
V základním nastavení programu nenajdete moc důležitých položek. Na sedmi záložkách toho lze nastavit poměrně dost, ale to opravdu důležité se skrývá v oknech, která uvidíte až těsně před vypálením projektu. Proto si toho zde víc nepovíme a podíváme se dál.
Po kliknutí na následující obrázek přejdete na stránky, kde je seznam testovaných mechanik s tímto programem. Pravdou je, že novým, tedy posledním, modelům vypalovaček nenabízí plnou podporu jako například Nero. Na jednu takovou věc jsem při testování narazil, ukážeme si ji v následujících odstavcích.
Program zobrazuje velmi přehledně informace o vypalovačce i o médiích, posuďte sami:
Informace o disku jsou opravdu informativní a přehledné, ikonka v pravém rohu se mění podle typu média.
Informace o vypalovačce jsou také povedené, jednoduché rozhraní s přehledným uspořádáním, nejsou sice tak obsáhlé jako u komerčních programů (např. Nero InfoTool), ale jsou zcela dostačující a vyčtete z nich základní informace o podpoře zápisu a čtení pro různá média.
{mospagebreak title=CDBurnerXP Pro - vypalování CD/DVD}
Při spuštění programu se objeví následující okno, ze kterého si můžete vybrat jednu ze tří možností jaký chcete vypálit disk.
Vytváření CD
Naše první volba bude směřovat k vytvoření kompilace datových CD/DVD, DVD-Videa a ISO image.
Rozhraní programu je jednoduché a velmi přehledné jak ukazuje následující obrázek, po kliknutí na něj vyskočí nové okno s obrázkem v originální velikosti (1280x1024), kde je názorně vidět jak CDBurnerXP Pro ve skutečnosti vypadá.
V tomto okně můžete vybrat systém disku, tedy ISO Level 1, 2 nebo Joliet, viz rozbalovátko uprostřed nahoře. Skvěle je řešen ukazatel zaplnění disku, ukazuje zaplnění jak graficky tak i číselně.
Další výběr máte skrytý pod šipečkou u ikonky Burn. Když vyberete první nebo druhou položku a následně kliknete na ikonku Burn kompilace se začne okamžitě vypalovat.
Pokud zaškrtnete poslední položku nechá vás program před samotným vypálením disku nastavit detailněji parametry vypalování:
Najdete tu na výběr dostatečně detailní nastavení disku, zajímavé je, že všechna tato nastavení přicházejí na řadu těsně před samotným vypalováním. Ve většině komerčních programů nastavujete něco během vytváření kompilace a zbytek až těsně před vypálením.
Pod položkou Boot Options se skrývá podrobnější nastavení při vytváření bootovacího disku.
Vytváření DVD
Protože v rozcestníku vybíráte první položku jak pro CD tak i pro DVD, hlavní okno se neliší. Jedinou změnu kterou zaregistrujete, je jiná velikost zaplnění média (velký barevný pruh v dolní části obrazovky). A jiné možnosti nastavení před započetím vypalování.
Když vložíte médium program ho rozezná a přizpůsobí ukazatel zaplnění média automaticky vloženému disku.
Okno s nastavením, které se objeví před obsahuje stejná nastavení jako okno při vypalování CD, jenom jsou znepřístupněné jiné položky, ale je tu ještě jedna zajímavá položka - Override automatic DVD speed detection, její zaškrtnutí má za následek vypnutí detekce rychlosti média a umožní vám pálit rychlostí vyšší než na kterou je certifikováno.
Stejně to funguje i u disků DVD-Video, lze vypalovat pouze kompilace dopředu vytvořené. V nové kompilaci si vytvoříte adresáře AUDIO_TS a VIDEO_TS a do nich umístíte třeba video vytvořené pomocí DVDShrinku.
Program sám rozezná, že chcete vytvářet disk DVD-Video a vše potřebné nastaví za vás. Okno před vypalováním vypadá stejně jako u datového DVD, viz. obrázek výše. I vypalování probíhá úplně stejně nikde nezaznamenáte, že vypalujete DVD-Video.
Vypalování je ukončeno oknem známým z mnoha programů.
