Hlavní stránka Hardware Disky /CD /DVD /BR Sony DRU-500A: práce s DVD všeho druhu
Sony DRU-500A: práce s DVD všeho druhu
autor: Kwolek Jirka , publikováno 19.12.2002
Sony DRU-500A: práce s DVD všeho druhu
To se vám bude líbit (na rozdíl od distribučních společností): kopírování DVD "za babku" se dnes pomalu stává skutečností. U příležitosti testu DVD vypalovačky Sony DRU-500A (která dnes patří mezi nejvíce nedostatkové zboží u nás) jsem se podíval, jak to vypadá s možnostmi zálohování filmů na nová zapisovatelná media DVD+R i DVD-R (mechanika umí oba formáty) a zjistil jsem, že to není až takový problém, jak se na první pohled zdálo (a to ani tehdy, použijete-li levné medium za 70Kč). {mospagebreak title=Sony DRU-500A - základní parametry}

Interní mechanika Sony DRU-500A je první multiformátovou mechanikou která umí zapisovat na obě hlavní, konkurenční, a dříve neslučitelné skupiny zapisovatelných DVD medii: na media DVD-R /-RW i na media DVD+R /+RW (více v článku Problematika zápisu DVD medii). Vyjmenování všech možností zápisu a čtení (mechanika zvládá i běžná CD-R/RW) testované mechaniky vypadá jako složitá matematická rovnice:

Sony DRU-500A: práce s DVD všeho druhu

Mechanika DRU-500A je dodávaná v "krabicovém" tzv. retail balení. Uvnitř naleznete, mimo vlastní mechaniku, také klasické nezbytnosti: CD se softwarem, kabel IDE, návod k instalaci (je i česky) a především jedno medium DVD+RW (2.4X, 4.7GB) - začít s experimentováním můžete tedy ihned po instalaci.

Sony DRU-500A: práce s DVD všeho druhu

Z praktického hlediska bychom mohli říci, že mechanika je fůzí tří přístrojů:

 • mechaniky DVD-R /-RW, která data zapisuje max. rychlostí 4x a přepisuje rychlostí 2x,
 • mechaniky DVD+R /+RW, která data zapisuje i přepisuje max. rychlostí 2.4x,
 • a klasické vypalovačky CD-R/RW s parametry: 24x10x32x.

Poznámka: Spolu s mechanikou DRU-500A byla zároveň představena i její externí varianta s rozhraními USB 2.0 a FireWire (IEEE 1394a) označována jako DRU-500UL.

Design a provedení

Sony DRU-500A: práce s DVD všeho druhu

Design mechaniky je překvapivě futuristicky: vzhledu dominuje kryt šuplíku stříbrné barvy s 4mm silným poloprůhledným "kabátkem". Na něm jsou, na protilehlých stranách u stylizovaných "nárazníků" vyvedena loga obou konkurenčních skupin. Zbytek čela je klasické béžové barvy - díky tomu se mechanika snese jak s hliníkovými, tak i černými nebo klasickými skříněmi.

Sony DRU-500A: práce s DVD všeho druhu

Firma Sony se u tohoto modelu rozhodla jít cestou minimalizmu - upustila od sluchátkového konektoru, regulátoru hlasitosti (jsme ve věku mp3) a tlačítka "Play".

Sony DRU-500A: práce s DVD všeho druhu


Zadní části vévodí... klasické vstupy a výstupy: digitální konektor SPDIF (2-pinový), audio konektor (4-pinový), soustava jumperů, IDE konektor a konektor napájení. Mechanika není vybavena aktivním chlazením - to přispívá tiššímu chodu mechaniky.

Sony DRU-500A: práce s DVD všeho druhu

DRU-500A je, narozdíl od předchozích modelů DVD+RW, vlastní konstrukcí firmy Sony. Mechanika využívá klasické rozhraní IDE / ATAPI (podporuje UltraATA 33). Mechaniku je možno nainstalovat jak ve vertikální, tak i v horizontální poloze.

