Vše o DVD - část třetí: Jak vypalovat datové disky aneb záloha na DVD |
autor: Dedek Jan , publikováno 23.11.2004 |
Protože samotné Windows XP obsahují rozhraní pro vypalování disků, tak se na jeho funkčnost a použitelnost podíváme hned na začátku.
DVD (R i RW)
Vložíme prázdný disk DVD a otevře se okno pro umístění souborů na disk.
Z jakéhokoli místa na disku přetáhněte do okna soubory, soubory se nakopírují do dočasného adresáře, kde ovšem zabírají místo, není to jako u Nera, kde soubory zůstanou na svém místě a kompilace je jenom mapa cest k souborům určeným k vypálení. WinXP, nevím z jakého důvodu, si musí soubory připravené k vypalování nejdříve nakopírovat do dočasného adresáře a potom je teprve dokážou vypálit.
Dalším krokem je vypálení, vyplníte název disku podle vašeho gusta a s chutí pokračujte.
Na další záložce vám to WinXP pěkně nandají a vypadne z nich, že zápis není možný.
DVD-R ani DVD+R se mi nepovedlo zapsat pod WinXP, zřejmě není zápis podporován. Všimněte si jak se hlásí mechanika, jako jednotka CD-ROM (F:). To samé jsem zkusil u disků DVDąRW, jedna změna se dostavila, disk jde vymazat, ale zápis opět možný není.
Jak bylo vidět z obrázků mechanika se stále podbízela zápisem na disk CD i když bylo vloženo DVD, to už o něčem svědčí. Jak už jsme si řekli, tak DVD ve WinXP nevypálíte (teda použitím zabudovaného nástroje pro pálení). Určitě by nebylo od věci, kdyby po vložení DVD WinXP vyrukovaly s nějakým hlášením v tom smyslu, že zápis na DVD není podporován.
CD
S CD je to úplně jinak, postup je stejný jako u DVD, ale když se dostanete až k průvodci zápisem, tak vás neodbude hlášením, že zrovna nemůže.
V levém panelu vidíte volné místo na disku a jeho velikost, v případě že na disku je něco zapsáno tak se tyto hodnoty liší :-). Soubory připravené pro zápis mají větší velikost, než je velikost CD, uvidíme co na to WinXP.
Co je mi to platné, že mi těsně před vypálením kompilace průvodce řekne, že data se na disk nevejdou, to bych mohl takovéto médium zkoušet zapsat x-krát, než se trefím. Tohle berte s nadsázkou, už vidím ty reakce, proč není použit disk 700MB, ve Windows si můžete zjistit velikost složky atd.
Pokud je objem vašich dat menší než kapacita média CD, tak se data vypálí bez problémů. Ještě abych nezapomněl, vypalovací rozhraní ve WinXP pálí disky způsobem multisession a neuzavírá je.
Rozhraní Windows doporučuji používat opravdu ve velké nouzi, a jak to tak vypadá, právě k tomu je určeno. Když už je na světě ten SP2, tak by si XP-čka zasloužily i podporu vypalování DVD, když podporu pro CD obsahují, ať tu nouzi máme v plné parádě :-).
{mospagebreak title=Datový disk vypálený aplikací Nero Express}Začneme jako obvykle aplikací Nero StartSmart a vybereme položku "Vytvořit datové DVD" a jako vypalovací program zvolíme Nero nebo Nero Express.
Zkušenější určitě spustí Nero přímo, ale ne všichni jsou na tom vědomostně stejně. Pro ty méně zkušené začneme Nerem Express.
Vybrali jsme položku "Vytvořit datové DVD" pomocí Nero Express, klikněte na zelenou šipku a pokračujte v jízdě.
Malá poznámka: používám anglickou verzi, tak se nelekněte, položky v české jsou umístěny identicky.
Otevře se následující okno, kde kliknete na tlačítko "Add" (přidat) nebo soubory k vypálení přetáhnete přímo do okna odkudkoli ve Windows, v dolní části okna se zobrazuje kapacita a naplnění média. Kapacitu naplnění vidíte i číselně vpravo od ukazatele. U médií DVD můžete zvolit rozsah DVD5 (4483MB) nebo DVD9 (8152MB).
V následujícím okně zvolte vypalovačku a název disku, dále můžete zvolit rychlost vypalování a máte možnost neuzavřít disk, z důvodu přidávání dat v budoucnosti. Ve spodní části můžete zvolit i simulaci vypalování.
Na příkladu nechám disk otevřený a ještě si ukážeme, jak v Neru Express přidávat další session.
DVD se vypálilo v pořádku, pro přidání dat budeme postupovat stejně, v Nero StartSmart vybereme opět " Vytvořit datové DVD" pomocí Nera Express.