A abych nezapomněl, program samozřejmě umí vypalovat disky multisession, stačí když při prvním pálení disk neuzavřete, po připalování dat se vás program zeptá co chcete s takovým to diskem dělat:
Zajímavá je taková drobná funkce Drop-Box, můžete si ji v nastavení zapnou na stálo nebo se sama zapne při minimalizaci okna do lišty.
Na toto okénko můžete odkudkoli přetahovat soubory, které se pak ukládají v kompilaci. Je to velmi příjemné, když procházíte jiným programem složky, náhodou narazíte na něco co chcete vypálit, tak to jednoduše přetáhnete na tento boxík.
ISO
Program umožňuje i vypalování ISO image, v menu vyberete zvýrazněnou položku a v následujícím okně vyberete soubor, který chcete vypálit. Máte zde i možnost vytvořit si svou kompilaci a následně jí uložit jako ISO.
Mazání disků
V tomto programu najdeme podporu obou metod mazání a to rychlého, kdy se smaže pouze TOC a úplného, kdy dojde ke kompletnímu smazání disku.
{mospagebreak title=CDBurnerXP Pro - vypalování Audio-CD a shrnutí}
Vypalování Audio-CD
I když je tento program freeware, má v sobě zabudovanou i podporu pro vypalování Audio-CD. Okno programu se trochu změnilo, spodní část má pouze jeden díl, který je linkovaný.
Při vypalování má ikonka Burn dvě možnosti, při vybrání první proběhne vypálení bez nastavení a metodou TAO (track-at-once).
Výběrem druhé možnosti vám bude umožněno před vypalováním nastavit co potřebujete:
A zde je právě nedokonalá ona podpora pro nové modely mechanik, kterou jsem zmínil výše. Například NEC-3520A neumožňuje ve spolupráci s tímto programem použít metod SAO a DAO při vypalování Audio-CD. Ale i při vypalování metodou TAO s dvousekundovými mezerami mezi skladbami nedochází k praskání v těchto mezerách.
V téhle kapitolce se ještě podíváme na to jak vypadá "Cover editor", bohužel v sobě nemá zabudovány žádné editační prvky, při kliknutí na obrázek uvidíte větší detaily.
Jediné co jsem nenašel a je prezentováno na webových stránkách je audio editor, prostě nikde v menu není, dokonce i v nápovědě chybí obrázky pro tento případ.
Grabování audia
CDBurnerXP má v sobě také zabudovaný program AudioGrabber, který lze stáhnout i jako samostatný program. Není tedy problém grabovat Audio-CD a následně si je vypálit jako MP3 CD.
Rozhraní AudioGrabberu je uživatelsky příjemné apřehledné, máte možnost extrahovat stopy z Audio-CD do formátů WAV, MP3, WMA, OGG. Pod tlačítkem Advanced Format Optios se skrývá detailnější nastavení pro tyto formáty, viz. následující obrázky.
V tomto režimu najdete v menu i ve "Features" zmíněný MP3 Tag Editor, jeho možnosti jsou opravdu dobré a výrazně urychluje práci s editací tagů u souborů mp3.
Prvním krokem k úspěšné editaci je proskenování souborů, pak už stačí dvojklik na soubor a objeví se okno s detaily, skvělé je, že je zde i tlačítko Save and Next, které postrádá mnoho jiných programů.
Shrnutí
Jak už bylo řečeno výše CDBurnerXP Pro je freeware a jeho možnosti jako zástupce této kategorie jsou opravdu rozsáhlé. Po jeho prvním spuštění jsem byl opravdu překvapen příjemným uživatelským rozhraním, které bych nečekal. Práce s ním byla rychlá a bezproblémová a nečinila žádné potíže.
Mínusy
- nezobrazuje se velikost média při pálení Audio-CD
- chybí deklarovaný audio editor
- ještě není čeština
- možnosti editoru obalů
- menší možnosti nastavení než u komerčních programů
- nemožnost pálit UDF
Plusy
- příjemné a přehledné uživatelské rozhraní a vzhled
- jednoduché a intuitivní ovládání
- výborné zpracování informací o médiích a mechanice
- ukazatel zaplnění disku grafický i číselný
- důležitá nastavení jsou zobrazena a nastavována těsně před vypalováním
- podpora CD/DVD, DVD-Video, Audio-CD, multisession disků
- vytváření, vypalování a konvertování ISO
- funkce Drop-Box
- jednoduchý editor obalů
- zabudovaný AudioGrabber s propojením na internetovou databázi skladeb FreeDB
- možnost grabovat do WAV, MP3, OGG, WMA
- výborný MP3 Tag Editor
- bezproblémový chod
{mospagebreak title=Burn4Free}
Další program z této kategorie, na který se trochu blíže podíváme je Burn4Free, bohužel na jeho stránkách toho moc k vyčtení není, tak se na něj pojďme podívat.
