Hlavní stránka Hardware Disky /CD /DVD /BR AAM: pane, je libo tichý nebo rychlý disk?
AAM: pane, je libo tichý nebo rychlý disk?
autor: Jírů Marek , publikováno 25.6.2003
Seznam kapitol
1. Page #
AAM: pane, je libo tichý nebo rychlý disk?

AAM (Automatic Acoustic Management) je technologie, díky které je možné regulovat hlučnost a z toho odvozený výkon pevných disků. Pokud chcete snížit hlučnost nebo naopak poněkud zvýšit výkon vašeho pevného disku (a nevadí vám trochu hlasitější projev), určitě si přečtěte tento článek. {mospagebreak title=Co je to AAM? Testy}

Úvod

Jak již bylo zmíněno v anotaci, Automatic Acoustic Management (dále AAM) je technologie (je součástí specifikace ATA standardu), pomocí které lze řídit hladinu hluku a výkon pevných disků. AAM ovlivňuje rychlost pohybu hlaviček pevného disku - tím je přímo ovlivněna přístupová doba pevného disku. AAM nemá vliv na přenosovou rychlost pevného disku.

Co se týče hluku, AAM ovlivňuje pouze intenzitu zvuku vydávaného při pohybu ("seek") hlaviček pevného disku - zvuk známý jako "chroustání" či "cvakání". Je třeba si uvědomit, že AAM neovlivní hladinu permanentního hluku, který vydávají rotující plotny pevného disku - ta je ovlivněna především použitými ložisky (klasická vs. fluidní) a rychlostí rotace ploten (5400 RPM vs. 7200 RPM).

Jak jste již určitě pochopili z předchozích odstavců, nelze jednoduše dosáhnout nízké hladiny hluku a vysoké rychlosti přístupu najednou - vždy je třeba zvolit určitý kompromis. Díky technologii AAM nechávají výrobci pevných disků toto dilema na vás, uživatelích. Existují totiž různé utility, pomocí kterých je možné AAM zapnout a nastavit.

AAM v praxi

Nejdříve než se vám pokusím vysvětlit jak AAM u pevných disků nastavit, podíváme se co vám vlastně AAM přinese. Provedl jsem několik testů na této konfiguraci:

 • HDD0: Seagate Barracuda IV 40GB (ST340016A)
 • HDD1: Seagate U5 40GB (ST340823A)
 • Základní deska Abit BD7-RAID - Intel 845D čipset
 • Oba disky připojeny jako master na integrovaném řadiči HighPoint HPT372
 • Windows XP SP1
 • HD Tach 2.61

Při testech jsem se zaměřil především na přístupovou dobu a na hlučnost seeku pevných disků. Testoval jsem disky s nastavením AAM na vysoký výkon ("Performance"), na nízkou hladinu hluku ("Quiet") a s vypnutým AAM ("Disabled"). Testy byly provedeny v programu HD Tach 2.61 (naleznete ho zde), byly 4x opakovány a z výsledných hodnot byl spočítán průměr. Jak dopadly testy výkonu ukazuje následující graf (přístupové doby v ms):

AAM: pane, je libo tichý nebo rychlý disk?

Ukázalo se, že neexistuje výkonový rozdíl mezi nastavením "Performance" a "Disabled" (rozdíl se vejde do chyby měření). Nastavení "Quiet" však přineslo již znatelné prodloužení přístupové doby - v případě disku Barracuda IV (7200 RPM) jde o 10% nárůst přístupové doby, u disku U5 (5400 RPM) byl nárůst dokonce 14%. Přenosová rychlost disků se nezměnila, proto ji neuvádím...

Chtěl bych podotknout, že nastavení Barracudy IV na "Disabled" (z výroby je nastavena na "Quiet") přineslo podle mého (subjektivního) názoru nárůst výkonu, který je pozorovatelný i při běžné práci.

