DVD LG GSA-4081B - vše co si můžete přát |
autor: Dedek Jan , publikováno 16.3.2004 |
Co si přinesete domů
Tentokrát jsme k testu obdrželi "pouze" bulk verzi mechaniky LG GSA-4081B (v prodeji jsou běžně tři verze - krabicová retail verze, kit s PowerDVD a bulk, tzv. naháč). Na mechanice sice není smajlík LG v červené, ale šedá je také pěkná.
Design
Rozměrově a hmotnostně se mechanika nevybočuje ze současného standardu. Vzhled se od předchůdců této mechaniky nezměnil, barevné provedení je podáno v barvě počítačové šedi, spodní část obsahuje proužek plexiskla podbarvený šedou metalickou barvou.
Čelo má opravdu povedený design, výrazně odlišujících tuto mechaniku od ostatních.
Na čelním panelu, bohužel chybí výstup na sluchátka a samozřejmě i potenciometr ovládání výstupu sluchátek. Světlo LED diody není dvoubarevné, mechanika si pro všechny stavy vystačí se zelenou, při vypalování dioda bliká.
Zadní panel je vyveden standardně s přehledným popisem, osazení konektory je stejné jako u jiných mechanik - konektor napájení, IDE konektor, propojky sloužícími k nastavení MASTER, SLAVE, CS, konektory analogového(4pin) a digitálního audia(2pin).
LG má opravdu velmi vkusný design.
Z výrobního štítku se dozvíte název modelu, sériové číslo, datum výroby a verzi firmvare, testy proběhly s firmwarem A101.
Specifikace
Rychlost zápisu DVD-RAM | 2x (Ver. 2.0), 3x (Ver. 2.1) |
Rychlost zápisu DVD | 8x, 4x, 2.4x (DVD+R) 4x, 2x (DVD-R) |
Rychlost přepisu DVD | 4x, 2,4x (DVD+RW) 2x, 1x (DVD-RW) |
Rychlost zápisu CD | 24x Max |
Rychlost přepisu CD | 16x Max |
Rychlost čtení DVD-RAM | 2x (Ver. 2.0), 3x (Ver. 2.1) |
Rychlost čtení DVD | 12x Max (jednovrstvé), 8x (ostatní) |
Rychlost čtení CD | 32x Max |
Přístupová doba | 185ms DVD-RAM 155ms DVD-ROM 135ms CD-R / CD-RW |
Podporované formáty CD | CD-DA, CD-ROM, CD-ROM XA, CD-R, CD-RW Photo CD, Video CD, CD Text, Multisession CD-I/FMV, CD Extra, CD Plus |
Podporované formáty DVD | DVD-RAM DVD-Video DVDąR/RW |
Metody zápisu CD + DVD | Track at Once Session at Once Disk at Once Fixed and Variable Packet Writing Multisession, Random write |
Rozměry | 146 x 41,3 x 184,7 mm (šířka x výška x hloubka) |
Chipset | velký čip Hitachi HD62604AFDV malý čipNEC 703101AGJ-33. |
Technologie
BURN-Proof
Technologie zabraňující podtečení bufferu (vyrovnávací paměti), také minimalizuje selhání při zápisu.
Fail-free writing
Optimalizace rychlosti zápisu vzhledem k použitému médiu.
Hardware
- Barbone: Soltek 3702A (NForce 2 IGP)
- CPU: AMD Barton 2500+
- RAM: DDR 2 x 256 MB 400MHz
- VGA: Hercules AIW Radeon 9800 SE
- HDD: Maxtor 120 GB ATA133
- DVD-RW: LG GSA-4081B, firmware A101
Software
- OS: Windows XP Professional SP 1a
- Nero Burning Rom 6.3.0.3
- Nero Info Tool 2.07
- Nero CD-DVD Speed 2.11.4
- Alcohol 120% 1.4.8 b1222
- DVDINFOPro 2.27
- DVD Identifier 3.2
- CD Identifier 1.63
Použitá média
CDR 80 min.
