DVD vypalovačka MSI DR8-A, nenápadný drak z Taiwanu |
autor: Dedek Jan , publikováno 2.3.2004 |
Seznam kapitol |
---|
1. Testy čtení CD |
2. Testy čtení DVD |
3. Závěr |
A máme tady další obojetnou 8-mi rychlostní vypalovačku, tentokrát je od Taiwanské firmy MSI. 8-mi rychlostní "mašinky" se už na našem trhu pěkně zabydlely a začínají pomalu vytlačovat "nízkorychlostní" vypalovačky. Jediné co zatím v nabídce chybí jsou "draci" co zvládnou vypalování do dvou vrstev, jejich čas teprve přijde. Ovšem v současnosti jsou aktuální mechaniky jako MSI DR8-A tak se jí pojďme podívat na "laser". {mospagebreak title=Představení mechaniky}Co si přinesete domů
Po otevření zelené krabice, která má vcelku povedený design se na Vás zazubí:
- samotná mechanika MSI DR8-A
- příručka pro rychlou instalaci, bohužel není v češtině
- CD Sonic Software
- CD Nero Burning Rom
- audio kabel
- montážní šroubky
Bohužel chybí přidaná hodnota v podobě zapisovatelného nebo přepisovatelného DVD.
Takhle všechno vypadá po vybalení.
Na prvním CD je software Sonic MyDVD 4.5.2, pomocí kterého můžete jednoduše vytvářet DVD-čka a Video CD-čka. Druhý software na CD je ArcSoft, který slouží pro úpravu videa. Oba programy bohužel postrádají český překlad.
Druhé CD obsahuje Nero Burning Rom 5.5.10.52, InCD 4.0.5.4, EasyWrite Reader a program k přehrávání DVD filmů PowerDVD 5.0 od společnosti CyberLink.
Design
Rozměrově a hmotnostně se mechanika drží nepsaných standardů. Mechanika nemá přehnaně hlasitý mechanismus otevírání a zavírání. Při zavírání dosedne kryt plotny pěkně tvrdě, ještě že je tam protiprachové těsnění, které dosednutí trochu utlumí. Otevíraní není o nic lepší, mechanika sebou trhne jako poraněné zvíře. Pokud máte v mechanice médium a stisknete tlačítko vysunutí plotny, mechanika si dá pěkně na čas, než Vám médium vydá, někdy to vypadá, že jí velmi chutná a ne a ne se s ním rozloučit.Design čelního panelu je vyveden v klasické počítačové šedi. Oproti současnému trendu, kdy má většina výrobců mechaniky s jedním tlačítkem pro vysouvání plotny, MSI přidává další pro přímé ovládaní hudebních CD.
Na čelní panel, jak bývá zvykem je vyveden výstup na sluchátka a potenciometr ovládání hlasitosti tohoto výstupu. Světlo LED diody je naštěstí dvoubarevné, pro čtení je určena zelená a pro zápis červená barva.
Zadní panel je velmi povedený s přehledným popisem, osazení konektory je stejné jako u jiných mechanik - konektor napájení, IDE konektor, propojky sloužícími k nastavení MASTER, SLAVE, CS, konektory analogového(4pin) a digitálního audia(2pin).
Prostor disku je kvalitně utěsněn, mechaniku nebudete muset čistit tak často.
Z výrobního štítku se dozvíte název modelu, sériové číslo, datum a místo výroby.
Velký chip: Sanyo LC897490, malý chip: AKM 8569C.
V použití čipů jde MSI vlastní cestou respektive cestou svého staršího bratříčka Optorite. DR8-A je vlastně OEM mechanika Optorite DD-0401 převlečená do jiného kabátku a stejně jako její starší bratříček používá čipy Sanyo.
Specifikace
Rychlost zápisu HD-BURN | 24x, 18x, 12x, 6x |
Rychlost zápisu CD | 40x Max |
Rychlost přepisu CD | 24x Max |
Rychlost čtení CD | 40x Max |
Rychlost zápisu DVD | 8x, 4x, 2.4x (DVD+R) 4x, 2x, 1x (DVD-R) |
Rychlost přepisu DVD | 4x, 2,4x (DVD+RW) 2x, 1x (DVD-RW) |
Rychlost čtení DVD | 12x Max |
CD 90 + 99 minut | média jsou podporována |
Velikost bufferu | 2 MB |
Přístupová doba | výrobce neudává |
Podporované formáty CD | CD-DA, CD-ROM, CD-ROM XA, CD-R, CD-RW Photo CD, Video CD, CD Text Multisession, CD-R HD-BURN CD-I/FMV, CD Extra, CD Plus |
Podporované formáty DVD | DVD-Video DVDąR/RW |
Metody zápisu CD + DVD | Track at Once Session at Once Disk at Once Fixed and Variable Packet Writing Multisession HD-BURN |
Rozměry | 146 x 42 x 183 mm (šířka x výška x hloubka) |
Doporučená média pro vypalování : MSI DR8-A
Technologie
BURN-Proof
Technologie zabraňující podtečení bufferu (vyrovnávací paměti), také minimalizuje selhání při zápisu.