Všechno má své "ale", takže se podívejme jaký vliv má změna nastavení AAM na intenzitu hluku pevného disku. Provedl jsem tedy měření hlučnosti pevných disků. Zvuk byl nahrán mikrofonem digitálního fotoaparátu. Podobně jako v případě testů přístupové doby neexistuje rozdíl mezi hlukem disků při nastavení "Performance" nebo "Disabled" - proto jsem vytvořil pro tato nastavení pouze jeden WAVe soubor. Výsledné WAVe soubory si můžete poslechnout zde (velikost 20 až 60kB, doporučuji zvýšit hlasitost reproduktorů):

Pevný disk / Nastavení AAM Performance
nebo Disabled
Quiet Srovnání

Seagate U5 40GB (ST340823A)

AAM: pane, je libo tichý nebo rychlý disk? AAM: pane, je libo tichý nebo rychlý disk? AAM: pane, je libo tichý nebo rychlý disk?

Seagate Barracuda IV 40GB (ST340016A)

AAM: pane, je libo tichý nebo rychlý disk? AAM: pane, je libo tichý nebo rychlý disk? AAM: pane, je libo tichý nebo rychlý disk?

WAVe soubory obsahují několik sekund provozu pevného disku bez pohybu hlaviček, poté následuje několik sekund testu přístupové doby pomocí HD Tach. Soubory v sloupku "Srovnání" obsahují několik sekund pohybu hlaviček s AAM "Disabled" (neboli "Performance" - není mezi tím rozdílu), poté následuje několik sekund s AAM nastaveným na "Quiet".

Pokud jste si poslechli WAVe soubory, určitě jste zjistili, že rozdíl je především u Barracudy propastný - z disku, u kterého je seek skoro neslyšitelný, je najednou řádný "drtič". Rozdíl je jasně rozeznatelný i u disku U5.

Protože nemám přístup k diskům Maxtor a Hitachi (IBM), ale přesto jsem vás nechtěl ochudit o testy AAM u těchto disků, přináším vám výsledky testů přístupové doby, které provedl server Tecchannel.de. Předem bych chtěl upozornit, že Tecchannel.de netestoval pomocí HD Tach, tudíž nejsou výsledky srovnatelné s mým měřením. Zde jsou tedy výsledky testů (přístupová doba v ms):

AAM: pane, je libo tichý nebo rychlý disk?

Tecchannel.de naměřil u disků Maxtor a IBM výrazně větší rozdíly mezi režimy "Performance" a "Quiet" - konkrétně u disku Maxtor to je 40%, u IBM dokonce 70%!!! To jsou opravdu hodně velké rozdíly (nezapomínejme však na jinou metodiku testování na serveru Tecchannel.de).

Pokračujte další kapitolou - dozvíte jak nastavit AAM u disků Seagate, Hitachi (IBM), Samsung a Maxtor - zde asi zklamu majitele disků Western Digital - podle mých informací neexistuje software, který by uměl nastavit AAM u těchto disků - podívejte se však na poslední kapitolu, něco málo o WD tam najdete.

Předem bych chtěl upozornit, že veškerá nastavení provádíte na vlastní nebezpečí a autor ani společnost, provozující magazín PCtuning, nemohou být odpovědní za případné škody...

{mospagebreak title=Nastavení AAM - Seagate}

Nastavení AAM u disků Seagate je velice jednoduché, pokud máme přístup k operačnímu systému na bázi DOSu (spouštěcí disketa nebo "Shift+F5" při startu Windows 95 / 98). Stáhněte si tento soubor (98 kB) - obsahuje utilitu "Automatic Acoustic Management Utility v1.01" (neboli SEAAAM.EXE).

Tato utilita by měla podporovat pevné disky Seagate Barracuda II a U5 a novější modely. Toto je neověřená informace, Seagate tento program vůbec nepodporuje...

Disky Barracuda IV bývají nastaveny již od výroby na "Quiet", ostatní disky Seagate zpravidla na "Performance" - opět se jedná o neověřenou informaci...

Pokud tedy v DOSu spustíme soubor SEAAAM.EXE proběhne detekce disků a zobrazí se tato obrazovka:

AAM: pane, je libo tichý nebo rychlý disk?