Otevře se vám následující okno:
Pokud jste na DVD přidávali přímo adresáře a před dalším vypalováním na DVD disk v adresáři přibyly soubory, bude tento obrázek vypadat jinak, budou tam číselné hodnoty kolik toho bylo přidáno nebo změněno (např. nová verze dokumentu ve Wordu).
Postupujete stále stejně, soubory zobrazené šedou barvou jsou na DVD už vypálené, nově přidané jsou zobrazeny černě. A pokud už jste naplnili kapacitu DVD, můžete odškrtnout zatržítko, tím nepovolit multisession a disk finalizovat (uzavřít).
Jak sami vidíte program Nero Express je mnohem komfortnější a uživatelsky přívětivější než nativní rozhraní Windows. Ale stejně jako toto rozhraní vám nepovolí nastavit některé parametry.
Disk takto vypálený je ve formátu ISO 9660, Nero Express neumí vytvářet disky UDF, o nastavení a možnostech vypalování si toho povíme více v další kapitole.
{mospagebreak title=Datový disk vypálený aplikací Nero Burning Rom}Kompilaci datového disku DVD nebudeme spouštět přes aplikaci Nero StartSmart, ale spustíme přímo Nero Burning Rom, otevře se okno s novou kompilací.
Souborový systém ISO 9660
Pokud na DVD nebudete přidávat data vyberte vypalování disku bez multisession, zde si ukážeme pálení disku multisession.
Protože Nero Burning Rom vám dovoluje nastavit parametry disku, tak si tyto možnosti trochu přiblížíme.
Při vypalování DVD si nemůžete vybrat mezi Mode1 a Mode2 jak je tomu u CD, ale stejně si povíme jak se liší.
Sektor u Mode1 má velikost 2 352 bajtů, z toho pro uživatele je dostupných 2 048 bajtů, zbytek připadá na detekci a korekci chyb (EDC a ECC). Mode2 je určen spíše pro ukládání hudby a videa, datový blok je opět 2 352 bajtů, z toho 2 336 bajtů připadá na data a zbytek je určen pro synchronizační část a hlavičku. |
File system volte ISO 9660+Joliet, délku názvu volte vždy Level 2, pokud nechcete používat disk v DOSu (Level1 - 8.3). Level2 má formát 27.3, tedy 27 znaků pro název, jeden pro tečku a 3 pro příponu.
Dalším rozšířením je Joliet, které umožňuje název až se 128 znaky, dle standardu Unicode (umí i české znaky :-)). Pokud jsou použity mezinárodní znaky, délka se zkrátí na 64 znaků, protože pro každý znak jsou použity 2 bajty. Bez rozšíření Joliet nevypálíte české znaky a navíc Joliet podporuje multisession.
V názvu disků v systému Joliet můžete použít 32 znaků (16 znaků Unicode) a v nabídce dalších popisků si můžete nastavit například název aplikace, kterou byl disk vypálen.
Dalším krokem je už samotné vybrání souborů, Nero má vzhled dvoupanelového správce souborů a i proto je velmi přehledné. Pro vytvoření kompilace stačí natahat soubory z pravé strany na levou. Ukazatel velikosti se automaticky přizpůsobuje typu média.
Posledním krokem je vypálení kompilace, teď už se můžete v klidu zabývat něčím jiným a počkat si na konec pálení. Ještě než tak uděláte, můžete si zvolit rychlost vypalování, u disku který pálíte bez multisession máte také aktivní volbu uzavření disku. Protože pálíme multisession, tato volba není aktivní, aktivní bude až do kompilace budeme přidávat další data.
Disk jsme začali jako multisession, tak se ještě podíváme jak na něj v Neru Burning Rom přidat další session.
V Neru zvolíte novou kompilaci a vyberete pokračovat v disku multisession, v dolní části je podrobnější nastavení (tak jak je zaškrtnuto a nastaveno defaultně v Neru Express)
Dále máte možnost si vybrat ke které session chcete přidat nová data, první obrázek platí pro média DVD.
Pro zajímavost jsem sem ještě přidal nabídku multisession u CD, je lépe graficky provedena.
Stejně jako u Nera Express, soubory zapsané na disku jsou v šedivé barvě, nové soubory připravené k zápisu jsou v černé.
Z předchozího jasně vidíte, jaký je rozdíl v pálení "datových DVD ve WinXP", v Neru Express a v Neru Burning Rom.
Nero Express je určeno pro začínající uživatele a mělo by zjednodušit vypalování disků. Osobně upřednostňuji Nero Burning Rom před Nerem Express, protože si kompilaci mohu nastavit tak jak potřebuji a hlavně mám dvě okna vedle sebe :-).
Souborový systém UDF, UDF + ISO 9660
U datových DVD, která chceme vypálit se systémem UDF nebo UDF + ISO, je postup analogický jako u výše zmíněného systému ISO 9660. DVD-čka se vypalují úplně stejně jenom mají jiný souborový systém.