Základní technické parametry

 • zápis DVD:
  2.4X max. DVD+R; 2.4X max. DVD+RW;
  4X max. DVD-R; 2X max. DVD-RW;
 • zápis CD:
  24X CD-R;
  10X CD-RW
 • čtení DVD a CD:
  8X max. DVD-ROM;
  24X max. CD-R, CD-ROM;
 • přístupová doba:
  DVD: 200ms
  CD: 160ms
 • interní buffer: 8MB
 • technologie proti podtečení bufferu: ano, Power-Burn
 • podporované formáty: DVD-ROM, DVD+R, DVD+RW, DVD-R, DVD-RW, CD-DA, CD-ROM (XA), Video CD, Photo CD (multi-session), CD Text, CD Extra a další.
 • dodávaný software (vše v angličtině):
  Veritas RecordNow: jednoduchý software pro zápis CD/DVD,
  Vertias DLA: sw pro paketový zápis, kdy se medium RW chová jako pomalý harddisk,
  Sonic MyDVD 4.0: DVD authoringový software,
  Cyberlink PowerDVD 4.0 XP: softwarový přehrávač DVD,
  Vertias Simple Back-Up: zálohovací software,
  MusicMatch Jukebox 7.1: software pro práci se zvukovými a mp3 soubory.

Specifikace mechaniky vypadají opravdu slibně. Mimo zápisu na dnes téměř historické disky DVD-RAM umí DRU-500A opravdu vše, co byste od interní mechaniky mohli očekávat.

Nero Info Tool

Sony DRU-500A: práce s DVD všeho druhu
mechanika byla vybavena firmwarem 1.0f

Takový pohled se nenaskytuje příliš často - mechanika nabízí téměř vše, co je u interních mechanik možné. Výjimkou je nepodporovaný formát DVD-RAM (cena by se musela zvednout o cca o 70USD) a Mount Rainier, kterému Sony dosud příliš nevěří.

Sony DRU-500A: práce s DVD všeho druhu
Informace z populárního programu Nero Burning ROM verze 5.5.9.17 (Nero není bohužel součástí dodávky).

Sony DRU-500A: práce s DVD všeho druhu

S DRU-500A si rozumí i populární kopírovací program CloneCD (použili jsme verzi 4.1.0.0), ten však s mechanikou pracuje pouze jako s obyčejnou CD vypalovačkou.
Firma Elaborate Bytes AG slibuje na svých stránkách brzké vypuštění programu CloneDVD.

{mospagebreak title=Zápis a čtení medii CD a DVD}

Čtení a zápis disků CD-R /RW

Zde musím poznamenat, že ne všichni uživatelé se bude na tuto mechaniku dívat jako na vypalovačku DVD "s možností zápisu a čtení CD". Leckde se bude jednat o jedinou mechaniku v počítači a proto je práce s medii CD-R /RW také poměrně důležitým kriteriem

Sony DRU-500A: práce s DVD všeho druhu


Při čtení datových CD (lisovaných i CD-R medii) uplatňuje mechanika metodu CAV - Constant Angular Velocity (stálá úhlová rychlost). Mechanika "nasadí" konstantní otáčky (7500ot/min.) a v závislosti na poloměru pak lineárně roste (zelená linie v grafu) rychlost přenosu dat - a to od 15x až k maximu, hodnotě 32-ti násobku standardu CD-ROM.

Korekce chyb se při čtení poškrábaných CD-ROM a CD-R medii se příliš nevyznamenala - výsledky byly mírně podprůměrné. Poněkud hůře vyzněl i test přístupové doby - ta se při náhodném přístupu pohybovala kolem hodnoty 200ms (je to pravděpodobně způsobeno těžší pohyblivou částí optiky).

Sony DRU-500A: práce s DVD všeho druhu
...běžné CD-R medium "zvládne" DRU-500A zapsat za necelé 4 minuty;
mechanika dovoluje overburning +00:42.54

První dojmy: mechanika Sony DRU-500A není v "CD-R disciplinách" ani zázrakem, ani propadákem - výsledky odpovídají průměrné jednotce CD-R 24x10x32x.