ABS (anti-bumping system)
Slouží k absorbování rázů a tlumení vibrací, výsledkem je optimalizované čtení a zápis.
HD-BURN
Technologie firmy Sanyo, která umožňuje přiblížením a zmenšením pitů zapsat na klasické CD-R až 1,4 GB dat. Takto vypálené CD bude možno přečíst pouze v mechanice, která čtení HD-BURN podporuje.
Mechanice se vyloženě líbí být "otrokem", vykoná dobře práci, kterou na ní nárokujete. Na místo "šéfa" se jí moc nechtělo a trucovala v režimu PIO.
{mospagebreak title=Testovací sestava}Hardware
- Barbone: Soltek 3702A (NForce 2 IGP)
- CPU: AMD Barton 2500+
- RAM: DDR 2 x 256 MB 333MHz
- VGA: Hercules AIW Radeon 9800 SE
- HDD: Maxtor 120 GB ATA133
- DVD-RW: MSI DR8-A, firmware v.130D
Software
- OS: Windows XP Professional SP 1a
- Nero Burning Rom 6.3.0.3
- Nero Info Tool 2.07
- Nero CD-DVD Speed 2.11.4
- Alcohol 120% 1.4.8 b1222
- DVDINFOPro 2.27
- DVD Identifier 3.0
- CD Identifier 1.63
Použitá média
CDR 80 min.
Médium je 48-mi rychlostní Benq, CDR Identifier ukazuje jako výrobce Acer Media Technology Inc. a nedokáže určit rychlost vypalování.
CDR 99 min.
Toto médium je podle krabičky Multidisc CD-R 99 supergreen, výrobce je Eximpo a v programu CDR Identifier se jeví takto:
CD-RW
Přepisovací médium je Verbatim DataLifePlus Ultra-Speed 16x - 24x, program CDR Identifier identifikoval výrobce jako Mitsubishi Chemicals Corp.
DVD+R Verbatim DataLifePlus 4x Advanced AZO
DVD Identifier i DVDINFOPpro jako výrobce média identifikovaly firmu Mitsubishi Chemicals Corp., médium je certifikované na rychlost 4x. DVDINFOPpro ukazuje, že pro toto médium je také dostupný 8-mi rychlostní zápis.
DVD+RW Lite-On
DVD Identifier toto médium označil jako Ricoh pro rychlost 2,4x - 4x.
DVDINFOPpro potvrdil to co nám předložil program DVDIdentifier.
DVD-R Emgeton DIGIREEL 4,7GB
Krabička nám říká, že médium je Emgeton DVD-R DIGIREEL 4,7GB a jako výrobce je uveden Bell Technology. DVDINFOPpro udává jako výrobce firmu FORNEX a říká nám, že na médium je možno zapisovat dvou a čtyřrychlostně.
DVD-RW Imation 2x
DVD Identifier médium označil jako OPTODISC
Konečně se mi podařilo sehnat alespoň dvourychlostní médium DVD-RW, tato média jsou ještě stále nedostatkovým zbožím
{mospagebreak title=Testy zápisu a čtení u CD}CD-R 80 min.
Při zápisu na CD-R používá mechanika metodu CAV (konstantní úhlová rychlost). 80-ti minutové CD "upečete" za 3:03 minuty, na konci CD je rychlost 41,32x.
CD-R 99 min.
Vypalovačka je schopna na 99-ti minutové natlačit "pouze" 92 minut. Hraniční rychlost zápisu je 16x.
MSI slibuje a výsledky nikde, podpora 99-ti minutových médií je prezentována jak na krabici mechaniky, tak i na webu MSI, skutečnost je ovšem jiná.
CD-RW
Dle specifikací umožnuje mechanika vypalovat na média CD-RW 24x a používá metodu P-CAV. Bohužel nedokáže plynule "zařadit" rychlost při přechodu z metody CAV(konstantní úhlová rychlost) na metodu CLV(konstantní lineární rychlost). 80-ti minutové CD se takto vypálí za 3:46 minuty.
HD-BURN
HD-BURN je nejzajímavější vlastností vypalovačky. Vůbec by nebylo na škodu, kdyby se tato metoda rozšířila a doplnila vypalování klasickou metodou. Každý jistě ocení zvětšení kapacity CD na dvojnásobek zvláště, když takové CD stojí "pouhých" 7 Kč.