ISO 9660Je standard, který definuje logický formát pro data uložená na médiu. Je kompatibilní s platformami DOS, Windows, Mac i Linux. Souborový systém ISO 9660 je zastaralý a má velká omezení (Level1 a Level2), trochu do života ho vrátilo rozšíření Joliet. Level2 podporuje maximální délku názvu o velikosti 32 znaků a délku cesty o velikosti 255 znaků, do hloubky 8 úrovní. S rozšířením Joliet toto lze částečně obejít. |
UDF (Universal Disc Format)Tento souborový systém vznikal s tím, že pokryje potřeby všech médií, u přepisovatelných disků by měl nahradit starší ISO 9660. Jeho výhodou je výborná kompatibilita na všech platformách (DOS, Windows, Mac, Apple, Unix a Linux). Zápis je také definován formou packet writing, to je výhodné zejména u přepisovatelných médií, lze totiž dle libosti přidávat i mazat data. UDF netrpí takovými omezeními (délka názvu 255 znaků, 1023 znaků cesty) v délce souborů a cesty jako ISO 9660 + Joliet. Nevýhodou systému UDF je potřeba ovladače, Windows 2000 mají ovladač verze 1.02 a 1.50 integrován, WinXP ještě navíc verzi 2.00 a 2.01. Ovladače jsou zdarma a existují pro všechny běžné operační systémy, ovladač se instaluje třeba s programem Ahead InCD 4. UDF využívá zejména tři své verze - 1.02 (DVD-ROM, DVD-Video), 1.50 která nachází uplatnění u médií DVD+RW a CD-RW (zejména při paketovém zápisu programem InCD) a verzi 2.00 která je doporučena pro DVD-RW. |
V poslední kapitole se mrkneme na paketový zápis DVD disků a použijeme program Ahead InCD.
{mospagebreak title=Paketový zápis DVD disku}Nakonec se podíváme na paketový zápis programem Ahead InCD, během instalace se nám prográmek pěkně integruje do kontextového menu, přes které je k němu snazší cesta.
Po vložení máme několik možností jak ho spustit, buď použijeme aplikaci Nero StartSmart, nebo využijeme kontextového menu.
Vložte DVD médium a přes rozhraní aplikace Nero StartSmart spusťte volbu "Formátovat/Připravit přepisovatelné DVD". Otevře se jednoduché rozhraní programu InCD.
Pod tlačítkem "Možnosti" se skrývá jednoduché nastavení programu:
Když povolíte rozšířené možnosti, v rozhraní se navíc zobrazí tlačítko "Rozšířené", pod kterým se skrývá výběr souborového systému DVD.
Souborový systém se nabízí ve čtyřech verzích, z důvodu kompatibility je vhodné zvolit UDF 1.50 jak je doporučeno, to ovšem platí pro disky DVD+RW.
Pro média DVD-RW aplikace InCD doporučila systém souborů UDF verze 2.00.
Po stisku tlačítka "Začátek" ("český překlad", příhodnější by byl název Formátovat nebo Začni formátovat) se začne médium formátovat. Formátování je hotovo během 30 sekund.
Po dokončení formátování můžete vesele začít používat disk jako velkou disketu. Stačí do okna disku přetáhnout nějaké soubory a už to jede.
V levém dolním rohu se zobrazují informace o zbývající velikosti disku, všimněte si velikosti média 4,37 GB, před formátováním byla velikost 4,38 GB. Naformátovat disk systémem UDF a připravit ho pro paketový zápis si ukouslo z velikosti média jen asi 10 MB.
Vlastnosti disků naformátovaných v aplikaci Ahead InCD:
Více o UDF naleznete zde: http://www.osta.org/ a zde http://www.osta.org/specs/index.htm
Komentář
Jak už jsem řekl, rozhraní Windows používejte opravdu jen v největší nouzi, dost často se totiž stává, zvlášť pokud máte starší vypalovačku, že disky nejdou nikde přečíst, a dokonce ani tam kde jste je vypálili. Když už chce mít MS podporu vypalování ve WinXP, tak říkám buď kompletní a trochu propracovanější i s podporou DVD, nebo žádnou (asi lepší volba :-), hodně firem to umí mnohem lépe).
Vypalovaní datových DVD v programu Nero je hračkou, čeština je dostupná pro všechny aplikace od Aheadu a pokud se někde ztratíte, bublinová nápověda vám jistě pomůže.
Asi nejjednodušší je použít Nero Express, nic nemusíte nastavovat a program po vás chce jen vybrat soubory a dát je vypálit. Kdo potřebuje něco nastavovat, nebo mu nevyhovuje Nero Express, může použít Nero Burning Rom. Nero Burning Rom poskytuje dostatek zaškrtávátek, aby si každý přišel na své.