Vybereme primární nebo sekundární ATA kanál a stiskneme klávesu "Enter" - dostaneme se na seznam zařízení na daném kanálu (pozor, přídavné ATA řadiče - Promise, HighPoint - nejsou touto utilitou podporovány - disky je třeba připojit k řadiči, který je integrován v čipsetu základní desky, nebo použít utilitu od Hitachi - viz. následující kapitola).

Obrazovka obsahuje tabulku hodnot - nás zajímají položky AAM a Level:

AAM: pane, je libo tichý nebo rychlý disk?

Klávesou "Enter" přepínáme hodnoty položky Level - Quiet nebo Perf (Performance) - položka AAM obsahuje pořád hodnotu Enabled:

AAM: pane, je libo tichý nebo rychlý disk?

Pokud stiskneme klávesu "D", změní se hodnota položky AAM na Disabled - AAM je tímto deaktivován:

AAM: pane, je libo tichý nebo rychlý disk?

Pokud stiskneme klávesu "L", můžeme nastavit přesnou hodnotu AAM - v 0 až 256 (v úplně posledním, stavovém řádku):

AAM: pane, je libo tichý nebo rychlý disk?

Čím vyšší hodnotu AAM nastavíme, tím bude disk rychlejší a hlučnější. Zde jsou přednastavené hodnoty AAM:

 • 0 - AAM Disabled
 • 128 - AAM Enabled - Quiet
 • 254 - AAM Enabled - Perf (Performance)

Klávesou "F1" můžeme vyvolat obrazovku s nápovědou...

Po nastavení požadovaných hodnot, klávesou "Esc" opustíme program SEAAAM.EXE a restartujeme počítač - a pozorujeme změny chování pevného disku.

{mospagebreak title=Nastavení AAM - Hitachi (IBM)}

Hitachi (dříve IBM) používá pro nastavení AAM (a jiných parametrů) u svých disků propracovanou utilitu s názvem Feature Tool, aktuální verze 1.80. AAM je možné nastavit u disků řady DLTA  (Deskstar 40GV a Deskstar 75GXP a novější) - z vlastní zkušenosti vím, že tento program umí nastavit AAM i u jiných disků než Hitachi a IBM (u obou mých disků Seagate program nastavil AAM jako nic).

Hitachi Feature Tool si můžete stáhnout ve verzích pro Windows (1,47 MB) a Linux (1,40 MB) - jedná se o image spouštěcí diskety, která obsahuje IBM PC DOS. Ve Windows verzi je třeba spustit soubor SETUP.EXE, který vytvoří spouštěcí disketu. Uživatel Linuxu si asi poradí sám (příkaz "DD if=hitachi-ftool-180-linux-image.bin of=/dev/fd0 bs=8k").

Program Feature Tool se sám spustí po nastartování systému IBM PC DOS z vytvořené diskety. Provede se detekce připojených zařízení a objeví se tato obrazovka:

AAM: pane, je libo tichý nebo rychlý disk?

Příjemným zjištěním pro mě bylo, že Feature Tool umí detekovat i disky, která jsou připojeny k RAID řadičům (Promise, HighPoint).

Kurzorovými klávesami (či myší) vybereme disk který chceme nastavit a stisknutím klávesové zkratky "Alt+F" se dostaneme do menu Features:

AAM: pane, je libo tichý nebo rychlý disk?

Vybereme položku "Change Acoustic Level" a stiskneme klávesu "Enter"

AAM: pane, je libo tichý nebo rychlý disk?

nyní můžeme vybírat z několika nastavení:

 • Disable - AAM vypnut
 • Enable (Recommended value) - AAM zapnut, nastaven na režim "Quiet"
 • Enable (User defined value) - AAM zapnut, můžeme si zvolit jakoukoliv hodnotu AAM v rozmezí 128 až 254

Stisknutím tlačítka OK ("Alt+O") se změny v AAM uloží.