1 DVD (50 Kč) = 4,7 GB postavme do pozice proti 7-mi CD (7x7=49 Kč) = 9,8 GB, no není ten HD-BURN "vymakaná" technologie?
Při zápisu v Neru metodou HD-BURN je "palírna" schopna natlačit na 80-ti minutové CD až 1,4 GB dat. Pro zápis byla použita rychlost 24x a CD se zapsalo za 7:20 minuty. V následující kapitole se mimo jiné podíváme, jak to mechanice půjde se čtením takto zapsaného média.
CDR 80 min.
CDR 99 min.
Média nestandardních délek dělají mechanice problémy.
Na krabici je slibována podpora 90 a 99-ti minutových médií. S těmi menšími není problém ovšem 99-ti minutová média jsou použitelná ke hranici 94 minut. A pokud je nějaké médium větší nastávají problémy, médium mechanika sice "schramstne" a přečte "94" minut, ovšem co je dál už nepřečte.
Pokud si 99 minutové CD na mechanice vypálíte, bude mít "pouze" 92 minut a s jeho přečtením nebudete mít problémy.
CDR audio
Při extrakci audio je max.rychlost 40x překročena a kvalita čtení dosahuje 10 bodů z deseti i když nad rychlostí 32x je graf trošku zubatý.
CDR lisované Daikatana
Proti čtení CD-ROM standardních délek se dá namítnout snad pouze to, že někdy dojde mezi rychlostí 32x - 40x k jemnému zaškobrtnutí. Slibována je podpora 99-ti minutových CD, jo sliby chyby. Médium o velikosti 96:57:06 mechanika nevidí celé, dokáže přečíst pouze 93:57:74 minuty. Na druhou stranu je pravdou, že těch "94" minut skutečně přečte, což mnohé mechaniky ani nesvedou, ale co je to platné když Vám bude kus souboru chybět.
HD-BURN
Čtení média vypáleného metodou HD-BURN je velmi zajímavá záležitost. Nero CD-DVD speed médium identifikovalo jako "DataCD" o délce téměř 160 minut. Rychlosti zápisu začínají na rychlosti 33x a končí na hranici 80x. Délka a přenosové rychlosti se jeví jako dvojnásobek klasického CD-R disku.
Ve skutečnosti žlutá čára v grafu dokazuje, že mechanika médium vypálené metodou HD-BURN roztočí asi na 7000 ot/min, to je méně než při čtení klasických CD - 8000 ot/min. Z toho vyplívá, že při čtení musí přenášet přibližně dvojnásobný objem dat oproti CD.
Velmi dobrá je přístupová doba u takto vypáleného CD - 105 ms.
Vypalovačka nedělá rozdíl mezi lisovanými a vypálenými CD. Rychlosti čtení jsou o fous lepší něž specifikace udávané výrobcem. Přístupové doby výrobce neudává a na tomto místě jsem byl velmi překvapen. U standardních médií je přístupová doba kolem 80 ms a u audio CD na hranici 100 ms - velmi dobré hodnoty. Pouze 99-ti minutové CD zabralo až na hranici 200 milisekund.
Poškozené médium
Ještě se podíváme jak to jde MSI DR8-A se čtením poškozených médií. K vytvoření poškozeného CD využijete smirkový papíru a párkrát médium poškádlíte na povrchu. Pro objektivitu používáme stále stejné médium.
A takto nějak vypadá test v programu Nero CD-DVD Speed. Přiložil jsem obrázky z minulých testů, aby byla zřetelná schopnost číst poškozená média.
MSI DR8-A
NEC ND-2500A
LITE-ON LDW-401S
Mechanika MSI označila jako nečitelné největší procento disku, zde jí patří poslední místo. Na druhou stranu celou třetinu disku označila za dobrou a zde jasně předčila NECa. Výsledky řadí mechaniku do běžného průměru.
{mospagebreak title=Testy zápisu a čtení u DVD}Pro zápis používá vypalovačka metodu CLV (konstantní lineární rychlosti), metoda Z-CLV se uplatní až u médií umožňujících zápis rychlostí vyšší něž čtyřrychlostní. V případě MSI-čka jsou to pouze média DVD+R, jak jsme se dozvěděli ze specifikací.
DVD-R
Naplnit "záporňáka" daty až po okraj trvá 14 minut a 20 sekund.
DVD-RW 2x
DVD+R
Touto rychlostí se DVD naplní přibližně za 10minut a je použita metoda Z-CLV.
DVD+RW 4x
Plusové RW-čko nám "pekárna" upeče už za 14 minut a v dobré kvalitě, zápis na plusová média je o poznání rychlejší než na ekvivalentní média "mínusová".