Audio extrakce

Jedná se o specifický úkol, kdy se snažíme z běžných audio disků (Audio CD) získat (tj. "extrahovat") záznam zvuku v digitální podobě. Vzhledem k tomu, že audiodata neobsahují samoopravný kód, jedná se o poměrně nesnadný úkol (nároky na preciznost čtení a na správnou synchronizaci jsou značné).

Testovaná mechanika v tomto úkolu příjemně překvapila - extrakce probíhala průměrnou rychlostí 20x, tedy obdobně jako čtení dat, přičemž program nehlásil žádné "DAE chyby". I zde byla mechanika citlivější na poškrábání povrchu.

Čtení a zápis DVD

Čtení medii DVD potvrdilo informace z diskusních for, že právě zde má tato mechanika slabší místa.

Sony DRU-500A: práce s DVD všeho druhu
...čtení lisovaných datových DVD je zcela v pořádku (maximem je DVD 8x)

S výjimkou lisovaných "počítačových" DVD-ROM medii, kde rychlost čtení narůstá od 3X až po 8X, čte mechanika většinu DVD medii (DVD-Video: jednostranná i oboustranná, DVD-R i DVD+R) konstantní rychlostí... 2X CLV. Výjimkou jsou kvalitní media DVD-R (podařilo se pouze na 1ks ze tří), kde je rychlost čtení 4X.

Kuriózní bylo, že levné medium bez potisku četla mechanika "po sobě" s viditelnou nechutí (dlouhá doba načtení hlavičky media - cca 15s). Rychlost čtení tohoto media byla 2X.

Příjemné je nízké zatížení procesoru v průběhu čtení jak DVD tak CD.

Sony DRU-500A: práce s DVD všeho druhu
Media DVD-Video (jedno- i oboustranné), DVD-R a DVD+R čte mechanika často tak dlouho, jak se vypaluje.

Mechanika si, v případě intenzivního využití, až žádá podporu druhé mechaniky DVD-ROM.

Zápis DVD+R -R

Sony DRU-500A: práce s DVD všeho druhu

Zápis dat na media DVD+R s obvyklou certifikaci 2.4x byl nejrychlejším režimem zápisu, jakého se mi podařilo v praxi dosáhnout (avízovaná media DVD-R 4X ještě nebyla k dispozici). Kvalitní media DVD-R pálí mechanika rychlostí 2X, u neznačkových si na zápis kompletního media musíte vyhradit hodinu - zápis probíhá rychlostí 1X.

Pro zápis dat jsem používal programu Nero Burning ROM 5.5.9.17. Je velmi rozšířený a je k němu možno nainstalovat i češtinu. Navíc se jedná o jeden z mála programů, které dokážou korektně authorizovat disky DVD-Video.

Sony DRU-500A: práce s DVD všeho druhu

Co se týče zápisu dat, nemusíte se medii DVD příliš bát - práce s nimi je velmi podobná práci s medii CD-R či CD-RW - na disky lze data například dohrávat (tj. lze vytvářet nové "sessions"), RW media lze mazat a formátovat atd...

Ani vypalování medii určených pro přehrávání ve stolních DVD-Video přehrávačích není problémem - ten spočívá v umění správné přípravy dat (korektních souborů IFO, BUP, VOB). V další části si ukážeme jak udělat kopii media programem DVD Decrypter. Podrobněji se touto problematikou budeme zabývat v samostatných článcích.

Zápis DVD - závěr

Po zkušenosti s hodinovým "grabováním" oboustranného 7.5GB media lze zápis rychlostí 2.4X medii DVD+R a DVD+RW označit za poměrně svižný - datový tok pak odpovídá rychlosti 22x CD-ROM.