Hitachi Feature Tool dále nabízí výbornou funkci "AAM Test", díky které je možno nastavit AAM opravdu na míru. Pokud stiskneme tlačítko Test ("Alt+T"), objeví se toto okno:

AAM: pane, je libo tichý nebo rychlý disk?

Program začne pohybovat hlavičkami pevného disku a přitom je možné plynule měnit nastavení AAM (pomocí kurzorových kláves vpravo a vlevo) - díky tomu je možné pozorovat změny intenzity hluku pohybujících se hlaviček. Pokud najdeme hodnotu, která odpovídá našim požadavkům vybereme OK ("Alt+O").

Nakonec opustíme program Feature Tool ("Alt+X") a restartujeme počítač a máme hotovo...

{mospagebreak title=Nastavení AAM - Samsung}

U disků Samsung se pro nastavení AAM používá utilita s názvem "Hutil" (aktuální verzi 1.13 stáhnete zde - 144 kB). Tato utilita podporuje tyto modely disků Samsung:

Řady disků Modely disků
SpinPoint P80 SP0401N, SP0802N, SP1203N, SP1604N
SpinPoint V80 SV0401N, SV0802N, SV1203N, SV1604N
SpinPoint VL40 SV0211H, SV0311H, SV0401H, SV0411N
SpinPoint PL40 SP0411N
SpinPoint V60 SV1204H, SV0813H, SV0602H, SV0301H
SpinPoint P40 SP8004H, SP6003H, SP4002H, SP2001H.SP80A4H, SP60A3H, SP40A2H, SP20A1H
SpinPoint V40 SV8004H, SV6003H, SV4002H, SV2001H.SV8014H, SV6014H, SV6013H, SV4012H, SV3012H, SV2011H
SpinPoint V30 SV6004H, SV4003H, SV3002H, SV2002H, SV0802H
SpinPoint P20 SP4004H, SP3003H, SP2002H, SP1001H
SpinPoint V20400 SV4084H, SV3063H, SV2042H, SV1021H, SV0761H

Hutil (HUTIL.EXE) lze spustit podobně jako utilitu od Seagatu výhradně pod DOSem (spouštěcí disketa nebo "Shift+F5" při startu Windows 95 / 98). Po spuštění dojde k detekci pevných disků a zobrazí se tato obrazovka:


Z menu vybereme položku TOOL. Vyskočí další menu:

AAM: pane, je libo tichý nebo rychlý disk?

Vybereme položku AUTOMATIC ACOUSTIC MANAGEMENT. Nyní můžeme přistoupit k nastavení AAM (omluvte prosím špatnou kvalitu obrázku):

AAM: pane, je libo tichý nebo rychlý disk?

Pokud vybereme položku AAM MODE, můžeme klávesou "Enter" přepínat nastavení AAM mezi hodnotami Fast, Middle, Quiet a Disable. Poté vybereme položku PROCESS a stiskneme "Enter" - tím se nastavení uloží do pevného disku.

Nakonec opustíme program Hutil ("Esc") a restartujeme počítač a máme hotovo...

{mospagebreak title=Nastavení AAM - Maxtor, WD, Závěr}

Maxtor

Pro nastavení AAM u pevných disků Maxtor existuje utilita AmSet 4.00 (93 kB). Podporuje tyto pevné disky od Maxtoru:

 • DiamondMax 60
 • DiamondMax VL 30
 • DiamondMax Plus 40
 • D540X
 • D740X
 • a novější

AmSet (AMSET.EXE) lze spustit podobně jako utilitu od Seagatu a Samsungu výhradně pod DOSem (spouštěcí disketa nebo "Shift+F5" při startu Windows 95 / 98). Jedná se program, který se ovládá přes příkazový řádek:

AAM: pane, je libo tichý nebo rychlý disk?

K nastavení AAM musíme použít jeden z těchto příkazů:

 • amset /fast - nastavení AAM na maximální rychlost přístupu
 • amset /quiet - nastavení AAM na minimální úroveň hluku
 • amset /off - dojde k vypnutí AAM
 • amset /check - program vypíše aktuální nastavení AAM

Po změně nastavení je vhodné restartovat počítač.