Maskotem programu Burn4Free je nějaký oranžový "liškopes", mohl by to být i medvěd, nikde jsem ale nenarazil na podrobnější specifikaci.
Po nainstalování a spuštění programu se objeví okénko, které se vás ptá jaký mód chcete spustit, jediný mezi módy je v počtu ikon v "toolbaru", proto je jedno co zvolíte. Navíc přepínat mezi těmito módy jde i později v menu programu.
Features
Na webových stránkách se k programu uvádí jen následující:
- vypalování CD a DVD, Audio-CD z různých zdrojů (WAV, FLAC, WavPack, WMA, MP3, MP2, MP1 OGG and CDA (normal cd audio tracks)
- nízká cena vypalování (vztahuje se vypalování a kopírování DVD, ale musíte si pořídit za 25$ dal39 program)
- podpora CD-R/CD-RW/DVD-R/DVD+R/DVD-RW/DVD+RW/DVD-RAM (SCSI - IDE/EIDE - USB) mechanik
- vícejazyčný interface (je tu i čeština, ale až po jejím stažení)
- tisk kompilací
- podpora DVD Dual Layer
- vypalování a vytváření *.ISO
- online upgrade
- na 1 500 podporovaných vypalovaček
ještě tam najdete odkaz na FAQ, HELP a seznam testovaných mechanik, ale to je opravdu všechno.
LOGO programu
Nastavení programu, info o mechanice a médiích
V následujících odstavcích už se nevyhnu srovnání s předchozím programem CDBurnerXP Pro. V programu CDBurnerXP Pro se prováděla důležitá nastavení těsně před samotným pálením, takže jste se nemuseli zabývat jejich nastavováním dopředu, ale v programu Burn4Free je to jinak.
Tady už musíte nastavovat spoustu parametrů předem, jinak se nedoberete k dobrým výsledkům při vypalování. V základním nastavení si vybíráte například interface, zaškrtnutím volby "Použít nejdříve vnitřní ASPI" vybíráte vlastně nativní Windowsovské rozhraní SPTI.
Jazyk se automaticky nainstaluje jen anglický, protože instalátor jiný neobsahuje, když chcete mít program v češtině stačí kliknout na položku "Stáhnout nový jazyk" a budete přesměrováni na stránky s jazykovými mutacemi. Jazykové soubory jsou opravdu malé texťáky a tak opravdu nevím proč nejsou zahrnuty v instalaci.
U nastavení vypalování datových médií nechte položku "Zavřít disk"nezaškrtnutou pokud chcete vypalovat multisession, pokud jí zaškrtnete program se vás nezeptá a disk automaticky uzavře. Souborový systém Joliet naopak zatrhněte, kvůli podpoře dlouhých názvů.
U nastavení Audio-CD máte na výběr mezi metodami zápisu DAO a TAO, při metodě TAO se každá skladba uzavírá a CD může mezi skladbami vydávat nepříjemné lupance. Zápis metodou DAO naskládá skladby pěkně za sebe a CD uzavře až na konec, a tak pro tyto lupance není místo.
Namlsaný předchozím programem CDBurnerXP Pro, jsem i u tohoto vypalovacího programu očekával nějaké pěkné info o mechanice a médiích. Jak dokazuje následující obrázek, byl jsem zklamán. Jediné co z Burn4Free dostanete je stručný údaj o disku vloženém v mechanice.
Tak to už se nedá nic jiného dělat, než přejít k samotnému vypalování.