Sony DRU-500A: práce s DVD všeho druhu

Vysoká kapacita media DVD obecně způsobuje, že celé medium zaplníme, např. při zmiňované rychlosti 2.4X, až za necelou půlhodinku (zde 22:12 min). V případě běžných a levných medii DVD-R probíhá vypalování dokonce tempem 1X.

Poznámka k mediím DVD-R: Ve firmware mechaniky se nejspíše nachází seznam certifikovaných medii 2X (předpokládám, že media DVD-R 4X bychom zde mohli zde napočítat na prstech jedné ruky).

Sony DRU-500A: práce s DVD všeho druhu

V případě zápisu rychlostí 1X se virtuálně přenášíme do "dřevních" dob dvourychlostních "páliček" CD-R. Mechanika je naštěstí vybavena ochranou proti podtečení bufferu a tak se v průběhu pálení můžeme klidně věnovat jiné práci.

{mospagebreak title=Kopírování DVD a závěr}

V případě záznamů na nosičích DVD-Video se většinou jedná o materiál chráněný copyrightem spadající pod autorský zákon - informace o tom by měly být uvedené na tom kterém konkrétním mediu. V ČR není kopírování a především pozměňování autorských děl (což některé kroky kopírování vyžadují) dovoleno. Informace uvedené níže mají pouze vzdělávací účel.

Původní nosiče DVD-Video obsahující "copyrightovaný" materiál jsou - co se týče dat - chráněny šifrovaním - tzv. "scramblováním". Použitým systémem šifrování je Content Scrambling System (CSS). Každý sektor záznamu pak může být zašifrovaný nebo ne - podle přáni nositele autorských práv - dekódování takového disku pak musí obvykle probíhat v licencovaném hardwaru. Informace potřebné pro "descramblování" se nacházejí v takových zónach disku, které nejsou u komerčních disků DVD zapisovatelné.

Díky tomu, že šifrování CSS, bylo záhy po uvedení prolomeno (viz. aféra DeCSS) lze "scramblovaný" záznam kopírovat tak, že na cílový disk se záznam ukládá jako nešifrovaný.

DVD Decrypter - nejednodušší cesta

Pokud objem dat nepřekročí 4.7GB (což většinou platí u jednovrstvých disků = cca 50% případů) lze k jednoduchému kopírování takového DVD disku použít program DVD Decrypter.

Ten (mezi jinými, neboť se jedná o nečekaně mohutnou utilitu - ostatní možnosti si popíšeme v samostatném článku) umí ve své poslední verzi 3.1.4.0 disk DVD "descramblovat", načíst a uložit jako "vypalitelný" obraz ISO:

Sony DRU-500A: práce s DVD všeho druhu

Vytvořený obraz bychom mohli vypálit například Nerem - ale proč, když pálit umí i Decrypter:

Sony DRU-500A: práce s DVD všeho druhu

A co s dvouvrstvými disky které se na zapisovatelné medium DVD běžně nevejdou? Téma je natolik rozsáhlé, že se k němu vrátíme v samostatném článku - nyní vám jen řeknu, že v takovém případě nezbývá než ze záznamu odstranit "zbytečnosti" (jako jsou bonusy či španělský DTS zvuk apod.), případně celý záznam dokonce překomprimovat. Další cestou je rozdělení záznamu na dvě media - což není příliš elegantní, neboť často vyžaduje výměnu disku v průběhu přehrávání.

Poznámka: Zvuková stopa se šestikanálovým záznamem Dolby AC-3 5.1 situaci ani příliš nezachrání, ani nepotopí - není totiž kupodivu příliš datově náročná (na disku zabere jen kolem 300 - 450MB). Jedna sada titulků pak zabere cca 30MB.

PCtuning komentuje: V této situaci je jasné, že distributoři DVD disků se budou snažit (tváří tvář proti nevyhnutelnému zlevňování "čistých" nosičů DVD) "narvat" disky datově až k prasknutí. Ten kdo si bude přát kopírovat takovéto disky bude muset takový disk pracněji či méně pracně prakticky "pře-authoringovat".