Médium je 48-mi rychlostní Benq, CDR Identifier ukazuje jako výrobce Acer Media Technology Inc.
CDR 99 min.
Toto médium je podle krabičky Multidisc CD-R 99 supergreen, výrobce je Eximpo a v programu CDR Identifier se jeví takto:
CD-RW
Přepisovatelné médium je Verbatim DataLifePlus Ultra-Speed 16x - 24x, program CDR Identifier označil výrobce jako Mitsubishi Chemicals Corp.
DVD+R Verbatim DataLifePlus 4x Advanced AZO
Zatím médium identifikujeme, ale i zde o sobě dává vědět technologie "Fail-free writing", která nepovolí na toto médium zápis větší rychlostí než 4x. Mechaniky jako NEC ND-2500A nebo MSI DR8-A na toto médium byly schopny zapisovat osmirychlostně.
DVD+RW Lite-On
DVD Identifier toto médium označil jako Ricoh pro rychlost 2,4x - 4x.
DVD-R Verbatim DataLifePlus 4x Certified
Krabička nám říká, že médium je Verbatim DataLifePlus 4x Certified a jako výrobce je uveden Mitsubishi Chemical Company. DVDIdentifier jako výrobce potvrdil firmu MMC, hodnoty zápisu jsou 2x a 4x.
DVD-RW Emgeton 2x
DVD Identifier médium označil jako RICOH.
Pro test jsem použil médium Emgeton DVD-RW Ultra 4,7GB, u kterého DVDIdentifier identifikoval původcem média firmu Princo.
DVD-RAM Emgeton 2x
Program DVDINFOPro nám o médiu sdělil, že jeho výrobce je Optodisc a zápis je možný rychlostí 2x.
Blížíme se k tomu hlavnímu a to jsou testy.
{mospagebreak title=Testy zápisu a čtení CD }Testy zápisu na CD
CD-R 80 min.
Při zápisu na CD-R používá mechanika metodu Z-CLV (zónová konstantní lineární rychlost). 80-ti minutové CD můžete servírovat za 4:49 minuty, na konci CD je rychlost 24,03x přesně podle specifikace udávané výrobcem.
CD-R 99 min.
Vypalovačka je schopna na 99-ti minutové našlapat "pouze" 89:57:74 minuty. Metoda zápisu je jako v předchozím případě Z-CLV.
CD-RW
Dle specifikací umožňuje mechanika vypalovat na média CD-RW 16x a používá metodu Z-CLV. Začíná na 12x, nevím proč rovnou nejede 16-ti rychlostně, vypadá to jakoby se rozehřívala před nějakým "světovým rekordem". Přepisovatelné médium si vychutnáte už za 5:36 minuty.
Testy čtení CD
CDR 80 min.
Se čtením klasického média nemá problém, přístupová doba je 140ms to je o 5ms více než udává specifikace. Rychlost čtení se zde vyšplhala až na 35,18x, to je slušný nárůst oproti specifikaci.
CDR 99 min.
Čtení nestandardních délek nedělají mechanice problémy.
Mechanika přečetla médium o délce 96:57:06, zvláštní je způsob jak na to šla. Vypadá to jako by jí docházel dech a musela si podřadit na nižší stupeň. Přístupová doba na toto CD byla slušných 137ms.
CDR audio
Při extrakci audio je max.rychlost 24x překročena a kvalita čtení dosahuje 10 bodů z deseti. Přístupová doba má hodnotu 147ms.
CDR lisované Daikatana
U lisovaného média je přístupová doba příjemných 114ms, maximální rychlost čtení také předčila specifikaci a čtení bylo zakončeno na hodnotě 33,3x.
Proti čtení CD-ROM standardních délek se dá namítnout snad pouze to, že průběh čtení je jemně kostrbatý. U 99-ti minutového média je průběh čtení velmi zvláštní, nicméně na kvalitu čtení to vliv nemá.