{mospagebreak title=Burn4Free - vypalování CD/DVD}
Vypalování CD
Rozhraní tohoto prográmku vypadá tak jak ukazuje následující obrázek. Stačí kliknou na ikonku "Přidat" a otevře se vám okno zabudovaného průzkumníka souborů. Okno základního rozhraní je rozděleno na více částí, levou dolní část vyplňuje okno s "logy". Pravá dolní je vyplněna reklamním oknem s textovou reklamou.
Ve stavovém řádku sice vidíte celkovou velikost dat, ale nic vás neupozorňuje, kolik ještě zbývá do konce disku nebo o kolik jste jeho kapacitu překročili.
V toolbaru najdete i tlačítko "CD DVD Covers", napřed jsem si myslel, že se pod tímto tlačítkem skrývá editor obalů, ale po jeho odkliknutí se spustí internetový prohlížeč a otevře portál, kde si lze stáhnou obaly na CD a DVD.
Průzkumník má, až na některé detaily shodný vzhled s windowsovkým Průzkumníkem. Vybrané soubory přidáte do kompilace kliknutím na tlačítko v levé dolní části průzkumníka.
Kliknutím na ikonku aktivujete následující okno:
Pokud jste nechali v nastavení prázdné pole u finalizace disku, program se vás zeptá co chcete s diskem udělat.
Protože ve zkušební kompilaci bylo více dat než se může vejít na CD program vás na to sice upozorní, ale jiná věc už je kde a kdy :-(.
Vypalování DVD
Tvorba DVD probíhá stejně jako u CD, čekají vás ty samé úkony. Tak jako v předchozím případě ukazuje stavový řádek velikost dat k zapsání, ale opět nikde nevidíte nic co by vás informovalo o zaplnění vloženého disku.
Kliknutím na ikonku aktivujete následující okno (všimněte si změnil se obrázek ikonky).
Jestliže je disk multisession a máte na něm nějaká data program to pozná a zeptá se vás jestli chcete data přidat k původním.
Nakonec uvidíte dialogové okno, kde je zobrazen celý průběh vypalovacího procesu.
Ještě se podíváme jak vypálit disky DVD-Video. Postup je analogický jako u předchozích případů, přes průzkumníka přidáte předem připravené adresáře AUDIO_TS a VIDEO_TS, samozřejmě s obsahem nějakého filmu :-).
Kliknete na ikonku (zde je stejná jako u CD) a můžete v klidu sledovat co se děje, ale ještě než se tak stane musíte potvrdit dialog, že opravdu chcete pálit.
Po vypálení je DVD plně funkční, takže se nemusíte obávat toho, jak je to skutečně s podporou vypalování DVD-Video.
Tak jako program CDBurnerXP Pro, tak i Burn4Free má svůj Drop-Box, jeho funkčnost je stejná jako u konkurence. Boxík zapnete v menu a můžete na něj odkudkoli přetahovat soubory, které se ukládají v kompilaci.
{mospagebreak title=Burn4Free - ISO, Audio-CD a shrnutí}
ISO
I v Burn4Free můžete vypalovat a vytvářet soubory *.ISO, stejně jako v programu CDBurnerXP Pro, oproti kterému zde chybí pouze převod.
Práce se soubory *.ISO je ukryta v menu pod položkou "Disk", jak vypalování obrazů, tak jejich vytváření je bezproblémové, jak je vidět z následujících obrázků.
Když už máte rozbalené menu "Disk" můžete se hned přesvědčit o podpoře vypalovačky, budete k tomu potřebovat připojení k internetu.
Mazání disků
Pokud jste v nastavení zaškrtli položku "Rychlé mazání disku", bude po vás program chtít jen potvrzení o vymazání. Jestliže jste jí nechali volnou, budete dotázáni na to, jestli chcete použít plné nebo rychlé mazání.
- mazání CD-RW -
- mazání DVD-RW -
Audio-CD
Ještě než si uděláme závěrečné shrnutí, musíme se ještě podívat na jednu věc, kterou tento program umí. Jde o vytváření Audio-CD.
Jak vidíte z obrázku na základním rozhraní se vůbec nic nezměnilo. Data do kompilace přidáte opět přes zabudovaného průzkumníka.
Potvrdíte vypalovací dialog a práce na Audio-CD započne.