DVD a domácí video

Pokud jako výchozí "surovinu" použijete záznam z digitální kamery DV / MV či Digital8, budete v mnohem jednodušší pozici: po úpravě a překomprimování záznamu (do formátu MPEG-2, s rozlišením PAL a zvoleným bitratem) budete moci využít služeb jednoduchých "DVD authoringových" programů jako je MyDVD (tento soft byl dodán i k testované mechanice) a v této situaci se vám disk DVD+R /+RW či DVD-R /-RW) stane superkvalitní "digitální videokazetou".

DRU-500A - závěr recenze

U Sony se rozhodli, že nebudou nutit zájemce o zápis medii DVD sázet jen na jednu kartu (o tržní podíly v oblasti DVD R se totiž stále bojuje) a v jednom přístroji nabídli oba konkurenční standardy - navíc v jejich dosud nejrychlejší "inkarnaci" (). Aby toho nebylo málo, byla cena DRU-500A stanovena pod úrovni konkurence (tedy np. pod cenou mechanik Pioneer nebo třeba i AOpen). Musím uznat, že tento přístup Sony 100% vyšel - důkazem nechť je totální vyprodanost těchto mechanik (to zase se sebou nese, bohužel, zvyšování ceny - Sony je v tom však nevinně).

klady DRU-500A:

 • unikátní široká kompatibilita se všemi druhy medii DVD R RW,
 • rychlý zápis medii DVD (s odpovídajícími disky DVD-R až 4x),
 • dobrá cena mechaniky,
 • 8MB buffer, Power-Burn zabraňuje chybám vyvolaným podtečením bufferu,
 • kvalitní práce s medii CD-R /RW,
 • tichý chod mechaniky,
 • elegantní a neotřelý design.

zápory:

 • pomalejší čtení medii DVD-Video a DVD-R /-RW,
 • některá media DVD-R mechanice evidentně "nechutnají"
  (obdobně jsou na tom i mechaniky Pioneer - problém je tedy evidentně obecnějšího rázu),
 • vyšší přístupové doby (cca 200ms).

Sony DRU-500A: práce s DVD všeho druhu
"Silver AWARD pro: Sony DRU-500A"
Prosinec 2002
"vynikající kompatibilita, nadstandardní výkony + dobrá cena"

PCtuning komentuje: Současný přístup Sony by mohl pro vývoj v oblasti zápisu medii DVD znamenat totéž, co model Ford T pro rozvoj lidového automobilismu v USA.

Za zapůjčení mechaniky děkujeme distributorovi produktů Sony, firmě ATComputers,

Sony DRU-500A: práce s DVD všeho druhu

 
Komentáře k článku
RSS
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
19.12.2002 06:18:21   0.0.0.xxx 33
Co mate proti 2x palickam ty sou skveli ja mam dom jednu 622 ete kdyz stala hodne pres 10tis. ale nejede s virtual drivem takze ji mam odpojenou ale ta ma skvelou pristupovou dobu i pres 1s ;-) skvela mechanika ve svy dobe ne ani tak davny
19.12.2002 08:31:45   0.0.0.xxx 33
Nevím, jestli neumím číst nebo jsem byl nepozorný, ale docela by mě zajímala cena tý mechaniky, zvlášť, když autor dobrou cenu považuje za klad. Díky za odpověď
19.12.2002 08:55:55   0.0.0.xxx 23
Hledal jsem cenu na ruznych shopech dodavatelu a pohybovala se od 9 090,-(100megadistribution) do cca 12 500,- Kc (bez DPH).
19.12.2002 09:15:12   0.0.0.xxx 33
V recenzi jsem nejak nenasel v uvodniku hypovany popis toho, jak udajne jednoduse bezny DVD film (8GB) vypalim na zde popisovana (a bohuzel bezna) media 4.7GB?

Take postradam hlubsi zamysleni nad tim, k cemu v soucasnosti tahle technologie je, kdyz vypalky ma po sobe problem precist i ta sama mechanika, o citelnosti v jinych mechanikach ani nemluve...