Vypalovačce sedí více lisovaná datová média, kde jsou nejlepší přístupové doby, to neplatí o audio CD, které má největší přístupovou dobu ze všech testovaných CD. Rychlosti čtení CD byly u všech disků rychlejší než udává specifikace.
Poškozené médium
Mrkneme se na to jak to jde LG GSA-4081B se čtením poškozených médií. K vytvoření poškozeného CD využijete smirkový papíru a párkrát médium poškádlíte na povrchu. Pro objektivitu používáme stále stejné médium.
A takto nějak vypadá test v programu Nero CD-DVD Speed. Přiložil jsem obrázky z minulých testů, aby byla zřetelná schopnost číst poškozená média.
LG GSA-4081B
MSI DR8-A
NEC ND-2500A
LITE-ON LDW-401S
Mechanika LG je na špici ve čtení poškozených CD, překonala i našeho šampióna LITE-ONa LDW-401S. Nečitelných je "pouze" 7,6% disku. 82,5% disku označených mechanikou jako čitelných je skvělý výsledek.
{mospagebreak title=Testy zápisu na DVD}Pro zápis používá vypalovačka metodu CLV (konstantní lineární rychlosti), metoda Z-CLV se uplatní až u médií umožňujících zápis rychlostí vyšší něž čtyřrychlostní. V případě mechaniky LG to platí pouze při zápisu na média DVD+R, jak jsme se dozvěděli ze specifikací.
DVD-R
Zaplnit "záporňáka" daty až po okraj trvá 14 minut a 45 sekund.
DVD-RW 2x
Toto médium je zapsáno za 29:41 minuty.
DVD+R
Technologie Fail-free writing nedovolí zápis na Verbatimku vetší rychlostí než 4x, tato "fičůrka" je opravdu velmi přísná. Na mechanikách NEC ND-2500A a MSI DR8-A technologie optimalizace zápisu povolily na toto DVD i osmirychlostní zápis. Pokud budete chtít vypalovat 8x musíte vybírat pouze média s osmirychlostní certifikací uvedenou na krabičce.
DVD+RW 4x
Plusové RW-čko nám "palička" naservíruje už za 14:18 minut a v dobré kvalitě, zápis na plusová média je o poznání rychlejší než na ekvivalentní média "mínusová".
DVD-RAM
Během zápisu na toto médium probíhá kontrola dat, detekce defektních zón na disku a jejich případné nahrazování nepoškozenými sektory. Vlivem pokročilé korekce chyb je dosaženo zápisu bez ztráty dat. Tzn. při zápisu dat dochází současně i k jejich čtení. Proto je na dvourychlostní médium použit jednorychlostní zápis.
{mospagebreak title=Testy čtení DVD}V následující kapitole se podíváme jak mechanice hrají do not média lisovaná, pálená a podíváme se také na rozdíly mezi "klaďasy" a "záporňáky".
DVD lisované - Data
Hodnoty naměřené při čtení, zejména přístupová doba - 106ms je vynikající, specifikaci nechává daleko za sebou. Ke konci média se z "palírny" podařilo vymáčknout rychlost 12,28x.
DVD+R
DVD-R
DVD+RW
Rychlost čtení DVD+RW byla na konci média 8,49x, specifikace je o fous překonána. Čeho si všimnete je vynikající přístupová doba, hodnota 119ms je o moc lepší než udává výrobce.
DVD-RW
DVD Video
DVD-RAM
Při čtení probíhá kontrola dat, tzn. i při čtení dochází k zápisu.
Naměřená přístupová doba má hodnotu 171ms a plné médium má velikost 4,27GB.
Naměřené rychlosti čtení DVD médií překonávají hodnoty udávané výrobcem. Přístupové doby pro všechna média mají vynikající hodnoty a jsou dokonce lepší než přístupové doby pro CD disky.
