Hlavní stránka Hardware Disky /CD /DVD /BR Velký srovnávací test USB 3.0 flash disků s kapacitou 64 GB
Velký srovnávací test USB 3.0 flash disků s kapacitou 64 GB
autor: Tomáš Šulc , publikováno 23.10.2013
Velký srovnávací test USB 3.0 flash disků s kapacitou 64 GB

Flashové disky prošly v posledních letech prudkým rozvojem a staly standardem pro přenos dat. Pokud uvažujete o koupi nové „flashky,“ vychází dnes nejvýhodněji modely s kapacitou 64 GB. Ty lze nejčastěji pořídit za cenu od jednoho do dvou tisíc. Otestovali jsme sedmnáct takovýchto flash disků a zjistili, že rozdíly mezi nimi jsou obrovské.


Velký srovnávací test USB 3.0 flash disků s kapacitou 64 GB

Myslím, že nebudu přehánět s tvrzením, že se v uplynulých letech z USB flashových disků stalo synonymum pro přenos dat. Díky svým malým rozměrům, univerzálnosti, rychle klesající ceně, možnosti připojení k téměř libovolnému zařízení a snadnému čtení i zápisu USB disky téměř vytlačily v tomto ohledu kdysi dominantní optické disky CD a DVD. Flash disky se rychle vyvíjí i dnes, kdy jejich kapacita z původních stovek megabytů dosáhla na desítky gigabytů. Nemáte-li hluboko do kapsy, dají se běžně koupit i USB flash disky s kapacitou 128 GB, omezeně (a za skutečně vysoké ceny) pak i 256 a 512 GB.

Velký srovnávací test USB 3.0 flash disků s kapacitou 64 GB

Společně s rostoucí kapacitou naštěstí stejně úměrně klesá i cena flash disků. Zatímco v roce 2011 jste za tisíc korun pořídili lepší USB paměť s kapacitou 16 GB, o rok později jste za stejné peníze dostali 32GB flash disk. Dnes lze za stejných tisíc korun koupit některý z nejlevnějších USB disků s kapacitou 64 GB. Ty jsou dnes mimochodem z hlediska poměru ceny za gigabyte nejlepší volbou a za jeden gigabyte místa u nejlevnějších modelů zaplatíte okolo 14 Kč. O něco méně výhodné jsou levnější flash paměti s kapacitou 16 a 32 GB, případně dražší modely s 128 GB. Jejich cena za gigabyte kapacity se shodně pohybuje okolo 16 Kč. Kupovat flash disky s kapacitou menší než 16 či větší než 128 GB se nevyplatí, poměr cena za kapacitu je u nich velmi špatný.

Velký srovnávací test USB 3.0 flash disků s kapacitou 64 GB

Další oblastí, ve které prošly USB flashové paměti velkým rozvojem, jsou přenosové rychlosti. Zatímco dříve trvalo kopírování i relativně malého objemu dat v řádu stovek megabytů na USB paměť dlouhé desítky sekund, u dnešních nejrychlejších disků zabere podobná operace přibližně desetinu času. Velkou roli zde hraje příchod rozhraní USB 3.0 s maximální přenosovou rychlostí až 400 MB / s. Proti předchozímu rozhraní USB 2.0 s rychlostí nejvýše 35 MB / s jde o skutečně zásadní zrychlení.

Všechny dnes testované flash disky používají novější USB 3.0 a drtivá většina z nich je schopna při sekvenčním čtení či zápisu dosáhnout přenosových rychlostí alespoň okolo 100 MB / s. Je ale samozřejmě nezbytné, aby i váš počítač či notebook byl vybaven USB 3.0 řadičem a flashový disk jste měli zasunut ve správném portu. Poznáte jej snadno podle modrého zabarvení plastu. USB 3.0 flashové disky budou samozřejmě fungovat i po připojení ke staršímu USB 2.0 řadiči, počítejte však logicky s omezením maximálního datového toku na zmiňovaných 35 MB / s.

Velký srovnávací test USB 3.0 flash disků s kapacitou 64 GB

Pokud se podíváte do nabídek internetových obchodů, rychle zjistíte, že USB flashových disků je v nabídce skutečně obrovské množství a otestovat úplně všechny by nebylo možné. V dnešním testu najdete výběr sedmnácti z nich. Jediným kritériem při výběru byla podpora rozhraní USB 3.0. Jinak by měly být zahrnuty disky všech kategorií od nejlevnějších modelů s cenou pod tisíc korun až po nejdražší verze téměř za trojnásobek. Stejně tak jsem měl snahu do testu zahrnout alespoň jeden model od všech známějších výrobců a pokrýt všechny typy flash disků od těch miniaturních až po výkonné nebo odolné modely. 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
58 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 26.6Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.