Proste nejen z techto duvodu se mi mnmohem zajimavejsi zdala napr. tahle mesic stara recenze:
http://www.cdr.cz/a/recenze/recenze/4118
19.12.2002 11:29:53   0.0.0.xxx 33
nevidim duvod proc investovat do problematickeho a ustupujiciho formatu DVD+ , kdyz tu jsou dnes spolehlivejsi, rychlejsi, a levnejsi mechanky DVD-R/RW nebo DVD Multi.
19.12.2002 12:04:20   0.0.0.xxx 34
Co jsem zkousel par obchodu, ktere maji tuto mechaniku v ceniku, tak ji skutecne nikde nemeli. Nevite nekdo nahodou o nejakem obchode v Brne nebo na dobirku kde ji maji? Dikec
19.12.2002 12:07:58   0.0.0.xxx 22
co jsem videl, tak nejlevnejsi z dvd- mechanik je prave tato sonka, ktera zaroven umi i dvd+.

DVD Multi je co?
19.12.2002 12:19:33   0.0.0.xxx 22
dvd multi je standard dvd fora, zahrnuje vsechny predesle dvd standardy, tedy DVD-Video, DVD-Audio, DVD-ROM, DVD-R, DVD-RW a DVD-RAM. (DVD+R/RW nejsou standardy, jsou to jen uzavrene formaty firmy sony/philips). DVD multi se oznacuje bud jako "DVD Multi Player" to znamena ze uvedene standardni formaty umi cist. A nebo jako "DVD Multi Recorder" ktery navic umi standardy DVD-R, DVD-RW a DVD-RAM i zapisovat. Jinak DVD Multi mechaniky umi krom DVD samozdrejme cist i CD-Audio, CD-ROM, CD-R a CD-RW, pripadne i CD-R a CD-RW zapisovat. DVD Multi je podporovana dvd forem, takze ho mini podporovat i siroka skala firem, prvni modely (jak PC, tak stolni) ohlasily, a pripravuji firmy Panasonic, Samsung, Hitachi, Toshiba, Teac, ... a plus dalsi OEM.
19.12.2002 12:24:03   0.0.0.xxx 323
Rozbalit komentářPříspěvek byl automaticky zabalen pro velké množství negativních hlasů.
20.12.2002 10:22:43   0.0.0.xxx 43
kdyby si cet poradne tak vis ,ze na todle tema bude zlastni clanek
"A co s dvouvrstvými disky které se na zapisovatelné medium DVD běžně nevejdou? Téma je natolik rozsáhlé, že se k němu vrátíme v samostatném článku "
A jestli se ti recenze nelibila tak si chod na CD-R a ne sem
27.12.2002 23:40:09   0.0.0.xxx 22
Tu Teac W50E asi koupim, kde že se dá sehnat pod 9000kč? dík
28.12.2002 14:11:55   0.0.0.xxx 22
myslim 100mega, ...
6.1.2003 23:51:57   0.0.0.xxx 43
s novym firmwarom (http://sony.storagesupport.com/dvdrw/downloads/Firmware1f/500a10f.zip )sa zvysila ryxlost pre DVD+R na 4x. pozornejsi si vsimnu aj datum uvedenia) je preto dost neseriozne, ze autor uverejniac clanok o 13 dni neskor, sa o tom vobec nezmienil.
7.1.2003 17:46:45   0.0.0.xxx 33
http://www.zive.cz'" height=149 alt="" src="file:///T:/college/img/menu_bg.jpg" width=75 border=0>
7.1.2003 18:05:38   0.0.0.xxx 32
ui
7.1.2003 18:05:59   0.0.0.xxx 23
---
9.1.2003 10:29:21   0.0.0.xxx 43
Coze?Ze to je ustupujici format?Naopak je to novejsi format a je prave na velmi uspesnem tazeni.Kecy blbecku co si poridili DVD-R palidlo a sou nastvany ze ti co maji multipalidlo palej data na DVD+ rychleji nez oni neberu jako bernou minci.Druha vec je ta ze tahle Sonyka je levnejsi nez konkurence ktera nabizi pouze jeden format.A pokud mam na vyber mezi drazsi jednoformatovu mechanikou ci levnejsi multiformatovou tak jasne vemu tu multi.Jen trubka si pak koupi drazsi a jeste jen jednoformatovou.Dalsi vec je ta ze format DVD- je defaultne urcen na video kdezto DVD+ hlavne na data a az pak na video.Vyuziti je jasne data budu cpat na DVD+ a video na DVD-,jak proste mily Watsone:-))Na DVD- vypalis ted maximalne 2x(4x media nesezenes) na DVD+ bezne 2,4x a 4x uz sou k dostani.Takze kdyz to shrnu nejak sem nenasel jediny problem na DVD+ ackoliv ty tu mas blemcy ze je problematicky:-)Jo a mezi nama treba muj stolni prehravac Panasonic zere jak DVD- tak DVD+ takze nejake reci nekompatibilite sou take liche.A i kdyby mel nekdo prehravac nekompatibilni s DVD+ stale tu mam moznost palit na DVD-,ovsem ty kdyz si koupis treba DVD od SONY stolni prehravac se muzes s DVD- palirnou jit klouzat:-))Ti co maj ci si poridi multiformatovou palirnu maj klid.Vlozej nejake medium a palej a nemusej se start o nicv.