Zde se musím trochu pozastavit, doba potřebná k vypálení Audio-CD se navýší o dobu potřebnou pro převod mp3 na Audio-CD. Převážná část programů tento převod vykoná během přidávání stop do kompilace, Burn4Free na to jde jinak a onen převod si nechává na dobu těsně před vypálením.
Lepší řešení se mi zdá provést převod během vytváření kompilace a zkrátit si tak dobu vypalování.
I vypálení Audio-CD proběhlo jak se sluší a patří, a proto nezbývá než si udělat závěrečné shrnutí.
Shrnutí
Prográmek Burn4Free na mě neudělal takový dojem jako CDBurnerXP Pro. Už jeho první spuštění a výběr mezi rozhraními, která se liší jenom v počtu ikon v toolbaru na mě neudělaly dobrý dojem. Tento dojem nevylepšila ani tvorba kompilace, nemám rád průzkumníka který se otvírá v jiném okně a není integrován přímo v základním rozhraní. To jsou ale jen mé pocity.
Musím říct, že funkčnost programu to nesnižuje a určitě se najde spousta človíčků, kterým to bude takto vyhovovat.
Mínusy
- grafická podoba
- neuspořádané nastavení (něco nastavujete tam, něco onde)
- nedostatečné info o mechanice a médiích
- chybí ukazatel zaplnění disku
- menší možnosti nastavení než u komerčních programů
- nemožnost pálit UDF
- přidávání souborů do kompilace přes další okno
- převod mp3 na Audio-CD těsně před vypálením
- zobrazování reklamy
Plusy
- stejné rozhraní pro všechny projekty
- jednoduché ovládání
- podpora CD/DVD, DVD-Video, Audio-CD, multisession disků
- vytváření a vypalování ISO
- funkce Drop-Box
- bezproblémový chod
- podpora češtiny, kterou lze stáhnou přímo přes nastavení programu
{mospagebreak title=DeepBurner Free}
Tento program má dvě verze jednu Free a druhou Pro (ta je komerční), kterou si představíme příště.
DeepBurner Free je ve verzi 1.3.6.168. Jako předcházející programy umožňuje pálení CD/DVD, AudioCD a také vytváření ISO souborů.
Features
Hlavní vymoženosti
- schopnost vytváření a vypalování CD/DVD
- vytváření AudioCD
- kopírování disků on-the-fly*
- vytváření a vypalování souborů *.ISO
- tvorba CD/DVD foto alb
- zálohovací utilita*
- vypalování CD/DVD z příkazové řádky*
- informační utilita zobrazující specifikace disku a mechaniky*
- podpora DE/EIDE, USB, SCSI a Fire wire CD/DVD vypalovaček
Vypalovací schopnosti
- Overburn
- technologie Buffer underrun ("Burn-Proof")
- podpora CD-R / CD-RW / DVD-R / DVD-RW / DVD-RAM / DVD+RW
- podpora multisession
- podpora boootovacích CD/DVD
Specifické vlastnosti
- dynamicky měnitelná velikost bufferu
- vysokovýkonné cachování souborů/disku
- podpora souborového systému Joliet
- tvorba ISO (100% kompatibilní DOS/Windows)
- podpora simultánního vypalování
Ostatní
- funkce použití průvodce pro snadnou tvorbu jakýchkoli projektů
- vytváření autorunů
- průvodce vytvářením obalů
- více jazyčný interface
* dostupné pouze v Pro verzi
Nastavení
Nastavení je nejchudší ze všech představených programů. Nastavit si můžete rozhraní, samospouštění a nějakým akcím přiřadit zvuky.
Jiné nastavení nenaleznete ani před zahájením vypalování. Program je postaven tak, aby uživatel prováděl co nejméně zásahů, potřebná nastavení jsou zautomatizovaná a program se prakticky nastavuje sám dle typu kompilace.
Vypalování CD
Po spuštění programu dostanete na výběr ze tří možností, po vybrání položky "Vytvořit datové CD/DVD" vám průvodce nabídne další okno, kde můžete zvolit mezi tvorbou nového CD s multisession, bez multisession nebo přidat další sekci na multisession disk.
Rozhraním připomíná tento program Nero, levé okno je okno kompilace a v pravém okně je umístěn průzkumník souborů. Všechny položky nutné pro vypalování jsou umístěny v levé části levého okna.