Western Digital

Pro disky značky Western Digital neexistuje žádná utilita pro nastavení AAM. Můžete se však pokusit nastavit AAM (novější disky WD by měly AAM podporovat - AAM je součástí specifikace ATA standardu) pomocí utility Feature Tool od Hitachi (více v kapitole o Hitachi).

AAM umí nastavit například i Intel Application Accelerator - viz. tento screenshot:

AAM: pane, je libo tichý nebo rychlý disk?

Stačí vybrat zařízení, u kterého chcete AAM nastavit a poklepat myší na položku "Automatické řízení akustiky" (není nad doslovný překlad ;-) a vybrat požadované nastavení AAM - mě se však AAM pomocí Intel Application Acceleratoru nastavit nepodařilo.

Závěr

AAM je velice užitečná vlastnost moderních pevných disků. Umožňuje optimalizovat přesun čtecích hlaviček podle různých požadavků na hlučnost a výkon pevných disků. Tak proč to nevyužít...

P.S. Své zkušenosti s AAM můžete sdělit ostatním čtenářům v diskuzi pod článkem.

Použité zdroje: Hitachi, Samsung, Maxtor, Tecchannel.de 
Komentáře k článku
RSS
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
24.6.2003 23:22:59   0.0.0.xxx 2827
No tak, kde jste vsichni? To jsem snad prvni? )
24.6.2003 23:38:27   0.0.0.xxx 2829
Dnes vítězí druhý v pořadí,děkuju všem za podporu
25.6.2003 00:08:52   0.0.0.xxx 2730

Hele mam utilitku, kterou kdys si nainstalujete tak se vam zacne kourit s cpu, ale bude rychlejsi.. )
25.6.2003 00:14:31   0.0.0.xxx 2929
A sakra, takze mam brambory...
25.6.2003 00:31:15   0.0.0.xxx 2929
a ja mam co? pivko? cokoladku? nebo zase CENZURA?
25.6.2003 06:08:38   0.0.0.xxx 2728
Otázka je, jestli když je disk v perfomance módu se víc nekazí, třeba díky tomu, že se hlavičky přesouvají rychleji čili ten vychylovací mechanismus asi víc trpí.

Jinak článek dobrý, díky.
25.6.2003 07:04:12   0.0.0.xxx 2930
V článku se píše: "Zvuk byl nahrán mikrofonem digitálního fotoaparátu."
Opravdu je digitální fotoaparát a jeho mikrofon vhodný k takovému testu??