...:-)
10.1.2003 11:51:58   0.0.0.xxx 34
takze, DVD+R/RW je nejzastaralejsi format DVD (a to i presto ze na trh byl uveden jako posledni), v podstate je to DVD-R/RW upraveny tak aby nebyl kompatibilni s DVD-R/RW. DVD+R/RW stejne jako DVD-R/RW neni delano pro data, ale predevsim pro audio/video (pro data je delano dvd-ram), tudiz je pro data absolutne nevhodne (predevsim ne pro zalohovani, to se totiz bezne muze stat ze s daty uz neshledeate). Pokud nekdo planuje dvd predevsim na data, doporucuji jit bezvahani do dvd-ram.
Jinak momentalne mam Pionner 05, ktery jsem poridil za nejakych 9000Kc, mam jeste objednaneho Teaca (oem pionner 05), ktery by mel stat mene nez 8000Kc, toho pionnera hodlam nekdy prodat, a poridit misto nej Panasonic 521. Tedy planuju mit jednu mutiformatovou mechaniku (Panasonic 521), a jednu predevsim na rychle (4x) paleni DVD-R (Teac).
DVD-R media (ktere jsou kompatibilnejsi (ve verzi 1.1) nez DVD+R me stoji mene nez 20Kc (1x speed), dale napr. 4.7GB 2xspeed DVD-R lze sehnat pod 30Kc, 9.4GB 2xspeed pod 40Kc, 4.7GB 4xspeed pod 60Kc (samozdrejme odbery ze zahranici, a minimalne v desitkach az stovkach kusu), a samozdrejme ceny pujdou jeste dolu.
Prognozy na tento rok jsou takove ze na vzestupu bude DVD-R a DVD-RAM (DVD+R, DVD+RW a DVD-RW moc na odbyt nepujdou) viz. napr predpoklady Riteku (nejvetsi vyrobce dvd medii) na tento rok. Doklada to i fakt ze spoustu firem ustopilo z DVD+R/RW smerem k DVD-R/RW nebo DVD Dual (plus minus) (viz sony).
Na konec jeste dodam ze DVD-R, DVD-RW a DVD-RAM jsou standardy, kdezto DVD+R a DVD+RW neni absolutne nic, a nikdo nevi co muze v budoucnosti od firem sony/philips ocekavat (viz napr nedavny zert ala DVD+RW only mechaniky).
BTW lidi co si kopili dvd od sony/philips, nepovazuju za lidi co jsou pri smyslech, takze me celkem nezajimaji ...
BTW2 multi palidlo nemas ani ty, DVD Multi (coz je mimochodem taky standard) je mechanika s podporou DVD-R, DVD-RW a DVD-RAM (tedy napr nove mechaniky od Panasonicu, Hitachi, Samsungu, Teacu, LG, ...). To co mas ty, se rika DVD Dual (napr. od Sony (nikdo jiny asi neni)).
BTW3 jinak u nas je DVD+ celkem polularni, predevsim kvuli (placene) podpore nasich casopisu od firem jako LEVI, ale to neznamena ze to ma budoucnost.
10.1.2003 12:02:34   0.0.0.xxx 32
na konci se "nejak" ztratilo : "... predevsim kvuli (placene) podpore nasich casopisu od firem jako LEVI, ale to neznamena ze to ma budoucnost."