PostřehyVždy jsem pálil datová DVD ve formátu ISO 9660, kde byla zaručena kompatibilita ve Windows zejména těch starších (Win98 a WinME) a nebyl potřeba žádný specifický ovladač k přečtení média. Od formátu UDF jsem se držel vždy trochu stranou, i když DVD-Video jej používá. Během psaní článku jsem si svůj názor poopravil, protože většina PC se kterými přijdu do styku je Win2000 nebo WinXP, popř Win2003, tzn. že v sobě mají implementovanou podporu UDF minimálně verze 1.50 a problémy s kompatibilitou tím pádem nenastanou. Proto říkám, že systém UDF je pro vypalování DVD velice vhodnou volbou. |
Co říci k Packet Writing. Jestliže si jedno DVDąRW dáte stranou pro tento druh zápisu, určitě neprohloupíte. Formátování DVD trvá maximálně 1 minutu a nezabere vám na DVD skoro žádné místo. Okamžitě po vložení média do mechaniky ho můžete používat jako velkou disketu a nemusíte spouštět žádný program a sestavovat kompilaci.
Menší nevýhodou je, že když takhle pálený disk někam přenášíte (Win98, ME) budete potřebovat ovladač (UDF Reader). I když ani to nemusí být pravda, ovladač by měl být obsažen na naformátovaném disku a při vložení do mechaniky v systému Win98 nebo WinME by se měl automaticky natáhnout do systému, poté by měl následovat restart a disk už by měl být normálně čitelný (bohužel jsem neměl možnost to ověřit).
Redakce si vyhrazuje právo odstranit neslušné a nevhodné příspěvky. Případné vyhrady na diskuze(zavináč)pctuning.cz
Soubory se tahají zprava doleva !!!!!!!!
ja taham subory zhora nadol !!!!!!!!
ale k InCD - zkusil jsem ho pouzivat uz pred par lety i nedavno v4 a nekolikrat se mi proste stalo na ruznych pocitacich s ruznymi mechanikami ze nakopirovana data tam treba nebyla.takze tomu taky neverim.
zajima me jak je na tom DVD-RAM o proti InCD s RW mediem.
uz me to stev tyhle mechaniky kde se furt neco toci a taky me nebavi stale kupovat novy hdd protoze tomu se ad verit asi nejvic.
jinak clanek super
( precti si bibli :-)))))))))) )
nevite nahodou nekdo, jak zachovat to rozdeleni panelu u nera? myslim kdyz si clovek vic natahne okno s adresarovou (stromovou) strukturou, na ukor toho okna, kde se jen zobrazi soubory...
diky, kuba
Jednak po napaleni napr. v DVDinfopro se disk hlasi jako DVD-ROM, jednak ho precte stara DVD-ROM mechanika (ktera napr. DVD-R cist nezvlada - mozna by to vyresil firmware, ale kde hledat...) a predevsim - takovouhle zalohu filmu precte bez jedineho problemu i prehravac jedne zname, kterej je na CDcka a DVDcka opravdu vybiravej!
Nasel jsem tento freeware a zda se dobry (i na vypalovani dat na DVD):
-1-"DeepBurner Free 1.1.5.149" -umi pouze DVD-R/W (a samozrejme CD-R/W)
http://www.softpedia.com/public/cat/3/1/3-1-26.shtml
-2-"hpCDE+DVD SDK 1.54 Evaluation Version" -omezena rychlost vypalovani DVD na 1x, umi i DVD+R/RW
http://www.hpcde.com/downloads_cpp.html
WWW.KUKU.CZ
V režimu UATA66 mi při vypalování dvd začne hned na začátku nero ukládat data do cache a sekne se, to samé v jiných programech. DVD to čte, CD čte i vypaluje normálně.
Když manuálně nastavím režim UATA33, vůbec mi počítač vypalovačku nedetekuje.
No a pak už zbývá jen mod PIO4, který sice funguje, i vypalování DVD, ale je to k uzoufání pomalé a vytíží to komp tak z 90%.
Někde jsem četl, že někdo měl ten samý problém s úplně jinou sestavou a vypalovačkou, ale nenalezl jsem řešení. Neví někdo?
Mám Abit KG7, Athlon XP 1800+, 512 DDR266 Ram, windows XP a připojeno : dva disky na jeden kabel. Cd rom a vypalovačku na druhý kabel (zkoušel jsem prohodit master a slave). Zkoušel jsem i různá verze nera a režimy ide přepínám utilitou Via Ide tool.
Předem díky za jakoukoli radu.
Personal $19.95
Business $29.95
Takze to tak uplne freevare nie je. Nepoznate nahodou nejky skutocny freeware, kotry vie napalovat DVD (najradsej dual layer)?