Z.
25.6.2003 07:04:32   0.0.0.xxx 2927
No,někde sem četl že WD jsou rychlejší než Seagate právě proto, že S. dává z výroby AAM na quiet. A nemyslím že by byli poruchovější (jistě,záleží jak má kdo zkušenosti-já s WD nikdy problém neměl).
25.6.2003 07:26:08   0.0.0.xxx 3030
Pokud autor pouzil stejny pristroj a meril za stejnych podminek, tak v tom nevidim problem. Jinak je kvalita clanku uchazejici (podle me ).
25.6.2003 07:50:08   0.0.0.xxx 2730
Ten HDD po použití programu funguje, no to jsou mi věci
Dokonce jsem poznal změnu v rychlosti při práci HDD je ještě v záruce, co když se pos..e, bude někdo kontrolovat nastavení disku ? Je možné takto "upravený disk" vyreklamovat ? V záručních podmínkách jsem o tom nikde nečetl.
to MM_tank: Už jsem slyšel tu novinku. Jak se daří ? Kdy uděláme chlastačku ???
David
25.6.2003 08:02:28   0.0.0.xxx 3030
Pokud mate dnes v PC 4 vetraky, disk mate zavreny v casu, tak myslim, ze hlucnost disku vas vubec nemusi trapit.
25.6.2003 08:08:28   0.0.0.xxx 2830
jsou "experti" co maji v PC tiché větráčky, tichý zdroj a já nevím co všechno a HDD motají do molitanu aby byl pěkně v teple.
25.6.2003 08:17:44   0.0.0.xxx 2930
Sak to je dobre nie ? Aspon nechyti vira :-)))
25.6.2003 08:18:08   0.0.0.xxx 2927
Taky mě napadlo, že disk se může více "ničit"... asi jedině opotřebování ložisek hlav...
Ale s tou reklamací - vždyť lidi, co to testují kolikrát ani neví, že něco takového existuje, dokud si nepřečetli tohle... :o)))
25.6.2003 08:35:21   0.0.0.xxx 2930
Nerozumiem jednej veci. V 1. kapitole vyslo porovnanie nastaveni "Performance" a "Disabled" vykonovo rovnako. V 2. kapitole sa potom pise, ze vykon by mal stupat vzostupne s hodnotami v rozmedzi 0-254, pricom pri nastaveni "Disabled" je to = 0 a pri nastaveni "Performance" je to = 254. Tak to mi nejak nesedi...
25.6.2003 09:39:44   0.0.0.xxx 2829
Jinak tenhle clanek neni pro me nic noveho. Takove experimenty jsem delal uz pred dvema roky. Ohledne toho kazeni. Snad vsichni vyrobci maji disky nastavene na performance=disable, takze pri reklamaci by nemely byt problemy. A vetsinou se tohle nekontroluje. Jedini Seagate vsadili na tichost nez na vykon a vypada to ze na to doplaceji, protoze se rika ze Barracudy IV jsou pomale.
25.6.2003 09:41:40   0.0.0.xxx 2930
treba pouzivaj preteceni, 0 a 254 nejsou od sebe tak daleko ;o)
treba proto je quiet 128
25.6.2003 10:33:37   0.0.0.xxx 2929
0 je vyjímka potvrzující pravidlo, že výkon roste s růstem hodnot AAM. Prostě 0 = AAM vypnuto.

Jinak bych chtěl upozornit, že u mých disků šlo nastvit pouze dvě varianty chovní hlaviček - pokud jsem nastavil AAM 128-191 disk byl "Quiet" a při zvýšení na 192-254 se nastaveni změnilo na "Performance" - prostě nic mezi tím.

Možná je to tím, že moje disky už nejsou nejnovější - u nových disků by te mělo jít nastavit plynule...
25.6.2003 10:34:48   0.0.0.xxx 2829
... plynule...

Kdy už někdo opraví to ořezávání příspěvků???
25.6.2003 11:13:50   0.0.0.xxx 2927
Vypadá to tak, že se bere jedom sedm bitů a ten osmý (nejvyšší váha) je on/off. Binárně to má logiku, decimálně to vypadá, že je to nesmysl...

Zamyslete se: čísla do 128 nemají smysl, protože aac je vypnuto. První hodnota začíná zehdy když 8 bit "skočí" na 1.

Další věcí je, že čím vyšší hodnota aac, tím nižší je ovlivnění disku. (pak je 254 rovno aac off)
25.6.2003 11:17:34   0.0.0.xxx 2928
U IBM disku co jsem testoval to bylo vzdy skokove, tedy z pohledu hlucnosti... vykonove jsem to netestoval.

Orezavani nikdo neopravi :-)
25.6.2003 11:25:50   0.0.0.xxx 21330
Nebal bych se toho. Z vyroby byva nastaveno "performance" u vsech mimo Seagate. V praxi jsem toto nastaveni menil jen u dvou kusu IBM, protoze ta hlucnost byla fakt vysoka (mnohem vyssi, nez jine disky ze stejne serie).
25.6.2003 13:49:36   0.0.0.xxx 3029
Jiste ze WD ma take svuj program na prepinani modu. Jen ho mit :-)
Je to
Wdsetaam.EXE - Western Digital Set Automatic Acoustic Mode
25.6.2003 14:46:44   0.0.0.xxx 2830
Zkousel jsem toto u seagate 80GB 7200.7 a po spusteni a zadani PCI ATA Primary mi to napsalo typ disku a vsechno co melo jenze u statutu AAM bylo "not suported" .. a nic s tim nejde.Zkouseno na desce soltek SL-86MP-L ,myslite ze tahle utilitka nezna radic tohoto vcelku noveho chipsetu?
25.6.2003 16:11:10   0.0.0.xxx 2828
Barracuda 7200.7 AAM nepodporuje.
26.6.2003 20:59:42   0.0.0.xxx 2829
problem moze byt v tom, ze vacsina dig. fotoaparatov podporuje iba vysky a nie basy ...
26.6.2003 22:09:48   0.0.0.xxx 3030
No nastesti pevny disky moc nebasujou, takze bych v tom nevidel problem ;-)