10.1.2003 12:31:51   0.0.0.xxx 232
To je vsechno sice hezky, ale porad je tu hlavni argument: Proc kupovat DVD- vypalovacku kdyz muzu mit DVD+ i DVD- za nizsi cenu.
btw: jde dvd-ram vypalek precist na obyc. dvd-rom mechanikach? nekde sem cet ze ne ale mozna sem si to nak poplet.
10.1.2003 15:42:06   0.0.0.xxx 23
Mohl by jste mi prosim poradit kde se daji sehnat takto levna media? Narazil jsem akorat na jeden online shop v Anglii ale tam tak skvele ceny nebyli.Diky, napiste mi prosim na mail
10.1.2003 18:12:32   0.0.0.xxx 312
Rozbalit komentářPříspěvek byl automaticky zabalen pro velké množství negativních hlasů.
10.1.2003 18:40:39   0.0.0.xxx 32
jednak je to kvalita, vypalovacky pionner, pripadne teac jsou rozhodne kvalitnejsi nez nejake sony (a sony dru500 neni zrovna idelani na paleni dvd-). A jednak cena dvd- je nizsi, dnes sonka stoji pres 9000Kc, pionner05 kolem 8500Kc, teac (oem pionner) by mel stat mene nez 8000Kc, asus (taky oem pionnera) by mel byt jeste levnejsi nez teac (ze by pod 7000Kc ??? ;) ) ... (vsechny ceny samozdrejme VO a bez DPH).
DVD-RAM prectou nektere mechaniky dvd-rom, konkretne napr. jedny z nejrozsirenejsich a taky asi i nejlepsich Toshiby, dale napr. nektere Samsungy, Hitachi a Panasonicy. Nicmene dodam ze pokud si napr. koupis od iomegy mechaniku zip750, tak krom toho ze je jen minimalne levnejsi, je pomalejsi, ma mensi kapacitu, a drazsi media, tak taky ho neprehrajete v zadne dvd-rom mechnice ... takze to jako nevyhodu nevidim neb neni dulezite kde dvd-ram medium prehrajete, ale kde na nej dokazete i zapisovat.
13.3.2003 17:16:42   0.0.0.xxx 32
... takze jestli to chapu dobre, tak pokud potrebuju prevazne zalohovat data, tak je to nejlepe na DVD-RAM. Znamena to, ze na DVD- ani DVD+ data zalohovat nejdou? Kterou vypalovacku tedy prosim zvolit na datove zalohy a aby taky obcas zvladla nejaky ten film? (vyrobce, typy) Dik.
24.4.2003 14:41:06   0.0.0.xxx 24
Zial autor clanku sa mierne zmylil, ked uviedol, ze externa verzia recenzovanej napalovacky je DRU-500UL. Taka zial neexistuje, ale existuje DRX-500UL ! Ja viem, ze mylit sa je ludske, ale v tomto pripade autor skor tipoval.

Redakce si vyhrazuje právo odstranit neslušné a nevhodné příspěvky. Případné vyhrady na diskuze(zavináč)pctuning.cz

0 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 0Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.