Podívejte se dobře na předcházející grafy u vypalovaných DVD (mimo DVD-RAM, to je jinákategorie), co je Vám na nich nápadné? Grafy jsou téměř totožné a z toho plyne, že je úplně jedno jaká média použijete. Vypalovačka totiž mezi disky nerozlišuje, ať už z pohledu rychlostí, přístupových dob nebo typu disku. Média DVD Aliance (+) mají navrch pouze v jedné kategorii, a to je rychlost zápisu.
Poškozené médium
Ještě se podíváme jak si LG poradí s poškozenými médii. Pro tyto testy je použito hodně poškrábané DVD. Podle výsledků si řeknete, že testovací médium moc poškozené být nemůže, ale opak je pravdou.
LG GSA-4081B
MSI DR8-A
NEC ND-2500A
LITE-ON LDW-401S
Takto vypadá čtení poškozeného DVD média, v tomto testu podala "palírna" od LG opravdu vynikající výkon. Až na malý červený "bobek" je na tom stejně jako LITE-ON.
{mospagebreak title=Co na to známé programy...}Alcohol120% nedokáže identifikovat použitou technologii optimalizace zápisu. V nastavení programu sice můžete tuto technologii vyřadit, bohužel v reálu se to neprojevuje a mechanika u DVD+R 4x Certified (NEC ND-2500A, MSI DR8A jsou schopny na takové médium pálit 8x) nepoužije osmirychlostní zápis.
Systémové info Alcoholu120% nám toho o mechanice řekne mnohem více:
/////////////////////////////////////////////////////////////////////// (E:) HL-DT-ST DVDRAM GSA-4081B(1:0) detail information. /////////////////////////////////////////////////////////////////////// Vendor Identification: HL-DT-ST Product Identification: DVDRAM GSA-4081B Production Revision Level: A101 Location: atapi, Port 1, Bus 0, Target 0, Lun 0 Support recording method: DAO, RAW DAO(96), TAO, DVD DAO BURN-Free Technology: BURN-Proof Auto-Select best write speed: Not Supported -* Note: This information below is provided by the unit, it might be inaccurate. *- -* This software does not use this information! *- Removable media: Yes Version: ATAPI (INF-8090i/INF-8020i/INF-8028i) Response Data Format: 02h CD-R Read/Write: Yes/Yes CD-RW Read/Write: Yes/Yes Read CD-R Fixed Packet: Yes Test Write: Yes DVD-ROM Read: Yes DVD-R Read/Write: Yes/Yes DVD-RAM Read/Write: Yes/Yes Audio Play: Yes Composite Audio and Video Data Stream: No Digital output (IEC958) on port 1 Supported: No Digital output (IEC958) on port 2 Supported: No Mode 1 Form 2: Yes Mode 2 Form 2: Yes Multi-Session: Yes BUF: Yes CD-DA Commands supported: Yes CD-DA Stream is Accurate: Yes R-W Supported: No R-W De-interleaved and Corrected: No C2 Pointers Support: Yes ISRC Supported: Yes UPC Supported: Yes Read Bar Code: No Lock media into the drive: Yes Currently drive Lock state: Unlocked Prevent Jumper: No Eject Command: Yes Separate volume levels: Yes Separate channel mute: Yes Changer Supports Disc Present: No Software slot selection: No Side change capable: No P through W in Lead-In: Yes Maximum Read Speed Supported (with current disc): 63X (9450 KB/s) Maximum Write Speed Supported (with current Disc): 31X (4650 KB/s) Current Read Speed Supported (with current Disc): 63X (9450 KB/s) Current Write Speed Supported (with current Disc): 31X (4650 KB/s) ####################################################################### |
Mechanika nepodporuje CD+G a Mount Rainier.
DVDINFOPro potvrzuje to co vidí Nero InfoTool a Alcohol 120% a přidává něco navíc.
Vypalovačka nepodporuje stále ještě trochu "exotickou" a metodu Mt.Rainier.
Programy se shodují v použití médií i ostatních parametrech, jako jsou velikost bufferu, označení firmwaru, v DVD regionu ...