Podle me pro srovnani hlucnosti disku je mikrofon digitalniho fotaku dostacujici...
27.6.2003 08:35:18   0.0.0.xxx 2729
A nemohl by jsi napsat,kde se da ta utilitka pro wd (Wdsetaam.EXE - Western Digital Set Automatic Acoustic Mode) sehnat,nikde jsem ji nenasel.
27.6.2003 11:28:47   0.0.0.xxx 2729
tohle nemají ani na WD ani to nenašel Google...
6.1.2004 19:36:28   0.0.0.xxx 2929
Caute, zabyvate se odhlucnovanim ja mam jinej problem nez hluk z dynamiky a to:
"Ahojda,
prave obmenuju zdroj, na mym bejvalym FORTRONU 300W s 8 cm vetrakem (nevim model) mi piskal HDD Seagate Baracuda 7200.7 (nepiskalo lozisko, nybrz nejaka elektronika, piskot v oblasti 15-18kHz, ktery lezl dost na nervy... uz jsem to tady ve 4u psal a je nas vic).
Takze pokud mate nekdo prijemnou zkusenost s nejakym tichym zdrojem 300 W do 12 stovek spojenym s baracudou, kde baracuda nepiska tak please napiste znadku a typ. Mod diky a odpovedi
PS: Momentalne jedu na nize uvedy sestave s 200W zdrojem, takze doufam ze se nic nepo... a ze dobre poradite protoze na tichu od PC mi fakt zalezi... TTV7+ jde odhlucnit, ale vysokofrekvencni elektropiskot nejde nijak...
Dikes a Aloha"

A ted radte, ja tohle vyresit... resp s kterym zdrojem nepiskaj
Mnou zalozena diskuse na
http://www.overclocking.cz/4um/viewtopic.php?p=505332#505332

Dikes za pomoc
19.1.2004 09:38:21   0.0.0.xxx 2929
Zkousel jsem to a ztiseni bylo vyrazny.
15.4.2004 23:22:12   0.0.0.xxx 2830
Mno treba na linuxu je na tohle zase utilitka hdparm .... ta to umoznuje menit i za behu, narozdil od ty ibmacky feature tool, kde aby si to clovek spustil tak musi rebootovat do dosu
12.6.2004 10:20:49   0.0.0.xxx 3029
Dela mi to taky, a reseni neznam.

Honza
20.9.2004 17:16:03   0.0.0.xxx 2930
Zkousel jsem tu utilitku na MAXTOR 160GB SATA a bohuzel si prohlidne jenom Primarni a sekundarni IDE a SATA uplne ignoruje. Disk dela docela randal a tak bych rad vedel jestli je vubec mozne to nejak ztisit.
30.12.2004 09:36:08   0.0.0.xxx 2929
na mym westernu: WDC WD1200JB-00GVA0 (120GB) jde nastavit acoustic managment pomoci programu pro ibm/hitachi
20.2.2005 16:14:42   0.0.0.xxx 2929
Dobrý den zkoušel někdo snížit hluk pomoci té utility Hutil?
Jsem asi hrozná lama ale mně to bohužel nenadetekuje žádný disk a nevim kde je chyba.
Mám desku MSI K7N2GM2 delta ILSRB. AMD Sempron 2400
Musí se něco speciálně nastavit v biosu?

Redakce si vyhrazuje právo odstranit neslušné a nevhodné příspěvky. Případné vyhrady na diskuze(zavináč)pctuning.cz

0 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 0Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.