Ve stavové liště programu je umístěn indikátor zaplnění disku, velmi zajímavá je tabulka v levém dolním rohu, ve které jsou zobrazeny velikosti zaplnění různých druhů médií.
Hlavní okna programu můžete umístit buď vedle sebe nebo pod sebe, dokonce je můžete umístit i kaskádově.
Přehledně je řešeno i vypalování, neotírá se jiné okno, vše se ukazuje v jednom okně. Při kliknutí na položku "Zapsat disk" se v pravé části levého okna otevře log a v dolní části vypalovací dialog.
Potom už jen stačí spustit zápis a počkat si na výsledek. Během zapisování disku vidíte všechny dostupné údaje v logu nad tímto oknem.
{mospagebreak title=DeepBurner Free - DVD, ISO a mazání disku}
Vypalování DVD
I zde vybíráte na začátku před vytvořením kompilace co vlastně chcete dělat:
Rozhraní pro vypalování vypadá úplně stejně jako při pálení DVD, jediný rozdíl uvidíte pouze v zaplnění disku, jinak vše probíhá naprosto stejně.
I když Free verze neobsahuje podporu pro DVD-Video, zkusil jsem jedno takové vypálit, na PC funguje bez problémů. Bohužel jsem zrovna neměl stolní přehrávač DVD, tak nevím jak by si s ním poradil.
ISO
I v tomto programu je zahrnuto vypalování ISO souborů i jejich vytváření. V průvodci vyberete položku "Burn ISO image" a dostanete se do dialogu pro vypalování ISO souborů.
Rozhraní je opět velmi jednoduché a rychle se v něm budete orientovat, stačí vybrat ISO soubor, který chcete vypálit a nechat program pracovat.
Mazání disků
Disky můžete mazat buď vybráním přímo z menu nebo můžete použít tlačítko pro mazání v dialogu zápisu.
Následující obrázek ukazuje ten samý výběr, jenom s tím rozdílem, že je pro DVD. Zde je názorně vidět neúplný překlad do češtiny. Takhle je to s češtinou v celém programu, vychází to tak půl napůl s angličtinou.
{mospagebreak title=DeepBurner Free - AudioCD, ostatní a shrnutí}
Vypalování AudioCD
I při tvorbě AudioCD se nejdříve objeví průvodce a teprve potom můžete pokračovat dále.
Rozhraní pro AudioCD je klasické, tedy stejné jako u CD/DVD, s jednotlivými skladbami můžete provést jedinou editační operaci a to je editace jejího názvu.
Před samotným zápisem můžete zvolit ještě metodu zápisu a tím jsou všechny možnosti editace a nastavení vyčerpány, neberu v potaz nastavení rychlosti pálení, kterou lze samozřejmě nastavit.
Tak jako u programu Burn4Free i zde je dekódování jednotlivých skladeb prováděno až před samotným vypalováním a je o poznání rychlejší.
Samotné pálení započne okamžitě po dekódování stop a to metodou, kterou jste si vybrali. Vypálená Audio CD jsou plně funkční.
Autorun
Program DeepBurner má v sobě zabudovanou utilitku pro vytváření samospustitelných CD, tzv. Autorun.
V prvním kroku si vybíráte pozadí, tři jsou předdefinovaná, ale můžete si vytvořit vlastní, a to importem obrázků BMP.
Ve druhém kroku si vybíráte tlačítka, i zde si můžete vytvořit vlastní. Tlačítkům přiřadíte akci a název a můžete pokračovat dále.
V hlavním okně vidíte náhled autorunu, který si můžete uložit a později připálit na disk u kterého chcete, aby se automaticky spouštěl po vložení média do mechaniky.
Editor obalů
Součástí programu DeepBurner Free je i jednoduchý "Cover Editor". Proti editoru v programu CDBurnerXP nabízí tento i základní možnosti editace.
Můžete vkládat obrázky na pozadí, vkládat textové popisky, obsahy adresářů v kompilaci, jednotlivé texty a popisy se ukládají v hladinách.
Vložený obsah AudioCD
Shrnutí
DeepBurner bych zařadil někam mezi CDBurnerXP Pro a Burn4Free, na uživatele zapůsobí jednoduché a přehledné rozhraní, které si velmi rychle osvojíte. Průvodce vás nasměruje tam kam chcete, a to bez zbytečných dialogů.