{mospagebreak title=Závěr}Hodnocení
Mechanika LG velmi překvapila a to jak kvalitou a rychlostí zápisu na média DVD, pozadu nezůstává ani zápis na CD i když je pod současným průměrem. Příjemná je určitě podpora všech formátů včetně DVD-RAM.
Klady |
Zápory |
+ Podpora všech formátů | - Přísná technologie Fail-free writing |
+ Tichý chod | - Vypalování 8x jen na certifikovaná média |
+ Nízká cena | - Pomalejší pálení CD (24x) |
+ Dodržování specifikací | - Pomalá extrakce CD-DA |
+ Vynikající přístupové doby u DVD | |
+ Výborná kvalita zápisu | |
+ Čtení 99 min. médií | |
+ Vynikající výsledky čtení poškozených médií |
Bohužel se mi nepodařilo vyzkoušet osmirychlostní zápis na DVD+R 4x Certified, na které mechaniky NEC 2500A a MSI DR8-A zápis povolily, ale LG v tom zabránila technologie Fail-free writing. Prostě budete muset použít pro zápis 8x certifikovaná média. Další firmware by mohl povolit zápis i na necertifikovaná média a myslím, že s kvalitou by problém nebyl.
Při svých kvalitách a s cenou, která je na hranici 3500 Kč s daní nemá v současnosti na trhu konkurenci. Mechanika je k dispozici i v našem internetovém shopu.
"Golden AWARD pro: LG GSA-4081B"
Březen 2004
"podpora všech formátů, vynikající výkon (vnitřnosti), nízká cena"
Za poskytnutí mechaniky k testu děkujeme firmě Abacus.
Redakce si vyhrazuje právo odstranit neslušné a nevhodné příspěvky. Případné vyhrady na diskuze(zavináč)pctuning.cz
Prosim redakci, aby se venovala castem pocitace, kterym rozumi nejlepe - chlazeni, graficke karty, procesory, ... a nesnazila se soutezit se specializovanym serverem.
A pokud máte lepší zdoj, je to pro vás jenom dobře.
PS Nekecej ze jsi trochu hledal, jinak bys uz davno neco nasel :-))
Pokud ti vadi dira od fdd, dej tam treba ctecku karet, ta se dnes hodi urcite mnohem vic... :o))
při zápisu dat dochází současně i k jejich čtení. Proto je na dvourychlostní médium použit jednorychlostní zápis.
---
Promiňte, není to tak že 2x zápis + 2x čtení spotřebuje ve výsledku tolik času, jako kdyby byl použit 1x zápis bez kontrolního čtení? Kdyby to bylo podle vašeho článku tak 1x zápis + 1x čtení by trvalo ještě déle a výsledná rychlost procesu pálení by byla 0.5x! Náhodou LG mám a při pálení 3x vychází reálná rychlost procesu pálení 1.5x. Takže si myslím, že je to tak, jak říkám.
mělo být uvedeno, že dvourychlostní zápis se v Neru CD/DVD Speed jeví jako jednorychlostní.
LG doporucuje nektera media napr. Maxell, Fujifilm ... a s temi neni problem ...
Da se ocekavat, ze podpora medii tak i rychlosti paleni se budou v dalsich FW rozrustat (mozna LG usoudi, ze nektere shity proste podporovat nebude, takze to pojede 2x nebo 2,4x)
BTW: 8x zapis DVD+R se jeste nikomu nepodaril, takze je to trochu podvod od LG
Pravda je taká, že média musia byť uedené vo firmware, inak ich mechanika nespozná. Je to značne nešikovné, lebo nové médiá sa objavujú na trhu oveľa rýchlejšie, ako nové firmwary.
http://www.cdr.cz/a/hardware/media/dvd/seznam?typ=DVD-R
bulk - samotná mechanika
kit - mechanika + powerDVD
retail - krabice se vším všudy (mechanika, soft: B's Recorder, Gold7 verz 7.10, B's Clip 5.38, neo DVD 5.1, power DVD, šroubky, audio kabel, manual, příručka pro rychlou instalaci a médiu DVD-RAM)
Diky