Práce s ním je velmi jednoduchá a program po vás nechce prakticky nic nastavovat, po uživateli vyžaduje jen to nejnutnější co nemůže rozhodnout sám bez interakce s uživatelem.
Mínusy
- žádné info o mechanice a médiích
- skoro žádná možnost nastavení
- nemožnost pálit UDF
- nedodělaná čestina
Plusy
- grafická podoba, jednoduché a přehledné rozhraní
- stejné rozhraní pro všechny projekty
- jednoduché a intuitivní ovládání
- podpora CD/DVD, AudioCD, multisession disků
- vytváření a vypalování ISO
- bezproblémový chod
- podpora češtiny, je obsažena přímo v instalaci
- editor obalů se základními funkcemi editace
- utilitka pro vytváření Autorun
- bezkonkurenční indikátor zaplnění disků (++)
Ještě rychle mrkneme na rozdíly mezi komerční a volně šiřitelnou verzí tak jak jsou prezentovány na webu výrobce.
DeepBurner Free versus Pro
Features | DeepBurner Pro | DeepBurner Free | |
Burn data CDs/DVDs | ANO | ANO | |
Burn AudioCDs | ANO | ANO | |
Burn and build ISO images | ANO | ANO | |
Bootable CD/DVD support | ANO | ANO | |
Disk-to-disk copying feature | ANO | NE | |
Burn Video DVDs | ANO | NE | |
Backup utility | ANO | NE | |
Burn photo CD/DVD albums | ANO | NE | |
CD/DVD burning from the command line | ANO | NE | |
Drive and media information utility | ANO | NE | |
Personal license | $19.95 | $0.00 | |
Business license | $29.95 | N/A | |
Závěr
Do tohoto článku jsem vybral poměrně dobře rozšířené Free vypalovací programy, na internetu jich najdete nepoměrně více, ale myslím, že pro seznámení s nimi je tento výběr dostatečný. Proč zde není například velmi rozšířený Burn-at-once, je z jediného důvodu - podpora DVD je v něm placená, free je pouze podpora CD.
Doufám, že jste si udělali obrázek o možnostech volně šiřitelných programů. Sám za sebe mohu říci, že kdybych měl volit, vyhrál by u mě jednoznačně CDBurneXP Pro. Je nejpřítulnější, jeho možnosti jsou nejrozsáhlejší a zabodoval také vzhledem. Až bude k dispozici překlad pro verzi 3, určitě se řady jeho uživatelů rozšíří.
Příště se podíváme na komerční programy určené k vypalování, začneme komerční verzí programu DeepBurner, představíme si možnosti Nera, WinOnCD, Sonicu DLA a několika dalších.
Redakce si vyhrazuje právo odstranit neslušné a nevhodné příspěvky. Případné vyhrady na diskuze(zavináč)pctuning.cz
BTW: Doufam ze bude v tom pristim testu....
Dalo by se rici, ze K3b na Linuxu je neco podobneho jako free vypalovaci programy na Windows. Pokud si odmyslime OS, tak vsechny programy jsou na stejne urovni a plni stejnou fci. Myslim ze by melo smysl je porovnat minimalne z hlediska nabizenych funkci a uzivatelskeho rozhrani.
new kernel forbids suid root programs to use the SCSI subsystem (or something
like that, correct me if I am wrong
So Cdrecord needs to be configured without suid root and the next version of
https://bugzilla.redhat.com/bugzilla/show_bug.cgi?id=130576
K3bSetup will do that.
Nejprve jsem si zkopíroval současný obsah CD. Pak jsem v DeepBurner spustil přidání další session a ze seznamu session jsem vybral ne tu poslední, ale předposlední. Přidal jsem nějaký soubor a vypálil - no a měl jsem k dispozici původní obsah.
pokud se dobre pamatuju, nechalo se po instalaci softu "neco" CD Creator (dodavaneho ke starym mechanikam) po kliknuti PTM na CD mechaniku vybrat "open session" a zvolit jakou session mela cdromka nacist... Ale bude to umet dneska urcite i jiny softik...